Rate this post

Manila është kryeqyteti i dytë më i madh dhe gjithashtu qendra politike dhe ekonomike e Filipineve. Manila është gjithmonë e gjallë dhe plot me qendra tregtare në shkallë të gjerë, të njohura si parajsa tregtare për modën. Përveç kësaj, ky vend është veçanërisht tërheqës për turistët nga veprat e trashëgimisë dhe kultura unike e kuzhinës. Nëse po kërkoni të bëni blerje sipas dëshirës suaj dhe të shijoni ushqim të shijshëm dhe peizazhe të mrekullueshme natyrore, atëherë zgjidhni Manilën për udhëtimin tuaj të ardhshëm! Ky artikull do të ndajë përvojat më të dobishme të udhëtimit në Manila për ju në udhëtimin tuaj për të zbuluar këtë qytet të gjallë.

Po shikoni: Përvoja e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Manila 2022

Përvoja e plotë e udhëtimit në Manila nga AZ

Kur është koha më e mirë për të udhëtuar në Manila?

Filipinet janë një vend tropikal – klima është e ndarë në dy stinë të dallueshme, me diell dhe me shi, si jugu i Vietnamit. Klima në Manila është gjithashtu mjaft e çrregullt, shpesh e nxehtë dhe e lagësht. Filipinet gjithashtu preken shumë shpesh nga stuhi të mëdha, kështu që kur zgjidhni të udhëtoni në Manila, duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë për të shmangur sezonin e uraganeve. Sipas përvojës së udhëtimit në Manila, koha më ideale për të ardhur në Manila është nga nëntori deri në maj. Moti në këtë kohë do të jetë jashtëzakonisht i bukur, qielli është blu, i kthjellët, dielli i verdhë i ndezur është i freskët dhe i rehatshëm, i përshtatshëm për turistët. e ngjitjes, e shkuarjes në plazh, ishullit apo vizitës në qytet.

Transporti për në Manila

Lëvizja në Manila

Aeroplanët janë mënyra më e sigurt dhe më e përshtatshme për të udhëtuar në Manila. Ju mund të blini lehtësisht fluturime direkte nga Hanoi dhe Ho Chi Minh City. Aktualisht, ka 5 linja ajrore që fluturojnë nga Vietnami në Manila: Philippines Airlines, Vietnam Airlines, Air
Asia Airlines, Vietjet Air dhe Cebu Pacific Airlines.

Megjithatë, për të fluturuar direkt nga Hanoi – Manila, ju keni vetëm një zgjedhje: Cebu Pacific Airlines.

Avionët janë mjeti më i përshtatshëm i transportit për në Manila

Nëse fluturoni nga Ho Chi Minh në Manila, zakonisht do të jetë më lirë se fluturimi nga Hanoi, sepse fluturimi është më i shkurtër, kështu që koha e fluturimit është gjithashtu më e shpejtë, vetëm 2h40′ dhe ka 3 linja ajrore që kanë fluturime direkte nga Ho Chi Minh. në Manila: Philippines Airlines, Air
Asia Airlines dhe Cebu Pacific Airlines.

Sipas përvojës së udhëtimit të vetë-mjaftueshëm në Manila, duhet të zgjidhni Cebu Pacific Airlines sepse kjo është linja ajrore më e njohur me kosto të ulët në Filipine.

Nëse keni pak më shumë para, duhet të zgjidhni Pilippines Airlines, kjo është linja ajrore kombëtare e Filipineve, sepse nuk është një linjë ajrore me kosto të ulët, kështu që çmimi i biletës është gjithashtu më i shtrenjtë se dy kompanitë ajrore.
Asia Airlines dhe Cebu Pacific Airlines. Çmimet përfshijnë 7 kg bagazh dore, 30 kg bagazh të kontrolluar dhe një vakt.

Transporti në qytet

Mjetet e transportit në qytetin e Manilës kanë shumë lloje dhe çmime të ndryshme. Mund të merrni një taksi direkt ose përmes aplikacionit Uber, Grab, të merrni MRT, LRT – tren metro ose motoçikletë me 3 rrota – Triçikletë ose autobus, jeepney. Për lehtësinë më të madhe gjatë ditëve tuaja në Manila, duhet të zgjidhni një nga 3 mjetet e transportit si Taksi, Grab / Uber ose Biçikleta Grab për të mund të eksploroni lirshëm pa u shqetësuar për bllokimet e orarit.

Xem thêm :   Hướng dẫn cách soi cầu giải mã miền nam hôm nay, soi cầu miền nam

Trafiku në Manila

Ku të qëndroni kur udhëtoni në Manila?

Një nga gjërat thelbësore kur udhëtoni në Manila ose kudo që të shkoni, duhet t’i referoheni rezervimit nga faqet e rezervimit online, kontrolloni distancën nga hoteli në atraksionet si dhe shërbimet. Shërbimet shoqëruese të hotelit si mëngjesi, pishinë, makina me qira, etj. Pra, ku duhet të udhëtojë Manila?

Sipas përvojës së udhëtimit në Manila, për të transferuar lehtësisht vizitat, ngrënien, lojërat dhe eksplorimin e Manilës, duhet të rezervoni një dhomë hoteli në 2 zona: Zona Malate – Qyteti Pasay dhe Zona e qytetit Makati.

Hotele në Manila

Malate – Zona e qytetit Pasay është zona në qendër të qytetit, përgjatë Gjirit të Manilës me shumë hotele, shtëpi në shtëpi, restorante, qendra tregtare dhe gjithashtu mjaft afër aeroportit. Këtu, është gjithashtu e lehtë për vizitorët të vizitojnë vendet e famshme të Manilës. Disa pika pranë zonës Malate: Intramorus, Manila Bay, Chinatown, Mall of Asia – Mall më i madh në Filipine.

Zona e Makati City një zonë e re në qendër të Manilës e formuar vitet e fundit dhe shumë e pastër, shumë korporata të huaja, kompani që operojnë 24/24, hotele të klasit të lartë, qendra tregtare. qendër tregtare në mbarë botën, ngrënie, argëtim, spa, golf etj jane shume luksoze. Kjo zonë është gjithashtu e përshtatshme për të lëvizur në atraksionet përreth si Tregu i Tregut, BGC.

Atraksione tërheqëse turistike, pamje dhe pazar në Manila

Fort Santiago

Fort Santiago është një vepër me vlerë të madhe historike për popullin filipinas. Ky është një vend për të kujtuar heronjtë filipinas të burgosur në luftën kundër agresionit. Fort Santiago është struktura më e rëndësishme mbrojtëse e Manilës. Fort Santiago është një destinacion turistik që nuk duhet humbur sepse jo vetëm që është shumë historike, por kalaja është gjithashtu një vepër arkitekturore jashtëzakonisht unike. E vendosur pranë lumit Pasig, e rrethuar nga një gardh prej më shumë se 60 hektarësh në qytetin e Intramuros, kalaja u ndërtua në shekullin e 15-të.

Fort Santiago

Më pas në mesin e shekullit të 20-të, Guvernatori i parë i Manilës rindërtoi këtë fortesë, ai shkatërroi murin prej druri dhe e zëvendësoi atë me një mur guri 10 metra, ndërtoi më shumë kulla vrojtimi, nga të cilat kalaja e njohur edhe si Fort Santiago. Çdo vizitor që vjen këtu duhet vetëm të ecë nëpër këtë zonë për të parë muzeun, qelinë, tunelin e kalasë, etj. Sipas rishikimit të udhëtimit në Manila, duke qëndruar nga një pozicion i lartë në grykëderdhjen e lumit Pasig, mund të admironi pamjen, pamje panoramike të gjirit të bukur të Manilës.

Gjiri i Manilës

Gjiri i Manilës është një destinacion popullor turistik dhe tërheq shumicën e vizitorëve këtu. Gjiri ndodhet mu në qendër të qytetit, një vend ku shumë njerëz mblidhen për të bërë një shëtitje, për t’u çlodhur dhe për të parë perëndimin e diellit çdo pasdite. Vizitorët në Manila nuk do të habiten nga bukuria poetike e këtij gjiri.

gjiri i Manilës

Me detin e paanë të ftohtë blu të përzier me ngjyrën verdhë-portokalli të pasdites, duke krijuar një pikturë gjigante me bojëra uji që është jashtëzakonisht simpatike dhe romantike. Një muzg duke parë diellin të zhduket në horizont është momenti kur ndiheni të qetë, të relaksuar dhe gdhendni imazhin e këtij qyteti romantik të Manilës në mendjen tuaj. Sipas përvojës së udhëtimit në Manila, ky gji është një vend që duhet vizituar në udhëtimin tuaj për të zbuluar Filipinet e bukura.

Xem thêm :   Top 10 phòng khám phá thai ở tuy hoà, địa chỉ phá thai an toàn và hiệu quả ở phú yên

Muzeu i këpucëve Marikina

Muzeu i këpucëve Marikina është vendosur në një ndërtesë të stilit spanjoll që është mbi 300 vjeç. Ky është i pari dhe i vetmi vend në Filipine që ekspozon këpucët dhe është gjithashtu një nga vendet që tërheq turistët veçanërisht gratë dhe fashionistet në botë. Këpucët këtu nuk janë vetëm materiale të mira, dizajne të bukura por edhe të ndryshme në dizajn dhe lloje.

Muzeu i këpucëve Marikina

Kur vizitoni muzeun e Marikinës, mund të admironi edhe koleksionet e këpucëve të mbretërve, njerëzve të famshëm, këpucët tradicionale të mbushura me kulturat e popujve të botës,… mësoni më shumë njohuri kulturore.

Zona turistike e Brezit të Gjelbër

Sipas përvojës së udhëtimit në Manila, ky është vendi më i rekomanduar për t’u vizituar në këtë qytet të bukur. Kisha Greenbelt ndodhet pranë parkut me të njëjtin emër, i cili është një destinacion i bukur dhe i famshëm në Manila. Kjo kishë është një strukturë fetare e famshme dhe tërheqëse. Mund të vizitoni dhe të kombinoni shëtitjet dhe blerjet. Sepse pranë Parkut Greenbelt, ka shumë vende tregtare të markave të klasit të lartë si Diesel, Gucci, Prada, Aldo… Mos e humbisni rastin të vizitoni këtë destinacion të bukur turistik në Manila!

Zonë turistike e brezit të gjelbër

Kështjella e lashtë e Intramuros

Kalaja e lashtë e Intramuros është ndërtuar në vitin 1571 me një sipërfaqe prej 64 hektarësh nga spanjollët. Ky është një vend ku vetëm spanjollët nuk lejohen të jetojnë. Ajo ka dëshmuar shumë pika kthese në historinë e Filipineve dhe është një destinacion tërheqës i Manilës. Duke ardhur këtu, do të mahniteni me madhështinë dhe shkëlqimin e arkitekturës evropiane që ndodhet pikërisht në Azinë Juglindore.

Qyteti antik i itramuros

Chinatown

Lagje e madhe kineze është një destinacion turistik shumë i njohur në Manla. Sipas përvojës së udhëtimit në Manila, këtu do të shijoni pjata të panumërta të shijshme, kuzhinë kineze, do të merrni pjesë në festivale kineze si dhe do të zgjidhni të blini artikuj të bukur. Nëse humbisni mundësinë për të përjetuar këtë atraksion të famshëm turistik në këtë qytet, do të jetë një keqardhje e vërtetë.

Pjatat që duhet të provoni kur udhëtoni në Manila

Gjatë udhëtimit tuaj për të zbuluar parajsën e kuzhinës në Manila, do të vini re një përzierje kulturore unike dhe të larmishme që pasqyrohet qartë në pjatat unike të këtij kombi ishullor. Pra, çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Manila?

Pulë Adobo

Pula Adobo është pjata e parë që vizitorët në Manila zgjedhin shpesh. Pjesa e pulës në pjatë është e kalitur me përbërës të thjeshtë si piper, hudhër, uthull dhe salcë soje, por ka një shije veçanërisht të shijshme. Nga lëkura e pulës në ngjyrë kafe të artë që stimulon sythat e shijes deri te aroma e pasur nga salca, do të krijojë një tërheqje të parezistueshme.

Adobo pule

Kare Kare

Kare Kare është një zierje unike, e cila kombinon përbërës të tillë si oriz i pjekur, kikirikë pure, bisht kau i butë, i shërbyer me perime si lule mat, patëllxhan, fasule etj. Kare-Kare me fruta deti. Sipas përvojës së udhëtimit në Manila që ndajnë shumë njerëz, nëse zgjidhni të hani Kare-Kare duhet të rezervoni paraprakisht sepse koha e gatimit është mjaft e gjatë. Megjithatë, shija e tij patjetër do t’ju bëjë të thoni: “WOW”

Halo-halo

Halo-halo është një ëmbëlsirë e njohur në restorantet e Manilës. Çdo vend do të përpunohet me përbërës të ndryshëm si jackfruit, patate e ëmbël. Por në përgjithësi, kjo pjatë është mjaft e ngjashme me Bingsu-në koreane, por me më shumë përbërës si akull i rruar me fasule të kuqe, pelte kokosi, zhardhokët vjollcë, krem ​​vezësh, reçel ngjitës dhe një akullore.

Xem thêm :   Lịch Sử Việt Nam Qua Các Thời Kỳ, Lịch Sử Việt Nam Qua Các Thời Kỳ

Qull Arroz Caldo

Duke udhëtuar në vendin ishullor të Filipineve, qulli Arroz Caldo është një pjatë që duhet ta provoni. Sepse kjo është një pjatë e preferuar me qull jo vetëm nga vendasit, por edhe nga turistët. Qull zihet me pulë të kombinuar me xhenxhefil, vezë të ziera, hudhra të pjekura në skarë dhe qepë jeshile për të krijuar një shije unike. Duke ardhur në Manila, do ta gjeni këtë pjatë të shitur kudo, nga restorantet luksoze deri te restorantet në trotuar.

Adresat e disa restoranteve të shijshme në Manila

1. Zinxhiri i restoranteve Manam: Specializuar në gatimet tradicionale filipinase Adresa dhe orët e hapjes: 4 degë + Manam Fort: 4th Ave, 27th Ground Floor Net Park Bldg, Bonifacio Global City, Filipine (hapur nga 7 e mëngjesit deri në 22:00 çdo ditë). + Greenbelt 2: Kati përdhes, Greenbelt 2, Ayala Center, qyteti Makati, Filipine (hapur nga 07:00 – 23:00 çdo ditë).

Manam është një zinxhir i famshëm restorantesh në Manila

Më sipër janë përvojat më të detajuara dhe më të plota të udhëtimit në Manila. Shpresoj se do të jetë një ndihmë e madhe për ata prej jush që planifikojnë të vizitojnë këtë qytet romantik. Ju lutemi referojuni më shumë artikujve rreth kombit ishullor të Filipineve në faqen e lajmeve të turizmit Filipine, e cila përditësohet çdo ditë nga ne!

Thjesht duke folur për qëndrimin në Manila – Filipine për 8 muaj të mësuarit të anglishtes është se mund të mbështeteni tek vetja në këtë artikull me përvojat personale gjatë kohës tuaj në Malina me shumë gjëra për të treguar. Sidoqoftë, brenda objektit të artikullit në udhëzuesin e udhëtimit në Manila, zakonisht duhet të qëndroni këtu për rreth 3-5 ditë, gjë që është e mjaftueshme për të luajtur.

*

#Çfarë është interesante në Manila – Filipine?

Filipinet janë vendi i dytë më i populluar në Azinë Juglindore, menjëherë pas Indonezisë dhe ka shumë gjëra interesante dhe të ngjashme me Vietnamin dhe disa informacione për Filipinet:

Popullatë: ~ 100 milion njerëz.Gjuhe: Anglishtja dhe Tagalogishtja janë 2 gjuhë kryesore.Feja: Rreth 80% janë katolikë dhe protestantë. Rreth 10% janë myslimanë të shpërndarë kryesisht në rajonin jugor që kufizohet me Indonezinë dhe Malajzinë.Njerëzore(filipinas): Miqësore, qesharake, e ngjashme në formë me vietnamezët, lëkurë e verdhë, flokë të zeza, lartësia është e ngjashme me vietnamezët.

Shihni gjithashtu: Çfarë duhet të luajë Perëndimi? Top 15 destinacionet më të famshme turistike në Perëndim

Niveli duke jetuar: Ngjashëm me vietnamezët, por në qytetin e Manilës, standardi i jetesës është më i lartë, njerëzit kryesisht përdorin makina për të lëvizur, çmimi është pak më i lartë se Vietnami.Gjeografia:Në fakt, duhet të quhet Metro Manila, sepse Manila është vetëm emri i kryeqytetit dhe Metro Manila ka shumë qytete të kombinuara: Pasay City, Makati City, Quezon City, Marakina City, … kështu që mos u habitni kur udhëtoni drejt tyre. Në cilin qytet jeni?

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bỏ Túi Những Kinh Nghiệm Du Lịch Manila Tự Túc 2022, Kinh Nghiệm Du Lịch Manila Tự Túc 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *