Rate this post

*

*

Vietnami

*

anglisht

*

*

*

Edhe nëse vini në Ha Tien qoftë edhe një herë, do ta gjeni zemrën tuaj të valëvitet nga skena dhe dashuria këtu. Toka Ha Tien është poetizuar me bukuritë e detit, maleve, lumenjve… ka tërhequr shumë turistë afër dhe larg. Mos humbisni Ha Tien kur ju pëlqen peizazhi i bukur i maleve, detit, ishujve dhe fushave me një kombinim harmonik.

Shkurtimisht për qytetin Ha Tien

Ha Tien është pika e fundit e kufirit jugperëndimor, veriu kufizohet me Kamboxhia me një kufi 13.7 km të gjatë, Lindja dhe Jugu kufizohet me rrethin Kien Luong, Perëndimi kufizohet me Gjirin e Tajlandës me një vijë bregdetare 22 km të gjatë. Ha Tien është i famshëm për plazhin e tij Mui Nai dhe historitë historike të lidhura me Khai Tran Quoc Cong Mac Cuu, i cili kishte shkatërruar publikisht tokën Ha Tien nën Nguyen Lordët. Nga Ha Tien mund të shkoni në Phu Quoc, si dhe të kombinoni turizmin me shumë atraksione të tjera turistike në Kien Giang. Ju lutemi, prezantoni disa përvoja të udhëtimit me shpine në Ha Tien, të cilave mund t’i referoheni për udhëtimin tuaj.

Klima në Ha Tien

Ju mund të shkoni për të bërë çanta shpine ose në Ha Tien në çdo kohë të vitit. Ha Tien ndodhet në tropikët e musonit nën-ekuatorial, temperatura mesatare vjetore është rreth 27 gradë Celsius, temperatura mesatare më e ulët është 23.90 C, zakonisht rreth dhjetor – janar; Temperatura më e lartë është 30.20C, zakonisht në prill – maj.Sezoni me shi është nga maji deri në tetor.Ka shumë vite kur sezoni i shirave vjen më herët dhe përfundon më vonë se zonat e tjera të deltës së Mekong. Në përgjithësi, shumicën e kohës në Ha Tien, klima është e freskët dhe e freskët, e përshtatshme për udhëtime në plazh ose turne turistike.

Po shikoni: Përvoja turistike Ha Tien Kien Giang me vendndodhje dhe detaje të plota

Zgjidhni një mjet për të bërë çanta shpine

Përvoja e marrjes me qira të një makine me 45 vende për pelegrinazh në Chau Doc – Ha Tien

Hotele dhe motele në Ha Tien

Çfarë duhet të hani në Ha Tien?

Gatimet në qytetin Ha Tien janë gjithashtu kristalizimi i grupeve etnike vietnameze – kineze – kmere, si p.sh.: oriz ngjitës Ha Tien, petë në avull, petët vermiçeli, vermiçeli të thata me karkaleca, ëmbëlsira me krimb mëndafshi, roll skararë.… Në detin Mui Nai, prodhimet e detit këtu janë shumë të freskëta dhe të bollshme me një çmim “të butë” në krahasim me destinacionet e tjera turistike. Nuk duhet të humbisni specialitetet e prishura: kërmijtë e gjakut, kërmijtë Giac, Ca Xiu, kallamarët, salca e peshkut të skuqur, Co Bien Oriz Mai Gaforre, sallatë me harengë, kek me supë me ushqim deti…. Në zonat turistike Ha Tien, përveç specialiteteve të detit, delikatesa “ekskluzive” e Mui Nai është supa e peshkut e thartë e gatuar me shafran të Indisë dhe lastarët e bambusë. Orizi i ëmbël i ëmbël bën një ëmbëlsirë të këndshme. Nëse doni të jeni të çuditshëm, hani durian të sjellë nga Kampot (Kamboxhia). Mishi Durian është i trashë, aromatik, i ëmbël dhe yndyror për t’u ngrënë një herë dhe për t’u mbajtur mend përgjithmonë. Në lokalet në anë të rrugës shiten goca të thata, peshk dhe patate të thata, kallamar të thatë, kërmij deti, kërmij gjaku… me zhaba, gujava, mango shumë “kapur”.

Xem thêm :   12 Địa Điểm Du Lịch Phan Thiết Đẹp Và Hấp Dẫn Nhất 2021, 7 Địa Điểm Du Lịch Phan Thiết Ấn Tượng Nhất 2021

Pazar

Produktet e specializuara të Ha Tien që duhet të zgjidhni për të blerë si dhuratë janë ushqimet e detit (të thata dhe të freskëta), jaggery, salca e peshkut.

Një udhëzues për udhëtime super të kursyera në Ha Tien me çanta shpine

Nëse jeni adhurues i peizazhit poetik të detit dhe i egërsisë së maleve, atëherë Udhëtim Ha tien është zgjedhja juaj e parë. Në veçanti, nga Ha Tien, ju lehtë mund të lëvizni në destinacione të tjera të famshme turistike si: Ishulli Nam Du, Phu Quoc ose Rach Gia… Për të bërë një udhëtim udhëtim interesant dhe i qetë në Ha Tien këto nuk duhet t’i humbisni Përvoja më e përshtatshme dhe e përsosur e shpinës në Ha Tien më poshtë.

*

Ha Tien është një qytet kufitar i provincës Kien Giang, i vendosur në veriperëndim të provincës ngjitur me Kamboxhia. Nga Ha Tien mund të shkoni në Phu Quoc, si dhe të kombinoni turizmin me shumë turizëm të tjerë në Kien Giang si Rach Gia, ishulli Nam Du.

Turne zbulimi në Ha Tien Nuk janë vetëm dhjetë gjire piktoreske, por mund të gjeni edhe karakteristika të pasura kulturore të rajonit të lumit të lidhura me ulje-ngritje dhe ngjarje. Janë këto vlera që e kanë bërë këtë tokë më të bukur dhe më tërheqëse për turistët.

Cila është koha e duhur për të udhëtuar në Ha Tien/ Kur duhet të vizitoni Ha Tien?

Cila është koha më e sigurt dhe më e këndshme për të udhëtuar në Ha Tien? Ha Tien ndodhet në klimën tropikale nën-ekuatoriale të musonit, temperatura mesatare vjetore është rreth 27 gradë Celsius, sezoni i shirave është nga maji deri në tetor.

Në përgjithësi, klima në Ha Tien është relativisht e freskët dhe e freskët, e përshtatshme për të vizituar ndonjë gjë ose për të notuar. Ti mundesh Ha tien udhëtim Në çdo kohë të vitit, shmangni sezonin e shirave.

*

Mënyra më e përshtatshme për të udhëtuar në Ha Tien / Mjetet e transportit kur udhëtoni në Ha Tien

Mënyra për të kaluar në Ha Tien është e thjeshtë dhe e përshtatshmemund të shkoni me autobus, makinë private ose kthimi i shpinës në Ha Tien me motoçikletë…Varet nga zgjedhja juaj. Nga Ho Chi Minh City në Ha Tien rreth 350 km, autobusi zgjat 7-8 orë.

Ju mund të udhëtoni me kompanitë e autobusëve Kumho, Mai Linh ose Phuong Trang për në Ha Tien, por sipas Përvoja më e favorshme e shpinës në Ha Tien 2019 Ju duhet të merrni një makinë Kumho sepse ajo shkon direkt në Ha Tien, dhe Phuong Trang ose Mai Linh shkon vetëm në Rach Gia, do t’ju duhet të shkoni një makinë më shumë në Ha Tien.

Para se të shkoni, duhet të rezervoni biletat paraprakisht rreth 180,000 – 220,000 VND / biletë shtrati, duke u nisur në stacionin e autobusit perëndimor në 9.30 – 11.30 – 15.30 – 21:00 – 22:00. Nisja në stacionin e autobusëve Ha Tien në orën 7:50-11:20:20-21:10-22:30. Kontaktoni për të prenotuar biletat: Stacioni i Autobusëve Perëndimor (HCMC): (08) 3752.77878; Stacioni Le Hong Phong: (08) 3833.8180 – 3833.8190. Në Ha Tien: (077)3.95.97.97

*

Do të thotë për Ha Tien

Largësia nga Ha Tien në provincat perëndimore

Ha Tien – Rach Gia: rreth 100 km
Ha Tien – Phu Quoc: më shumë se 60 km ndërsa korbi fluturon
Ha Tien – Can Tho: rreth 200 km
Ha Tien – My Tho, Tien Giang: rreth 280 km
Ha Tien – Chau Doc, An Giang: rreth 110 km
Ha Tien – Bac Lieu: rreth 230 km
Ha Tien – Ben Tre: rreth 278 km
Ha Tien – Ca Mau: rreth 220 km
Ha Tien – Dong Thap: rreth 192 km
Ha Tien – Long An: rreth 295 km
Ha Tien – Soc Trang: rreth 236 km
Ha Tien – Tra Vinh: rreth 272 km
Ha Tien – Vinh Long: 220 km

Distanca nga Ha Tien në City Ho Chi Minh dhe provincat fqinje

Ha Tien – Qyteti. Ho Chi Minh: rreth 340 km. Ha Tien – Nha Trang, Khanh Hoa: rreth 773 km
Ha Tien – Phan Thiet, Binh Thuan: rreth 529 km
Ha Tien – Da Lat, Lam Dong: rreth 664 km
Ha Tien – Ninh Chu, Phan Rang – Thap Cham, Ninh Thuan: rreth 676 km
Ha Tien – Vung Tau: rreth 455 km.

Xem thêm :   Hé Lộ Cách Đi Du Lịch Sapa Tự Túc Chi Tiết Nhất Từ Trước Đến Nay

Përvoja e marrjes me qira të motoçikletave në Ha Tien: Nëse afroheni, mund të merrni me qira një karrocë për 40,000 VND. Nëse dëshironi të shkoni larg dhe të eksploroni lirshëm, mund të merrni me qira një motoçikletë për 150,000 – 200,000 VND/ditë. Si të udhëtoni nga Ha Tien në Phu Quoc është mjaft i përshtatshëm Mund të shkoni me traget për 175k/person ose me tren Hong Tam për 215k/person.

Mjetet e transportit në Ha Tien Mund të përdorni edhe buggy, por ky lloj automjeti nuk përdoret më zakonisht. Por nëse kapeni, duhet të përjetoni edhe pak për të vizituar qendrën Ha Tien me buggy, do të jetë shumë interesante.

Merrni me qira një hotel në Ha Tien / Ku të qëndroni kur udhëtoni në Ha Tien?

*

Cilin hotel duhet të marr me qira pranë atraksioneve turistike, shërbimi i mirë dhe çmimi i përballueshëm kur udhëtoj për në Ha Tien? Në varësi të qëllimit dhe buxhetit tuaj, ju mund të zgjidhni hotelin më të përshtatshëm për veten tuaj Udhëzues udhëtimi i vetë-mjaftueshëm dhe i lirë i Ha Tien Duhet të merrni me qira një hotel pranë atraksioneve turistike, megjithëse çmimi është pak më i lartë, por nuk keni pse të lëvizni shumë dhe do të kurseni shpenzimet e udhëtimit.

Përveç kësaj, Këshilla për të kursyer para kur udhëtoni në Ha Tien Ju duhet të rezervoni një dhomë në faqen e internetit, veçanërisht ato me trafik të madh dhe me reputacion për të mësuar detaje rreth cilësisë dhe çmimit të llojeve të dhomave dhe për të marrë zbritje deri në 15% – 30% të kostos së rezervimit. dhomë që duhet Rezervimi përmes Agoda.com Lista e të gjitha hoteleve në Ha Tien (foto të detajuara, shërbim etj).

Sipas Përvoja e udhëtimit në shpinë në Ha Tien në zgjedhjen e hoteleve të lira me shërbim të mirëMë poshtë mund t’i referoheni disa motele dhe hoteleve:

Resorti Nui Den – Den Mountain Orangutan, Zona 3, Fort Fort, Ha Tien, Ha Tien – Norma e dhomës: 24 – 27 dollarëHotel Du Hung 2 – 83 Tran Hau, Ha Tien, Ha Tien (Kien Giang) – Norma e dhomës: 16-25 dollarëShtëpi për mysafirë Chau Thu Ha Tien – Loti B, Zona e Re Urbane 11/7, Fort Fort, Ha Tien, Ha Tien – Norma e dhomës: 14 – 25 dollarëHotel Hai Phuong -Nr. 52, Rruga Dang Thuy Tram, Binh San Ward, Qendra Tregtare Ha Tien, Ha Tien, Ha Tien – Norma e dhomës: 17-22 dollarëKim Co Hotel 2 -21,22,23 Tran Hau, Ha Tien, Ha Tien (Kien Giang) – çmimi i dhomës: 17-20 dollarë

Vendet për t’u vizituar në Ha Tien / Ku të shkoni, çfarë të bëni kur udhëtoni në Ha Tien?

Çfarë është e mirë për turizmin Ha Tien?? Do të zbuloni shumë vende të bukura dhe të famshme në Ha Tien si dhe do të mësoni për jetën kulturore të njerëzve këtu. Nëse ende po pyesni se ku të shkoni, le t’i referohemi sugjerimeve rreth Destinacioni i famshëm turistik Ha Tien më poshtë si:

*

Plazhi Mui Nai: rreth 6 km nga qendra e Ha Tien. Pagoda Tam Bao: 75 Phuong Thanh, Ao Sen Hamlet, Binh San Ward, gati 2 km nga qendra e qytetit. Varri Mac Cuu: Rruga Mac Cuu, Binh San Ward, në qendër të Qyteti Ha Tien.Mali Binh San: Binh San Ward, rreth 1.5 km nga qendra e Ha Tien Mali Da Dung (Chau Nham): Komuna ime Duc; rreth 6 km nga qendra e Ha Tien, rreth 4 km nga kufiri kamboxhian Thach Dong: 1 nga 10 peizazhet e famshme të Ha Tien; në komunën time Duc; Është rreth 5 km nga qendra e Ha Tien.

Shiko me shume:

*

Pika piktoreske Hon Chong: një sipërfaqe prej rreth 3,000 hektarësh duke përfshirë destinacione të tilla si Hang Pagoda, Bai Duong, Hon Phu Tu, etj. Tregu Ha Tien: ndodhet në rrugën Tran Hau, mu në zemër të Ha Tien. Natën Ha Tien tregu: ndodhet në rrugën Tran Hau, pikërisht në qendër të Ha Tien Plazhi Ta Lu: rreth 1 km nga Mui Nai, më shumë se 5 km nga qendra e Ha Tien. Plazhi Bai No: Fort Fort, më shumë se 5 km nga qendra Ha Tien. Thien Faltore Truc: 178 /11 Phuong Thanh, Binh San Ward, pikërisht në qendër të qytetit Ha Tien. Ishulli Phu Tu: i përket rrethit Kien Luong, rreth 38 km nga qendra e Ha Tien. Arkipelagu Hai Tac: ndodhet në Gjirin e Tajlandës, i përket komunës Tien Hai, rreth 30 km nga qendra e Ha Tien, rreth 11 milje detare nga bregu i Ha Tien.

*

Festivalet në Ha Tien

Xem thêm :   20+ trang phục đi du lịch cho phái đẹp xinh khỏi bàn, mách bạn mẹo phối đồ du lịch hè cuốn hút

Festivali Tao Dan Chieu Anh Cac: Janari i kalendarit hënor
Festivali Okomboc i popullit Khmer: kalendari hënor i tetorit
OJQ Festivali i Garave me Anije: Tetori në kalendarin hënor është në të njëjtën kohë me festivalin Okomboc
Përvjetori i vdekjes së Mac Cuu: maji i kalendarit hënor
Përvjetori i vdekjes së Mac Mi Co: Shtatori i kalendarit hënor

*

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Ha Tien / Vende të famshme për të ngrënë në Ha Tien

Çfarë dhe ku të hani është e lirë dhe e shijshme kur udhëtoni në Ha Tien? Ushqimi në Ha Tien është një kombinim vietnameze – kineze – kmere, ndaj ka një shije unike dhe të veçantë. Disa pjata konsiderohen si specialitete në Ha Tien si: oriz ngjitës Ha Tien, petë në avull, petët vermicelli, vermiçeli me karkaleca të thata, kek me krimb mëndafshi, spring rolls të pjekur në skarë etj.

*

Pjata të famshme për të shijuar kur udhëtoni në Ha Tien
Torta e krimbit të mëndafshit, për të shijuar këtë pjatë, mund të shkoni në zonën e tregut Ha Tien. Banh canh, gaforre janë Specialitete Ha Tien Për të shijuar mund të shkoni në tregun Ha Tien ose dyqanet afër tregut, tregun e natës Ha Tien ose disa restorante në zonën qendrore të Ha Tien. Supë me petë me karkaleca dhe vermiçeli në zonën e tregut Ha Tien, treg nate ose Ka një numri i restoranteve dhe restoranteve në qendër të qytetit. Orizi i Gaforres është një pjatë e njohur që shumë turistë e duan kur vizitojnë Ha Tien, mund të shkoni në tregun Ha Tien, dyqane pranë tregut, treg nate ose shtëpi. Restorant në qendër të Ha Tien Oriz ngjitës Ha Tien: zakonisht shitet rreth tregut Ha Tien në mëngjes. Ushqim deti dhe gaforre të freskëta: mund të shijoni në restorantet dhe restorantet e resorteve turistike pranë detit. Mui Nai ose natën Ha Tien. Kthehuni prapa snacks në Ha Tien ju mund të shijoni pjatën e tortës siamez, çajit siamez, orizit ngjitës siamez: mund ta shijoni në tregun Ha Tien, tregun e natës Ha Tien…etj specialitete, produkte, suvenire Ha Tien, blerje në Ha Tien.
Breshka ose produkte të bëra nga breshka si bizhuteri, tifozë, syze dielli, kuleta etj. Mund t’i blini në dyqanet e suvenireve në Ha Tien, zona turistike ose adresa dixhitale. 18 Javë Phu Dat, Dong Ho Ward. Qymyri Huyen: produkte të artit të bukur , bizhuteri të bukura dhe të çmuara. Mund t’i blini në Huyen Fine Arts – 59B Lam Son, Binh San Ward ose në 18 Tuan Phu Dat, Dong Ho Ward. Bizhuteri me perla dhe punime artizanale të bëra nga materiale nga deti: të Ha Tien dhe gjithashtu të Phu Quoc, mund të blini atë në tregun Ha Tien dhe dyqanet e suvenireve në Ha Tien. Përveç kësaj, ju mund të blini gjithashtu kërpudha melaleuca të thata, peshq të thatë të të gjitha llojeve dhe karkaleca të thata. , alga deti, oriz kaf, salcë domatesh, etj.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng Dẫn Kinh Nghiệm Du Lịch Hà Tiên Kiên Giang Đầy Đủ Địa Điểm, Chi Tiết . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *