Rate this post

Dong Nai është një provincë në rajonin juglindor të Vietnamit, që ndodhet rreth 30 km në verilindje të qytetit Ho Chi Minh. Ka shumë atraksione turistike historike, kulturore dhe potenciale. Në artikullin e sotëm, dëshirojmë të ndajmë me ju destinacionet e bukura turistike Dong Nai që njihen nga shumë njerëz. Premton t’ju sjellë shëtitjet më argëtuese dhe emocionuese.

Po shikoni: 25 atraksione turistike që nuk duhen humbur kur të vini në provincën Dong Nai

Lista e destinacioneve turistike Dong Nai që duhet të vizitoni

1. Ujëvara e Gurit Han

Çmimi i biletës së hyrjes

Të rriturit: T2 – T6: 50K/person; Sat – Diell: 65K/person; Pushimet: 75K/personi Fëmijët: E hënë – e premte: 35K/personi, fundjavave dhe festave: 45K/person Bileta e kampingut gjatë natës: e hënë – e premte: 75K/person, e shtunë – e diel: 85K/person; Pushime tet: 90K/person

Bukuria është si një vend i përrallave.  Foto: <br />haimap87</em></p>
<p>E vendosur rreth 70 km larg qytetit Ho Chi Minh, zona turistike e ujëvarës Da Han është një nga vendet e reja për të eksploruar të rinjtë.  Me bukuri natyrore të paprishur dhe madhështi të parezistueshme, ujëvara simpatike shton një kopsht frutash të mbushur me fruta.  Për ata që duan të udhëtojnë, ky vend premton të jetë një destinacion ideal për pikniqe dhe kampe gjatë fundjavave.</p>
<p><img loading=lazy class=Në këmbët e ujëvarës është mjaft e ftohtë. Imazhi
5867kk

Një ujëvarë shumë romantike Da Han.  Foto: <br />huien.su​” width=”640″ height=”847″ srcset=”https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/thac-da-han-dong-nai-3.jpg 757w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/thac-da-han-dong-nai-3-300×397.jpg 300w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/thac-da-han-dong-nai-3-196×260.jpg 196w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/thac-da-han-dong-nai-3-142×188.jpg 142w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/thac-da-han-dong-nai-3-51×68.jpg 51w” sizes=”(max-width: 640px) 100vw, 640px” /></p>
<p><em>Një ujëvarë shumë poetike Da Han.  Imazhi: <br />huien.su</em></p>
<p>Duke ardhur në ujëvarën Da Han, vizitorët do të mahniten nga peizazhi tërheqës i egër natyror i vendosur përgjatë një përroi të vogël.  Hapësira e freskët së bashku me tingujt e këngës së shpendëve, rryma murmuritëse krijojnë një simfoni të butë fshati për t’ju ndihmuar të harroni atmosferën e zhurmshme dhe plot zhurmë në qytet.</p>
<p><img decoding=

Pamja e gjelbër e zonës turistike

Fshati turistik Bamboo Viet, i njohur gjithashtu si zona eko-turizmit Bamboo, është një nga vendet e “nxehta” të argëtimit, vetëm 15 km nga Saigon. Këtu me shumë lojëra emocionuese si kajak, varkë me shporta, jaht bambu, çiklizëm në lumë apo kapërcim pengesash, … Premton t’ju sjellë momente relaksi pas ditëve të vështira të punës.

Lojëra interesante të fshatit Vietnamese BambooLojëra interesante të fshatit Vietnamese Bamboo

Lojëra shumë tërheqëse për ndërtimin e ekipitLojëra shumë tërheqëse për ndërtimin e ekipit

Çmimi i biletës për lojërat këtu varion nga 40,000 VND deri në 50,000 VND/person. Dhe nëse doni të kurseni para, mund të blini një paketë biletë prej 100,000 VND/personi për të luajtur edhe 5, 6 lojëra! Hapësira e gjelbër, plazhi me rërë të bardhë do të jenë vende të bukura dhe ideale ku mund të bëni check-in jetesën virtuale.

Xem thêm :   Chứng Minh Rằng Bảo Vệ Môi Trường Thiên Nhiên Là Bảo Vệ Cuộc Sống Của Con Người

Pjata të shijshme

Pjata të shijshme

Kuzhinë e thjeshtë por jashtëzakonisht e pasur dhe e shijshme

Kuzhinë e thjeshtë por jashtëzakonisht e pasur dhe e shijshme

Sa i përket ushqimit, të shtunën dhe të dielën do të organizohet bufe për vizitorët që të shijojnë. Nga ora 08:00 deri në 13:00 të shtunën, të dielën, biletat do të shiten sipas kombinimit të bufesë 330k (përfshirë biletën e hyrjes + bufenë e drekës + çiklizëm në lumë + pishinë + gara falas me varka + shfaqje magjike, cirk + 1 tortë hëne). Pas orës 13:00, bileta normale e hyrjes do të shitet me 50,000 VND/person (pa bufe).

Lista e çmimeve të lojërave të resortitLista e çmimeve të lojërave të resortit

Dhoma e miqveDhoma e miqve

Porta në Parkun Kombëtar Cat Tien

Porta në Parkun Kombëtar Cat Tien

Parku Kombëtar Cat Tien është një rezervë natyrore që ndodhet 150 km në veri të qytetit Saigon. Nëse jeni një adhurues i natyrës, ju pëlqen të eksploroni florën dhe faunën natyrore, këtu përreth ka shumë hotele në rrethin Tan Phu që janë shumë të përshtatshëm për ju për t’i vizituar, udhëtuar dhe nuk mund të injoroni Parkun Kombëtar Cat Tien. Tashmë. Është një nga gjashtë rezervatet e biosferës në botë të njohura nga UNESCO.

Hapësira është e mbushur me gjelbërim të freskët, liqeni është i qetë dhe paqësorHapësira është e mbushur me gjelbërim të freskët, liqeni është i qetë dhe paqësor

Në parkun kombëtar ka pemë mijëravjeçare

Në parkun kombëtar ka shumë pemë mijëravjeçare. Imazhi:
xuanloc91

Me një terren relativisht të sheshtë dhe 2/3 e kufirit të kopshtit është i rrethuar nga lumi Dong Nai. Për shkak të vendndodhjes së tij të favorshme dhe klimës së butë, pylli ruan ende tiparet e tij origjinale të egra. Ka shumë lloje druri të çmuar dhe është gjithashtu shtëpia e shumë kafshëve të egra dhe gjysmë të egra si pallua, majmuni, ariu, dreri, nuselalat, derrat e egër, pulat e egra, pulat e egra…

Sezoni i fluturave në Parkun Kombëtar Cat TienSezoni i fluturave në Parkun Kombëtar Cat Tien. Imazhi:
xuanloc91

Rruga për në Bau SauRruga për në Bau Sau

Për në Cat Tien, ju mund të zgjidhni rrugët e mëposhtme të ekoturizmit:

Xem thêm :   Nhân Vật Tôi Đã Kể Về Hành Trình Khám Phá Hang Én Của Người Kể Chuyện

Rruga eksploron kopshtin botanik, ku bashkohen më shumë se 300 lloje të ndryshme të drurit të çmuar. Ose Rruga e Shikimit të Kafshëve të Natës në Bau Sau Rruga e Vizitimit përmes Rrugës së Ecjes në Pyll

4. Zonë turistike Buu Long

Tarifa

Fëmijët nën 1,0 m janë pa pagesë në portë Fëmijët nga 1,0 m deri në 1,4 m: 60,000 VND/biletë Të rriturit nga 1,4 m e lart: 120,000 VND/biletë

Për më tepër, çmimi i biletës mund të rritet sipas ekipit të fotografimit, çmimit të turneut, çmimit të tendës, pajisjeve të piknikut. Kontaktoni menaxhmentin për më shumë detaje.

Versioni i urës së dashurisë Dong NaiVersioni i urës së dashurisë Dong Nai

Rruga drejt liqenit të gjatë

Rruga drejt liqenit të gjatë

Zona turistike Buu Long është një nga vendet tërheqëse të Dong Nam. I vendosur rreth 30 km larg qytetit Ho Chi Minh, ju mund të vini lehtësisht këtu për t’u çlodhur gjatë fundjavave.Ky vend njihet si gjiri miniaturë Ha Long me male të larta dhe liqene të gjerë që krijojnë një pamje të bukur të egër. Relaksohuni pranë liqenit blu ose uluni në një varkë me mjellma për të ecur rreth liqenit për të larguar të gjithë lodhjen e jetës së përditshme.

Ky vend është shumë i përshtatshëm për pikniqe me grupe miqshKy vend është shumë i përshtatshëm për pikniqe me grupe miqsh

Mos harroni të përgatisni fustane të bukur për të jetuar virtual

Mos harroni të përgatisni fustane të bukur për të jetuar virtual

Në vitin 2019, ky vend është rimodeluar shumë, duke e bërë Buu Long më të shkëlqyeshëm dhe të shkëlqyeshëm. Liqeni i gjatë është vendi me peizazhet më të bukura në zonën turistike Buu Long me një kompleks malor madhështor. Përveç kësaj, vizitorë të tjerë mund të marrin pjesë edhe në aktivitete të tjera interesante si shëtitje me varkë, luhatje, hipur në rosë, peshkim, not, ose t’i referohen hoteleve në qytetin Bien Hoa që sjellin përvoja interesante.

Xem thêm :   Top 102+ Hình Nền Thiên Nhiên Đẹp Nhất Thế Giới Full 4K

Nëse ktheheni vonë nga loja këtu, mund t’i referoheni disa prej hoteleve të mëposhtme të Bien Hoa për lehtësinë tuaj!

Lista e çmimeve të shërbimeve në resortin Mango Garden

Lista e çmimeve të shërbimeve në resortin Mango Garden

Zona e Ekoturizmit Mango Garden është një destinacion tërheqës turistik Dong Nai për t’ju ndihmuar të afroheni me natyrën, parajsën dhe tokën, bimët dhe lulet. Vizitorët vijnë këtu si të humbur në natyrën e gjerë të egër. Rreshtat e palmave me vaj të gjelbër mbulojnë rrugët e vogla gjarpëruese së bashku me këngën e zogjve dhe përruan, duke krijuar një kopsht paqësor dhe poetik Mango.

Duke vizituar kopshtin zoologjikDuke vizituar kopshtin zoologjik

Jo vetëm kaq, vizitorët mund të marrin pjesë edhe në lojëra të reja emocionuese si kalërimi me struc, ski në bar, elefanti në malësitë qendrore, gjuajtje me paintball, peshkim krokodili, kajak, shëtitje me varkë në shportë, etj. Pas një kohe argëtuese, luani është koha për të shijuar Ushqim i shijshëm.

Skateboarding në lejlekun është një lojë shumë e njohur këtuSkateboarding në lejlekun është një lojë shumë e njohur këtu

Me një sistem restorantesh të mëdhenj dhe të vegjël, stafi profesional dhe shefat e kuzhinës do t’ju sjellin ushqimet më tërheqëse. Ju mund të rezervoni dhoma në hotelet në qytetin Bien Hoa, i cili është shumë i përshtatshëm për argëtimin dhe udhëtimin e turistëve.

Shihni gjithashtu: Sugjerime për zgjidhjen e provimit të letërsisë së diplomimit të Thpt 2022: “The Boat Beyond”

Ndërtimi i ekipit me gjuajtje jashtëzakonisht interesante me paintballNdërtimi i ekipit me gjuajtje jashtëzakonisht interesante me paintball

Grupet e rambutanit të ëmbël janë të kuqe të ndezur.  Foto: <br />trucrep” width=”640″ height=”799″ srcset=”https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/vuon-tra-cay-long-khanh-dong-nai-1.jpg 1080w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/vuon-tra-cay-long-khanh-dong-nai-1-768×959.jpg 768w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/vuon-tra-cay-long-khanh-dong-nai-1-300×375.jpg 300w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/vuon-tra-cay-long-khanh-dong-nai-1-208×260.jpg 208w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/vuon-tra-cay-long-khanh-dong-nai-1-151×188.jpg 151w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/vuon-tra-cay-long-khanh-dong-nai-1-54×68.jpg 54w” sizes=”(max-width: 640px) 100vw, 640px” /></p>
<p><em>Grupet e rambutanit të ëmbël janë të kuqe të ndezur.  Imazhi: <br />trucrep</em></p>
<p>Qyteti Long Khanh është i njohur për shportën e tij më të madhe me fruta në rajonin juglindor.  Prandaj, ky vend është bërë një destinacion turistik në Dong Nai duke tërhequr shumë vizitorë për t’i vizituar dhe shijuar frutat.</p>
<p>							<!-- 

<div class=nhung diem du lich dong nai

-->

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 25 Địa Điểm Du Lịch Không Thể Bỏ Qua Khi Đến Tỉnh Đồng Nai, Top 10 Điểm Đến Ở Tỉnh Đồng Nai . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *