Rate this post

Një nga aktivitetet e domosdoshme gjatë udhëtimit është nxjerrja e fotografive, ruajtja e fotove të veçanta si kujtim i udhëtimit që kemi kaluar. Megjithatë, për të bërë foto mbresëlënëse dhe cilësore të udhëtimit, nuk duhet të ngrini vetëm kamerën për të bërë foto, por duhet të krijoni edhe shumë poza, dizajne apo edhe më shumë “deep acting”. Duke ju zbuluar 20 poza hyjnore në mënyrë që të duhet vetëm të shtypni kamerën për të pasur foto “cilësore”!

1. Përdorni duart për të bllokuar diellin

Koha më ideale për të bërë fotografi është kur ka diell, me hije të mjaftueshme të zhdrejtë për të krijuar një efekt kontrast. Modelet dhe fotografët duhet të përfitojnë nga ky moment sepse nuk do të zgjasë shumë. Mos shikoni direkt në lente, por shikoni larg në anën tjetër dhe në të njëjtën kohë, mbulojeni pak me dorën tuaj. Nëse mund të krijoni një hije në fytyrë, fotografia do të duket shumë “art”!

*

Përpjekja për të krijuar një efekt hije – Foto: IG ktructran

Koha më e mirë për të fotografuar diellin është kur dielli sapo po lind ose do të perëndojë (herët në mëngjes ose pasdite vonë). Për shkak se rrezet e diellit janë të forta dhe të zhdrejta në këtë kohë, ajo nuk është shumë e ashpër dhe nuk ndikon në lëkurën e mostrës.

Po shikoni: Si të pozoni për një foto me natyrën

*

Ose thjesht mbuloni fytyrën nga dielli në këtë mënyrë – Foto: IG thanhhang

2. Mbuloni njërin sy

Duke vepruar në këtë stil, do të keni një stil misterioz të lezetshëm dhe pak sharm. Vendosja e dorës mbi njërin sy me një fërkim të butë, ose mbajtja e një V, ose mbajtja e ndonjë mbështetëseje (për shembull) do t’ju bëjë të dukeni natyrale.

*

Duhet t’i kushtohet vëmendje nëse hapësira prapa është e përshtatshme për këtë stil, Mytour rekomandon zgjedhjen e një sfondi statik, kryesisht skenën, ose heqjen e fontit, në vend të një skene me shumë detaje lëvizëse prapa – Foto: IG Leemii. VN

*

Tipari misterioz është sharmi i fotografisë – IG photo haoanhnguyenvo

3. Përdorni diçka për të mbuluar njërën anë të fytyrës

Mbulimi i njërës anë të fytyrës ju jep diçka që është e djallëzuar dhe e natyrshme, po aq misterioze dhe tërheqëse. Mund të përdorni të gjitha objektet që ju rrethojnë, si kapela e palltos që keni veshur, shalli, busti etj. Ose mund të kapni një objekt si një libër, një vazo të bukur, një gjethe, etj. (merrni gjethet e rënë ose lulet e rënë, por mos i prisni degët e natyrës) çdo gjë mund të bëhet një mbështetëse për t’ju ndihmuar të “veproni thellë”. Dhe mos harroni të mbani sytë hapur, sepse kjo është pika kryesore e fotos. Kjo metodë është shumë efektive edhe në ditët kur fytyra juaj është më pak e qartë.

*

Diçka është thjesht e thellë.. – Foto: huonghoang26295

*

…përziej pak djallëzi.. – Foto: IG bunnyy.p

*

… dhe butësi misterioze – Foto: IG jannejojobi

4. Mos shikoni kamerën

Ky truk ju ndihmon të dukeni gjithmonë natyral në çdo shkrepje. Nëse dëshironi të “veproni thellë”, dhe dëshironi të tregoni sfondin e bukur prapa, ky stil do të jetë jashtëzakonisht efektiv sepse fotografia duket sikur është marrë nga aktivitetet tuaja të përditshme. Mos harroni të mos shikoni në tub, dhe duhet të jeni të zgjuar në zgjedhjen e rrobave tuaja në mënyrë që të mos mbyteni në sfond.

*

Mos shikoni objektivin.. – Foto: sunht

*

.. Thjesht pretendoni se po bëni diçka – Foto: Tu Hao

5. Kthejeni kokën – ktheni flokët

Kjo teknikë mund të aplikohet menjëherë kur fryn erë. Skena është sa natyrale, aq edhe ëndërrimtare, befas bëhesh një muzë e vërtetë. Megjithatë, shikoni lehtë erën, por nëse era është shumë e fortë, flokët tuaj do të fluturojnë në mënyrë të pakontrolluar dhe do të humbni sharmin tuaj.

*

Efekti diellor në flokët tuaj do t’ju bëjë më hyjnorë! – Foto: IG teelayn

*

Nëse mund ta zbatoni këtë truk fotografik, është bukur ta dini! – Foto: IG teelayn

Xem thêm :   Đặc Điểm Của Thiên Nhiên Nhiệt Đới Ẩm Gió Mùa Của Nước Ta Là Do

6. Gjethet që bien – Lulet fluturojnë – Dëbora që bie – Spërkatja e ujit

Ky është një stil fotografie në harmoni me natyrën. Nëse keni fatin të takoni një sfond super të bukur si në mes të një pylli me lule, borë të dendur, gjethe që bien në erë, “rrëmbejeni” pa u menduar! Me këtë sfond të veçantë, edhe nëse nuk bëni asgjë, fotot tuaja do të duken të shkëlqyera!

Është një pyll me gjethe.. – Foto: profmj

*

…ose një pyll me lule.. – Foto: ngowfof

*

…ose bora e bardhë janë vendet ku edhe nëse qëndroni aty dhe nuk dini si të pozoni, imazhi sërish vezullon! – Foto: joannejojobi

7. Mos ia ktheni shpinën kamerës

Ata që zotërojnë një trup të hollë, me një formë standarde të belit, këtë sekret duhet ta zbatojnë tërësisht!

*

Foto: IG Huyen_xu_

8. Kërce lart

Ka vende ku duhet të jesh kreativ në nxjerrjen e fotografive që të përputhen, duhet të jesh aktiv. Nuk ka nevojë të shqetësoheni se si të kërceni, thjesht kërceni natyrshëm me pak shaka, ndoshta do të keni një foto të bukur.

*

Është si të fluturosh me një fshesë magjike – Foto: koleksione

*

Feeling very Yomost – Foto: koleksione

9. Shtrihuni ose uluni

Shumica e kafeneve kanë këndin e tyre ku njerëzit mund të kontrollojnë dhe të përfitojnë nga pozimi për foto. Pse të kaloni shumë kohë duke menduar, mjafton vetëm të shtriheni dhe të shikoni larg për ta bërë foton tuaj shumë natyrale dhe kreative.

*
*

10. Duart lart drejt qiellit

Kjo pozë është e përshtatshme për vende me peizazhe të mëdha, pamje të hapura si male, det, lumenj etj. Mjafton të ktheni shpinën, ngrini krahët në formë V ose krijoni një trup në formë kryqi për të krijuar një ndjenjë. ndjehuni të lirë, liberal . Fotoja përcjell edhe ndjenjën e pushtimit dhe kënaqësisë tek shikuesit.

*

Kthejeni shpinën nga kamera dhe ngrini dorën drejt qiellit kështu – Foto: IG hodoanquynhtrang

*

Bërja e fotografive me miqtë e tillë do të krijojë sinkronizim dhe bie në sy – Foto: IG huonghoang26295

*

Ose thjesht vendosni krahët rreth njëri-tjetrit dhe shikoni një vend të largët si ky – Foto: moon_pavu

11. Mbani mbështetësit në dispozicion

Nëse është e vështirë të pozoni kur qëndroni vetëm, nuk dini ku t’i vendosni duart, si t’i ktheni, duhet të mbani diçka në dorë dhe të ndërveproni me mbështetëset, për shembull: balona, ​​rrota, parashuta mbulesë shiu, llambë, lule. , çantë, etj… Me vetëm një artikull në dorë, mund të krijoni shumë poza!

*

Duket kaq e butë dhe e natyrshme – Foto: sunht

*

Sa ekip i mirë – Foto: profmj

*

E kombinuar me një sfond të bukur, do të keni një foto shumë të mirë – Foto: IG mimidethuong

12. Vendosni një kapelë ose dëgjoni telefonin

Kjo metodë është efektive në ditët e ftohta, kur duhet të përdorni ndihmesa të fuqishme si gjilpërë apo kufje. Thjesht vendosni dorën sikur tërhiqni një kapelë, ose vendoseni në vesh tani duke pretenduar se po dëgjoni muzikë, keni një foto “aq të thellë” në ditët e ftohta.

Mos harroni, këtë metodë duhet ta aplikoni vetëm në stinën e ftohtë, edhe kur ngarkoni foto, sepse në një ditë të nxehtë, nëse kafshoni dhëmbët dhe vishni trashë për të bërë foto, është e lehtë të qeshni! – Foto: huonghoang26295

Xem thêm :   Thành Tích, Lịch Sử Đối Đầu Đan Mạch Vs Ch Séc Và Đan Mạch Hay Nhất

13. Bëni fotografi gjatë ecjes

Ky stil “2 mesatar” është i përshtatshëm për ata që duan të xhirojnë OOTD. Thjesht ecni natyrshëm, mos shikoni drejtpërdrejt kamerën, jini gati të merrni iniciativën për të shkuar përpara dhe mbrapa për ta bërë fotografinë të duket sa më e gjallë dhe natyrale.

*

Ecja e qetë nëpër rrugë është gjithashtu një stil, i thjeshtë dhe efektiv, është e rëndësishme që të injoroni plotësisht lentet – Foto: IG leebin88

*

Nëse më pëlqen, do të shkoj! – Foto: IG silentb

14. Uluni lart

Nëse shihni një vend ku mund të uleni, ngjituni me entuziazëm. Ju i kushtoni vëmendje qëndrimit të këmbëve, trupi është i relaksuar, duart janë natyrale, fytyra mund të shikojë drejtpërdrejt kamerën ose të endet në një drejtim tjetër.

*

Kjo është fillimisht poza në formë zorrësh e lookbooks – Foto: IG ric amber

15. Qëndroni drejt

Nëse jeni të lodhur duke pretenduar se po pozoni apo po veproni kaq thellë, pse të mos provoni një set fotografik shumë serioz. Thjesht ngrihuni drejt, kthejeni trupin dhe përballeni me kamerën, fytyrë serioze, por jo e tensionuar, plus një sfond pak të bukur, keni një foto shumë të mirë.

*

Ju duhet të zgjidhni një sfond që bie pak në sy – Foto: IG huonghoang26295

*

Përndryshe, duhet të ketë kundërshtim që fotografia të mos jetë e mërzitshme – Foto: huonghoang26295

16. Keni gjithmonë një aparat të vogël

Nëse është e mundur, mund të mbani një aparat fotografik të vogël, qoftë një aparat fotografik kompakt udhëtimi, qoftë linja pa pasqyrë që është e përhapur në treg. Kamera është njëkohësisht një mbështetëse për t’ju ndihmuar të bëheni më “cilësorë” dhe të përshtatshëm për çdo sfond.

*

Edhe sfondi i qytetit. – Foto: IG sunht

*

.. ose natyra… – Foto: IG jinnyn2h

*

… janë perfekte për aksesorët e kamerës – Foto: IG jinnyn2h

17. Bëni fotografi me ushqimin

Përveç xhirimeve në rrugë, skenave natyrore, aktrimit kaq të thellë etj. Bërja e fotografive me ushqim është gjithashtu një nga të preferuarat më të njohura të fansave. Nuk ka nevojë të pozoni, thjesht tregoni lumturinë tuaj me ushqimin tuaj dhe do të keni fotot më të lezetshme.

*

Tada! Vetëm filxhan! Thjesht qëlloni! – Foto: IG Quynhanhshynn

18. Fryni diçka

Lulet, flluskat e sapunit, luleradhiqe, bora, etj., të gjitha mund të bëhen rekuizita nga të cilat mund të përfitoni. Ky stil është më i miri kur xhironi me natyrën. Sidomos aty ku ka një sfond të bukur, është i përshtatshëm falas!

*

Dhe gjithashtu poezi e lirë gjithmonë! – IG foto Michiguna

19. Kapja e reflektimit përmes xhamit

Duke përfituar nga pasqyrat e mëdha të vendosura në një hapësirë ​​të bukur, të cilat mund të pasqyrojnë plotësisht sfondin (si kafene, restorante, hotele etj.), fotografët amatorë mund të krijojnë foto të mahnitshme. Zgjidhni një vend që ka një plan urbanistik të këndshëm dhe shkon mirë me veshjen tuaj atë ditë!

*

Përfitoni tani – Foto: cc271

*

Ky është një kënd i bukur, bëni një foto tani! – Foto: fgthao

20. Bëni foto me transport

Pozimi me mjetet e transportit ju bën të ndiheni sikur jeni duke u endur, me të vërtetë duke udhëtuar. Një biçikletë, vagon, varkë lumi etj. Të gjitha këto janë mjete që ju të përfitoni nga “kapja” e momentit!

*

Ajo duket më poetike me një super makinë që përputhet me murin nostalgjik – Foto: fb Nguyen Lan Huong

*

Nostalgjik me vagonët e trenit të shumë viteve më parë – Foto: IG lysan

Nëse keni mundësinë të udhëtoni nëpër kanalet në Perëndim, mos harroni të kapni këtë moment të paharrueshëm! – Foto: ric_amber

Xem thêm :   9 Điểm Đến Hấp Dẫn Mà Du Khách Không Nên Bỏ Qua ✅ Khi Đến Hà Giang Đẹp Bậc Nhất

Tani që keni sekretin e 20 pozave hyjnore fotografike, aplikojeni shpejt për të marrë fotot më të mira për t’i “dëgjuar” menjëherë!

Bërja e fotografive është bërë një rutinë e përditshme për shumë njerëz. Por jo të gjithë e dinë Si të pozoni për një foto në këmbë jashtë për më karizmatikët. Këtë herë, le të zbulojmë se si të bëjmë fotografi “si uji i distiluar” me telefonin tuaj që të gjithë e duan!

1. Pozoni për një foto në këmbë në natyrë me natyrën

Çdo vend kërkon një mënyrë për të pozuar për një foto që është e bukur dhe që nxjerr në pah më shumë temën. Në këtë mënyrë jo vetëm që ju ndihmon të “tregoni” veçoritë e veçanta, por edhe të mbuloni pikat e kufizuara në trup. Si rezultat, mund të jeni më të sigurt kur qëndroni përpara kamerës. Në të njëjtën kohë, postoni ato foto të bukura në rrjetet sociale për t’u shfaqur tek të afërmit dhe miqtë.

Sa i përket pozimit për fotografim në natyrë me natyrën, qëndrimi dhe konteksti i shkrepjes janë dy faktorët që duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje. Me hapësirën e jashtme, ju keni lirinë për të krijuar çdo pozë të bukur.

Referojuni këshillave se si të bëni fotografi të bukura jashtë me natyrën:

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Pozoni për një sesion fotografik me duart tuaja në xhepa

13. Prezantimi i disa prej telefonave më të mirë me kamera në 2022

Aktualisht, ka shumë telefona inteligjentë me lente me rezolucion të lartë dhe shumë funksione interesante. Kjo ju ndihmon të zotëroni foto jashtëzakonisht të bukura që nuk janë më pak se kamera profesionale. Referojuni disa modeleve të telefonit kur kombinohen me mënyrën se si të pozoni për foto duke qëndruar jashtë do të krijojnë foto ekstatike.

Samsung Galaxy S22 Ultra: Telefoni më i nxehtë Samsung i vitit me kamerën kryesore deri në 108 MP. Ky parametër premton të sjellë foto të realizuara me detaje të larta, ngjyra të vërteta jashtëzakonisht të bukura.

Shihni gjithashtu: Çfarë librash përfshihen në serinë e librave të klasës 10 2020, grupi i teksteve të klasës 10

i
Telefoni 13 (Pro, Pro Max):
Me teknologjinë Fusion i thellë, cilësia e kamerës është përmirësuar ndjeshëm. Rritni detajet dhe teksturën dhe jepni fotografi me ngjyra të zbehta.Xiaomi 11T 5G: Një super produkt nga Xiaomi me kamerën kryesore 108 MP vjen me veçori profesionale të regjistrimit të videove si p.sh Zoom Magjik, Zmadhimi i audios, Modaliteti i natës

14. Përfundimi

Më sipër janë 100+ mënyra për të pozuar për foto të bukura në këmbë në natyrë. Nëse jeni duke u përgatitur për një udhëtim ose dëshironi të zotëroni një album fotografik “për një jetë” për veten tuaj, keni “futur në xhep” këshillat e fotografisë super “cilësore” të mësipërme!

Vazhdoni të ndiqni Dchannel of Mobile Viet për t’u përditësuar vazhdimisht me informacione interesante çdo ditë. Faleminderit për interesimin tuaj në këtë artikull. Mos harro “BLI TELEFON NË VIETNAM MOBILE” Ju lutem!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách Tạo Dáng Chụp Ảnh Với Thiên Nhiên Cực Xinh, 100 Kiểu Tạo Dáng Chụp Ảnh Ngoại Cảnh Đẹp Nhất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *