Rate this post

Pas vitesh diskutimi dhe miliona votash, 7 mrekullitë natyrore të botës të sapopërcaktuar. Fillimisht u propozuan 440 vende nga më shumë se 220 vende, më pas lista u shkurtua në 28 vende. Nga këto 28 vende, qindra miliona njerëz votuan për të gjetur 7 mrekullitë natyrore të botës.

Po shikoni: Mrekullitë natyrore të botës

Një ekip ekspertësh kaloi katër vjet duke u përgatitur për këtë fushatë. Dhe mrekullitë fituese u zgjodhën sipas kritereve të mëposhtme: bukuria unike e faqes së nominuar; diferenca (duke llogaritur shtatë grupe); rëndësia ekologjike (përsa i përket sistemeve të pavarura ekologjike dhe/ose implikimeve të tyre për njerëzit); trashëgimia historike (marrëdhënia që njerëzit dhe/ose popullsitë indigjene kishin ose kishin me vendin); vendndodhjen gjeografike (28 finalistë janë shpërndarë zyrtarisht nëpër kontinente).

përmbajtja

7 mrekullitë e reja natyrore të botës janë:

7 mrekullitë e reja natyrore të botës janë:

Lumi Amazon

*

Lumi Amazon në Amerikën e Jugut është lumi më i gjatë në botë (të gjitha degët). Dhe është sistemi më i madh i kullimit në botë për sa i përket shkallës së rrjedhës dhe zonës së ujëmbledhësit.

Pellgu i Amazonës është toka më e madhe e ulët në Amerikën Latine, duke mbuluar një sipërfaqe prej rreth 7 milion kilometra katrorë. Lumi Amazon në Amerikën e Jugut është lumi më i gjatë në botë (të gjitha degët). Dhe është sistemi më i madh i kullimit në botë për sa i përket shkallës së rrjedhës dhe zonës së ujëmbledhësit.

Zona është gjithashtu shtëpia e Amazonës, pylli më i madh i shiut në botë dhe një nga rajonet më të larmishme biologjike në botë. Është i madh, duke mbuluar 40% të Amerikës së Jugut, duke përfshirë Brazilin, Bolivinë, Perunë, Ekuadorin, Kolumbinë, Venezuelën, Guajanën, Surinamin dhe Guianën Franceze.

Gjiri Ha Long, Vietnam

Gjiri Ha Long është një mrekulli e bukur natyrore në Vietnamin verior. Gjiri është i mbushur me 1600 ishuj gëlqerorë dhe ishuj dhe mbulon një sipërfaqe prej më shumë se 1500 kilometra katrorë. Në veçanti, Gjiri Ha Long u njoh gjithashtu nga UNESCO si një sit i Trashëgimisë Botërore në 1994.

Për shumë turistë, ky vend është si diçka… si një film. Fakti është se Ha Long Bay është shumë biologjikisht i larmishëm, me skena surreale që janë shfaqur në shumë filma të famshëm.

Ujëvara Iguazu, Argjentinë / Brazil

*

Ujëvara Iguazu ndodhet në kufirin e Argjentinës dhe Brazilit, ajo përbëhet nga 275 ujëvara të vogla. Ujëvara Iguazu është një nga ujëvarat më të mëdha në botë dhe është mbi 2700 m e gjatë. Qasja në Ujëvara zakonisht bëhet përmes një prej tre qyteteve në rajon të njohur si kryqëzimi kufitar midis Argjentinës, Brazilit dhe Paraguait.

Ishulli Jeju, Koreja e Jugut

*

Ishulli Jeju është një ishull vullkanik që ndodhet 230 km larg bregut jugor të Koresë. Vullkani më i madh është Hallasan dhe ka 360 vullkane të tjera më të vogla që gjenden afër në ishull. Ishulli Jeju është e vetmja provincë e veçantë autonome e Koresë dhe është një destinacion i njohur turistik për vendasit dhe turistët.

Ishulli Komodo, Indonezi

*

Ishulli Komodo është një nga 17.508 ishujt që përbëjnë Indonezinë. Ajo u ndërtua në një park kombëtar në vitin 1980 për të mbrojtur dragoin Komodo, një specie e rrezikuar. Ishulli Komodo ka një sipërfaqe prej 390 kilometra katrorë dhe një popullsi prej mbi dy mijë njerëz. Njerëzit në ishull janë pasardhës të ish-të dënuarve që u internuan në ishull.

Xem thêm :   Những Địa Điểm Du Lịch Bạn Nhất Định Phải Đến Ở Bắc Ninh 2022 Từ A

Ishulli Komodo është gjithashtu i famshëm për plazhet e tij rozë, një nga të paktët në botë. Për shkak të afërsisë me Balin, është një nga ishujt më të vizituar në Indonezi.

Lumi nëntokësor Puerto Princesa, Filipine

*

Lumi nëntokësor Puerto Princesa ndodhet 50 km në veri të Puerto Princesa në ishullin Filipine Palawan. Hyrja në lumin nëntokësor nga qyteti Sabang. Lumi nëntokësor Puerto Princesa pretendon të jetë lumi më i gjatë nëntokësor në botë me 8.2 km.

Ky lumë nëntokësor Puerto Princesa përfaqëson gjithashtu një habitat dhe ruan biodiversitetin. Zona përmban një ekosistem të plotë ‘mal-det’ dhe përmban disa nga pyjet më të rëndësishme në Azi.

Table Mountain, Afrika e Jugut

*

Table Mountain është një mal i sheshtë që formon një pikë referimi të shquar me pamje nga qyteti i Cape Town në Afrikën e Jugut. Ky mal ka pësuar gjashtë milionë vjet erozion dhe është shtëpia e mbretërisë më të pasur por më të vogël të luleve në tokë me më shumë se 1470 lloje lulesh. Është një atraksion popullor turistik në Afrikën e Jugut, me shumë njerëz që ecin në majë të malit.

Kandidati i mbetur i 7 mrekullive të natyrës

A mendoni se 7 mrekullitë natyrore të mësipërme janë më të arsyeshmet? Cilat mrekulli natyrore mendoni se duhet të jenë në top shtatë? Shihni më shumë mrekulli natyrore në 28 vendet kryesore

#Vendndodhja
Kombi
së pari Plazhi Bu Tinah Emiratet e Bashkuara Arabe
2 Deti i Vdekur Jordani, Izrael
3 Barriera e Madhe Australia
4 Jeita Shpella Libani
5 Kilimanjaro, Parku Kombëtar Tanzania
6 Rrethi i Liqenit Masurian Polonia
7 Sundarbans Bangladesh, Indi
8 Maldivet Maldivet
9 Angel Falls Venezuela
dhjetë Bay of Fundy (Parku Kombëtar) Kanadaja
11 Pyll i zi Virtyti
i dymbëdhjeti Shkëmbinjtë e Moherit Irlanda
13 El Yunque Porto Riko
14 Ishujt Galapagos (Parku Kombëtar) Ekuador
15 Grand Canyon (Parku Kombëtar) SHBA
16 Matterhorn / Cervino Itali, Zvicër
17 Milford Sound Zelanda e Re
18 Vullkanet e baltës Irlanda
19 Uluru (Parku Kombëtar) Australia
20 Vezuvius (Parku Kombëtar) IDE
21 Yushan (Parku Kombëtar) Tajvani

Shihni gjithashtu: 7 mrekullitë e reja të botës (të krijuara nga njeriu)

Natyra gjithmonë krijon gjëra të mahnitshme që askush nuk mund t’i shpjegojë. Le të hedhim një vështrim në 7 mrekullitë e reja natyrore të botës të përditësuara në vitin 2022 përmes artikullit të mëposhtëm!

7 mrekullitë natyrore të botës të përditësuara në vitin 2022

Pylli dhe lumi Amazon

Kjo është një zonë jashtëzakonisht madhështore dhe madhështore, në të cilën pylli tropikal i Amazonës zë 5.5 milionë kilometra katrorë dhe është pylli tropikal më i madh në planet. Amazona përfaqëson më shumë se gjysmën e pyjeve tropikale në tokë dhe ka shumë nga flora dhe fauna e pasur e planetit.

*

Pylli i Amazonës. Foto: Udhëtim Kulturor

Amazona është shtëpia e diversitetit më biologjik, duke shërbyer si mushkëria e gjelbër e botës, duke kontribuar në prodhimin e një të pestës së oksigjenit në atmosferë. Amazon është gjithashtu një mburojë e fortë për të ndihmuar në ngadalësimin e ndryshimeve klimatike. Për arsyet e mësipërme, Amazon kryeson automatikisht listën e 7-të mrekulli natyrore botë me gjëra të panumërta që janë veçanërisht domethënëse për tokën tonë.

*

Lumi më i madh Amazon në botë. Foto: Live Science

Aktualisht, ka ende rreth 400-500 fise që jetojnë në pyllin e Amazonës dhe ka më shumë se 50 fise që nuk kanë pasur kurrë kontakt me botën e jashtme. Amazona është gjithashtu shumë e rrezikshme me mijëra kafshë të ndryshme. Midis tyre është përbindëshi i xhunglës së Amazonës, peshku më i madh i ujërave të ëmbla në botë me gjatësi trupore 3-4,5 m, me peshë deri në 2 kuintal.

Xem thêm :   địa điểm, lịch trình, kinh nghiệm du lịch điện biên 2 ngày 1 đêm tự túc

*

Peizazh në Amazon. Foto: Inside Climate News

Gjiri Ha Long

Kjo është mrekulli natyrore i bukur në Vietnamin verior, i njohur nga UNESCO si një sit i trashëgimisë natyrore botërore në vitin 1994. Gjiri përbëhet nga 1600 ishuj gëlqerorë të shpërndarë në një sipërfaqe prej 1500 kilometrash katrorë. Ishujt e mrekullueshëm dhe të gjallë krijojnë një skenë madhështore për t’u krenuar.

*

Gjiri Ha Long ka ruajtur pozicionin e tij si një mrekulli botërore për shumë vite. Foto: vietnamtourism.gov.vn

Jo vetëm një destinacion tërheqës turistik, Gjiri Ha Long është gjithashtu një trashëgimi unike sepse përmban gjurmë të rëndësishme në formimin dhe zhvillimin historik të tokës. Para shekullit të 19-të, Ha Long nuk ishte regjistruar në bibliografitë e lashta të Vietnamit, dhe zona njihej si Giao Chau, Luc Thuy, An Bang…

*

Gjiri Ha Long ruan shumë mbetje gjatë formimit të tokës. Foto: Vn
Express International

Në fund të shekullit të 19-të, 1898, marinarët evropianë takuan një palë gjarpërinj gjigantë deti në zonën e gjirit, ata e lidhën këtë kafshë me dragoin legjendar. Prandaj, emri Ha Long ka qenë i njohur edhe sot e kësaj dite.

*

Shumë ishuj me forma të çuditshme në Ha Long. Foto: Turizmi në Vietnam

Ishujt në Gjirin Ha Long kanë shumë forma të ndryshme dhe janë emëruar sipas asaj forme. Ishulli i kokës njerëzore, ishulli Ga Choi, ishulli Lu Huong, ishulli Canh Buom, ishulli Trong Mai…

Ujëvara Iguazu, Argjentinë/Brazil

Kjo është një ujëvarë shumë madhështore, e zbuluar për herë të parë nga spanjollët në shekullin e 16. Në gjuhën popullore I=i madh, Guazu=ujëvara e madhe. Ujëvara u formua nga shpërthimi i vullkanit, shpërthimi vullkanik krijoi një çarje, rrjedha flakëruese e lavës së së kaluarës është shndërruar në shirita uji që rrjedhin poshtë në një përrua.

Një legjendë indiane për formimin e ujëvarës. Sipas tregimit, ishte një zot uji që planifikonte të martohej me një vajzë të bukur në tokë, vajzën e patriarkut. Por vajza nuk e miratoi dhe iku me të dashurin e saj në një varkë gropë. I tërbuar, zoti i ujit krijoi një ujëvarë për të mbytur çiftin.

Sistemi i ujëvarave Iguazu përfshin 275 ujëvara të ndryshme të mëdha dhe të vogla, që shtrihen mbi 2700 m, me një lartësi mesatare prej më shumë se 60 m. Sasia e prurjes së ujit ndryshon sipas stinëve të vitit. Në të cilën zona e “ujvarës së djallit” është më e madhja dhe më mbresëlënëse në sistemin e ujëvarave. Kjo ujëvarë bie nga një lartësi prej 82 m, gjerësi deri në 150 m.

Ishulli Jeju, Koreja e Jugut

Tjetra është mrekullia natyrore nga Koreja. Ky është një ishull i vendosur në jug të gadishullit Korean, 130 km nga kontinenti i Koresë së Jugut, me një sipërfaqe prej 1842 km2. Jeju është gjithashtu ishulli më i madh i “Tokës së Kimçit”, i favorizuar nga natyra me një klimë të butë dhe të këndshme.

Para se turizmi të ndryshonte ishullin, Jeju ishte shumë i varfër, i pazhvilluar, i mbiquajtur “vendi i ëndrrave”. Burrat këtu shpesh largohen nga kontinenti për të siguruar jetesën, kështu që mbeten vetëm gratë. Ishulli ndjek sistemin matrilineal sepse zhytja për jetesë këtu bëhet nga gratë. Në ishull ndodhet mali Hallasan, vullkani më i lartë në Kore, 1950 m mbi nivelin e detit, i konsideruar si një mal perëndi.

Xem thêm :   Bỏ Túi Những Xu Hướng Du Lịch 2022, Du Lịch Việt Nam Trọn Gói Năm 2022

Ishulli Komodo, Indonezi

Në mesin e mijëra ishujve të Indonezisë, ishulli Komodo ndodhet në zonën e Parkut Kombëtar Komodo. Parku kombëtar u ndërtua për të mbrojtur kafshët, përfshirë dragoin e rrezikuar Komodo.

Ishulli ka një sipërfaqe prej 390 kilometra katrorë, një popullsi prej mbi 2000 njerëz, pasardhës të të dënuarve dhe të internuarve në ishull në të kaluarën. Ishulli është gjithashtu shumë i famshëm për plazhet e tij rozë, shumë të veçanta

Lumi nëntokësor Puerto Princesa, Filipine

Ky lumë është shumë i famshëm në Filipine, para se të derdhet në det, lumi rrjedh nëpër një shpellë unike. Baticat ndikojnë shumë në nivelin e ujit të lumit. Ky lum nëntokësor konsiderohet si lumi më i gjatë nëntokësor në botë. Megjithatë, pasi u vlerësua nga Shoqata Mbretërore Britanike e Shpellave, ky lumë është vetëm i treti më i gjatë pas një lumi në Meksikë dhe lumi Son në Phong Nha Ke Bang.

Shihni gjithashtu: Mësimi 15 – Lëvizja Mathematical Thing

Table Mountain, Afrika e Jugut

Mali i Tavolinës është simboli i Afrikës së Jugut, i vetmi vend me një plejadë të quajtur sipas tij, yjësia Mesa. Table Mountain në Cape Town është në fakt një pllajë me shkëmbinj të thepisur dhe florë dhe faunë të pasur. Mali i Tavolinës ka një majë të sheshtë që bën një tipar të spikatur si simbol në flamurin e qytetit.

Më lart është 7 mrekulli natyrore Bota njihet për pamjet e saj të veçanta dhe unike që nuk gjenden askund tjetër. Ndiqni i
VIVU për të marrë artikuj më të dobishëm!

TELON 1900 1870 (JUG), 1900 2045 (Verieri) OSE (029) 27308668 (PËNDIM) PËR NJË HOTEL COMBO + BILETA AJRORE SUPER KURSIMORE NGA baigiangdienbien.edu.vn

Kina përfundon hekurudhën e parë të shkretëtirës në botë

Stacionet më të largëta në botë

8 porte të bukura turistike në botë

libër hotele të lira udhëtime turizëm në Evropë Turizëm Hue Turizëm Turizëm në Hanoi Hoi Një turizëm perëndimor Turizëm Nha Trang turizëm japonez turizëm Phu Quoc turizëm Saigon turizëm Tajlandë turizëm botëror Turizëm Ho Chi Minh City Turizëm Kinë Turizëm Da Nang Turizëm Da Lat Turizëm Hanoi baigiangdienbien.edu.vn baigiangdienbien. edu.vn hotele Hotele të lira hotele Hanoi hotele të lira Hanoi hotele japoneze hotele Saigon hotele Saigon hotel Da Lat Danang Përvoja e udhëtimit në Hanoi Përvoja e udhëtimit Da Lat Përvoja e udhëtimit në Saigon Këshilla udhëtimi në Saigon vivu vi vu Vietnam Rezervoni hotel online destinacion rezervoni hotel prenotim hotel të lirë rezervim hoteli online lirë prenotim hotel prenotim online prenotim hotel prenotim online

HCM: Kati i 2-të, Ndërtesa Anh Dang, 215 Nam Ky Khoi Nghia, Lagjja 7, Distrikti 3, Qyteti. Ho Chi Minh

HN: Kati 1, Ndërtesa Ladeco, 266 Doi Can, Lieu Giai Ward, Ba Dinh District, Hanoi

Mund të: Kati i 7-të – Ndërtesa STS – Bulevardi Hoa Binh 11B, Tan An Ward, Ninh Kieu District, City. Mund Tho

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Danh sách 7 kỳ quan thiên nhiên thế giới, các kỳ quan thiên nhiên thế giới tại việt nam . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *