Rate this post

Përgjatë Phat – Binh Thuan ka një pozicion të favorshëm gjeografik, i vendosur midis qendrave kryesore turistike në Jug si: Ho Chi Minh City, Vung Tau, Da Lat, Nha Trang. E gjithë provinca ka 192 km vijë bregdetare që shtrihet nga Ca Na (kufizohet me Ninh Thuan) deri në Binh Chau (kufizohet me Ba Ria – Vung Tau). Gjiri Phan Thiet është relativisht i cekët dhe me erë, kështu që është i përshtatshëm për llojet e sporteve detare që pëlqejnë evropianët. Avantazhi nuk është vetëm në det, por edhe në ekzistencën e pasur të pikave piktoreske, relikeve arkitektonike-historike dhe sistemeve kulturore e festivale, si popullore ashtu edhe moderne. Binh Thuan mund të konsiderohet si një nga qendrat turistike të Vietnamit edhe pse në krahasim me qendrat e tjera kryesore turistike Turizmi Binh Thuan ende mjaft i ri.

Po shikoni: Eksperiencë udhëtimi paqësore

*

Com Hoc është bërë nga orizi ngjitës – i pjekur, i lulëzuar si një lule, i bardhë i pastër, më i bardhë se kokoshka (Foto – mayfly0201)

Com loc është një dhuratë tipike e Phan Thiet. Com Hoc është bërë nga orizi i shijshëm i pjekur ngjitës dhe sheqer slug me ananas dhe xhenxhefil. Ashtu si llojet e tjera të nuggets, nuggets janë bërë nga orizi ngjitës. Kur orizi ngjitës piqet, farat lulëzojnë në lule të quajtura fara shpërthyese.

Ujë mineral Vinh Hao

Vinh Hao është marka e parë e ujit mineral në Vietnam, e shfrytëzuar nga burimi në komunën Vinh Hao, rrethi Tuy Phong, provinca Binh Thuan. Produktet kryesore të Vinh Hao janë uji mineral i gazuar (i njohur më parë si uji i burimit Vinh Hao) dhe uji mineral jo i gazuar, i përshtatshëm për përdorim të përditshëm (falë përmbajtjes së tij të ulët minerale). Në bazë të këtij uji mineral prodhohen edhe pije freskuese (pije freskuese), veçanërisht uji mineral me limon (etiketa Lemona) i cili është shumë i pëlqyer nga konsumatorët.

Disa itinerare udhëtimi Binh Thuan

Saigon – Phan Thiet – Mui Ne – Saigon

Ky orar i turneut 3-ditor 2-netë Mui Ne vjen nga Saigon, ju nga Hanoi organizoni orarin e fluturimeve që t’i përshtatet orarit. Orari i udhëtimit me tren, nëse merrni një autobus të fjetur, thjesht zgjidhni kohën që të përputhet.

Dita 1: Saigon – Phan Thiet – Mui Ne

Në orën 6:40, treni niset nga stacioni i Saigonit, nëse shkoni në një ditë jave, nuk keni nevojë të rezervoni një biletë paraprakisht sepse treni nuk është shumë i mbushur me njerëz, shkoni direkt në stacion për të blerë një biletë në orën 6 të mëngjesit.

Rreth orës 10:15, treni mbërrin në stacionin Phan Thiet. Nëse doni të kurseni para, zgjidhni autobusin numër 09 për të shkuar në hotelin tuaj në Mui Ne, nëse shkoni në lindje, mund të punësoni një taksi direkt në hotel, nga stacioni Phan Thiet në qendrën e Mui Ne rreth 300 mijë. per makinen 7 vende.

Mbërritja në hotel do të jetë rreth orës 11:30, nëse hoteli lejon check-in herët, check-in dhe pushim dhe më pas hani drekë. Nëse jo, mund të dërgoni ushqim për të ngrënë. Restoranti Lam Tong në zonën Bo Ke (92 Nguyen Dinh Chieu) është një zgjedhje e shijshme dhe e lirë

Dita 2: Mui Ne – Përroi i zanave – Fshati i peshkimit – Dunat e rërës së Gjirit – Bau Trang

Me këtë ditë, ju mund të zgjidhni të blini një turne xhip për rreth 120 mijë për person nëse bashkoheni, nëse shkoni në një turne privat për 2 persona, çmimi është 550 mijë, 4-6 persona janë rreth 600 mijë, është gjithashtu mjaft e arsyeshme të Shpëtojeni veten duke hipur në një motoçikletë. Nëse shkoni në një turne të përbashkët, zakonisht do të niseni rreth orës 4 të mëngjesit për të kapur lindjen e diellit, nëse shkoni në një turne privat, jeni të lirë të zgjidhni kohën për të shkuar. Kalimi i këtyre 4 pikave zakonisht zgjat rreth gjysmë mëngjesi, në mesditë kthehesh në hotel për të pushuar dhe për të ngrënë drekë.

Xem thêm :   Top các địa điểm danh 10 cảnh đẹp ở malaysia cần đi ngay năm nay

Pasdite, mund të shkoni për të notuar në plazhin e gurtë Ong Dia ose të rrini në një kafene për të parë detin. Nëse dita e tretë dëshiron të pushojë në mëngjes, sot pasdite në ditën e dytë ju lutem motoçikleta me qira në Mui Ne për të vrapuar drejt Phan Thiet, shkoni në Kullat Cham dhe Van Thuy Tu.

Dita 3: Mui Ne – Rruga e Komedisë Cham Towers – Van Thuy Tu – Phan Thiet – Saigon

Ditën e fundit, përfitoni nga kombinimi për të shkuar gjithmonë në mëngjes dhe më pas në orën 13:00 për të hipur në tren nga stacioni Phan Thiet për në Saigon është thjesht e bukur. Nëse keni shkuar në këto vende një ditë më parë, në këtë ditë të fundit Joe u ul për të pirë kafe për t’u çlodhur dhe më pas merr autobusin për në stacion rreth mesditës.

Ora 10:30 nga hoteli, merrni me qira një taksi për t’u rikthyer në Phan Thiet, rrugës do të ndaleni nga kullat Cham dhe më pas Van Thuy Tu, këto janë 2 vendet e famshme të Vietnamit. Turizmi Phan Thiet. Mbaro, thuaj shoferit që të të kalojë nëpër stacion për të hipur në trenin për në Saigon.

Saigon – Ta Cu – Phan Thiet – Mui Ne

Ky itinerar është për ju që të niseni dhe të ktheheni në Saigon me motoçikletë. Distanca është mjaft e gjatë dhe mund të vizitoni pjesën më të madhe të Phan Thiet – Mui Ne

Dita 1: Saigon – Ta Cu – Phan Thiet

Nga Saigon, niseni për në Phan Thiet. Distanca është rreth 200 km, kështu që do të duhet rreth gjysmë dite për të udhëtuar. Rrugës për në Phan Thiet, mund të ndaleni pranë zonës turistike malore Ta Cu.

Mbërritni në Phan Thiet, kontrolloni dhe ruani gjërat tuaja vizitoni disa vende pikërisht në qytetin Phan Thiet. Nëse dëshironi të kurseni para, referojuni Lista e hoteleve të lira në Phan Thiet

Mbrëmje duke bredhur nëpër qytetin Phan Thiet, duke shijuar ushqime të shijshme këtu

Dita 2: Phan Thiet – Cham Towers Street Comedy – Mui Ne – Suoi Tien – Bay Sand Dunes – Bau Trang – Phan Thiet

Kjo ditë e dytë niset nga Phan Thiet City, ju shkoni në drejtim të Mui Ne. Rrugës, ndaloni në Kullën Pho Hai Cham, një grup ujëvarash që ruhet ende dhe ruhet mjaft e paprekur në Phan Thiet.

Dita 3: Phan Thiet – Ke Ga – Saigon

Nga Phan Thiet, kthehuni në autostradën 1A në Saigon, në rrugën e kthimit mund të ndaloni nga fari Ke Ga.

Saigon – Phan Thiet – Phu Quy – Saigon

Dita 1: Saigon – Phan Thiet

Duke u nisur nga Saigon herët në mëngjes deri në mesditë, do të jeni në Phan Thiet. Gjeni një banesë Disa njerëz qëndrojnë për 1 natë, përfitojnë nga eksplorimi i disa atraksioneve turistike në qytetin Phan Thiet.

Dita 2: Phan Thiet – Phu Quy

Mbërritja në mëngjes në portin e anijes për në ishullin Phu Quy, në varësi të anijes, koha për në ishull zgjat rreth 4-6 orë. Në përgjithësi, jini në Phu Quy herët pasdite

Merrni një dhomë me qira në ishullin Phu Quybëni një pushim për drekë dhe më pas merrni me qira një motor Zbuloni ishullin Phu Quy.

Shkoni rreth malit Cao Cat, faltores Linh Son, farit Phu Quy, sistemit të energjisë së erës, Ganh Hang dhe shtyllës së flamurit Phu Quy

Në mbrëmje, kthehuni në hotel për të pushuar dhe më pas për të ngrënë darkë.

Dita 3: Eksploroni Phu Quy

Ngrihuni herët për të parë lindjen e diellit në ishull. Zona e plazhit Ganh Hang ose Trieu Duong është mjaft e përshtatshme.

Hani mëngjes, pini kafe dhe vazhdoni të eksploroni ishullin

Në mesditë, ju mund të zgjidhni një shtëpi trap për të shijuar ushqime të freskëta deti. Larja e pasdites dhe me pas vazhdoni eksploroni vendet e tjera në ishullin Phu Quy.

Xem thêm :   Tham Quan Thiên Nhiên Lớp 6 Trang 173, Giáo Án Lớp 6 Môn Học Sinh Học

Pushimi i mbrëmjes në ishull për një natë tjetër, ju mund të rrini nëpër ishull për të pirë kafe

Dita 4: Phu Quy – Phan Thiet – Saigon

Në orën 7 të mëngjesit, treni nga Phu Quy kthehet në Phan Thiet. Rreth mesditës, do të kthehemi në qytetin Phan Thiet, do të bëjmë një pushim dhe do të hamë disa ushqime të shijshme në Phan Thiet.

Pasdite, kthehu në Saigon, përfundoni udhëtimin.

Gjeni në Google

Përvoja e udhëtimit në Binh Thuan 2023 Udhëtimi i Binh Thuan në janar, janar, Binh Thuan, çfarë është e bukur, Binh Thuan, një udhëzues për Binh Thuan, çfarë të hani vetë në Binh Thuan, Binh Thuan, me motoçikletë
Ku është Binh Thuan, çfarë të bëni në Binh Thuan, çfarë të bëni në Binh Thuan, në çfarë stine është Binh Thuan, vende të bukura për të bërë fotografi, Binh Thuan, shtëpi e lirë Binh Thuan

Duke iu referuar Binh Thuan-it, me siguri menjëherë do t’ju vijnë në mendje plazhet me rërë të bardhë në resortet “luksoze” që në mes të kësaj dite të nxehtë vere, nuk ka asgjë më të mirë se të pushoni në to. Por Binh Thuan nuk ka vetëm Mui Ne, por edhe shumë vende të tjera interesante dhe “rrugët më të bukura detare në Vietnam” ju presin t’i eksploroni!

Duke iu referuar Binh Thuan-it, me siguri menjëherë do t’ju vijnë në mendje plazhet me rërë të bardhë në resortet “luksoze” që në mes të kësaj dite të nxehtë vere, nuk ka asgjë më të mirë se të pushoni në to. Por Binh Thuan nuk ka vetëm Mui Ne, por edhe shumë vende të tjera interesante dhe “rrugët më të bukura detare në Vietnam” ju presin t’i eksploroni!

1. Moti më i mirë për të udhëtuar në Binh Thuan

Klima Binh Thuan në sezonin e shirave

Sezoni i shirave në Binh Thuan do të zgjasë rreth 5 muaj, duke filluar nga maji deri në tetor.Klima e Binh Thuan në sezonin e shirave është e çuditshme! Shirat nuk zgjasin aq sa në rajonin qendror, por mjaftojnë për të habitur dhe shqetësuar turistët. Reshjet në Binh Thuan zgjasin vetëm nga 1-2 orë dhe reshjet nuk janë shumë të mëdha.

Temperatura më e lartë në Binh Thuan zakonisht bie në qershor, korrik dhe gusht (duke arritur 32 °C). Distanca midis temperaturës mesatare të lartë dhe temperaturës mesatare është rreth 8 °C.

Nëse dëshironi të udhëtoni dhe të pushtoni ishujt Binh Thuan në këtë sezon, duhet të përditësoni vazhdimisht motin. Kjo minimizon ndërprerjet e udhëtimit.

Klima e Binh Thuan në sezonin e thatë

Klima e Binh Thuan në sezonin e thatë do të fillojë nga nëntori deri në prill të vitit të ardhshëm. Në këtë stinë, Binh Thuan do të ngrohet nga rrezet e buta të diellit. Megjithatë, ka edhe ditë kur dielli i nxehtë vjen dhe na bën të djegim pjesërisht lëkurën tonë. Prilli është muaji më i nxehtë në Binh Thuan. Temperatura mesatare ditore mund të arrijë 29°C – 30°C.

Sezoni i thatë në Binh Thuan është gjithashtu sezoni i pikut turistik. Rrezet e bukura të diellit të përziera me peizazhe të mrekullueshme natyrore do t’ju ndihmojnë të keni një udhëtim interesant. Sidomos me motin e thatë, udhëtimi juaj nuk do të ndërpritet nga shirat. Mos harroni të vizitoni Mui Ne, Ham Tan, Tuy Phong për të përjetuar kompleksin e turizmit – pushime – sport – jaht – peshkim.

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Ocean Coffee Phan Thiet: Kafeneja me pamje të bukur Ocean Coffee Phan Thiet është një koordinatë ideale relaksuese për ata që duan pamjen e pamasë të detit. E vendosur pranë një plazhi të bukur, kur shijoni një pije në Ocean Coffee, do të mund të shihni plazhin e thellë blu dhe shtrirjen e gjatë të rërës së bardhë. Pika kryesore e këtij vendi duhet të jenë daullet e lyera me shumë ngjyra të spikatura, të vendosura mbi barin e gjelbër të freskët, që shfaqen në të gjithë kampusin pranë plazhit të ëndërruar.

– Orari i hapjes: 16:00-22:00.

8. Sugjerime për blerjen e dhuratave kur udhëtoni në Binh Thuan

Fruta të pjekura të dragoit

Xem thêm :   Vải Sợi Thiên Nhiên Được Dệt Bằng Các Loại Sợi, Vải Sợi Thiên Nhiên Được Dệt Từ

Çmimi i referencës: Nga 15 – 30k/kg (në varësi të llojit të frutave të dragoit me mish të bardhë ose me mish të kuq, zakonisht frutat e dragoit me mish të kuq do të jenë më të shtrenjta) Adresa e sugjeruar për blerje: Tezgat me fruta buzë rrugës ose pemishte të mbetura pranë plazhit Binh Thuan.

Salcë peshku Phan Thiet

Gama e çmimeve të referencës: 80k – 150k/l. Adresa e sugjeruar e blerjes: Për të blerë salcë të pastër peshku të Phan Thiet, mund të vizitoni fshatin e peshkimit Mui Ne ose fshatrat e famshme artizanale që bëjnë salcë peshku. tradita të tilla si Thanh Hai, Ham Tien dhe Phu Hai .

Enët e thata me ushqim deti

Çmimi: Në varësi të llojit në rangun prej 400k – 550k/kg kallamar Adresa e sugjeruar e blerjes: Mund ta blini në tregun Phan Thiet, buzë fshatit të peshkimit Mui Ne ose dyqane të specializuara në rrugën Vo Van Kiet dhe në Vo Rruga Van Kiet Huynh Thi Kha në Phan Thiet.

Tortë me oriz krokante dhe aromatike

Çmim super i lirë vetëm nga 15k – 25/paketë me 10 ëmbëlsira. Adresa e sugjeruar e blerjes: Shitet gjerësisht tek shitësit ambulantë në zonat turistike Binh Thuan Lagi ose fshatrat tradicionale artizanale dhe madje edhe tregu Phan Thiet ose direkt në dyqane të tjera. Dyqane në qendër të qytetit gjithashtu shitet mjaft gjerësisht.

Tortë peshku Binh Thuan: Duhet të blini në tregun Phan Thiet apo edhe ushqime të shijshme, mund të shijoni direkt në dyqanet e shijshme banh chung në Phan Thiet Binh Thuan, të cilat janë mjaft të famshme në rrugët Thu Khoa Huan, Tran Hung Dao ose Kim Dong.

Tortë me copëza qumështi

Çmimi: 20-25/pako me ëmbëlsira të mëdha Adresa e blerjes së referencës: “Rekomandoj” për ju një vend për të blerë të besuar nga shumë turistë është fabrika e qumështit Ong Tho, rrugica 20C, Dao Duy Tu, Phan Thiet Çmimi i referencës: 150k – 200k / kg.

9. Shënime kur udhëtoni për në Binh Thuan

– Binh Thuan ka shumë vende për të vizituar dhe eksploruar si deti, dunat e rërës, faltore…, duhet të përgatisni një shumëllojshmëri kostumesh.

– Nëse keni ndërmend të shkoni në dunat e rërës, duhet të shkoni herët në mëngjes: 4:30 – 5:00 ose pasdite sepse në atë kohë askush nuk ka ardhur në dunat e rërës, nuk do të ketë shumë gjurmë. Do të shihni të gjitha valët e bukura. Për ju që jeni të apasionuar pas fotografisë, shkuarja pasdite do të jetë më interesante për shkak të dritës së diellit të reflektuar, duke bërë foto shumë të bukura.

– Për të lëvizur në qendër të qytetit. Në Phan Thiet, ju duhet të zgjidhni makinat Kumho dhe Phuong Trang, sepse të lini në stacionin e autobusit Phan Thiet dhe të transferoheni në hotele dhe vendpushime në Phan Thiet.

– Për të lëvizur në Mui Ne, duhet të shkoni me autobus Phuong Trang ose Sinh Cafe, sepse operatori i autobusit do të marrë dhe marrë mysafirët në vendpushimet në Mui Ne.

Shihni gjithashtu: Rasti i Vrasjes së vajzës që dërgonte pulë në Dien Bien: Udhëtimi për të zgjidhur çështjen

– Për të arritur në kepin Ke Ga: zgjidhni makinën Mai Linh për të lëvizur në stacionin e autobusëve Phan Thiet, kërkoni autobusin e autobusit të Mai Linh që ta çojë në Coop Mart, merrni autobusin numër 6 nga Phan Thiet në Ke Ga (ka 1 udhëtim çdo 30 minuta . ).

– Nëse merrni trenin, duhet të zbrisni në stacionin Phan Thiet, jo në stacionin Muong Man, i cili është më larg nga Phan Thiet. Në tren, ka bileta autobusi për të marrë nga stacioni në vendpushimet në Mui Ne për 30,000 VND

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiem du lich bình thuận tự túc a, cẩm nang kinh nghiệm du lịch bình thuận từ a . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *