Rate this post

Atraksionet turistike të Hanoi kanë gjithmonë një tërheqje të madhe për turistët. Tani le të baigiangdienbien.edu.vn hedhim një vështrim në 23 atraksionet turistike më interesante dhe tërheqëse të Hanoi për t’i eksploruar me familjen dhe miqtë gjatë fundjavës!

Destinacionet turistike më tërheqëse në Hanoi për të mos u humbur

1. Sheshi Ba Dinh – Mauzoleumi i xhaxhait Ho

Nëse keni shkelur në vendin e qytetërimit mijëra vjeçar, Mauzoleumi i Xha Ho-s – Sheshi Ba Dinh është një destinacion turistik në Hanoi që nuk mund ta injoroni. Ky vend është qendra politike e Vietnamit me Asamblenë Kombëtare, Pallatin Presidencial, Muzeun Ho Chi Minh,…

Mauzoleumi i xhaxhait Ho është vendi për të mbajtur trupin e udhëheqësit të dashur. Jashtë mauzoleut ka rreshta bambuje jeshile. Mauzoleumi është i hapur të martën, 4, 5, 7 dhe të dielën në mëngjes. Kur vizitoni mauzoleun e xhaxha Ho-së, i kushtoni vëmendje të visheni mirë, mos merrni pajisje elektronike për të regjistruar regjistrimet dhe për të mbajtur rendin në mauzole.

Po shikoni: Top 20 atraksionet turistike më tërheqëse të Hanoi në 2023 që duhen vizituar

Vende të famshme turistike në Mauzoleumin e Uncle Ho-së në Hanoi dhe Sheshin Ba Dinh

Mauzoleu i xhaxhait. Foto: ST

Sheshi Ba Dinh është sheshi më i madh në Vietnam, i vendosur në rrugën Hung Vuong dhe përballë mauzoleumit Ho Chi Minh. Ky shesh është gjithashtu vendi ku regjistrohen shumë gjurmë të rëndësishme në historinë e Vietnamit. Në veçanti, më 2 shtator 1945, Presidenti i Qeverisë së Përkohshme Revolucionare të Republikës Demokratike të Vietnamit Ho Chi Minh lexoi Deklaratën e Pavarësisë që lindi Republikën Demokratike të Vietnamit. Ky është gjithashtu vendi ku zhvillohen parada me rastin e festave të mëdha vietnameze, dhe është gjithashtu një vend për t’u vizituar, luajtur dhe shëtitur për turistët dhe hanoianët.

Xem thêm :   Khám Phá 13 Danh Lam Thắng Cảnh Nổi Tiếng Ở Hà Nội Nổi Tiếng

Grupe të rregullta njerëzish ndoqën njëri-tjetrin për të vizituar mauzoleun e xhaxhait Ho. Foto: ST

Grupe të rregullta njerëzish ndoqën njëri-tjetrin për të vizituar mauzoleun e xhaxhait Ho. Foto: ST

Disa hotele pranë Mauzoleumit të Uncle Ho mund të rezervoni për lehtësinë tuaj si dhe për shëtitje, si p.sh.

2. Liqeni i shpatës

Liqeni i Shpatave ose Liqeni Hoan Kiem është një nga vendet që duhet vizituar në Hanoi kur udhëtoni në kryeqytet. I vendosur në qendër të qytetit, liqeni Hoan Kiem krahasohet me zemrën e këtij qyteti mijëravjeçar. Sipërfaqja e liqenit është si një pasqyrë e madhe që pasqyron pemët e lashta, pemët e shelgut me flokë të rrjedhur, çatitë e tempujve të lashtë. dhe faltore. , kulla të vjetra me myshk, ndërtesa të reja shumëkatëshe që arrijnë deri në qiellin blu.

Në mëngjes, hanoianët shpesh shkojnë në liqenin e shpatës për të ushtruar si një tipar unik kulturor i kryeqytetit. Foto: Dinh Tuan Van

Në mëngjes, hanoianët shpesh shkojnë në liqenin e shpatës për të ushtruar si një tipar unik kulturor i kryeqytetit. Foto: Dinh Tuan Van

Një eksperiencë interesante për turistët është të shëtisin rreth liqenit, do të shihni qartë një Hanoi të lashtë por ende modern. Pranë liqenit ndodhen vepra arkitekturore si kulla But, radio Nghien, Ura Huc që çon në tempullin Ngoc Son, tempulli King Le Thai To, kulla Hoa Phong etj.

Bëni një foto me Turtle Tower - simboli i kryeqytetit Hanoi. Foto: <br />thutraafn” width=”640″ height=”800″ /></p>
<p>Bëni një foto me Turtle Tower – simboli i kryeqytetit Hanoi. Imazhi: <br />thutraafn</p>
<h3>3. Lagjja e Vjetër Hanoi – destinacion tërheqës turistik</h3>
<p>Nëse doni të mësoni për jetën, kulturën dhe njerëzit e Trang An, nuk duhet të injoroni qytetin e vjetër – një nga atraksionet turistike në Hanoi plot me interesante dhe tërheqëse për turistët. Lagjja e Vjetër Hanoi ndodhet në perëndim dhe në veri të liqenit Hoan Kiem, ku popullsia është e populluar dendur me 36 rrugë. Çdo rrugë këtu fokusohet kryesisht në shitjen e një lloji të caktuar të artikullit. </p>
<p><img decoding=miusfoodmaps

Zemra e skuqur e lagjes së vjetër - një pjatë për bufat e natës në Hanoi. Foto: ST

Zemra e skuqur e lagjes së vjetër – një pjatë për bufat e natës Hanoi. Foto: ST

Për shkak se Lagjja e Vjetër dhe Liqeni Hoan Kiem janë shumë afër njëri-tjetrit, ju mund të zgjidhni hotele në këtë zonë, të përshtatshme për të qëndruar dhe për të udhëtuar afër për të pasur më shumë kohë për të ecur, për të provuar të gjitha pjatat e shijshme të qytetit të vjetër. Sugjerime si:

4. Tempulli i Letërsisë – Quoc Tu Giam

Nëse përmendni atraksionet kryesore turistike në Hanoi në të kaluarën dhe tani, ndoshta të gjithë do të mendojnë menjëherë për Tempullin e Letërsisë. Ky është një kompleks kryesor kulturor dhe arkitektonik dhe është krenaria e banorëve të kryeqytetit kur bëhet fjalë për traditën mijëravjeçare të Thang Long – Dong Do – Hanoi.

Xem thêm :   Top 15 địa điểm du lịch miền tây nổi tiếng, 13 điểm đến hấp dẫn nhất

Tempulli i Letërsisë është destinacioni i shumë studentëve, studentë çdo provim të rëndësishëm për t'u lutur për fat. Foto: <br />baoduy.pn</p>
<p><img loading=lazy class=aligncenter src=https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/06 /van-mieu-quoc-tu-giam-1.jpg alt=momostagramz” gjerësi=640 lartësi=799>

Arkitektura e lashtë na rikthen në nostalgjinë e vjetër të vendit. Imazhi:
momostagramz

Tempulli i Letërsisë konsiderohet simbol i dijes dhe edukimit në Vietnam. Ky është vendi për të adhuruar shenjtorët, paraardhësit e konfucianizmit dhe Quoc Tu Giam Chu Van An – një mësues tipik i moralit të lartë dhe dinjitetit të arsimit vietnamez.

Një cep i liqenit në Tempullin e Letërsisë. Foto: <br />pphanhuong” width=”640″ height=”799″ /></p>
<p>Një cep i liqenit në Tempullin e Letërsisë. Imazhi: <br />faqe interneti</p>
<p><strong>Disa hotele pranë Tempullit të Letërsisë janë:</strong></p>
<h3>5. Katedralja Hanoi</h3>
<p>E vendosur në rrugën 40 Nha Chung, Hang Trong Ward, Katedralja është një nga destinacionet interesante në Hanoi, një vend i frekuentuar jo vetëm nga besimtarët, por edhe një vend i njohur për të rinjtë dhe turistët.kalendar katërkëndësh. Kisha është projektuar në stilin gotik mesjetar evropian me mure të larta, kupola dhe shumë dritare.</p>
<p><img decoding=

Pagoda madhështore Tran Quoc spikat në zemër të Hanoi. Foto: ST

Në fillim të vitit 2017, Pagoda Tran Quoc u përfshi në listën e 16 tempujve më të bukur në botë të votuar nga Daily Mail (MB). Ju lutemi vizitoni faltoren Tran Quoc, sigurohuni që do të mahniteni nga hapësira e qetë, bukuria poetike e “lules së zambakut” që noton në ujin e Liqenit Perëndimor.

Hapësira e tempullit është e qetë dhe paqësore. Foto: <br />linhzy” width=”640″ height=”800″ /></p>
<p>Hapësira e tempullit është e qetë dhe paqësore. Imazhi: <br />Linhzy</p>
<p><img decoding=

Burgu Hoa Lo është një vend i famshëm për t’u vizituar në Hanoi (foto të mbledhura)

Sot, burgu Hoa Lo është kthyer në një relike të veçantë historike me shumë dokumente të çmuara të ekspozuara dhe të ruajtura me kujdes, duke tërhequr çdo vit mijëra turistë vendas dhe të huaj.

Mësoni për historinë krenare të vendit në krematorium. Foto: ST

Mësoni për historinë krenare të vendit në krematorium. Foto: ST

10. Kalaja Perandorake e Thang Long

Kështjella Perandorake e Thang Long është një kompleks relikt i lidhur me zhvillimin e Thang Long – Hanoi, i ndërtuar nga mbretërit në shumë periudha historike. Ky është gjithashtu relikti më i rëndësishëm në sistemin e monumenteve historike të Vietnamit. Duke ardhur në Kalanë Imperial Thang Long, vizitorët mund të vizitojnë vende të jashtëzakonshme si zona arkeologjike në 18 Hoang Dieu, Doan Mon, Kinh Thien Palace, Bac Mon (kështjella Cua Bac) …

Xem thêm :   Tập Đoàn Giải Mã Số Học Chấm Net, Tra Cứu Thần Số Học

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết “Điểm Danh” Top 20 Địa Điểm Du Lịch Hà Nội Hấp Dẫn Nhất 2023 Phải Ghé Thăm . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *