Rate this post

Me peizazhe të ndryshme natyrore nga majat madhështore me dëborë deri te shpellat fantastike, Amerika e Veriut ka qenë gjithmonë toka e premtuar e udhëtarëve që duan të eksplorojnë.

Po shikoni: Skenat më të bukura në botë

*

Me një peizazh të larmishëm natyror nga majat madhështore me dëborë deri te shpellat fantastike, Amerika e Veriut është gjithmonë toka e premtuar e atyre që duan të eksplorojnë botën.

*

Grand Canyon, Arizona, SHBA: Ajo ka atraksione tërheqëse të tilla si lugina e madhe, Glen, lugina e monumenteve, liqeni Powell …

*

Red Rock Country në Utah: Bukuria e egër dhe madhështore e kësaj zone shkëmbore të kuqe shtrihet për milje, më të spikaturit prej të cilëve janë pesë parqet kombëtare të Sionit, kanioni Bryce, Arches, Canyonlands dhe Capitol Reef.

*

Mali Denali, Alaska: Ky është mali më i lartë në Amerikën e Veriut. Duke ardhur këtu, vizitorët do të kenë mundësinë të eksplorojnë pyllin e taigës dhe malet e mrekullueshme me dëborë.

*

Yosemite Valley ndodhet në malet perëndimore të Sierra Nevada, Kalifornia Veriore: Përveç shkëmbinjve dhe ujëvarave të famshme, vizitorët mund të marrin pjesë edhe në aktivitete të tjera në natyrë si shëtitje dhe patinazh.

*

Ishulli i Malit të Shkretëtirës: Është ishulli më i madh në brigjet e Maine, si dhe i dyti më i madh në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara.

*

Mammoth, Kentaki: Ky është një sistem shpellash dhe kalimesh nëntokësore më shumë se 400 milje të gjatë, duke krijuar turne emocionues për vizitorët.

*

Lugina e Vdekjes, Kaliforni: Është niveli më i nxehtë, më i thatë dhe më i ulët i detit në Amerikën e Veriut. Pavarësisht nga emri i frikshëm, ai ka një larmi të natyrës dhe kafshëve të egra, nga majat e mbuluara me borë deri te fushat me lule të egra.

*

Everglades, Florida: Toka kënetore e ruajtur në majën jugore të Floridës është shtëpia e një shumëllojshmërie kafshësh të egra, nga manatë deri te aligatorët, madje edhe pantera e Floridës.

*

Pylli Redwood, Kaliforni: Dihet se është shtëpia e disa prej pemëve më të larta në tokë dhe ka vetëm një pjesë të vogël të kafshëve të egra.

*

Yellowstone, Wyoming: Vendi i famshëm për burimet e nxehta, shatërvanët, gropat e baltës… është zgjedhja e parë e turistëve.

*

Vullkani Kilauea, Hawaii: Ky është mali më i ri dhe më aktiv nga pesë vullkanet që formojnë shtetin e Havait, rrjedhat e lavës formojnë një peizazh të bukur.

*

Ujëvarat e Niagarës, Nju Jork: ndodhet në kufirin midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara. Aktivitetet rekreative përfshijnë shëtitje, turne në shpella dhe madje edhe një restorant të vendosur në majë të ujëvarës.

*

Akullnaja Hubbard: E vendosur midis Alaskës dhe Kanadasë, ky është një destinacion tërheqës për lundrimet dimërore.

*

Black Hills, Dakota e Jugut: është një varg i vogël malor që shtrihet përmes Wyoming, shtëpia e shumë parqeve, si dhe rrugëve të bukura dhe aktiviteteve në natyrë.

*

Sistemi i lumit Misisipi: shtrihet më shumë se 2500 milje nga Gjiri i Meksikës deri në liqenin Itasca në Minesotën veri-qendrore.

*

Bryce Canyon, Utah: I famshëm për parkun kombëtar me ngjyrën e kuqe portokalli të nxehtë. Ju mund të vizitoni parkun me biçikletë, shëtitje, apo edhe ski.

*

Liqeni i Kraterit: në malet Cascade të Oregon, të formuar nga një vullkan i zhdukur. Aktualisht është liqeni më i thellë në Shtetet e Bashkuara dhe një nga atraksionet më të mëdha të shtetit.

*

Shpella Carlsbad, Nju Meksiko: Nën sipërfaqen e këtij vendi ka më shumë se 119 shpella gëlqerore. Këtu mund të dalloni lehtësisht shumë zvarranikë, zogj dhe lakuriq nate.

*

Ujërat nëntokësore Old Faithful, Wyoming: ishte gejzeri i parë në Parkun Kombëtar Yellowstone që u emërua. Mos e humbisni shpërthimin e tij kur vizitoni këtë park!

*

Mc Falls
Mënyrat:
ndodhet në Kaliforni, derdhet direkt në Oqeanin Paqësor dhe ju mund të shihni hijeshinë e tij kur kaloni autostradën 1.

*

Pishinë natyrore Hamilton: Kjo mrekulli e bukur u formua nga një lumë nëntokësor mijëra vjet më parë.

*

Liqeni Caddo, Teksas: i famshëm për selvitë e zhveshura. Aktivitetet këtu janë gjithashtu të bollshme nga shëtitja me varkë në shëtitje, piknik.

*

Multnomah Falls, Oregon: e vendosur në grykën e lumit Kolumbia është tërheqja më e njohur turistike në Paqësorin Veriperëndimor.

*

Shpella e akullit Mendenhall, Alaska: ka një ngjyrë blu misterioze të formuar nga strukturat unike kristalore të akullit dhe reflekton dritën.

*

Baja California Sur: është shteti i dytë më i vogël i Meksikës me një peizazh piktoresk, i famshëm për fshatrat e tij të vegjël bregdetar dhe vendpushimet rekreative si La Paz dhe Los Cabos.

*

Liqeni Moraine, Kanada: I famshëm për ngjyrën blu të pacenuar dhe transparencën, ai është një destinacion dhe arratisje kryesore në Kanada.

*

Little River Falls and Canyon, Alabama: Ky atraksion turistik është rikthyer dhe funksionon pas një pushimi të shkurtër për shkak të thatësirës, ​​duke i lejuar vizitorët të vazhdojnë të pushtojnë ujëvarat e Lumit të Vogël.

*

Dunat e Ariut të Fjetur, Miçigan: bën përshtypje me brigjet e gjata, pyjet dhe pamjet e mrekullueshme të liqenit.

*

Kanali i Delaware: Ai shtrihet për 40 milje nga Nju Xhersi në Pensilvani, i veshur me peizazhe dhe kafshë të egra.

*

Mount Rainier, Uashington: Me borë të mbuluar gjatë gjithë vitit, e veçanta është se brenda tij ka edhe një vullkan aktiv.

Xem thêm :   Khu Du Lịch Thủy Châu Giá Vé 2022, Khám Phá Khu Du Lịch Sinh Thái Thủy Châu

Bota është një kuti që përmban gjithmonë shumë surpriza dhe destinacione të bukura. Përveç vendeve të njohura të ndalimit ose vendeve të mbushura me njerëz, le të përpiqemi me baigiangdienbien.edu.vn të eksplorojmë dhe admirojmë 5 vende që konsiderohen si fatkeqësi piktoreske e “parajsës së gjumit” të botës!

1. ISHulli LOFOTEN, NORVEGJI – GRATË E BUKURA NË Polin e Veriut

Të vendosura në Rrethin Arktik në Norvegji, Ishujt Lofoten me një klimë të freskët gjatë gjithë vitit janë një parajsë e mrekullueshme për t’u vizituar një herë. Me një diversitet të florës dhe faunës, veçanërisht Lofoten zotëron shkëmbinj nënujorë koralorë më të mëdhenj dhe më të thellë në botë, i cili premton të jetë një ndalesë që ju emocionon që në momentin që e takoni. Krahasuar me njerëzit e vendeve fqinje nordike, arkipelagu Lofoten nuk është më një destinacion i çuditshëm turistik, megjithatë, ky emër është ende një “mister” misterioz që turistët botërorë nuk e kanë zbuluar ende.

*

Bukuria paqësore e ishullit Lofoten në Evropën Veriore – Foto: Catalin Tibuleac

*

Shtëpitë në zemër të ishullit në Lofoten – Foto: Reindard Pantke

Emri Lofoten në norvegjisht do të thotë “gjurmë e një rrëqebulli” ose “gjurmë e një mace të egër”, kjo është edhe fjala që përshkruan më së miri formën e këtij arkipelagu të bukur kur shikohet nga lart. Përveç kësaj, Norvegjia ka edhe një ishull tjetër të quajtur “Gjurmët e Ujkut”, Flakstadoya. Specialiteti këtu është merluci – një peshk tipik që jeton në rajonet nën-arktike. Edhe pse jo shumë turistë e njohin dhe vënë këmbën në këtë vend, Lofoten po promovon gjithnjë e më shumë perspektivat e tij turistike përveç pikave të forta në gjueti dhe akuakulturë.

Xem thêm :   Lịch Sử 11 Bài 21

*

Arkipelagu i parë nga lart – Foto: Sven Broeckx

*

Peizazhi është si një foto e maleve me të njëjtin mesazh si Lofoten – Foto: Hammad Majeed

E veçanta që i emocionon vizitorët këtu është se për shkak të vendndodhjes së tij të veçantë pranë Polit të Veriut, Lofoten mund të shikojë diellin gjatë natës nga fundi i majit deri në fillim të korrikut. Dhe nëse jeni turist. Nëse dëshironi të shijoni të ftohtit sfidues, ju duhet të vini këtu në dimër nga fillimi i dhjetorit deri në fund të janarit të vitit të ardhshëm. Ky është një vend i mrekullueshëm për të bërë ngjitje natën (kur dielli shkëlqen 24 orë në ditë) ose kajak aventureske…

*

Skena e menduar vetëm në ëndërr në Lofoten, Norvegji – Foto: Adam Raihilson

2. WAI O-TA-PU – destinacion surreal NGA ZELANDA E RE

I përshkruar nga shtypi i huaj si një nga destinacionet më surreale në botë, parku vullkanik Wai Otapu në vendin paqësor të Zelandës së Re me siguri do t’ju bëjë “sytë e shkronjës A, “O” të gojës kur të mbërrini. Megjithatë, kjo është ende një ndalesë e re dhe pak njerëz e dinë për të. Duke vizituar burimin e nxehtë Champaign në zonën e parkut Wai O-ta-pu, vizitorët do të admirojnë të gjitha ngjyrat nga bluja në portokalli, jeshile shumëngjyrëshe është rezultat i llavës që bie në vullkan.

*

Burimi i nxehtë i kampanjës në Wai O-ta-pu – Foto: Alex Pokrovsky

*

Toka e mrekullive të nënës natyrë – Foto; Stephen Cleaver

I përbërë nga gejzerë nëntokësorë të maleve vullkanike të rajonit, Wai O-ta-pu na kujton Pranverën Prismatike të Madhe në Yellowstone, SHBA, megjithatë, Zelanda e Re është përgjithësisht e lezetshme siç është parku. Vullkani Wai O-ta-pu është ende një destinacion kurioz nëse keni ndërmend të udhëtoni në të gjithë botën. Është gjithashtu për shkak të shumëllojshmërisë së ngjyrave që Wai O-ta-pu dhe Champaign Lake krahasohen gjithashtu me “pishinën e djallit”.

*

Jo shumë njerëz e njohin këtë vend surreal – Foto: Ye Jiunn

3. UJI VICTORIA, zambabve – ZJARR TRAN GIAN

Një nga ujëvarat më të mëdha të vetme në Afrikë dhe në botë, Victoria, e vendosur në kufirin e Zambisë dhe Zimbabve, është një vend i bukur me ujëvara pak të njohura me rrjedhje të shpejtë. E vendosur në Afrikën jugore, ujëvara përveç emrit Victoria njihet edhe si Mosi-oa-Tunya që do të thotë “tymi i bubullimës” për t’iu referuar madhështisë madhështore të kësaj ujëvare. Victoria nuk është ende e njohur për shumë turistë, sepse ajo ruan ende egërsinë e saj misterioze dhe frikën e udhëtimit në Afrikë. Megjithatë, kjo do të jetë padyshim një ndalesë që ia vlen të provohet për udhëtarët aventurierë dhe të apasionuar pas kapjes së momenteve të mrekullueshme nga nëna natyrë.

*

Ujëvara e mrekullueshme Victoria në Zambabve – Foto: Vlad Popescu

*

Ura që lidh dy brigjet e Ujëvarës Victoria – Foto: Kotomiito

4. PAQE SI POETER I ALBEROBELOS ITALI

I quajtur fshati i zanave të Italisë, në ndryshim nga qyteti i famshëm romantik i Venecias në botë, fshati Alberobelo është ende një destinacion që shumë turistë nuk e dinë. Pasi u njoh nga UNESCO si një trashëgimi kulturore botërore në vitin 1996, Alberobelo i lejon vizitorët të ndiejnë paqen dhe thjeshtësinë që në momentin kur shohin sytë. Me arkitekturë unike të shtëpive, shtëpitë në zonën e fshatit janë ndërtuar në formën e tumave, me çati të mprehta dhe të larta.

*

Peizazhi romantik dhe poetik është si një përrallë – Foto: Fabio Seda

*

Një rrugë e vogël ëndërrimtare në fshatin Alberobello – Foto: Fabio Seda

E veshur në një mjedis paqësor me lule të egra ose lule të mbjella në shporta që varen rreth murit gjatë rrugës, Alberobello është si një vend përrallor që të bën të mos duash të largohesh kur të mbarojë udhëtimi. Alberobello në italisht do të thotë pemë e bukur, duke iu referuar pyllit të lashtë të lisit këtu. I vendosur në provincën e Barit, rajoni i Pulias në jug të Italisë, fshati ka vetëm rreth 11,000 banorë, ndoshta për këtë arsye, ky është ende një “parajsë e ëndrrave” për shumë turistë.

*

Fshati është plot me lule shumëngjyrëshe – Foto: Norbet M

*

Perëndimi i diellit bie butësisht pranë fshatit Alberobelo – Foto: Bill Chizek

5. PLAZHI HAI HAU – PAQJA E DETIT NAM DINH

Duke iu referuar detit dhe ishujve të Vietnamit, përveç emrave të domosdoshëm si Nha Trang, Phu Quoc, Kien Giang, …, plazhi Hai Hau në provincën Nam Dinh është ende një emër mjaft i ri. Megjithatë, nëse keni shkelur ndonjëherë këtu, sigurisht që nuk do ta mohoni bukurinë idilike, por të bukur në këtë tokë Nam Dinh. Duhen më pak se 2 orë nga qendra e Hanoi për të ardhur në plazhin Hai Hau, kjo premton të jetë një ndalesë paqësore për udhëtime pushimi, larg qytetit plot zhurmë.

*

Agimi e sjell këngën në det – Foto: Thanh Hoang Cong

*

Kisha e lashtë përgjatë zonës së plazhit Hai Hau – Foto: Thai Tran

Ejani këtu për të notuar në plazhin Thinh Long, në lagjen Hai Hau, ku ndodhet një kishë e lashtë e quajtur Tim që është ndërtuar gjatë periudhës koloniale franceze. Nëse dëshironi të përjetoni ndjenjën e të qenit pranë njerëzve të fshatit të peshkimit këtu, zgjohuni herët për të parë lindjen e diellit në plazhin Thinh Long, shikoni njerëzit që dalin në det ose mblidhen së bashku për të gërvishtur molusqet. Stina e thatë është gjithashtu koha kur njerëzit e kripës janë të zënë me aktivitete të grumbullimit të kripës në fushat e kripës së bardhë të atdheut të tyre.

*

Varka lundroi buzë detit të qetë – Foto: Nguyen Dung

*

Perëndimi i diellit në bregun e Hai Hau – Foto: Ha Son

Kisha e derdhjes Nam Dinh

Parajsa e fjetur i referohet vendeve që kanë një bukuri prekëse, por që janë ende të panjohura për shumë turistë. Shpresojmë se ky artikull pjesërisht do t’i ndihmojë lexuesit të marrin një vështrim të ri mbi perlat e papërpunuara që presin të zbulohen dhe pushtohen në botë, sepse udhëtimi në një tokë të re është gjithmonë një udhëtim. shkoni me padurim dhe performoni.

Xem thêm :   11 Điểm Du Lịch Không Thể Bỏ Qua Ở Châu Đốc An Giang Cập Nhật 2022

Shiko me shume:

Nguyen Hanh – baigiangdienbien.edu.vn.vn

Shënim: Përmbajtja e artikullit është e mbrojtur nga e drejta e autorit nga baigiangdienbien.edu.vn.vn (Pa përfshirë imazhet). Të gjitha kopjet duhet të tregojnë qartë burimin, emrin e autorit, fotografit së bashku me lidhjen me përmbajtjen përkatëse në baigiangdienbien.edu.vn.vn.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những Cảnh Đẹp Mê Hồn Trên The Giới, Đẹp Mê Hồn 5 Thiên Đường Ngủ Quên Trên Thế Giới . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *