Rate this post

Rreth 19 milionë VND për 2 persona në 7 ditë në Phuong Hoang Co Tran dhe Truong Gia Gioi, 2 të rinj të apasionuar pas udhëtimeve Duy Anh dhe Chi Kim kaluan vërtet një kohë të paharrueshme në jetën e tyre.

Po shikoni: Përvoja e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në qytetin e lashtë të feniksit


Dita 1 | Dita 2 | Dita 3 | Dita 4 | Dita 5 | Dita 6 | Dita 7 | Kostoja totale për udhëtimin | Treni | Hotele | Aplikacioni për të shkarkuar

*

Ne shkuam në Zhangjiajie – Qyteti i Lashtë Phoenix në fillim të marsit, jo në sezonin e pikut këtu (sezoni i pikut bie rreth majit deri në nëntor), por duke parë prapa në të gjithë udhëtimin, ky është vendimi i duhur. Kohën kur shkova, moti ishte pak i çrregullt, temperatura mesatare ishte rreth 10 gradë, herë binte shi, herë ishte ftohtë 7-8 gradë, herë ishte me diell, ndonjëherë ishte me mjegull, ishte pak e pakëndshme por u konsiderua si një eksperiencë e të 4 stinëve.gjithmonë këtu. Për më tepër, gjithçka ishte e mrekullueshme, pikat e biletave të trenit nuk ishin të mbushura me njerëz; atraksionet nuk janë të mbingarkuara, kështu që vizita e ndonjë gjëje është më e këndshme, hapësira për të bërë fotografi është shumë, nuk ka konfuzion; Mjegulla në foto është shumë “e thellë”, njerëzit janë miqësorë, entuziastë…

*

Orari i detajuar

* Dita 1: Hanoi – Nanning

– 21:18: Treni niset ndërsa bileta thotë 21:20, kështu që të gjithë mësojnë të vijnë pak më herët. Kur hipi në tren, më duhet t’i jap biletën e librit shoqëruesit të trenit për ta shkëmbyer me biletën e kartës. Të gjitha ndarjet në këtë anije janë me shtrat të butë, me drita leximi dhe priza elektrike. Pas një kohe, një ndihmës kinez i trenit hyri dhe foli një grup kinezisht, por qëllimi ishte thjesht të kontrollonte pasaportat.

*

* Dita 2: Nanning – Zhangjiajie

– 1 orë: Me të mbërritur në stacionin Dong Dang, ndihmësi i trenit do të shkojë në ndarje dhe do t’i thërrasë të gjithë në “Stir Brackish Rice” (Mbërritja në stacion). Pas kësaj, të gjithë zbritën të gjitha bagazhet e tyre për të kryer procedurat e daljes dhe më pas hipën përsëri në tren dhe pritën deri në orën 2:45 të mëngjesit përpara se treni të vazhdonte të lëvizte.

– 3:30: Mbërritja në stacionin Pingxiang – Kinë, sillni të gjitha bagazhet tuaja poshtë për të kryer procedurat e emigracionit. Në këtë pikë, vietnamezët duhet të plotësojnë formularin e verdhë të hyrjes me fjalën ARRIVAL. Kur doganat kineze mbaruan inspektimin, erdhi koha që unë të hipja në anije dhe të flija i qetë deri në orën 10:30 të mëngjesit të nesërm.

– 10:30 me orën e Kinës (GMT+8): Mbërritni në stacionin Nanning, më pas merrni biletat e rezervuara në internet nga Nanning – Zhangjiajie dhe blini bileta për të gjitha rrugët e kthimit, duke përfshirë Hoai Hoa – Nanning dhe Nam Ninh – Hanoi. Shënim: Biletat e trenit ndërqytetës Nanning – Hanoi mund të blihen vetëm në stacionin Nanning, ndërsa biletat e trenit të brendshëm mund të blihen në çdo stacion në Kinë.

*

– 11:00: Shko blej një sim kinez dhe gjej një hotel. Përballë portës së daljes së stacionit të trenit (në të majtë) ka një numër dyqanesh sim, hyni dhe pyetni njerëzit “Tien Khoa Kha” ose tregojuni njerëzve këtë fjalë 电话卡 që të kuptohet. Blini më shumë se 100 juanë për të marrë 3G. Sa për hotelet këtu, jo të gjithë janë për të huajt për të qëndruar, hoteli im është rreth 200 metra nga stacioni, qëndrimi deri në orën 16 është 100 juanë, por duhet të depozitoni 100 juanë të tjerë është 200 juanë (do të kthehen në arkë).

– 12h: Shkoni për të ngrënë në një restorant afër hotelit, ka një pjatë shumë të shijshme me petë 9 juanë.

*

– 16h: Shkoni në stacion, blini petë me disa ushqime në dyqanin ushqimor në stacion, petë shumë të shijshme mishi (8 juanë 6 copë).

Xem thêm :   999+ Hình Ảnh Thiên Nhiên Đẹp Nhất, 111+ Hình Ảnh Thiên Nhiên Đẹp Sống Động Nhất

– 16:50: Treni niset për në Zhangjiajie. Këtë pjesë bleva një biletë për gjumë të vështirë, por ishte një vendim i gabuar. Makina e gjumit te forte ka 3 kate, katet 2 – 3 jane shume te ulet, nuk mund te ulesh drejt, fatmiresisht mund te marresh nje bilete per te shtrire ne katin e 1, keshtu qe ka ku te flasim dhe te hame bashke. Një gjë tjetër e tmerrshme është se ndarjet e makinës së gjumit janë të forta pa dyer, kështu që njerëzit brenda dhe njerëzit jashtë mund të shohin njëri-tjetrin qartë, batanijet janë gjithashtu të pista, makina është e mbushur me njerëz, kështu që ka shumë aroma të pakëndshme.

*

– Ka ushqime dhe shitje frutash në bord. Fruta 10 juanë / 3 pako. Petë e menjëhershme 6 juanë/kuti (ujë i vluar është i disponueshëm në fund të çdo makine).

* Dita 3: Zhangjiajie

– 08:30: Mbërritja në stacionin Zhangjiajie.

*

– 12:00: Njerëzit mund të marrin një taksi në qendër të qytetit dhe të luajnë për 7.5 juanë. Në qendër është shumë i ngarkuar, ka shumë restorante dhe një zonë tregtare si Zona 9. Ne rrezikuam të zgjidhnim një restorant që duket luksoz në katin e 2-të të një pallati sepse menduam se dukej shumë “luksoz”. Kjo është e sigurt ushqimi është i mirë, por nuk është i mirë. Nëse nuk doni të rrezikoni, ka KFC dhe McDonald’s.

Zona e qendrës nuk është shumë e madhe, por është e mjaftueshme për fotografim virtual, ngjitur me urën ka disa dyqane veshjesh, ushqimet me Gongcha shiten në një banak karroce shumë të vogël. Oh, ka edhe Miniso, gjërat atje janë shumë më të mira se Miniso Vietnam.

*

Dita 4: Mali Tianmen – Qyteti i lashtë Phoenix

Shënim: Vishuni ngrohtësisht, vishni jastëkë termikë, vishni kapele dhe vishni këpucë që nuk rrëshqasin. Ishte një ditë kur nga lart kishte shumë mjegull, nuk mund ta shihja qartë peizazhin poshtë, ajo ishte dita kur shkova, por gjithsesi më dukej e bukur dhe misterioze.

*

– 8:30: Shkojmë në stacionin e teleferikut për të shkuar në malin Thien Mon. Ka një stacion transferimi (stacioni i poshtëm) kështu që të gjithë, mos zbrisni shpejt nga ai stacion, aty është edhe stacioni i fundit. Me të mbërritur në stacionin e Epërm, edhe pse ishim veshur shumë ngrohtë dhe na vunë pastë termike, pothuajse u kthyem sepse ishte “ftohtë e padurueshme”. Ata shesin edhe mushama atje lart, sepse ne nuk duruam dot të ftohtin, kështu që blemë nga një (8 juanë).

Ka 3 mënyra për të dalë në malin Tianmen: Linja Perëndimore, Linja e Mesme dhe Linja Lindore, ne zgjedhim Perëndimin sepse është më e shkurtër. Duke shkuar për pak kohë, do të takoni urën legjendare të xhamit, duhet të paguani një shtesë prej 5 juanë / person për të shkuar në urë, përndryshe ka një rrugë tjetër për të shkuar.

Duke shkuar pak më tej, do të takosh Pyllin e Dëshirave, do të blesh një leckë të kuqe për 5 juanë, do të shkruajë dëshirën dhe e lidh në pemë, do të shkojë pak më tej, atje do të jetë Hang Nga i ulur në korsi duke i bie qeskës. Mjegulla mes maleve madhështore është shumë interesante. Ekziston gjithashtu një urë me litar prej druri që përfshin 2 male, një labirint, një urë dashurie, një teleferik piktoreske dhe një tempull super i bukur në fund të vijës perëndimore. Në këtë fund, nëse nuk sillni ushqim nga shtëpia, është një restorant që quhet Qershia që shet petë me mish të grirë, petë, petë, hell të pjekur në skarë që janë gjithashtu të shijshme sepse ishte shumë i uritur dhe i ftohtë në atë kohë.

*
*

– 13:30: Pasi të hamë, ndjekim tabelën e linjës perëndimore për të ndjekur rrugën e vjetër për të zbritur nga stacioni i teleferikut. Kush ka kohë mund të zbresë vijën e Lindjes.

*

– 14:00: Mbërritja në stacionin e teleferikut (stacioni i sipërm), shkoni rreth 20 minuta në këmbët e malit dhe më pas kthehuni në hotel për të çuar gjërat në stacionin e autobusëve.

Xem thêm :   Giáo án khám phá khoa học tìm hiểu về nước, giáo án tìm hiểu về nước

– 15:30: Autobusi niset nga Zhangjiajie për në qytetin e lashtë Phoenix.

– 19:30: Mbërritja në stacionin e autobusëve Phuong Hoang Co Tran. Nga këtu, ju mund të ecni në qytetin e vjetër (1-2 km).

Ora 20: Kthehu në hotel, nga stafi jashtëzakonisht miqësor këtu u njohëm me restorantin e famshëm të nxehtësisë së peshkut në qytetin antik, pasi hëngrëm, vazhduam të ecnim nëpër rrugë dhe përfunduam ditën e parë në Ancient Phoenix. Qytet në një vend të butë kafene me muzikë live.

Dita 5: Qyteti i lashtë Phoenix

*

Nuk di të përdor më fjalë për të përshkruar bukurinë e qytetit të lashtë Phuong Hoang, vetëm e di që ka shumë skena ku thjesht ngre kamerën për të bërë foto të rastësishme, por ua tregoj miqve të mi, të gjithë po e admirojnë ” e bukur si foto”. Ecja përgjatë dy brigjeve të lumit Da më bën të ndihem sikur jam duke filmuar një film historik dhe ky qytet i lashtë është shumë më i gjerë nga sa e imagjinoja. Vetëm kur shikova orën dhe pashë se ishte 5 pasdite vendosa të ndaloja në një kafene për të parë perëndimin e diellit në qytetin e lashtë Phoenix.

*

Në mbrëmje shkova të ha oriz të skuqur me proshutë afër bujtinës (kjo pjatë shitet në shumë vende) më pas shkova të blej dhurata për të gjithë, pastaj shkova të haja hell të pjekur në skarë dhe në fund shkova të pija birrë në një pijetore duke luajtur baladë. muzikë.

Dita 6: Qyteti i lashtë Phoenix – Hoai Hoa – Nanning

Në mëngjes herët, kryesisht shkuam për të bërë foto dhe zbuluam se bujtina ku ndodheshim kishte një pamje shumë të bukur nga tarraca. Pasi bëmë foto, zbritëm për të kontrolluar, dërguam valixhet në hotel dhe më pas shkuam të kishim një vakt të plotë. Vakti i fundit ishte një tenxhere e shijshme e nxehtë, me proshutë, zemër peshku, sallam dhe perime të shijshme, pasi hëngrëm vazhduam të pinim Gongcha.

*

14:30: Kthehuni në bujtinë për të marrë bagazhin tuaj dhe për të marrë një taksi në stacionin Phuong Hoang Co Tran, punonjësi gjithashtu dha një rrugë të madhe për të kapur një makinë për ju. Shkuarja prej andej në stacionin e autobusit kushton 10 juanë. Mbërritja në vendin për të blerë bileta për në Hoai Hoa (shqiptohet Khoai Khoa) niset në orën 15:00. Udhëtimi i fundit është në orën 16:30.

16h: Mbërritja në stacionin e autobusit Hoai Hoa. Para se të shkoja, harrova të kontrolloja rrugën nga stacioni i autobusit në stacion, kështu që më duhej të pyesja njerëzit gjatë ecjes, mos harroni të kontrolloni rrugën përpara se të niseni.

21h16: Treni niset nga Hoai Hoa për në Nanning. Në tren ka petë dhe ujë të valë, kështu që nuk keni nevojë të shqetësoheni për të ngrënë.

*

Dita 7: Nanning – Hanoi

9:00: Mbërritja në stacionin Nanning. Hotelin e mora me qira një ditë më parë sepse treni do të vazhdonte të lëvizte natën. Pranë atij hoteli ka peta të shijshme dhe të lira, mos harroni të blini nga 10 për të sjellë në tren për darkë se ky tren nuk shet ushqim.

18h5: Treni niset për në Hanoi.

Rishikimi i kostos

Kostoja për 2 persona në total: 19 milion VND

Viza: 67 USD/person, 134 USD/2 persona = 3 milionë VND

Shënim:

– Kam konsultuar çmimet e disa palëve të tjera, por ato janë të gjitha 75 USD ose më shumë, madje paguaj tarifa shtesë për ata që nuk kanë aplikuar kurrë për vizë kineze. Vendi im i punës mbledh të njëjtin çmim 67 USD për vizë turistike kineze, procedura është e thjeshtë, vetëm një pasaportë, 2 foto me sfond të bardhë pa çati, është e detyrueshme heqja e syzeve dhe ID me foto pa noteri.

Xem thêm :   Top Những Ý Tưởng Kinh Nghiệm Mở Văn Phòng Du Lịch Lợi Nhuận Cao Năm 2023

– Rekomandohet të bëhet të hënën sepse procesi i aplikimit për vizë zakonisht zgjat rreth 4 ditë, kështu që zakonisht është e premte.

– Viza për në Kinë skadon pas 3 muajsh nga data e lëshimit të vizës.

– Duhet të aplikoni për vizë 2 javë përpara se të shkoni.

*

Trenat dhe makinat

– Treni Hanoi – Nanning: 810,000 VND/personi x 2 = 1,620,000 VND, blerë në 86 Le Duan. Mos harroni të sillni pasaportën me vizë në Kinë, prisni rreth 20-30 minuta për të marrë biletën, përndryshe mund të ktheheni të nesërmen për ta marrë.

– Autobus Zhangjiajie – Qyteti i lashtë Phoenix: 80 juanë/personi x 2 = 160 juanë (ju lutemi kërkoni pronarit të hotelit ta blejë atë për ju).

– Taksi Phoenix – Stacioni i autobusit Phoenix: 10 juanë.

– Autobus nga Phuong Hoang – Stacioni i autobusëve Hoai Hoa: 40 juanë/personi x 2 = 80 juanë, blini direkt në stacionin e autobusëve.

– Treni Hoai Hoa – Nanning: 263 juanë/personi x 2 = 526 juanë (mund të blihet në të gjitha stacionet e trenit në Kinë), e bleva në stacionin Nanning pas mbërritjes.

– Nanning – Treni Hanoi: 215 juanë/personi x 2 = 430 juanë, vini re se kjo mund të blihet vetëm në stacionin Nanning.

* Përvoja kur blini bileta treni në Kinë: Para se të shkoni në Kinë, shkruani në një letër ose shënim telefoni emrin e stacionit të nisjes dhe mbërritjes, datën e nisjes në mënyrë që t’ia jepni stafit të sportelit të biletave, njerëzit do ta kuptojnë kur duke e parë dhe lëshuar bileta për të gjithë.

*

* Emrat e disa stacioneve të trenit në kinezisht:

Gia Lam: (Jiālín), shqiptohet Chia Lin

Hanoi:河内 (Hénèi), lexuar si Khuê Nay

Nanning:南宁 (Nánníng), shqiptuar Nán Nìng

Zhangjiajie:张家界 (Zhāngjiājiè), lexuar si Zhuang Chia Chi

Qyteti i lashtë Phoenix:凤凰古城 (Fènghuáng gǔchéng), lexuar si Minerale Cu Trang

Hoai Hoa:怀化 (Huaihuà), lexuar si Khoai Khoa

Geshou:吉首 (Jíshǒu), shqiptuar Chi Sau

Shpenzimet totale të udhëtimit: 2099 juanë = 6.9 milionë (rreth 3.5 milionë/person)

*

Hotel

– Zhangjiajie: 120 juanë/natë. Kontaktoni një muaj përmes Wechat 1 javë përpara se të vini në Kinë me telefon: +86 137 6218 6070, flisni anglisht.

– Qyteti i lashtë Phoenix: 258 juanë/2 netë. Numri i telefonit: +86 185 7433 9740 (A Chin)

– Nanning: 200 juanë/2 ditë

Kostoja totale e hotelit: 578 juanë = 1.9 milionë/2 persona

*

Hani, luani, blini dhurata

– Teleferiku malor Tianmen: 420 juanë

– Ngrënia, blerja e dhuratave: 1800 juanë

Kostoja totale e argëtimit: 2220 juanë (7.3 milionë)

*

Aplikacioni i telefonit për të shkarkuar

– Flisni dhe përktheni (Jashtëzakonisht i nevojshëm për ata prej jush që nuk dinë kinezisht, flasin Vietnamisht në mikrofon, atëherë aplikacioni do të përkthejë dhe do të flasë përsëri në gjuhën kineze).

– AccuWeather (Parashikimi i motit).

– Betternet (Softuer që ju ndihmon të hyni në Facebook në Kinë).

Shihni gjithashtu: Skicë duke përshkruar peizazhe të bukura në lokalitetin tuaj në Hanoi, duke bërë ide përvijuese duke përshkruar një skenë të bukur në lokalitetin tuaj

– Wechat (pothuajse të gjithë kinezët e përdorin këtë aplikacion për të komunikuar me njëri-tjetrin, por Viber, Zalo, Facebook, madje edhe Google janë të bllokuar).

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh Nghiệm Du Lịch Phượng Hoàng Cổ Trấn Tự Túc, Phượng Hoàng Cổ Trấn . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *