Rate this post

Materialet për të bërë pëlhura natyrale Kategoria: LAJME LAJME BESE

Pëlhura me fibra natyrale është një pëlhurë e endur nga fibra të disponueshme në natyrë, kryesisht nga bimë të rritura dhe të kujdesura nga njerëzit për të shfrytëzuar fibrat për të endur pëlhura. Kjo është pëlhura kryesore e fibrave të përdorura për mijëra vjet, që nga kohërat e lashta e deri para fillimit të revolucionit industrial, njerëzimi përdorte vetëm pëlhura natyrale për të bërë rroba. Të korrat kryesore për të mbledhur fibra tekstili janë pambuku, liri, kërpi, juta, ne mund të marrim fibra liri, kërpi dhe jute për të endur pëlhura me dorë ose industriale.

Po shikoni: Çfarë nuk është karakteristikë e pëlhurave natyrale?

*

Përveç fibrave natyrale me origjinë bimore, ka edhe shumë pëlhura me origjinë shtazore si p.sh.: Pëlhurë mëndafshi e përftuar nga rritja e krimbave të mëndafshit për mëndafsh ose fije leshi të marra nga flokët e specieve të tjera.kafshët si delet, dhitë, devetë, lepujt të cilët janë kryesisht nga delet. Pëlhurat me fibra natyrale të përdorura zakonisht në botë si dhe në vendin tonë janë pëlhura të endura nga pambuku, leshi, shamia dhe mëndafshi. Sidomos tani, pëlhurat e mëndafshta natyrale të përftuara nga mëndafshi janë gjithmonë një pëlhurë e çmuar që është shumë e njohur në botë dhe ka një çmim shumë të lartë shitjeje.

*

Pëlhurë pambuku (fibër celuloze)

Burimi:E thurur nga fijet e pambukut të bimës së pambukut, një bimë e njohur që në lashtësi.

Avantazhi:Higroskopitet i lartë, thithje shumë e mirë e djersës (fibra e pambukut ka një aftësi shumë të lartë për të thithur/thithur ujin, mund të thithë deri në 65% të peshës së tij), kështu që rrobat prej pambuku janë shumë të freskëta për t’u veshur. Të rehatshme, të përshtatshme për klimat tropikale ose veshjet e verës . Fijet e pambukut janë miqësore me lëkurën (nuk shkakton kruajtje) dhe nuk krijon rreziqe alergjie duke e bërë fijen e pambukut një material të rëndësishëm në industrinë e tekstilit. Në industrinë e veshjeve dhe përpunimit, llojet e pambukut dallohen fillimisht nga gjatësia e fillit, pastaj nga aroma, ngjyra dhe pastërtia e fillit. Sa më i gjatë të jetë filli i pambukut, aq më i lartë është cilësia. Fijet e pambukut janë të ndezshme, por mund të gatuhen në ujë të vluar për sterilizim.

Defekt:Lehtë për t’u tkurrur, e lehtë për t’u rrudhur, kështu që duhet të hekuroset shumë herë, pas hekurosjes, është e vështirë të mbash rrudhën, lehtë për t’u ndotur (fijet e pambukut priren të bëhen të pista dhe të yndyrshme), të vështira për t’u pastruar. Për më tepër, qëndrueshmëria e pëlhurës nuk është e lartë, e lehtë për t’u varur ose shtrirë, e kalbur lehtësisht nga bakteret dhe myku.

Si të dini?: Kur tërhiqet, filli është i fortë dhe këputja nuk prishet. Kur thërrmohet lehtë, pëlhura prodhon shumë rrudha. Kur digjet, pëlhura digjet shpejt dhe mban erë si letra që digjet, hiri i bardhë zbehet shpejt. Kur derdhni ujë në pëlhurë, pëlhura është shumë absorbuese, zona e lagur përhapet shumë shpejt.

Aplikacion: Përdoret për qepjen e rrobave verore, të përshtatshme për qepjen e rrobave për fëmijë, të moshuar, të sëmurë, rroba pune dhe rroba ushtarake. Pëlhura e pambukut është gjithashtu e përshtatshme për sendet e jetesës që kanë nevojë për thithje të mirë lagështie si këllëfët e jastëkëve, batanijet, çarçafët e krevatit, shamitë, peshqirët, mbulesat e tavolinës, pecetat, këpucët e kanavacës.

Xem thêm :   Top 15 Địa Điểm Du Lịch Nên Đi Ở Sapa Được Yêu Thích Nhất, 14 Địa Điểm Du Lịch Sapa Đẹp, Độc Đáo Chớ Bỏ Qua

Ruaj:Temperatura e duhur e hekurosjes është nga 180 deri në 200 gradë Celsius, kur pëlhura është e lagur, lajeni me sapun alkalik. Thajeni në diell, ruani në një vend të thatë për të shmangur mykun.

*

Pëlhurë

Burimi:E thurur nga mëndafshi i fshikëzave të krimbit të mëndafshit. Ka 4 lloje mëndafshi natyral, mëndafshi i krimbit të mëndafshit të manit është lloji më i prodhuar, duke zënë 95% të prodhimit botëror. Fijet e mëndafshit nderohen si “Mbretëresha” e industrisë së tekstilit, megjithëse prodhimi i fijeve të mëndafshit është shumë më i ulët se ai i fibrave të tjera si pambuku, juta dhe kërpi. Mëndafshi është një pëlhurë e hollë dhe e hollë e endur me mëndafsh. Mëndafshi më i mirë është thurur nga mëndafshi.

Avantazhi:Pëlhura është e lehtë, shumë e butë, me shkëlqim, e lehtë. Thithja e mirë e lagështisë, sjell ndjesi freski tek përdoruesi. Izolimi i mirë duhet të jetë i ftohtë në verë dhe i ngrohtë në dimër.

Defekt:Rezistenca e dobët ndaj nxehtësisë, temperatura e lartë e bën mëndafshin të brishtë, rrezet e diellit dhe djersa lehtë shkaktojnë kalbjen dhe zverdhjen e mëndafshit, pëlhura është e lehtë për t’u tkurrur dhe rrudhur. Më pak rezistent ndaj substancave alkaline si p.sh. pluhur larës. Fibra e mëndafshit mund të jetë higroskopike, e prekur nga uji i nxehtë, acidet, bazat, kripërat e metaleve, ngjyrat.

Si të dini:Në prekje, pëlhura është e lëmuar (personi që e mban mund të ndjejë butësinë dhe butësinë e mëndafshit ndryshe nga pëlhurat e bëra nga fibra të bëra nga njeriu), e ylbertë (seksioni kryq i fillit të mëndafshit ka një formë trekëndore me qoshe të rrumbullakosura, sepse të formës trekëndore, kështu që drita mund të shkëlqejë në shumë kënde të ndryshme, mëndafshi ka një pamje natyrale të ylbertë). Kur digjet mëndafshi, ai digjet ngadalë dhe ka një erë djegëse si flokët e djegur (një veti e zakonshme e pëlhurave me bazë bakri, të njohura edhe si fibra të forta), djegësi shkumohet në kafe, sfungjer dhe shkërmoqet.

Aplikacion:Mëndafshi përdoret më së shumti për të bërë Ao Dai, fustan mbrëmje, veshje zyrtare, mallra të modës së lartë. Veshjet e mëndafshta janë të shkëlqyera për mot të nxehtë dhe shumë aktivitet, sepse mëndafshi e thith lehtë djersën. Veshjet e mëndafshta janë gjithashtu të përshtatshme për mot të ftohtë, sepse mëndafshi është një përcjellës i dobët i nxehtësisë, duke e bërë atë që i vesh më shumë.

Ruaj:Temperatura është e përshtatshme nga 140 – 150 gradë C. Është në anën e majtë ose të djathtë, përdorni një leckë të lagur për ta aplikuar në pëlhurë përpara se të hekurosni në anën e djathtë. Nëse temperatura është shumë e lartë, mëndafshi do të humbasë shkëlqimin e tij. Pëlhura nuk duhet të ngjyhet në sapun për një kohë të gjatë, kështu që lajeni me sapun neutral si shampo, limon, karkaleca në ujë të ngrohtë., nuk duhet të thahet në një vend me nxehtësi dhe rrezet e forta të diellit, do ta bëjë mëndafshin të brishtë. dhe të verdhë.Thaheni në një vend me hije, shmangni rrezet e diellit direkte në pëlhurë.

*

Pëlhurë leshi (fibër proteine)

Burimi:Pëlhura është endur nga fibrat e marra nga leshi i deleve dhe disa kafshëve të tjera, si dhitë dhe devetë. Leshi prodhohet me anë të një vegle që rrotullon fijet e leshit së bashku ose i gërsheton ato në një lidhje fije. Cilësia e leshit përcaktohet nga diametri i fillit, procesi i lakimit, rendimenti, ngjyra dhe forca ku diametri i fillit është cilësia më e rëndësishme për përcaktimin e karakteristikave dhe çmimit.

Xem thêm :   11 Điểm Du Lịch Không Thể Bỏ Qua Ở Châu Đốc An Giang Cập Nhật 2022

Avantazhi:Ruajtja e mirë e nxehtësisë, kështu që shpesh qepet për të mbajtur ngrohtë, gjë që është e dashur në vendet e buta. Pëlhurë e lehtë, poroze, e qëndrueshme. Më pak rrudha, më pak shtrirje, më pak thithje uji.

Defekt:Më pak e qëndrueshme ndaj alkaleve, shkatërrohet lehtësisht nga bakteret dhe myku.

Si të dini:Duke u ndjerë e ashpër gjatë mbajtjes, sipërfaqja e pëlhurës ka gërvishtje të forta, kur filli tërhiqet, ka një shtrirje të madhe. Pëlhura digjet dobët, mban erë si flokë të djegur (fibër proteinike). Hiri i zi, poroz, i brishtë. Leshi digjet në një temperaturë më të lartë se pambuku dhe disa fibra sintetike.

Aplikacion:Përdoret për të qepur veshje të sipërme në dimër si pallto, këmisha nate, pallto, batanije, shalle, kapele leshi, doreza, çorape. Furnizimi i lëndëve të para për thurjen, thurjen dhe prodhimin e trikove është një artikull i zakonshëm i veshjes së ngrohtë në botë, veçanërisht në klimat e ftohta.

Ruaj:Lani me sapun neutral për të shmangur njomjen për një kohë të gjatë, produktet e leshit të cilësisë së lartë shpesh duhet të pastrohen kimik, të zihen me avull sepse larja normale do të deformohet, duke ulur cilësinë dhe bukurinë e produktit. Shmangni larjen me ujë të nxehtë.Duhet tharë në një vend të freskët dhe të ajrosur. Ruajeni me kujdes që të mos kafshoheni nga buburrecat dhe tenja.

Të gjitha
Matematika
Kimi fizike
Biologjia
Letërsia
anglisht
HistoriGjeografiInformatikë
Teknologjia
Edukim Qytetar
Pilot Etika angleze
Natyrore dhe sociale
Shkenca
Historia dhe GjeografiaVietnameze
Shkencat e Natyrës
Aktivitete eksperimentale, udhëzime në karrierë
Veprimtaritë e përvojës krijueseMuzikë
art

*

Cila nuk është një karakteristikë e fibrave natyrore?

A. Lehtë për t’u rrudhur B. Higroskopi e ulët

C. Vishni D të ftohtë. Thajeni për një kohë të gjatë

*

*

*

Cilat janë karakteristikat e përzierjeve të pambukut dhe poliesterit?
A. Higroskopitet i lartë, i ftohtë për t’u veshur, më pak i rrudhosur, i zakonshëm për përdorim.
C. Lagështia e ulët, jo e ftohtë për t’u veshur, më pak e rrudhur
D. Higroskopizëm i lartë, i veshur me kunguj, të nxehtë por jo të rrudhosur

Cilat janë karakteristikat e përzierjeve të pambukut dhe poliesterit?

A. E bukur, e qëndrueshme, më pak e rrudhur, e ftohtë për t’u veshur

B. Higroskopizëm i lartë, i ftohtë për t’u veshur, i lehtë për t’u rrudhur

C. Lagështia e ulët, jo e ftohtë për t’u veshur, më pak e rrudhur

D. Higroskopi e lartë, e ftohtë për t’u veshur, por e lehtë për t’u rrudhur

Cilat janë karakteristikat e përzierjeve të pambukut dhe poliesterit?

A.

Lagështia e ulët, jo e ftohtë për t’u veshur, më pak e rrudhur

B.

Higroskopikitet i lartë, i ftohtë për t’u veshur, i lehtë për t’u rrudhur

C.

E bukur, e qëndrueshme, më pak e rrudhur, e ftohtë për t’u veshur

D.

Higroskopi e lartë, e ftohtë për t’u veshur, por e lehtë për t’u rrudhur

“Higroskopi e ulët, e ftohtë, ndaj vishni kunguj sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudhet” është natyra e cilës pëlhurë?

Xem thêm :   Top Cá Cảnh Đẹp Nhất Việt Nam Hiện Nay, 23 Dòng Cá Cảnh Đẹp, Dễ Nuôi Nhất Tại Việt Nam

A. Pëlhurë e përzier

B. Pëlhurë me fibra të bëra nga njeriu

C. Pëlhurë me fibra natyrale

D. Pëlhurë sintetike

“Higroskopi e ulët, e ftohtë, kështu që është mirë të vishni kunguj sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudhet” është natyra e cilës pëlhurë?

A. Pëlhurë e përzier

B. Pëlhurë me fibra të bëra nga njeriu

C. Pëlhurë me fibra natyrale

D. Pëlhurë sintetike

“Higroskopi e ulët, e ftohtë, prandaj është mirë të vishni kunguj sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudh” ​​është natyra e cilës pëlhurë?

A. Pëlhurë e përzier

B. Pëlhurë me fibra të bëra nga njeriu

C. Pëlhurë me fibra natyrale

D. Pëlhurë sintetike

“Higroskopi e ulët, e ftohtë, kështu që është mirë të vishni kunguj sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudhet” është natyra e cilës pëlhurë?

A. Pëlhurë e përzier

B. Pëlhurë me fibra të bëra nga njeriu

C. Pëlhurë me fibra natyrale

D. Pëlhurë sintetike

“Higroskopi e ulët, e ftohtë, ndaj vishni kunguj sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudhet” është natyra e cilës pëlhurë?

A. Pëlhurë e përzier

B. Pëlhurë me fibra të bëra nga njeriu

C. Pëlhurë me fibra natyrale

D. Pëlhurë sintetike

Pyetja 44: “Përthithja e ulët e lagështirës duhet të veshin kungullin sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudhosur” është natyra e cilës pëlhurë?
A. Pëlhurë e përzier B. Pëlhurë me fibra të prodhuara nga njeriu
C. Pëlhurë me fibra natyrale D. Pëlhurë me fibra sintetike
Pyetja 45. Në cilin vit u shpik llamba inkandeshente?
A. 1978 B. 1879 C. 1789 D. 1897 Pyetja 49. Pëlhura me fibra natyrale është …

Vargu 44: “Absorbimi i ulët i lagështisë duhet të veshin kungullin sepse është më pak absorbues. Megjithatë, është i qëndrueshëm, i bukur, thahet shpejt dhe nuk rrudhosur” është natyra e cilës pëlhurë?

A. Pëlhurë e përzier B. Pëlhurë me fibra të prodhuara nga njeriu

C. Pëlhurë me fibra natyrale D. Pëlhurë me fibra sintetike

Pyetja 45. Në cilin vit u shpik llamba inkandeshente?

A. 1978 B. 1879 C. 1789 D. 1897

Pyetja 49. Pëlhurat me fibra natyrale janë bërë nga fibra që rrjedhin nga:

A. Nafta. B. bimët dhe kafshët.

C. Qymyri. D. Uji dhe ajri.

Pyetja 50. Xhaketa është prej 30% poliestër dhe 70% pambuk të përforcuar.

Shihni gjithashtu: Statistikat e Turizmit të Vietnamit 2022: Vizitorët ndërkombëtarë në Vietnam u rritën 89,1%

Kështu që ajo këmishë është prej pëlhure:

A. Natyrore. B. kimi. C. fije e përzier. D. Fije najloni.

Shih detajet
Klasa 6 Teknologji
7
0

Kurs në OLM (olm.vn)

Kurs në OLM (olm.vn)

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Đâu Không Phải Đặc Điểm Của Vải Sợi Thiên Nhiên ? Đâu Không Phải Đặc Điểm Của Vải Sợi Thiên Nhiên . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *