Rate this post

Parku Kombëtar Phong Nha – Ke Bang Ai krahasohet me një “peizazh zanash” ose “një pallat mbretëror në tokë” me një skenë të egër dhe të bukur natyrore si një pikturë me bojëra uji që Krijuesi u ka dhuruar njerëzve të Quang Binh. Kjo është arsyeja pse Phong Nha është bërë një destinacion tërheqës turistik për turistët vendas dhe të huaj, turizmi Phong Nha duhet t’i referoheni disa Përvoja e udhëtimit Phong Nha – Ke Bang 2022 më poshtë për ta bërë udhëtimin më të plotë dhe interesant.

Po shikoni: Përvoja e mirë e udhëtimit: çmimet e biletave, argëtimi a

Përvoja e udhëtimit Phong Nha – Ke Bang 2022

Katalogu i përmbajtjes

1 Përvoja e udhëtimit Phong Nha – Ke Bang 20221.6 Çfarë është e bukur për Phong Nha Ke Bang?

Ku ndodhet Phong Nha Ke Bang?

Parku Kombëtar Phong Nha – Ke Bang ndodhet në rrethet Bo Trach dhe Minh Hoa, në provincën Quang Binh, rreth 50 km nga Dong Hoi në veriperëndim dhe rreth 500 km nga kryeqyteti Hanoi në jug.

*

Phong Nha Ke Bang në provincën Quang Binh
Phong Nha Ke Bang është i lidhur me bëmat historike heroike. Këtu është ndërhyrja midis pyllit primar dhe lumit Son, së bashku me shpellën e ujit të thatë dhe shpellën e ujit duke krijuar një pikturë me bojë që mahnit vizitorët. Phong Nha, Ke Bang njihet nga UNESCO si një trashëgimi natyrore botërore.

Në cilin muaj duhet të udhëtoj në Phong Nha Ke Bang?

Përvoja e udhëtimit Phong Nha Ke Bang, së pari nëse planifikoni të eksploroni këtë vend, duhet të keni një kuptim të qartë të klimës së tokës Quang Binh. I përket zonës klimatike tropikale të musonit me dy stinë të dallueshme:

Sezoni i thatë (prill – gusht): Temperatura jashtë është 36-37°C, temperatura në shpellë është gjithmonë 20-21°C, që është shumë e ftohtë dhe e këndshme. Kjo është një kohë mjaft e favorshme për të marrë pjesë në eksplorimet e shpellave në zemër të trashëgimisë natyrore botërore Phong Nha – Ke Bang.Sezoni me shi (nga shtatori deri në mars të vitit të ardhshëm): Karakterizohet nga musoni verilindor, reshjet mesatare janë nga 2,000 mm në 2,300 mm/vit. Në sezonin e ujit të lartë, uji në rritje i lumit Son do të errësojë hyrjen e shpellës, anijet turistike nuk mund të hyjnë këtu, kështu që është e pamundur të vizitosh Shpellën Phong Nha. Sa i përket shpellave të thata: Shpella Tien Son, Shpella Thien Duong, ju mund t’i vizitoni ende normalisht.

=> Prandaj, koha më e mirë për të udhëtuar Phong Nha – Ke Bang është nga prilli deri në gusht, sepse moti është mjaft i favorshëm për ndonjë gjë interesante dhe turizëm.

*

Rekomandohet të udhëtoni në Phong Nha Ke Bang nga prilli deri në gusht

Udhëzime për në Phong Nha Ke Bang

Phong Nha Ke Bang i përket distriktit Bo Trach, qyteti Dong Hoi, kështu që së pari duhet të lëvizni në qytetin Dong Hoi, pastaj të merrni më shumë autobusë, taksi, taksi me motoçikletë për në Phong Nha Ke Bang (50 km). Do të doja të ndaja me ju itinerarin si më poshtë:

+ Aeroplan: Airlines Vietnam Airlines, Vietnam Airlines
Jet
Air, Bamboo Airways … të gjitha kanë fluturime nga Saigon në aeroportin Dong Hoi, koha e fluturimit është rreth 1h30 minuta, pastaj nga ky aeroport merrni një taksi për në Phong Nha Ke Bang (45 km).

Xem thêm :   Tour Du Lịch Hàn Quốc 2022 Vietnam Booking, Tour Du Lịch Tháng Du Lịch Hàn Quốc Vì Phái Đẹp

+ Treni: Linja e qytetit. Ho Chi Minh – Dong Hoi. Çmimi i biletës: 4600,000 VND deri në 1,300,000 VND në varësi të klasës së biletës

*

Mjetet e transportit për në Phong Nha+ Makinë pasagjerësh: Ka shumë udhëtime direkte me autobus nga Hanoi/Saigon në shpellën Phong Nha, çmimi është vetëm rreth 250,000 VND ose më shumë, që është shumë më lirë se mjetet e tjera të transportit. Detajet mund të gjenden në: Autobus nga Hanoi në Phong Nha, Quang Binh,

Mjetet e transportit nga Dong Hoi në Phong Nha Ke Bang janë si më poshtë:

Përvoja e udhëtimit në Phong Nha Ke Bang është e vetë-mjaftueshme, shoh që nuk ka shumë hotele aty pranë, por nëse ende dëshironi të qëndroni, mund t’i referoheni listës së hoteleve pranë Phong Nha Ke Bang KETU.

*

Ku të rezervoni një hotel në Phong Nha Ke Bang?

Harta dhe çmimi i biletës për të vizituar Phong Nha Ke Bang 2022

Për ta bërë më të lehtë për ju që të vizitoni dhe eksploroni Parkun Kombëtar Phong Nha Ke Bang, këtu është një hartë turistike e Phong Nha Ke Bang për referencën tuaj:

*

Harta turistike Phong Nha Ke Bang
Çmimi i biletës për të vizituar Phong Nha Ke Bang 2022 aktualisht renditet si më poshtë: Shpella e Parajsës: 250,000 VND/të rritur, fëmijë 1,1 milion – 1,3 milion e barabartë me 50% të biletave të të rriturve. Shpella Phong Nha: 150,000 VND / i rritur, fëmijë nën 1,3 milion janë të lira për t’u vizituar. Shpella Tien Son: 80,000 VND/të rritur, fëmijët nën 1,3 m janë falas për t’u vizituar. Pranvera Mooc: Bileta e hyrjes 80,000 VND/i rritur Fëmijët nën 1m3 janë falas. Bileta e paketës 180 000 VND/ 01 biletë/ 01 i rritur. Fëmijët: 100,000 VND/kohë. Kopshti Botanik Phong Nha: 40,000 VND/ 01 biletë/ 01 i rritur, fëmijët e barabartë me 50% të tarifës së të rriturve

Çfarë është kaq e bukur për Phong Nha Ke Bang?

Turizmi Phong Nha duhet të shkojë për të luajtur? Për të qenë në gjendje të eksploroni plotësisht vendet, duhet të kaloni kohën më të mirë për të udhëtuar Phong Nha 3 ditë 2 netë. Më poshtë, janë atraksionet turistike më të bukura Phong Nha Ke Bang për vizitorët për ta bërë më të lehtë për vizitorët të mësojnë dhe eksplorojnë këtë park kombëtar.

Shpella Phong Nha

Shpella ka një gjatësi prej 8 km, është shpella me sistemin më të gjatë lumor nëntokësor në botë. Për të hyrë në shpellën Phong Nha, vizitorët zbresin nga një varkë me motor dhe ndjekin lumin Son për të hyrë në shpellë. Kur hyni në shpellën Phong Nha, do të ndjeni atmosferën e freskët dhe të këndshme, veçanërisht në verë kur temperatura është vetëm 17-20 gradë Celsius. Duke ardhur këtu, nuk mund të mos zbrisni në shpellë për të shijuar bukurinë e shpellës. Bukuria e natyrës së bukur njihet si “Shpella e Parë” e bukurisë madhështore të natyrës. Eksploroni shpellat Bi Ky, Co Tien dhe Cung Dinh për të parë stalaktite të bukura me ngjyra dhe forma të ndryshme.

*

Shpella Phong Nha
Nëse shkoni në një grup të madh, duhet të merrni me qira një varkë veçmas, dhe nëse ka pak njerëz, duhet të bashkoheni. Varkë për të vizituar Shpellën Phong Nha 2021: 550,000 VND / 1 varkë me xhaketë shpëtimi, që mban deri në 12 të ftuar, përfshirë fëmijë.Shpella Tien Son

Duke ardhur në shpellën Phong Nha, është e pamundur të mos vizitosh shpellën Tien Son e cila konsiderohet binjake e natyrës. Vende të famshme për t’u vizituar në Phong Nha. Duke ardhur në shpellën Tien Son, do të ndiheni sikur jeni në mbretërinë qiellore, misterioze dhe magjike. Shpella Tien Son është emërtuar nga turistët si “Nam Thien De Nhat Dong”, Shpella Tien Son konsiderohet një kështjellë stalaktitesh me mijëra stalaktite shumëngjyrëshe…

*

Shpella Tien Son
Varkë për të vizituar Shpellën Phong Nha & Shpellën Tien Son: 550,000 VND / 1 varkë / 12 të ftuar me jelek shpëtimiShpella e Parajsës

Xem thêm :   Bộ giải mã morse - trình dịch mã morse

I quajtur “pallati në tokë” me peizazhet më magjike dhe madhështore në botë dhe shpellën më të gjatë të thatë në Azi, e rrethuar nga Parku Kombëtar Phong Nha – Ke Bang. Në shpellën me stalaktite të panumërta me forma të ndryshme, në të cilën stalaktite të famshme si statuja e Virgjëreshës Nënë që mban një foshnjë; Pallati Giao Tri është vendi ku Perandori Jade diskutoi vendin me oborrtarët e tij, i rrethuar nga statuja të njëbrirëshve, fenikseve… Shpella Thien Duong dhe shpella Phong Nha konsiderohen si dy shpellat më të bukura në zonën turistike Phong Nha – Ke. zhurmë.

*

Shpella e Parajsës
Shërbimi i transferimit të tramvajit: Tramvaj me 04 vende: Çmimi i biletës me një drejtim: 60,000 VND/rrugë/drejtim. Çmimi i biletës vajtje-ardhje: 100,000 VND / itinerari / tramvaj vajtje-ardhje 06 vende: Tarifa me një drejtim: 90,000 VND / itinerari / kohë. Çmimi i biletës vajtje-ardhje: 150,000 VND / rrugë / vajtje-ardhje
Makinë elektrike 8 vende: 200,000 vnd/makinë/rrumbullakët
Makinë elektrike me 14 vende: 350,000 VND/makinë/rrumbullakëtHang En

Është shpella që tërheq më shumë turistët vendas dhe të huaj sot në Vietnam, me një peizazh të rrallë. Shpella En ka një gjatësi prej më shumë se 1.6 km, duke përfshirë 3 porta, tavani i shpellës është 100 m i lartë, 170 m i gjerë. Në zemër të shpellës është një përrua blu e pastër që gjarpëron dhe të çon në malin Son Doong. Në tavanin me stalaktite me shumë forma folesh me mijëra dallëndyshe dhe lakuriq nate, shpella En është e bukur dhe tërheqëse, por jo të gjithë kanë guximin të eksplorojnë sepse rruga për në shpellë është shumë e rrezikshme dhe e lehtë për t’u humbur.

*

Hang EnMooc SpringsNga zona Turizmi Phong Nha Ke Bang Rreth 10 km nga Mooc Spring. Kjo është një zonë e egër turistike, me peizazhe poetike, ajër të pastër simpatik, duke u bërë një destinacion tërheqës turistik dhe vendpushim ideal kur vini në Quang Binh. Ju mund të bëni kajak në rrjedhën Nuoc Mooc për të eksploruar peizazhin e bukur këtu.

*

Mooc Springs
Bileta e shërbimit të paketës 180,000 VND / 1 biletë / 1 i rritur (Përfshirë: Larje në rrjedhë, Kërcim, Kajak, Xhaketa shpëtimi, Vozita, Shpëtim). Fëmijët: 100,000 VND / kohë Biletat e hyrjes: 80,000 VND / 1 biletë / 1 i rritur, fëmijët nën 1,3 milion janë falas për t’u vizituar.

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Phong Nha Ke Bang?

Përvoja e udhëtimit Phong Nha Ke Bang, duke ardhur këtu nuk mund të mos shijoni specialitetet e famshme këtu, duke përfshirë pjata të tilla si:

Supa me qull është një pjatë e famshme në Phong Nha Ke Bang, që mban aromën e vendlindjes së njerëzve të Quang Binh dhe ka të njëjtën shije si pho në Hanoi.

*

Specialitete të shijshme duhet të shijoni kur udhëtoni në Phong Nha Ke Bang
Torta e filtrit është e njohur me shumë turistë kur udhëtojnë në Phong Nha Ke Bang për shkak të aromës së saj unike. Ose qull goca deti, petullat e orizit kaf, kokrra gjaku, kur zihen me avull, thithin ujin dhe janë të ëmbla; grupi, peshku Hanh, pomfret i pjekur në skarë, kallamar…

*

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Phong Nha Ke Bang?

Çfarë të blini si dhuratë në Phong Nha Ke Bang?

Ka shumë pjata fshatare dhe specialitete të tokës Quang Binh, ju mund të zgjidhni të blini dhurata për t’u bërë të afërmve dhe miqve si: Letër orizi Tan An, komuna Quang Thanh (Quang Trach), ushqime deti të thata komuna Bao Ninh, paste karkalecash Hai Thanh (Dong Hoi), salcë peshku Duc Trach (Bo Trach), patate e ëmbël Hai Ninh, verë Vo Xa (Quang Ninh)…

Adresat e blerjeve pranë Phong Nha Ke Bang, mund t’i referoheni sugjerimeve më poshtë:

Tregu Dong Hoi: Qendra tregtare e provincës

Hieu Hang Supermarket

Supermarketi Anh

Dulich9.com shpresoj me ndarjen rreth Përvoja e udhëtimit Phong Nha – Ke Bang e vetë-mjaftueshme 2022 Sa më sipër do t’ju ofrojë informacione të dobishme dhe të nevojshme për ta bërë udhëtimin tuaj më argëtues dhe emocionues. Përveç kësaj, ju mund t’i referoheni disa informacioneve të dobishme si:

Xem thêm :   Top 10 Cảnh Đẹp Nước Mỹ Cần Khám Phá, Top 31 Cảnh Đẹp Ở Mỹ

Turizmi Quang Binh do t’ju sjellë përshtypje të paharrueshme pas mbërritjes Shpella e Parajsës dhe Shpella Phong Nha (Shpella e Parajsës). Këto dy shpella janë dy udhëtime të ndryshme, por ato janë në të njëjtën popullsi të Parkut KombëtarPhong Nha Ke Bangpër të thënë kështu Shpella e Parajsës është një destinacion i ri dhe tërheqës për turistët vendas dhe të huaj. Shpella Thien Duong konsiderohet si një nga shpellat më të bukura dhe më të gjata në botë (me një gjatësi prej më shumë se 31 km).Rruga e duhur për juËshtë më mirë të vizitoni Shpellën Thien Duong fillimisht në mëngjes, sepse duhet të udhëtoni mjaft fort kur duhet të ecni, ky është gjithashtu një aktivitet për ata që pëlqejnë ngjitjen. Pastaj, në fund të turneut Shpella e Parajsës duhet te hani dreken..Eksploroni shpellën Phong Nha në një varkë lokaleSistemi i shpellës Phong Nhame një gjatësi totale rreth 80 km.Do të zbresësh nga motobarka për të ndjekur lumin Son për të hyrë në shpellë. Kur hyni në shpellën Phong Nha, temperatura është vetëm 18-22 gradë Celsius. Këtu zbrisni nga varka dhe eksploroni shpellat Bi Ky, Co Tien dhe Cung Dinh për të parë stalaktite me ngjyra dhe forma të ndryshme. Phong Nha është 150.00vnd/person/ biletë
Varkë 360,000 VND/varkë mund të transportojë deri në 12 të ftuar. (Nëse shkoni me një numër të madh njerëzish, mund të merrni me qira një varkë private, ose mund të bashkoheni në një grup me pak njerëz)

*

KUZHINAshkatërroni Shpellën e ParajsësShpella Phong Nha dhe Shpella Thien Duong ndodhet në zemër të një kompleksi malor gëlqeror në një lartësi prej 191 m, që rrethon pyllin primar të Parkut Kombëtar Phong Nha Ke Bang. Shpella e Parajsës Me një gjatësi prej më shumë se 31 km, gjerësi nga 30 në 100 m, vendi më i gjerë është deri në 150 m, lartësia nga fundi i shpellës deri në tavan është rreth 60 – 80 m. Struktura misterioze misterioze i befason vizitorët, me imagjinatë do të shihni shumë forma të ndryshme….. Krahasuar me shpellën Phong Nha, Shpella e Parajsës forma më të nuancuara.

Shihni gjithashtu: Ambasadori i Kulturës së Leximit – Formulari i fundit i hyrjes 2022

*

Restorante në lumin Chay, Shpella e ErrëtZgjidhni një vend për të qëndruar·Hotel Dong HoiHotel me 2 yje:Hotel Ngan Ha, Hotel Ban Mai, Çmimi i Hotelit Sunrise varion nga 350,000 VND – 550,000 VN/dhomë/natë (Mëngjesi nuk përfshihet)Hotel me 3 yje: Hotel Reverside, Hotel Quang Phu, Bao Ninh Resort, Hotel Luxe… çmimet variojnë nga 500,000 VND – 800,000 VND/dhomë/natë (përfshirë mëngjesin)Hotel me 4 yje:Hotel Muong Thanh Quang Binh, Hotel Saigon Quang Binh. Çmimi varion nga 900,000 VND – 1,100,000 VND/dhomë/natë (përfshin mëngjesin në shuplakë)Hotel me 5 yje:Sunspa Resort, Muong Thanh Çmimi luksoz nga 1,100,000 VND – 2,500,000 VND/dhomë/natë (përfshirë mëngjesin në shuplakë)Hotele në qytetin Phong NhaShtëpi banimi të klasit të lartë:Shtëpia e liqenit Phong Nha, Chay lap Farmstay, Ho Khanh Homestay, … çmimi nga 800,000 VND – 1,100,000 VND/dhomë/natë (mëngjesi i përfshirë)Hotel me 3 yje:Çmimi Heritage By Night 600,000 VND/dhomë/natë (përfshirë mëngjesin)Hotel me 2 yje:Çmimi Saigon Phong Nha është 400,000 VND – 500,000 VND/dhomë/natë (me mëngjes)Hotel me 1 yje:Hotel Thien Thanh, Hotel Thien Duong, çmimi 300,000 VND/dhomë/natëShtëpi për mysafirë:Easy Tiger Hostel, Huong Giang Hostel… çmimi 200,000 VND – 250,000 VND/dhomë/natë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Giá Vé, Ăn Chơi A Kẻ Bàng . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *