Qyteti bregdetar i provincës Binh Dinh, në rajonin e Bregut Qendror Jugor, është 1065 km nga Hanoi dhe 650 km nga qyteti Ho Chi Minh. Quy Nhon ndodhet midis detit në njërën anë dhe malit nga ana tjetër me kthesa të gjata poetike, rërë të imët të artë dhe ujë magjepsës blu.

Po shikoni: Përvoja e detajuar e vetë-mjaftueshme e udhëtimit nga a

Çfarë stine është e bukur Quy Nhon?

Sezoni i shirave zgjat vetëm 2-3 muajt e fundit të vitit, në pjesën tjetër të vitit moti është i thatë, veçanërisht periudha nga marsi deri në shtator. Vera nga maji deri në shtator është me diell, por jo e nxehtë, e pakëndshme, e pa prekur nga stuhitë, kështu që është e përshtatshme për vizitorët të marrin pjesë në aktivitete argëtuese dhe argëtuese si në breg ashtu edhe në det.

Lëvizni

Aktualisht, linjat ajrore në Vietnam si Vietnam Airlines, Vietjet Air dhe Bamboo Airways janë të gjitha rrugët që operojnë nga Hanoi dhe Ho Chi Minh City në Quy Nhon, me tarifa vajtje-ardhje nga rreth 1,500,000 deri në 4,000,000 VND për person, në varësi të kohës.

Disa adresa që janë të njohura për turistët dhe kanë vendndodhje të përshtatshme për të lëvizur janë: plazhi Life”sa, Mira Bai Xep, Quy Nhon Balahouse, La Beachhouse Nhon Ly, hotel Salah, Seagate njëkatëshe, Que Huong, Pamje nga deti Quy Nhon…

Për të shijuar shërbime luksoze dhe më shumë lehtësira si pishinë, plazh privat, spa, palestër ose dhomë me pamje nga deti, ju lutemi merrni parasysh resortet si Crown Retreat, Avani Quy Nhon, FLC Quy Nhon, Casa Marina, Aurora… Këtë verë, dhoma tarifat në vendpushimet, hotelet me 4-5 yje variojnë nga 1,500,000 deri në 5,000,000 VND për natë.

Hani dhe pini

Specialiteti

Ka shumë specialitete që vizitorët që vijnë këtu i shijojnë edhe si supë me kek peshku, petulla me karkaleca me kërcim, tortë me qull orizi, Spring rolls të pjekur në skarë, Spring rolls, bukë lagu, banh chung, banh khot me karkaleca dhe kallamar. në Quy Nhon në ditët e verës, vizitorët nuk mund të injorojnë ushqimet e freskëta të detit si kërmijtë, fistonët, molusqet, gocat e detit, karavidhe, gaforret, kobia, gaforret mbretërore…

Vetëm duke ecur nëpër qytetin bregdetar, vizitorët do të gjejnë gjithashtu shumë restorante të shijshme dhe të përballueshme:

Rruga e kërmillit të Princeshës Ngoc Han
Rruga e ushqimit Ngo Van So
Lagu bukë, 132 Ngo maj
Torta Khot, 19 Han Thuyen
Banh beo Ba Xe, rruga Nguyen Tat Thanh është zgjeruar
Supë me petë peshku zonja Thu, 157 Nguyen Hue
Pranvera e pjekur në skarë Miss Tuyet, Hai Thuong Lan Ong
Restoranti i orizit të pulës Que Huong, rruga Le Hong Phong
Com Mau, 179a Phan Boi Chau
Kitchen Rice 1989, 159 Phan Boi Chau
Restorant Thao Nguyen – ushqim deti Bai Xep

Kafe, çaj qumështi, bar

Si një qytet i ri turistik i zhvilluar në 5-6 vitet e fundit, kafenetë, dyqanet e qumështit dhe çajit me limon nuk kanë lulëzuar vërtet, por ka edhe disa adresa që pëlqehen si nga turistët, ashtu edhe nga vendasit. Adresat e përzgjedhura të kafesë për të rinjtë janë Adiuvat, Mango Tree, Kho book & cafe, Marina, Green cafe, Surf bar….

Pijet vlerësohen nga shumë njerëz si të shijshme dhe më të lira se shumë qytete të tjera turistike. Nga vetëm 20,000 deri në 50,000 VND, ju mund të shijoni filxhanë të shijshëm kafeje ose çaj qumështi dhe smoothie në një hapësirë ​​të hapur.

Nhon Hai – Hon Kho

Xem thêm :   Địa điểm du lịch phú quốc 2022 từ a, các điểm du lịch nổi tiếng tại phú quốc 2022

Nga qendra e qytetit, kaloni urën Thi Nai, shkoni në gadishullin Phuong Mai, kthehuni djathtas drejt fshatit të peshkimit Nhon Hai. Fshati i peshkimit Hon Kho dhe Nhon Hai janë destinacione tërheqëse falë bukurisë së egër dhe njerëzve të ndershëm dhe të thjeshtë. Nga fshati i peshkimit, vizitorët marrin një kanoe ose varkë për në Hon Kho vetëm rreth 10 minuta me një kosto vajtje-ardhje nga 100,000 VND për person. Hon Kho është një vend i mirë për të shkuar në një turne ditor ose ditor. Nuk ka shumë shërbime turistike në Hon Kho, por tani është ndërtuar një urë prej druri përgjatë ishullit që tërheq vizitorët për të bërë fotografi. Turneu ditor në Hon Kho kushton vetëm 220,000 VND për person.

Ky Co – Eo Gio

Me detin blu, rërën e bardhë dhe rrezet e diellit, Ky Co në komunën Nhon Ly, 25 km nga qendra, konsiderohet nga shumë si Maldivet e Vietnamit. Vizitorët mund të shkojnë me kanoe nga Eo Gio ose të shkojnë me rrugë në Ky Co dhe më pas të bëjnë një turne me kanoe në Eo Gio ose në plazhet e snorkelimit. Biletat për të vizituar Ky Co janë 100,000 VND për person dhe bileta e fundit e autobusit për pjesën e fundit është 40,000 VND për person. Përveç aktiviteteve të larjes dhe zhytjes, vizitorët mund të marrin me qira një kasolle relaksuese në plazh, të luajnë një moto uji, parashutë, kampe ose të qëndrojnë në një hotel në resort. Bai Ky Co ka pamje nga deti në njërën anë, malet nga tre anët, dallgët e qeta dhe uji blu, ideale për një pushim të shkurtër veror.

RoYGDxku2K2zk8qm-w” alt=”*”>