Rate this post

https://www.youtube.com/watch?v=-4Y-yVVw6Y0

Me siguri ka shumë turistë që nuk dinë ku të shkojnë në Hai Phong? Këtu VNTRIP ju tregon destinacionet kryesore turistike më të bukura në Hai Phong që ju të keni një vizitë argëtuese! Hai Phong është një qytet port, porti kryesor detar i vendit tonë, pika qendrore e trafikut, kështu që ekonomia dhe industria e turizmit zhvillohen vazhdimisht. Me shumë skena të bukura, peizazhe jashtëzakonisht udhëheqëse. Ejani të përjetoni dhe zbuloni!

Rezervimi i hotelit në Hai Phong në internet

Destinacion turistik Hai Phong

Do Son Beach – vendi më i famshëm në Hai Phong

Do Son është një lagje në qytetin Hai Phong, rreth 20 km nga qendra e qytetit. Jo vetëm që është një resort dhe resort plazhi me shumë plazhe të vogla, pamje të mrekullueshme që tërheqin çdo vit një numër të madh turistësh në verë, por edhe më të famshmit në Veri të vendit tonë. Do Son është një gadishull i vogël me një bregdet të gjatë të gjelbër që përzihet me pyjet primare, duke krijuar një bukuri që trondit zemrat e njerëzve. Të gjithë vizitorët nga e gjithë bota vijnë këtu për t’u ngjitur në mal, për të parë tre botët e bukura të detit, për të notuar në det…

Do Son Beach ka një bukuri madhështore natyrore (foto ST)

Do Son Beach ka një bukuri madhështore natyrore (foto ST)

Për më tepër, duke udhëtuar në Do Son, mund të vizitoni shumë vende tërheqëse turistike si: Ishulli Dau, deti artificial më i madh në Azi, resorti hotel kazino Do Son në katin e 3 të hotelit, për t’u argëtuar dhe relaksuar.Në veri, ekziston vetëm kjo kazino, faltore, Hon Dau Resort, festivali i buallit….Zgjidhni vetë një hotel në Do Son të përshtatshëm për të vizituar dhe zbuluar këtë vend.

Po shikoni: Pamje të bukura në Hai Phong (Përditësuar 12/2022)

Do Son në stinët e pikut tërheq një numër të madh vizitorësh (foto ST)

Do Son në stinët e pikut tërheq një numër të madh vizitorësh (foto ST)

Cat Ba eko-resort

Nga kontinenti, vizitorët shkojnë për të vizituar ishullin Cat Ba me tren ose me autostradë. Me qindra mijëra ishuj të vegjël që notojnë në mes të detit blu. Ishulli ka gjithashtu një pyll parësor që ruan shumë kafshë të rralla dhe të çmuara, plazhe artificiale, përrenj që murmuritin… Cat Ba është një vend ku pylli dhe deti kombinohen për të krijuar një peizazh me mijëra ujëra vjeshte.qielli dhe toka blu e pastër . Cat Ba Island ka gjithashtu ishullin e majmunëve, ishullin Ong… janë atraksione të famshme turistike në Hai Phong.

Cat Ba Island (Foto ST)

Cat Ba Island (Foto ST)

Parku Kombëtar Cat Ba Hai Phong (Foto ST)

Parku Kombëtar Cat Ba Hai Phong (Foto ST)

Destinacionet e ekoturizmit

Destinacionet e ekoturizmit

Parajsa e harruar në Hai Phong – Gjiri Lan Ha

Gjiri Lan Ha krahasohet me gjirin e dytë Ha Long të vendit tonë me një bukuri si zanash të mbetur me kalimin e kohës. Karakteristika unike e këtij gjiri është të tërheqë, të mbajë dhe të joshë vizitorët që të dëshirojnë të kthehen përsëri këtu për të eksploruar plotësisht peizazhin këtu.

Xem thêm :   Giáo Án Powerpoint Công Nghệ 6 Kết Nối Tri Thức Bài 14, Công Nghệ 6 Kntt Tiết 31,32,33

Gjiri Lan Ha - 1 destinacion i famshëm turistik në Hai Phong

Gjiri Lan Ha – 1 destinacion i famshëm turistik në Hai Phong

Turistët marrin një varkë për të vizituar Gjirin (Foto ST)

Turistët marrin një varkë për të vizituar Gjirin (Foto ST)

Gjiri Lan Ha ka rreth 400 ishuj të mëdhenj dhe të vegjël dhe 139 plazhe me rërë të bardhë të imët që shtrihen midis maleve shkëmbore. Është një plazh ideal i përshtatshëm për turistët për të notuar sepse deti është mjaft i qetë, uji është i pastër dhe i pastër. Turistët që pëlqejnë zhytjet dhe shikimin e koraleve duhet të shkojnë në plazhet Van Boi dhe Van Ha.

Turistët zhyten në ujin blu për t'u çlodhur (Foto ST)

Turistët zhyten në ujin blu për t’u çlodhur (Foto ST)

Zbuloni bukurinë e ishullit Hon Dau

Hon Dau është një nga destinacionet e famshme turistike në Hai Phong me një peizazh të bukur si një vend në botën e krimit. Hapësirë ​​e qetë, vizitorët lëshojnë shpirtin sipas natyrës së maleve dhe pyjeve, në të dy anët e rrugës qendrore të ishullit janë rreshta pemësh të gjelbra, gjarpëruese, duke i bërë vizitorët të ndihen të humbur në pyllin e gjelbër misterioz. Me siguri pas udhëtimit do të krijojë një përshtypje të paharrueshme në zemrat e çdo vizitori.

Eksploroni skelën K15

Kalaja e panumërt apo e ashtuquajtura skelë e pjerrët ka hyrë në histori, një këngë që shkon bashkë me vitet. Ky është vendi ku kolonialistët francezë bënë luftën e fundit në Vietnam dhe u larguan nga vendi ynë në vitin 1955. Deri më sot, skela e pjerrët është kthyer në një zonë turistike tërheqëse në Hai Phong me pamje simpatike, një vend ideal për turistët.Trans-Vietnameze turistët zgjedhin si pikënisje për itinerarin e tyre të udhëtimit Do Son. Zgjidhni hotele në skelë pa numra për eko-udhëtimin tuaj!

Eksploroni pikat piktoreske në Malin Elefant

Mali Elefant është mali më i lartë në veri të Kien An, me një popullsi natyrore jashtëzakonisht të pasur. Megjithatë, ajo ka një bukuri të egër plot sharm. Mali i Elefantit është një vend ideal që turistët të zgjedhin për udhëtimin e tyre për të përjetuar dhe zbuluar bukurinë e këtij vendi. Për më tepër, Mali i Elefantit ka edhe një kompleks shpellash të famshme piktoreske si shpella e krapit, shpella e rezervuarit, shpella e gongut… Në çdo shpellë, ka një bukuri unike si stalaktite, koka dragoi, tigra, etj. kostum, kokë elefanti…

Duke shkuar në majë të malit, vizitorët do të shohin një copë toke të zbrazët të quajtur tabela e shahut e mbretërisë së zanave. Peizazhe të bukura në Malin Elephant është një destinacion i famshëm turistik në Hai Phong me shumë peizazhe të mrekullueshme. Nëse keni mundësi, ejani këtu për të përjetuar gjërat misterioze këtu!

Kulla e gjatë Tuong – Do Son – kulla e dragoit të artë të botës

Kulla e gjatë Tuong, një relike kulturore dhe historike mbi një mijë vjet e vjetër, ndodhet në majën e Long Son, mali i parë që shkon përgjatë gadishullit Do Son. Në 1058, Mbreti Ly Thai Tong ndërtoi kullën dhe më pas ëndërroi një dragua të artë dhe e quajti kullën: Kulla e gjatë Tuong “pa shfaqur dragoin e artë” Zemra e kullës ishte bosh dhe vendosi një depo me statuja Amitabha. Duke qëndruar në kullë, do të admironi panoramën e Do Son si dhe jetën e thjeshtë të njerëzve këtu. Do të keni një ndjenjë paqeje dhe qetësie.

Më sipër janë destinacionet e famshme turistike në Hai Phong që përmbledh VNTRIP. Shpresojmë që përmes këtij artikulli të keni më shumë përvojë, si dhe njohuri rreth Hai Phong për vizitat tuaja. Shpresoj të keni një udhëtim të mbarë me familjen dhe të dashurit tuaj!

Po planifikoni të bëni një “tur” në Hai Phong por nuk dini cilat vende të vizitoni, cilat janë vendet që shumë turistë zgjedhin më shumë në Hai Phong? Pastaj vazhdoni të ndiqni artikullin tonë për të pasur udhëtimin më të mirë në Hai Phong. Le të shohim atraksionet tërheqëse turistike në Hai Phong duke pritur për vizitorët.

*

Vizitë në Hai Phong

7 atraksionet kryesore turistike në Hai Phong që duhet t’i referoheni

Këto atraksionet turistike në Hai Phong që duam të ndajmë me vizitorët më poshtë me siguri do t’ju ndihmojë të keni një udhëtim të paharrueshëm. Sot, lëvizja në Hai Phong është shumë e shpejtë dhe e përshtatshme për shkak të rrugëve moderne të transportit, kjo është arsyeja pse turistët vijnë në Hai Phong gjithnjë e më shumë. Hai Phong ka shumë zona turistike me pamje tërheqëse, natyrë të bukur dhe kuzhinë jashtëzakonisht të pasur.

Xem thêm :   Ý Nghĩa 49 53 Có Thật Sự Xui Xẻo Như Lời đồn đoán? - THPT Thanh Khê

Bëj plazhin Son

Jo i panjohur për një numër të madh turistësh, Do Son është një destinacion i njohur për një numër të madh turistësh vendas dhe të huaj çdo vit në çdo sezon të pikut turistik. I vendosur vetëm rreth 20 km nga qendra e qytetit Hai Phong, plazhi Do Son është një vendpushim i famshëm i Hai Phong me shumë plazhe të vogla, pamje jashtëzakonisht të bukura. Si një gadishull i vogël, Do Son ka një bregdet të pastër blu dhe pyje primare të mbuluara me jeshile të ftohtë. Turistët që vijnë në Do Son mund të notojnë në det, të ngjiten në male, të shijojnë ajrin e pastër të natyrës, të admirojnë peizazhet e përziera mrekullisht të maleve.

*

Regjistrohu në plazhin Do Son

Ishulli i maceve Ba

Duke iu referuar atraksioneve turistike në Hai Phong, është e pamundur të mos përmendim ishullin Cat Ba. Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion turistik në Hai Phong me shumë gjëra të reja dhe tërheqëse, atëherë Cat Ba është një destinacion që duhet vizituar. Ishulli Cat Ba ka të dyja plazhet e bukura sa të sheh syri, si dhe një ekosistem të parkut kombëtar me florë dhe faunë të pasur dhe të larmishme. Ishulli Cat Ba është njohur nga UNESCO si një rezervë botërore e biosferës. Të gjithë turistët që vijnë në ishullin Cat Ba po lavdërojnë vazhdimisht peizazhin këtu. Kështu mund të thuhet se Cat Ba Island është destinacioni që nuk do t’ju zhgënjejë.

*

Zbuloni bukurinë e Cat Ba

Gjiri Lan Ha

Së bashku me ishullin Cat Ba, Gjiri Lan Ha renditet gjithashtu në krye të peizazheve të bukura në Hai Phong. I vendosur në anën lindore të ishullit Cat Ba, Gjiri Lan Ha ka një pamje të Van Gate, për të cilën njerëzit janë shumë krenarë kur e krahasojnë Lan Ha si një “parajsë të harruar”, një “miniaturë Ha Long”. në zemër të Hai Phong. . Gjiri Lan Ha ruan ende bukurinë e tij të egër, natyrën blu të pastër dhe detin e pastër në katër stinë. Jo vetëm duke u dashur nga turistët vendas, Gjiri Lan Ha është gjithashtu një destinacion që tërheq një numër të madh turistësh çdo vit. Prandaj, nëse keni mundësinë të vini në Hai Phong, mos harroni të vizitoni Gjirin Lan Ha.

*

Gjiri Lan Ha është romantik dhe paqësor

Mali i Elefantit

Vizitë në Hai Phong Gjëja tjetër që duhet të vizitoni është Mali i Elefantit. Ju mund të mos e dini, Mali Elephant është mali më i lartë që ndodhet në rajonin verior të Kien An, është një kompleks natyror madhështor dhe i egër që është jashtëzakonisht simpatik. Për udhëtarët që janë të apasionuar pas eksperiencave të udhëtimit, ky është destinacioni ideal për ju. Në zonën e Malit të Elefantit gjenden shumë shpella të bukura të famshme si: Shpella e Krapit, shpella e gongut, shpella Be, … me shumë stalaktite në formë të çuditshme dhe unike. Kur të arrijnë në majën e malit të Elefantit, vizitorët do të ndeshen me një fushë të zbrazët, kjo tokë quhet “dërrasë shahu zanash”. Çdo vit mbahet Festivali i Maleve të Elefantit me shumë aktivitete të veçanta festivali.

*

Mali i Elefantit vizitohet nga shumë turistë çdo vit

Vila Bao Dai

Xem thêm :   Khu Du Lịch Điện Biên Mới Nổi Tiếng Vietnam Booking, 12 Địa Điểm Du Lịch Tại Tỉnh Điện Biên

E vendosur në rrugën për në plazhin Do Son, vila Bao Dai ndodhet në kodrën Vung, në zonën 2 Do Son, ku edhe sot e kësaj dite njerëzit në rajon vazhdojnë të përcjellin histori për Mbretin Bao Dai.

Shihni më shumë: Çmimet, shërbimet dhe kuotimet e biletave Zona Turistike My Khanh 2022

Kjo vilë është ndërtuar nga Guvernatori i Përgjithshëm i Indokinës Pafquiere në vitin 1928 sipas arkitekturës franceze me një formë tetëkëndëshe. Kjo vilë më vonë iu dhurua Mbretit Bao Dai dhe që atëherë edhe vilën Bao Dai. Vila ndodhet në një kampus 3700m2, në të cilin, sipërfaqja e vilës Bao Dai është 1000m2, e vendosur në lartësinë 36m mbi nivelin e detit. Në vilën aktuale, dokumentet për Mbretin Bao Dai dhe familjen e tij mbahen ende dhe janë ende të hapura për të mirëpritur vizitorët. Hapësira rreth vilës është shumë e freskët, e mbuluar me gjethe jeshile, lule dhe rrugë gjarpëruese, duke i dhënë Bao Dai Villa një skenë jashtëzakonisht të këndshme, një ndjesi të këndshme dhe freskuese.rrezatojnë.

*

Mësoni historinë e vilës Bao Dai

Fari i ishullit Hon Dau

Gjithashtu ndër atraksionet turistike në Hai Phong, ishulli Hon Dau është një ishull i vogël në formë veze. Sidoqoftë, jo të gjithë që udhëtojnë për në Hai Phong e njohin ishullin Hon Dau. Me një sipërfaqe prej vetëm rreth 1 km2, ishulli Hon Dau ka një bukuri blu të thellë nga një xhevahir, në ishullin kryesor është një far që është më shumë se njëqind vjeç. Pas vetëm rreth 10 minutash me varkë nga skela Tilt, vizitorët do të mbërrijnë në ishullin Hon Dau, i cili mbulon të gjithë këmbët e ishullit është një plazh i lëmuar me zhavorr të bardhë, shumë larg pyllit primar me shumë lloje pemësh të moshës pas shekulli. Nëse jeni duke kërkuar për një ishull për të zbuluar mrekullitë e natyrës, shijoni ndjenjën e zhytjes në malet e pafundme primare, mos hezitoni të vini menjëherë në ishull.

*

Vizitë në ishullin Hon Dau

Kalaja K15 Nr

Skela e panumërt ose skela e pjerrët është një pikë referimi e famshme historike, kështu që ne dëshirojmë t’ju rekomandojmë në këtë artikull të atraksioneve turistike në Hai Phong. Skeleti i panumërt është vendi i fundit i zënë nga kolonialistët francezë dhe u largua gjithashtu nga Vietnami në 1955. Skeleti i panumërt ka një peizazh simpatik dhe harmonik, ky është gjithashtu vendi ku turistët të nisen për të vizituar. Ishujt Hon Dau, ishulli Cat Ba, Gjiri Ha Long. Vizitorët në skelën e pjerrët janë shumë të zënë, veçanërisht në sezonin e pikut turistik.

*

Skelë pa numër – Një shenjë historike që nuk duhet humbur

Këto atraksionet turistike në Hai Phong Ne kemi ndarë me ju më lart se janë të gjitha destinacione jashtëzakonisht të denjë në Hai Phong. Aktualisht, ka shumë turne në Hai Phong me shumë atraksione që përmendëm më lart. Për të marrë turne të cilësisë më të mirë me koston më të arsyeshme, ju lutemi kontaktoni Van An Travel nëpërmjet informacionit të linjës telefonike, të gjitha pyetjeve do t’u përgjigjet stafi i Van An Travel në mënyrën më të detajuar. Ju uroj një udhëtim të mbarë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cảnh Đẹp Hải Phòng (Cập Nhật 12/2022), Top 12 Địa Điểm Du Lịch Hấp Dẫn Tại Hải Phòng . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *