Rate this post

Udhëzoni Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj në Hanoi Me skicat dhe esetë e mostrave të përpiluara dhe të përpiluara më poshtë, do të keni materiale më të dobishme për studimin e letërsisë. Le të referohemi!

Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj në Hanoi – Shembulli i përshkrimit 1

1. Mësimi i hapjes

– Prezantoni skenën e bukur në fshat që keni ndërmend të përshkruani (Çfarë skene? – lumë, det, liqen, mal, gji apo rrugë…).

Po shikoni: Bëni një skicë të peizazhit të bukur në lokalitetin tuaj

2. Trupi

a. Përshkrim i përgjithshëm:

– Tregoni tiparet e spikatura të skenës (mund të jetë ngjyra e maleve, reve, ujit, tokës, rrugës…).

b. Pershkrim i detajuar:

– Çfarë terreni përfshin skena? Sa larg duket? Sa afër? (Mëngjesi me mjegull, re të bardha rrethojnë malin, hapësirë ​​e qetë).

– Dielli lart: Dielli e bën qiellin rozë, derdh rrezet e diellit në tokë. Cicërimë zogjsh. Ngjyra e reve, ngjyra mali më e errët: malet jeshile të errët, retë rozë të puthitura nga dielli, qielli i lartë, blu, i pamasë. Vesa shkrihet, vesa bie mbi bar, shkëlqen.

– Mesdita: Hija e pemës është e rrumbullakët dhe me diell, uji është më i kaltër, gjethet janë më të errëta, retë e bardha notojnë.

Pasdite: Dielli që ruan malin lë pak dritë në majat e pemëve si qirinj gjigantë.

– Perëndimi i diellit vjen me disa fishekzjarrë që vezullojnë.

3. Përfundim

Ndjenjat e mia para skenës së bukur të përshkruar.

*

Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj në Hanoi – Shembulli i përshkrimit 2

I. paraqitje:

Rreth liqenit Hoan Kiem: Liqeni i shpatës (i njohur edhe si Liqeni Hoan Kiem) nuk është vetëm një simbol kulturor dhe historik i kryeqytetit, por edhe një destinacion që duhet parë për turistët vendas dhe të huaj sa herë që kanë mundësi.Vizitoni tokën e bukur të Vietnamit . Kur erdha për herë të parë këtu, u befasova nga peizazhi i bukur i Liqenit të Shpatës.

II. Trupi

1. Pasqyrë e skenës së liqenit të shpatës:

Vendndodhja gjeografike: Sword Lake ndodhet në qendër të kryeqytetit Hanoi, në rrethin Hoan Kiem

Rëndësia historike: Liqeni Hoan Kiem është i lidhur me shumë relike historike dhe arritje të kombit

Vështrim i përgjithshëm: Pamja e të gjithë liqenit është shumë e qetë dhe e thellë, paqësore. Duke parë nga lart, liqeni duket si një shportë e bukur me lule në zemër të Hanoi.

2. Përshkrimi i detajuar i skenës së liqenit të shpatës:

a. Sipërfaqja ujore e liqenit Hoan Kiem:

Uji i pastër blu i liqenit është si një pasqyrë gjigante e veshur me jeshile nefriti, ndonjëherë një erë e butë bën valëzime në sipërfaqen e liqenit.

Sipërfaqja e ujit pasqyron retë e bardha që notojnë në qiell, kur lind dielli, rrezet e diellit shkëlqejnë në sipërfaqen e liqenit që shkëlqejnë si ar.

b. Përshkruani peizazhin rreth liqenit të shpatës:

Rreth liqenit ka rreshta shelgjesh si vajza të reja që dinë të jenë simpatike duke parë nga poshtë sipërfaqen e liqenit, të ndjekura nga rreshta sythash susami në lulëzim.

Çdo pemë susami ka qindra e mijëra lule të vogla të kuqe që konkurrojnë për të treguar ngjyrat e tyre. Nisur nga bukuria e natyrës me tipare të brishta dhe delikate, duket se ata vetëm presin një erë të lehtë për të nxjerrë në pah tiparet e tyre të bukura.

Xem thêm :   Đà Nẵng Có Gì Chơi? 55 Địa Điểm Du Lịch Đà Nẵng Hot Nhất 2022

Era sjell me vete pasionin dhe pastërtinë e luleve të qumështit që vijnë herët në fund të verës dhe motit të hershëm të vjeshtës.

Në degët e pemëve, zogjtë duket sikur shikojnë në heshtje qetësinë e kryeqytetit të zbarkojë herët në mëngjes, duke u shkrirë me rrjedhën e lashtë këtu.

Njerëzit që shkojnë për vizitë, shkojnë shumë: fëmijë, të rritur, të moshuar, të huaj etj. Rrugët bëhen të mbushura me njerëz dhe të ngarkuar.

c. Zonat arkitekturore rreth liqenit të shpatës:

Në mes të liqenit është Kulla madhështore e Breshkave, që të kujton legjendën e mbretit Le që i kthen shpatën Breshkës së Artë, dhe në distancë është vermija e kuqe Ura Huc, e cila përkulet si bishti i karkalecit, duke çuar në të shenjtën. Ngoc Son Temple. Tempulli u ndërtua në një ishull të vendosur në mënyrë paqësore midis pemëve harlisur.

Duke parë drejt rrugës Dinh Tien Hoang është Kulla Por që qëndron e lartë në mes të qiellit blu, e lidhur me imazhin e Pen Tower është Dai Nghien, të cilat janë relike historike të ruajtura me kalimin e kohës.

III. fund

Më tregoni mendimet tuaja për Liqenin e Shpatave: Liqeni i Shpatave është një relike historike e kombit vietnamez, si dhe krenaria e popullit të Hanoi-t, duke mbajtur në vetvete tiparet e lashta të kohës. Para se të largohem, zemra ime ndihet shumë e valëvitur dhe gjithmonë do ta kujtoj imazhin e Liqenit të Shpatës. Shpresoj të kem mundësinë të vizitoj sërish liqenin e shpatës për të qenë në gjendje ta admiroj këtë bukuri.

Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj në Hanoi – Shembulli i përshkrimit 3

I. paraqitje: Prezantimi i West Lake

II. Trupi i postës: përshkruani Liqenin Perëndimor

1. Pasqyrë e skenës së Liqenit Perëndimor:

2. Përshkrimi i detajuar i skenës së Liqenit Perëndimor:

a. Sipërfaqja ujore e Liqenit Perëndimor:

– Sipërfaqja ujore e Liqenit Perëndimor është aq e bukur sa një foto

– Uji blu i liqenit

– Mbi ujë

b. Përshkruani peizazhin rreth Liqenit Perëndimor:

– Pemë në të dy anët e liqenit

– Zogjte

– Tingulli i erës

– Majat e pemëve

– Njerëzit që shkojnë për të vizituar ndonjë gjë

c. Arkitektura rreth Liqenit Perëndimor:

III. Fundi: Më tregoni mendimet tuaja për West Lake

Për më tepër, le të bashkohemi me referencat kryesore për më shumë ese shembuj që përshkruajnë bukurinë e Ha Hoit!

Liqeni i shpatës

Pothuajse kudo në Vietnam kemi peizazhe jashtëzakonisht të bukura. Për shembull, Quang Ninh ka Gjirin Ha Long, Hoi An ka Thien Mu Pagoda, etj. Dhe kryeqyteti ynë Hanoi ka Liqenin e Shpatit, një relike historike që ka mahnitur zemrat e shumë njerëzve.

Kur vij në liqenin Hoan Kiem, ndjej se atmosfera këtu është e ndryshme nga vendet e tjera. Sipër qielli blu, poshtë uji i liqenit blu, i rrethuar nga pemë të gjelbra. E gjithë hapësira është e mbushur me një ngjyrë blu të paqes. Sword Lake është si një pamje e bukur natyrore që asnjë stilolaps nuk mund ta përshkruajë plotësisht bukurinë e tij. Çdo ditë, kryeqytetasit dhe turistët vijnë shpesh këtu për të ushtruar, për të shëtitur, për t’u freskuar etj. Buzë liqenit, degët e shelgut, sythat e susamit dhe degët e luleve të feniksit varen në sipërfaqen e liqenit.

Në mesditë kur dielli është i lartë, dielli shkëlqen në sipërfaqen e liqenit duke i bërë ato më të gazuara. Megjithatë, hapësira përreth liqenit është e mbuluar nga pemë të gjelbëruara, duke e bërë ajrin këtu gjithmonë të freskët.

Në mes të Liqenit të Shpatës shfaqet Kulla e Breshkave 3-katëshe, e mbuluar me myshk, duke krijuar një tipar të lashtë. Ekziston edhe tempulli Ngoc Son me Pen Tower dhe Dai Nghien që ndodhet pikërisht përpara derës së tempullit. Studentët shpesh vijnë këtu përpara çdo provimi, duke prekur Pen Tower dhe Dai Nghien si për të pasur fat për një provim të favorshëm. Në veçanti, ura Huc që çon në tempullin Ngoc Son është pikturuar me të kuqe të shkëlqyeshme. Bukuria e liqenit të shpatës është përfshirë në shumë piktura dhe vepra arti për shkak të një bukurie kaq idilike.

Xem thêm :   Cẩm Nang Kinh Nghiệm Du Lịch Lạng Sơn Đầy Đủ Nhất, Kinh Nghiệm Du Lịch Lạng Sơn Tự Túc A

Edhe pse kam qenë vetëm një herë në Sword Lake, kjo më mjafton që të kem një përshtypje të qëndrueshme për këtë vend piktoresk. Shpresoj se do të kem më shumë mundësi për të shkuar në Liqenin e Shpatit.

Liqeni Perëndimor

Liqeni Perëndimor ndodhet në veriperëndim të qytetit të brendshëm të Hanoi me një sipërfaqe prej rreth 500 ha, rruga rreth liqenit është gati 20 km e gjatë. Gjeografia historike ka vërtetuar se liqeni është një pjesë e Lumit të Kuq që bie mbrapa, pasi ka ndryshuar rrjedhën e tij, për mijëra vjet.

Liqeni Perëndimor njihet edhe si liqeni Mu Suong (Diga), liqeni Trau Vang (liqeni Kim Nguu), laguna Sac Cao. Çdo emër ruan një histori për origjinën e liqenit legjendar Perëndimor.

Një turist francez i quajtur Michel tha se kjo është hera e katërt që vjen në Hanoi, por sa herë ka qenë në West Lake, ai vetë nuk mund ta mbajë mend sepse West Lake është shumë i bukur dhe simpatik për të.

Liqeni Perëndimor është këndi më romantik në pikturën me shumë ngjyra të Hanoi; është bota e erërave të kthjellëta, liberale dhe poetike. Nuk është çudi që ka qenë një burim i pafund frymëzimi për poetë, shkrimtarë, artistë… me shumë këngë dhe poezi të shkruara për West Lake, të shkruara në West Lake, duke bërë që zemrat e njerëzve të valëviten.

Liqeni Perëndimor është i bukur jo vetëm për shkak të sipërfaqes së madhe të ujit blu, jo vetëm për shkak të ngjyrës vjollcë të mauzoleumit, petaleve të kuqe të feniksit çdo verë, trishtimit të hapësirës, ​​shelgjeve që qajnë pasditeve të dimrit, vezullimit të natyrës. Mëngjesi është i pastër … por West Lake është ende i bukur sepse është si një zemër që përqafon gjendjet e trishtuara dhe të lumtura të kaq shumë njerëzve.

Çdo mëngjes, qindra njerëz, të rinj dhe të vjetër, e gjejnë këtë vend për të marrë frymë të pastër dhe për të ushtruar. Pjerrësia e rrugës Thanh Nien është porta e hyrjes për biçikletat plot lule dhe tezgat e ushqimit të rrugës që “rrjedhin” në zemër të Hanoi.

Liqeni Perëndimor bëhet një pikë takimi, që njerëzit të vijnë si inerci. Rruga Thanh Nien, e njohur edhe si Rruga Co Ngu, ishte shumë e bukur, dikur kufiri midis Liqenit Perëndimor dhe Liqenit Truc Bach, pasi pasditja ishte e mbushur me njerëz.

Disa njerëz e gjejnë veten një cep buzë liqenit për të shijuar erën, pinë një filxhan kafe në një dyqan buzë rrugës, shijojnë tortën e famshme të karkalecave, hanë një gotë akullore; në restorante luksoze të vendosura në buzë të liqenit ose në mes të liqenit, ose në një jaht…

Ka edhe njerëz që thjesht pëlqejnë të ecin përreth liqenit për të marrë frymë në ajër të pastër dhe më pas të shkojnë diku ose të kthehen në shtëpi. Më të mbushur me njerëz janë fundjavat. Rrjedha e njerëzve në Liqenin Perëndimor ndonjëherë është e mbingarkuar për një shtrirje të gjatë të rrugës Thanh Nien.

Në kuvertën e madhe të liqenit, ka një çift të lumtur që buzëqeshin të lumtur në ditën e dasmës mes bekimeve të të afërmve dhe miqve. Në breg, në një stol të caktuar guri, ishte një plak me mjekër të bardhë dhe flokë të bardhë, duke mbajtur një bastun në dorë, duke parë drejt bregut perëndimor për të parë perëndimin e diellit.

Xem thêm :   Trắc Nghiệm Khám Phá Bản Thân Và Sở Thích Nghề Nghiệp, 10 Bài Trắc Nghiệm Miễn Phí

West Lake nuk është vetëm një destinacion ideal turistik, por përmban edhe vlera kulturore kombëtare. Rreth liqenit, ka më shumë se 20 shtëpi komunale, tempuj dhe faltore që janë renditur me shumë relike të famshme me shumë dokumente të vlefshme si më shumë se 100 stele guri, 165 çifteli, 140 diafragma, afro 20 kambana të lashta, 60 ngjyra të hyjnizuara, mbi 300 statuja prej bronzi, druri dhe guri.

Shumë faltore dhe tempuj janë të tillë, por ndoshta hanoianët dhe turistët ende vijnë në tempullin Quan Thanh, faltoren Tran Quoc dhe pallatin Tay Ho. Njerëzit që vijnë këtu jo vetëm që shijojnë bukurinë arkitekturore të tempujve të lashtë, por edhe luten për fat të mirë dhe fat të mirë… më shpesh në ditët e hënës së plotë, muajin e parë hënor, festat dhe Tet.

Në perëndim të Liqenit Perëndimor, ka ende shumë fshatra. Çdo fshat këtu është pak a shumë i lidhur me një vend, një sediment historik. Fshati Nghi Tam, shtëpia e poetes “Zonja Thanh Quan distrikti” me faltoren Kim Lien ka një arkitekturë unike. Fshati Xuan Tao me tempullin Soc që adhuron Shën Giong. Fshati Trich Sai ka faltoren Thien Nien për të adhuruar paraardhësin e profesionit të endësit. Fshati Thuy Khe ka faltore Ba Danh. Fshati Nhat Tan me ngjyrën e luleve të famshme të pjeshkës. Më pas fshati i letrës, reparti i derdhjes së bronzit etj.

Edhe pse fshati i vjetër ka marrë një fytyrë të re në procesin e urbanizimit me ndërtesat e larta, hotelet dhe vilat që mbijnë, shumë fshatra ende ruajnë tiparet e tyre të fshatit me portat e fshatit dhe shtëpitë e përbashkëta. Fshatrat, qindra vjeçare shtëpitë…

West Lake është një destinacion relaksues për Hanoianët dhe gjithashtu një vend ideal për të huajt që jetojnë dhe punojnë në Ha Thanh, me qindra vila perëndimore. Më shumë se dhjetë vjet më parë, njerëzit shkonin vetëm në perëndim të Liqenit Perëndimor për të shkuar në fshatra me lule, fshatra pjeshke, për të shkuar në faltore, për të shkuar në pallatin Tay Ho…, vitet e fundit, familjet janë garuar për të hapur restorante , duke u rritur gradualisht në çdo fushë ushqimore me peizazhe lirike për ata që duan të “ndryshojnë erën” pas orëve të lodhshme të punës.

Shihni gjithashtu: Si të fshini historikun e kërkimit në kompjuter, udhëzime se si të fshini historikun në laptop jashtëzakonisht shpejt

Disa njerëz e quajnë Liqenin Perëndimor pasqyra e Hanoit. Më pëlqen ta quaj West Lake mushkëritë e gjelbra të qytetit perandorak.

—/—

Kështu që, Zgjidhjet kryesore kanë dhënë skica bazë si dhe disa ese shembuj Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj në Hanoi që studentët t’i referohen dhe të jenë në gjendje të shkruajnë një mostër të plotë eseje. Suksese në studimet tuaja të gjuhës!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Lập Dàn Ý Tả Cảnh Đẹp Ở Địa Phương Em Ở Hà Nội, Lập Dàn Ý Miêu Tả Một Cảnh Đẹp Ở Địa Phương Em . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *