Rate this post

Sipas librave të historisë kineze, Cao Zhan ishte një perandor jashtëzakonisht i pashëm dhe i pashëm, me një pamje jashtëzakonisht madhështore, tipare të ekuilibruara të fytyrës, sy hyjnorë dhe lëkurë të bardhë si bora.
Perandori më i pashëm në historinë kineze

Northern Qi Wucheng De, i lindur në vitin 537, alias Cao Zhan, është djali i nëntë i Cao Hoan – mandarina në krye të qeverisë së madhe të Wei Lindore. Sipas librave të historisë kineze, Cao Hoan në thelb kishte një fytyrë të shëmtuar deri në atë pikë sa të ishte më demon. Megjithatë, djali i tij i nëntë me familjen kryesore, Lou Zhaojun, pra Cao Tram, ishte jashtëzakonisht i pashëm, jashtëzakonisht madhështor, me tipare të dyfishta të fytyrës, sy hyjnor dhe lëkurë të bardhë si bora. Vërtet një bukuroshe “zog zhytjeje”, duke e bërë bukuroshen e parë të asaj kohe edhe të turpërohet të përkulet.

Po shikoni: Perandori më i bukur në historinë vietnameze

Stacioni Cao në ekran

Pas vdekjes së babait dhe vëllait të madh të Cao Hoan, vëllai më i vogël i Cao Tram, Cao Duong, u bë automatikisht sundimtari i Wei Lindor. Në vitin 550, Cao Duong e detyroi perandorin Hieu Tinh t’i jepte fronin atij, duke i dhënë fund dinastisë Wei Lindore dhe duke hapur dinastinë Qi Veriore. Në fillim, Cao Duong – tani perandori Van Tuyen u tregua një mbret i mençur, por gradualisht, ai u bë gjithnjë e më i egër dhe i degjeneruar, madje duke e trajtuar jashtëzakonisht keq Cao Tram.

Në vitin 559, perandori Van Tuyen vdiq dhe princi i kurorës Cao An u ngjit në fron. Megjithatë, Cao An e konsideroi Cao Tram një fatkeqësi, kështu që ai u përpoq ta eliminonte atë. Përballë rrezikut të dëbimit nga kryeqyteti për të shërbyer si historian ose oficer kontinenti, në vitin 560, Cao Tram rrëzoi Cao An. Pas kësaj, përmes shumë ngjarjeve, Cao Tram u kurorëzua mbret në vitin 561, duke marrë emrin Vu Thanh De.

Një lidhje dashurie e pashpresë me kunatën

Por për fat të keq, Cao Tram ishte një mbret trim dhe i paskrupullt. Nëse jo sinqerisht një puthës, ditën dhe natën e zhytur në alkool. Pas ngjitjes në fron, Cao Tram emëroi gruan e tij, Ho Thi, si Perandoreshë dhe djalin e Cao Vy si Princin e Kurorës. Ndonëse në krye të “tre pallateve dhe gjashtë shkollave”, Ho Thit i thahet gjithnjë zemra. Cam Tram nuk e donte, por zemra e tij ishte e përkushtuar ndaj kunatës së tij Ly To Nga.

Ly To Nga ishte dikur perandoresha e perandorit Van Tuyen Cao Duong, e famshme për bukurinë dhe talentin e saj të shkëlqyer. Pas ngjitjes në fron, pavarësisht moralit, Cao Tram përvetësoi Ly To Nga-n dhe madje u përpoq të dëmtonte fëmijët e saj.

“Ti më vrit djalin, unë duhet të vras ​​djalin tënd”

Për ta detyruar Ly To Nga-n t’i shërbente asaj, Cao Tram ishte i rrallë, nëse i duhej të rezistonte, ajo do të vriste Cao Thieu Duc – djalin e saj. Jo shumë kohë më vonë, Ly To Nga mbeti shtatzënë. Ajo sjellje e saj u bë tallja e botës. Ngaqë ishte shumë në siklet, Ly To Nga nuk guxoi të dilte. Dhe Cao Thieu Duc, pasi mori vesh lajmin, vrapoi në pallatin e nënës së tij dhe e qortoi ashpër. E turpëruar dhe zemërthyer, Ly To Nga mbyti vajzën e saj të porsalindur me duart e veta – dëshmi e turpit të saj me kunatin e saj Cao Tram.

Megjithatë, ai veprim i saj vrau djalin e saj Cao Thieu Duc. Cao Tram e dëgjoi lajmin, preu Cao Thieu Duc dhe deklaroi: “Ti vrit djalin tim, unë duhet të vras ​​djalin tënd”. Pastaj mbreti i la njerëzit të dilnin nga rrobat e Ly To Nga-s dhe e rrahu brutalisht. Edhe kur ajo u zgjua në një pellg gjaku, Cao Tram madje urdhëroi dikë që ta çonte në një karrocë demash për ta çuar drejt e në Dieu Thang Pagoda, për t’i rruar flokët si murgeshë.

Fundi i mbretit më të pashëm në histori

Në 565, Cao Zhan ia dorëzoi fronin djalit të tij, Cao Wei, dhe u bë Princi i Kurorës. Sidoqoftë, “tigri lindi tigrin dhe vdekjen”, Cao Wei luajti jo më pak se babai i tij. Pas vdekjes së Gao Zhanit në 569, sistemi politik i Qi Verior u përkeqësua më tej dhe u shemb zyrtarisht në 577.

Xem thêm :   #99 Stt Thiên Nhiên, Đời Sống, Những Câu Nói Hay Về Thiên Nhiên

Gjatë historisë së gjatë të luftës së kombit tonë, ka pasur shumë perandorë që haptas kërkuan, ndërtuan dhe zhvilluan vendin. Ata janë të admiruar nga njerëzit jo vetëm për inteligjencën dhe guximin e tyre, por edhe për fytyrat e tyre të bukura dhe të pashme. Në këtë artikull do të mësojmë për 10 më të mirët Mbreti më i pashëm në historinë vietnameze që mund të mos e dini.

Perandori Le Dinastia e Dai Viet – Mbreti Le Thai Tong

Le Thai Tong ishte perandori i dytë i dinastisë Le të Dai Viet, mbretërimi i tij shënoi një periudhë të begatë në historinë vietnameze. Duke gjykuar nga bukuria e kohëve të vjetra, Le Thai Tong është një njeri me talent të plotë, ai mund të konsiderohet si një nga Mbreti më i pashëm në historinë vietnameze.

Ai u ngjit në fron në moshën 11-vjeçare, megjithëse mbretërimi i tij ishte i shkurtër, vetëm brenda 9 viteve, por me inteligjencën dhe heroizmin e tij të kombinuar me ndihmën e perëndive dhe gjeneralëve të mëdhenj, Dai Viet përparoi.

Vetë ky perandor tre herë udhëhoqi ushtrinë e tij për të mposhtur perëndimin, për të qetësuar provincën e Phuc Le, për të vrarë të burgosurin tokësor Ha Tong Lai, për të mposhtur Ai Lao dhe për të detyruar të burgosurin tokësor Nghiem.

Sipas shumë të dhënave historike, Le Thai Tong vdiq në moshën 20 vjeçare gjatë një marshimi në Lindje, duke rishikuar trupat në Chi Linh. Me shumë pyetje të ngritura në histori, duke u konsideruar për vrasjen e mbretit, perëndia i madh Nguyen Trai u dënua për besnikëri të tre fiseve, duke krijuar një rast të famshëm të padrejtë të Le Chi Vien.

*

Shtypja e kaosit të 12 kryekomandantëve – Dinh Tien Hoang

Emri i vërtetë i perandorit Dinh Tien Hoang është Dinh Bo Linh, ai njihet si një mbret me bukuri dhe shpirt të madh. Ai është i famshëm për imazhin e një djali që mban një buall që tund një kallam për të bërë një flamur për të trajnuar trupat për të luftuar armikun që në moshë të vogël.

Në vitin 936, pasi kishte dhënë një kontribut të madh në shuarjen e rebelimit të 12 kryekomandantëve të luftës për të bashkuar vendin, Dinh Bo Linh u ngjit në fron për të marrë titullin e Dinh Tien Hoang, themeloi dinastinë Dinh, lindi Dai Co Viet dhe u bë mbret. perandori i parë i Vietnamit pas periudhës së dominimit verior.

*

Mbreti Ly Nam De

Ly Nam De (503 – 548) emri i vërtetë i të cilit është Ly Bi – perandori që themeloi dinastinë e hershme Ly dhe lindi shtetin Van Xuan në historinë vietnameze. Që në moshë të re, ai ishte një djalë i zgjuar, i kuptueshëm, me një fytyrë të pashme dhe të bukur. I mbetur jetim në moshë të re, Ly Bi u birësua nga një paraardhës Zen në tempull për ta rritur atë. Pas më shumë se 10 vjetësh praktikimi të dritave të librave, ai është bërë një njeri me integritet, mësim të gjerë dhe mirëkuptim të thellë, kështu që ai u emërua një udhëheqës lokal.

Duke përjetuar luftën për dëbimin e trupave Luong dhe Lam Ap, në 544 ai u vetëshpall Nam Viet De, u ngjit në fron, mori titullin Thien Duc dhe themeloi shtetin Van Xuan.

Për shkak të një qëndrimi të gjatë në shpellën Khuat Lao, ai u infektua me breshëri blu, kështu që u sëmur rëndë dhe vdiq në moshën 46-vjeçare, duke shënuar sundimin 5-vjeçar të mbretit Ly Nam De.

*

Kreu i shtetit Au Lac – An Duong Vuong

Duke iu referuar An Duong Vuong, po i referohemi historive historike që lidhen me këtë mbret, por jo të gjithë e dinë se ai ishte gjithashtu një nga mbretërit më të pashëm në Vietnam në të kaluarën.

Xem thêm :   Hình Ảnh Đẹp Thiên Nhiên Việt Nam, 2002+ Khiến Bạn Chỉ Muốn Ngắm Mãi

Një Duong Vuong kishte pseudonimin Thuc Phan. Sipas dokumenteve historike, shteti Van Lang i udhëhequr nga Hung Vuong sundoi popullin Lac Viet, Thuc Phan ishte mbreti i popullit Au Viet, pas një konflikti që mundi Hung Vuong, ai bashkoi dy fiset Au Viet. dhe Lac Viet, ndryshoi emër kombëtar në Au Lac dhe e shpallën veten An Duong Vuong, me qendër kryeqytetin e tyre në Phong Khe (tani Co Loa, Dong Anh, Hanoi).

Një Duong Vuong kishte merita të mëdha në mposhtjen e ushtrisë Qin dhe bashkimin e vendit. Në atë kohë, Tan Thuy Hoang sapo bashkoi 6 vende për të krijuar dinastinë jashtëzakonisht të fuqishme Qin dhe komplotoi për të pushtuar Vietnamin në atë kohë.

Ky mbret kishte një legjendë të famshme për My Chau Trong Thuy që i bëri të gjithë të ndiheshin të trishtuar për përfundimin e An Duong Vuong-ut, duke nxjerrë një shpatë, duke prerë kokën e My Chau dhe më pas duke u hedhur në det.

*

Beteja detare Ngo Quyen – Bach Dang

Ngo Quyen është perandori i parë i dinastisë Ngo në historinë vietnameze, ai lindi në një familje të madhe patriarkale në Chau Duong Lam, Ai Chau. Ai është një hero jashtëzakonisht i talentuar, me bukuri dhe inteligjencë përtej njerëzve.

Në vitin 938, Ngo Quyen ishte ai që personalisht planifikoi dhe udhëhoqi popullin tonë kundër pushtuesve të Hanit të Jugut, duke krijuar një betejë detare të famshme të pashembullt të Bach Dang në histori. Pas kësaj beteje të lavdishme, ai u kurorëzua mbret, themeloi dinastinë Ngo dhe mbretëroi nga 939 në 944.

Ngo Quyen është në 14 heronjtë më të mirë të kombit, i konsideruar nga Phan Boi Chau si Patriarku Trung Hung i Vietnamit.

*

Mbreti Ly Thanh Tong

Emri i vërtetë i Ly Thanh Tong është Ly Nhat Ton, ai është djali i mbretit Ly Thai Tong dhe mbretëreshës Mai Thi Linh Cam. Princi i kurorës Nhat Ton u vlerësua shpejt si një burrë i pashëm, i aftë në histori klasike, i aftë për ligjin e shëndoshë dhe i zoti në artet marciale.

Në 1054, pas vdekjes së babait të tij, Nhat Ton u ngjit në fron si Mbreti Ly Thanh Tong, duke ndryshuar emrin e vendit në Dai Viet.

Ashtu si babai i tij, Ly Thanh Tong, që në moshë të re, ishte i ekspozuar ndaj njerëzve, kështu që ai i kuptonte vuajtjet e tyre dhe ishte i aftë për shumë gjëra. Gjatë mbretërimit të tij 18-vjeçar, ai filloi shumë aktivitete për të ndihmuar popullin e tij, si nxitja e prodhimit bujqësor, zvogëlimi i dënimit dhe ndërmarrja e shumë veprimeve aktive në patronizimin e konfucianizmit dhe budizmit. mësues.

Historiani Ngo Si Lien shkroi dikur për mbretin Ly Thanh Tong se: “Mbreti ishte i zoti në trashëgim, i donte vërtet njerëzit, iu përkushtua bujqësisë, i donte të dënuarit, i përkëdheli dhe i bindi njerëzit nga larg, ngriti një departament mjekësh. dhe pas ceremonisë. ruani integritetin, riparoni punën e zyrës, parandaloni artet marciale, në një vend të qetë, të denjë për t’u quajtur një mbret i mirë.”

*

Mbreti Le Nhan Tong – një nga mbretërit më të pashëm në historinë vietnameze

Mbreti Le Nhan Tong me nofkën Le Bang Co, ishte perandori i tretë i dinastisë Le të Dai Viet dhe gjithashtu mbreti më i ri në historinë e Vietnamit, ai nuk ishte vetëm një njeri heroik, inteligjent, i mençur. urtësi, dashuri për njerëzit, por gjithashtu një nga mbretërit më të pashëm në historinë vietnameze.

Le Bang Co është djali i mbretit Le Thai Tong, i cili u kurorëzua si princ i kurorës nga babai i tij kur ishte vetëm 6 muajsh. Në 1442, Le Thai Tong vdiq papritmas, Le Bang Co u bë zyrtarisht perandor kur ai ishte vetëm 1 vjeç. Në 10 vitet e para të mbajtjes së fronit, mbreti falë ndihmës së perandoreshës, kryeministrave dhe ministrave etj., kështu që vendi është i qetë.

Xem thêm :   Những Địa Điểm Tham Quan Nha Trang Nổi Tiếng Bậc Nhất Bạn Nhất Định Phải Ghé Thăm

Kur ishte 12 vjeç, mbreti i ri zyrtarisht regjent vetë, gjatë mbretërimit të tij me dashuri për popullin si bir mbreti, ai kishte shumë merita në ndërtimin e një vendi paqësor.

Në moshën 18-vjeçare, Le Nhan Tong organizoi një festë, qetësoi mbrojtjen e tij, kështu që në mes të natës u sulmua nga Le Nghi Dan mbi mur. Vdekja e tij ka lënë shumë pikëllime për njerëzit e vendit.

*

Mbreti Quang Trung

Perandori Quang Trung kishte një emër tjetër, Bac Binh Vuong, emri i tij i lindjes ishte Ho Thom, më vonë u ndryshua në Nguyen Hue. Ai ishte një politikan dhe ushtarak i talentuar, me një mënyrë luftimi të shpejtë, të sigurt, me inteligjencë të përsosur, një gjeneral, një sundimtar i talentuar i pamposhtur.

Duke iu referuar mbretit Quang Trung, ne jo vetëm që përmendim një nga mbretërit më të pashëm në historinë vietnameze, por ai është regjistruar edhe me gjurmë historike jashtëzakonisht të lavdishme si kryengritja kundër Zotit Nguyen në Dang Trong, Phu Yen i ri pushtuar, sulmuar Gia Dinh. , luftoi Rach Gam – Xoai Mut, sulmoi Tonkin për të rrëzuar zotin Trinh dhe më në fund sundoi dinastinë Tay Son dhe u bë perandori i dytë i dinastisë Tay Son.

*

Le Thai To – Le Loi

Emri i lindjes së Le Thai To është Le Loi, ai është djali i tretë i z. Le Khoang dhe zonjës Trinh Thi Thuong në Lam Son, Thanh Hoa. Që në moshë të re, Le Loi kullonte inteligjencë, shkathtësi dhe guxim. Fytyra me linja të bukura, figura e hijshme dhe madhështore, sytë e shndritshëm, goja e gjerë, hunda e lartë i bëjnë intelektualët të kuptojnë menjëherë se ai është një person i jashtëzakonshëm.

Duke u rritur, me aftësinë e tij, inteligjencën e kombinuar me punën e palodhur për të mprehur historinë, taktikat dhe strategjitë, ai arriti të gjejë dhe të ftojë shokë skuadre entuziastë dhe të zgjuar si Nguyen Trai. , Le Van An, Le Van Linh, … flamuri i kryengritjes Lam Son për t’i bërë thirrje popullit të ngrihet dhe të luftojë armikun për të shpëtuar vendin. Pas 10 vitesh lindje dhe vdekje, ata më në fund fituan me disfatën katastrofike të ushtrisë Ming.

*

Tran Nhan Tong – krye i mbretërve më të pashëm në historinë vietnameze

Tran Nhan Tong ishte perandori i tretë i Dai Viet gjatë Dinastisë Tran. Ai mbretëroi nga 1278 deri në 1293, më pas shërbeu si perandor deri në vdekjen e tij. Ai njihet nga historia vietnameze si një mbret i shkëlqyer, i shkëlqyer dhe i bukur, i cili është gjithashtu në krye të mbretërve më të pashëm në historinë vietnameze.

Si djali i madh i mbretit Tran Thanh Tong, atij iu dorëzua fronin nga babai i tij kur ishte 20 vjeç. Përballë pushtimit dhe pushtimit të mongolëve juan, Tran Thai Tong doli me shumë strategji për t’u marrë me të, ai ndërtoi marrëdhënie aktive me vendet e jugut dhe gjithashtu mori masa për të përmirësuar situatën. stabiliteti ekonomik, politik dhe social për Dai Viet.

Pas zmbrapsjes së pushtimeve mongole, perandori miratoi një politikë të të qenit të butë dhe të ashpër me juan. Ai konsiderohet si një nga 14 heronjtë e kombit dhe ka dhënë një kontribut të madh në eliminimin e problemit të “kurvërisë” në Vietnam.

Shihni gjithashtu: Teksti mësimor i klasës 1 2020 2021, Lista e çmimeve të teksteve të klasës 1 Viti shkollor 2020

*

Këtu është lista kryesore e Mbreti më i pashëm në historinë vietnameze që kam mbledhur, shpresoj se ky artikull do t’ju ndihmojë të keni më shumë njohuri për historinë e kombit tonë. Nëse dëshironi të keni më shumë informacion të dobishëm, ju lutemi ndiqni artikujt e mi të ardhshëm.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Danh Tính Vị Hoàng Đế Đẹp Nhất Lịch Sử Việt Nam Chỉ Thích Ăn Nằm Với Đàn Ông . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *