Rate this post

A keni qenë ndonjëherë në Dak Lak? DakLak shkon me këngën “Ka diell, ka erë, ka nostalgji pa emër”, është e vërtetë sepse kujtdo që e ka vizituar këtë vend do ta gjejë këtë vend çuditërisht të qetë. Në fakt, njerëzit gjithmonë do të mendojnë se qendra Malësia nuk ka asgjë, çfarë të bëjë? Por tani, le të zbulojmë nëse Dak Lak ka diçka për të bërë…!

*

Kur duhet të shkoj në Dak Lawk?

Nëse dëshironi të keni një udhëtim të plotë në Dak Lak, duhet të zgjidhni një kohë të arsyeshme për të shmangur:

Ju duhet të udhëtoni në DakLak në sezonin e thatë nga nëntori deri në mars, nuk bie shi, rrugët e kuqe të dheut janë të thata, ujëvara është gjithashtu e thatë, më e bukur, e kthjellët, rrjedha e lehtë nuk është e rrezikshme. Sezoni i thatë është kur moti është më i miri. Dhjetori është stina e lulediellit të egër në lulëzim të plotë. Është pak ftohtë në mëngjes dhe në mbrëmje (rreth 17 gradë), gjatë ditës është me diell, por ende i freskët në rreth 22 gradë, moti është si Da Lat. Mars – Prill është pak më me diell, në këmbim është sezoni i lulëzimit të luleve të kafesë, duke e bërë DakLak plot me lule të bardha, duke përfshirë vemjet dhe fluturat. Nëse doni të shijoni avokado dhe durian, vizitoni në gusht-shtator dhe mund të shijoni 4 sezone në një ditë

Çfarë duhet të merrni kur udhëtoni në Dak Lak?

Gjërat personale, këpucë, kapele, krem ​​kundër diellit, shkoni në sezonin e thatë mos harroni të merrni me vete rroba të ngrohta, ilaçe: dhimbje barku, dhimbje koke. Dhe një fotograf i mirë është më i mirë.

Po shikoni: Udhëzues Udhëtimi Dak Lak 2022 nga a

Si të kaloni në Dak Lak?

Aeroplanët, trajnerët kanë të gjithë bileta për në DakLak. Nëse ju pëlqen përvoja, mund të zgjidhni të ngasni një motoçikletë këtu, rruga nga Ho Chi Minh City në DakLak është e bukur.

Kur vini këtu mund të merrni me qira një motor për të shkuar sepse trafiku këtu nuk është shumë i mbushur me njerëz, vendet turistike shpesh janë pak larg njëri-tjetrit, kështu që do të jetë më i përshtatshëm për të hipur në një motoçikletë, do ta vendos nën cm të njohur. Vende me qira motoçikletash në Buon.Me Thuot. Çmimi është vetëm nga 100-120k/ditë. Mos harroni të vraponi me shpejtësinë e duhur 40-50 km/h, “pëllumbat” këtu ju ndjekin shumë shpejt.

*

Ku duhet të shkoj në Dak Lak?

Akomodimi kur shkon në Dak Lak është gjithashtu mjaft i rëndësishëm. Në Dak Lak, ka një gamë të plotë të shtëpive në hotele, në varësi të nevojave tuaja.

Queeny’s Farmstay

Këto janë vendet që shoh se shumë miq vijnë këtu, kështu që unë do t’i ruaj ato që ju t’i zgjidhni dhe miqtë e mi do të qëndrojnë në shtëpinë time kur të vijnë këtu.

*

Çfarë të luani kur vini në Dak Lak

Kur udhëtoni në Dak Lak ose kur bëni çanta shpine në Dak Lak, duhet të zgjidhni vende me të njëjtën rrugë për transport të lehtë dhe të shkoni në shumë vende.

Vende turistike në Dak Lak

Kopshti Botanik Troh Buu

Kopshti Botanik Troh Bu është një vend për të ruajtur orkide pyjore natyrore të Vietnamit në malësi. Ka një lëkundje të folesë së zogjve të stilit Bali, shtëpi të vogla në mes të një pylli me bar të gjelbër, një urë druri me gjethe panje të kuqe… Trohbuh ka një shtëpi për mysafirë gjithashtu për të ftuarit e natës. Bileta 30 mijë.

Xem thêm :   Top 16 Địa Điểm Du Lịch Hấp Dẫn Nhất Việt Nam, Top 20 Địa Điểm Du Lịch Việt Nam Hot Nhất

Shtëpia e Lee

Shtëpia Lee është shtëpia më e nxehtë në DakLak, e ndërtuar në mes të maleve jashtëzakonisht poetike dhe paqësore. Këtu, shoh se çdo pamje është kaq e bukur. Bileta e vizitës #50k, bileta e kinemasë 50k, përfshirë qiranë e banesës për qëndrim në #800k-1200k.

Fshati i kafesë Trung Nguyen

Trung Nguyen Coffee Village është një kafene e madhe e BMT, dëshiron skena me skena, dëshiron kafe të mirë me kafe të mirë, veçanërisht shtëpi prej druri që krijojnë pika interesante. Vetëm kafeja është pak e shtrenjtë #35k/filxhan kafe, por kafeja është jashtëzakonisht e shijshme.

Muzeu Botëror i Kafes

Muzeu Botëror i Kafes është destinacioni më i nxehtë për momentin, me një dizajn të bazuar në hapësirën e njohur të shtëpisë së përbashkët në Malësitë Qendrore. Ka një hapësirë ​​ekspozite arti që shfaq historinë e instalimeve të kafesë jashtëzakonisht perëndimore, luksoze dhe klas, Ka 3 blloqe, që kushtojnë vetëm biletat për ndërtesën e 2-të e tutje, e cila është një vend ku shfaqen artefakte që flasin për historinë e kafesë. Çmimi i biletës #75-150k.

Zonë turistike Kotam

Zona turistike e Kotamit është vendi për të rivendosur dhe ruajtur identitetin kulturor etnik të popullit Ede. Peizazhi natyror i kombinuar me kulturën Ede krijon një pamje të bukur, që ia vlen eksperienca. Çmimi i biletës është vetëm #30 mijë

Kafe meksikane

Kafeneja Mehyco ka nje hapesire shume te madhe dhe te bukur, kafe te shijshme.

Mali i gurit gëlqeror Yang Tao

Mali gëlqeror Yang Tao është një pikë kontrolli super maja, një majë mali me erë në qiellin e Malësisë Qendrore. Duhet të vishni këpucë dhe kapele sepse është shumë diell. Vetëm paguani biletën e parkimit sipas dëshirës tuaj.

Liqeni i Lakut

Liqeni i Lak është një vend që duhet të shkoni për të eksploruar, ka një shërbim kalërimi me elefant, por unë nuk e ngas, ka një pallat të veçantë Bao Dai, ka një zonë restoranti ku mysafirët mund të ndalojnë dhe të pushojnë. Duke kaluar pranë liqenit është Lak Tented Camp, një resort që na bën të largohemi nga bota e jashtme për të shijuar, çmimi i një nate është rreth 1 milion e 8-3 milion.

*

Zona turistike Doi Thong

Zona turistike Doi Thong është një zonë eko-turizmi, për mua ka shumë skena artificiale kështu që nuk më pëlqejnë shumë, por rruga nga të dyja anët është pyje super të bukur, gjë që më pëlqen më shumë. Biletat deri në #30k.

Rruga e aeroportit

Rruga e aeroportit është një pikë interesante check-in me 2 rreshta pemësh të gjelbra që kalojnë përgjatë një rruge, të qetë në mes të qytetit.

Monumenti i Fitores Buon Ma Thuot

Monumenti i Fitores Buon Ma Thuot ndodhet në qendër të kryqëzimit 6, ndërsa rruga e librit është ngjitur me pjesën e pasme të kishës.

Rruga e Hong Kongut

Rruga e Hong Kongut është një rrugicë e re që u hap në fillim të vitit 2020, por është jashtëzakonisht e nxehtë me një shenjë të mbuluar dhe të guximshme të Hong Kongut. Hyrja: 25k me një gotë ujë.

Grumbulli i ujëvarës së gjatë Draynur-DraySap-Gia

Ky grup i ujëvarave të gjata Draynur-DraySap-Gia është shumë i famshëm, kështu që nuk e rishikoj shumë, por preferoj të shkoj drejt e përmes Gia Long në majën e ujëvarës, ka një artikull që shqyrtoj për të, shumë më i pacenuar dhe paqësore. Por kjo kohë ju çon në ujëvarën e Draynur.

Çmimi i biletës #30 mijë.

Universiteti Tay Nguyen

Universiteti Tay Nguyen është shkolla ku po ndjek, jashtëzakonisht e madhe dhe super e bukur. Ka 2 komente rreth shkollës në #TNO.

Liqeni Eakao

Liqeni Eakao është një vend i bukur i perëndimit të diellit të DakLak, këtë sezon është sezoni i thatë për të kapur gocat e detit.

Xem thêm :   kinh nghiệm đi tự túc từ a đến z

Muzeu Provincial DakLak

Muzeu Provincial DakLak është ndërtuar i stilizuar nga shtëpia komunale, kampusi është shumë i gjelbër, shumë i bukur.

Fagoda Khai Doan

Pagoda Khai Doan është një tempull i madh prej druri, i vendosur në qendër, por që hyn në një botë paqësore shpirtërore në mes të qytetit malor. Këtu mund të blini byzylykë paqeje, dru agar… për të ndihmuar tempullin. Nuk ka biletë për të hyrë.

*

Eksperienca për të provuar në Dak Lak

Nëse mund të vij një herë në Dak Lak, gjithmonë dëshiroj të provoj një nga dy përvojat e mëposhtme:

Një udhëtim brenda natës në Lee’s HouseNjë udhëtim gjatë natës në Ta Dung

Po ti, më thuaj

Vendet e regjistrimit në Dak Lak

Më poshtë është një listë e vendeve për t’u regjistruar në Dak Lak. Kurseni dhe kurseni, herën tjetër do të ha dhe do t’i rrotulloj të gjitha këto vende kekeke

Gjatë natës në Lee’s HouseCheckin Hongkong Alley në Buon Ma Thuot Shëtitje Buon Ma Thuot Libër kafeje në rrugë Resort në Lak Vizitoni Parkun Kombëtar Chu Yang SinVizitoni Trung Nguyen Kafe fshatinCheckin Orange Kafeja Argëtohuni në Troh Bu Zonën EkoturistikeVizitoni në TomkinS dhe në Ethnologji Kombëtare Parku Shko te centrali i erës Dlieyang, Zona Turistike Kontrollo Kotam Virtual Jetesë në Buon Me Pink Grass Hill

Çfarë duhet të hani në Dak Lak

Petë me Thao Thao/211 Hoang Dieu/6h-20h/25k Mish viçi i zhytur në ca te shop tamarind/ 140 dardha Thanh Tong/9h-22h/120k – 150k/ porcion Banh beo, i kulluar dhe Nam Thao Le Nang Phong 33 / 11h-19h/5 -12k Vermiçeli i kuq në cep të Phan Dinh Giot – rruga Le Hong Phong 17:00 deri në mesnatë/20k Hoan Kiem akullore 50 Ly Thuong Kiet, City. Buon Ma Thuot, Dak Lak/8h-21h/kuti 30k Roleta mishi të pjekur në skarë – 45 supë me petë në skarë Tran Nhat Duat Hue në km19, komuna EaKnuec, H.Krongpak/15k Seoul Rruga me majë pikante/31 Hung Vuong/22h/ 7h -45 mijë. Ka shumë pjata të tjera të shijshme këtu Truong Cong Dinh ëmbëlsira të nxehta në trotuar (shiten nga ora 16:00) Petë me vermiçeli me fasule Nghi/117 Nguyen Cong Tru/ 10:00-21:00/ 25-40 kCf Tom& CAFE studio 389 Phan Chu TrinhPho tharë 166 pjata Bien Phu /6h-10h/25-35kPapa bufe 99 shenjtor dardhe/16h-22h/ 189k Qumesht soje ne rrugen Yjut.

Itinerari për të eksploruar Dak Lak 3 ditë 2 netë

*

Dita 1 në Dak Lak6:30: Niseni në shtëpi për të ngrënë Bun rieu Thao 7:00: Ndaloni nga Trohbuh KDL 9:30: Kaloni pranë shtëpisë Lee, do ta kaloj natën këtu për të provuar një herë. 12:00: Ndaloni nga restoranti me tamarind të zhytur në viç në kafene 13:30: Fshati i kafesë Trung Nguyen 15:00: Muzeu Botëror i Kafes17:00: Vizitoni Banh Beo, filtrin, Nam Thao Nang. Më pas vizitoni Banh cuon me mish të pjekur në skarë – 45 Tran Nhat Duat. Pastaj rri pezull mbi Red Noodles në cep të rrugës Phan Dinh Giot – Le Hong Phong nga ora 17:00 deri vonë). Përfundova rreth akullores Hoan Kiem dhe më pas vozita nëpër qytet. Dita 2 në Dak Lak 6:00: Fillova të shkoja nga shtëpia ime në rreth, duke ngrënë Bun Bo Hue në km19, komuna EaKnuec, H. Krongpak7h00: Kotam resort9h30: Yang Shkëmbi i elefantit Tao 10:30 : Lak Lake12:00: “KDL Pine Hill” është një vend eko-turizmi i ngjashëm me Kotam, kështu që herën tjetër do të marr mikun tim. Ne ndaluam në rrugën e aeroportit për të kontrolluar.13:00: Seoul Spicy Noodle Street. Ka shumë pjata të tjera të shijshme këtu, duke përfshirë çajin e qumështit. 14:00: Vraponi në Monumentin e Fitores BMT që ndodhet në qendër të kryqëzimit 6, dhe rruga e librave është ngjitur me pjesën e pasme të kishës për t’u kontrolluar. 14:45: Ndaloni nga Truong Cong Dinh Ëmbëlsira të nxehta në trotuar (shiten nga ora 16:00) 15:30: U ndalëm në rrugicën e Hong Kongut për t’u kontrolluar, vendi ynë vërtet nuk e vlerëson atë 17:30: Shkuam në dyqanin e petëve An Nghi për të ngrënë. Më pas, ndaloni në Tom & Cafe Studio për t’u kontrolluar. Dita 3 në Dak Lak 6:00: filloni nga distrikti, shkoni hani 2 gota pho të thata në 166 Dien Bien Phu 8:00: Mbërritni në ujëvarën draynur-draysap-gialong, në mënyra se si ka një përrua vendpushimi bletësh, por mendoj se do t’ju sjell herën tjetër. Ne sollëm mish dhe pulë në skarë në ujëvarë. Në fakt, nuk më lejuan ta futja, por vetëm kur arrita atje, e dija, por para se të shkoja, mund ta futja. Vëllezërit më thanë ta fusja në bagazh për të kaluar makinën nëpër kamera. 14:00: E çova shokun tim në “Tay Nguyen University of the Central Highlands”. ” checkin, shkolla që po ndjek në orën 14:30: Kaloni nëpër shkollë dhe vraponi në liqenin Eakao, është shumë diell, kështu që ne rri pak dhe pastaj kthehu. 15:30: Vizitoni Muzeun Provincial DakLak, vizitoni vetëm jashtë, por nuk mund t’ju çojë brenda, herën tjetër do ta shqyrtoj këtë vend në detaje 16:30: Vizitoni faltoren Khai Doan, nëse e vizitoni, ju lutemi shkoni lehtë dhe buzëqeshni në mënyrë magjepsëse, vishni. Nëse dëshironi të blini disa byzylykë për të mbështetur tempullin, ju lutemi blini disa byzylykë për të mbështetur tempullin 18:00: Shkoni për të ngrënë në Papa bufet 99 Le Thanh Tong, ushqimi është i freskët dhe i shijshëm.20:30: Hani shumë, kështu që ju endeni nëpër qytet gjatë natës, merrni një filxhan qumësht soje dhe pastaj shkoni përsëri për të fjetur.

Xem thêm :   Việt Vị Là Gì? Xử Lý Lỗi Việt Vị Thế Nào?? - THPT Thanh Khê

Sa kushton të shkosh në Dak Lak?

Me orarin DakLak3 ditë 2 natë si më sipër, kostoja është si më poshtë

Hani: oriz pule 45k + tenxhere e nxehtë me salmon 108k + Supë me petë e thatë 45k + Tenxhere me oriz 150k + Mish viçi Ca: 166k + mëngjes 35kK: 350/person/2 netë Udhëtim: Merr me qira një motoçikletë 150k/person/2 ditë. Autobus: varet nga ku niseni: Unë nisem nga Nha Trang, marr autobusin Huong Khe, 100k/biletë. Benzina për 2 ditë: 50k/personi Bileta e hyrjes: Trohbu 15k + Draynur 30k + Bota e kafesë 75kTaksi, ushqim i pavlerë, parkim, të ndryshme: 60k

DËMI TOTALI për udhëtimin 3-ditor të DakLak është: 1479k/person.

Shiko me shume:

*

A duhet të udhëtoj në Dak Lak?

Nëse jeni duke kërkuar për një vend të qetë për të kaluar pushimet, Dak Lak është një koordinatë ideale. Me një hapësirë ​​të freskët të mbushur me bimë, kjo tokë e bukur është shumë e përshtatshme për t’u çlodhur pas ditëve. Është punë e vështirë. Dak Lak është i qetë dhe i freskët por ka ende shumë gjëra interesante. Mund të vizitoni Buon Don, liqenin Lak, ujëvarën Draynur, Muzeun Botëror të Kafes ose Hong Kongun në anën e rrugicës super të nxehtë të kohëve të fundit.

Tani e keni parë se çfarë ka DakLak. Unë mendoj se DakLak është për ata që duan të largohen nga vendi i tymosur për të shijuar ajrin e pastër, mot të këndshëm, shërbim të plotë, jo shumë të mbushur me njerëz, por njerëzit janë të sinqertë, miqësorë, ushqim të shijshëm dhe të lirë. Është e rëndësishme që hapësira virtuale e jetesës është nuk mungon. Dhe pastaj befas do të keni mendimin “Sikur të mund të jetoja në këtë vend me personin që dua”. Pra, kur të përfundojë përkthimi, ju lutemi vizitoni DakLak për të kontrolluar, unë do t’ju ftoj në një filxhan kafe Ban Me menjëherë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cẩm Nang Du Lịch Đăk Lăk 2022 Từ A K Lak, Cẩm Nang Du Lịch Đăk Lăk 2022 Từ A . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *