Rate this post

Cebu është një provincë e Filipineve – një vend me 168 ishuj, nga të cilët ishulli Cebu ka sipërfaqen më të madhe. Kjo zonë ka trafik, si nga ajri ashtu edhe nga uji, për të siguruar që turistët dhe grupet turistike të mund të udhëtojnë nëpër provincë gjatë vizitës së tyre në Filipine. Për shumë turistë, ky vend është thjesht një pikë për të vazhduar udhëtimin e tyre në një ishull tjetër. Por sapo të keni arritur në Cebu, do të dëshironi të qëndroni dhe të eksploroni argëtimin që ofron në vend që të largoheni.

Po shikoni: Përvoja e udhëtimit në qytetin Cebu nga a në z për turistët

1. Cebu City

Cebu City është një nga qytetet më të mëdha dhe më të vjetra në vend. Është e çuditshme që pika më e madhe tregtare në Cebu tregton mjaft mirë me vende të tjera në ishull si dhe me lokalitete të tjera në Filipine. Brenda qytetit ka disa atraksione për t’u vizituar (përfshirë Fort San Pedro). Por definitivisht jo pika kryesore e udhëtimit tuaj. Motele të lira nuk do të gjenden as aty përreth.

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Taho tofu – një ëmbëlsirë tërheqëse. (Imazhi: Internet)

Automjetet

6. Si është Oslob?

Në Cebu City ekziston Aeroporti Ndërkombëtar Maction me një shkallë të gjerë dhe lidhje me të gjitha lokalitetet e tjera të Filipineve, përveç kësaj, nga Ho Chi Minh, Hong Kong, Singapori dhe Kuala Lumpur të gjithë kanë fluturime direkte për në Oslob. .

7. Udhëzues për të lëvizur në Cebu nga Vietnami

7.1. Nga Vietnami në Manila

Për të arritur në Manila nga Vietnami, mund të përdorni vetëm aeroplanë. Ka shumë fluturime nga qytetet kryesore të Vietnamit si Ho Chi Minh City, Hanoi, Phu Quoc etj për në Manila me një kosto rreth 8 milionë për një biletë vajtje-ardhje. Nëse dëshironi tarifa pak më të lira, duhet të rezervoni disa muaj përpara ose të shikoni për të “gjuajtur” bileta të lira.

Linjat ajrore cilësore dhe të njohura që shumë udhëtarë zgjedhin të fluturojnë për në Cebu janë: Cebu Pacific, Philippines Airlines, Air
Asia është me Vietjet Air. Sidoqoftë, nuk do të jeni në gjendje të shkoni direkt nga Vietnami në Cebu, ju duhet të lidhni tranzit. Sidoqoftë, për të arritur në Cebu, mund të përdorni vetëm një aeroplan nga Vietnami.

7.2. Nga Manila në Cebu

Me aeroplan

Pas ndalimit në aeroportin e Manilës, do të vazhdoni udhëtimin tuaj për në Cebu me aeroplan. Nga Manila, ju mund të përdorni fluturime të brendshme për të udhëtuar në Cebu. Koha totale për këtë fluturim do të jetë rreth 1 orë e 15 minuta me kosto nga 700,000 VND në 1,000,000 në varësi të linjës ajrore që përdorni. Pas uljes në Cebu, ju duhet vetëm të punësoni një taksi ose autobus për të arritur në qendrën e qytetit me një distancë prej 14.5 km.

Me traget

Nëse doni të ndaleni në Manila për të luajtur për disa ditë, atëherë vazhdoni të lëvizni në Cebu. Ose dëshironi të përjetoni një lloj transporti të ndryshëm nga avioni për të arritur në Cebu. Pastaj mund të përjetoni shërbimin e transferimit të trageteve. Edhe pse trageti nuk është mjeti më popullor i transportit sepse udhëtimi do të zgjasë 22 orë. Por ky tren brenda natës do t’ju ndihmojë të keni përvojën më të këndshme dhe paqësore në udhëtimin tuaj për në Cebu. Do t’ju kushtojë vetëm rreth 500,000 VND deri në 2,000,000 VND për çdo klasë ndenjëse. Dhe duhet të vini re gjithashtu se ka vetëm 2 tragete në Cebu në ditë. Prandaj, ju lutemi rregulloni dhe rregulloni orarin në përputhje me rrethanat!

Xem thêm :   kinh nghiệm đi tự túc từ a đến z

8. Mjetet popullore të udhëtimit në Cebu janë të vetë-mjaftueshme

8.1. Taksi

Taksitë janë padyshim lloji i automjetit që mund të gjeni kudo në Cebu. Me hapësirë ​​komode dhe komoditet gjatë udhëtimit, turistët zgjedhin këtë shërbim për të gjetur destinacione turistike. Në të njëjtën kohë, nëse udhëtimi juaj është me familjen, miqtë ose një grup të madh. Taksitë gjithashtu do të jenë të përshtatshme për ju dhe kostoja e totalit të udhëtimit do të jetë gjithashtu më e lirë sesa të shkoni me një person.

8.2. Kap

Krahas taksive, Grab është edhe një mjet i zgjedhur nga shumë njerëz. Do të rezervoni lehtësisht Grab vetëm me telefonin që ka të instaluar aplikacionin. Ju lutemi shkruani vendndodhjen tuaj të marrjes dhe vendin ku duhet të shkoni. Pastaj kontrolloni dy herë shumën që duhet të paguani për këtë pjesë të udhëtimit. Nëse nuk i përshtatet buxhetit tuaj, ndërroni në një automjet tjetër!

8.3. Jeepney

Jeepney është si një autobus, por me një version në miniaturë dhe i zbukuruar me më shumë imazhe dhe ngjyra. Nëse udhëtoni me Jeepney, do t’ju duhet të ndiqni një rrugë të disponueshme në qytet. Çdo udhëtim me Jeepney është shumë i lirë, vetëm rreth 7 Peso. Megjithatë, kur përdorni Jeepney për të lëvizur, duhet të jeni të kujdesshëm me gjërat tuaja. Për shkak se ky lloj automjeti është shumë i mbushur me njerëz, është e lehtë për të vjedhur xhepat.

8.4. Autobus

Nëse nuk ju pëlqen Jeepney, mund të përdorni autobusin. Ekzistojnë dy lloje kryesore të autobusëve në Cebu: me ajër të kondicionuar dhe pa ajër të kondicionuar. Në varësi të llojit, çmimi do të ndryshojë pak. Por sipas përvojës së Phat, duhet të zgjidhni llojin me kondicioner për të lëvizur më komode.

Ka dy stacione autobusësh në Cebu City që mund t’i kapni:

Terminali i autobusëve verior: Lëvizni në ishujt në veri.Terminali i autobusëve jugor: Lëvizni në ishujt në jug.

8.5. Triçikletë

Ashtu si automjeti i mësipërm, Tricycle është mjaft popullor dhe përdoret nga shumë njerëz për udhëtimin për të eksploruar. Nëse nuk e dini se si duket triçikleta, është mjaft e ngjashme me tuk tuks në Tajlandë. Triçikleta do të jetë në gjendje të mbajë 3 deri në 4 persona dhe të lëvizë shumë komode dhe qetë. Nëse shkoni në një grup më të madh, mund të merrni me qira dy makina dhe të paguani çmimin e udhëtimit për të kursyer pak para!

8.6. Motor / biçikletë

Marrja me qira e motoçikletave, si dhe e biçikletave për të lëvizur nëpër Cebu është gjithashtu një ide e mirë. Mund të merrni me qira një makinë në banesën tuaj ose në qendrat e shërbimit të motoçikletave. Mesatarja për një motoçikletë është rreth 500 Peso për një ditë. Biçikletat do të jenë pak më të lira, por varet edhe nga lloji i biçikletës që merrni me qira.

Informacioni i nevojshëm

9. Përvojat kur udhëtoni në Cebu që duhet t’i vini re

Duhet të planifikoni përpara se të vini në Cebu. Koha, vendi, vendndodhja etj janë gjërat që duhet të përgatisni paraprakisht.Pas planifikimit duhet të rezervoni shërbimin 1 deri në 2 muaj përpara nëse shkoni në sezonin e lartë. Nëse shkoni në një sezon të ulët si sezoni i shirave, atëherë duhet të merrni parasysh situatën e motit dhe të rezervoni shërbimin të paktën 2 deri në 3 javë përpara. Për shkak se sezoni i shirave në Cebu është mjaft i rëndë, disa shërbime do të mbyllen. Kështu që ju duhet gjithashtu të keni kujdes që të mos shkoni në vend dhe të mos jeni në gjendje të përdorni shërbimin. Përgatitni krem ​​kundër diellit, kapelë, ombrellë për të shmangur ekspozimin ndaj rrezeve ultravjollcë. Nëse udhëtimi juaj përfshin vizitën e vendeve të shenjta. , adhurimi i Cebu. Ju duhet të vishni rroba të rregullta dhe serioze. Zbatimi i rregullave të Cebu do ta bëjë udhëtimin tuaj të këndshëm. Nëse do të shkoni në ishujt nga Cebu. Ju do të duhet të paguani një tarifë mjedisore së bashku me tarifën e hyrjes. Këto dy tarifa do të jenë 200 Peso secila.Nëse e keni paguar tarifën mjedisore herën e parë. Në ishujt e tjerë nuk do t’ju duhet të paguani më këtë tarifë, por duhet të paguani vetëm 200 Pesos për tarifën e hyrjes. Nëse jeni të përfshirë në përvoja të tilla si zhytja në skuba, surfing, trekking, turne në pyll, etj. Kontaktoni operatorët turistikë për të pyetur për ndihmën e tyre. Për shkak se nuk mund të eksploroni vetë pa udhëzime nga guidë turistikë profesionistë. Kur merrni pjesë në përvoja, nuk duhet të këpusni, zgjidhni ose thyeni shkëmbinj nënujorë koralorë. Në të njëjtën kohë, mos hani fruta dhe perime të çuditshme në pyll.Nëse kamponi gjatë natës në pyll ose në det. Ju lutemi pastroni para se të niseni. Ju gjithashtu duhet të shkëmbeni para përpara se të mbërrini në Cebu për të shmangur shkëmbimin me një kurs këmbimi më të shtrenjtë. Transmetuesi wifi është gjithashtu jashtëzakonisht i përshtatshëm për udhëtime jashtë shtetit. Megjithatë, nëse nuk kujdeseni mirë për të, mund të humbni depozitën tuaj.

Xem thêm :   Top 7 Danh Lam Thắng Cảnh Nổi Tiếng Ở Việt Nam Nổi Tiếng Nhất Trên Thế Giới

Sigurisht, askush nuk është më i panjohur me Filipinet. Njerëzit flasin anglisht si gjuhën e tyre amtare, vendi është plot me Miss të të gjitha llojeve.

Por ka një gjë që kushdo që e do detin si unë duhet ta pranojë: Natyra i ka pajisur Filipinet me një parajsë të bukur detare.

Unë kam qenë në më shumë se 15 vende dhe çdo vend e kam vizituar disa herë. Më duhet gjithashtu të pranoj se Deti Filipine duhet të jetë i barabartë me Maldivet.

Duhet ta shihni me sytë tuaj për të parë sa bukur është. Zhytja për të parë koralin këtu quhet harresa e pikëllimit. Epo, nuk ka nevojë të zhyteni, duke parë nga lart, ju mund të shihni shkëmbinjtë e bukur koralorë.

Të shohësh njerëzit që përmendin Filipinet i referohet ishullit Boracay. Por për shkak se kam shumë miq japonezë dhe japonezëve u pëlqen shumë të vijnë në Cebu, vendosa të vij këtu dhe ta provoj një herë.

Vërtet nuk ka asgjë për të thënë. Duke shkuar në çdo ishull në Cebu të Filipineve, do të shihni se ngjyra e ujit të detit është e ndryshme.

Nëse vërtet dëshironi të vini këtu, ju lutemi referojuni këtij artikulli për të pasur përvoja më të vetë-mjaftueshme të udhëtimit në Cebu në Filipine, sa më shumë përvoja të keni, aq më interesant dhe ekonomik do të jetë udhëtimi juaj.

Koha ideale për të udhëtuar në Cebu në Filipine është e vetë-mjaftueshme

Ishulli Filipine i Cebu ka mot mjaft të ngjashëm me motin në Saigon. Çdo vit, ka dy stinë të dallueshme, sezoni i thatë dhe sezoni i shirave, kështu që koha më e mirë për të udhëtuar në Cebu është nga nëntori deri në maj çdo vit.

Xem thêm :   Bật Mí Các Điểm Ngắm Cảnh Đẹp Hàn Quốc Mùa Xuân Hấp Dẫn Nhất Tại Hàn Quốc

Moti në këtë kohë do të jetë jashtëzakonisht i bukur, qielli është blu, i kthjellët dhe dielli është i verdhë i ndezur. (Prova është se fotografia ime nuk është edituar fare, qielli është me re, deti është)

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Kwek zakonisht lyhet me një salcë të thartë pikante për të erëzuar shijen tuaj.

Atraksionet e famshme turistike të Cebu të Filipineve

Fort San Pedro

Fort San Pedro është një sistem mbrojtës ushtarak i ndërtuar nga spanjollët dhe punëtorët vendas të Cebuano në 1565.

Çmimi i biletës: 30 Peso

Bazilika del Santo Niños

Kisha e Santo Niño u restaurua dhe u ruajt pas tërmetit të vitit 2013. Rreth 10 minuta në këmbë nga Fort San Pedro ndodhet Bazilika Santo Niño.

Kjo është një nga kishat më të vjetra në Filipine dhe është simboli më i famshëm për t’u vizituar në Cebu City që kushdo që udhëton. Udhëtim i vetë-mjaftueshëm në Cebu në Filipine duhet vizituar gjithashtu.

Ujëvara Kawasan

Kur bëhet fjalë për pikat më tërheqëse në Cebu, ujëvara Kawasan nuk duhet humbur patjetër.

Kjo është një ujëvarë e bukur me ujë bruz dhe një mjedis të bukur natyror.

Bileta e hyrjes: 40 Pesos ~ 19,000 VND

Ishulli Malapascua

Malapascua është një ishull i vogël (vetëm rreth 1 km2) i vendosur në majën veriore rreth 170 km nga Cebu. Ishulli është i famshëm për plazhin e tij të gjatë me rërë të bardhë, Plazhin Bounty dhe një zonë zhytjeje me famë botërore.

Në të vërtetë, nuk ia vlen mundimi prej 6 orësh me taksi dhe 45 minuta me traget për në ishull. Uji i detit blu dhe kristal i pastër është jashtëzakonisht i bukur.

Vendet për t’u vizituar në ishullin Malapascua:

Plazhi i Bounty

Ka një plazh të gjatë me rërë të bardhë, i cili është plazhi kryesor i të gjithë ishullit dhe nuk ka tarifë hyrjeje.

Ky plazh është i përshtatshëm për të pushuar, për të pirë birrë dhe disa meze në një shtrat të varur mes 2 pemëve të kokosit me hije.

Në këtë plazh ka edhe shumë bare dhe restorante të shpërndara kudo, kështu që vizitorët mund të zgjedhin të darkojnë këtu edhe gjatë ditës.

Plazhi Guimbitayan

Si një plazh i vendosur pranë farit në ishull, plazhi është i fshehur thellë në fshatin e peshkimit të ishullit, vizitorët kur vijnë në plazh do të kenë mundësinë të shohin jetën e peshkatarëve këtu.

Plazhi Langob

Si një plazh i vendosur në veri të ishullit Malapascua, ky është një plazh i pacenuar dhe shumë i qetë.

Snorkeling në ishullin Malapascua

Malapascua është i famshëm për zhytjet në skuba për të parë peshkaqenë dhe rreze. Ju gjithashtu mund të eksploroni anijet e mbytura japoneze, të cilat me kalimin e kohës janë bërë një gumë artificiale e mrekullueshme.

Shih më shumë: Si u zhvillua edukimi kulturor në periudhën kohore? Edukimi, kultura, koha dhe zhvillimi i kohës

Peshkaqeni i madh me kokë të bardhë, i njohur gjithashtu si peshkaqeni me vija, nuk është i rrezikshëm për zhytësit. Por, për t’i parë ato, zhytësit skuba duhet të ngrihen herët dhe të zhyten herët në mëngjes, sepse ky peshk është vetëm në ujë të cekët (30-40 m) në mëngjes herët.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm du lịch thành phố cebu từ a đến z cho người du lịch . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *