Rate this post

Kohët e fundit kam postuar një foto të udhëtimit nga Hanoi në Sapa, por shumë prej jush më mbështetët dhe kërkuat informacion, kështu që sot shkruaj një artikull për t’iu përgjigjur informacionit të udhëtimit që të gjithë ta lexojnë. Në fakt, unë shkova në Hanoi këtë herë për punë, kështu që shkova vetëm në Sapa për saktësisht 2 ditë e 1 natë, kështu që nuk mund të shkoja në shumë vende.

Përjetoni udhëtimin Sapa 2 ditë 1 natë për herë të parë

*

Hera ime e parë që shkoj Sapa Kështu që u befasova shumë dhe nuk kuptova shumë informacion, kështu që kërkova fillimisht në FB dhe më pas faqet e internetit në Google. Zgjodha Combo për të shkuar në Sapa 2 ditë 1 natë për 1450k/personi duke përfshirë autobus vajtje-ardhje nga Hanoi në Sapa dhe 1 natë për të fjetur në një hotel me 5 yje Paos me një pamje super të bukur të drejtpërdrejtë malore si në foton që bëra. (3 ditët dhe 2 netët e mbetura janë 2250k / djathtas). Ah po, rezervo këtë Combo dhe përfito 10% leje në restorante të mëdha, ushqime të shijshme në Sapa. Pra, pas lëvizjes dhe gjumit, duhet të jem i shëndetshëm dhe të dal jashtë.

Po shikoni: Përjetoni udhëtimin Sapa 2 ditë 1 natë për herë të parë

*

Itinerari për të eksploruar Sapa

Pasi mora makinën, më lejuan të më çoja direkt në hotel për të ruajtur gjërat e mia, më pas mora një taksi për në Fan, i kërkova asaj taksi të ndihmonte në blerjen e biletave për në Fan. (Vini re se taksi këtu duhet të paguajë çmimin, ka shumë njerëz që nuk e ndezin as matësin mekanik)

*
*
*
*

Pikërisht në portën e Fansipanit, ka një fushë lulesh vjollce super të bukur, këtu mund të jetoni virtual hihi. Nëse jeni me fanse, vishni një xhaketë të lehtë ose do të ftoheni. Duhet të vishni këpucë bata dhe sportive, sepse kur zbrisni do t’ju duhet të ngjitni shkallët poshtë hic do të jetë gjithashtu një përvojë e paharrueshme.

*
*

Pasi shkova në Fan, shkova për të ngrënë, më pas u ktheva në Paos për të pushuar 30 minuta dhe më pas mora makinën në fshatin Cat Cat për të bërë foto pasdite në Ban. Marr me qira rroba etnike në shtëpinë e Arthouse në 14 Cat Cat, ka çaj qumështi super të shijshëm (35k/filxhan). Ushqimi këtu duket i mirë dhe klientët janë shumë të vëmendshëm.

*
*
*
*
*

Më pas mora një taksi në kafenë O Quy Ho Pass për të parë perëndimin e diellit, por fatkeqësisht pas ditës që shkova ai vend u hoq për arsye sigurie, e pashë mjaft të rrezikshëm, kështu që nuk mund ta fajësoj. Kjo është një keqardhje e vërtetë. Këtu është e mrekullueshme të shikosh perëndimin e diellit, të hash vezë të pjekura dhe të pish kafe.

*
*
*

Në fund të ditës, shkova për të ngrënë hotpot me bli dhe salmon pikërisht afër kalimit. Nuk e mbaj mend emrin e saktë, kështu që nuk mund ta ndaj grupin. Ne mbremje bej banje me gjethe duhani dhe pastaj shetit ne tregun e nates Sapa, ky eshte fundi i dites ne Sa.
Të nesërmen, hëngra mëngjes dhe bëra fotografi në Paos, më pas dola në Sun Plaza për të bërë fotografi dhe më pas u ktheva në Hanoi.

*
*
*
*
*
*
*
*

Këtu mbarojnë 2 ditë e 1 natë në Sapa, një eksperiencë shumë interesante dhe e mrekullueshme. Për fat të mirë, ditën që shkova, ishte gjithmonë me diell dhe me diell. Shumë me fat. Por nëse shkon si unë, duhet të jesh në gjendje të mirë fizike, sikur jam pak i nxituar. Ju uroj një udhëtim të mrekullueshëm në Sapa dhe shumë foto të bukura.

Xem thêm :   Giải Mã Số Học Lô Khung 2Ngày, Search Results For ✔️Đề Xuất➡️Lk88

Kush tha që duhet të kesh shumë kohë për të shijuar sapa në maksimum? Referojuni rishikimit të udhëtimit Sapa 2 ditë 1 natë nga Hanoi me “zemrën” e #ekipit
baigiangdienbien.edu.vn Elsie Do.

Çfarë duhet të bëj kur jam ende duke u shëruar dhe papritmas këmbët e mia janë të çmendura? Planifikoni të shkoni vetë në Sapa, pse jo. Për shkak të kohës së kufizuar dhe të “përmbytur nga vapa”, unë mund të udhëtoj në vendin me mjegull vetëm në 2 ditë e 1 natë. Edhe pse udhëtimi ishte i shkurtër, ai ishte jashtëzakonisht i paharrueshëm me shumë eksperienca dhe kjo dhe ajo. #ekip
baigiangdienbien.edu.vn, ju lutemi referojuni detajeve të përvojës së udhëtimit Sapa 2 ditë 1 natë nga Hanoi më poshtë.
Pas punës, unë dhe miqtë e mi morëm autobusin e orës 21:45 nga Hanoi për në Sapa të Sapa Express, i cili ishte rezervuar paraprakisht në baigiangdienbien.edu.vn. Duhet të jeni në pikën e takimit – 12, Ly Thai To Street, Hoan Kiem District, Hanoi – rreth 30 minuta përpara kohës së nisjes. Meqenëse ky është një autobus me fjetje, hapësira e pushimit është e pastër dhe e rehatshme; Sinjali i fortë (dhe falas) Wifi është një plus i madh. Koha e udhëtimit është rreth 7 deri në 8 orë, e mjaftueshme për të arritur një gjumë të gjatë.

Dita 1: Regjistrimi në Pao’s Sapa Leisure Hotel – Ujëvara e Argjendtë Vi Vu – Ujëvara e Dashurisë – Sheshi Sapa – Sun Plaza – Festivali i Trëndafilave dhe Verës – Kisha e Gurit Sapa – Tregu i Natës Sapa – Specialitete Sapa “Hani pastër”

Edhe pse kam qenë shumë herë vetë në Sapa, ende nuk mund të mos admiroj peizazhin e mjegullt në të gjitha drejtimet – duke i bërë njerëzit të ndihen të humbur në vendin “përrallor”. Qyteti Sapa në orën 6 të mëngjesit ende nuk e ka marrë diellin. Moti do të jetë i ftohtë (rreth 15, 16 gradë Celsius) duke e bërë grupin vetëm të dëshirojë të shkojë shpejt në hotel për t’u varrosur në një batanije të trashë pambuku.

*

*

Ndalesa këtë herë është Pao’s Sapa Leisure Hotel – një hotel standard me pesë yje në një kodër të lartë, i famshëm për pamjen e tij të mahnitshme drejt luginës së shkëlqyer Muong Hoa. baigiangdienbien.edu.vn, duke përfshirë biletën e udhëtimit me dy drejtime nga Sapa në Hanoi dhe biletën e teleferikut Fansipan, me një çmim kursimi prej më shumë se 3,000,000 VND. Herën tjetër, do të rezervoj patjetër paketën e resortit “limon”. lemongrass”, kjo çmimi i gështenjës.
Check-in dhe mëngjes deri rreth orës 8:30, grupi nisi udhëtimin për të zbuluar dy ujëvarat më të famshme në Sapa – Ujëvara e Argjendtë dhe Ujëvara e Dashurisë. Meqenëse ky është një orar privat zbulimi i baigiangdienbien.edu.vn, shoferi dhe udhëzuesi turistik do t’ju marrin në hotel për t’ju çuar në atraksionet.

*

Si rrjedha e sipërme e rrjedhës Muong Hoa, Ujëvara e Argjendtë Sapa posedon një bukuri madhështore që është aq poetike sa asnjë stilolaps boje nuk mund ta përshkruajë atë. Nuk është për t’u habitur që vendasit e quajnë në mënyrë të favorshme këtë vend “mëndafshi i bardhë i parajsës”, duke zbukuruar me hijeshi kodrën e madhe të gjelbër me pisha. Duke rënë nga maja e malit Ham Rong me lartësi më shumë se 200 metra, “këndimi” i Ujëvarës së Argjendit e bën më të qartë të ashtuquajturin shpirt të shenjtë të maleve veriperëndimore, duke u përzier në melodinë e bukur të qindra llojeve të zogjve të pyllit. cicërima e lumtur..

*

Udhëtimi vazhdon në Suoi Vang Resort – Love Waterfall, që ndodhet pranë kalimit O Quy Ho, komuna San Sa Ho. Sapa Love Waterfall është një destinacion i preferuar i shumë “fotografëve” në rrugëtimin për të pushtuar “çatinë e Indokinës” Fansipan. Grupi ynë tha njëkohësisht “oh” me zë të lartë kur makina kaloi Tram Ton – që është kalimi më i bukur në veriperëndim. Duke mos pasur një lartësi mbresëlënëse si Silver Waterfall, Love Waterfall ka një ekosistem të pasur me florë dhe faunë, veçanërisht tapetin magjik rozë të luleve Do Quyen. Nga këtu, ju mund të shihni gjithashtu gamën Hoang Lien Son dhe kalimin O Quy Ho.
Sapa Love Waterfall është një destinacion që nuk duhet humbur për adhuruesit e natyrës. Bashkohuni me baigiangdienbien.edu.vn për t’iu përgjigjur të gjitha pyetjeve rreth Sapa Love Tower.
Turneu privat për të vizituar Ujëvarën e Argjendtë dhe Ujëvarën e Dashurisë në baigiangdienbien.edu.vn përfshin një drekë “vendase” plot me specialitete të shijshme Sapa. Pjata ime e preferuar është pula e skuqur me xhenxhefil dhe derri i pjekur në skarë me gjethe limoni, i shërbyer me oriz aromatik të butë dhe supë të nxehtë dhe të thartë. Perimet në avull dhe frutat e malësisë janë të freskëta dhe të shijshme.
Duke udhëtuar në Sapa 2 ditë 1 natë me rastin e Festivalit të Rose & Wine, i gjithë grupi dukej se ishte i kënaqur me pasionin e tyre për check-in me foto të bukura vezulluese. Vendi i ngjarjes ndodhet pranë koordinatave virtuale të famshme Sun Plaza, përballë Sheshit Sapa dhe vetëm disa qindra metra larg Kishës Sapa Stone. Edhe pse nuk jam njohës i verërave, kam arritur të shijoj disa nga verërat më të mira të bardha dhe të kuqe këtu.
Quhet Sapa Night Market, por ky vend fillon të funksionojë nga ora 16:00. Ka pothuajse gjithçka që ju duhet të dini për jetën e vendasve, nga shijet e shijshme, zanatet dhe prodhimet e fermave deri te tregimi i fatit dhe argëtimet. Është edhe hera e parë që provoj specialitetin Thang Co – i reklamuar nga shitësi si “super i pastër, ndryshe nga versioni në fshat”. Rezultati është mjaft i shijshëm dhe më i varur nga sa mendoja. Ata që pëlqejnë të hanë fruta, mos harroni të sjellin në shtëpi disa kilogramë mollë të freskëta – shumë krokante dhe të ëmbla, vetëm rreth 60,000 VND / kg.
Pavarësisht se kishte “gëlltitur” Sapa Night Market një ditë më parë, grupi përsëri vendosi të zgjohej herët për të ngrënë Con Sui, Van Thang Noodles dhe Sui Cao në restorantin Ong Ha, numër 468, rruga Dien Bien Phu, Sapa. Dyqani hapet nga ora 4:30, duket se ka gjithmonë klientë. Con Sui është një supë tipike me petë në veriperëndim, me bukë të trashë, por jo të përtypur, por shumë e butë, e njomur me lëng mishi të pasur – e shërbyer me perime të gjalla dhe pak djegës të thatë, aq më e shijshme është.
Në ditën e dytë të orarit të turneut Sapa 2 ditë 1 natë, vendosa të vizitoj fshatin Cat Cat – një fshat i lashtë me koordinata virtuale që po shpërthejnë në rrjetet sociale kohët e fundit. Me udhëtimin drejt trekking Ban Cat Cat nga Sapa i baigiangdienbien.edu.vn, mund të ecni me udhërrëfyes ose të merrni një taksi për në Ban Cat Cat nga hoteli. Përpara biletave për të hyrë në zonën turistike, ka shumë vende për të marrë me qira kostumet tradicionale H’Mong. Jam mjaft e lumtur që kam zgjedhur një fustan të spikatur për të luajtur rolin e “muzës” në malet madhështore të veriperëndimit.
Një pjesë e madhe e natyrës së fshatit Cat Cat është shfrytëzuar për turizëm. Gjatë rrugës, mund të shihni restorante, kafene, dyqane suveniresh, vende fotografike… që mbijnë si kërpudha. Kjo nuk do të thotë se fshati Cat Cat nuk është i bukur.
Më pëlqen shumë arkitektura tradicionale, me një varg këmbësh fshatarësh me rreshta misri të varura të larta, shkallë të ulëta të mbushura me lule të egra. Cat Cat Stream – me shumë rrota gjigante uji – është një destinacion ideal për të dashuruarit e nostalgjisë.
Ngjashëm me turneun e Silver Waterfall dhe Love Waterfall, turneu i Baigiangdienbien.edu.vn për Cat Cat Trekking përfundon gjithashtu me një vakt të plotë me mish derri të pjekur në skarë, supë me gjethe kopër të thartë, bishtaja të skuqura dhe perime të ziera në avull. Grupi shijoi ushqimin me gisht Sapa teksa tregonte kujtimet e dy ditëve të fundit. Sa lodhje duket se po zhduket.
Nëse planifikoni të bëni trekking në Cat Cat, duhet t’i kushtoni vëmendje përgatitjes së një palë këpucë ngjitjeje që i përshtaten këmbëve tuaja dhe çorape të trasha. Edhe pse rruga nuk është shumë e vështirë, ajo është ende një sfidë e madhe për njerëzit me forcë të ulët fizike.
Disa suvenire që duhet të blini në shtëpi kur udhëtoni vetë në Sapa janë mollët e thara të maces, mishi i buallit të kuzhinës, çaji bimor, erëzat veriperëndimore …
Zgjidhni rroba të ngrohta që janë rezistente ndaj ujit, sepse moti Sapa është i ftohtë dhe i lagësht dhe shpesh ka dushe të papritura. Kushtojini vëmendje për të mbajtur qafën, këmbët dhe duart të ngrohta.
Sillni ilaçe bazë si ilaçe për sëmundjet e lëvizjes, ilaçe kundër dhimbjes së kokës, ilaçe të ftohjes, reduktues të temperaturës, ilaçe për dhimbje stomaku, ilaçe për tretjen…
Rezervoni paraprakisht biletat e trenit, biletat për atraksionet dhe dhomat e hoteleve për të shmangur situatën e “shitjes së gjerë”. Sapa është gjithmonë e mbushur me turistë, veçanërisht në dimër dhe pranverë.

Xem thêm :   Tour Du Lịch Nước Ngoài 2022 Vietravel, Tour Du Lịch Mới Nhất

Artikulli

Kosto/Person

Biletë autobusi Hanoi – Sapa me Sapa Express

275,000 VND

Pao’s Sapa Leisure Hotel (qëndrim 1 natë)

700,000 VND

Ujëvara e Argjendtë dhe Ujëvara e Dashurisë Turne nga Sapa

683,000 VND

Turne Trekking në fshatin Cat Cat nga Sapa

360,000 VND

Biletat e Linjave Interbus midis Hanoi dhe Sapa

220,000 VND

Ushqimi + Lëvizje të tjera

500,000 VND

Total

2,738,000 VND

Rishikim shumë i detajuar i udhëtimit Sapa 2 ditë 1 natë nga Hanoi nga #team
baigiangdienbien.edu.vn A mund t’ju ndihmojë Elsie me idetë për këtë fundjavë? Mos harroni se tashmë mund të prenotoni shumë shërbime dhe lehtësira të udhëtimit Sapa në baigiangdienbien.edu.vn me një çmim të mirë dhe me shumë oferta ekskluzive.
Shihni më shumë përvoja të udhëtimit Sapa, orar i vetëmjaftueshëm i udhëtimit Sapa 4 ditë 3 netë, një listë e pjatave të shijshme Sapa, kafene të bukura në Sapa, hotele të shijshme Sapa – ushqyese – të lira nga baigiangdienbien.edu.vn Vietnam. në rregull.
Lëreni baigiangdienbien.edu.vn t’ju tregojë për kafenetë e bukura Sapa me vendndodhje kryesore. Mos ngurroni të bëni check-in gjatë udhëtimit tuaj të ardhshëm të vetë-mjaftueshëm në Sapa.
Pocket tani provoni udhëtimin Sapa 4 ditë 3 netë nga Hanoi jashtëzakonisht i detajuar. Zbulimi i vendit të diellit, maleve dhe luleve – Sapa – është jashtëzakonisht i lehtë.
Çfarë duhet të bëni në turizmin Sapa? Si të shkoni në Sapa nga Hanoi? Çfarë duhet të keni parasysh kur shkoni vetë në Sapa? Referojuni përvojës së vetë-mjaftueshme të udhëtimit Sapa.

Shihni më shumë: Skena tërheqëse të Quang Binh, të bukura që nuk duhen humbur, 8 destinacione turistike të Quang Binh

Specialitetet sapa janë të zbukuruara, të çuditshme dhe të shijshme deri në atë pikë sa i bëjnë vizitorët të harrojnë rrugën e kthimit. Le të eksplorojmë me baigiangdienbien.edu.vn kuzhinën unike të Sapa-s.
Zgjedhja e hotelit të duhur Sapa për të qëndruar në udhëtimin e ardhshëm të vetë-mjaftueshëm është më e thjeshtë dhe më ekonomike nga sa mendoni. Referojuni menjëherë sugjerimit nga baigiangdienbien.edu.vn.

Xem thêm :   top 15 điểm "đi trốn" hot nhất ?
kinh nghiem du lich sapa 2 ngay 1 dem
-->

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm du lịch sapa 2 ngày 1 đêm lần đầu tiên, review du lịch sapa 2 ngày 1 đêm từ hà nội . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *