Rate this post

Tra Co ka një bukuri simpatike dhe është një destinacion tërheqës për turistët nga e gjithë bota. Le të shkojmë me Viet
AIR mëson rreth manualit Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninh Këtë vit në artikullin e mëposhtëm.

Ju jeni duke parë: “çantë xhepi” përvojë e lashtë e udhëtimit me çaj: ngrënie, blerje nga a në z

Hyrje e përgjithshme rreth çajit të lashtë Quang Ninh

*

Tra Co është një destinacion turistik me pamje të bukura natyrore me kuintesencën e kulturës tradicionale të kombit. Tra Co është plazhi më i gjatë në Vietnam, me bukuri paqësore, poetike dhe natyrore. Përzierja e grykës së malit dhe detit i jep Tra Co një bukuri të butë dhe lirike të maleve dhe lumenjve. Vizitorët vijnë Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninh të përjetosh poetiken, madhështoren këtu!

Koha e duhur për të shkuar në Tra Co Quang Ninh

Vizitorët duhet të vijnë në Quang Ninh Tra Co në verë nga fillimi i qershorit të kalendarit hënor. Kësaj radhe zhvillohet festivali i gjallë dhe i gëzueshëm i fshatit Tra Co, dhe është gjithashtu koha kur nxënësit mungojnë në shkollë dhe kanë shumë kohë për të përjetuar. Festivali i shtëpive komunale të fshatit Tra Co me aktivitete folklorike veriore do t’ju sjellë shumë përvoja interesante.

Mjetet dhe mënyra për në Tra Co Quang Ninh

Arrijnë Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninh Ju keni shumë mjete transporti për të arritur këtu. Për turistët në jug dhe në perëndim, mund të merrni një aeroplan për në Quang Ninh. Sa për turistët nga Hanoi ose provincat qendrore veriore dhe veriore, ata mund të përdorin makina pasagjerësh, makina, motoçikleta për të shkuar në Tra Co Quang Ninh.

Përveç kësaj, nëse niseni nga Hai Phong, Bai Chay, mund të shkoni në Tra Co Quang Ninh me hidrofoil në rrugë ujore.

Vende të famshme në Quang Ninh Tra Co

Kur shkon Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninhnuk duhet të humbisni atraksionet e famshme turistike më poshtë.

Plazhi Tra Co me bukurinë e tij të pacenuar, poetike dhe lirike. Me një plazh të gjerë, është një destinacion ideal për aktivitete rekreative për vizitorët.

*

Plazhi Da Den ndodhet larg qendrës së qytetit, ka shumë pllaka guri të zi të rreshtuara në rërë, duke i sjellë një bukuri ndryshe këtij vendi. Ndoshta falë ngjyrës së zezë të shkëmbit, uji i detit këtu bëhet më i pastër, duke i bërë vizitorët të ndihen sikur mund të shohin fundin e detit.

*

Sa Vi Cape është vendi i parë i Atdheut Vietnamez. Me mot të ftohtë me erë dhe mjegull, Sa Vi ka një bukuri misterioze me plazhe të shkreta, kasuarina të izoluara dhe rërë të imët të bardhë.

*

Tregu Mong Cai është tregu më i gjallë i portës kufitare dhe një atraksion turistik kur vjen në Quang Ninh. Tregu eshte i strukturuar me 4 kate dhe 1 bodrum. Bodrumi përfshin shumë makineri, komponentë dhe pajisje mekanike. Kati i parë ofron veshje të modës për meshkuj. Kati i dytë ofron veshje dhe bizhuteri për femra. Kati i 3 ofron këpucë, kuleta, çanta, disa aksesorë të tjerë. Kati i katërt i mbetur është një supermarket i nivelit të lartë.

*

Shtëpia komunale Tra është një vepër e lashtë arkitekturore me shkallën më masive në Quang Ninh. Me një arkitekturë fleksibël dhe të butë që lakon formën e një dragoi, shtëpia komunale Tra ka shumë vlera arkitekturore që tërheqin turistë nga e gjithë bota.

*

Akomodimi në Tra Co Quang Ninh

Disa hotele dhe motele cilësore që Viet
AIR dëshiron t’u zbulojë vizitorëve pas mbërritjes Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninh si:

Xem thêm :   Top 12 Địa Điểm Du Lịch Cần Thơ Cực Kì Hấp Dẫn, Cực Hút Du Khách

Hoteli Hoa Son Tra Co në zonën e Trang Lo pranë plazhit Tra Co është jashtëzakonisht i përshtatshëm për trafikun për të lëvizur në atraksione të tjera turistike.Hoteli Huu Nghi në rrugën Nguyen Du, Mong Cai ka dhoma standarde me çmime të arsyeshme. çmim të arsyeshëm….

Në Tra Co ka shumë restorante me specialitete deti të përgatitura me shumë pjata si supë sam gjaku, sallatë sam, sam i skuqur, vezë e skuqur, vermiçeli sam i skuqur…

Çfarë të blini si dhuratë kur vini në çajin e lashtë Quang Ninh

Ejani në zonë Turneu i Çajit të Lashtë Quang NinhVizitorët mund të zgjedhin të blejnë dhurata për të dashurit e tyre në tregun qendror të Mong Cai. Me një shumëllojshmëri mallrash nga elektroshtëpiake, veshje, brokadë, elektronikë për të zgjedhur.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të blini ushqime deti të freskëta si gaforre të freskëta dhe kallamar të freskët në Tra Co si dhurata për miqtë.

Disa shënime kur udhëtoni për në Tra Co Quang Ninh

Për të udhëtuar Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninh shtoni pjesën e përsosur dhe keni shumë përvoja interesante. Ka disa pika që duhet të keni parasysh:

Duhet te pergatisni dokumente identifikimi si karte identiteti, pasaporte, vize, etj kur doni te shkoni ne porten kufitare.Duhet te sillni ilaçe per dhimbje barku, ilaçe per semundjet ne levizje, reduktues ethet ne rast semundjeje te lehte.Gjëja e fundit Së bashku me turistët , duhet të mbani mend të rezervoni biletat e fluturimit përpara kohës së udhëtimit për të kërkuar bileta të lira dhe të përshtatshme.

Këtu është e gjithë përvoja Turneu i Çajit të Lashtë Quang Ninh që ua zbulojmë lexuesve tanë. Te blesh Bileta fluturimi për në Quang Ninh Ju lutemi kontaktoni Viet
AIR për të gjetur vetë biletat më të lira.

Në kontekstin e epidemisë së Covid-19 me zhvillime të ndërlikuara dhe të pazakonta, informacioni për fluturimet dhe tarifat mund të ndryshojë. Ju lutemi kontaktoni Viet
AIR ndiqni linjën telefonike 1900.1796 për përditësime të lajmeve dhe këshilla për blerjen biletë avionidhe mos harroni të vizitoni kategorinë turizmin e brendshëm për të mësuar më shumë rreth vendeve të modës në Vietnam.

Tra Co është një vend me shumë vende Turizmi Quang Ninh i famshëm, mund të thuhet se ky është vendi me një plazh jashtëzakonisht lirik. Fillimisht një plazh i pacenuar, ai la një përshtypje të thellë tek çdo vizitor. Këtu do të ndaj Përvoja e udhëtimit në Tra Co – një vend më i bukur në Quang Ninh

TABELA E PËRMBAJTJES

2 Përvoja për të udhëtuar në Tra Co në sezonin më të bukur?3 Përvoja udhëtimi Tra Co është e lehtë për t’u zhvendosur?3.2 2. Mjetet e udhëtimit në Tra Co5 Zbuloni bukurinë më të famshme të Tra Co në Quang Ninh6 Rekomandohet të hani Çfarë duhet të hani kur duke udhëtuar në Tra Co?8 Përvoja e udhëtimit në Tra Co – Ku të qëndroni?9 Çfarë të luani kur udhëtoni në Tra Co10 Përvoja e udhëtimit në Tra Co – Çfarë të blini si dhuratë?

Turizmi Tra Co përzihet me plazhin lirik të Vietnamit

Ky është plazhi më i bukur në veri, ky plazh ka një nivel uji relativisht të cekët, por është i shtrirë, kështu që tërheq shumë turistë, por këtu infrastruktura nuk është e qëndrueshme. Më parë, nëse doje të transferoheshe në Tra Co, duhej të kalonit një moçal të vogël si ngushticë, por sot Tra Co është tashmë në kontinent. Ndodhet rreth 10 km nga Mong Cai, kështu që lëvizja në Tra Co është gjithashtu relativisht afër.

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Kari shumë i shijshëm

Xem thêm :   Lý thuyết lịch sử 11 bài 6, chiến tranh thế giới thứ nhất (1914

Pulë Tien Yen

Specialiteti më i famshëm i tokës minerare Quang Ninh është pula e kodrës Tien Yen. Duke dëgjuar emrin e pulës së kodrës, një gjë është e sigurt se kjo pulë është rritur plotësisht në mënyrë natyrale pa përdorimin e drogave të mëdha luftarake. Mishi është i përtypur dhe i ëmbël, me aromën e gjetheve të limonit shumë të vërtetë për meshkujt.

Deti Sam

Dihet se sami i detit është një lloj sami ushqyes, për ta përpunuar do të jetë shumë i vështirë dhe kjo pjatë është gjithashtu shumë e shtrenjtë. E veçanta është se kur e detyrojnë këtë fëmijë, njerëzit duhet t’i kapin të dy, nëse e kapin njërin, e lëshojnë menjëherë përsëri në det. Shija e shijshme nga copa e mishit sam dhe sofistikimi i shefit të kuzhinës do t’i ndihmojnë mysafirët ta ndjejnë pjatën më thellë.

Përvoja e udhëtimit me çaj të lashtë – Zgjedhja e një restoranti për të ngrënë

Për të ndjerë madhështinë e pjatave të famshme në Tra Co, është e sigurt që zgjedhja e një restoranti është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme. Top 5 restorantet me më shumë vizitorë

1. Restorant Tra Co

Informacioni i Kontaktit

2. Restorant Da Den

Informacioni i Kontaktit

3. Restorant Shekulli i Gjelbër II

Informacioni i Kontaktit

4. Restorant Viet Tra Co

Informacioni i Kontaktit

5. Restorant Tam Mao

Informacioni i Kontaktit

Përvoja e udhëtimit në Tra Co – Ku duhet të qëndroj?

Kur udhëtoni në Tra Co, me siguri do të pyesni veten se ku të zgjidhni të qëndroni për të lehtësuar lëvizjen në vende argëtuese. Mos u shqetësoni, më poshtë do të ndaj për referencën tuaj 5 hotelet më të arsyeshme në Tra Co.

1. Hotel Silver Sea

I vendosur rreth 850 m nga qendra, hoteli deti i argjendtë është gjithashtu i interesuar nga shumë njerëz. Ky hotel është standard me 4 yje, prandaj është i pajisur plotësisht dhe i ri. Ju mund të zgjidhni këtu është gjithashtu shumë e arsyeshme.

Informacioni i Kontaktit

I vendosur gjithashtu pranë qendrës së Tra Co, ky është gjithashtu një vend i zgjedhur si një hotel i mirë. standard vetëm 2 yje, por interieri është jashtëzakonisht i ri dhe plot shërbime. Sidomos stafi këtu është gjithashtu shumë entuziast për të mbështetur klientët e mirë.

Informacioni i Kontaktit

Edhe pse ndodhet 9 km larg qendrës, Hotel Dong Bac po tërheq shumë vëmendjen e turistëve. Me një sistem me 3 yje, ambiente cilësore dhe një ekip profesional shërbimi, këto janë pikat e forta të këtij hoteli. Prandaj, ju mund ta zgjidhni këtë si një vend ideal për të qëndruar kur udhëtoni në Tra Co.

Informacioni i Kontaktit

Hoteli është standard me 2 yje, çmimi është gjithashtu relativisht i lirë, shumë i përshtatshëm për turistët për të udhëtuar. Dhomat janë të dekoruara në një mënyrë moderne dhe të ngrohtë. Ky është ndoshta një vend ideal për udhëtarët për të pushuar pas ditëve stresuese.

Informacioni i Kontaktit

5. Hotel Hai Au

Me një vendndodhje jashtëzakonisht të përshtatshme përballë plazhit Tra Co, hoteli Hai Au ka tërhequr shumë turistë. Duke ardhur në Hai Au, nuk mjaftohesh vetëm me ambientet këtu, por e veçanta është se ka edhe lulishte dhe oborre për të jetuar virtual.

Informacioni i Kontaktit

Çfarë duhet të luani kur udhëtoni në Tra Co

Banje në plazhin Tra Co

Duke ardhur në Tra Co, noti këtu është padyshim i domosdoshëm. Vizitorët mund të shijojnë ujin e freskët dhe të freskët të detit. Me ngjyrën bojëqielli, jo vetëm që mund të zhyteni në ujë, por edhe të kontrolloni fotot super romantike.

Peshkimi i lashtë me çaj

Peshkimi Tra Co është një përvojë e re dhe gjithashtu tërheq shumë vizitorë këtu. Nuk ka asgjë si të ulesh e të peshkosh peshkun e freskët dhe ta përpunosh aty për aty.

Lojëra popullore

Me rastin e festivalit në Tra Co, mos harroni të merrni pjesë në lojërat popullore të mbajtura në tempull. Për të rishikuar historinë e kombit dhe për të sjellë vizitorët për të mësuar më shumë për kulturën e kombit tonë.

Vizitë në portën kufitare

Mund të lëvizni deri në portën kufitare Mong Cai në urën Bac Luan, mund të bëni regjistrimin dhe mund të shkoni në Dong Hung Kinë për të vizituar dhe pazar.

Xem thêm :   Tour du lịch nhật bản từ hà nội 2022, tour du lịch tour nhật bản từ hà nội

Përvoja e udhëtimit në Tra Co – Çfarë të blini si dhuratë?

Duke shkuar në një destinacion të caktuar turistik, gjëja për të cilën jeni më konfuz është të zgjidhni dhurata të menduara për të afërmit, miqtë dhe kolegët. Këtu janë specialitetet që duhet të sjellë çdo vizitor kur udhëton në Tra Co.

Kallamar i tharë në një ditë me diell

Kallamari i tharë në diell është një dhuratë që shumë njerëz zgjedhin t’ua sjellin miqve të tyre. Nga kallamarët e freskët të tharë vetëm në një diell, mishi i kallamarit është i shijshëm. Kur ta blini dhe ta piqni, do të jetë shumë aromatik kur ta hani, do të ndjeni ëmbëlsinë e kallamarit.

Rrotulla kallamari

Emri mund të jetë i panjohur për rajone të tjera, por në Tra Co Quang Ninh, ky është gjithashtu një nga specialitetet këtu. Me përbërës që janë përgatitur dhe ruajtur brenda 15 ditëve, është gjithashtu shumë e arsyeshme që t’i blini si dhuratë për miqtë. Me këtë pjatë mund të skuqni ose gatuani vermiçel me kallamar, i cili është gjithashtu i shijshëm.

Deti Sam

Sea sam është gjithashtu një dhuratë shumë domethënëse, por nëse është e mundur, mund ta blini atë për shefin ose familjen tuaj. Mund të blini të freskëta dhe të marra në kuti ngarkese. Dhe shkoni në youtube për të parë se si ta bëni atë dhe ndiqni atë.

Sa Sung

Fiku Sa është lloji më i shtrenjtë në Quang Ninh, zakonisht njerëzit e blejnë për t’u zhytur në ilaçe dhe për të përgatitur pjata. Fiqtë sa janë tharë dhe paketuar me kujdes, ndaj është shumë i përshtatshëm për t’u sjellë si dhuratë.

Itinerari për të vizituar Tra Co 3 ditë

Dita 1: Hanoi – Ha Long – Tra Co

Duke lëvizur nga Hanoi në Tra Co, ju duhet të niseni që në orën 4:00 të mëngjesit për në Tra Co në orën 10:00. Më pas pushoni, ha dhe përgatituni për pasdite, unë do të notoj në det dhe do të shikoj detin dhe do të kontrolloj shumë foto te bukura.Ne mbremje ha darke dhe te shikosh detin naten eshte shume romantike

Dita 2: Vizitë në plazhin Tra Co – Dongxing Kinë

Të zgjohesh shumë herët për të parë lindjen e diellit në plazhin Tra Co është e mrekullueshme
Më pas hani mëngjes dhe përgatituni të shkoni për të vizituar kishën Sa Vi Cape, Tra Co dhe shkoni në Dong Hung
Ejani në Dong Hung, jeni të lirë të bëni shumë foto të bukura dhe të blini lirshëm
Do të kthehem në Vietnam pasdite dhe do të ha një darkë me ushqim deti përgjatë plazhit

Dita 3: Shijoni blerjet

Pazar për të vizituar tregun Mong Cai dhe për t’u përgatitur për t’u kthyer në Hanoi. Fundi i një udhëtimi interesant.

Shihni gjithashtu: Dien Bien Phu Victory

Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur udhëtoni në Tra Co

Përvoja e udhëtimit Tra Co duhet të keni parasysh sa vijon për ta bërë udhëtimin tuaj më të plotë dhe kuptimplotë:

Merrni me vete rroba banje, sende personale
Krem kundër diellit
Duhet të sillni rroba të lehta sepse moti është jashtëzakonisht i freskët
Mos harroni baterinë rezervë të kamerës super virtuale
Merrni një kapelë dhe një ombrellë

Më sipër është e gjithë përvoja e udhëtimit në Tra Co që kam përjetuar, e cila mund të mos jetë e plotë. por shpresojmë të ndajmë një pjesë që ju nevojitet për udhëtimin tuaj të ardhshëm. Uroj të keni eksperienca interesante kur vini në këtë plazh lirik.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ăn Chơi, Mua Sắm Từ A Đến Z . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *