Rate this post

Shtëpi Lajme Lajme Departamentet – Vendore Temat Foto dhe Video Ndërmarrjet Qeveritare Politikat e nxitjes së investimeve Zonat industriale – Klasterat Qytetarët Turizmi

*

— Rreth — Një qytet Lao Një Nhon Hoai Një Qytet Hoai Nhon Qyteti Phu Cat Phu My Quy Nhon Qyteti Tay Son Tuy Phuoc Van Canh Vinh Thanh

Kompleksi i Hapësirës Shkencore është një projekt në idenë e ndërtimit të zonës së parë urbane të shkencës dhe arsimit të Vietnamit në Binh Dinh të propozuar nga Shoqata e Vietnamit të Takimeve të Shkencës. Kompleksi do të jetë hapësira…

Në një lartësi prej 700 m mbi nivelin e detit, La Vuong (komuna Hoai Son, rrethi Hoai Nhon) ka një klimë të freskët, të përshtatshme për zhvillimin e eko-turizmit të kombinuar me përvojat malore. La Vuong është ende i paprishur. Pika e nxehtë…

E vendosur gati 25 km nga qyteti Quy Nhon, në komunën Nhon Ly, qytetin Quy Nhon, provincën Binh Dinh, Ky Co ka një bukuri simpatike të pacenuar me detin blu, rërë të bardhë, diell të bukur si një foto.

Trung Luong është një nga plazhet e njohura dhe të famshme për turistët në Binh Dinh. Plazhi ndodhet në komunën Cat Tien, rrethi Phu Cat, rreth 30 km nga qendra e qytetit Quy Nhon. Uji i detit…
I vendosur rreth 16 km nga Quy Nhon, ishulli Hon Kho është si një ekran gjigant që mbulon fshatin e peshkimit Nhon Hai. Quhet Hon Kho sepse ishulli nuk ka gjë tjetër veçse male shkëmbore të thepisura e të thata që përpiqen të pushojnë…
Ndër monumentet arkitekturore fetare në Binh Dinh, Pagoda Ba – Nuoc Man konsiderohet një tempull unik dhe i shenjtë i famshëm. Ky vend ruan vlera të veçanta shpirtërore…
Burimi i nxehtë Hoi Van është burimi i vetëm i nxehtë në provincën Binh Dinh, i vendosur në fshatin Hoi Van, komuna Cat Hiep, rrethi Phu Cat dhe më shumë se 30 km në veriperëndim të qytetit Quy Nhon. Nga Quy Nhon, vizitorët mund të…
Ndodhet larg qytetit. Quy Nhon është rreth 15 km, i përket komunave Phuoc Son, Phuoc Hoa dhe Phuoc Thuan – rrethi Tuy Phuoc. Zona Ekologjike Con Chim është si një “oaz” i vendosur midis katër sipërfaqeve të gjelbra – ujit blu, qielli blu dhe jeshile …
E vendosur 8 km në verilindje të qytetit Quy Nhon, laguna Thi Nai është laguna më e madhe në Binh Dinh me një ekosistem të pasur me shumë florë dhe faunë të çmuar dhe shumë peizazhe të bukura që janë shumë tërheqëse për turistët. Veshja…
Përveç turizmit detar, turizmit kulturor dhe historik, është zhvilluar edhe lloji i turizmit shpirtëror në Binh Dinh, duke përfshirë kompleksin e turizmit ekologjik dhe shpirtëror Linh Phong, i cili ka .. .
I vendosur në sheshin qendror të qytetit Quy Nhon, Monumenti i Nguyen Sinh Sac – Nguyen Tat Thanh është një vepër e bukur me rëndësi historiko-kulturore të epokës së vendlindjes së tij Binh Dinh – …
Rreth 3 km në juglindje të qendrës së qytetit Quy Nhon, në zonën turistike Ghenh Rang, vizitorët do të shohin përballë varrit të poetit Han Mac Tu është kisha e gurit e vendosur thellë në rrëzë të malit, përballë detit.
Long Khanh Pagoda ka më shumë se 300 vjeç, e vendosur në rrugën 141 Tran Cao Van, Le Loi Ward, Quy Nhon City, Provinca Binh Dinh, duke përjetuar ngjarjet, uljet dhe ngritjet e historisë së tempullit.
E vendosur në komunën Nhon Thanh, qyteti An Nhon, rreth 27 km nga Quy Nhon në veriperëndim, ai u ndërtua nga Patriarku Nguyen Thieu i Lam Te në 1668 me materialin e tullave të kuqe të marra nga rrënojat.
Eo Gio i përket zonës 3, fshatit Ly Luong, komunës ishullore Nhon Ly, qytetit Quy Nhon, provincës Binh Dinh. Është një ngushticë blu e bukur, në formë harku, e rrethuar nga male të larta shkëmbore të lakuar. Nuk e di nga…
Kushdo që ka qenë në Binh Dinh e di këngën e njohur: “Binh Dinh ka malin Vong Phu. Aty është Laguna Thi Nai, ka Cu Lao Xanh” Dhe nëse keni shkelur një herë në ishullin Cu Lao Xanh, nuk do ta harroni kurrë ngjyrën …
Sheshi Nguyen Tat Thanh ndodhet në bulevardin Nguyen Tat Thanh në qytetin Quy Nhon, Provinca Binh Dinh, është një nga tre sheshet kryesore të qytetit bregdetar. Falë vendndodhjes së tij ngjitur me detin, sheshi bëhet një …
Ura Thi Nai është një pikë e veçantë në atraksionet turistike të Quy Nhon – Binh Dinh, duke tërhequr vizitorët nga kjo urë paqësore e vendosur në mes të një peizazhi natyror malesh dhe lumenjsh.
Kryen në mënyrë aktive, gjithëpërfshirëse dhe efektive detyrat e inspektimit, mbikëqyrjes dhe disiplinimit të Partisë

Xem thêm :   Những Thành Tựu Văn Hóa Thời Cận Đại

Kryeredaktor: Z. Le Ngoc An – Shef i Zyrës së Komitetit Popullor Krahinor

Menaxhimi teknik: Qendra për Informatikë – Gazeta Zyrtare Binh Dinh

Binhdinh.gov.vn

Numri i telefonit të linjës telefonike për raportimin e problemeve ATTT: 0256 3829042

©E drejta e autorit i përket
Portali Krahinor
Paqësoj. Specifikoni burimin “Portali Provincial
Binh Dinh” ose “www.binhdinh.gov.vn” kur ripublikoni informacionin nga këto burime.

Po shikoni: 4 Peisazhe të bukura dhe simpatike Quy Nhon skenike

“>

Kryeredaktor: Z. Le Ngoc An – Shef i Zyrës së Komitetit Popullor Krahinor

Menaxhimi teknik: Qendra për Informatikë – Gazeta Zyrtare Binh Dinh

Binhdinh.gov.vn

Numri i telefonit të linjës telefonike për raportimin e problemeve ATTT: 0256 3829042

©E drejta e autorit i përket
Portali Krahinor
Paqësoj. Specifikoni burimin “Portali Provincial
Binh Dinh” ose “www.binhdinh.gov.vn” kur ripublikoni informacionin nga këto burime.

Shiko më shumë përmbajtje rreth vendeve të famshme:

Binh Dinh nuk njihet vetëm si një tokë e famshme e arteve marciale, por gjithashtu e famshme për shumë peizazhe të bukura që i bëjnë njerëzit në ekstazë. Në veçanti, ky vend po tërheq gjithnjë e më shumë besimtarë për të lëvizur falë një sërë koordinatash të reja që “rriten” çdo vit. Nëse po planifikoni të vizitoni këtë vend, por ende nuk dini ku të shkoni, çfarë të bëni apo të hani, le të zbulojmë menjëherë 8 më të mirët në baigiangdienbien.edu.vn. Destinacion turistik Binh Dinh bukur harroje rrugën e kthimit!

*

Nje nga Destinacion turistik Binh Dinh E re, ky plazh tërheq vizitorë falë formës unike të gjysmëhënës së hënës që përqafohet përgjatë bregut që shtrihet rreth 5 km (nga Mui Tan në Ghenh Rang). Në veçanti, ky plazh është gjithashtu afër rrugës së ushqimit Xuan Dieu, kështu që nuk do të shqetësoheni se do të jeni të uritur ndërsa merrni pjesë në aktivitete argëtuese këtu.

Koha ideale për të notuar në Quy Nhon është nga shkurti deri në shtator.Në këtë kohë, moti është i thatë, i freskët dhe deti është shumë i qetë. Ky është gjithashtu sezoni i pikut të turizmit Binh Dinh, kështu që rezervoni dhomën tuaj të hotelit në Binh Dinh si dhe biletën tuaj të fluturimit për në Quy Nhon herët për të shmangur çmimet e larta!

*

Lëkundjet në plazh janë sfondi i njohur i “jetesës virtuale” kur bëni foto në plazhin Quy Nhon.

*

*

Ngjashëm me plazhin Quy Nhon, është Ghenh Rang Tien Sa Destinacion turistik Binh Dinh ndodhet pranë qendrës së qytetit (vetëm rreth 3 km në juglindje). Mund të udhëtoni me motoçikletë, makinë, autobus ose aeroplan për në Quy Nhon, më pas merrni autobusin për në Ghenh Rang që ndodhet në 3 Han Mac Tu, reparti Ghenh Rang.

Xem thêm :   45+ Hình Nền Powerpoint Đẹp Về Lịch Sử Việt Nam, 100+ Hình Nền Powerpoint Lịch Sử Đẹp

Ky vend është i famshëm për zinxhirin e tij të plazheve shkëmbore ngjitur që shtrihen përgjatë malit Xuan Van. Jo vetëm natyra, por Ghenh Rang Tien Sa të “trajton” edhe me një sërë koordinatash të tjera tërheqëse që ndodhen në zonën turistike me të njëjtin emër si plazhi Hoang Hau (ose plazhi Da Veza), varri i poetit Han Mac Tu, Kisha Ghenh Rang…

Rreth 20 km nga qyteti i brendshëm i Quy Nhon, Eo Gio është një koordinatë malore simpatike me dalje shkëmbore të mbuluara me shkurre “krahë” që përqafojnë ngushticën e gjelbër smerald. Nëse ju pëlqen të bëni çanta shpine, ky është një nga vendet më ideale për regjistrim në Binh Dinh.

Para se të shkelni në Eo Gio, do të habiteni nga peizazhi jashtëzakonisht i bukur i rrugës që të çon në këtë destinacion të famshëm. Duke lëvizur nga qendra e Quy Nhon, ju do të kaloni nëpër lagunën Thi Nai dhe më pas në urën e detit dhe do të hapeni në një qiell blu, male, det dhe pemë casuarina që rrjedhin përgjatë dunave të rërës.

Falë erozionit të natyrës, ky vend ka 19 shpella fole shpendësh me emra interesantë si shpella Ba Nghe, shpella Bat, shpella Ky Co. Si një pikë e pacenuar check-in, këtu nuk ka restorante / restorante. Ju duhet të përgatisni ushqim – pije nëse keni ndërmend të darkoni në Eo Gio.

Dyshja Ky Co – Eo Gio janë Destinacion turistik Binh Dinh duke u shfaqur kohët e fundit. Me një distancë prej 25 km nga qendra Quy Nhon, mund të shkoni në Ky Co me taksi dhe të vazhdoni me kanoe. E vendosur në gadishullin Phuong Mai, Ky Co ka një sipërfaqe prej vetëm 1 km2 me bukuri të pacenuar, det të cekët dhe erë të qetë.

Ashtu si shumë vende të tjera në Binh Dinh, ju do të pushtoni nga uji madhështor i ri dhe natyra e paprishur këtu. Deti Ky Co është jashtëzakonisht i pastër (veçanërisht në agim) dhe është i rrethuar nga shumë shkëmbinj në formë unike.

Duke ardhur këtu, ju mund të luani në ujin e pastër blu, të ecni përgjatë plazhit, të kamponi ose të snorkeloni në plazhin e Pineapple. Ky Co është gjithashtu shumë afër Eo Gio, kështu që mund t’i vizitoni të dy vendet në 1 ditë. Nëse jeni vetëm, mund të rezervoni një turne në Eo Gio – Ky Co për të pasur një shoqërues!

Rreth 30 minuta nga qyteti Quy Nhon me kanoe, Cu Lao Xanh është një ishull në brigjet e Gjirit Xuan Dai dhe kryqëzimi midis dy provincave Phu Yen – Binh Dinh. Edhe pse ka vetëm një sipërfaqe prej 365 hektarësh dhe është pak e populluar, ky vend konsiderohet si një nga ishujt më të bukur në rajonin qendror.

Koha ideale për të shkelur këmbën në këtë ishull është marsi – gusht kur moti është i butë dhe deti është më i qetë. Arsyeja pse Cu Lao Xanh vlerësohet shumë është sepse natyra këtu është ende shumë e pacenuar, deti i gjelbër smerald do dhe nuk është shfrytëzuar shumë nga turizmi. Në veçanti, plazhet në ishull janë jashtëzakonisht të pastra (Plazhi Lindor, Plazhi i Vogël, Plazhi Jugor).

Në Cu Lao Xanh, dy pikat më të spikatura të kontrollit janë fari dhe shtiza e flamurit Thanh Nien. Në veçanti, fari në ishull është më shumë se 100 vjeç dhe ka ekzistuar që nga periudha koloniale franceze. Si një ndërtim i ndërtuar së fundmi, shtiza e flamurit ka një pamje shumë të mirë me pamje nga deti dhe plazhi shkëmbor Thao Nguyen.

E vendosur në rrethin Phu Cat, laguna Thi Nai është laguna më e madhe me ujë të kripur në provincën Binh Dinh. Dikur një port i rëndësishëm, laguna mbushej nga dy lumenj Ha Thanh dhe Kon. Me një sipërfaqe prej më shumë se 5000 hektarësh, laguna është shtëpia e një flore dhe faunë jashtëzakonisht të pasur.

Xem thêm :   Top địa điểm du lịch miền bắc 1 ngày, những địa điểm du lịch miền bắc

Gjëja më interesante kur vizitoni lagunën Thi Nai është momenti kur baticat ngrihen dhe bien gjatë ditës. Kur batica është e lartë, laguna përmbytet dhe dallgët janë të buta, por kur uji tërhiqet, mbetet vetëm baltë. Prandaj, ju mund të merrni pjesë në aktivitetet e lundrimit me varkë për të eksploruar lagunën vetëm në momentet kur uji është i lartë.

Laguna e Thi Nait ka shumë peshq të shijshëm, veçanërisht akrep dhe skarë. Banorët vendas shpesh thanë peshkun për të bërë salcë peshku ose përdorin si përbërës për pjatat tradicionale të kuzhinës Binh Dinh.

Siç sugjeron emri, kepi Vi Rong është një mal në formë dragoi dhe ende plot tipare të egra. Duke parë nga lart, kepi Vi Rong del në det dhe duket si një shkëmb i madh, që qëndron krenar në mes të oqeanit të gjerë. Ju gjithashtu mund të ngjiteni në majë të malit për të vëzhguar detin panoramik të Binh Dinh.

Përveç notit, ju gjithashtu mund të hani një shumëllojshmëri të pjatave me ushqim deti në tregun Tan Phung dhe të pini disa gota verë të specializuar My Tho këtu. Nëse vini në Mui Vi Rong rreth prillit të kalendarit hënor, mund të merrni pjesë gjithashtu në festivalin e Fisherman’s Cau Ngu për t’u lutur për mot të favorshëm dhe për të marrë pjesë në aktivitete interesante si garat me varka, këndimi i boi, etj.

Si një nga 32 ishujt pranë bregut të detit Binh Dinh, Hon Kho (i njohur gjithashtu si ishulli Hon Kho) njihet si “Maldivet e Vietnamit”. Me bukurinë e egër dhe poetike, ky ishull tërheq shumë ndjekës udhëtimesh, veçanërisht ata që duan të përjetojnë ndjenjën e vërtetë të “arratisjes”.

Me të mbërritur në Hon Kho, do të befasoheni nga peizazhi paqësor natyror dhe jo shumë shfrytëzim komercial. Në veçanti, tipari i Hon Kho është rruga 500 metra e gjatë në mes të detit, e formuar kur uji tërhiqet, duke lidhur fshatin e peshkimit Nhon Hai dhe këtë ishull.

Përveç kësaj, ura prej druri që kalon përgjatë vijës bregdetare është gjithashtu një pikë “popullore” e kontrollit në Hon Kho. Përveç fotografimit të “jetës virtuale”, ju gjithashtu mund të zhyteni në skuba, të notoni, të hipni në një varkë për të eksploruar rreth ishullit dhe të shijoni kuzhinën lokale pikërisht në fshatin e peshkimit.

Shihni më shumë: Hana Bbq & Hot Pot Buffet Bbq Restaurant, Hana Buffet Bbq

Këtu janë 8 më të mirat Destinacion turistik Binh Dinh nuk mund të humbisni në turne. Jo vetëm deti blu, rëra e bardhë, Binh Dinh gjithashtu ka shumë gjëra të mrekullueshme që ju presin t’i zbuloni. Vazhdoni të ndiqni baigiangdienbien.edu.vn për të përditësuar menjëherë artikujt më të fundit mbi turizmin Binh Dinh si dhe koordinatat e tjera tërheqëse në hartën turistike të Vietnamit!

Regjistrohuni në buletinin tonë për më shumë rekomandime për udhëtimet dhe stilin e jetës dhe promovime emocionuese.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những Danh Lam – 4 Danh Lam Thắng Cảnh Quy Nhơn Đẹp Mê Hồn Say Đắm . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *