Rate this post

Destinacion turistik Binh Duong Ka shumë atraksione të bukura dhe interesante, argëtim dhe argëtim që jo të gjithë i njohin. Nëse dëshironi të regjistroheni në Binh Duong, mund të vini re vendndodhjet që baigiangdienbien.edu.vn do të prezantohet më poshtë.

Po shikoni: Sugjerime për 7 resorte në Binh Duong për fundjavën

Mục lục ẩn

1. Parku i ri i qytetit Binh Duong – Vend shumë i bukur turistik në Binh Duong

*

Parku është ndërtuar sipas standardeve të Singaporit

Parku është ndërtuar sipas standardeve të Singaporit, gjë që është kulmi për zonën e re të qytetit. Në të njëjtën kohë, ky vend është edhe një vend për argëtim, argëtim, pikniqe plot atraksion dhe shkallë në të ardhmen. Ky park zgjidhet edhe nga shumë njerëz që pëlqejnë të përdorin kamerat “lente” për të bërë foto të bukura dhe romantike.

*

2. Kisha Phu Cuong Binh Duong – Vendi unik turistik Binh Duong

*

E ndërtuar në një stil modern gotik shumë unik

Kjo është një nga Selia e Shenjtë më e madhe në Binh Duong. E ndërtuar në një stil modern gotik mjaft unik. Ardhja në Binh Duong pa vizituar Katedralen e dioqezës Phu Cuong është një gabim.

3. Kafene Wind & Water Binh Duong – Një destinacion tërheqës turistik në Binh Duong

*

Zbatimi i parimeve aerodinamike

Një por ka fituar shumë çmime të Shoqatës së Arkitektëve të Vietnamit dhe ndërkombëtarisht. Kafene Era dhe Uji është një ndalesë interesante dhe ka fuqinë për të magjepsur vizitorët. Projekti është një kombinim delikat dhe harmonik midis energjisë së erës dhe kapacitetit ftohës të ujit. Zbatimi i parimeve aerodinamike e ka ndihmuar projektin të kursejë koston e blerjes dhe përdorimit të kondicionerëve.

*

4. Tempulli Tibetian Binh Duong – Atraksion turistik Binh Duong

*

Tempulli Tibetian Binh Duong

Xem thêm :   Trắc Nghiệm Khám Phá Bản Thân Và Sở Thích Nghề Nghiệp, 10 Bài Trắc Nghiệm Miễn Phí

Tempulli Tibetian sërish tërheq turistët me statujën më të madhe të flokëve me gërsheta të Dat Ma Su To në Vietnam. Një tipar i veçantë i statujës është edhe në pamjen, statuja përshkruan figurën e paraardhësit të parë Zen Bodhidharma duke ecur, në shpatullën e tij është një shtyllë, maja e shtyllës në dorën e djathtë është çanta e universit dhe koka. në anën e majtë është Varri i Dhiatës së Vjetër. Në shtyllë varet edhe një kapele konike e stilit vietnamez.

5. Pagoda Hoi Khanh Binh Duong – Vendi unik turistik Binh Duong

*

Faltore Hoi Khanh Binh Duong

Duke pasur një statujë unike të shtrirë, faltore Hoi Khanh dikur mori rekordin për statujën e Budës më të gjatë të shtrirë në çati në Azi. Përveç kësaj, ka 3 fletë letre blu të gdhendura me Cuu Long, Thirteen Arhat, Tu Linh dhe Tu Quy me gdhendje të sofistikuara me vlerë të lartë artistike. Tempulli nuk është vetëm një vend adhurimi, por edhe një qendër e praktikës budiste në rajon.

*

6. Pagoda Chau Thoi Binh Duong – Vend i lashtë turistik Binh Duong

*

Pagoda Chau Thoi

Pagoda Chau Thoi një nga faltoret më të vjetra të provincës Binh Duong. Arkitektura unike budiste, bukuria paqësore dhe e ajrosur e tempullit tërheq shumë vizitorë nga e gjithë bota.

7. Tempulli Ba Binh Duong – Një destinacion tërheqës turistik në Binh Duong

*

Tempulli Ba Binh Duong

Ky është një tempull i krijuar nga grupe vietnamezo-kineze për të adhuruar perëndeshën Thien Hau Thanh Mau. Tempulli përbëhet nga tre blloqe, në mes është salla kryesore me tre fjalë “Thien Hau Cung”, në dy dyert kryesore me katër fjalë “Quoc Thai Dan An”.

8. Liqeni Binh An Binh Duong – Vendi Turistik Binh Yen Binh Duong

*

Binh An Liqeni Binh Duong

Në përputhje me emrin e tij, peizazhi në liqen është shumë i qetë, i qetë, i përshtatshëm për t’u çlodhur. Liqeni është i rrethuar nga pemë që japin hije gjatë gjithë vitit, shtretërit e luleve që lulëzojnë në katër stinë.

9. Fshati Som Su Craft Binh Duong – Një destinacion i larmishëm turistik në Binh Duong

Qeramika Binh Duong me bojë me shkëlqim, të qëndrueshëm dhe të bukur

Produktet qeramike këtu janë mjaft të ndryshme në ngjyra dhe dizajn, nga sendet shtëpiake të njohura deri te arti dekorativ dhe qeramika industriale. Qeramika Binh Duong me bojë me shkëlqim dhe të qëndrueshme favorizohet nga shumë konsumatorë në të gjithë vendin.

10. Grupi turistik i liqenit Dau Tieng Binh Duong – Vendi unik turistik Binh Duong

Grupi turistik i liqenit Dau Tieng

Ky vend është i njohur edhe për projektin unik të ujitjes së liqenit Dau Tieng. Liqeni është i pastër dhe i qetë. I rrethuar nga bari i gjelbër i harlisur, i ndërthurur me tufa lulesh të bardha që nxjerrin aromë aromatike.

11. Fshati me llak Tuong Binh Hiep Binh Duong – Vendi Turistik Tradicional Binh Duong

I famshëm për zanatin e tij prestigjioz dhe cilësor të llakut

Ky vend ka qenë prej kohësh i famshëm për zanatin e tij prestigjioz dhe cilësor të llakut. Me vlerë të lartë artistike, eksportohet në një sërë vendesh të botës. Pjesëmarrja në shumë ekspozita kombëtare dhe ndërkombëtare. Këtu do të mund të dëshmoni nga dora e parë fazat e prodhimit të llakut. Një zeje unike tradicionale unike për Vietnamin.

12. Zona Turistike Dai Nam Binh Duong – Vend turistik kulturor Binh Duong

Tempujt, kështjellat, lumenjtë dhe përrenjtë, etj.

Ky vend shquhet me punimet e tempujve, kështjellave, lumenjve dhe përrenjve, … për qëllime turistike dhe nderim të bukurisë së kulturës dhe historisë kombëtare. Me një sipërfaqe totale prej 476 hektarësh, Lac Canh Dai Nam Van Hien përfshin 4 zona të shquara me karakteristikat e tyre. Është zona shpirtërore, zona e argëtimit, zona e detit artificial dhe zona e kopshtit zoologjik.

13. Parku Ujor Thanh Le Binh Duong – Një destinacion tërheqës turistik në Binh Duong

Vendi konsiderohet mushkëria e gjelbër e qytetit Thu Dau Mot.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Đầm Sen Tự Túc 2021 Điểm Đến Nổi Tiếng, Công Viên Văn Hóa Đầm Sen

Vizitorët do të kenë mundësinë të zhyten në një hapësirë ​​të gjelbër të parkut ujor Thanh Le. Vendi konsiderohet mushkëria e gjelbër e qytetit Thu Dau Mot. Përveç kësaj, aktivitetet argëtuese për të gjitha moshat janë mjaft tërheqëse si treni me avull, rrëshqitje, loja me ikonat e kërpudhave, etj.

14. Zona Turistike Thuy Chau Binh Duong – Vendi turistik i piknikut Binh Duong

Aktivitetet në natyrë janë shumë interesante.

Zona e ekoturizmit Thuy Chau Tërheqja e turistëve vendas dhe të huaj jo vetëm për shkak të rinisë dhe dinamizmit të saj, por edhe për aktivitetet tërheqëse në natyrë. Mund të thuhet se ky vend është vetëm një peizazh artificial prej më shumë se 18 hektarësh, por është një vend i mrekullueshëm për t’u larguar përkohësisht nga zhurma e një qyteti parqesh industriale të mbushura me pluhur.

15. Zona turistike Phuong Nam Binh Duong – Atraksion turistik Binh Duong

Jepini vizitorëve një ndjenjë paqeje

Një vend që tërheq vizitorët duke u dhënë vizitorëve një ndjenjë paqeje kur kthehen në një fshat vietnamez fshatar, të thjeshtë dhe paqësor. Eja ne Jugu do të thotë të arrish në rrënjët e grupit etnik vietnamez që brezat e rinj mund të mos kenë pasur kurrë mundësinë ta përjetojnë në realitet. Është një pikë shumë e veçantë kur rikrijohen të gjitha ato imazhe në këtë vend.

16. Zona Turistike Din Ky Lai Thieu Binh Duong – Vendi i gjallë turistik Binh Duong

I rrethuar nga shumë pemë

Peizazhi përreth ka shumë pemë të gjelbra, afër natyrës dhe imazhe të tilla si lundër që lëkundet, pemë të vjetra bambuje që lëkunden nga era. Rreshtat e pemëve të pjerrëta të kokosit dhe ura e vogël mbi lumë janë rikrijuar besnikërisht dhe gjallërisht në fshatin jugperëndimor.

17. Pemishtja Lai Thieu Binh Duong – Vendi Turistik Natyror Binh Duong

shijoni ajrin e pastër të natyrës

Çdo vit në sezonin e shirave nga maji deri në gusht është sezoni më i pjekur i frutave në Lai Thieu. Vizitorët mund të zgjedhin Kopshti Lai Thieu për fundjavë për të pushuar, argëtuar dhe shijuar ajrin e pastër të natyrës.

18. Aeon Mall Binh Duong – Vend i rehatshëm turistik Binh Duong

AEON MALL Qendra Tregtare

Me një sipërfaqe prej më shumë se 70,000 m2, qendra tregtare AEON MALL Binh Duong Canary është një qendër komplekse me shumë ambiente perfekte për familjet si supermarkete, dyqane kozmetike, modë, pajisje shtëpiake, restorante, kinema, zona për lojëra për fëmijë, bowling, etj. qendër matematike, palestër,…

19. Bach Dang Night Market dhe Walking Street – Vendi turistik interesant Binh Duong

Tregu i natës Bach Dang dhe rruga për këmbësorë

I quajtur treg nate, në fakt, këto janë vetëm aktivitete të ditës në natë të tregjeve më të mëdha në Binh Duong. Tregu i natës Është gjithashtu një nga veçoritë kulturore të tokës industriale Binh Duong, duke i ndihmuar njerëzit që punojnë gjatë ditës të blejnë dhe të pushojnë pas një dite të vështirë pune.

20. Kopshti Urban i Parkut Midori Binh Duong – Vendi turistik luksoz Binh Duong

Zona Urbane e Kopshtit Midori Park

Duke ardhur këtu, ju jo vetëm që mund të zbuloni shumë vila luksoze dhe hapësira banimi, por gjithashtu zbuloni një park të gjelbër që zë më shumë se 50% të sipërfaqes me 40 lloje pemësh dhe shkurresh të mëdha të dizajnuara në kopshte lulesh të lulëzuara. sipas kopshtit të katër stinëve stil në Japoni.

21. Ujëvara Giang Dien Binh Duong – Një vend i freskët turistik në Binh Duong

Ujëvara Giang Dien Binh Duong

Ky vend krahasohet me miniaturën Da Lat të Jugut me ajrin e freskët dhe të freskët të zonës turistike, me radhët e pemëve të gjelbra buzë rrugës. Zhurma e ujëvarës që rridhte fort dhe zogjtë e vegjël që këndonin nëpër male na bënë të mendonim se ishim të humbur në një vend çudirash.

22. Mali Chua Chan Binh Duong – Vendi turistik i përvojës së Binh Duong

Në mal është faltore Buu Quang. Mund të hyni nga porta kryesore e zonës turistike malore Chua Chan, të ngjitni gati 400 shkallë për të arritur në tempull dhe më pas të ndiqni pyllin deri në majën e malit nga këtu.

Xem thêm :   Bảng giá combo du lịch đà lạt 2022, combo đà lạt

Gjatë rrugës ju keni mundësinë të admironi peizazhin e mrekullueshëm

Ngjitja e shkallëve për në faltore është e pjerrët dhe e lartë, megjithatë e lehtë për të humbur forcën. Gjatë rrugës ju keni mundësinë të admironi peizazhin e mrekullueshëm! Dhe kur të arrini në vijën e finishit, do të ndiheni shumë të emocionuar dhe të emocionuar. Gjithsesi, ky është ende një vend shumë i rekomanduar për ata që pëlqejnë një aktivitet dhe përvojë.

23. Parku Suoi Mo Binh Duong – Vendi mbresëlënës turistik Binh Duong

Parku Suoi Mo

Parku Suoi Mo Ajo krahasohet me një parajsë “det në pyll” me formacione natyrore mbresëlënëse, përrenj të pastër, ujëvara të freskëta dhe një pishinë të bukur me një sipërfaqe deri në 150,000 m².

24. Mango Garden Resort Binh Duong – Vendi i ri turistik Binh Duong

Krejt ndryshe nga emri kopsht mango, këtu nuk ka asnjë shenjë mango, por në hyrje ka të gjitha jackfruits dhe jackfruits. Duke hyrë thellë brenda, do të ndiheni të befasuar sepse peizazhi është shumë mbresëlënës.

Zonë turistike Mango Garden

Ka shumë kafshë të çuditshme, me përmasa të mëdha si peshqit e importuar nga jashtë më shumë se 3 m të gjatë. Specie të tjera si arinjtë, majmunët, strucat, krokodilët, hienat… do t’i bëjnë fëmijët shumë të emocionuar për të vizituar.

25. Zonë Turistike Akrepi i Artë Binh Duong – Vendi Turistik Natyror Binh Duong

Lojëra tipike të rajonit të lumit.

Arsyeja zonë turistike me emrin Akrepi i Artë sepse ky vend është gjithmonë plot me lule të verdha akrepi, sidomos kur lulet janë në lulëzim të plotë. Duke ardhur këtu, përveçse shijoni lulet tipike të verdha të përhapura në të gjithë resortin, mund të zhyteni në natyrë edhe me lojërat tipike të lumit.

26. Zona turistike Purple Lang Lang Binh Duong – Vendi turistik i piknikut Binh Duong

Zona turistike Binh Duong Purple Lang Lang

Një nga pikat argëtuese të “lumit perëndimor” që duhet të ketë në këtë listë është Zona e piknikut Bang Lang Tim. Duke ardhur këtu, ju mund të notoni lirshëm në lumë, të vozisni një varkë, të lëkundeni në një litar, … të zhyteni në atmosferën natyrore dhe të shijoni pjata të shijshme fshatare.

27. Fshati i Turizmit Bamboo Vietnam Binh Duong – Vendi unik turistik Binh Duong

Atraksioni i këtij fshati turistik që i bën shumë të rinj të dëshirojnë të bëjnë check-in është konvergjenca e shumë lojërave interesante lumore si kajak, varkë me shporta, jaht bambu, çiklizëm në lumë apo kalimi i pengesave.

Një destinacion turistik jashtëzakonisht interesant për ata që janë të apasionuar pas lojërave me ujë.

Bamboo Vietnam është një vendpushim unik si një mikrokozmos i rajonit të lumit jugor. Për shkak se i gjithë kampusi Tre Viet është i mbuluar nga lumenj, ky është një destinacion turistik jashtëzakonisht interesant për ata që janë të apasionuar pas lojërave me ujë.

Shiko me shume:

28. Fshati Bambu Phu An Binh Duong – Ekosistem i gjelbër shumë tërheqës

Fshati Phu An Bambu Binh Duong

Një vend që nuk mund ta humbisni kur ta vizitoni fshat bambuje Është një zonë kërkimore për ekspertët dhe studentët për të zbuluar dhe eksploruar mënyra për të ruajtur dhe zhvilluar bambu jeshil. Sidomos kur vijnë këtu, vizitorët kanë mundësinë të mësojnë më konkretisht për varietetet e bambusë, zhvillimin dhe procesin e shartimit përmes imazheve, modeleve dhe pamjeve dokumentare.

Këtu janë Destinacion turistik Binh Duong Interesante që mund t’i referoheni. Shpresoj se ky artikull do të ndihmojë udhëtimin tuaj. Mos harroni të ndiqni baigiangdienbien.edu.vn për vende më interesante.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Gợi Ý 7 Khu Du Lịch Ở Bình Dương Cho Ngày Cuối Tuần, Cẩm Nang Du Lịch Bình Dương . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *