Rate this post

Kohët e fundit, Ta Dung është një pikë e nxehtë për çiftet e reja. Duke shkuar në Ta Dung, ju mund të kapni bukurinë e plotë të Gjirit Ha Long në Malësitë Qendrore nga lart. Ushqim i shijshëm dhe eksperienca interesante në këtë udhëtim. Pra, përpara se të lëvizni, çfarë duhet të përgatitni kur shkoni në Ta Dung? Me Çift
TX paketoni gjërat tuaja gjatë rrugës!

*

Ku është turizmi Ta Dung?

Liqeni Ta Dung është një rezervë ujore hidroelektrike jashtëzakonisht e rëndësishme në rajonin jugor. Liqeni Ta Dung është rezerva mbrojtëse e dy lumenjve të mëdhenj, Dong Nai dhe Serepok. Ndërtimi i një dige hidroelektrike në lumin Dong Nai ka grumbulluar ujë, duke bërë që një sipërfaqe e madhe e këtij vendi të përmbytet me ujë. Malet e larta në të kaluarën ishin kryesisht të zhytura në ujë, por vetëm një majë mali ishte ngritur. Prandaj, duke krijuar një skenë të mrekullueshme natyrore në zemër të Malësisë Qendrore. Parë nga lart, liqeni Ta Dung nuk ndryshon nga një miniaturë Ha Long.

Po shikoni: Përvoja e re e turizmit të liqenit Ta Dung në Dak Nong 2022

Liqeni Ta Dung i përket Parkut Kombëtar Ta Dung. Liqeni ka një sipërfaqe totale prej rreth 3000 ha, thellësia më e thellë në shtratin e liqenit është më shumë se 20 m dhe rreth 40 ishuj të vegjël në shtratin e liqenit. Duke ardhur në liqenin Ta Dung, ju keni mundësinë të vizitoni edhe Parkun Kombëtar Ta Dung me një sipërfaqe prej 23000 hektarësh me florë dhe faunë të pasur. Dhe veçanërisht ka lloje në Librin e Kuq të Vietnamit si gibon me faqe të varura, leopard, fazan, gushë të madhe, ..

*

Cili është sezoni më i mirë për të udhëtuar në Ta Dung?

Para se të përgatisni ndonjë gjë kur shkoni në Ta Dung, sigurohuni që të shkoni këtu në kohën më të bukur të vitit. Sipas përvojës së udhëtimit të Çiftit
TX, Ta Dung ka një temperaturë të ftohtë gjatë gjithë vitit prej 21-22 gradë Celsius. Sezoni i shirave zgjat nga prilli deri në nëntor. Pjesa tjetër e muajve bien në sezonin e thatë.

Karakteristika e liqenit Ta Dung është se ai është një liqen rezervë për hidrocentralin, kështu që burimi i ujit është i vështirë për t’u stabilizuar. Ju duhet të shkoni në Ta Dung në sezonin e shirave (korrik – tetor) është më i bukuri. Me shumë shi, hidrocentralet ruajnë ujë, liqeni Ta Dung është aq i bukur sa një pikturë me bojëra uji.

Megjithatë, nëse shkoni në ditë me shi, do të mbulohet me mjegull, duke ju bërë të paaftë për të shijuar plotësisht bukurinë e shtratit të liqenit. Ndërsa ditët me diell mund të shijoni notin, shëtitja me varkë në liqen ose fotografimi është gjithashtu më e bukur.

Me pak fjalë, çdo sezon i Liqenit Ta Dung ka bukurinë e vet. Dhe çfarë dëshironi të fitoni nga udhëtimi juaj, shkoni në sezonin e duhur!

*

Çfarë rroba të vishni kur shkoni në Ta Dung?

Duke ardhur në liqenin Ta Dung, nuk ka shumë aktivitete argëtuese. Ky vend është një zonë turistike e re dhe cung. Prandaj, kryesisht shkoni me pushime dhe shijoni ritmin e qetë të jetës. Çfarë të përgatisni kur të shkoni në Ta Dung është sigurisht e domosdoshme për kostumin, apo jo?

Xem thêm :   Các Danh Lam Thắng Cảnh Châu Âu Âu, Các Địa Điểm Du Lịch Nổi Tiếng Ở Châu Âu

Kostumet për të shkuar në Ta Dung janë mjaft komode, mund të vishni çfarë të doni. Këtu nuk ka shumë destinacione shpirtërore, ndaj nuk keni nevojë të visheni shumë ngushtë me portën me mure të larta. Klima është gjithashtu mjaft komode, kështu që ju mund të visheni si të doni.

Nëse shkoni në Ta Dung gjatë verës, është e rëndësishme të vishni artikuj që thithin mirë djersën, pëlhura të holla dhe materiale komode. Për shkak se vera në Malësitë Qendrore ka një erë jugperëndimore të nxehtë dhe të thatë, nuk është e këndshme. Pantallona të shkurtra, bluzë, minifund me lule, bluzë, sandale me platformë, xhaketë xhins, rroba banje, xhaketë këmishë dhe krem ​​kundër diellit. Ndoshta mjafton për udhëtimin tuaj në Ta Dung.

Nëse shkoni në Ta Dung në sezonin e shirave, kushtojini vëmendje të sillni era të papërshkueshëm nga uji. Ndërkohë, pantallona të gjata, çizme që nuk rrëshqasin, xhaketë me erë, mos harroni të merrni me vete një këmishë dhe shall për të mos u ftohur papritur gjatë natës.

Në veçanti, ju do të shkoni në kampim nga lart në Ta Dung, ju lutemi sillni të gjitha mjetet e nevojshme për kamping!

*

Zbuloni bukurinë e plotë të zonës turistike Ta Dung

Merrni frymë në ajër të pastër dhe shikoni një bukuri të mrekullueshme me pamje natyrore të lë pa frymë nga lart. Pra, është e përkryer për një fundjavë në mes të paqes, apo jo? Në Ta Dung mund të luani, ku të shkoni, çfarë të hani? Me Çift
TX vazhdoni të eksploroni!

Udhëtim me varkë rreth liqenit Ta Dung

Me një çmim bilete rreth 150,000 / person / udhëtim, çdo udhëtim ka rreth 15 vizitorë. Ju do të merreni nga banorët vendas për të ecur rreth shtratit të bukur të liqenit. I rrethuar nga peizazhe madhështore, bukuri e pastër e egër, ishuj të vegjël të jashtëzakonshëm në mes të maleve dhe pyjeve të pamasë. Në liqen ka shumë herë gomone banorësh. Mund të futeni për të shijuar peshkun e famshëm me kokë gjarpëri të liqenit Ta Dung.

Kamping gjatë natës në liqenin Ta Dung

Duke vizituar shtratin e liqenit Ta Dung, do të keni gjithashtu një kamping nate në ishujt e vegjël. Kjo është ndoshta përvoja më e këndshme gjatë vizitës suaj në liqenin Ta Dung. Vendi i kampingut është specifikuar, këtu mund të merrni me qira një tendë, çdo tendë mund të strehojë 2-4 persona. Gjithçka është e përgatitur për t’ju pritur këtu. Shikoni perëndimin e diellit me të dashurin tuaj duke rënë ngadalë në shtratin e liqenit. Pastaj zgjohu herët nesër në mëngjes për të parë lindjen e diellit në një vend të çuditshëm. Nga larg, ka një skenë natyrore të bukur dhe poetike. Një eksperiencë unike për të rinjtë.

*

Eksploroni shpellën më të gjatë vullkanike në Azinë Juglindore

Shpella Chu Bluk, Liqeni Ta Dung, një atraksion që duhet vizituar në këtë udhëtim. Nëse dëshironi të përgatisni diçka kur shkoni në Ta Dung, ushtroni forcën tuaj për të pushtuar këtë shpellë të bukur. Kjo zonë ka më shumë se 100 shpella të ndryshme, secila prej të cilave ka një bukuri unike. Pra, nëse keni kohë të mjaftueshme, shkoni shikoni disa vende, ndoshta do të keni surprizat tuaja interesante.

Shihni ujëvarën e përsosur Dieu Thanh

Ujëvara Dieu Thanh ka 3 ujëvara të ndryshme që bien së bashku, një pamje e bukur, fantastike dhe poetike që mahnit shumë vizitorë.

*

Shkuarja në tregun e popullit Mong

Udhëtimi juaj në Ta Dung do të shtojë më shumë shije kur të vini në tregun Hmong në fshatin Dak Nang. Tregu i banorëve këtu është i hapur vetëm gjatë fundjavave, ai mbart gjithashtu identitetin kulturor të banorëve Mong në veriperëndim. Shkuarja në treg në Ta Dung do t’ju japë të njëjtën ndjenjë si të humburit në panairin Sapa.

Epilogu

Nëse jeni adhurues i vendeve të reja, ndoshta Liqeni Ta Dung është destinacioni i radhës që ju duhet të pushtoni. Le të gërmojmë më thellë për të marrë përgjigjen e plotë të pyetjes Çfarë duhet të përgatisim kur shkojmë në Ta Dung. Dhe udhëtoni me një grup miqsh nëpër kalimet e bukura të Malësisë Qendrore për të ardhur në Gjirin Ha Long në Malësitë Qendrore! Çifti
TX
Uroj që udhëtimi juaj të jetë gjithmonë i lumtur me rrobat më aktive dhe më komode.

Xem thêm :   "Danh Lam Thắng Cảnh" Tiếng Anh Là Gì? Bài Luận Tiếng Anh Về Danh Lam Thắng Cảnh

Viti i ri po vjen, Viti i Ri Hënor po afron, kërkesa për udhëtime po rritet. Nëse dëshironi të gjeni një vend ku të jeni në harmoni me natyrën, të ndjeni bukurinë e maleve dhe pyjeve të Jugut, udhëtimi drejt Malësisë Qendrore është shumë i përshtatshëm për ju. Dy vende të famshme që janë përjetuar së fundmi nga shumë turistë të apasionuar pas udhëtimeve janë Ta Dung dhe Ta Dung. Buon Ma Thuot Turizëm

1. Ta Dung – Gjiri Ha Long në malet e larta të Malësisë Qendrore

Ta Dung është një tokë e rëndësishme në mbrojtjen e pellgut ujëmbledhës të dy lumenjve të mëdhenj Serepok dhe Dong Nai. Liqeni është gjithashtu burimi kryesor i furnizimit me ujë për jetën e përditshme dhe prodhimin e njerëzve në rajonin kryesor ekonomik jugor.

*

Liqeni Ta Dung i marrë nga lart (burimi i koleksionit)

Liqeni Ta Dung – Dak Nong nuk është një emër i njohur për shumë njerëz, por për turistët, veçanërisht të rinjtë që duan të eksplorojnë, duhet ta kenë dëgjuar këtë emër vitet e fundit. Ky vend konsiderohet një thesar i Malësisë Qendrore si nga ana ekonomike ashtu edhe nga natyra.

*

Ta Dung – “Ha Long Bay” në lartësi (burimi i koleksionit)

Jo rastësisht njihet si “Ha Long Bay” në lartësi, sepse duhet të vini një herë këtu për të parë këtë bukuri të rrallë madhështore që të mund të përthithni shëmbëlltyrën. Në mes të detit të pamasë, ka kodra të larta të krijuara nga toka e kuqe bazalt e mbuluar me pemë të gjelbërta si ishuj perla.

*

Ta Dung – “Ha Long Bay” në lartësi (burim koleksionues)

2. Stinët klimatike të vitit të Ta Dung

Klima e Ta Dung është e ndarë në dy stinë të dallueshme, sezonin e shirave dhe sezonin e thatë, çdo stinë ka një bukuri të ndryshme.

Sezoni i shirave zgjat nga prilli deri në fund të nëntorit: shumë shi, Ta Dung është i rrethuar nga një det me ujë të mjegullt si një pikturë e madhe me bojëra uji, vizitorët mund të notojnë lirshëm, por dukshmëria do të jetë e kufizuar.

Sezoni i thatë zgjat nga dhjetori deri në fund të marsit të vitit të ardhshëm: pak shi, liqeni është i thatë, pamja është e gjerë për të parë qiellin e lartë blu, nga lart duke parë poshtë kodrave të mëdha dhe të vogla duket si gjiri Ha Long. shumë i përshtatshëm për të kontrolluar peizazhe të bukura

Nëse vini në Ta Dung në fundjavë, do të keni mundësi të shkoni në treg – një kulturë e bukur tradicionale e popullit Mong.

3. Përvoja e shkuarjes në Ta Dung

Transporti për në Ta Dung:

Nëse lëvizni nga Hanoi, me një distancë prej më shumë se 1500 km, duhet të udhëtoni me avion në 2 aeroporte: Lien Khuong (Da Lat) 120 km nga aeroporti Ta Dung ose Buon Ma Thuot 180 km.

Pasi të keni mbërritur në 2 aeroporte, keni mënyrat e mëposhtme për të lëvizur në Ta Dung:

Nga Da Lat: merrni me qira një motoçikletë për të ndjekur autostradën 20 në Di Linh dhe për të lëvizur përgjatë autostradës 28. Nëse merrni një autobus pasagjerësh, ekziston një rrugë autobusi Gia Nghia që kalon përmes Autostradës Kombëtare 28 dhe kalon nëpër zonën Ta Dung.

Nga Buon Ma Thuot, ka një stacion autobusi An Khang që shkon drejt dhe zbret në Ta Dung. Nëse ngasni një motoçikletë, shkoni direkt në Autostradën Kombëtare 14 në qytetin Gia Nghia, provinca Dak Nong, më pas kaloni në autostradën 28 ​​për të arritur në Ta Dung.

Xem thêm :   Khám Phá Đất Nước Brunei

Nëse shkoni nga Saigon, mund të merrni gjithashtu të njëjtin aeroplan si më sipër, por për të kursyer para mund të merrni një autobus të fjetur sepse distanca nga qyteti Ho Chi Minh në Ta Dung është vetëm rreth 250 km më afër.

Kur të keni ardhur në Ta Dung, mund të udhëtoni me Taksi, por mënyra më e përshtatshme është të merrni me qira një motoçikletë dhe më pas të ndiqni Google Maps në atraksionet, ne mund të jemi proaktivë për sa i përket kohës dhe të kursejmë para. .

Shiko me shume:

Ku të qëndroni kur të vini në Ta Dung?

Pa pluhur të zhurmshëm, pa bori makinash të zhurmshme, pa rrokaqiej, por në vend të kësaj, ka një bukuri madhështore, të ftohtë në mes të natyrës, detit dhe ujit. Duke qenë se është ende e re, nuk ka dorë njeriu për të shfrytëzuar turizmin, ndaj akomodimi në Ta Dung nuk është shumë, megjithëse është hapur më shumë kur vijnë më shumë turistë për të udhëtuar.

*

Kampimi gjatë natës në
Ta Dung (burimi i koleksionit)

Ju mund të merrni me qira një vend kampingu të paracaktuar për të qëndruar gjatë natës, kjo do të jetë një përvojë e paharrueshme që duhet ta provoni një herë. Natën, nën qiellin me yje, organizoni një festë BBQ, mblidhuni me një grup miqsh për të biseduar dhe ndjeni heshtjen e qiellit dhe tokës në atmosferën emocionuese të argëtimit. Flini një gjumë të mirë dhe zgjohuni herët për të marrë frymë në ajër të pastër dhe për të parë lindjen e diellit për të mirëpritur një ditë të re.

Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni të qëndroni në Homestay, por mos harroni të telefononi për të kërkuar rezervime paraprakisht, veçanërisht në sezonet e pikut turistik:

H&T Homestay – Dak Som, Dak Glong, Dak Nong – 0777239393

Shtëpi në Gia Huan – Dak Som, Dak Glong, Dak Nong – 0917919879

Shtëpi Tadung Topview – Dak Som, Dak Glong, Dak Nong – 0965200425

I
Pushim në shtëpi
– Dak Som, Dak Glong, Dak Nong – 0983404676

*

Ta Dung Topview Homestay (burimi i koleksionit)

Vende argëtuese

Merrni me qira një varkë, ngjituni në Sup dhe ecni rreth liqenit Ta Dung

Eksploroni shpellën Chu Bluk

Admironi bukurinë poetike të ujëvarës Dieu Thanh

Vizitoni liqenin paqësor Ea Sno

Merrni pjesë në pazar në panairin e grupit etnik H’mong

Trekking ngjitje dhe not

Shijoni specialitetet e “xhevahirit” të Malësisë Qendrore

Com Lam: Kokrrat ngjitëse të orizit në lartësi ruhen në një tub bambuje me misër të ri, të mbuluar me gjethe bananeje dhe të varrosura në zjarr deri në kafe të artë. Kur gatuhet, orizi është i butë, i zhdërvjellët dhe aromatik, era e orizit të ri fluturon në ajër

Sa për pulën e zjarrit: pulat marinohen në mënyrë të barabartë me erëza të pjekura në skarë në një zjarr kafe të artë të përhapur në mënyrë të barabartë në disa gjethe limoni aromatike që duken jashtëzakonisht tërheqëse dhe të bukura dhe disa pjata të tjera si peshk pincer, mish derri i pjekur në skarë…

Artikuj në përmbledhje Përvoja super e detajuar e udhëtimit Ta Dung Për ata prej jush që nuk duan të udhëtojnë vetë. Dhe nëse doni të përjetoni turizmin Ta Dung pa pasur nevojë të bëni një orar të detajuar, shqetësoheni për akomodimin, atraksionet turistike duhet të shkoni, atëherë vizitoni faqen e internetit Turne në Tokën e Vietnamit për t’iu referuar turneve në Ta Dung ose telefononi menjëherë operatorin 1800 6700 për një konsultë falas

Turne në Tokën e Vietnamit

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm du lịch hồ tà đùng đắk nông mới 2022, hướng dẫn đi tà đùng . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *