Rate this post

Ndani përvojën më të detajuar të shpinës në Brunei

Shpalltari në Brunei shumë e thjeshtë dhe e lehtë vitet e fundit. Herën e fundit gjatë udhëtimit tim në Azinë Juglindore nëpër disa vende, pata mundësinë të shkoja çantë shpine në Brunei rreth 2 ditë. Në artikullin e mëposhtëm do të doja të ndaja me ju disa nga informacionet që kam.

Po shikoni: Udhëzues udhëtimi në Brunei nga a në z

*

Xhamitë në Brunei janë zakonisht shumë të shkëlqyera dhe luksoze

1. Hyrje e shkurtër për vendin e Bruneit

Sipas Wiki për Brunei:

Brunei (Transliterimi vietnamez: “Borne”), emri zyrtar është Vendi i Brunei Darussalam (Malajisht: Negara Brunei Darussalam, Jawi: نڬارا بروني دارالسلام), është një shtet sovran që ndodhet në bregun verior të ishullit Borneo në Azinë Juglindore. Me përjashtim të zonës së bregdetit që kufizohet me Detin e Kinës Jugore, vendi është i rrethuar plotësisht nga shteti malajzian i Sarawak. Rrethi Limbang i shtetit Sarawak ndan Brunein në dy pjesë. Është i vetmi shtet sovran i vendosur tërësisht në ishullin Borneo, me Malajzinë dhe Indonezinë që ndajnë pjesën tjetër të territorit të ishullit. Popullsia e Bruneit ishte 408,786 në korrik 2012.

Brunei është një vend i vogël (vetëm rreth 5,765 km²), por shumë i pasur dhe i begatë. Me një popullsi të vogël dhe të ardhura të mëdha nga nafta, pasuria në Brunei është e dukshme pothuajse kudo. Kjo është veçanërisht e dukshme në xhami.

2. Si të shkoni në Brunei?

Për shkak se shkova në disa vende të tjera para se të vija në Brunei, kështu që fillova nga aeroporti i Kuala Lumpur (KLIA2). Tarifat nga Malajzia (KUL) në Brunei (BWN) janë gjithashtu mjaft të lira, vetëm rreth 30 dollarë në rrugë, duke fluturuar me AirAsia. Nëse fluturoni nga Vietnami, çmimi do të jetë rreth 4-5 herë më i lartë, rreth 150 dollarë në rrugë, dhe duhet të kaloni tranzit në një vend tjetër.

Nëse keni mjaft kohë, duhet të rezervoni 2 udhëtime të veçanta. Udhëtimi 1: HCM – Malajzi dhe Udhëtimi 2: Malajzi – Brunei. Biletat për çdo udhëtim variojnë nga 50 deri në 60 dollarë, kështu që do të jetë rreth 30-50 dollarë më e lirë. Gjeni bileta të lira fluturimi në TripAdvisor!

Mora një aeroplan për në Brunei herët në mëngjes rreth orës 9 të mëngjesit, kështu që do të kem një ditë të plotë udhëtimi me shpinë në Brunei. Gjëja e parë që bëra kur dola nga aeroporti ishte gjetja e një stacioni autobusi për të hyrë në qendër. Për shkak se nuk e vura re, shkova duke ndjekur Google Map vetëm për të gjetur një stacion gati 2 km larg. Por rezulton se ka një stacion më afër aeroportit. Sapo të dilni nga porta, shikoni majtas. Nëse shkoni, mos harroni t’i kushtoni vëmendje kësaj.

3. Rreth lëvizjes

Mjeti kryesor i transportit publik në Brunei është autobusi. Kryesisht për studentët, vizitorët dhe turistët, por njerëzit këtu kanë të gjithë makina. Motoçikletat janë gjithashtu shumë të rralla. Eca pothuajse gjithë mëngjesin për të parë saktësisht 2 motoçikleta që dërgonin mallra. Taksitë këtu janë shumë të shtrenjta dhe të rralla. Prandaj, zgjedh të udhëtoj kryesisht në këmbë dhe me autobus. Hoteli ku qëndrova ndodhej gjithashtu në qendër të kryeqytetit, pranë atraksioneve të famshme, ndaj kalova një ditë duke ecur në këto pika.

Xem thêm :   Hướng Dẫn Làm Một Bài Viết Tiếng Anh Về Danh Lam Thắng Cảnh Hay Nhất Việt Nam

Vini re se sapo dola nga aeroporti, Shikoni në anën e majtë rreth 20m-30m është stacioni i autobusit. Nëse nuk e shihni, mund të pyesni stafin ose njerëzit përreth. Shihni foton më poshtë

*

Në Brunei, ka vetëm 1 stacion kryesor autobusi në qendër të kryeqytetit Stacioni i autobusëve Bandar Seri Begawan, kështu që të gjitha mbërritjet/nisjet kalojnë përmes këtij stacioni. Këtu është një hartë shumë e madhe e detajuar të gjithë autobusët në Brunei. Nëse po udhëtoni për në Brunei, mos harroni të vini këtu për t’u referuar së pari!

*

Harta e madhe e vendosur në stacionin kryesor për të gjitha rrugët e autobusëve në Brunei

Janë 4 rrugët më të lehta të autobusëve nga aeroporti në qendër të qytetit (dhe anasjelltas). 23, 24, 34 dhe 38, makinë blu. Autobusët në Brunei janë mjaft të vjetër, por funksionojnë mjaft mirë dhe të sigurt. Çmimi për të gjithë itinerarin ose 1/2 e itinerarit është 1 $ Brunei, pavarësisht nga itinerari. Kjo do të thotë që sa herë që hipni në autobus, duhet të paguani vetëm 1 dollarë dhe dëshironi të zbrisni në çdo kohë.

4. Rreth hoteleve, moteleve

Shumica e hoteleve në Brunei janë shumë të shtrenjta. Unë shkoj çantë shpine në Brunei Isha vetëm, kështu që zgjodha të qëndroj në një dhomë konvikti (konvikt – dhomë konvikti) për kursime. Përpara se të zgjidhja një dhomë, kërkova edhe në faqet e famshme të rezervimeve si Booking, TripAdvisor, Agoda, etj. Megjithatë, ka shumë pak hotele të lira në Brunei. Në fund, shkova në AirBnB për të gjetur dhe gjeta një dhomë konvikti të një lloji mjaft të lirë, rreth 18 dollarë/natë.

Kjo dhomë konvikti është e përshtatshme vetëm për burra! Vajzat ndoshta nuk do të mund të qëndrojnë, sepse nuk ka asnjë perde apo ekran! Unë jam burrë, kështu që është në rregull, është mirë të kesh një vend të lirë për të fjetur!

*

Dhoma është mjaft e pastër, por do të jetë e papërshtatshme për vajzat

Adresa e hotelit Shtëpia e pushimit KHS: 104 Jalan Pemancha, Bandar Seri Begawan, Brunei-Muara District BS8811, Brunei. Telefoni: +6738719616. Ky hotel ndodhet gjithashtu shumë afër stacionit kryesor të autobusëve, duhen 3-5 minuta për të ecur, kështu që është shumë i përshtatshëm për të shkuar kudo. Ky hotel është shumë i përshtatshëm për ju që udhëtoni në Brunei që dëshironi të kurseni para.

Mund të rezervoni në faqen AirBnB këtu. Ose mund të rezervoni edhe një hotel të rregullt këtu, por çmimi do të jetë më i shtrenjtë se konvikti

Brunei nuk është një vend turistik, kështu që është mjaft e vështirë të gjesh një dhomë sipas kritereve të lirë, në rregull. Shumica e hoteleve janë të përqendruara në qendër të kryeqytetit. Nëse shkoni në një grup të madh, do të jetë më e lirë të ndani një dhomë hoteli.

5. Rreth vendeve për t’u vizituar

Shumica e atraksioneve të famshme janë të përqendruara në kryeqytetin e Bruneit, Bandar Seri Begawan. Prandaj, duhet të rezervoni një hotel në qendër për transport të përshtatshëm. Hoteli im është pikërisht në rrugën Jalan Pemancha, kështu që shumica e vendeve që vizitoj janë në këmbë. Mjaft afër dhe gjithashtu komode për të parë rrugën.

5.1. Muzeu Mbretëror Regalia i Bruneit

Autobus: Çdo rrugë kalon nëpër këtë vend, ose në këmbë.

Ky është muzeu kombëtar i Bruneit, i cili shfaq artefakte si dhe historinë e Bruneit nëpër periudha. Muzeu nuk shet bileta, të gjithë vizitorët janë të lirë të hyjnë, por duhet të lënë telefonat e tyre jashtë përpara se të vizitojnë, sepse ata ndalojnë të bëjnë fotografi në disa zona. Disa foto të muzeut (ku lejohet fotografimi). Muzeu është i dekoruar bukur dhe i shkëlqyeshëm

*

Muzeu ka një kube të bukur nga jashtë

*
*
*
*

5.2. Xhamia Omar Ali Saifuddien

Xem thêm :   Những Cuộc Cách Mạng Tư Sản Đầu Tiên

Autobus: Të gjitha rrugët kalojnë nëpër këtë katedrale. Ky vend është afër muzeut të Bruneit, kështu që ju mund të ecni për të qëndruar të shëndetshëm.

Kjo konsiderohet xhamia më e madhe në Azi në këtë kohë dhe gjithashtu e para në Brunei, me një kupolë të zbukuruar me 5 ton ar vërtetë origjinale. Në ambientet e brendshme dhe të jashtme përdoren gjithashtu materiale luksoze të importuara nga shumë vende të botës. Për sa i përket madhështisë dhe luksit, është jashtë tryezës. Ditën që shkova, nuk më lanë të hyja, kështu që mund të bëja foto vetëm jashtë.

*
*
*

U ktheva në këtë vend natën. Duhet thënë se të shikosh këtë katedrale gjatë natës është jashtëzakonisht e bukur. Të gjithë ata shkëlqejnë me një ngjyrë të artë si një kështjellë madhështore.

*

Xhamia Omar Ali Saifuddien natën. Kaq bukur!

5.3. Fshati lundrues Kampong Ayer

Kampong Ayer Konsiderohet sot fshati më i madh lundrues në botë me një histori prej më shumë se 1300 vjetësh. Kjo njihet edhe si Venecia e Lindjes. Ky fshat lundrues aktualisht ka më shumë se 30,000 njerëz që jetojnë në shtëpi të ndërtuara mbi ujë. Më duket sikur fshatrat lundrues në Perëndim janë ndërtuar përgjatë lumit, por duken më luksozë dhe më të bukur.

Një veçori e veçantë në këtë fshat lundrues është taksia e ujit, e cila është një kanoe e vogël që transporton pasagjerë nga bregu në fshatin lundrues Kampong Ayer. Taksitë në këtë vend i kam më të lehta për t’i kapur sesa taksitë në rrugë. Sapo arrita në stacionin e lumit, shikova poshtë dhe kishte disa taksi për të më përshëndetur. Çmimi gjithashtu nuk është i lirë, rreth 20-40 dollarë për një turne rreth lumit. Një udhëtim nga bregu në fshatin lundrues kushton 1-2 dollarë.

*

Këto varka të vogla quhen taksi uji

Duke qëndruar në këtë anë, ju mund të shihni pamjen panoramike të fshatit lundrues Kampong Ayer

*

Shumë taksi uji që transportonin pasagjerë në lumë

5.4. Tregu i natës Gadong (Tregu i natës Gadong)

Ky është tregu më i famshëm dhe më i ngarkuar i natës në Brunei. Në treg shiten artikuj të zakonshëm si fruta, veshje, restorante etj. Sidomos ushqime të gatshme. Shumë familje Bruneiane shpesh ndalojnë për të blerë ushqime të gatshme për darkën e tyre.

5.5. Tregu Kianggeh (Tamu Kianggeh)

Ky është një treg pleshtash që shet sende të zakonshme të përditshme si perime, zhardhokë, fruta, mish, peshk. Ky treg është si çdo treg tjetër në Vietnam, asgjë e veçantë

*

Një stelë informacioni që prezanton tregun Jalan Kianggeh është vendosur pikërisht përballë hyrjes së tregut

5.6. Tempulli Teng Yun

Ky është një tempull/tempull kinez që ndodhet pikërisht përballë Tregut Kianggeh. Kjo faltore është e zbukuruar me drita të bukura gjatë natës. Megjithatë, ditën që shkova binte shi, kështu që nuk i pashë dritat e ndezura.

*

5.7. Statuja Mercu Dirgahayu 60

Ky është një monument i vogël i verdhë, i formuar si një notë muzikore (e shoh), që ndodhet pikërisht pranë lumit. Ky monument është një dhuratë nga populli i Bruneit për Mbretin Sulltan Haxhi Hassanal Bolkiah me rastin e ditëlindjes së tij të 60-të.

*

5.8. Kulla e Sahatit përkujtimore

Xem thêm :   Tổng Hợp Về Phân Tích Nhân Tố Khám Phá Efa Phamlocblog, Phân Tích Nhân Tố Khám Phá Efa Trong Spss

Kulla ndodhet në kryqëzimin e rrugëve Jln Sulltan Omar Ali Saifuddien dhe Jalan Elizabeth Dua. Ky cep i kryqëzimit është mjaft i shkretë!

*

Ka disa vende të tjera si Jerudong Park (merr autobusin numër 55) por nuk shkova sepse nuk pashë asgjë të veçantë.

Këtu janë disa nga vendet që kam vizituar vetë çantë shpine në Brunei. Shkova për 2 ditë dhe zbulova se kisha ende shumë kohë për të lënë. Nata në Brunei është mjaft e mërzitshme, shumica e dyqaneve të vogla janë të mbyllura nga ora 07:00, 20:00. Rruga është goxha e shkretë. Qendrat tregtare dhe supermarketet mbyllen më vonë, rreth orës 22:00. Në kryeqytetin Bandar Seri Begawan, ekziston një qendër e famshme tregtare e quajtur Yayasanmund ta vizitoni për të blerë.

Shihni gjithashtu: Udhëzues i detajuar për zgjidhjen e ushtrimeve të gjeografisë 9 në gjeografi Klasa 9 Mësimi 4 i detajuar

*

Zona e sheshit është pikërisht në kryeqytet dhe në qendër të Yayasan, por është mjaft bosh në mbrëmjet e fundjavës

Në Brunei qëndrova 2 netë, por një natë ra shi dhe nuk mund të shkoja larg. Pjesën tjetër të natës, eca rreth qendrës tregtare Yayasan, kryesisht duke parë njerëzit që bënin blerje.

6. Rreth të ngrënit

Unë kryesisht ha gjatë rrugës, kështu që kam diçka për të ngrënë në vend që të shkoj në restorante të bukura. Restorantet në Brunei janë kryesisht të shkreta, mbaj mend pasditen e parë kur shkova në katin e 2-të të ushqimit të rrugës së një ndërtese (duke ecur rastësisht, e pashë) për të ngrënë, e gjithë zona ishte bosh me vetëm 2 të ftuar. Unë dhe unë dhe një perëndimor më shumë. Duket se pronarëve të dyqaneve nuk u intereson shumë numri i klientëve, ata shesin për qejf apo diçka tjetër. Pjatat e orizit janë të bollshme dhe cilësore, me çmim 3,5 dollarë Brunei

*

7. Disa shënime kur shkoni në Brunei

Zona kohore në Brunei është GMT + 8, që do të thotë se do të jetë 1 orë më herët se Vietnami. Për shembull, në Vietnam është 8 e mëngjesit, pastaj në Brunei është 9 e mëngjesit. Brunei është në ASEAN, kështu që do të përjashtohet nga viza për vietnamezët. Nëse doni të shkoni, thjesht blini një biletë dhe fluturoni. Brunei përdor një burim energjie 240 V dhe një prizë me 3 këmbë, kështu që duhet të mbani mend të merrni një përshtatës kur të shkoni! E premtja është dita e faljes. Nga ora 12 e mesditës deri në orën 14, të gjitha aktivitetet tregtare, tregtare dhe të punës janë të mbyllura për lutjen e njerëzve. Vetëm pas orës 14:00 janë kthyer në punë.Ndalohet duhani dhe alkooli në Brunei. Si një vend mysliman, ligjet e Bruneit janë shumë strikte. Cigaret dhe alkooli nuk lejohen të shiten publikisht dhe pihen vetëm në vendet ku lejohet. Duhet të përdorni dorën e djathtë për të komunikuar si p.sh. t’i jepni/mbani diçka banorëve të Bruneit. Sepse për ta dora e majtë është e ndyrë.Duhet të vishen me edukatë, diskrete kur vizitojnë xhamitë dhe të shmangin shikimin e grave në sytë e tyre sepse është shumë e padukshme.

Ju uroj të kaloni një udhëtim argëtues në Brunei!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cẩm Nang Du Lịch Brunei Từ A Đến Z, Chia Sẻ Kinh Nghiệm Du Lịch Bụi Brunei . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *