Rate this post

Turizmi Rach Gia tërheq turistët me peizazhet e bukura të lumit Perëndimor dhe shumë plazhe dhe ishuj të bukur. Ky është i vetmi qytet në Perëndim që ndodhet në bregdet me shumë peizazhe të bukura, potencial për turizmin lumor dhe kuzhinën unike të banorëve të Kien Giang që sigurisht nuk do të zhgënjejë. Le të hedhim një vështrim në përvojat e udhëtimit në Rach Gia më poshtë për të parë pse Nha Trang është destinacioni më ideal midis destinacioneve turistike në Vietnam.

Po shikoni: 10 kanale të bukura në Kien Giang

Si të kaloni në Rach Gia Kien Giang

Ju dhe të dashurit tuaj po kërkoni të blini bileta ajrore të lira për në Rach Gia, por nuk dini si dhe ku të rezervoni biletat më prestigjioze të linjës ajrore. Lëreni NHOMBAY.VN t’ju ndihmojë ta bëni këtë. FLIGHT GROUP është i përkushtuar t’ju ndihmojë të rezervoni biletat më të lira të fluturimit në treg me shumë linja ajrore për të zgjedhur si: bileta ajrore të lira Vietjet, bileta të lira fluturimi Vietravel, bileta të lira fluturimi Jet Star, bileta ajrore të lira Bam Boo, bileta të lira fluturimi për Vietnam Airlines. Përveç avionit, vizitorët mund të shkojnë nga toka ose nga deti për të kursyer më shumë, por për të marrë më shumë kohë.

1. Pier Rach Gia

Kalaja Rach Gia është një nga 10 destinacionet turistike më të njohura të Rach Gia që kushdo që shkon në ishujt Hon Son, Nam Du ose Phu Quoc duhet patjetër ta vizitojë. E vendosur në Rrugën Nguyen Cong Tru, Vinh Thanh Ward, Rach Gia City. Kjo nuk është vetëm një pikë që lidh vizitorët me ishujt e bukur turistikë të Kien Giang, por peizazhi i bukur bregdetar këtu gjithashtu i bën shumë vizitorë të admirojnë dhe të kujtojnë përgjithmonë. Ora e nisjes së portit Rach Gia është nga ora 7:20 e mëngjesit çdo ditë. Gjatë kohës së pritjes për vrapimin e trenit, vizitorët mund të vizitojnë ndonjë gjë dhe të bëjnë foto rreth portit dhe momentet e lindjes së diellit për të krijuar kujtime pas këtij udhëtimi në Rach Gia.

2. Ishulli Nam Du Kien Giang

Ishulli Nam Du është një nga 10 parqet argëtuese më tërheqëse Rach Gia sot, është një destinacion jashtëzakonisht tërheqës për të rinjtë për shkak të konvergjencës së të gjithë faktorëve: peizazhe të bukura, kosto të ulët, ushqim të shijshëm,… popullor me turistët që duan të eksplorojnë tokat e huaja. Me 21 ishuj të mëdhenj dhe të vegjël, të vendosur në Gjirin e Tajlandës, nga të cilët Cu Tron është më i madhi, në distancë janë ishujt Dau, Ong, Ngang dhe Mau, duke formuar një vend simpatik dhe tërheqës. me plazhe të bukura dhe një akuarium të bukur botë. Koha më e mirë për të shkuar në Nam Du është nga dhjetori në mars, këtë herë sipërfaqja e detit është mjaft e qetë, e qetë dhe moti i bukur do t’u sjellë vizitorëve një përvojë më të plotë.

3. Hon Son Island Kien Giang

Ishulli Hon Son është një nga 10 atraksionet turistike më tërheqëse Kien Giang Rach Gia, i vendosur në gjirin Ha Tien, midis arkipelagut Nam Du dhe ishullit Hon Tre në komunën Lai Son, rrethi Kien Hai, provinca Kien Giang. Hon Son, i njohur edhe si Hon Rai, është një komunë ishullore e paprishur me det blu, rërë të bardhë dhe pyje primare me shumë kafshë.

Xem thêm :   Ảnh Buồn Thiên Nhiên Buồn, Cô Đơn, Cho Người Tâm Trạng, Những Hình Ảnh Phong Cảnh Buồn Cực Đẹp

Ishulli Hon Son ka shumë plazhe të vogla duke përfshirë: plazhin Gieng, plazhin Bang, plazhin Bac, plazhin Nha, plazhin Thien Tue, etj. Me një vijë bregdetare prej më shumë se 1 km të lakuar përgjatë vijës së gjysmëhënës, e gjelbër dhe e pastër. Në të cilin, plazhi i Bang është plazhi më i bukur me ujë të pastër deti dhe plazh të gjatë me rërë dhe shumë plazhe të mëdha dhe të vogla shkëmbore të përshtatshme për të bërë fotografi dhe për të notuar për të shijuar hapësirën e freskët dhe të qetë. Përveç kësaj, vizitorët mund të marrin pjesë në aktivitete ngjitje malore ose trekking, që është gjithashtu një nga përvojat interesante të udhëtimit.

4. Mal shkëmbor

Mali shkëmbor është një nga skenat e bukura të Rach Gia, i famshëm për të qenë një simbol i bukur dhe madhështor i Ha Tien. Nga larg, mali Da Dung ka një formë katrore sikur të ishte i latuar, i mbuluar me pyje të gjelbra të gjelbra duke krijuar një bimësi të madhe të bukur. Përveç kësaj, vizitorët mund të shohin edhe stalaktitet natyrore, vizitorët mund të fillojnë të eksplorojnë me një elektrik dore të vogël. Mali shkëmbor përbëhet nga shumë shpella të ndryshme, secila prej të cilave ka një bukuri të veçantë: Shpella Kim Quy ka një shkëmb të gjelbër të sheshtë si një breshkë, shpella e lakuriqëve ka stalaktite në formë pagure, Në shpellë ka stalaktite të mrekullueshme që kanë formën e një pjepër gjigant i hidhur dhe shpella Bong Lai pushtohet nga ajri i pastër si një vend zanash. Malet shkëmbore me shumë shpella misterioze janë shndërruar në përralla rreth Thach Sanh dhe Ly Thong.

5. Plazhi Mui Nai

Mui Nai është një nga 10 destinacionet turistike më të bukura të Rach Gia për shkak të bukurisë së tij të pasur dhe unike natyrore. Me bukurinë ëndërrimtare, të qartë dhe të pamasë të Mui Nai, është gjithashtu një nga “dhjetë skenat e Ha Tien” që kanë mbijetuar deri më sot. Rëra këtu nuk është e bardhë si plazhet e tjera, sa herë që dallgët godasin bregun, rëra rrokulliset në një rrip të zi të çuditshëm. Populli thotë se ngjyra e zezë është për shkak të baltës në rërë, kështu që është e mirë për lëkurën tuaj kur laheni këtu. Mui Nai është një destinacion i shquar turistik në Ha Tien me një gamë të plotë shërbimesh për pushim, ngrënie, shijim të specialiteteve dhe frutave të shijshme të pyllit, duke siguruar kënaqësinë e vizitorëve.

6. Qendra Tregtare Rach Gia

Ky është një nga 10 vendet për të vizituar Rach Gia me shumë turistë që duan të gjejnë artikujt që duan të blejnë në qendrën tregtare Rach Gia. E vendosur në rrugën Nguyen Binh Khiem, Vinh Thanh Ward, Rach Gia City, ku vizitorët mund të gjejnë gjithçka që duan me 3 zona ku shesin mallra konsumi, perime, produkte të freskëta dhe fruta, pemë dhe bizhuteri. Me një fushë ushqimore me shumë dyqane, restorantet shumë të shijshme do të kënaqin vizitorët këtu.

7. Zonë urbane që cenon detin

Kjo është një nga 10 zonat më tërheqëse turistike të Rach Gia sot, me surpriza interesante. Ky është një plazh artificial i shtrirë mbi 2 km me rërë të bardhë të pastër dhe ujë të bukur blu që ndodhet përgjatë rrugës Ton Duc Thang, An Hoa Ward, Rach Gia City.. Ka edhe një zonë argjinature.Ndërtim modern bregdetar. Vizitorët do të jenë në gjendje të marrin frymë në ajrin e freskët të detit dhe të bëjnë foto të mrekullueshme. Në agim dhe muzg, shumë turistë mblidhen këtu për të shijuar peizazhin e bukur në detin Rach Gia.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Thái Lan “Toàn Tập” Từ A Đến Z (Update Tháng 10/2022)

8. Një park kulturor Hoa

Një Hoa Park është një nga parqet argëtuese në Rach Gia që është tërheqës dhe modern, ashtu si parqet në Perëndimin e largët. E vendosur pikërisht në rrëzë të urës Rach Soi, çdo turist Rach Gia e di sepse ky është një nga vendet e bukura turistike për të bërë fotografi “si Perëndimi” në Rach Gia. Me një sipërfaqe prej 52 ha të Parkut An Hoa, ka pyje të gjelbra të gjelbra me një atmosferë të freskët dhe të freskët, përveç kësaj, ekziston edhe një park argëtimi me shumë lojëra interesante dhe interesante.

9. Shtëpia muze Kien Giang

Muzeu Kien Giang është një nga turizmi jashtëzakonisht tërheqës Kien Giang në top 10 atraksionet turistike më të spikatura në Kien Giang. Muzeu në Rrugën Nguyen Van Troi 27, Thanh Van Ward, Rach Gia City, ka një arkitekturë unike që kalon midis arkitekturës lindore dhe perëndimore. Duke hyrë brenda muzeut Kien Giang, vizitorët do të pushtohen nga modelet jashtëzakonisht të sofistikuara, duke krijuar një bukuri të shkëlqyer dhe luksoze për të gjithë hapësirën brenda shtëpisë.

10. Tempulli Tam Bao

Ky është një nga 10 atraksionet turistike unike në Rach Gia me bukurinë e lashtë dhe madhështinë e natyrshme të një tempulli të lashtë me një jetëgjatësi prej më shumë se 100 vjetësh. Pagoda Tam Bao ndodhet në 3 Su Thien An Street, Vinh Lac Ward, Rach Gia City, me të njëjtën bukuri arkitekturore si tempujt e lashtë kinezë. Me sallën kryesore madhështore të vendosur pranë Bao Thap 4-katëshe. Kampusi i faltores Tam Bao është shumë i bukur dhe ka shumë pemë të gjelbra, kështu që tempulli tërheq shumë turistë për ta vizituar, për të vizituar tempullin dhe për të bërë fotografi.

Vizitoni Rach Gia City Kien Giang Vizitorët do të jenë të lirë të eksplorojnë shumë vende të bukura dhe të famshme. Nga tempujt, muzetë, qendrat tregtare, zonat argëtuese dhe vendet e bukura të jetesës virtuale. Pra, cilat atraksione turistike të Rach Gia janë atje? Le ta zbulojmë përmes artikullit të mëposhtëm.

*

Tempulli i Nguyen Trung Truc

2.Shtëpia Muzeu Kien Giang

– Orari i hapjes: 10:00 – 17:00

– Çmimi i biletës: Falas

Vendet për t’u vizituar në Rach Gia Më pas është muzeu Kien Giang, i ndërtuar në vitin 1911. Muzeu është mbresëlënës me arkitekturën perëndimore, duke u bërë një destinacion për të tërhequr turistët, studentët dhe studentët për të mësuar rreth historisë. Me arkitekturë klasike dhe luksoze franceze, duke vizituar muzeun Kien Giang mund të shijoni edhe jetesën virtuale me foto retro si suvenir.

*

Shtëpia muze Kien Giang ka arkitekturë unike

3.Rach Gia Pier

– Orari i hapjes: 07:00 – 17:00

– Çmimi i biletës: Falas

Kalaja e Raç Gia është Destinacioni i famshëm turistik Rach Gia, duke tërhequr turistët për të vizituar me peizazhe të bukura poetike. Për të eksploruar ishujt e bukur në Kien Giang, vizitorët duhet të kalojnë nëpër skelë Rach Gia. Për shembull, nëse shkoni në ishullin Phu Quoc ose Nam Du, duhet të merrni një varkë me shpejtësi nga këtu. Skeleti Rach Gia tërheq vizitorët me peizazhe të bukura natyrore, ju mund të bëni një shëtitje dhe të shijoni jetën virtuale këtu. Në veçanti, nëse arrini në skelë herët në mëngjes, do të jeni në gjendje të admironi lindjen romantike të diellit.

Xem thêm :   Ấn Độ Thời Phong Kiến, Soạn Lịch Sử 7 Bài 5 Kết Nối Tri Thức

*

Pamje të bukura në skelën Rach Gia

4.Një park kulturor Hoa

– Çmimi i biletës: Falas

– Orari i hapjes: Gjithë ditën

Nëse ende nuk e dini Çfarë duhet të bëni në Rach Gia?, atëherë An Hoa Cultural Park është ndalesa ideale. I gjithë parku ka një sipërfaqe totale prej 52 ha, i mbjellë me shumë pemë për të sjellë ajër të pastër. Një Hoa Park është një destinacion i preferuar për të rinjtë për të marrë pjesë në aktivitete argëtuese në natyrë dhe për të bërë fotografi jashtë. Në veçanti, në park ka një rrotë dielli afërsisht 20 metra të lartë, e cila është shumë e popullarizuar nga shumë turistë për t’u kontrolluar. Sidomos, nëse vini në park në rastin e duhur të festivalit, do të keni mundësi të merrni pjesë në shumë aktivitete interesante si: Shfaqje muzikore dhe vallëzimi, panaire, lojëra popullore…

*

Regjistrimi në An Hoa Park. Foto: gody

5. Toka Phu Cuong

– Çmimi i biletës: 15.000 VND – 200.000 VND

– Orari i hapjes: 10:00 – 22:00

Phu Cuong Land është një park argëtimi i vendosur në një ishull artificial të Phu Gia, i cili është një destinacion i preferuar i shumë turistëve kur vijnë në Rach Gia. Duke ardhur në këtë vend argëtimi në Rach Gia, do të mund të shijoni me shumë lojëra interesante si: park ujor, lojëra emocionuese, plazh artificial… Gjëja më interesante kur vini në Phu Cuong Land është, rrethrrotullimi është ideali. vend për të admiruar panoramën e bukur të qytetit Rach Gia.

– Çmimi i biletës: Falas

– Orari i hapjes: Gjatë gjithë ditës

Zona urbane që prek detin është Destinacion turistik Rach Gia tërheq turistët sa herë që kanë mundësinë të vizitojnë këtë qytet të bukur. Ajo zotëron një plazh artificial që shtrihet deri në 2 km, ujë të pastër blu dhe rërë të imët të bardhë. Së bashku me këtë është edhe zona e argjinaturës e ndërtuar pikërisht pranë plazhit, ideale për të vizituar ndonjë gjë dhe për të shijuar erën e freskët nga deti. Duke ardhur në zonën urbane që shkel detin, ju gjithashtu mund të admironi lindjen dhe perëndimin e diellit romantik dhe fotot e kontrollit super cilësor. Sidomos, nëse shkoni me një grup të madh miqsh, mund të organizoni shumë aktivitete argëtuese interesante në këtë zonë të famshme urbane në Rach Gia.

7.Qendra Tregtare Rach Gia

– Orari i hapjes: 08:00 – 17:00

Qendra Tregtare Rach Gia, e njohur gjithashtu si Tregu 30 Prill, ndodhet në veriperëndim të qytetit. Duke ardhur në këtë pazar të famshëm në Rach Gia, do të mund të zgjidhni një mori artikujsh si: modë, dhurata, suvenire, ushqime… Qendra tregtare përbëhet nga 3 zona kryesore ku shiten të gjitha llojet e mallrave. bizhuteri, konsumator mallra, fruta… Pika kryesore e kësaj zone tregtare janë shumë restorante të shijshme, që shërbejnë specialitete Rach Gia.

Shiko me shume:

Përveç kësaj, ka shumë vende të famshme që nuk duhet t’i humbisni kur të vini në Rach Gia si Lang Cat Pagoda, Tam Bao Pagoda, Tam Quan Gate,…

>> Hanoi – Phu Quoc 4N3D Fly Viet
Southern Airlines
Çmimi nga 4,990,000d >> HCM – Phu Quoc – Peshkim – Scuba Diving 3N Fly Vietjet Air
Çmimi nga 2,990,000 VND

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 Địa Điểm Du Lịch Rạch Giá Kiên Giang Đẹp, Rạch Giá Có Gì Chơi . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *