Rate this post

Për vizitorët për herë të parë në Turizmin Phan Rang (Ninh Thuan), kur pyeten se çfarë dini për Phan Rang, përgjigjja është e thjeshtë por e afërt: dielli dhe era janë dy gjëra shumë specifike për tokën. Artikulli “Përvoja turistike Phan Rang: çfarë të hani, ku të shkoni, çfarë është e bukur?” është një ndarje e sinqertë për panoramën e turizmit Phan Rang.

Qëllimi i artikullit: për të ndihmuar vizitorët të kenë një pasqyrë të re, shtoni disa gjëra të reja rreth turizmit Ninh Thuan si dhe shënime të nevojshme për t’ju ndihmuar të keni një udhëtim për të përjetuar Ninh Thuan për të fituar më shumë vlerë.

Po shikoni: Përvoja e udhëtimit në kullën indigo Phan Rang në Ninh Thuan

Sidomos, nëse e doni natyrën, Phan Rang Ninh Thuan është një destinacion ideal për ju dhe familjen tuaj.!

1. Përvoja e Turizmit Phan Rang: Çfarë është e shijshme dhe tërheqëse për të ngrënë?

Vizitorët në Phan Rang – Ninh Thuan përveç peizazhit natyror të paprishur, peizazhi paqësor gjithmonë lë një përshtypje të thellë te turistët nga larg. Kuzhina Ninh Thuan gjithashtu luan një rol të madh në tërheqjen e turistëve në tokën me diell.

*

Specialitete të pasura të kuzhinës në Ninh Thuan

Për t’iu përgjigjur pyetjes së turizmit Phan Rang, çfarë duhet të hani? Pastaj përgjigja: Specialitetet e kuzhinës Phan Rang janë shumë të pasura dhe tërheqëse. Specialitetet lokale janë një pjesë e pazëvendësueshme e udhëtimeve me përvojë. Kuzhina lokale na ndihmon të kuptojmë më mirë kulturën lokale dhe karakteristikat kulturore të çdo rajoni ku shkojmë.

Duke ju dërguar një përmbledhje të specialiteteve më të shijshme Phan Rang që ia vlen t’i shijoni:

*

Ninh Thuan mund të tërheqë turistët specialitetet e ëmbëlsirave

Banh Can dhe Banh Xeo: 50k

Tortë me supë Cha Ca: 20-30k VND

Banh Canh Nhuong: 284 Ngo Gia Tu, Tan Tai Ward, Phan Rang City. Banh Canh Ba Bon: 75 Ngo Gia Tu, Tan Tai Ward, Phan Rang City. Mai Ly Supë ëmbëlsirash: Nguyen Thi Dinh, Kinh Dinh Ward, Phan City Rang

Phan Rang Beef Hotpot: 200k

Enë e nxehtë me mish viçi 123 Phan Rang: 123 Tran Quang Dieu, reparti Thanh Son, qyteti Phan Rang. So Ri tenxhere me mish viçi: 137 Le Loi, reparti Tan Tai, qyteti Phan Rang. Sau Hit tenxhere me mish viçi: 119 Tran Quang Dieu, Thanh Reparti i djemve, qyteti Phan Rang

Phan Rang Dhi/Dele Hotpot: 250k

Dhia malore Huong Son: 16 prill, reparti im Hai, qyteti Phan Rang. Tenxhere e nxehtë e dhisë Tri Tam: 174 Thong Nhat, qyteti Phan Rang. Tenxhere e nxehtë e dhisë Tai Ky: 179 21 gusht, Reparti im Phuoc, qyteti Phan Rang
Dele/dhi Ong Vuong: 123 Tran Quang Dieu, Thanh Son Ward, Phan Rang City

Restoranti i shijshëm Com Nieu në Phan Rang:

Com Nieu Dong Duong: 249 Ngo Gia Tu – Qyteti. Phan Rang(Ka një sallatë shumë të mirë Mos e rërës)Rice Nieu Xu Phan: Zona K1, Rruga Nguyen Tri Phuong (Nguyen Tri Phuong – Kryqëzimi i rrugëve Tran Nhan Tong) – Qyteti. Phan Rang
Com Nieu Loc Ky: rruga 81 16/4, reparti im Hai, qyteti Phan Rang

Xem thêm :   Viên Uống Vitamin E Thiên Nhiên 400 I, 8 Gợi Ý Tốt Nhất Cho Bạn

2. Përvoja e Turizmit Phan Rang: Çfarë është e bukur dhe e veçantë?

2.1 Po përjetoni fushat e bukura të kripës së bardhë?

Nuk është rastësi që Phan Rang – Ninh Thuan është një vend me një industri shumë të zhvilluar kripe, prodhimi i kripës përbën 50% të prodhimit total të kripës në vend. Me fusha të mëdha kripe: Fusha e kripës Dam King, fusha e kripës Phuong Cuu dhe fusha e kripës Ca Na. Për të shpjeguar këtë mund të fokusohemi në 3 faktorë kryesorë:

*

Fushat e kripës Ninh Thuan

Moti: Ninh Thuan me intensitet të lartë dielli që zgjat deri në 9 muaj të vitit nga janari deri në shtator është kushte jashtëzakonisht të favorshme për zhvillimin e prodhimit të kripës në Ninh Thuan.

Topografike: Me më shumë se 105 km vijë bregdetare që shtrihet përgjatë provincës, ky është një kusht natyror i favorshëm për zhvillimin e prodhimit të kripës në të gjithë krahinën. Aktualisht, Ninh Thuan ka fusha të mëdha kripe si: Ca Na, Tri Hai, Mbreti i Digës është 03 monedha të mëdha kripe në vend.

Kripësia e lartë e ujit të detit: Kripësia e ujit të detit në Ninh Thuan është një pikë tipike që kontribuon në zhvillimin e industrisë së kripës Ninh Thuan. E veçanta, Zona detare e Ca Na është vendi me kripësinë më të lartë të detit në vend.

Kjo është një pikë e veçantë kur udhëtoni për në Phan Rang. Ju jeni të interesuar për profesionin e bërjes së kripës dhe kripës së njerëzve Ninh Thuan dhe fotot e bukura në fushën e kripës së Ninh Thuan, ju lutemi referojuni asaj KETU

2.2 Eksplorimi i kryeqytetit të rrushit të Vietnamit?

Duke udhëtuar në Vreshtin Phan Rang, Ninh Thuan ka qenë i njohur për turistët për përvojat e tyre të mrekullueshme nën vresht dhe veçanërisht për prerjen e rrushit të pjekur me dorë. Kjo është një nga gjërat krenare për t’ju prezantuar: Çfarë është e veçantë për turizmin Phan Rang?

*

Turne në vresht Phan Rang – Ninh Thuan

Karakteristikat e hardhisë janë tolerancë e mirë ndaj diellit dhe marrin vetëm një sasi të moderuar uji. Prandaj, klima dhe kushtet e tokës në Ninh Thuan janë plotësisht të përshtatshme për rritjen e rrushit në krahasim me provincat e tjera të vendit.

Për ta shpjeguar më tej këtë, ju lutemi ejani në rritjen e rrushit Phan Rang:

Hardhia kujdeset fort deri në fazën e pjekjes së frutave dhe përgatitjes për vjelje është koha më shqetësuese e fermerëve të rrushit. Nëse është për të ardhur keq të hasni shi të dendur jashtë sezonit, hardhia me rrënjët e saj të grumbulluara do të thithë ujin shumë shpejt. Në këtë kohë, rrushi ra në një gjendje që vendasit e quajtën rrush me ngjyrë: rrushi ishte i pjekur, por ngjyra e kuqe nuk dukej në mënyrë të barabartë në fruta (vende të kuqe, të verdha dhe jeshile). Kjo është një sezon i keq për kultivuesit e rrushit, me rrush me çmim të ulët.

Në rast se rrushi që ka mbajtur ngjyrën vazhdon të pësojë një tjetër shi të dendur, rrënjët e rrushit vazhdojnë të thithin shumë ujë, lëkura e hollë e rrushit që nuk është nën presion nga brenda do të çajë të gjithë frutin. Ky është sezoni i një fermeri duarbosh.

Nëpërmjet këtu, ju mund të kuptoni pse hardhia nuk mund të rritet në zona të tjera përveç Ninh Thuan me mot me shi dhe të paqëndrueshëm!

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Thổ Nhĩ Kỳ 2022 Từ Hà Nội, Tour Thổ Nhĩ Kỳ

2.3 Kontrolloni në resortin më luksoz të Vietnamit?

Një pamje kontrastuese e Turizmit Phan Rang, me një provincë me infrastrukturë jo të plotë, Amanoi Resort është me të vërtetë një shërbim i jashtëzakonshëm i klasit të lartë që ndryshon fytyrën e turizmit Ninh Thuan. Krijimi i sfondit për zhvillimin e fuqishëm të turizmit në krahinë në të ardhmen.

*

Amanoi Resort Ninh Thuan është vlerësuar me standarde 6 yje

Amanoi Vinh Hy Resort është resorti më luksoz në Vietnam. Me objektet e klasit të lartë dhe shërbimin e shkëlqyer këtu, vizitorët që vijnë këtu mendojnë se ky resort vlerësohet deri në 6 yje më shumë se resortet e tjera të nivelit të lartë në vend.

I gjithë Resorti Amanoi është projektuar posaçërisht për të qenë miqësor me mjedisin natyror. Nëse e shikoni Resortin nga larg, mund të shihni vetëm çatinë e çdo vile të izoluar, duke na dhënë ndjesinë se i gjithë Resorti është plotësisht i fshehur në pyllin e Nui Chua.. Kjo mund të thuhet se është një arkitekturë jashtëzakonisht unike e përshtatur me motin e nxehtë të klimës së Ninh Thuan.

Çmimi i dhomës në Amanoi Ninh Thuan Resort varion nga 17 milionë deri në 230 milionë VND për 1 natë qëndrimi në këtë resort luksoz.

Kjo është një gjë vërtet tërheqëse për t’ju përgjigjur, a ka ndonjë gjë të veçantë për turizmin Phan Rang?

3. Përvoja e Turizmit Phan Rang: ku të shkoni, çfarë të bëni?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, nga përvoja, mund të jeni plotësisht të sigurt sepse destinacioni turistik i Phan Rang është shumë i larmishëm dhe i pasur nga ekologjia, kultura, monumentet …. jo inferior ndaj asnjë province turistike. aty pranë: Nha Trang, Da Lat ose Mui Ne.

Fusha Fansipan në Ninh Thuan – Foto: Trung Long

E megjithatë, Ninh Thuan ka një burim të madh natyror që është dielli dhe era.Fusha e erës Ninh Thuanështë një nga pikat e bukura të kontrollit për turistët kur kthehen në Ninh Thuan dhe kjo ështëatraksione falasMos humbisni t’i ruani vetes foto të bukura.

Ninh Thuan po ndryshon dhe zhvillohet, gjithnjë e më shumë turistë njihen për zonat e famshme turistike Ninh Thuan:Gjiri Vinh Hy, fusha e deleve An Hoa, fshati mongol, shpella Rai, vreshti, ishulli Binh Hung, kulla Po Klong Garai, ishulli i kuq, parku i gurit, shkretëtira me rërë….pra pse nuk zgjidhni Ninh Thuan si destinacionin e radhës në udhëtimin tuaj për të zbuluar kulturën vietnameze? Referojuni atraksioneve turistike të Phan Rang – Ninh Thuan më poshtë:

3.1 atraksione turistike Phan Rang falas

*

Parku i bukur i gurit Ninh Thuan
Vendet e afërta: Dong Cuu Suoi Tien, Sao Bien, Ngoc Suong…

3.3 Shumë turne për të përjetuar Phan Rang për të zgjedhur

Turne Phan Rang – Ninh Thuan 5 ditë 4 netë Klasi lartë

Turne Phan Rang – Ninh Thuan 4 ditë 3 netë Klasi lartë

Phan Rang – Ninh Thuan 3 ditë 2 netë turne luksoz

Turne Phan Rang – Ninh Thuan 2 ditë 1 natë Klasi lartë

4. Sekreti për të kursyer për të udhëtuar me sukses në Phan Rang

Përgatitni një kapelë me buzë të gjerë për t’u mbrojtur nga dielli (kufizoni përdorimin e çadrave të diellit nëse era është shumë e rrezikshme në terrenin Ninh Thuan) Përdorni krem ​​kundër diellit (xhel i dobishëm) Syze dielli
Lëvizni mirë, vishni këpucë sportive ose këpucë të ulëta (absolutisht shmangni takat e larta) sepse terreni i Ninh Thuan-it e kërkon këtë
Sillni ujë të pijshëm kur udhëtoni

Për të ndjerë bukurinë e tokës me diell të Phan Rang, ne gjithmonë ndajmë me vizitorët këtë: së pari, ju duhet të fitoni diellin këtu. Me vetëm disa shënime të vogla më lart, mund të jeni të sigurt për të eksploruar dhe përjetuar Ninh Thuan.

Xem thêm :   Du Lịch Maldives 2022 - Danh Sách Tour Du Lịch Maldives

Artikulli “Përvoja turistike Phan Rang: çfarë të hani, çfarë të keni bukuroshe, ku duhet të shkoj?” Mezi presim t’u japim lexuesve njohuritë e nevojshme kur udhëtojmë në Ninh Thuan. Ndihma për të pasur përgatitjen më të mirë në mendje dhe shpirt kur shkoni në Ninh Thuan kontribuon në udhëtimin tuaj të suksesshëm në Ninh Thuan.

Përgjatë Phat – Phan Rang Thap Cham krahasohet me zemrën e Ninh Thuan kur ndodhet në qendër të provincës, kryqëzimi që lidh rajonet midis provincave. Lam Dong, Binh Thuan dhe Khanh Hoa. Jo vetëm që ka një vijë bregdetare prej më shumë se 10 km, turizmi i Phan Rang Thap Çam ka gjithashtu shumë kushte për të zhvilluar forma turistike turistike, aktivitete turistike sportive në det si lundrimi, kitesurfing, zhytja dhe snorkeling. ho… për shkak të zotërimit të 1 e 13 gjireve ujore të thella të vendit. Rreth qytetit janë një sërë destinacionesh të famshme të Ninh Thuan si Vinh Hy, dunat e rërës Nam Cuong, Parku Kombëtar Nui Chua… të lidhura me qendrën me një sistem transporti të përshtatshëm.

*
Stacioni Thap Cham është një nga stacionet kryesore të hekurudhës Veri-Jug (Foto – lubyanoy)

E vendosur në linjën hekurudhore Veri-Jug me stacionin Thap Cham si një nga stacionet kryesore, shumica e trenave Thong Nhat kalojnë dhe ndalojnë këtu. Nga Hanoi ka trena SE3, SE5, SE7 dhe SE9 që nisen nga Hanoi dhe ndalojnë në stacionin Thap Cham, koha e udhëtimit do të jetë nga 27-30 orë. Trenat më të përshtatshëm për të udhëtuar në Ninh Thuan do të jenë SE5 Nisja nga Hanoi në 8:50 dhe shkoni në Thap Çam 12:43 nesër, SE7 Nisja nga Hanoi në 6:00 dhe shkoni në Thap Çam 10:02 nesër. Në mënyrë të ngjashme nga Saigon, trenat Thong Nhat SE2, SE6, SE8, SE10 dhe SE22 ndalojnë gjithashtu në Thap Cham, përveç kësaj, ka 2 trena që drejtojnë Nha Trang, SNT2 dhe SNT4 gjithashtu ndalojnë këtu, koha e udhëtimit është vetëm rreth 5-8 orë. Trenat më të përshtatshëm janë SE6 Nisja nga Saigon në 08:45 dhe arriti në Thap Çam në 2:25 pasdite, SE8 Nisja nga Saigon në 6:00 dhe arriti në Thap Çam në 11:48 paraditeSE22 niset nga Saigon në ora 11:40 dhe arriti në Thap Çam në 17:39.

Shihni gjithashtu: Çmimi i historisë 11 Mësimi 3: Kina, Çmimi i historisë 11 Mësimi 3: Kina

Aeroplan

Ninh Thuan aktualisht ka aeroportin Thanh Son, por ky është një aeroport ushtarak dhe nuk është përdorur në operacionet civile. Ata që duan të shkojnë në Ninh Thuan mund të përdorin fluturimet për në Cam Ranh, Khanh Hoa. Ky aeroport është rreth 60 km nga qendra e Phan Rang – Thap Cham dhe Vinh Hy Bay. Ka fluturime të përditshme direkte nga Hanoi në Cam Ranh nga Vietjet, Vietnam
Linjat ajrore dhe Bamboo, çmimet e biletave vajtje-ardhje variojnë nga 2000-3000 mijë me një kohë fluturimi prej rreth 2 orë. Nga Saigon, koha e fluturimit do të jetë më e shkurtër (rreth 1 orë) dhe çmimi i biletës do të luhatet vetëm rreth 1000 mijë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cẩm nang kinh nghiệm du lịch phan rang tháp chàm ninh thuận, cẩm nang kinh nghiệm du lịch phan rang . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *