Rate this post

Pushimet e Vitit të Ri janë pothuajse afër, a keni zgjedhur një destinacion turistik për të sjellë familjen dhe miqtë tuaj në këtë festë Tet? Nëse nuk e dini ende Ku të udhëtoni me pushime Tet në veri? Atëherë mos u shqetësoni sepse Viet Fun Travel do të ndajë me ju destinacione interesante në Tet më poshtë:

1. Sapa – Lao Cai

*

Pushtimi i majës Fansipan në ditën e Vitit të Ri u jep vizitorëve një ndjenjë emocioni

*

Koha: 4 ditë

Mjetet: Me avion – Kthehu me avion

Nisja: Ditore

Orari: Saigon – Hanoi – Sapa – Macja Mace – Ham Rong – Hanoi – Saigon

Vendi i parë në Destinacionet kryesore turistike në veri në natën e Vitit të Ri 2023 se ju duhet të vini më është Sapa. Sapa prej kohësh është kthyer në një destinacion turistik interesant në veri të njohur nga turistët vendas dhe të huaj. Koha më ideale për të udhëtuar në Sapa është nata e ndërrimit të viteve, miq!

Duke udhëtuar për në Sapa në këtë ditë të Vitit të Ri, do të përshëndeteni me një atmosferë të ftohtë në ditët e ndryshimit të stinëve nga dimri në pranverë. Megjithatë, ky ajër i ftohtë nuk mund t’ju ndalojë të vizitoni qytetin Sapa, fshatin Cat Cat, malin Ham Rong… dhe veçanërisht majën më të lartë të Fansipan në veriperëndim. Do të kënaqeni gjithashtu duke eksploruar Manastirin Ta Phin, fshatin Ta Phin, luginën Muong Hoa, plazhin e lashtë prej guri, Cau May Sapa… në ditët e para të vitit të ri.

Po shikoni: Udhëtoni për Tet 2022 në Veri

*

Përjetoni sfidën e regjistrimit në urën e xhamit Rong May

Maja Fansipan – çatia legjendare e Indokinës – zotëron një sistem teleferiku me 3 tela që mban shumë rekorde botërore. Teleferiku do t’i ndihmojë vizitorët të shkojnë lehtësisht në majën e Fansipanit pa shpenzuar aq shumë kohë duke u ngjitur si më parë. Duke ardhur në majën e Fansipan, vizitorët me siguri do të befasohen dhe do të kënaqen nga retë e bardha që notojnë rreth tyre. Nëse keni arritur në majën e Fansipan, nuk duhet të humbisni mundësinë për të eksploruar majën Fansipan 3,143 metra të lartë, Urën e xhamit Dragon Cloud dhe zonën turistike Sun World Fansipan Legend.

2. Trang An – Peizazhi skenik Ninh Binh

*

Bukuria e Trang An krahasohet me “Ha Long Bay on land” në Ninh Binh

Ninh Binh – kryeqyteti antik i Hoa Lu – është një destinacion i famshëm turistik me shumë festivale kulturore tërheqëse, të mbushura me identitetin kombëtar vietnamez. Përveç festivaleve të veçanta, Ninh Binh zotëron gjithashtu një nga atraksionet më të bukura turistike në veri, që është Trang An – Ninh Binh. Ky është një vend që tërheq një numër të madh turistësh vendas dhe të huaj për ta vizituar çdo vit të ri.

Trang Një zonë piktoreske mbulon një sipërfaqe prej rreth 6000 ha. Zona piktoreske Trang An përbëhet nga shumë atraksione turistike të famshme si Trang An, Tam Coc – Bich Dong, kryeqyteti antik Hoa Lu, pylli me përdorim të veçantë Hoa Lu… Në të cilin grupi piktoresk Trang An ndodhet në zonën qendrore. Tam Coc – Bich Dong ndodhet në rajonin jugor, të cilin turistët e krahasojnë me “Ha Long Bay on land” në veri. Zona e Trang An është gjithashtu e nderuar të njihet nga UNESCO si një trashëgimi kulturore botërore. Pranë zonës piktoreske Trang, ka shumë vende tërheqëse turistike si faltorja Bai Dinh, parku kombëtar Cuc Phuong, laguna Van Long…

*

Marrja me një varkë për të eksploruar Trang An u sjell vizitorëve shumë përvoja interesante

*

Pika më tërheqëse e zonës piktoreske Trang An është seria e shpellave gëlqerore. Duke vizituar Trang An, vizitorët do të përjetojnë uljen në një varkë bambuje për të vizituar 12 shpella gëlqerore (shpella e ndritshme, shpella e errët, shpella Nau Ruou, shpella Dia Linh…), eksplorojnë 3 vende të adhurimit të mendjes. (tempulli Tran, tempulli Tran , pallati Khong) dhe shumë peizazhe magjike. Pas udhëtimit, vizitorët do të kenë një set fotografish të realizuara në varkën vezulluese dhe magjike për t’u treguar miqve. Duke dëgjuar këtë, të rinjtë që janë të apasionuar pas “jetesës virtuale” të check-in-it duan të shkojnë në zonën piktoreske Trang An – Ninh Binh për të udhëtuar këtë Vit të Ri, apo jo?

Xem thêm :   101+ Mẫu Cây Cảnh Đẹp

3. Gjiri Ha Long – Quang Ninh

*

A e dini se Gjiri Ha Long është destinacioni më i bukur turistik në veri gjatë Vitit të Ri Hënor?

A ka planifikuar ndonjë prej jush të udhëtojë në Gjirin Ha Long gjatë natës së ardhshme të Vitit të Ri 2023? Nëse jo, planifikoni të shkoni shpejt sepse Gjiri Ha Long në këtë festë Tet do të jetë jashtëzakonisht i bukur dhe romantik. Në motin nga dimri në pranverë, peizazhi i Gjirit Ha Long duket se ndryshon një ngjyrë krejtësisht të re. Sipërfaqja e mjegullt e detit, ishujt gëlqerorë spektakolar që “ndryshojnë mish”, shpella misterioze, fshatra të qetë peshkimi … presin që vizitorët të zbulojnë këtë natë të Vitit të Ri!

Një festë e Vitit të Ri 2023 që zgjat 2-3 ditë në Gjirin Ha Long është një ide e shkëlqyer. Gjatë kësaj kohe, ju lutemi planifikoni një udhëtim me varkë për të eksploruar ishujt Hon Go, Hon Ti Top, Hon Con Coc, Hon Ga Choi, Ngoc Vung… Gjatë udhëtimit, mos harroni të vizitoni shpellën Thien Cung, Dau Go shpella, shpella Sung Sot, shpella Luon, fshati i peshkimit Cua Van… Nëse dëshironi të ndjeni peizazhin madhështor malor në Ha Long në mbrëmje, duhet të rezervoni një shërbim gjatë natës në një jaht.

*

Shpella Thien Duong është një destinacion interesant turistik në Ha Long në ditën e parë të vitit

*

Përveç ishujve dhe shpellave, Gjiri Ha Long është gjithashtu i famshëm për plazhet e tij të bukura dhe parqet argëtuese. Në këtë festë Tet, ju duhet të shijoni ndjenjën e relaksimit në ujin e freskët dhe blu të detit në plazhin Bai Chay, ose plazhin Tuan Chau. Ha Long Bay ka gjithashtu parkun argëtues Sun World Ha Long, parkun argëtues Sun Wheel Quang Ninh, parkun argëtues ndërkombëtar Tuan Chau… dhe shumë atraksione interesante turistike janë duke pritur për vizitorët. Udhëtimi në veri në natën e Vitit të Ri 2023.

4. Tam Dao – Vinh Phuc

Tam Dao ndodhet rreth 80 km nga Hanoi, ky vend shpesh krahasohet me “Da Lat të Veriut” nga banorët e kryeqytetit. Në të vërtetë, duke udhëtuar për në Tam Dao me rastin e Vitit të Ri 2023, vizitorët do të përjetojnë atmosferën tipike të ftohtë të Da Lat. Në veçanti, moti në Tam Dao në mëngjesin e hershëm të ditës së parë të vitit shpesh mbulohet me mjegull. Ky mot krijon kushte të favorshme që turistët të “gjuani retë” dhe të admirojnë malet e mjegullta Tam Dao.

*

Kisha e lashtë prej guri është një vend unik për regjistrim në Tam Dao

Duke ardhur në Tam Dao me rastin e Tet, turistët kujtojnë të ndalojnë për të vizituar pamjet e famshme si porta e qiellit Tam Dao, Thang May, maja Rung Rin, tempulli Ba Chua Thuong Ngan, kulla televizive, ujëvara e argjendtë, kisha e lashtë Tam. mbi pamjet, kisha e lashtë Tam Dao është vendi që tërheq turistët e rinj që janë të apasionuar pas “jetesës virtuale” për të bërë foto.

5. Plateau Dong Van Stone – Ha Giang

Pllaja shkëmbore Dong Van është destinacioni më i famshëm turistik në Ha Giang. Shumë turistë shpesh pyesin veten: “Pse një vend plot shkëmbinj si Dong Van tërheq kaq shumë turistë?”. Vetëm kur të vijnë në Dong Van dhe të shohin peizazhet e bukura këtu, turistët do ta kuptojnë se e kanë gabim sepse Dong Van nuk ka vetëm gurë, por edhe pemë, shtëpi, fusha me lule, fusha me misër … shumëngjyrëshe duke u rritur në mes të një të bukure. peizazh.malësi shkëmbore.

Xem thêm :   " Giải Mã Con Số Tình Yêu 520, 530, 5630, 1314,, Ý Nghĩa Các Con Số Trong Tiếng Trung Quốc Là Gì

*

Ngjyra e verdhë e luleve të canola i shton ngjyrë “parajsës gri” të Dong Van në natën e Vitit të Ri

*

Për të arritur në pllajën shkëmbore Dong Van, vizitorëve do t’u duhet të kalojnë një rrugë të gjatë prej rreth 150 km me shumë kalime të thella dhe të rrezikshme. Edhe pse rruga për në pllajën shkëmbore Dong Van është paksa e rrezikshme dhe e vështirë për t’u shkuar. Por ende shumë turistë nuk e kanë problem rrugën për në pllajën shkëmbore Dong Van për të admiruar malet madhështore shkëmbore dhe momentin e kalimit nga viti i vjetër në vitin e ri.

Fillimi i vitit është edhe koha më e bukur e rrafshnaltës shkëmbore Dong Van. Duke qëndruar në pllajën shkëmbore të Dong Van-it, duke parë fshatin poshtë, vizitorët do të mund të shohin ngjyrën e bardhë të luleve të kumbullës, ngjyrën rozë të luleve të pjeshkës, ngjyrën e verdhë të luleve të mustardës… që lulëzojnë kudo. Mes skenës së mbushur me lule, ka edhe pamje të shtëpive unike të lashta prej guri të njerëzve etnikë në Dong Van.

Nëse keni ardhur në pllajën shkëmbore Dong Van me rastin e Vitit të Ri Hënor, duhet të ndaleni për të vizituar atraksionet turistike pranë Dong Van, si kalimi Ma Pi Leng, rezidenca e mbretit Meo, qyteti i vjetër Dong Van, Quan Ba mal binjak…

6. Liqeni Dai Lai – Vinh Phuc

*

Pamja e liqenit Dai Lai është paqësore dhe poetike

E vendosur nën vargun malor Tam Dao, ka një zonë liqeni me pamje të bukur. Emri i këtij liqeni është Liqeni Dai Lai. Jo vetëm peizazhi poetik natyror, klima në liqenin Dai Lai është gjithashtu shumë e butë. Duhet thënë se “nëna natyrë” e ka favorizuar liqenin Dai Lai me një peizazh “poetik përrash”.

Duke shkuar në liqenin Dai Lai për të udhëtuar në pranverë në ditën e Vitit të Ri, vizitorët do të mund të vizitojnë ishullin Ngoc, ishullin e shpendëve, të pushojnë peshkimin … nën motin e ngrohtë të pranverës së hershme. Në zonën e liqenit Dai Lai, ndodhet një resort shumë i bukur dhe romantik i quajtur Flamingo. Arkitektura e Flamingo Resort është në harmoni me peizazhin natyror të liqenit Dai Lai. Në veçanti, restoranti me bambu i Flamingo Dai Lai Resort është pika më e famshme e fotografive të “jetesës virtuale” në liqenin Dai Lai.

7. Kryeqyteti Hanoi

*

Vizitorët presin ngjarjen e fishekzjarreve në Liqenin e Shpatit në natën e Vitit të Ri

*

Banorët e kryeqytetit të Hanoit nuk kanë nevojë të shkojnë larg për të shijuar Tet sepse Hanoi është një prej tyre Destinacione turistike “jashtëzakonisht të nxehta” në veri në natën e Vitit të Ri 2023. Hanoi ka Liqenin e Shpatit, Liqenin Perëndimor, lagjet e vjetra, Katedralen Hanoi, Tempullin e Letërsisë Quoc Tu Giam, Pagodën Një Shtyllë… këto janë atraksione turistike që tërheqin turistët vendas dhe ndërkombëtarë për t’i vizituar në ditët e para të Vitit të Ri.

Ndarja e udhëtimeve e Viet Fun Travel ju ka sjellë destinacionet më të famshme turistike në veri gjatë Vitit të Ri Hënor 2023. Kështu që ju tashmë e dini Ku të udhëtoni me pushime Tet në veri? Ende jo? Nëse jo, zgjidhni shpejt një nga destinacionet turistike që Viet Fun Travel sapo ka ndarë më lart për të udhëtuar në këtë festë Tet! Ju urojme te kaloni momente te mrekullueshme relaksi me te dashurit tuaj ne Diten e Vitit te Ri 2023.

Shihni gjithashtu: Çmimin më të mirë të Letërsisë së klasës 12 – Kompozitori i Letërsisë së klasës 12 Vëllimi 1, Vëllimi më i mirë 2, Shkurt

Madhështore
Viet Tour
janë duke siguruar Turne veriore 2022 prestigj në Hanoi, me shumë orare tërheqëse, atraksione të famshme, vende me natyrë madhështore dhe pamje të bukura, vizitorët që vijnë këtu do të admirojnë 4 stinët e pranverës, verës, vjeshtës dhe dimrit… Turizmi verior është gjithmonë një pikë takimi ideale për të gjithë vizitorët. .

*

*

*

*

*

TUR I HUAJ — Udhëtime në Kore — Udhëtime në Japoni — Udhëtime në Kinë — Udhëtime në Tajvan — Udhëtime në Tajlandë — Udhëtime në Evropë — Udhëtime në Hong Kong — Udhëtime në Singapor — Udhëtime në Myanmar — Udhëtime në Malajzi — Udhëtime në Amerikë — Maldive udhëtim — Udhëtim në Indi — Udhëtim në Afrikë — Udhëtim në Bali — Udhëtim në Dubai — Udhëtim në Laos — Udhëtim Turne në Kamboxhi — Udhëtime në Indonezi — Udhëtime në Australi — Udhëtime në Afrikën e Jugut — Udhëtime në Filipine — Udhëtime në Rusi — Butani Udhëtime — Udhëtime në Korenë e Veriut — Turqi Udhëtime NË VEND – – Udhëtime në veri — Udhëtime Phu Quoc — Udhëtime Da Nang — Udhëtime Cat Ba — Udhëtime Sapa — Udhëtime në Rajonin Qendror — Udhëtime Con Dao — Udhëtime Hue — Co To Udhëtime — Udhëtim Moc Chau — Turne Tam Dao — Turne Jugor — Turne Quang Binh — Udhëtim Ha Long — Udhëtim Phu Yen — Udhëtim perëndimor — Udhëtim Da Lat – – Udhëtim Turizëm në Malësi — Turizëm Ha Giang — Turizëm me temë Turizmi Quy Nhon — Udhëtim për Vitin e Ri — Turi i 2 shtatorit — Udhëtim detar — Udhëtim veror — 30 prill Udhëtim — Udhëtim luksoz — Udhëtim pelegrinazhi — Pushime udhëtimi — Udhëtimi në festival — Udhëtimi me lundrim — Udhëtimi në muajin e mjaltit — Udhëtimi në grup — HOTEL falas dhe i lehtë — Hotel me 3 yje — Shërbime hoteli me 4 yje — Viza Koreane — Viza për Japoni — Viza për Evropën — Viza e Mbretërisë së Bashkuar — Paraqitja e vizave të Afrikës së Jugut — Kompania e prezantimit të kompanisë — Klientët tipikë — Letër e hapur — Licenca ndërkombëtare e udhëtimit — Arritjet — Udhëheqja — Biblioteka e udhëzuesve të udhëtimit — Udhëzuesi i udhëtimit në Kore — Manual Udhëtimi në Evropë — Udhëzues Udhëtimi në Tajlandë — Udhëzues Udhëtimi Verior — Udhëzues Udhëtimi Perëndimor — Udhëzues Udhëtimi në Japoni — Udhëzues Udhëtimi në Australi — Udhëzues Udhëtimi Laos — Udhëzues Udhëtimi Moc Chau — Udhëzues Udhëtimi Da Lat — Udhëzues Udhëtimi në Kinë – – Udhëzues Udhëtimi në Dubai – Udhëzues Udhëtimi në Kamboxhia – Udhëzues Udhëtimi Tam Dao – Udhëzues Udhëtimi Da Nang – Udhëzues Udhëtimi në Hong Kong – Udhëzues Udhëtimi në Maldive – Udhëzues Udhëtimi në Indonezi – Udhëzues Udhëtimi Sapa – Udhëzues Udhëtimi Phu Yen — Udhëzues udhëtimi në Tajvan — Udhëzues udhëtimi veror — Udhëzues udhëtimi në Malajzi — Udhëzues udhëtimi në Nha Trang — Udhëzues udhëtimi në Singapor — Udhëzues udhëtimi detar — Udhëzues udhëtimi Phu Quoc — Udhëzues udhëtimi Cat Ba – – Udhëzues udhëtimi Ha Long – Udhëzues udhëtimi në Central Highlands – Udhëzues udhëtimi Con Dao – Udhëzues udhëtimi Quang Binh – Udhëzues udhëtimi në Myanmar – – Udhëzues udhëtimi Quy Nhon – Udhëzues Udhëtimi në Rusi – Udhëzues Udhëtimi për Amerikën – Udhëzues Udhëtimi në Indi – – Udhëzues Udhëtimi në Bali — Udhëzues Udhëtimi në Butan — Udhëzues Udhëtimi në Turqi Turqi

Xem thêm :   Tìm hiểu lịch sử trung quốc, lịch sử trung quốc hơn 5000 năm
du lịch tết 2022 miền bắc
-->

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Du Lịch Tết 2022 Miền Bắc Dịp Tết 2023, Tour Miền Bắc Tết Quý Mão 2023 Giá Tốt . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *