Rate this post

Penang ndodhet në ngushticën e Malacca, një nga pikat e rëndësishme të tranzitit të Rrugës Detare të Mëndafshit. Sot, ky ishull i bukur është gjithashtu një nga atraksionet turistike të famshme në Malajzi. Sidomos pasi Air Asia hapi një fluturim direkt nga Hanoi në Penang, ky ishull është kthyer në një destinacion të preferuar të shumë vietnamezëve. Le të eksplorojmë me baigiangdienbien.edu.vn Përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Penang nga AZ në postimin e radhës!

4. Si të ndryshoni para, të blini 4G sim kur të vini në Penang? 8. Ku të luajmë? – Përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Penang

1. A duhet të udhëtoni në Penang të vetë-mjaftueshëm në cilin sezon, në cilin muaj?

Ashtu si pjesa më e madhe e Malajzisë, Penang ka një klimë të nxehtë dhe të lagësht gjatë gjithë vitit. Moti këtu është relativisht i qëndrueshëm, kështu që sipas përvojës së Phuong, ju mund të shkoni në Penang në çdo kohë të vitit. Megjithatë, ka disa pika që duhen mbajtur parasysh:

Shtator-Nëntor: ky është sezoni i shirave në Penang, kështu që mund të ndikojë në udhëtimin tuaj. Përveç kësaj, shtatori është koha kur Malajzia është prekur nga tymi i zjarreve në pyjet në ishullin Sumatra, Indonezi. Prandaj, ajri është i ndotur, gjë që mund ta bëjë udhëtimin tuaj jo të plotë.

Po shikoni: Përvoja e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në penang

Dhjetor deri në Shkurt: Në këtë kohë, klima në Penang është më e thatë.

Prandaj, koha më e përshtatshme për të shkuar në Penang është nga marsi në gusht, por sipas baigiangdienbien.edu.vn, vera është ende më e arsyeshme!

*

Mars-Gusht është koha e duhur për të shkuar në Penang

2. Fluturime për në Penang

Në kohë normale, Air Asia është e vetmja njësi që fluturon nga Hanoi ose Saigon në Penang. Çmimet e biletave vajtje-ardhje variojnë nga 1 milion në 2 milion, në varësi të kohës dhe kohës së fluturimit që rezervoni. Çmimet e biletave gjatë fundjavave dhe festave publike janë zakonisht më të shtrenjta.

Koha kur shkoi Phuong sepse sapo ishte hapur, kështu që edhe pse ishte një fluturim fundjave, ishte vetëm 1 milion 9. Sidomos, AirAsia shumë shpesh ka një program biletash të lira, zakonisht rreth fillimit të marsit. Kështu që mbani një sy për lajmet për të marrë një marrëveshje të mirë!

Për të ditur se si funksionojnë biletat dhe biletat 6 “sekretet” që do t’ju ndihmojnë të gjeni bileta të lira fluturimilexojeni tani ARTIKU I MËPOSHTËM i baigiangdienbien.edu.vn në rregull!

*

Air Asia ka fluturime direkte nga Hanoi, Saigon në Penang

Shënim:

Fluturimet nga Hanoi janë të disponueshme vetëm të hënën, të mërkurën, të premten dhe të dielën çdo javë, nga Saigon, ato fluturojnë gjatë gjithë javës. Prandaj, duhet t’i kushtoni vëmendje kur planifikoni daljet

3. Dokumentet e nevojshme kur udhëtoni në Penang të vetë-mjaftueshme?

Ashtu si shumica e vendeve në ASEAN, Malajzia gjithashtu i përjashton vietnamezët nga vizat për 30 ditë. Megjithatë, shumë vende në botë duke përfshirë Malajzinë, Singaporin, Tajlandën, Laosin, Myanmarin, Filipinet dhe madje edhe Vietnamin, etj. kërkojnë që pasaporta juaj të jetë e vlefshme. të vlefshme për të paktën 6 muaj sapo hyri.

Xem thêm :   Review những địa điểm du lịch singapore 2022 vietravel, liên tuyến malaysia

Ky është një rregullore për të kufizuar turistët që qëndrojnë në një vend për një kohë të gjatë. Prandaj, për të mos qenë të tepërt, ju lutemi kontrolloni dy herë përpara se të rezervoni biletat tuaja të fluturimit. Sepse pas 2 vitesh ngrirje nga Covid, ka mundësi që të ketë skaduar pasaporta. Nëse keni akoma më shumë se 6 muaj, mund të shkoni me siguri në Penang!

4. Si të ndërroni para, të blini 4G sim kur vini në Penang?

4.1 Si të shkëmbeni monedhën malajziane?

Monedha e Malajzisë është Ringgit (RM), 1 RM~ 5,600-6,000 VND në varësi të kohës. Ju mund të ndryshoni menjëherë në Vietnam në bankat kryesore ose në aeroport. Phuong shpesh shkon në rrugën Ha Chung për të ndryshuar sepse është shumë i përshtatshëm dhe i shpejtë.

Një KËSHILLË për ju është se norma e konvertimit nga USD në RM nuk është shumë e ndryshme. Kështu që ju mund të rezervoni pak USD për të ndryshuar atë anë nëse është e nevojshme pa u shqetësuar për kursin e këmbimit!

*

Si të shkëmbeni monedhën malajziane? – përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në penang nga AZ

4.2 Si të blini 4G sim? – Përvojë e udhëtimit të vetë-mjaftueshëm në Penang

SIM 4G është një gjë e domosdoshme në epokën 4.0. Ju mund të zotëroni një kartë 4G sapo të hyni në Malajzi për vetëm 25 RM (rreth 150 mijë).

Sidoqoftë, nëse vini në Penang për herë të parë, mund të humbni kohë sepse nuk dini ku të shesni. Lajmi i mirë është se mund të porosisni një kartë SIM 4G në Vietnam dhe ta merrni në aeroportin Penang. Sipas vëzhgimit të Phuong, ky shërbim është mjaft i përshtatshëm, ju mund t’i referoheni kartës 4G të Klook për rreth 150 mijë KËTU.

*

Ku të blini SIM 4G në Malajzi – Përvoja e udhëtimit të vetë-mjaftueshme në Penang nga AZ

5. Si të lëvizni në Penang

Në Malajzi në përgjithësi dhe Penang në veçanti, nuk keni pse të shqetësoheni për transportin. Në të cilën, Phuong gjithmonë e konsideron Grabin si një dashuri të sinqertë kur vjen në Malajzi. Arsyeja është sepse Malajzia është vendlindja e Grabit, shërbimi këtu është shumë i shpejtë dhe i lirë (sepse çmimet e gazit në Malajzi janë shumë të lira).

Një avantazh tjetër është se softueri gjithashtu grumbullon pikë për llogaritë Grab në Vietnam. Prandaj, pasi të ktheheni nga Penang, mund të përmirësoheni në platin dhe të merrni stimuj më tërheqës Grab!

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të përjetoni autobusë, taksi, Hop-on-hop-off Ose merrni me qira një makinë vetë-drejtuese në Penang!

Shënim:

Drejtuesit këtu janë shumë të rreptë me rregullat, apo jo? “fleksibël, fleksibël” si Vietnami. Prandaj, nëse janë 5 persona ose 4 persona, por bagazhi është i rëndë, duhet të telefononi një makinë me 7 vende!

6. Ku duhet të rezervoj një hotel në Penang?

Hotelet, shtëpitë në Penang janë shumë të pasura, të përshtatshme për shumë lloje turistësh. Phuong shpesh prenoton hotele përmes Booking.com ose Agoda. Çmimet janë mjaft të qëndrueshme, zakonisht variojnë nga 150k-250k/natë, ndonjëherë duke përfshirë edhe shuplakën e mëngjesit.

Në përgjithësi, ju duhet të kërkoni për hotele dhe banesa që janë vlerësuar me 7,5 * ose më lart dhe kanë shumë vlerësime të mira. Nëse udhëtoni në grupe prej 4-6 personash, është gjithashtu shumë i përshtatshëm të qëndroni në formën e një apartamenti (por zakonisht pak larg qendrës).

Sipas përvojës së vetë-mjaftueshme të udhëtimit në Penang të baigiangdienbien.edu.vn, duhet të rezervoni një hotel në zonën e George Town. Ky është qyteti i vjetër, gjithashtu qendra e Penang, ku ka shumë aktivitete interesante si dhe vende tërheqëse për t’u vizituar.

Xem thêm :   Toplist Các Điểm Du Lịch Hải Phòng Hấp Dẫn, Hot Nhất 2023 Từ A

*

Rekomandohet të rezervoni një hotel në zonën e qytetit George, Përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Penang nga AZ

7. Çfarë të hamë ku? – Përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Penang nga AZ

Ashtu si pjesa më e madhe e Malajzisë, Penang ka një popullsi kryesisht indigjene malajze, kineze dhe indiane. Prandaj, ushqimi këtu është shumë i larmishëm dhe i pasur.

Kuzhina e rrugës: në Penang ushqimi i rrugës është jashtëzakonisht i zhvilluar. Më të famshmit këtu janë petët LAKSA, orizi NASI LEMAK etj. Sidomos çaji Chendol, aq sa njerëzit kanë pikturuar një mural të madh për këtë pjatë. Zakonisht hoteli do të ketë një katalog shumë të detajuar të ushqimeve në rrugë në Penang, mund ta zbuloni më vonë!

*

Ushqim i pasur në rrugë në PenangGjykata e ushqimit kinez: Ky është një kompleks shumë i madh ngrënieje. Ju mund të shkoni përreth duke porositur ushqim në dyqane të ndryshme, pastaj stafi do ta sjellë atë. Fotoja më mbresëlënëse është rosa e Pekinit këtu (rekomanduar nga Tripadvisor). Lëkura është krokante dhe aromatik, mishi ruan ende ëmbëlsinë e tij, duhet shumë birrë për të pirë.Gjykata e ushqimit pranë Gurney Plaza: Kjo zonë është afër Gurney Plaza, ushqimi është gjithashtu mjaft i madh, por prodhimet e detit nuk janë shumë të freskëta. Megjithatë, është gjithashtu shumë i përshtatshëm nëse sapo keni mbaruar blerjet.

*

Eksplorimi i fushës së ushqimit në mbrëmje – Përvoja e udhëtimit në shpinë në Penang

8. Çfarë të luajë ku? – Përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Penang

Penang ka të drejtë i vogël por i fuqishëm! Ka shumë vende për të luajtur, të përshtatshme për individë, me miqtë ose familjen, çanta shpine ose në stilin turistik. Sipas përvojës së shpinës, Penang i vetë-mjaftueshëm i baigiangdienbien.edu.vn, pikat e argëtimit do të ndahen në grupet kryesore të mëposhtme:

8.1. Vila të lashta kineze

Kinezët u shfaqën në këtë ishull mjaft herët. Të gjithë e dimë se sa të mirë janë në tregti. Prandaj, një ishull me një pozicion të favorshëm si Penang është një tokë pjellore për tregtarët kinezë. Këtu ka shumë vila të famshme si Cheong Fatt Tze Mansion, Pinang Peranakan, Khoo Khong Si, etj.

*

Harta e atraksioneve të famshme në Penang

8.2. Arti i rrugës Penang

Pikturat murale janë një specialitet në Penang. Këto piktura janë njohur nga UNESCO si trashëgimi kulturore. Nëse vini këtu, mos e humbisni rastin të bëni check-in me piktura të famshme si Dy motra në një biçikletë, Djali në një motor, Djali në një karrige, …

8.3. Muzetë

Penang ka shumë muze si muzeu i kafesë, muzeu i çokollatës, muzeu i ushqimit, etj. Nëse jeni një besimtar virtual, mos e humbisni muzeun Përmbys! Me siguri do të ndiheni të kënaqur kur të vizitoni këtë vend.

Shihni më shumë: 50 destinacione turistike tërheqëse të Da Nang që nuk duhen humbur, 55 destinacionet më të nxehta turistike të Da Nang 2022

*

Muzeu i Artit Përmbys

8.4. Kek Lok Si Tempulli

Ky është një tempull super i bukur kinez i ndërtuar në fund të shekullit të 19-të. Kur erdha në Kek Lok Si, u ndjeva shumë i qetë, thjesht duke shijuar peizazhin dhe duke u zhytur në hapësirën e pastër në derën e Budës.

8.5. Vendpushimi i kodrës Penang

Duket se vetëm dëgjimi i prapashtesës “Hill” ka një erë resorti. Në të vërtetë, si kodra Ba Na, Kodra Penang u eksplorua gjithashtu nga perëndimorët dhe u përdor si një vendpushim në të kaluarën. Sot, ky vend është bërë një nga atraksionet turistike në Penang.

8.6. Fermë fluturash

Vërtetë me emrin e tij, ky vend është si një muze i gjallë i fluturave. Këtu ka modele të rritjes dhe zhvillimit të secilës specie fluturash shumë të gjalla vizualisht.

Përveç vendeve të mësipërme, ekziston edhe plazhi Batu Ferringhi, Qendra tregtare Gurney Plaza për besimtarët që duan të pushojnë dhe të blejnë; Tempujt hindu të indianëve, Wat Chayamangkalaram të Thais, etj.

Xem thêm :   Du Lịch Tết 2022 Nên Đi Đâu, 26 Hoạt Động Du Lịch Tết 2022 Mới Toanh Từ Klook

Ferma e fluturave – parajsa e fluturave

9. Orari i sugjeruar i udhëtimit të vetë-mjaftueshëm në Penang të baigiangdienbien.edu.vn

Nëse Penang është tërheqës dhe ka kaq shumë vende argëtuese, cili është orari i duhur? Kjo është gjithashtu një pyetje që shumë prej jush e dërgojnë te baigiangdienbien.edu.vn. Dhe më poshtë, Phuong do t’ju sugjerojë Itinerari i turneut të vetë-mjaftueshëm në Penang 4 ditë 3 netë (4N3D).

Ky orar do të jetë shumë i përshtatshëm për ju që të fluturoni të premten në mëngjes deri në mëngjes herët të hënën. Dmth, shijoni dhe relaksohuni në fundjavë, por keni ende kohë për të kaluar javën e re!

Dita 1: Aeroporti – check in hotel – Zbuloni ushqimin në rrugë – Muzeu me kokë poshtë – Fort Cornwellis – Shëtitja në mbrëmje në rrugë Dita 2: Mëngjesi – Tempulli Kek Lok Si- Arti i rrugës Penang – Rezidenca Cheong Fatt Tze – Muzeu i kafesë – Darka dhe pazari në Gurney PlazaDita 3: Kodra Penang – tempulli Wat Chaiya Mangkalaram – Ferma e fluturave – Darka, zbuloni ushqimin e rrugës gjatë natës4: Check out – Aeroporti – fundi i udhëtimit

*

Itinerari i sugjeruar, përvojë udhëtimi e vetë-mjaftueshme në Penang 4 ditë 3 netë

10. Sa kushton të udhëtosh në Penang?

Kur udhëtoni, problemi i parë janë gjithmonë paratë. Pra, sa kushton të udhëtosh në Penang 4 ditë 3 netë të vetë-mjaftueshme? Hidhini një sy listës së Phuong më poshtë!

Hotel: 150k/person/natë x 3 = 450kLëviz: 300k/person/ditë x 3 = 900kHani dhe pini: 250k/person/ditë x 3 =750k (kjo është norma mesatare)Biletat e fluturimit: 2000k – 2500k/person Suvenir: 500 mijë

*

Sa kushton përvoja e shpinës në Penang?

Kostot totale variojnë nga: 5,6-6,1 milion VND për udhëtimin 4N3D, duke përfshirë dhuratat me vete. Në varësi të kohës dhe numrit të njerëzve, çmimi mund të jetë më i lirë. Sipas përvojës së vetë-mjaftueshme të udhëtimit në Penang të baigiangdienbien.edu.vn, kjo është një marrëveshje e madhe për fëmijët e familjes së saj për një udhëtim jashtë vendit.

Pra, çfarë po prisni, bashkohuni në sfidën e Penang 4 ditë 3 netë udhëtim të vetë-mjaftueshëm tani! Goh Shko!

11. Disa shënime për përvojën e vetë-mjaftueshme të udhëtimit në Penang

Për ta bërë udhëtimin tuaj të plotë, ka disa gjëra që Phuong dëshiron të shënojë si më poshtë:

Siç u përmend më lart Phuong, ka vetëm fluturime nga Hanoi të hënën, të mërkurën, të premten dhe të dielën. Pra, në varësi të kushteve që ju rregulloni kohën në përputhje me rrethanat. Personalisht mendoj se eshte me e arsyeshme te shkosh te premten ne te merkure.Pala malajziane eshte 1 ore me shpejt se Vietnami, keshtu qe kur te mberritesh, te lutem rregulloje oren sipas kohes lokale, Penang eshte gjithashtu mjaft me diell keshtu qe mos harroni te sillni kapelen dhe krem ​​dielli. ji me diell!

*

Sigurohuni që të sillni një kapelë kur të vini në Penang

Më lart është përvoja e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në Penang nga struktura AZ nga iTraevl88. Uroj që të keni një udhëtim interesant pas përfundimit të përkthimit. Nëse keni pyetje të tjera, ju lutemi na shkruani në inbox faqe fansash Ose lini një koment në seksionin e komenteve që Phuong të përgjigjet. Mos harroni të bëni LIKE, SHARE postimin dhe ABONOHU baigiangdienbien.edu.vn për të mbështetur Phuong!

Nëse ju duket i dobishëm artikulli, ju lutemi mbështesni Phuong me një filxhan kafe për ta mbajtur blogun aktiv! Shume faleminderit

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh Nghiệm Du Lịch Penang Tự Túc, Review Từ A . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *