Rate this post

Turizmi në rajonin juglindor konvergon të gjitha gjërat që turistët i duan me përvojat mbresëlënëse argëtuese, veprat kulturore dhe historike dhe zonat e jashtëzakonshme turistike të gjelbërta.

*

Tabela e përmbajtjes
1. Qyteti. Ho Chi Minh – Destinacioni më tërheqës turistik në rajonin juglindor2. Udhëtimi për në rajonin juglindor në Ba Ria Vung Tau 3. Turizmi Juglindor në Binh Phuoc4. Turizmi në rajonin juglindor në Binh Duong 5. Destinacion turistik në rajonin juglindor në Tay Ninh 6. Turizëm në rajonin juglindor në Dong Nai

*

Shkoni në juglindje për të zbuluar shumë bukuri të natyrës, kulturës dhe njerëzve (Foto: E mbledhur)

Turizmi në juglindje ku të shkojnë? Me një kombinim harmonik me veçori unike nga peizazhi natyror, vepra kulturore që përmbajnë shumë vlera historike, juglindja është një destinacion turistik i gjallë që tërheq shumë vizitorë. Guida e mëposhtme do t’ju shoqërojë për të zbuluar të gjitha bukuritë e kësaj toke.

Po shikoni: Rishikimi i 29 destinacioneve turistike më të famshme në rajonin juglindor në 2022

1. Qyteti. Ho Chi Minh – destinacioni turistik më tërheqës në rajonin juglindor

I njohur si qyteti më modern dhe më dinamik në vend, Saigon është gjithmonë destinacioni i parë turistik i përmendur në juglindje. Ka shumë parqe dhe atraksione të famshme argëtuese si Katedralja Notre Dame, rruga e ecjes Nguyen Hue, Pallati i Pavarësisë, tregu Ben Thanh…

Duke udhëtuar në jug, nuk mund të injoroni rrugën e ecjes Nguyen Hue. Ky është një vend shumë popullor për të rinjtë me aktivitete argëtuese si arti i rrugës, shfaqjet e modës deri tek aktivitetet e kuzhinës…

*

Rruga këmbësore Nguyen Hue, ku zhvillohen shumë aktivitete argëtuese dhe argëtuese të të rinjve të Saigonit (Foto: Koleksione)

Të udhëtosh në rajonin juglindor pa vizituar tunelet Cu Chi është për të ardhur keq. Ky vend ka qenë një bazë e rëndësishme gjatë Luftës së Vietnamit. Tunelet përfshijnë ambjentin e punës, dhomën e ndenjes, infermierinë, kuzhinën etj. Duke vizituar tunelet Cu Chi, do të përjetoni skenën e jetesës në bodrumin e ushtrisë sonë, për të ndjerë vështirësitë dhe vështirësitë.periudha e rezistencës kundër pushtuesve.

*

Tunelet Cu Chi – një nga destinacionet e famshme turistike në Jug (Foto:

Katedralja Notre-Dame, me stil arkitekturor evropian, nuk është vetëm një vend për të jetuar dhe mbajtur mesha katolikët, por edhe një vend jashtëzakonisht i bukur për t’u vizituar dhe për t’u kontrolluar për të rinjtë. Duke qëndruar në çdo cep, do të merrni gjithashtu një foto vezulluese të “jetës virtuale” me Katedralen Notre Dame.

*

Në destinacionet turistike në juglindje, mos humbisni Katedralen Notre Dame (Foto: Collectibles)

Përveç destinacioneve të jashtëzakonshme të mësipërme, Ho Chi Minh City ka gjithashtu shumë atraksione të tjera interesante dhe parqe argëtimi si:

Kopsht botanik
Tregu Ben Thanh
Muzeu Historik i Vietnamit
Parku ujor Dam Sen…

2. Turizmi në rajonin juglindor në Ba Ria Vung Tau

Vung Tau është një nga destinacionet më të bukura turistike të plazhit në juglindje me plazhe të famshme si plazhi i pineapple, plazhi i pasmë, kepi Nghinh Phong dhe shumë pika piktoreske, vepra shpirtërore, që vizitorët të përjetojnë. të paharrueshme kur vijnë në këtë vend.

Xem thêm :   Kỹ Năng Sống: Khám Phá Bản Thân Tôi La Ai, 4 Hoạt Động Để Khám Phá: Tôi Là Ai

Duke iu referuar turizmit Vung Tau, shumë turistë do të mendojnë menjëherë për kepin Nghinh Phong. Ky vend ka jo vetëm peizazhe të bukura, poetike dhe simpatike për t’u admiruar, por me një klimë të freskët, pelerinë Nghinh Phong po zgjidhet nga shumë të rinj për piknikun e tyre të fundjavës. Në veçanti, në kepin Nghinh Phong, është e pamundur të mos kontrollosh me “Vung Tau Heaven Gate”.

*

Do të keni foto super të bukura me portën e parajsës Vung Tau (Foto: Koleksione)

Plazhi Long Hai është i pacenuar, i pastër me plazhe të gjata me rërë, dallgë të lëmuara, i përshtatshëm si një vend për të shmangur vapën çdo fundjavë. Jo vetëm që mund të notojnë në ujin e freskët të detit, por vizitorët mund të shijojnë ushqime të shijshme të freskëta deti me çmime jashtëzakonisht të lira.

*

Long Hai Beach jo vetëm që ka një plazh të bukur, por është gjithashtu i famshëm për specialitetet e tij të shijshme dhe të lira të detit (Foto: Koleksione)

Liqeni Da Xanh zotëron një mjedis të bukur natyror me liqen kaltërosh të rrethuar nga shkëmbinj të lartë. Do të keni foto shumë “cilësore”, tejet vezulluese në lëkundje në hapësirën poetike të maleve. Mund të marrësh me qira një varkë për të lëvizur dhe për të shijuar peizazhin përreth liqenit.

Duke udhëtuar në juglindje, duke ardhur në Vung Tau, vizitorët mund të eksplorojnë skena më të bukura dhe adresa të tjera turistike si:

Hon Ba
Far Vung Tau
Zona turistike Suoi Tien…

3. Turizmi në juglindje në Binh Phuoc

Binh Phuoc është një destinacion turistik për ata që e duan natyrën, duan të gjejnë një vend të qetë, larg ngutjes dhe nxitimit me shumë zona të ekoturizmit të egër dhe lirik.

Një liqen i bukur, 80 km nga Saigon do të jetë vendi ideal për piknikët e fundjavës. Liqeni Suoi Giai me peizazhet e tij të qeta dhe relaksuese, i rrethuar nga pyje të gjelbërta të harlisur, sjell tipare lirike dhe poetike.

Bu Lach është livadhet më e madhe në Binh Phuoc me 500 ha duke përfshirë 20 kullota të mëdha dhe të vogla. Përreth kësaj zone gjenden pyje të mëdha primare, duke sjellë një atmosferë të qetë dhe relaksuese për vizitorët.

Ky është mali më i lartë në Binh Phuoc dhe gjithashtu pika turizmin në rajonin juglindor e preferuara e shumë alpinistëve. Nga maja e malit Ba Ra, vizitorët mund të vëzhgojnë peizazhin natyror të paprishur dhe liqenin e bukur hidroelektrik Thac Mo.

Përveç liqenit Suoi Giai, malit Ba Ra, livadheve Bu Lach, Binh Phuoc, ka shumë vende për t’u vizituar që nuk mund t’i humbisni:

Ujëvara e Elefantit
Bom Bo
Pylli i gomës Bu Dang…

4. Turizmi në rajonin juglindor në Binh Duong

Vetëm larg qendrës së qytetit. 80 km larg qytetit Ho Chi Minh, Binh Duong zgjidhet nga shumë turistë si një vend për të shmangur të nxehtin çdo verë. Ka shumë zona të famshme turistike, qendra tregtare plot lëvizje.

Ky është një projekt i mbushur me identitetin kulturor vietnamez me shumë objekte si tempuj, pishina, kopshte zoologjike, pistë garash, zona argëtimi, etj., ndërsa ndihmon vizitorët të zbulojnë karakteristikat unike të kulturës shpirtërore. .

Fshati Phu An Bamboo është një destinacion për ata që pëlqejnë nostalgjinë, e duan fshatin fshatar dhe idilik. Ky vend, përveçse ruan varietetet e çmuara të bambusë, është edhe një vend për t’ju kujtuar kujtimet e fshatit plot nostalgji.

Xem thêm :   Các Tour Du Lịch Nước Ngoài Tết 2022, Tour Nước Ngoài Tết 2023

Nëse shkoni në një turne në juglindje, mos harroni të ndaleni në Din Ky për të zbuluar stilin rustik dhe të vërtetë të fshatit jugor përmes rreshtave të vilave, çifteve të ngarkuara me fruta të ëmbla dhe shumë aktiviteteve argëtuese.

*

Ju mund të gjeni stilin fshatar dhe të bukur jugor në zonën turistike Din Ky (Foto: Koleksione)

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të kaloni kohë duke eksploruar shumë vende të tjera argëtuese në Binh Duong:

Kisha Phu Cuong
Parku i ri i qytetit
Tempulli Tibetian…

5. Destinacion turistik në rajonin juglindor në Tay Ninh

Tay Ninh është vetëm 40 km nga porta kufitare kamboxhiane, e cila është një urë midis Saigon dhe kryeqytetit Phnom Penh. Ka peizazhe natyrore madhështore, dërrmuese dhe arkitektura të mrekullueshme shpirtërore.

Me një lartësi deri në 986 m, mali Ba Den është mali më i lartë në jug dhe është gjithashtu një simbol i tokës Tay Ninh, i vendosur në kompleksin e relikeve historike dhe kulturore këtu. Nga maja e malit, ju mund të zvogëloni sytë, të ndjeni retë lundruese dhe erërat e freskëta që e bëjnë shpirtin tuaj të relaksohet.

Duke udhëtuar në juglindje, mund të vizitoni liqenin Dau Tieng. Ky është një liqen artificial jashtëzakonisht i madh me 270 km2. Uji i pastër i liqenit dhe peizazhet e bukura dhe të qeta natyrore kanë tërhequr shumë turistë të rinj që të vijnë dhe të argëtohen.

Parku Kombëtar Lo Go – Xa Mat ka bimësi jashtëzakonisht të pasur me shumë lloje të listuara në Librin e Kuq. Duke ardhur këtu, vizitorët jo vetëm që mund të admirojnë natyrën magjike, por edhe të bëjnë një shëtitje me varkë në lumin e famshëm Vam Co Dong.

Përveç 3 atraksioneve turistike të mësipërme, Tay Ninh ka gjithashtu shumë pika piktoreske dhe vende historike për t’i vizituar dhe përjetuar:

Zona turistike Ma Thien Lanh
Selia e Shenjtë Tay Ninh
Kulla e lashtë Binh Thanh…

6. Turizmi në rajonin juglindor në Dong Nai

I vendosur 30 km në verilindje të Saigonit, Dong Nai tërheq turistët nga shumë relike historike dhe kulturore dhe ekosisteme të ndryshme dhe misterioze. Nëse dëshironi të mësoni për anekdotat e vjetra, gjurmët historike të vendit ose thjesht dëshironi të zbuloni një vend natyror të qetë dhe të freskët, paketoni çantën e shpinës dhe shkoni menjëherë në Dong Nai.

Turizmi i ujëvarës Da Han është një destinacion i ri turistik në rajonin juglindor. Me peizazhe të gjera dhe madhështore natyrore, ky është një destinacion veçanërisht interesant për ata që duan të eksplorojnë dhe të përjetojnë ndjenjën e shpinës.

Ky është një rezervat natyror me terren relativisht të sheshtë, klimë të butë dhe shtëpi për shumë lloje të kafshëve të egra. Duke ardhur në këtë vend, ju do të jeni në gjendje të eksploroni botën e larmishme të bimëve, veçanërisht ju mund të përjetoni një turne në këmbë nëpër pyll.

Si një nga hambarët më të mëdhenj të frutave në juglindje, komuna Long Khanh ka tërhequr shumë turistë me modelin e saj të kopshtit ekologjik. Duke ardhur në këtë vend, të dy do të vizitoni pemishtet e rënda, do të shijoni fruta të freskëta dhe do t’i blini ato si dhurata.

Ujëvara Giang Dien
Zonë turistike Mango Garden
Guri i Tre Burrave…

Xem thêm :   Cảnh Đẹp Đà Lạt Về Đêm Và Những Địa Điểm Hot Nhất Định Bạn Phải Ghé

Përhapur në të gjithë vendin, kudo mund të shihni pika piktoreske, relike historike të shënuara në zemrat e turistëve vendas dhe të huaj. Veçanërisht në juglindje, ky vend ka një veçori shumë unike, shumë të çuditshme, si ngutje e ngutje, por edhe e thellë dhe paqësore, duke i bërë vizitorët të vijnë dhe të bien në dashuri. Provoni një herë të përjetoni një udhëtim në juglindje për të ndjerë bukurinë e natyrës dhe njerëzit e butë këtu.

https://vinwonders.com/en/bai-viet-du-lich/review-18-dia-diem-du-lich-mien-dong-nam-bo-hot-nhat-2023/

Can Gio është një zonë bregdetare e vendosur në juglindje të qytetit Ho Chi Minh. Ky vend zotëron një pyll rizofore të ndërthurur me një sistem të dendur lumenjsh dhe kanalesh që përmbajnë ekosisteme me biodiversitet të lartë me shumë lloje endemike të florës dhe faunës së rajonit bregdetar të Vietnamit. Mangroves Can Gio. Can Gio është si një ishull i ndarë nga rrethina, katër anët janë lumi dhe deti.

Disa atraksione turistike që duhen parë në Can Gio janë: Zona Turistike Vam Sat, Ishulli i Majmunëve, Plazhi i 30 Prillit, Ishulli Thanh An, Ishulli Thien Lieng, Zona e Ekoturizmit Detar Phuong Nam.

2. Turizmi i plazhit Vung Tau

*

Vung Tau është një qytet në provincën Ba Ria – Vung Tau, ku ka shumë atraksione të famshme turistike në rajonin juglindor. Me shumë plazhe të bukura dhe infrastrukturë të investuar plotësisht, Vung Tau është një destinacion i famshëm turistik në jug. Ky vend është i famshëm për shumë atraksione turistike si: Plazhi i përparmë, Plazhi i pasmë, Plazhi Long Hai, Tramvaji Ho, Kodra e Derrit, Statuja e Krishtit, Fusha e Deleve Suoi Nghe, zona turistike Ho May…

3. Turizmi Con Dao

*

Con Dao është një arkipelag në brigjet e Vietnamit të Jugut dhe është gjithashtu një rreth i provincës Ba Ria – Vung Tau. Con Dao konsiderohet një ishull turistik me plazhe të bukura të pacenuara, ujë të ftohtë blu, rërë të gjatë të sheshtë. Ajri në ishull është aq i freskët, saqë krahasohet me një parajsë turistike. Ky është gjithashtu një destinacion tërheqës turistik i rajonit juglindor që nuk duhet ta humbisni kur të vini këtu.

4. Parku Kombëtar i Turizmit Nam Cat Tien

*

Parku Kombëtar Cat Tien është një rezervë natyrore e vendosur në 5 rrethe duke përfshirë: Tan Phu, Vinh Cuu (Dong Nai), Cat Tien, Bao Loc (Lam Dong) dhe Bu Dang (Binh Phuoc). Me një hapësirë ​​të gjelbër dhe të freskët së bashku me shumë atraksione interesante, Parku Kombëtar Cat Tien premton t’ju sjellë përvojat më interesante dhe të paharrueshme.

Shihni më shumë: 112 atraksione turistike tërheqëse Da Lat që nuk duhen humbur 12/2022

5. Turizmi Malor Ba Den

*

Mali Ba Den, i njohur gjithashtu si mali Van Son, është mali më i lartë në juglindje dhe është gjithashtu një destinacion i famshëm turistik i këtij vendi. Ndodhet në verilindje të qytetit Tay Ninh, në territorin e komunës Thanh Tan. Ky vend jo vetëm që tërheq vizitorët nga peizazhet e egra dhe madhështore natyrore, por edhe nga historitë emocionuese të legjendave përreth.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Review 29 địa điểm du lịch miền đông nam bộ nổi tiếng nhất 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *