Rate this post

Fundjava është vetëm 2 ditë të shkurtra, shumë pak për të pasur një udhëtim të gjatë për t’u çlodhur. Por me vetëm 2 fundjavë, mund të shkoni në këto atraksione turistike pranë Saigonit për të eksploruar dhe argëtuar, që është gjithashtu një vend i mirë për t’u çlodhur pas punës. Le të ndjekim Cuong
Zbuloni 10 atraksionet kryesore turistike pranë Saigonit për çiftet që duhet të shkojnë në fundjavë.

Po shikoni: 25 atraksione turistike pranë majës së majës në Saigon

1/ Vung Tau – destinacion turistik afër Saigonit 2 ditë 1 natë

Vung Tau është konsideruar prej kohësh një destinacion tërheqës turistik për çiftet gjatë fundjavave. Shumë njerëz madje udhëtojnë
Vung Tau në një ditë tjetër. Me një udhëtim fundjavë në Vung Tau 2 ditë 1 natë, do të kontrolloni shumë atraksione turistike të famshme të Vung Tau, si:

Liqeni blu i shkëmbinjve Vung Tau Bach Dinh Vung Tau Vung Tau Fari Hon Ba Vung Tau Ho May Park Vung Tau Statuja e Zotit me duart e tij Vung Tau

2/ Mui Ne – një destinacion tërheqës turistik afër qytetit Ho Chi Minh në fundjavë

Udhëtimi në Mui Ne në çdo kohë është mjaft i arsyeshëm. Zakonisht fundjava është koha më ideale për të udhëtuar në Mui Ne për shkak të karakteristikave të
Mui Ne ka një klimë të ftohtë, det të pamasë blu dhe ushqim deti të lirë. Mui turizëm
Kursimet e nevojshme të vetë-mjaftueshme nuk janë aspak të vështira, përderisa i referoheni përvojës së udhëtimit të vetë-mjaftueshëm të Mui Ne dhe destinacioneve tërheqëse turistike të Mui Ne më poshtë, mund të shkoni.

Dunat e rërës rozë
Fshati i peshkimit Mui Ne
Hon Rom Mui Ne
Plazhi Rang
Plazhi shkëmbor Ong Dia
Suoi Tien/Suoi Hong

3/ Ben Tre – destinacion turistik për fundjavë
Saigon

Ben Tre është një fshat i qetë me hije pemë kokosi është një destinacion ideal turistik pranë Saigon për 2 ditë 1 natë. Ka shumë turne Ben Tre, ju mund të blini turne Ben Tre ose turne të vetë-mjaftueshëm Ben Tre.
Bambu është në rregull. Me atraksionet turistike të mëposhtme në Ben Tre, ju mund të zgjidhni disa pika për të eksploruar gjatë udhëtimit tuaj të fundjavës pranë Saigon.

Phung Islet Quy Con Phu Da Tomb of Nguyen Dinh Chieu, Cai Mon Fruit Garden, Cho Lach

4/ Can Gio – shkoni në një piknik pranë Saigonit
Shkoni në fundjavë

Can Gio është një destinacion turistik afër Saigonit, kështu që bëhet i mbushur me njerëz çdo fundjavë, duke u bërë një destinacion tërheqës turistik për mysafirët e Saigonit. Distanca nga Ho Chi Minh City në Can Gio është pak më shumë se 50 km, kështu që ju mund të udhëtoni në Can Gio me motoçikletë për më shumë lehtësi. Destinacionet e mëposhtme turistike të Can Gio mund të jenë të përshtatshme për ju:

Xem thêm :   Quy Nhơn Có Gì Chơi? Top 15 Địa Điểm Du Lịch Quy Nhơn Nhất Định Phải “Check

Hang Duong Market
Plazhi Can Gio
Ishulli i majmunëve Can Gio
Relikti i zonës së betejës Sac Forest
Thanh An Island
Mauzoleumi i Peshkut Ong

5/ Dong Nai – një destinacion turistik afër Saigonit që është një fundjavë argëtuese

Dong Nai është një destinacion tërheqës turistik dhe ka një ekosistem natyror jashtëzakonisht të pasur, ndaj është një nga destinacionet turistike pranë Saigonit i përshtatshëm për të shkuar në fundjavë për të lehtësuar stresin. Dong Nai është shumë i madh, kështu që do të ketë shumë atraksione turistike Dong Nai për t’u eksploruar. Atëherë këto do të jenë destinacionet turistike të Dong Nai për t’u eksploruar si:

Mo Stream Dong Nai
Zona ekoturistike e Kopshtit të Kopshtit të Giang Dien Dong Nai Mango
Parku Kombëtar Nam Cat Tien
Fshati turistik Tre Viet
Fshati i grejpfrutit Tan Trieu

6/ Binh Duong – duke udhëtuar pranë Saigonit gjatë fundjavave

Binh Duong është shumë afër qytetit Ho Chi Minh, kështu që në një udhëtim fundjavë afër Saigonit nuk do të merrni shumë kohë për të lëvizur. Mund të udhëtoni në Binh Duong gjatë ditës ose të shkoni për 2 ditë dhe 1 natë. Ju lutemi regjistroni destinacionet turistike Binh Duong që Cuong Travel sugjeron më poshtë për të zbuluar Binh Duong në maksimum.

Zona turistike Dai Nam
Zona turistike Thuy Chau
Fshati Phu An Bambu
Kisha Phu Cuong
Pagoda Hoi Khanh
Katedralja Phu Cuong

7/ Tien Giang – një destinacion turistik në Perëndim afër
Saigon është një fundjavë tërheqëse

Tien Giang është një nga provincat perëndimore që shumë turistë vijnë për të kontrolluar. Perëndimi i lumit tërheq gjithmonë turistë vendas dhe ndërkombëtarë. Edhe pse Tien Giang nuk ka shumë destinacione turistike të famshme, por për shkak se është një destinacion turistik afër Saigon për fundjavë, numri i turistëve që vijnë për të eksploruar Tien Giang është gjithashtu shumë i mbushur me njerëz. Pra, ku janë destinacionet turistike të Money?
Giang është më tërheqës, le të eksplorojmë me Cuong Travel.

Ishulli Thoi Son
Fagoda Vinh Trang
Tregu lundrues Cai Ba
Plazhi Tan Thanh
Ishulli Tan Phong
Ngjyra e Katër Shpirtrave

8/ Tay Ninh – një destinacion turistik afër Saigonit për çiftet për të shkuar në fundjavë

Tay Ninh ka edhe një liqen edhe një mal, peizazhi është shumë poetik, kështu që do të jetë një destinacion turistik afër Saigon në fundjavë për ju. Më parë, turizmi Tay Ninh nuk është zhvilluar shumë, shumica e turistëve vijnë në Tay Ninh vetëm për të vizituar pelegrinazh pelegrinazh. Megjithatë, vitet e fundit, falë investimit në projektet argëtuese në Tay Ninh, ai është kthyer në një destinacion turistik afër Tay Ninh.
Saigon është për çifte interesante. Sugjeroni disa nga destinacionet turistike më tërheqëse në Tay Ninh:

Teleferiku malor Ba Den
Liqeni Dau Tieng
Zonë e gjatë turistike
Dien Son
Parku Kombëtar Lo
Kodrën
Zonë turistike Ma
Thien Lanh

9/ Cu Chi – një vend tërheqës eko-turizmi pranë Saigonit

Duke përmendur Cu Chi, njerëzit menjëherë mendojnë për tunelet
Cu Chi është i famshëm në të gjithë botën. Ky është një vend argëtues ku shumë të rinj dhe familje vijnë në kamp çdo javë nëse kanë kohë të lirë. Atraksionet turistike Cu Chi nuk janë shumë, por mjaftojnë që t’i përjetoni gjatë një udhëtimi fundjave gjatë ditës ose 2 ditë 1 natë. Sugjeroni disa nga destinacionet turistike më të mbushura me njerëz Cu Chi si:

Xem thêm :   Cách xóa lịch sử tìm kiếm gần đây của chrome, cốc cốc, xem và xoá nhật ký duyệt web trên chrome

Tunelet Cu Chi
Tempulli i Ben Duoc
Zona e ekoturizmit Noel Green
Eko Fshati
Fosac

Me destinacione turistike pranë Saigonit të përshtatshme për këtë çift, shpresojmë që të gjeni një vend të përshtatshëm për t’u çlodhur në fundjavë. A dini më shumë atraksione turistike aty pranë?
A shkoni në Saigon këtë fundjavë, ju lutemi ndajeni atë me shumë njerëz.

Jeni të lodhur nga puna dhe jeta e përditshme? Ndiheni të mbytur me ritmin e vrullshëm të jetës së Saigonit? Mos hezitoni të bëni një udhëtim të shkurtër për t’u çlodhur dhe rimbushur. Le të qëndrojmë me baigiangdienbien.edu.vn në Saigon për disa ditë me 5 vende pikërisht pranë Saigonit.

Vende turistike pranë Saigonit

Nga qendra e qytetit Ho Chi Minh, shkoni rreth 15 km më shumë drejt tragetit Cat Lai, Dong Nai, takoni kryqëzimin Phan Van Dang dhe më pas kthehuni djathtas, keni mbërritur në fshatin turistik Tre Viet.

Zhyt veten në ujin e freskët me lojëra jashtëzakonisht tërheqëse këtu

Fshati turistik Tre Viet u ndërtua me idenë për të qenë krenar për shpirtin njerëzor vietnamez, gjithmonë po aq solid dhe i qëndrueshëm sa “bambu vietnamez”. Duke dëgjuar imazhe të tilla historike, fshatrat Tre Viet nuk janë “të vjetra”.

Ekziston një Perëndim në miniaturë pikërisht pranë Saigonit

Ekziston një Perëndim në miniaturë pikërisht pranë Saigonit

Duke ardhur këtu, do të përjetoni lojëra moderne të tilla si kajak, barka me shporta vetë-drejtuese, çiklizëm në lumë, lojëra me banane dhe do të merrni pjesë në një sistem kompleks të lojës në lumë. Përveç kësaj, nëse shkoni me fëmijë të vegjël, Fshati Turistik Tre Viet ka një zonë të dedikuar për fëmijët, prindërit, ju lutemi të jeni të sigurt.

Çmimi i biletës për në zonën turistike Tre Viet

Çmimet e lojërave në zonën turistike të fshatit Tre

Lista e çmimeve të lojërave në zonën turistike të fshatit Ho Chi Minh Bamboo

Kuzhina këtu është gjithashtu shumë e larmishme me një menu prej më shumë se 40 pjatash të shijshme të përgatitura nga kuzhinierë të famshëm. Përveç kësaj, nëse qëndroni këtu të shtunën dhe të dielën, mund të shijoni një shuplakë me shumë shije jugore si goby i pjekur në skarë me kripë dhe piper, karkaleca të pjekura në skarë, tenxhere me ushqim deti, të zier… Ose mund të përgatisni tuajin. sjellë nga ushqimi.

40 pjata të shijshme të përgatitura nga kuzhinierë të famshëm në HCM

40 pjata të shijshme të përgatitura nga kuzhinierë të famshëm në HCM

Enët fshatare janë të thjeshta, por jashtëzakonisht tërheqëse.

Enët fshatare janë të thjeshta, por jashtëzakonisht tërheqëse.

Tunelet Cu Chi janë vendi për të mbajtur gjurmët heroike historike të kombit

Tunelet Cu Chi janë vendi për të mbajtur gjurmët heroike historike të kombit

Tunelet Cu Chi janë një relike e veçantë kombëtare, e vendosur në rrethin Cu Chi, rreth 70 km në veriperëndim të qytetit Ho Chi Minh. Duke ardhur këtu, do të vizitoni tunelet, do të mësoni për mënyrën se si ushtria jonë ishte ngulitur në të kaluarën, do të shihni armët, kuzhinën mbretërore, bodrumin e ndihmës së parë, … janë restauruar.

Tunelet Cu Chi është një Monument Kombëtar

Përjetoni jetën nëntokësore si heronjtë e vjetër luftëtarë

Një nga zonat e bukura turistike pranë Ho Chi Minh

Bunkeri kur vjen armiku

Përveç vizitës në vendet historike të lëna pas, ju gjithashtu mund të përjetoni lojëra të tilla si qitje sportive për mbrojtje, udhëzime për çmontimin e armëve, etj. Bëhuni ushtarë të vërtetë dhe ndjeni vështirësitë, egërsinë e luftës së së kaluarës.

Xem thêm :   Cảnh Đẹp Mùa Thu Việt Nam

Shijoni kassava të zier të zhytur në kripë susami - një specialitet unik i tuneleve Cu Chi

Shijoni kassava të zier të zhytur në kripë susami – një specialitet unik i tuneleve Cu Chi

Hapësira e freskët e gjelbër mbulon të gjithë KDL

Ky është një park argëtues ekologjik i vendosur përgjatë një dege të lumit Saigon në komunën Binh My, rrethi Cu Chi. Duke ardhur në Binh My, ju mund të zhyteni në fshatin e gjelbër me shumë aktivitete të ndryshme argëtuese si shëtitje me varkë, shëtitje, etj.

Shndërrohuni në një fermer për një ditë me një lojë argëtuese peshkimi

Shndërrohuni në një fermer për një ditë me një lojë argëtuese peshkimi

Brenda zonës turistike është e ndarë në shumë zona të ndryshme me aktivitete të veçanta. Disa aktivitete mund të përmenden si pishina, zona e lojërave për fëmijë, zona e peshkimit, zona e komunitetit, zona e kampingut, banja në lumë, shëtitja me varkë, lojërat e lumenjve, shuplaka e peshkut, kopshti zoologjik. , zona e artit dhe e suvenireve dhe zona tregtare.

Do të keni shumë mundësi për t’iu përshtatur preferencave individuale dhe kolektive. Dhe për më tepër, çmimet e lojërave dhe eksperiencave janë gjithashtu shumë të përballueshme, kuzhina këtu është gjithashtu shumë e pasur me shumë restorante si restorante buzë lumit, restorante lumi, kafene buzë lumit, restorante dasmash dhe banketesh.

Kasolle të vogla me gjethe janë rregulluar përgjatë lumit në mënyrë që vizitorët të pushojnë, të hanë ose të peshkojnë këtu

Çmimi: rreth 20,000 VND – 190,000 VND enët. Dhe çmimi për menunë përfshin një shumëllojshmëri të pjatave nga rreth 1,000,000 VND – 2,500,000 VND

Zona turistike Thuy Chau tërheq mjaft vizitorë për t'u argëtuar gjatë fundjavave.

Zona turistike Thuy Chau tërheq mjaft vizitorë për t’u argëtuar gjatë fundjavave.

Zona e ekoturizmit Thuy Chau duket se është një vend i ri për shumë të rinj Saigonezë. Por nëse keni ardhur këtu, do të shihni Thuy Chau si Da Lat-in e dytë, për shkak të hapësirës së gjelbër, një vend i ndarë nga qyteti i tymosur.

Uji i burimit këtu është i pastër, dhe ka shumë pemë të mëdha, kështu që është shumë i freskët

Uji i burimit këtu është i pastër, dhe ka shumë pemë të mëdha, kështu që është shumë i freskët

Larja pranverore është aktiviteti kryesor i këtij resorti. Edhe pse uji i burimit është ujë rubineti, ai filtrohet dhe qarkullohet nga një sistem filtrimi me presion të lartë dhe dezinfektohet me teknologjinë japoneze të klorit për të siguruar higjienë të sigurt për banuesit.

Mos harroni të kontrolloni fotot interesante me miqtë tuaj

Mos harroni të kontrolloni fotot interesante me miqtë tuaj

Përveç kësaj, resorti ka edhe një pishinë Parku me një thellësi prej vetëm 1.2 m dhe një ndërtim prej mbi 1200 m2, duke ju lejuar të luani lirshëm në ujin e freskët.

Çmimi i biletës: të rriturit – 80,000 VND, fëmijët – 40,000 VND, falas për fëmijët nën 1.2 m.

Shihni gjithashtu: Enciklopedia e Njohurive për Eksplorimin e Botës për Fëmijët

Ju mund të përgatisni ushqim dhe pije paraprakisht. Ose mund të përjetoni sistemin e restoranteve në Paqësor.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 25 Địa Điểm Du Lịch Gần Sài Gòn Đỉnh Của Chóp, Top 10 Khu Du Lịch Gần Sài Gòn Vừa Rẻ, Vừa Đẹp . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *