Rate this post

Toka më jugore e vendit – lumi Ca Mau është një destinacion që tërheq turistët nga njerëz të sinqertë dhe të ndershëm dhe peizazhet natyrore të rajonit të lumit lirik. Eja ne Destinacion turistik Ca Mau dikur ta duash më shumë këtë tokë të veçantë. Në vijim baigiangdienbien.edu.vn do t’ju prezantojë me vendet më interesante.

Po shikoni: #8 atraksionet e famshme turistike Ca Mau + orari i vizitave

Mục lục ẩn

1. Tregu lundrues Ca Mau – Vendi tërheqës turistik Ca Mau

*

Tregu lundrues Ca Mau

Nga këto tre laguna, laguna e mesme është më e madhja. Në sipërfaqen e kësaj lagune ka shumë shtëpi me këmbë, në fakt kasolle, të mëdha e të vogla të shpërndara gjithandej. Ato janë kasolle për peshkatarët që të shikojnë dhe të korrin peshq dhe karkaleca që i vendosin në rreshta shkurresh, rreshta fundesh të vogla, shtylla, që… Kasolle me gjethe dhe pirgje shkurresh, lejlekësh, që… në mes të qiellit të paanë dhe të ujit krijojnë një peizazh sa i egër dhe i egër, vizitorë të egër, interesantë dhe magjepsës.

2. Guri i argjendtë Ca Mau – Vend turistik Ca Mau interesante

Guri argjendi është një ishull 50 km nga qyteti Ca Mau me rrugë ujore. Aktualisht, Hon Da Bac tërheq shumë turistë për shkak të bukurisë së tij të egër dhe interesante. Ura lidh ishujt për lëvizje të lehtë, duke shkelur urën, tashmë jeni të humbur në një tokë përrallore.

3. Laguna Thi Tuong Ca Mau – Një destinacion idilik turistik Ca Mau

*

Laguna Thi Tuong Ca Mau

Laguna Thi Tuong është habitati i specieve ujore me ujë të njelmët si karkalecat tigër, gaforret dhe shumë krijesa të tjera të ndryshme. Banorët jetojnë rreth lagunës kryesisht nga burimet ujore të shfrytëzuara nga kjo lagune. Vizitorët që vijnë këtu do të zhyten në një jetë idilike të natyrës dhe njerëzve këtu.

Xem thêm :   32 Loại Cá Cảnh Đẹp Nhất Việt Nam, 23 Dòng Cá Cảnh Đẹp, Dễ Nuôi Nhất Tại Việt Nam

4. Pylli i Mangrove Ca Mau – Vend turistik interesant Ca Mau

*

Ca Mau Mangrove Forest

Është rreth 60 km nga qyteti Ca Mau dhe pas më shumë se një ore me skaf, vizitorët do ta zbulojnë Pyll rizoforë Ca Mau – pylli i dytë më i madh i mangrove në botë, pas pyllit të Amazonës në Amerikën e Jugut. Pasi keni ardhur në pyllin e mangrove, nuk mund të mos zbrisni poshtë lumit, duke u zvarritur në mes të pyllit të gjelbër.

5. Kepi Ca Mau – Vendi turistik poetik Ca Mau

*

Kepi ​​Ca Mau

Peizazhi poetik i pyllit dhe lumit do t’ju sjellë një ndjenjë paqeje. Ekosistemi i mangrove këtu është shumë i larmishëm dhe i pasur. Në veçanti, mos harroni të bëni check-in në pikën referuese që shënon pikën më jugore të vendit.

6. Kopshti i shpendëve Ca Mau – Vend Turistik Natyror Ca Mau

*

Kopshti i Zogjve Ca Mau

Ca Mau është i vetmi vend me një vend të shenjtë zogjsh në qytet, me shumë lloje lejlekësh si lejlekët e bardhë, kazanët, le le dhe rosat e ujit. “Zogjtë e mirë të tokës ulen”, por këtu jetojnë shumë lloje të ndryshme lejlekësh. Ky vend është i përshtatshëm për ata që e duan natyrën dhe kafshët.

7. Ishulli Hon Khoai Ca Mau – Vend turistik Ca Mau Relic

*

Ishulli Hon Khoai Ca Mau

Hon Khoai Përmendet edhe me reliken e kryengritjes së mësuesit Pham Ngoc Hien kundër francezëve dhe Farit 100-vjeçar në ishull. Të gjithë kanë krijuar Hon Khoai një atraksion tërheqës turistik… Vendndodhja: ndodhet rreth 20 km nga kontinenti

8. Khai Long Beach Resort Ca Mau – Vend Ekoturizmi Ca Mau

Ky është një atraksion turistik për t’u vizituar për shkak të ekosistemit të mangrove me shumë pyje të paprishur dhe rërë të imët të bardhë që shtrihen mbi 3 km. Dhe ky do të jetë gjithashtu një destinacion interesant turistik për fundjavat tuaja.

9. Pylli Kombëtar U Minh Ha Ca Mau – Një destinacion i rrallë turistik Ca Mau

*

U Minh Ha Pylli Kombëtar Ca Mau

Ca Mau ka pyje rizofore jashtëzakonisht të pasura me florë dhe faunë të listuara në Librin e Kuq të Vietnamit dhe të botës. Vizitorët në pyllin U Minh Ha do të jenë në gjendje të bëjnë një shëtitje me varkë përgjatë lumit në pyllin U Minh Ha për t’u zhytur në natyrën e egër.

10. Zona e Biodiversitetit të Pyjeve 184 – Pylli Mangrove për Ruajtjen e Nam Can

Shkolla e Pyjeve dhe Peshkimit në Zonën e Biodiversitetit 184

Kjo zonë biodiversiteti është një vend për të ruajtur dhe zhvilluar dhe mbrojtur speciet e rralla të kafshëve, kështu që këtu jetojnë shumë bimë dhe kafshë të rralla. Ky është një kopsht musketierësh me pamje simpatike, që i sjell njerëzit në paqe pas ulje-ngritjeve në punë.

11. Nam Can Mangrove Forest Ca Mau – Vendi i famshëm turistik Ca Mau

Pyll rizofore Nam Can në Ca Mau

Ca Mau ka dy pyje të mëdhenj të famshëm në vend dhe në botë. Kur bëhet fjalë për pyllin U Minh, njerëzit mendojnë për pemë të njohura si pema Melaleuca, pyll i pamasë mangrove në Nam Can. Pyjet e mangrove dhe Melaleuca rrethojnë kepin Ca Mau nga lindja në perëndim, duke u renditur i dyti në botë për nga rëndësia dhe zona, pas mangrove në grykëderdhjen e lumit Amazon në Amerikën Latine.

12. Ishulli Hon Khoai Ca Mau – Destinacioni më i bukur turistik në Ca Mau

Ishulli Hon Khoai Ca Mau

Hon Khoai është emri i një grupi ishujsh, i cili konsiderohet si një nga ishujt më të bukur në rajonin më jugor të vendit me ajër të pastër, plazh të gjelbër në të njëjtin pyll parësor… Hon Khoai përmendet edhe me reliktin e revolucionit. Ndjenja anti-franceze e mësuesit Pham Ngoc Hien dhe Farit 100-vjeçar në ishull. Të gjithë kanë krijuar Hon Khoai një atraksion tërheqës turistik…

13. Guri i argjendtë Ca Mau – Vendi i bukur turistik Ca Mau

Duke shkuar në qendër të qytetit Ca Mau, duke ndjekur rrugën provinciale përmes pyllit U Minh, vendlindja e mbretit “gënjeshtar” të Ba Phi rreth më shumë se 40 km do të vijë në një grup ishujsh të bukur dhe interesant me shumë tipare të egra. Ky është një grup ishujsh që shtrihen rreth 50 m mbi nivelin e detit, duke përfshirë ishujt ngjitur: ishullin Troi, ishullin Ong Ngo dhe ishullin Da Bac me një sipërfaqe totale prej rreth 6.4 ha.

Xem thêm :   Các hình dạng của cô bé và những khám phá âm vật, 18 điều về vùng kín khiến bạn kinh ngạc

14. Kopshti i luleshtrydheve Cai Tau Ca Mau – Një vend turistik për të vizituar Ca Mau

Kopshti me luleshtrydhe Cai Tau Ca Mau

Kopshti i luleshtrydheve Cai Tau I famshëm në të gjithë Ca Mau për tufat e manave që rriten nga trungjet e pemëve që turistët vijnë për të vizituar nuk mund të mos habiten. A te pelqen? Turne në kopsht Ca Mau Më pas ejani në komunën Nguyen Phich për të zgjedhur vetë luleshtrydhet e freskëta pikërisht në pemë, kushtojini vëmendje luleshtrydhet e pjekura në fund të pranverës.

15. Khai Long Beach Ca Mau – Vendi turistik i shkretëtirës Ca Mau

Khai Long Beach I vendosur në juglindje të kepit Ca Mau, me një bukuri të egër dhe të re, plazhi blu i pastër është i rrethuar nga katër anët e ekosistemit të mangrove, është një dunë rëre që lakon formën e një Dragoi përgjatë bregut të fshatit Khai.

16. Gjykata e Zogut Ngoc Hien Ca Mau – Vend turistik në Ca Mau

Gjykata e Zogut Ngoc Hien Ca Mau

Një nga strehët më të mëdha natyrore të shpendëve në vend, me lumin Bay Hap që rrjedh me një sistem kanalesh të ndërthurura, me bimësi të pasur dhe të gjelbër gjatë gjithë vitit, është një mjedis i freskët natyror që nuk është prekur nga njerëzit. shtëpia e zogjve që fluturojnë çdo vit.

17. Bat Dam, Lam Vien Ca Mau – Vendi ideal turistik Ca Mau

Bat Dam, Lam Vien Ca Mau

Shtëpia e mijëra zogjve dhe lejlekëve, ky është një destinacion ideal turistik, turistëve dhe fotografëve u pëlqen të vijnë këtu, të filmojnë, të bëjnë fotografi dhe të shijojnë bukurinë e këtij vendi të shenjtë zogjsh.

18. Shtëpia Komunale Tan Hung Ca Mau – Vend turistik kulturor Ca Mau

Shtëpia Komunale Tan Hung në Ca Mau

Si vendi për të valëvitur flamurin e parë të Partisë Komuniste Indokineze në Ca Mau (1930), ku edhe selia e Komandës së Frontit Tan Hung, fronti antifrancez në Ca Mau, Dinh Tan Hung ka një vlerë të rëndësishme kulturore. gjithashtu një imazh i ruajtjes dhe promovimit të identitetit kulturor të provincës Ca Mau, toka më jugore e Vietnamit.

19. Kmer Monivongsa Borapham. Tempulli Ca Mau

Tempulli Kmer Monivongsa Borapham Ca Mau

Në festat e veçanta të popullit Khmer, si Chol Chnam Thmay, Sel Dol Ta, Ok Om Bok, etj., ata mblidhen të gjithë së bashku në tempull për të organizuar adhurim dhe për t’u argëtuar gjatë festave. Këto aktivitete unike dhe mbresëlënëse të festivalit janë bërë pika qendrore, duke tërhequr vëmendje të madhe dhe duke tërhequr grupe të tjera etnike në provincën Ca Mau për të marrë pjesë së bashku.

20. Shtëpi me tela çeliku Ca Mau – Vend Historik Turistik Ca Mau

Ca Mau shtëpi me tela çeliku

Gjatë luftës së rezistencës kundër kolonialistëve francezë, Steel Wire House u bë pika kontakti e ushtarëve revolucionarë vietnamezë. Ky vend dëshmoi shumë luftëra nacionalçlirimtare dhe sakrifica heroike të bashkatdhetarëve dhe ushtarëve të Ca Mau.

21. Zona Ndërkombëtare e Ekoturizmit Ca Mau

Zona Ndërkombëtare e Ekoturizmit Ca Mau

Merrni pjesë në shumë lojëra lumi: shkoni në urën e majmunit, shkoni me top në ujë, etj. Dhe kur jemi të lodhur, mund të shtrihemi në shtrat të varur duke lëkundur për një gjumë të gjatë, ose të përjetojmë shërbimin miqësor të njëkatëshe, natyrisht për të rifituar forcën. Më e veçanta është ndjesia e shijimit të pjatave të panumërta të shijshme të mbushura me kuzhinë jugore.

22. Zonë Turistike Ekologjike Thu Duy Ca Mau – Vendi mbresëlënës turistik Ca Mau

Zonë Turistike Ekologjike Thu Duy Ca Mau

Skena elegante si një pishinë blu e pastër me flluska uji, e përshtatshme për vizitorët për t’u freskuar dhe për t’u bërë banja dielli, ura shtrihet në bujtinë e kombinuar me peizazhin e vogël të maleve blu, liqeneve dhe pemëve me hije. formojnë një pamje peizazhi shumë mbresëlënëse . Me siguri, vizitorët do të kenë kujtime shumë të gjalla kur të vijnë këtu.

Xem thêm :   Top 15 Địa Điểm Du Lịch Tây Ninh Trọn Vẹn Với Những Địa Điểm Check In Cực Đẹp

23. Dat Mui Eko-Turizëm Ca Mau – Një vend tërheqës turistik Ca Mau

Ekoturizmi Dat Mui Ca Mau

Çdo vit, kjo pjesë e kepit grumbullohet vazhdimisht për shkak të grumbullimit të aluvioneve, duke krijuar një zonë të egër dhe simpatike që tërheq turistët të ndalojnë. Një Destinacion turistik Ca Mau Sado interesante të jetë kjo, nuk duhet ta humbisni kur të keni mundësinë të vizitoni Ca Mau!

24. Monument qendror Ca Mau – Një vend turistik për të vizituar Ca Mau

Monument në qendër të Ca Mau

Monumenti mban simbolin e një varke që shënon territorin kombëtar, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe i shenjtë, duke shprehur krenarinë e njerëzve të vendit. Kur të vini këtu, duhet të bëni një foto si kujtim!Një pikë interesante është se këtu do të keni mundësinë të shihni qartë lindjen dhe perëndimin e diellit në një hark rrethor nga lindja në perëndim.

25. Ura Phan Ngoc Hien Ca Mau – Vend turistik interesant Ca Mau

Ura Phan Ngoc Hien Ca Mau

Rruga e vogël pranë urës Phan Ngoc Hien është krahasuar me një qafë shishe nga njerëzit në zonë. Makinat brenda dhe jashtë tregut janë të ngarkuara, kështu që shpesh ka bllokime trafiku, veçanërisht në orët e pikut. Dhe ndalimi aktual i motoçikletave që kthehen djathtas nga ura në treg ka treguar shumë mangësi.

26. Tempulli Quan Am Ca Mau – Vendi Turistik Shpirtëror Ca Mau

Ca Mau Quan Am faltore

Në mjediset e tempullit, ndodhet kulla e varrit të të nderuarit Thich Tri Tam, një murg i famshëm në Jug, me shumë legjenda për të, duke parathënë gjërat që do të vijnë dhe shërojnë sëmundje të pashërueshme për shumë njerëz dhe kafshë. Ai është i respektuar nga vendasit si Buda e Ca Mau.

27. Festivali Nghinh Ong Ca Mau – Vendi Turistik i Festivalit Ca Mau

Festivali synon të nderojë peshkatarin e peshkut (balenë) në det, i njohur gjithashtu si “gjenerali i madh Nam Hai”.

Festivali Nghinh Ong Ca Mau

Sipas folklorit dhe për njerëzit e detit, “Cá Ong” është një nuskë shumë e shenjtë, hyjni mbrojtëse për anijet në det.

Shihni gjithashtu: Faqja e internetit për zgjidhjen e ushtrimeve të anglishtes përmes fotografive 2022, Ueb për zgjidhjen e ushtrimeve të anglishtes në kompjuter

28. Festivali Ky Yen Ca Mau – Vendi Turistik i Festivalit Ca Mau

Koha: mbahet në 3 muajt e parë të vitit ose 3 muajt e fundit të vitit hënor Ky Yen Festival Ca Mau

Festivali Ky Yen është një festë për perënditë, duke u lutur për paqen e vendit, njerëzit, shiun dhe erën, shtëpinë plot me ushqime dhe rroba të ngrohta dhe një jetë të qetë. Kur të keni mundësinë të vizitoni Ca Mau, mos harroni të merrni pjesë në këtë festival mbresëlënës dhe plot ngjyra të identitetit kombëtar!

29. Quan Am Co Tu – Pika turistike shpirtërore në Ca Mau

Tempulli i lashtë Quan Am

Në muret anësore të tempullit janë gdhendur imazhe sipas rendit kronologjik, këto piktura kanë vlerë estetike për të zbukuruar vlerën artistike të tempullit. Kampusi i tempullit është rregulluar në harmoni, statuja e Quan The Am qëndron në një fron zambak uji, duke mbajtur një vazo paqësore në dorë, me një fytyrë të butë.

30. Parku i Turizmit Kulturor Ca Mau – Vendi i ri turistik Ca Mau

Parku i Turizmit Kulturor Ca Mau

Parku i Kulturës dhe Turizmit Ca Mau Cape është një destinacion tipik gjeografik, skenik dhe eko-turistik i vendit, i vendosur në kompleksin tematik turistik të nivelit kombëtar.

Këtu janë Destinacion turistik Ca Mau Është vlerësuar shumë nga shumë vizitorë. Shpresojmë se ky artikull do t’ju ndihmojë të gjeni destinacionet më të përshtatshme të udhëtimit. Qëndroni të sintonizuar baigiangdienbien.edu.vn për vende më interesante

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết #8 Địa Điểm Du Lịch Cà Mau Nổi Tiếng + Lịch Trình Tham Quan Du Lịch Cà Mau . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *