Rate this post

I njohur për artet e tij të famshme marciale dhe filmat TVB, të cilët tronditën ekranin botëror, Hong Kongu Konsiderohet si porti aromatik i Azisë. Si pjesë integrale e Kinës, Hong Kongu ende dëshmon se është një vend i pavarur duke përdorur monedhën, gjuhën dhe sistemin e vet ligjor. Nëse e doni bukurinë e rrokaqiejve ose jeni të magjepsur nga kuzhina kineze, atëherë Hong Kongu është destinacioni më ideal për udhëtimin tuaj. Udhëtimi në Azi.

Po shikoni: Përvoja e udhëtimit të vetë-mjaftueshme në Hong Kong 2020 më shumë se një udhëzues

Dulichkhampha24 ju shoqëron gjithmonë në çdo udhëtim, me përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Hong Kong Detaje se si të aplikoni për vizë, bileta ajrore, akomodim në vende të famshme.

TABELA E PËRMBAJTJES

3 Si të aplikoni për një vizë turistike të Hong Kongut Në cilin hotel duhet të qëndroj?7.2 Rekomandohen disa nga hotelet më të rekomanduara të Hong Kongut8 Turizmi i Hong Kongut – atraksionet më të njohura8.3 Atraksionet e famshme turistike të Hong Kongut në majën e malit Thai Binh8. 5 Udhëtime në Hong Kong – në vende të famshme për t’u vizituar 8.6 Turizmi i Hong Kongut nuk mund të humbasë destinacionet në ishullin Lantau8.10 Manastiret dhe tempujt e famshëm në Hong Kong janë të famshëm për veçantinë e tyre. t’ju mungojë kur udhëtoni për në Hong Kong10 Çfarë duhet të hani dhe ku të hani në Hong Kong? Përvoja e lirë e ngrënies10.1 Ju sugjeroni specialitete që duhet të provoni në Hong Kong me një adresë të shijshme sa?

Udhëtimi në Hong Kong – në qytetin më të bukur të Azisë gjatë natës

Hong Kongu njihet si një nga vendet më pak të prekura nga koha, sepse sado modern të zhvillohet vendi, çdo cep i këtij vendi ruan ende nostalgjinë pothuajse të paprekur. Edhe natën, Hong Kongu Kur shfaqet me një botë luksi dhe shkëlqimi, diku, ka ende bukurinë e vjetër, ajo bukuri mbulon njerëzit, kulturën dhe kuzhinën. Kjo është gjithashtu një nga hijeshitë që tërheqin gjithnjë e më shumë turistë ndërkombëtarë për të ardhur këtu.

*
*
*
*

Koha e pritjes për një vizë në Hong Kong është mjaft e gjatë.

Dulichkhampha24 tregon gjithashtu se si të aplikoni për një vizë turistike në Hong Kong për ata prej jush që duan ta bëjnë vetë.

Aktualisht ekzistojnë 2 lloje vizash për të udhëtuar në Hong Kong, kohëzgjatja e qëndrimit është nga 7-30 ditë. Nëse është një vizë e lehtë, do të duhen rreth 7-10 ditë.

Kostoja e aplikimit për vizë varion nga 100 USD – 120 USD, në varësi të kohës, mund të jetë më e ulët ose më e lartë. Kjo kosto do të përfshijë 3 lloje tarifash: tarifa e transferimit të dokumenteve është rreth 20 USD dhe tarifa e qendrës së pritjes është rreth 30 USD, tarifa konsullore është 30 USD, tarifa e përkthimit është rreth 20-50 USD. Ka edhe një sërë kostosh të tjera.

Rreth aplikimit për vizë në Hong Kong

Lidhur me aplikimin për vizë në Hong Kong, duhet të përgatitni:

Profili i të afërmve:

Formulari i aplikimit për vizë në Hong Kong, këtë mund ta gjeni dhe ta shkarkoni online. 2 foto 4×6 cm, mos harroni të bëni me sfond të bardhë, në 3 muajt e fundit, duhet t’i lidhni flokët mirë për ta bërë më të lehtë aplikimin për vizë. Pasaporta origjinale e vlefshme për 6 muaj ose më shumë, me të paktën 4 faqe bosh për qëllime të vulosjes së vizave. Kartë identiteti me foto në 2 anë
Regjistrimi i noterizuar i familjes (të gjitha faqet nga faqja 1 deri në muajin 16)

Xem thêm :   Những Thành Tựu Văn Hóa Thời Cận Đại

Dëshmia e punës

Nëse jeni punonjës: Kontratë pune, vërtetim pune, fletëpagesë në 3 muajt e fundit, aplikim për leje Nëse jeni një biznes familjar, pronar biznesi: Duhet të keni një biznes të regjistruar me deklaratë tatimore për 3 muajt e fundit. janë pensionist: librezë pensioni ose kartë pensioni, fletëpagesë në 3 muajt e fundit.

Dëshmi financiare e udhëtimit në Hong Kong:

Duhet të vërtetoni se burimet tuaja financiare janë të paktën 50 milionë, dosja do të përfshijë një kopje të librezës ose duhet të keni certifikatën origjinale të gjendjes së llogarisë në anglisht. Nëse ka një libër lëshimi, dokumentet do të jenë më të lehta për t’u aplikuar për vizë.

Përveç kësaj, duhet të keni një dokument konfirmimi për rezervimin e biletave ajrore, biletë konfirmimi për rezervimin e hotelit. Bashkangjitur është një orar i detajuar i udhëtimit në Hong Kong (në çfarë date, sa ditë për të qëndruar, cilat vende për të shkuar, etj.).

Ku të aplikoni për vizë në Hong Kong?

Pas plotësimit të profilit, ju nxirrni një grup tjetër fotografish. Kështu, dosja do të përfshijë 2 komplete: 1 set origjinal dhe 1 set fotografik. Vendi për të paraqitur aplikimin është Ambasada ose Konsullata e Përgjithshme Kineze. Aktualisht, vendi ka gjithsej 3 vende për të marrë aplikime për vizë si më poshtë:

Në veri: 46 Hoang Dieu, Dien Ban, Ba Dinh, HanoiNë jug: 175 Hai Ba Trung, District 1, Ho Chi Minh City

Koha e pranimit të aplikacioneve, mëngjes nga ora 8:30 – 12:30, pasdite nga ora 13:30 – 17: të gjitha ditët e javës (nga e shtuna, e diela dhe festat publike).

Nëse nuk ka asnjë Përvoja e udhëtimit në Hong Kong Në lidhje me aplikimin për vizë, duhet të shkoni në Ambasadë ose Konsullatë të Përgjithshme për udhëzime më të hollësishme. Një këshillë tjetër për ta bërë më të lehtë aplikimin për vizë është që kur të planifikoni një intervistë, mos harroni të përgatitni vetë dokumentet e nevojshme si më sipër. Ju gjithashtu duhet të sillni një fotografi të familjes tuaj, sigurimin e jetës ose ndonjë nga këto dokumente, për të treguar se keni një marrëdhënie të fortë me Vietnamin dhe nuk keni ndërmend të qëndroni në Hong Kong.

Nëse keni ndonjë pyetje ose keni nevojë për ndihmë, mund të kontaktoni konsullatën vietnameze në Hong Kong në adresën e mëposhtme:

Linja telefonike: +852 2591 4510; +852 2591 4517; +852 2835 9318 E-mail: tlsqhk

Jo çdo fansi të TVB-së i pëlqen të shkojë në Hong Kong dhe sigurisht që Hong Kongu nuk është i vetmi film TVB me të cilin krenohet. Ky vend port aromatik ka gjithashtu gjëra të panumërta tërheqëse, vende të bukura magjepsëse që ata që vijnë këtu për të udhëtuar do të jenë gjithashtu të kënaqur kur të largohen. Çdo verë, një forcë e fuqishme i bashkohet #KKday’s #teamdihongkong dhe shumë prej jush po hezitojnë se sa “buxhet” duhet të sjellë në Hong Kong. Duke kuptuar zemrën tuaj, ekipi i matematikës i KKday erdhi përsëri në shpëtim. Kostoja për të shkuar në Hong Kong këtë herë do të rrisim për 5 ditë udhëtim të vetëmjaftueshëm në Hong Kong sepse viza e Hong Kongut mund të aplikohet vetëm për maksimumi 7 ditë, për të mos përmendur 5 ditë mjaftojnë që ju të eksploroni plotësisht Hong-un. Kong në mënyrë të sigurtë, bazë tashmë.

Kostoja bazë e turneut në Hong Kong 5 ditë në 3 ishuj Lantau – Kowloon – Hong Kong

1. Viza (2,100,000 baigiangdienbien.edu.vnD)

Nëse aplikoni vetë për një vizë Hong Kongu, është më e lirë, është rreth 60 dollarë (~ 1,400,000 baigiangdienbien.edu.vnD), por vështirësia dhe konfuzioni quhet niveli maksimal, duhet të aplikoni në Hong Kong ose ta dorëzoni atë përmes ambasada kineze dhe me pas dergoje ne Hong Kong dhe me pas Hong Kongu e aprovon bla bla, per te mos thene qe eshte e lehte te humbasesh dokumente dhe me pas kontakti eshte gjithashtu i veshtire, ndaj kushton pak qe sherbimi te qetesohet.dhe me siguri beje nuk duhet të humbasësh biletën e avionit sepse bileta është tashmë në dorë, por Visa pret dhe nuk e sheh. KKday ka më shumë shërbime ju lutem VIZA e Hong Kongut shëndetshëm, thjesht qëndroni në shtëpi për të planifikuar daljet dhe më pas shkoni në ditën tjetër, nuk keni nevojë të prisni në radhë :”>

Xem thêm :   Giải Mã Giấc Mơ Số Đề 1

2. Biletë ajrore (3,500,000 – 4,000,000 baigiangdienbien.edu.vnD)

Qoftë paratë tuaja të xhepit për të fluturuar luksoze apo buxhet, në varësi të fatit tuaj për të parë bileta të lira apo jo, biletat e fluturimit do të ndryshojnë. Megjithatë, nëse shkoni mesatarisht, do të jenë rreth 4,000,000 baigiangdienbien.edu.vnD për biletat vajtje-ardhje. Çmimet e biletave janë të pakufishme, kështu që kur të shkoni, shkoni te skyscanner ose faqet e tjera të rezervimit të biletave ajrore për të krahasuar çmimet dhe për të blerë bileta të arsyeshme ajrore.

3. Hotel (3,000,000 – 5,000,000 baigiangdienbien.edu.vnD/4 netë/person)

Hoteli thuhet se është një hotel, por në fakt është një Hostel, djema, është super i vogël dhe shumë i ngushtë dhe jo shumë i denjë në krahasim me bujtinat në Taipei ose Tailandë me të njëjtin çmim. Hotelet janë 2 ose 3 herë më shumë. Në përgjithësi, ju merrni atë që paguani, veçanërisht në Hong Kong ku nuk ka para, nuk ka tokë për të ngrënë. Kong by KKday.

4. Udhëtim + Wifi/ Simcard (1,500,000 baigiangdienbien.edu.vnD)

SIM/WiFi

Në Hong Kong, gjetja e wifi-t të tempullit është si të gjesh një zog, për të mos përmendur që duhet të gjesh ende rrugën dhe të kontaktosh, pastaj ta bësh atë në facebook dhe t’i etiketosh fëmijët në shtëpi për t’i zemëruar, kështu që thjesht blej një sim ose një njësi Wi-Fi. Përdoreni për argëtim.

Shkoni

Mos harroni të blini menjëherë kartën e shenjtë të Oktapodit, duke ju lejuar të përdorni transportin publik: MTR, autobus, traget dhe dyqane komoditeti. Çmimi i një karte Octopus është 150 $ HK (~ 440,000 baigiangdienbien.edu.vnD) nga të cilat ka 100 $ HK në dispozicion për të shkuar, pjesa e mbetur 50 $ HK për kartën. Nëse përdoret vetëm për udhëtime, jo për të blerë apo shitur ndonjë gjë tjetër, thjesht mbushni 100 dollarë HK (gjithsej 250 HK ~ 725,000 baigiangdienbien.edu.vnD) dhe mjafton të shkoni në të gjithë Hong Kongun. Për të mos përmendur nëse nuk i shpenzoni të gjitha paratë në kartë, mund ta ktheni kartën për të marrë paratë tuaja në aeroport (HK50 + gjendja e mbetur në kartë).

Nëse dikush dëshiron ta mbajë kartën si suvenir, kjo kartë është më e “bukur”, me çmim vetëm 150,000 baigiangdienbien.edu.vnĐ dhe ka 10 HK$ për t’u përdorur. Rezervoni këtu: https://www.kkday.com/en/product/8962

Një mënyrë tjetër për të shkuar super shpejt nga aeroporti në qendër të qytetit është karta Hong Kong Airport Express, me këtë kartë (kur blini vajtje-ardhje) mund të lëvizni shpejt nga aeroporti në qendër dhe anasjelltas (vetëm 25 minuta). minuta/pm, ndërsa mjetet e tjera do të zgjasin dy herë më shumë). Vlefshmëria e kartës është deri në 30 ditë, kështu që nuk keni pse të shqetësoheni për skadimin.

Sidomos, kurseni 30% kur rezervoni biletën e Aeroportit të Hong Kongut në KKday: https://www.kkday.com/en/product/2425

Xem thêm :   Cách Tra Cứu Lịch Sử Tiêm Chủng Vnvc, Cách Tra Cứu Lịch Tiêm Chủng Tại Vnvc

Dëmi total:

Sim/kartë ose wifi: 410,000 baigiangdienbien.edu.vnD Udhëtim: 1,100,000 baigiangdienbien.edu.vnD (Kartë oktapod + kartë rimbushje + kartë Airport Express)

5. Ushqimi jashtë (5,000,000 baigiangdienbien.edu.vnD/person/5 ditë)

I njohur gjithashtu si ushqim kinez, por ushqimi i Hong Kongut është miliarda herë më i mirë se ushqimi në Radio T____T. Të pasura dhe super pikante, në përgjithësi vietnamezët do të hanë “më lehtë për t’u gëlltitur”. Megjithatë, siç thashë, Hong Kongu është një vend mjaft i shtrenjtë, pavarësisht nëse ngrënia apo të jetosh është e shtrenjtë. Por shumë pjata të shijshme djema, nëse nuk e hani, është një humbje e gjithë udhëtimit. Për të ngrënë të gjitha dimsum, tortën me shahu, tortat me vezë, tenxhere të nxehtë, hell të pjekur në skarë, petë të pjekura me rosë, specialitete të Hong Kongut, harroni çajin e qumështit të stilit Hong Kong, keke, çdo ditë ju djema. do t’ju duhet të lidhni një portofol. prej 1,000,000 baigiangdienbien.edu.vnD për 3 vakte -> 5 ditë, pastaj çdo 5,000,000 baigiangdienbien.edu.vnD shkoni për të nxituar. Shko të luajë pa qenë shumë i mjerë!

Ah! Ju sugjeroj disa restorante legjendare në Hong Kong si dhe mos harroni të shijoni restorantin Tea – pjatat tradicionale të Hong Kongut Cha Chaan Teng.

6. Dalja (5,022,000 baigiangdienbien.edu.vnD/person/5 ditë)

Hong Kongu ka shumë ishuj, megjithatë, 3 ishujt më të mëdhenj, si dhe duke u fokusuar në argëtim, blerje, ngrënie, turizëm dhe pika piktoreske janë ishulli Lan Tau, ishulli Kowloon dhe ishulli Hong Kong. Nëse udhëtoni dhe për 5 ditë, të shkoni në të gjithë këta 3 ishuj është thjesht e bukur. Ne do të përmbledhim vendet që duhet të vizitoni kur udhëtoni në Hong Kong, në varësi të preferencave tuaja. Vendet për t’u vizituar falas si Victoria Harbour ose Avenue of Stars nuk janë të listuara këtu, ne numërojmë vetëm disa pika që duhen vizituar dhe duhet të shpenzojnë para.

Ishulli Lantau

Disney Hong Kong

*
*
*
*
*
*

Kredia: Google

Nëse nuk keni kohë të mjaftueshme, ose jeni të mërzitur të eksploroni vetëm Hong Kongun, ose thjesht dëshironi të shijoni një Hong Kong të guximshëm dhe të lashtë, merrni tramvajin 2-katësh të Ding-Ding, shijoni pjatat e stilit Hong Kong. Kong, etj. ., mund të rezervoni një turne ditor për të vizituar Hong Kongun në 1 ditë KKday. Sidomos për ata që janë fansa, të cilët janë të magjepsur me skenat romantike dhe poetike të filmave TVB, ata patjetër do të ndihen si personazhi kryesor në një histori të bukur dashurie në TVB. Në përgjithësi edhe i thellë.

Shihni gjithashtu: Emrat e 5 teksteve të klasës së re 1 që do të përdoren nga viti shkollor 2020

Rezervoni këtë turne ditor të KKday për udhërrëfyes më entuziastë, dinamikë, të pashëm dhe të bukur (në varësi të akomodimit tuaj :”>) me një drekë shumë të Hong Kongut :”>. Libri i lidhjes: https://www.kkday.com/en/product/11 (1,600,000 baigiangdienbien.edu.vnD)

Për ta përmbledhur, të gjitha kostot në mënyrë që të mund të lëroni me siguri të gjithë tokën e Can Thom në 5 ditë janë:

Viza (2,100,000 baigiangdienbien.edu.vnD) + Bileta ajrore (3,500,000) + Hoteli (3,000,000) + Transport + Wi-Fi/ Simcard (1,500,000 baigiangdienbien.edu.vnD) + 0biate. baigiangdienbien.edu.vnD) = 20,122,000 baigiangdienbien.edu.vnD

Kjo është kostoja bazë që kemi vendosur që ju t’i referoheni dhe të përshtateni për t’iu përshtatur buxhetit tuaj. Kjo pjesë e shpenzimeve si zakonisht nuk do të përfshijë blerjet sepse kjo shumë është shumë… e paparashikueshme :”>.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm du lịch hồng kông tự túc 2020 hơn cả hướng dẫn viên . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *