Rate this post

Duke iu referuar Perëndimit, ne mendojmë këtu për varkat e turizmit të kopshtit, tregjet e famshme lundruese dhe njerëzit e ndershëm e të thjeshtë. Pra, çfarë ka Perëndimi për të nxitur kaq shumë turistët, le të bëjmë baigiangdienbien.edu.vn Zbuloni atraksionet turistike në Perëndim.

NDOSHTA JENI TË INTERESUAR:

Top 15 vendpushimet e lira në Perëndim me pamje të bukur të lumit

Top 20 shtëpitë e lira dhe të bukura perëndimore me një lumë dhe kopsht të pasur

Hyrje e përgjithshme rreth destinacioneve turistike në Perëndim

Duke pasur forcën e të qenit rajoni më i madh i Deltës së Mekong në vend, Perëndimi ka një rrjet të dendur lumenjsh, i cili është i përshtatshëm për shfrytëzimin e zonave të eko-turizmit dhe vendpushimet me përvojë. Vizitorët janë jashtëzakonisht të emocionuar për të shijuar ndjenjën e të ulurit në një varkë nëpër pyjet e mangrove. Përveç kësaj, bimësia e gjelbër e qetë që sjell fshati.

Po shikoni: 15 destinacionet e udhëtimeve perëndimore që duhet t’i kontrollojnë të gjithë

Përveç avantazhit të shfrytëzimit të zonës së ekoturizmit të kopshtit. Perëndimi gjithashtu ka plazhet e veta të bukura të famshme që tërheqin miliona turistë çdo verë. Uji blu i pastër, rëra e imët e bardhë nuk duhet humbur patjetër.

Së fundi, pak njerëz e dinë se në perëndim të lumit, përveç llojeve të tjera të ekoturizmit, ka edhe zona argëtimi jashtëzakonisht moderne. Të Destinacion turistik perëndimor jashtëzakonisht tërheqëse që ju pret për të eksploruar dhe përjetuar. Pra, le të shkojmë së bashku baigiangdienbien.edu.vn vini re top 15 Destinacion turistik perëndimor Bëhu i famshëm tani!

Destinacionet e ekoturizmit

Sigurisht! Duke iu referuar Perëndimit i referohemi ekoturizmit. Një nga bërthamat e turizmit perëndimor. Pyjet e thjeshta, peizazhet fshatare të kopshtit ju presin t’i eksploroni.

Zona turistike e fshatit të gjelbër – Ben Tre

Destinacion turistik perëndimor Së pari, Fshati i Gjelbër – Zona turistike Ben Tre ndodhet në 111D, fshati An Phu Thanh, komuna An Khanh, rrethi Chau Thanh, provinca Ben Tre. Ky vend njihet si një zonë e gjelbër ekoturistike e hijes së pemëve të kokosit, sepse kur të vini këtu, do të ndjeni freskinë që sjell hija e kokosit.

*

Kur të vini në destinacionin turistik të fshatit të gjelbër – Ben Tre, do të përjetoni lojëra me karakteristika të guximshme perëndimore si vozitja me vozitje, vajtja në urën e majmunëve, kapja e peshkut, përvoja e gatimit me shije perëndimore. Shijoni shikimin e kopshtit me perime të gjelbra, të freskëta dhe të harlisura.

Pasi të keni përjetuar shumë aktivitete argëtuese, është padyshim koha për të pasur uri. Ejani në fshatin e kuzhinës Green Village për të shijuar pjata me shije të guximshme perëndimore si sallata me tapë viçi, tenxhere me gaforre fushore, tenxhere me salcë peshku etj.

Vend i paharrueshëm për të pushuar pas piknikut, Green Village – Ben Tre ka një sistem strehimi në shtëpi pikërisht në kampusin e eko-zonës. Shtëpitë me çati prej kashte janë natyrisht me hije, shtëpitë e vogla janë plot me të gjitha lehtësitë që duhet t’i përjetoni qoftë edhe një herë.

Xem thêm :   27 địa điểm du lịch an giang dành cho hội tự túc, cẩm nang du lịch an giang 2022

Destinacioni turistik Western My Khanh – Can Tho

Jo shumë e çuditshme për njerëzit në Perëndim, zona e ekoturizmit My Khanh – Can Tho ndodhet rreth 10 km nga qendra e qytetit. Nëse Green Village – Ben Tre ju jep një hapësirë ​​me topa kokosi, My Khanh – Can Tho ju jep një hapësirë ​​me pemë frutore. Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni me dorë rambutan, mangosteen, avokado, mango, … dhe fruta të tjera të panumërta që japin fryte gjatë gjithë vitit.

*

Përveç kësaj, zona turistike ka edhe një zonë të lojërave popullore, ka kasolle dhe ura të gërmuara që kalojnë përroin. Përveç pjesëmarrjes në lojëra popullore, mos harroni të shijoni gatimet e rajonit Jugperëndimor në zonën e ekoturizmit My Khanh – Can Tho.

Parku Kombëtar i Tram Chim – Dong Thap

Parku Kombëtar Tram Chim është Destinacion turistik perëndimor që nuk mund të humbisni sa herë që keni mundësinë të vizitoni Dong Thap. Ky vend e meriton emrin “Tokë e mirë ku zvarriten zogjtë” sepse është shtëpia e shumë zogjve të çmuar.

*

Koha më e mirë e ditës për të vizituar Parkun Kombëtar Tram Chim është herët në mëngjes dhe në mbrëmje kur zogjtë shkojnë për të ushqyer dhe kur kthehen. Kur hyn në sezonin e thatë nga marsi në maj, Parku Kombëtar Tram Chim është shtëpia e tufave të vinçave të kuq që vijnë këtu për t’u shumuar. Ata janë një nga kafshët e rralla që vizitojnë zogjtë Melaleuca vetëm një herë në vit. Ky do të jetë shansi juaj për të parë atë zog të çmuar.

Destinacioni turistik perëndimor: pylli Tra Su Melaleuca – An Giang

Një destinacion turistik në Perëndim Për lumin tjetër tërheqës që nuk mund ta injoroni, Pylli Tra Su Melaleuca – An Giang është rreth 30 km nga qyteti Chau Doc. Pylli Tra Su Melaleuca është një nga pyjet tipike primare të mangrove në Perëndim. Vizitorët kanë mundësinë të ulen në një gomone që kalon nëpër kanalet e mbuluara me një ngjyrë të gjelbër të pyllit.

*

Ju do të jeni në gjendje të shihni bimët dhe kafshët që jetojnë në pyll që ju bëjnë të dashuroheni me tokën dhe njerëzit këtu. Një këshillë e vogël për ju, duhet të vizitoni pyllin Tra Su Melaleuca në sezonin lundrues për të ndjerë më qartë rrugicat e vogla në pyll dhe për të pasur mundësinë të shihni zogj të çmuar.

Destinacioni turistik perëndimor Tan Lap Floating Village – Long An

Fshati lundrues Tan Lap është vendi më i kërkuar nga të rinjtë. Në fundjavë, në vend që të qëndroni në qytetin e mbushur me njerëz dhe të ngarkuar, mund të shkoni në fshatin Tan Lap Floating për t’u kënaqur në pyllin e gjerë dhe të gjelbër. Fshati lundrues Tan Lap është rreth 100 km nga Ho Chi Minh City, ju mund të udhëtoni me motoçikletë ose të merrni me qira një makinë këtu për të kampuar.

*

Ky vend është i mirëpritur edhe nga fotografët për të prodhuar foto të bukura që janë të këndshme për paparacët. Përveç kësaj, shumë çifte vijnë këtu për të bërë fotot e tyre të preferuara të dasmës përpara se të jetojnë së bashku.

Plazhi Perëndimor

Përveç pyjeve të mangrove dhe zonave eko-turizmit, Perëndimi zotëron gjithashtu një shumëllojshmëri plazhesh të bukura që kënaqin turistët.

Destinacioni turistik perëndimor: Plazhi Mui Nai – Ha Tien

Plazhi Mui Nai – Ha Tien ka një adresë në repartin Fort Dai, qyteti Ha Tien, provinca Kien Giang. Ky vend tërheq turistë të panumërt çdo vit për shkak të bukurisë së fshehur mes ujit të pastër blu, rërës kafe të errët dhe aluvioneve të rënda që tërheqin shumë turistë. Prandaj, deti i Mui Nai – Ha Tien është përgjigjja e saktë e pyetjes “Çfarë nuk shkon me Perëndimin?”.

*

Për të shpjeguar kuptimin e emrit, plazhi Mui Nai kur shikohet nga lart duket si hunda e drerit përballë detit dhe pas pyllit malor. Një pikë më e veçantë, nga plazhi Mui Nai, ju mund të shihni ishullin Phu Quoc në distancë në ditët e bukura.

Xem thêm :   Nệm Cao Su Thiên Nhiên Vạn Thành Được Chọn Lọc Từ Nguồn Nguyên Liệu Thiên Nhiên

Khai Long Beach – Ca Mau

Nga kepi Ca Mau deri në majën e Mong Cai, nëse keni mundësinë të vizitoni tokën Ca Mau, duhet të vizitoni plazhin Khai Long, bregdetin e famshëm të tokës së fundit në vend. Plazhi Khai Long ka një vijë të gjatë bregdetare, përveç ujit blu dhe brigjeve të gjata me rërë, në bregdet ka shkëmbinj të panumërt me forma të veçanta.

*

Plazhi Khai Long është rreth 100 km nga qendra e qytetit Ca Mau, ju mund të merrni me qira një makinë për të lëvizur shpejt dhe me lehtësi.

Destinacioni turistik perëndimor:

Plazhi Tan Thanh – Tien Giang

Ndiq takat e mia drejt të dashurit tim Tien Giang, duke parë detin Tan Thanh me ujë të pastër blu. Nuk ekzagjerohet kur flasim kështu për detin Tan Thanh! Ky det ka një bukuri të bukur që mban zemrat e atyre që e duan bukurinë e fshatit.

*

Nëse dëshironi të shihni skenën më autentike të lindjes së diellit, shkoni në Tan Thanh sepse çdo mëngjes, banorët vendas zgjohen të etur për t’u kthyer me anijet e peshkimit. Ky vend është një vend ideal për check-in dhe gjithashtu një vend për t’ju dhënë një ndjenjë të jetës së përditshme të njerëzve në fshatin e peshkimit këtu.

Phu Quoc

Phu Quoc zotëron një thesar plazhesh të bukura, kështu që ju mund të shkoni në çdo plazh në Phu Quoc dhe kjo do t’ju sjellë ndjenja të reja. Mund të përmenden disa plazhe të famshme në Phu Quoc si plazhi Bai Dai, plazhi Bai Sao, plazhi Ong Lang etj.

*

Duke ardhur te perla e çmuar e Phu Quoc, përveç plazheve të bukura, mund të zhvendoseni edhe në zona argëtuese ndërkombëtare si Vinpearl Safari Phu Quoc ose të përjetoni sistemet luksoze të akomodimit këtu.

Destinacioni turistik perëndimor: Plazhi Ba Dong – Tra Vinh

Plazhi Ba Dong – Tra Vinh është një nga Destinacion turistik perëndimor Nuk është bukuria e pacenuar e rreshtave fluturues Phi Lao. Plazhi ka një bukuri të thjeshtë dhe të butë, deti është pak i vrenjtur dhe ka shumë guaska kërmilli, kështu që vizitorët shpesh shkojnë për një shëtitje në plazh për të parë peizazhin e qetë në fshatin jugperëndimor.

*

Një specialitet i famshëm që nuk mund ta humbisni kur të vini në plazhin Ba Dong – Tra Vinh janë shrews. Përsa i përket formës, gaforret duken si gaforre dhe gaforre, por vetëm në detin Ba Dong mund të shfrytëzohen shumë gaforre. Pjatat e bëra nga chu chu janë mjaft të pasura si p.sh.

parqe argëtimi

Përveç destinacioneve turistike detare, zonave të ekoturizmit, shumë turistë ende dëshirojnë të gjejnë vende argëtimi të përshtatshme për moshat e fëmijëve. Për t’iu përgjigjur pyetjes: Çfarë duhet të luajë Perëndimi? Turistët, le të ndjekim Tico Travel Ecni nëpër disa parqe argëtimi në Perëndim.

Parku Ujor Vinpearl Land Phu Quoc

Parku Ujor Vinpearl Land Phu Quoc ndodhet në Bai Dai, Phu Quoc, Kien Giang. Një Destinacion turistik perëndimor Nuk duhet humbur sepse ky vend është një nga parqet argëtuese më të mira në vend. Kur vijnë këtu, vizitorët mund të përjetojnë lirisht një shumëllojshmëri lojërash ujore, si dhe në breg. Çdo vend argëtimi dhe argëtimi ka ngjyrën e vet që premton t’ju sjellë shumë përvoja të reja.

*

Nëse jeni një person që është kurioz për botën nën oqean, mund të shkoni në Vinpearl Land Water Park Phu Quoc për të përjetuar Akuariumin. Përveç lojërave të reja dhe unike, vizitorët mund të shijojnë edhe shfaqjet muzikore, cirkun dhe skenën e muzikës ujore të cilat janë gjithmonë të mirëpritura nga shumë vizitorë.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Lý Sơn 2023 Từ A, Kinh Nghiệm Du Lịch Đảo Lý Sơn

Destinacioni turistik perëndimor: Zona turistike Nha Mat – Bac Lieu

Nëse jeni adhurues i pemëve, doni bukurinë e butë që të dhuron natyra, Zona Turistike Nha Mat – Bac Lieu është një zgjedhje e shkëlqyer. Kjo zonë turistike integron plotësisht shërbimet turistike të ndara në zona; vendpushimet (shtëpitë), parqet argëtuese për të rriturit, zonat e lojërave për fëmijë, festivalet muzikore, eventet, qendrat tregtare dhe parqet e gjelbra bregdetare.

*

Një tjetër ndryshim që sjell zona turistike Nha Mat – Bac Lieu është se lojërat janë më të orientuara nga uji dhe resorti ndodhet pikërisht pranë bregut.

KITTYD & MINNIED Park – Hau Giang

Destinacion turistik perëndimor Me një stil unik dizajni evropian, Parku KITTYD & MINNIED i vendosur në komunën Tan Phu Thanh, rrethi Chau Thanh A, provinca Hau Giang premton t’u sjellë vizitorëve shumë përvoja unike.

*

Parku argëtues ka një dizajn evropian, por jo që të harrojë lojërat e përshtatshme për të gjitha moshat. Parku është i ndarë në një zonë lojërash aventureske, një zonë e-sportesh dhe një zonë lojrash për fëmijë.

Me një dizajn të veçantë, vizitorët e rinj që hyjnë në park do të ndihen si të humbur në Evropë, sepse aty gjenden vepra të famshme si Kalaja Coeus, Sheshi i Dashurisë, Kopshti Hemera etj.

Parku ujor Can Tho

Duke lënë mënjanë përkohësisht të gjitha shqetësimet gjatë javës, në fundjavë, le të shkojmë në parkun argëtues të parkut ujor Can Tho në lagjen Cai Khe, në qytetin Can Tho. Parku Ujor Can Tho është një vend argëtimi shumë unik i fundjavës që prindërit mund t’i shpërblejnë fëmijët e tyre në ditët e nxehta të verës.

*

Duke ardhur këtu, do të përjetoni shumicën e lojërave aventureske nga uji në tokë, si pishina me valë, rrëshqitja me 4 korsi, … dhe zona e lojës për fëmijë. Përveç parqeve zbavitëse, parku ujor Can Tho ka gjithashtu zona shërbimi ushqimor, zona ngjarjesh dhe salla e salla takimesh.

Shiko me shume:

Zona Turistike Truong Huy, Vinh Long

Zona turistike Truong Huy është vënë në veprim që nga shtatori 2017. Kjo është zona më e madhe turistike në rajonin jugperëndimor deri më tani. E gjithë sipërfaqja e resortit është deri në 350,000 m2. Prandaj, zona turistike Truong Huy ju sjell një kompleks shërbimesh nga ngrënia, argëtimi deri te një sistem dhomash.

*

Zona turistike Truong Huy ndodhet në komunën Truong An, qyteti Vinh Long. Duke ardhur në parkun argëtues në zonën turistike Truong Huy, vizitorët do të mund të përjetojnë lirshëm lojëra të tilla si kajak, gara ekuilibri, kalim lumi me litar, etj. Përveç kësaj, ju mund të shijoni ushqim të shijshëm. Bold Vinh Long, rajon i guximshëm Jugperëndimor.

Sa destinacione turistike perëndimore keni përjetuar në top 15? Destinacion turistik perëndimor i famshëm në? Nëse keni mundësi të vizitoni Perëndimin e dashur, duhet të vizitoni disa vende eko-turizmi, plazhe dhe parqe argëtimi! baigiangdienbien.edu.vn Ju uroj një udhëtim në Perëndim me shumë gjëra interesante dhe interesante.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết – 15 Điểm Đến Du Lịch Miền Tây Ai Cũng Phải Check . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *