Rate this post

Gati 500 km larg kryeqytetit të Hanoi, Dien Bien nuk është vetëm një sukses në historinë e luftës së rezistencës kundër francezëve, por gjithashtu ka një rrugë të bukur që mban gjurmët tipike të veriperëndimit. Natyra e bukur dhe e kaluara heroike janë arsyet pse kjo tokë është një destinacion ideal për shumë turistë nga e gjithë bota.

Dhe nëse jeni një entuziast i udhëtimeve, do të dëshironi të vizitoni menjëherë këtë tokë emocionuese. Por së pari, ju lutemi referojuni artikullit të zbulimit Harta turistike e Dien Bien me destinacione ideale për të gjetur sugjerime për veten tuaj!

përmbajtjen

Destinacionet ideale në Dien Bien

Pak për tokën e Dien Bien

Së pari për të zbuluar Harta turistike e Dien Bien Le të mësojmë pak më shumë për këtë vend!

Dien Bien është një provincë malore që kufizohet në veriperëndim, provincën Lai Chau në veri, provincën Son La në lindje dhe verilindje, provincën Yunnan në veriperëndim – Kinën dhe Laos në perëndim dhe jugperëndim. Ardhja në Dien Bien do të thotë të shkosh në natyrë, kthim në rajonin historik, heronj dhe bëma tingëlluese. Terreni këtu është kryesisht malor dhe i thyer.

Po shikoni: Harta Turistike Dien Bien

*
*

Pak për tokën heroike të Dien Bien

*
*

Eksploroni hartën turistike të Dien Bien me destinacionet ideale

Për të pasur një udhëtim argëtues dhe të saktë në çdo vend në Dien Bien, një hartë është thelbësore, apo jo? Nëse keni nevojë për një hartë, ju lutemi referojuni dhe shikoni hartën turistike të Dien Bien!

Mund të blini lehtësisht një hartë në dyqanin ushqimor më të afërt ose atraksionin turistik. Informacioni në hartë është i shënuar dhe rregulluar qartë, i përshtatshëm për të vëzhguar dhe kërkuar hartën, dhe në të njëjtën kohë, vizitorët mund të vëzhgojnë lehtësisht atraksionet e famshme turistike të printuara me përmasa të jashtëzakonshme.

*
*

Përdorimi i hartës turistike Dien Bien do ta bëjë udhëtimin tuaj të përshtatshëm dhe të lehtë

Këto vende janë të ilustruara me imazhe të paraqitura që vizitorët t’i vizualizojnë lehtësisht. Përveç kësaj, ju mund të vëzhgoni shumë vende në Dien Bien, të shënuara me simbole dhe ngjyra të ndryshme.

Përveç kësaj, shënimet bazë regjistrohen gjithashtu plotësisht në mënyrë që vizitorët të mund të vëzhgojnë, lexojnë dhe kuptojnë dhe të gjejnë mënyrën më të lehtë për të gjetur udhëzime. Këto janë shenja të moteleve, shtëpive dhe restoranteve që turistët mund t’i gjejnë lehtësisht, duke e bërë udhëtimin shumë më të përshtatshëm.

Përvoja për t’u theksuar kur përdorni hartën turistike Dien Bien

Zotërimi i një harte turistike të Dien Bien e bën udhëtimin për të eksploruar këtë vend të përshtatshëm dhe të lehtë. Megjithatë, në procesin e përdorimit të hartës, mos harroni të mbani parasysh çështjet e mëposhtme:

Hartat turistike zakonisht hartohen dhe bëhen në formë letre, kështu që vizitorët duhet të kujdesen për hartën në mënyrë që të mos krijojnë palosje dhe të pengojnë dukshmërinë e informacionit.

Ju duhet të shënoni rrugën tuaj qartë dhe saktë për të shmangur konfuzionin. Vizitorët këshillohen të përdorin harta letre në kombinim me hartat në Google Maps për të siguruar informacion më të shpejtë dhe më të saktë.

Xem thêm :   Cảnh Đẹp Phú Thọ Đẹp Nhất 2023, Top 10 Địa Điểm Du Lịch Đẹp Nhất Tỉnh Phú Thọ

*
*

Rekomandohet të kombinoni hartën turistike Dien Bien me shumë lloje të tjera hartash në mënyrë që të mos hasni vështirësi gjatë udhëtimit.

Përveç kësaj, vizitorët duhet të kombinojnë hartat turistike me hartat administrative, hartat e trafikut, hartat e restoranteve dhe hartat e hoteleve. Përdorimi i hartës në të njëjtën kohë do ta bëjë rrugën tuaj më të sigurt dhe më efikase.

Përgatitni me kujdes një rrugë udhëtimi dhe kushtojini vëmendje distancës midis destinacioneve turistike për të siguruar udhëtim të shpejtë dhe të lehtë.

Destinacionet ideale në Dien Bien

Kodra A1 vend relike

Për të eksploruar hartën turistike të Dien Bien, kodra A1 në rrethin Muong Thanh, qyteti Dien Bien Phu, provinca Dien Bien është një vend që duhet parë.

*
*

Relikti i Kodrës A1 është një nga vendet që nuk duhet humbur kur të vini këtu

Pikërisht në kodrën A1, memoriali është ndërtuar në stilin e tre maleve, të larta dhe të ulëta midis dy anëve, çatia ka formën e kokës së dragoit. Përpara është një temjan, në mes është një stelë guri në formë flamuri të kuq me një yll të verdhë, i rrethuar me një kurorë.

Gjatë një udhëtimi në Dien Bien Phu, vizitorët do të admirojnë kështjellat më të rëndësishme. Ndër grupet e bastioneve koloniale franceze në Dien Bien Phu. Ka dëshmi të periudhës heroike të ushtrisë sonë dhe njerëzve që kontribuan në dëbimin e francezëve nga Vietnami si: tanke 18 tonësh të djegur nga kolonialistët francezë, gropa të mëdha në formë hinke, kodra Chien Cong, tunele…

Pass Pha Din

Pass Pha Din është 32 km e gjatë, e vendosur në autostradën 6 nga Hanoi në Dien Bien. Patin Pass është rruga më e rrezikshme në Vietnam, ku parajsa dhe toka kryqëzohen. Patin Pass është një nga “Katërkëndëshat e Kalimit” në Veriperëndim, duke tërhequr shumë vizitorë, veçanërisht fotografë që duan të gjejnë dhe pushtojnë.

Duke kaluar nëpër Patin Pass, vizitorët do të kenë një përvojë të mrekullueshme. Një udhëtim për të zbuluar bukurinë e egër dhe madhështore të natyrës me male mbresëlënëse dhe interesante dhe retë e bardha.

Do Cat Tunnel relike site

Gjatë udhëtimit për të eksploruar hartën turistike të Dien Bien Phu, vizitorët kanë mundësinë të vizitojnë edhe rrënojat e tunelit Do Cat. Bunkeri komandues i gjeneralit Do Cat ndodhet në qendër të grupit të fortesës Dien Bien Phu në rrethin Muong Thanh Yeh, rrethi Dien Bien, provinca Dien Bien.

*
*

Do Cat Tunnel – vendi për të shënuar fitoren e ushtrisë sonë

Edhe pse kanë kaluar afro 60 vjet, struktura dhe shtrirja e bodrumit është ende e paprekur. Tuneli Do Cat është projektuar nga kolonialistët francezë në mënyrë shumë solide, 20 m i gjatë, 8 m i gjerë, duke përfshirë 4 dhoma për të jetuar dhe punuar. Tuneli është i rrethuar nga një gardh mbrojtës me një sistem të dendur me tela me gjemba dhe 4 tanke.

Vendi relikt Ham Do Cat si një relike historike e heronjve kombëtarë, sa gjak, gjak dhe lot janë derdhur nga ushtria dhe populli ynë për të marrë momentin kur flamuri i kuq dhe ylli i verdhë valëviteshin në majë të tunelit. Duke kontribuar në fitoren e lavdishme që pasoi dhe në ribashkimin e vendit në pranverën e vitit 1975.

Fusha Muong Thanh

Muong Thanh Tien ndodhet në mes të pellgut të Dien Bien dhe është një nga katër hambarët më të shijshëm dhe të bollshëm të orizit në veriperëndim. Ky është një nga atraksionet turistike të Dien Bien që zbulojnë shumë turistë Harta turistike e Dien Bien duhet të vijë një herë.

Xem thêm :   【Top 50】Địa Điểm Du Lịch Singapore Nổi Tiếng Nhất Định Phải Ghé Qua

Qoftë me rrugë, aeroplan për në Dien Bien, ose duke shkuar në rrjedhën e sipërme nga Hoa Binh, duke shkuar drejtpërdrejt nga Lao Cai në Nghia Lo, ju mund të shijoni ende pamjen e bukur të gjelbërimit kur vini këtu.

Nëse dëshironi të shijoni pamjen e bukur të zonës Muong Thanh, duhet ta vizitoni çdo shtator. Sepse në këtë kohë, orizi në fushë është pjekur, duke ju dhënë lirinë për të eksploruar sharmin e paprishur dhe bukurinë e pashoqe.

Liqeni Pa Khoang

Liqeni Pa Khoang ndodhet në rrethin Dien Bien, ky vend është gati 20 kilometra nga qyteti Dien Bien Phu, duke lidhur qytetin Dien Bien Phu dhe selinë e fushatës Dien Bien Phu – Muong Phang.

*
*

Liqeni Pa Khoang – një pikë kryesore e turizmit veriperëndimor

Me një sipërfaqe totale prej 2,400 hektarësh, zona turistike Pa Khoang është një nga vendet e grumbullimit të shumë skenave të bukura. Ka bimësi të pasur dhe pyje rreth liqenit, orkide lulëzojnë në kopshte shumëngjyrëshe. Kjo është arsyeja pse shumë turistë zgjedhin liqenin Pa Khoang si një destinacion interesant gjatë pushimeve të tyre.

Nëse ju pëlqejnë peizazhet fantastike, dimri do të jetë zgjidhja e duhur për të shijuar bukurinë e mjegullt të liqenit. Ose nëse doni të shijoni ajrin e freskët dhe të pastër, të shikoni retë dhe të shijoni natyrën e bukur me anije, vera është e mrekullueshme.

Një kryqëzim kufitar Pa Chai

Një Pa Chai njihet si maja më perëndimore e vendit tonë, një pikë referimi që ndan kufirin e 3 vendeve Vietnam – Kinë – Laos. A Pa Chai, komuna Sin Thau, rrethi Muong Nhe, 250 km nga Dien Bien Phu.

Nëse Pass Pha Din është një nga destinacionet turistike në Dien Bien që tërheq shumë turistë që duan të pushtojnë rrugën e rrezikshme, A Pa Chai është gjithashtu një vend ku fotografët e rinj duan të përmirësojnë aftësitë dhe kualifikimet e tyre. Duke ardhur këtu, ju mund të shihni të gjithë malin – retë – qiellin – tokën në mënyrën më madhështore.

Tregu i malësisë

Për të zbuluar Harta turistike e Dien Bien Ju definitivisht nuk mund të injoroni tregun malor Ta Sin Thang. Panairi Ta Sin Thang është një vend për të ruajtur tiparet tipike kulturore të grupit etnik Tua Chua – Dien Bien.

*
*

Tregu Ta Sin Thang do t’ju sjellë shumë përvoja interesante dhe unike

Sipas zakonit, tregu Ta Sin Thang do të mbahet çdo vit në ditën e Miut dhe ditën e Kalit në kalendarin hënor. Takohen çdo 6 ditë, në 5 komuna veriore të rrethit Tua Chua si Tua Chua duke përfshirë: Sin Chai, Ta Sin Thang, Lao Xa Phinh, Trung Thu dhe Sinh Phinh dhe shumë vende shkëmbimi dhe tregtimi të mallrave dhe produkteve bujqësore të provincës. pakicë etnike.

Në tregun Ta Sin Thang, vizitorët do të kenë mundësinë të ndjejnë ngjyrat veriperëndimore të tregut të malësisë. Dëshmoni drejtpërdrejt kostumet më të bukura, zhytuni në kulturën e H’mong, Xa Phan, Dao… ose shijoni shumë specialitete të maleve veriperëndimore dhe verën e shijshme Mong Pe.

Bach Hoa Vien veriperëndimore

Vizitorët mund të vizitojnë edhe Bach Hoa Vien Veriperëndimore e cila është shumë e bukur dhe poetike kur vijnë në Dien Bien.Vendndodhja është 18 km nga qendra e Dien Bien Phu. Në zonën e Bach Hoa Vien me një sipërfaqe prej më shumë se 3 hektarësh, vizitorët mund të shijojnë peizazhin e bukur natyror të luleve të lulëzuara.

Xem thêm :   Thiên Nhiên Nước Ta Không Phân Hóa Theo Chiều, Trả Lời Câu Hỏi Mục 1 Trang 48 Sgk Địa Lí 12

Shumë lule si krizantemat e verdha, trëndafilat e kuqërremtë kombinohen me borage, margaritë, luledielli dhe lulëkuqe për një kopsht shumëngjyrësh. Në mes të luginës së luleve, ka trotuare dhe pavijone, të përshtatshme për vizitorët që të bëjnë foto, të admirojnë peizazhin dhe të marrin frymë në ajër të pastër.

Turizmi me ujë të nxehtë mineral Uva

Për të eksploruar hartën e bukur turistike të Dien Bien, nuk duhet të humbisni resortin e ujit të nxehtë mineral Uva. Resorti me ujë të nxehtë mineral Uva ndodhet në komunën Noong Luong, rrethi Dien Bien, rreth 15 km në jugperëndim të qendrës së qytetit Dien Bien Phu.

*
*

Turizmi me ujë të nxehtë mineral Uva – eko-zonë ku mund të shijoni dhe relaksoheni pas ditëve të vështira dhe të lodhshme të punës

Resorti ka një terren malor me një sipërfaqe totale prej më shumë se 73,000 m2, me burime natyrore të nxehta minerale me një temperaturë mesatare prej 76-84 gradë.
C. Me burimin natyral të ujit të nxehtë mineral, vizitorët do të përjetojnë shërbime të reja si banjë me mineral të nxehtë, banjë me gjethe mjekësore etnike Red Dao dhe shumë lojëra dhe shërbime të tjera interesante.

Nxitoni të caktoni një takim dhe të eksploroni Harta turistike e Dien Bien me vendndodhjet që sapo ju kemi dërguar! Ju uroj një udhëtim interesant në tokën heroike të Dien Bien.

Siç e dini, provinca Dien Bien është një nga provincat në veri të vendit tonë, çdo vit në provincën Dien Bien ka gjithmonë një sërë turistësh që ndalojnë këtu, jo vetëm për specialitetet e Dien Bien, por edhe për peizazhin e bukur. , rrugë që kanë nevojë për pushtues dhe shumë gjëra interesante për Dien Bien.

Dhe për të pasur një udhëtim në Dien Bien plot argëtim dhe të saktë në çdo vendndodhje, një hartë mbi personin është e domosdoshme, apo jo. Nëse keni nevojë për një hartë, mos hezitoni ta lexoni menjëherë këtë artikull. Le të mësojmë për hartën turistike dhe administrative të Dien Bien së bashku me Not Afraid of Lac.

Përmbajtja:

Harta administrative e provincës Dien Bien

Sipas hartës aktuale të vendit tonë, vendndodhja e saktë e Dien Bien është 504 km në perëndim të kryeqytetit Hanoi.

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Hua Pe. Pranvera e nxehtë

Përjetimi është një gjë shumë interesante që të gjithë e shijojnë, nëse keni mundësinë të ndaloni në Dien Bien, ejani menjëherë në burimin e nxehtë Hue Pe.

Pse ju djema, a ju kënaqin vërtet vendet e mësipërme, nëse nuk jeni të kënaqur, kjo është në rregull sepse në hartën turistike dhe administrative të provincës Dien Bien ka vërtet shumë vende. Disa vende duhet të përjetojnë vetë për të ditur të gjitha bukuroshja e Dien Bien.

Shihni gjithashtu: Emërtoni pikat e famshme piktoreske, vendet historike të Hanoit që njihni

Nëse keni mundësinë të vini në Dien Bien, mos harroni të shikoni këtë artikull. Ju uroj një udhëtim të lumtur.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Khám phá bản đồ du lịch điện biên (cập nhật 01/2023), bản đồ điện biên mới và chi tiết nhất 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *