Rate this post

Mục lục ẩn

Nuk është ekzagjerim kur ishulli Binh Lap krahasohet me Maldivet e Vietnamit, sepse posedon rërë të imët të bardhë, detin blu të lodh dhe shkëmbinj nënujorë koralorë të fshehur. Kjo bukuri simpatike e paprishur ka mahnitur shumë vizitorë dhe me siguri do t’ju sjellë gjithashtu përvoja vërtet të mrekullueshme.

Po shikoni: Përvoja mesatare e udhëtimit: kosto, orar specifik

4. Binh Lap ka çfarë të luajë? Eksperienca që nuk duhen humbur në Binh Lap Maldives Vietnam Çfarë duhet të hani në ishullin Binh Lap?6. Sugjeroni një itinerar tërheqës turne në ishullin Binh Lap

*

Nëse dëshironi të qëndroni larg ngutjes dhe nxitimit të qytetit, Ishulli Binh Lap është zgjedhja ideale. Ky ishull i famshëm e mban vendndodhjen e tij të ndarë nga zonat turistike të mbushura me njerëz dhe ruan ende bukurinë e tij të rrallë të egër. Le ta eksplorojmë këtë ishull në detaje përmes artikullit më poshtë!

1. Ku është Binh Lap, sa km është Binh Lap nga Nha Trang, kur është koha më e mirë për të shkuar?

Ishulli Binh Lap ndodhet në ujërat e Cam Ranh, Khanh Hoa, rreth 80 km nga qendra e qytetit Nha Trang. Ky është një nga Tu Binh Nha Trang së bashku me ishullin Binh Ba, ishullin Binh Tien dhe ishullin Binh Hung.

*

Me një klimë të butë gjatë gjithë vitit, ju mund të shkoni në ishullin Binh Lap në çdo kohë. Megjithatë, kur moti është verë në vjeshtë, nga qershori deri në gusht është koha më e përshtatshme për ju për të eksploruar ishullin e bukur të Binh Lap. Në këtë kohë, qielli i pastër blu, shiu i vogël me valë të ftohta dhe rëra e bardhë që shkëlqen në diell do t’ju ndihmojnë të keni përvojën më të mirë.

Por nëse zgjidhni të vini në këtë ishull të bukur në tetor dhe nëntor, duhet t’i kushtoni vëmendje parashikimit të motit për të shmangur lëvizjet në kohë me shi dhe stuhi që ndikojnë negativisht në përvojën dhe orarin.

2. Udhëzime për në Binh Lap, Cam Ranh

Mund të arrini në ishullin Binh Lap përmes 3 rrugëve:

Nga Cam Ranh: Nga aeroporti Cam Ranh, do të kaloni nëpër Autostradën Kombëtare 1A për të hyrë në DT 702 drejt gjirit Vinh Hy. Kjo rrugë është rreth 40 km e gjatë me peizazhe të bukura dhe ju mund të shikoni pamjen panoramike të Gjirit Cam Ranh.

*

Duke filluar nga Phan Rang: Duke u nisur nga qyteti Phan Rang, do të kaloni nëpër Autostradën Kombëtare 1A rreth 40 km, më pas do të ktheheni në DT702, do të kaloni përmes Parkut Kombëtar Nui Chua në Binh Lap.Merrni rrugën bregdetare nga Phan Rang: Nga qyteti Phan Rang, do të kaloni nëpër Dam Nai, Dam Vua dhe Parkun Kombëtar Nui Chua në DT702. E gjithë rruga është 65 km e gjatë me një anë është deti blu, nga ana tjetër janë male të bukura shkëmbore.

Xem thêm :   Phòng Khám Phá Thai Tốt Ở Hà Nội, Phá Thai Ở Đâu

Për sa i përket transportit, mund të merrni një aeroplan, tren ose autobus për të arritur në Cam Ranh ose Phan Rang, më pas të merrni një taksi ose Me qira një makinë, motoçikletë në ishullin Binh Lap.

3. Përjetoni zgjedhjen e hoteleve në Binh Lap Cam Ranh

Një akomodim i mirë do t’ju ndihmojë të keni një hapësirë ​​të rehatshme resorti dhe të keni përvojat më të plota në udhëtimin tuaj të udhëtimit në Binh Lap. aty brenda, Melia Vinpearl Cam Ranh Beach Resort Ky është një sugjerim i madh për ju.

Resorti ndodhet në Lot D6B2 & D7A1, Zona 2, në veri të Gadishullit Cam Ranh, rrethi Cam Lam, Provinca Khanh Hoa dhe është ngjitur me Bai Dai – plazhi më i pacenuar dhe simpatik në planet. Ky vend është si një oaz parajsë në gjirin Cam Ranh me arkitekturë të bukur neoklasike evropiane.

*
*

Zgjedhja për të qëndruar brenda
Melia Vinpearl Cam Ranh Beach Resort, do të keni përvoja të shkëlqyera me shërbime të panumërta tërheqëse:

Qëndroni në një vilë luksoze, moderne me komoditete të plota dhe një kopsht romantik dhe romantik ose pamje nga deti. Shijoni privatësinë paqësore dhe absolute me një pishinë private dhe kopsht tropikal të gjelbër. Ftohtë në ambientet e vilës.

*

Relaksohuni dhe ri-energjizohuni me masazhe dhe trajtime në kasollen e spa në sipërfaqen e pastër të liqenit të Akoya Spa. Merrni pjesë në shumë aktivitete interesante si ecja, noti, çiklizmi, kajaku dhe shëtitja me varkë. eksploroni me lehtësi shumë destinacione tërheqëse si: Ishulli Binh Lap , Muzeu Alexandre Yersin, Kulla e Tram Huong, Kulla Ponagar…

*

Shihni detin e bukur dhe shijoni kuintesencën e kuzhinës aziatike dhe evropiane me përbërës të freskët vendas të ushqimeve të detit në restorantin Seagate. Bisedoni, pushoni me miqtë dhe të afërmit dhe pini pije të shijshme në Lobby Bar (zona kryesore e hollit të)
Melia Vinpearl Cam Ranh Beach Resort). Relaksohuni në hapësirën e qetë, romantike të detit dhe shijoni një koktej të shijshëm ose mocktails në Beach Bar.

Për më tepër, Vinpearl ka gjithashtu një sistem prej 08 hotelesh dhe vendpushimesh në qendrën e qytetit Nha Trang dhe ishullin Hon Tre, mund t’i referoheni 2 artikujve:

4. Binh Lap ka çfarë të luajë? Eksperienca që nuk duhen humbur në Binh Lap Maldives Vietnam

Krahasuar me ishull në Nha Trang E bukur dhe e famshme, Binh Lap ka shumë ndryshime, sepse ruan ende egërsinë dhe qetësinë e natyrshme. Kjo është ajo që do t’ju sjellë përvoja vërtet të reja dhe të paharrueshme. Këtu janë atraksionet e bukura turistike të Binh Lap që nuk duhet të humbisni:

4.1. Snorkeling, duke u argëtuar në Binh Chau Beach – Destinacioni më tërheqës në ishullin Binh Lap

Plazhi Binh Chau mund të konsiderohet destinacioni më tërheqës në ishullin Binh Lap dhe tërheq shumë vizitorë, veçanërisht të apasionuarit pas zhytjes në skuba. Ai posedon bukuri të paprishur me rërë të imët të bardhë që shtrihet rreth 1 km dhe shkëmbinj nënujorë koralorë të shkëlqyer të fshehur nën ujin e pastër blu.

*

4.2. Çfarë të luani në Binh Lap? Shijoni notin në ujin e pastër blu në Bai Ngang

Me ujë të pastër dhe të pastër, Bai Ngang është vendi ideal për të shijuar notin dhe spërkatjen në ujin e freskët. Për më tepër, duke ardhur në Bai Ngang, mund të vizitoni edhe gomonen e kultivimit të karkalecave dhe procesin e hedhjes së rrjetave të peshkatarëve për të ndjerë më së miri ritmin fshatar të jetës në det dhe për të pasur përvoja interesante.

*

4.3. Vizita dhe nxjerrja e fotografive në Bai Lao, Binh Lap

Duke ardhur në Bai Lao, do t’ju bëjë vërtet përshtypje një det i qetë me ngjyrë blu uji në të njëjtin peizazh natyror poetik të paprishur. Ky është destinacioni ideal për ju që të vizitoni, të admironi peizazhin, të bëni foto vezulluese dhe të zbuloni jetën e njerëzve të fshatit të peshkimit.

*

4.4. Zbuloni bukurinë natyrore të Bai Rang, Binh Lap

Bai Rang është gjithashtu një destinacion jashtëzakonisht i nxehtë që nuk duhet ta humbisni kur të vini në Binh Lap. Ky vend zotëron shkëmbinj nënujorë koralorë të bukur dhe shumëngjyrësh me ujë të pastër e të freskët dhe shumë yje deti të shkëlqyer. Përveç zhytjes në skuba për të parë koralet, të shtrirë në rërë, të dëgjosh valët që përplasen është gjithashtu një përvojë vërtet interesante që do të keni kur të vini në Bai Reef.

Xem thêm :   Ngắm Cảnh Đẹp Hồ Gươm Hay Chọn Lọc (11 Mẫu), Đoạn Văn Tả Hồ Gươm Lớp 5 Chọn Lọc Hay Nhất

Ishulli Binh Lap – Maldive Vietnami tërheq turistët me bukurinë e tij të pacenuar, paqen dhe përvojat jashtëzakonisht të reja. Me Vin
Wonders të gjitha përvojat e udhëtimit në këtë ishull të bukur!

*

Tabela e përmbajtjes

*

Bukuroshja është si një vend i zanave në ishullin Binh Lap (Foto:

Ishulli Binh Lap Ku? Ky vend i përket detit Tu Binh – Cam Ranh dhe ndodhet më shumë se 80 km nga qendra e qytetit Nha Trang. Vende turistike në Nha Trang Ky është një nga të famshmit Tu Binh Nha Trang (Binh Hung, Binh Tien, Binh Ba, Binh Lap) jashtëzakonisht i famshëm.

1. Rishikim i ishullit Binh Lap Nha Trang me 6 përvoja interesante

Binh Lap ka një bukuri të thjeshtë me ujë të pastër blu, rërë të bardhë të lëmuar dhe hapësirë ​​të rrallë të freskët. Le të eksplorojmë 6 përvoja magjepsëse që nuk duhen humbur këtu!

1.1. Argëtohuni në plazhin Binh Chau – një destinacion që tërheq shumë turistë kur vijnë në ishullin Binh Lap

Plazhi Binh Chau është një vend që “pret zemrën” e turistëve me bukurinë e butë të detit blu – retë e bardha – dielli i verdhë. Ju mund të ecni me miqtë dhe të dashurit në plazhet me rërë të bardhë dhe të admironi peizazhin e bukur romantik këtu.

Mos harroni të shijoni zhytjen, argëtimin në ujin e freskët dhe frymëmarrjen e një atmosfere plot shije pasionante deti. Sidomos në plazh Plazhi Nha Trang Këtu mund të zbuloni edhe bukurinë misterioze të oqeanit me shkëmbinj nënujorë koralorë shumëngjyrësh dhe krijesa interesante të detit.

*

Skena e qartë në plazhin Binh Chau (Foto: Collectibles)

1.2. Not, motor zjarri për kontroll në Bai Ngang Binh Lap

Bai Ngang “shkakton melankoli” me ujë të pastër në fund dhe valë të vogla e të qeta. Ky është një vend ideal për ju që të notoni rehat dhe të “jetoni virtuale” super bukur.

Në Bai Ngang, ju do të admironi lindjen dhe perëndimin e diellit jashtëzakonisht romantik. Duke udhëtuar në Bai Ngang, duhet të vizitoni gomonen e karkalecave, të mësoni për jetën fshatare të peshkatarëve dhe të shijoni ushqime deti të freskëta dhe të shijshme.

*

Skena e bukur e lindjes së diellit në ishullin Binh Lap (Foto:

1.3. Vizitoni një fshat të vogël peshkimi në Bai Lao, ishullin Binh Lap

Bai Lao shtrihet për më shumë se 10 km dhe ndodhet në një vend jashtëzakonisht me erë. Gjatë gjithë vitit, Bai Lao është gjithmonë i qetë, pa dallgë të forta si plazhet e tjera.

Fshati i vogël i peshkimit i vendosur në fund të Bai Lao është një vend me peizazhe paqësore me rërë të bardhë që përqafon dhe erë të freskët deti. Duke vizituar një fshat të vogël peshkimi, do të zhyteni në një hapësirë ​​të qetë, larg ngutjes dhe ngutjes, stresit dhe lodhjes së jetës plot zhurmë.

*

Një hapësirë ​​e mrekullueshme për të shpëtuar nga qyteti i zhurmshëm (Foto: Koleksione)

1.4. Zbuloni shkëmbinjtë koralorë shumëngjyrësh në Binh Lap Reef

Nëse jeni një entuziast i zhytjes në skuba, mos e humbisni këtë destinacion tërheqës. Bai Rang është një nga vendet jashtëzakonisht të nxehta me shkëmbinj nënujorë koralorë të ndryshëm, vezullues të të gjitha ngjyrave.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të shihni yll deti të bukur, të luani me peshq të vegjël dhe të zbuloni krijesa të tjera interesante të detit. Të ulesh në rërën e bardhë, të dëgjosh zhurmën e detit është gjithashtu një përvojë që nuk duhet humbur në Bai Rang.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Hội An Tự Túc Siêu Tiết Kiệm Từ A Đến Z, Kinh Nghiệm Du Lịch Hội An Tự Túc Trọn Bộ Từ A

1.5. Admironi pamjen natyrore simpatike dhe të paprishur të plazhit Binh Lap Con

Bai Con është një vend shumë i përshtatshëm për t’u çlodhur në ujin e freskët, për të luajtur në rërën e lëmuar dhe për të dëgjuar zhurmën e butë të valëve që përqafojnë rërën.

Në Bai Con, ju gjithashtu mund të zhyteni në skuba për të parë koralin, megjithëse jo aq i pasur sa Bai Rang, ia vlen ende përvoja juaj. Lëshimi i shpirtit tuaj në hapësirën e madhe të detit, admirimi i natyrës së bukur me siguri do t’ju bëjë të mbani mend përgjithmonë.

1.6. Shijoni ushqime deti të shijshme të freskëta të ishullit Binh Lap

Kuzhina Binh Lap u ka “prerë zemrën” shumë turistëve. Ushqim deti në Ishulli Binh Lap gjithmonë i freskët për shkak të kapjes nga peshkatarët gjatë ditës. Mund të zgjidhni me dorë karkaleca të shijshme, gaforre, peshk, kallamar dhe të organizoni një festë BBQ pikërisht në plazh.

Ishulli Binh Lap është i famshëm edhe për banh can, qull kallamar, kërmilli i pjekur në skarë me yndyrë qepë, supë kobia kosi, kallamar i pjekur në skarë me kripë dhe djegës jeshil, karkaleca të pjekur në skarë… Specialiteti i këtij ishulli është pula e cila është shumë tërheqëse.

2. Përvoja e udhëtimit e vetë-mjaftueshme në ishullin Binh Lap

Pavarësisht nëse shkoni në një turne në ishullin Binh Lap, ose udhëtoni vetë në Binh Lap, duhet të merrni menjëherë përvojat e nevojshme më poshtë!

2.1. Koha për të shkuar në ishullin Binh Lap Khanh Hoa

Ishulli Binh Lap ka një klimë nën-ekuatoriale me dy stinë të dallueshme, sezonin e thatë dhe sezonin e shirave. Klima në Binh Lap është e butë gjatë gjithë vitit. Ju mund të vini për të eksploruar bukurinë e Binh Lap në çdo kohë të vitit.

Koha më e preferuar në ishullin Binh Lap është qershor-gusht. Kjo është koha kur moti ndryshon nga vera në vjeshtë, uji është i freskët dhe i qetë, qielli është i pastër dhe dielli është i ngrohtë dhe i butë. i përshtatshëm për kontroll- në, vendpushim.

2.2. Si të shkoni në ishullin Binh Lap Cam Ranh

Lëvizja në qytetin Cam Ranh:

Për të arritur në Binh Lap, gjithçka që duhet të bëni është të lëvizni në Cam Ranh. Mund të shkoni me aeroplan (në aeroportin Cam Ranh), makinë (në tregun My Thanh), tren (në tregun My Thanh ose stacionin e benzinës së Cam Ranh’s Yen Sao), motoçikletë në varësi të nevojave personale.

Kalimi në Binh Lap:

Nga Cam Ranh, do të merrni me qira një motoçikletë ose do të merrni një taksi për të shkuar në Binh Lap. Nëse hipni në motoçikletë, duhet të shkoni përgjatë Autostradës Kombëtare 1A. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni një kanoe për të arritur në ishullin Binh Lap.

Shihni gjithashtu: Eksploroni shtratin më të thellë të detit në botë, Hendekun Mariana

Pasi të zbuloni Binh Lap, duhet të vizitoni atraksione të tjera tërheqëse turistike Nha Trang. Sidomos për të përmendur si Vin
Mrekullon Nha Trang
.

Ky park argëtimi është një vend jashtëzakonisht i popullarizuar për entuziastët e udhëtimit me përvojat e tij 1-0-2:

Argëtohuni me 1000 dhe 1 lojëra të ndryshme
Eksploroni ekosistemin detar në Sea World me 30,000 krijesa të pasura të detit
Kontrolloni mijëra stile në Kaleidoscope Hill
Admironi shfaqjet e nivelit të lartë që janë investuar me përpikëri
Shijoni kuzhinën e shijshme dhe të parezistueshme…
Wonders Nha Trang KETU

Ishulli Binh Lap ka bukuri simpatike feng shui, peizazhe të egra dhe paqësore dhe pjata të shijshme dhe tërheqëse. Ky është një vend i mrekullueshëm për ju për të pushuar, për të lehtësuar stresin, për të larguar lodhjen dhe depresionin. Çfarë prisni pa mbajtur një çantë shpine për të vizituar këtë ishull dhe për të shënuar udhëtimin tuaj për të zbuluar Vietnamin e bukur tani!

https://baigiangdienbien.edu.vn/en/bai-viet-du-lich/review-dao-binh-lap-nha-trang-diem-den-hoang-so-don-tim-du-khach/

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Chi Phí, Lịch Trình Cụ Thể . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *