Rate this post

Nëse ka më shumë se 2 vjet që ju “humbet takimi” me vendin e Ishullit të Luanëve për shkak të epidemisë, tani është mundësia ideale që ju të planifikoni një pushim 4-ditor 3-netë në Singapor pa pasur nevojë të karantinoni. Pra, çfarë duhet theksuar për ta bërë udhëtimin në Singapor 2022 “mbrapa” argëtuese, perfekte dhe ka vende që nuk duhen humbur, le t’i hedhim një vështrim pikërisht në këtë artikull!

*

Singapori është një komb ishull i gjelbër – i pastër – i bukur në krye të botës, ky vend i vogël është gjithmonë destinacioni i ëndrrave të çdo besimtari të udhëtimit nëpër planet. Për më tepër, Singapori është gjithashtu pa viza për qytetarët vietnamezë, për sa kohë që ne kemi një pasaportë të zakonshme mund të qëndrojmë.

Po shikoni: Turizmi Singapori 2022 vietravel

*

Sipas një njoftimi të fundit, qeveria e Singaporit ka transformuar zyrtarisht Korsitë e Udhëtimit të Vaksinave në Kornizën e Udhëtimit të Vaksinuar (VTF). Kështu, të gjithë pasagjerët që kanë marrë 2 doza vaksine dhe kanë një test të shpejtë negativ për COVID-19 brenda 48 orëve lejohen të hyjnë në Singapor pa pasur nevojë për izolim të detyrueshëm. (Vini re se të gjitha duhet të jenë në anglisht. Kur të mbërrij në Singapor, në vend që të plotësoj të gjithë informacionin në formularin e hyrjes si më parë, do të shkarkoj aplikacionin Arrival Card për të deklaruar të gjitha informacionet atje dhe kur të kaloj doganën. do të përdorë aplikacionin Trace
Së bashku ne kontrollojmë kudo që shkojmë.

*

Aktualisht, Singapori ka lejuar që të mos jetë nevoja për të veshur një maskë në rrugë, por kur bëni pazar në qendër tregtare ose në ndonjë dyqan, ose në atraksione, duhet ta mbani me kujdes për të siguruar shëndetin e vetes dhe të të tjerëve. trupin tim. Sidomos nëse udhëtoni në Singapor këtë prill, keni mundësinë të përjetoni edhe festivale ushqimi dhe gara me varka.

*

Me një orar prej 4 ditësh dhe 3 netësh, nëse nuk doni të humbisni shumë nga destinacionet më të famshme dhe argëtuese të Singaporit, mos i injoroni sugjerimet e mëposhtme:

*

Duke udhëtuar për në Singapor në Marina Bay Sands, jo vetëm që do të admironi rrokaqiejt, por gjithashtu do të keni mundësinë të bëni pazar në zona komerciale luksoze.
Këtu mund të krijoni fotografi virtuale të gjalla me sfonde të lezetshme, si shkallët që të çojnë në park në kodrën Port Canning, rrënojat e Luftës së Dytë Botërore, tunele dhe armë. Kalaja ruhet ende kudo nën ngjyrën e gjelbër të ftohtë të pemëve.
Ka shumë rreshta shtëpish vërtet të shkëlqyera dhe mure të dekoruara me art për t’u kontrolluar.
Ishulli Sentosa – Një ishull i vogël por i bukur në Singapor. Mund të eksploroni lirisht detin, të bëni foto dhe të përjetoni shërbime të tjera unike.
Xhamia Masjd Sultan, një nga ndërtesat fetare më mbresëlënëse të Singaporit në rrethin historik Kampong Glam. Nëse jeni këtu gjatë muajit të Ramazanit (muaji i agjërimit për myslimanët), mos harroni të eksploroni tregun e natës me shumë tezga ushqimore në këtë zonë. Dhe mos harroni të merrni pjesë në turnetë informuese në faltore, me një guidë që mund të flasë anglisht, malajisht, kinezisht dhe madje edhe japonisht.

Zbulimi i vendeve të reja për të parë lulet e qershisë në botë

Sezoni i lulëzimit të qershisë është koha që tërheq më së shumti turistë në vendet e botës çdo pranverë. Aty brenda…

Xem thêm :   Bài Giảng Công Nghệ 12

Ku duhet të shkojë turizmi pranveror jashtë vendit?

Ku duhet të shkojë turizmi pranveror jashtë vendit? Azia apo Evropa janë vendi ideal për t’iu përshtatur pushimeve tuaja…

12 vende për t’u vizituar në pranverën e Quy Mao 2023 për familjet

Edhe pak ditë i gjithë vendi do të ketë festë për të pritur vitin e Lepurit 2023. Kjo është edhe koha…

Le të dalim së bashku, të festojmë Vitin e Ri të dashur në vendet aziatike

Ka shumë vende që festojnë Vitin e Ri Kinez në Azi, por secili vend ka zakonet dhe traditat e veta.

4 Një specialitet Giang për t’i ngrënë gjatë gjithë kohës pa u mërzitur

Nëse keni udhëtuar ndonjëherë në An Giang vetëm për të shijuar supën “e vërtetë” me petë të peshkut Chau Doc, mund të jeni të sigurt se, …

Udhëtim pranveror 2023 dhe destinacion udhëtimi vetëm për ju

Viti i Ri i kaluar, Viti i Ri Hënor po afron, ju keni zgjedhur një destinacion të përshtatshëm turistik vendas për të…

Udhëtimi “Rroba të ngrohta për ju 2023”: Sjellja e fëmijëve nga zonat malore me arritje të shkëlqyera akademike për të vizituar kryeqytetin Hanoi

Duke vizituar Singaporin, gjëja e parë që vizitorët ndjejnë është se është një konvergjencë e shumë kulturave dhe secila kulturë është e përqendruar në një lagje të veçantë me identitete kulturore tradicionale të çdo rajoni etnik. Përveç kësaj, Singapori njihet edhe si një vend i destinacioneve turistike moderne dhe të klasit të lartë me resorte dhe zona komerciale të klasit të lartë dhe luksoz. Ju do të ndjeni plotësisht bukurinë e harmonisë midis traditës dhe modernitetit në këtë komb ishull të gjelbër.

*

Dita 01: QYTETI HO CHI MINH – SINGAPOR (Darka)

Udhëheqësi i ekipit të Vietravel ju merr në portën e takimit në aeroportin Tan Son Nhat për të kryer procedurat për fluturimin për në Singapor. Makina dhe guida lokale ju marrin në aeroportin Changi, ju vizitoni Jewel Changi – kombinimi i natyrës me krijimtarinë njerëzore; Ju mund të admironi Rain Vortex 40 m i lartë, kjo është ujëvara më e lartë e brendshme në botë. Pas kësaj, hani darkë dhe kthehuni në hotel për të pushuar.

*

Dita 02: SINGAPOR (Mëngjesi)

Pas mengjesit ne hotel. Ju jeni të lirë të eksploroni kombin ishullor të Luanit të Detit. (Nuk përfshin koston e udhërrëfyesit, makinës, drekës, darkës, biletave të hyrjes në atraksione).

Me sugjerime për të vizituar dhe mësuar karakteristikat e vendit të luanëve të detit si më poshtë:

– Chinatown: Chinatown karakterizohet nga pjata dhe tempuj me ngjyra të theksuara kineze.

– Rruga Kampong Glam e Malajzëve ose Rruga e Indisë së Vogël të Indianëve, me shijen tipike të kuzhinës indiane. Ju mund të blini lirisht në Orchard Street ose Bugis Street – rrugë të famshme tregtare në parajsën e blerjeve të Singaporit.

– Argëtohuni në Universal Park: një park argëtimi i modeluar sipas një studioje të madhe të Hollivudit. Me një sipërfaqe prej rreth 20 hektarësh, zona e argëtimit përfshin parqe dhe skena moderne argëtimi, duke krijuar personazhe të famshëm në filma: Jurassic Park, Shrek Cartoon World, Madagascar, Egjipt misterioz… (Aktualisht parku argëtues është i mbyllur nga e hëna në E mërkurë çdo javë)

– Kopshti zoologjik i Singaporit – Kopshti Zoologjik i Singaporit është një parajsë e kafshëve të egra të mrekullueshme dhe një gjë që duhet parë për adhuruesit e kafshëve. Përveç që është shtëpia e më shumë se 2800 kafshëve të 300 llojeve, duke përfshirë krokodilët, tapirët malajanë dhe tigrat e bardhë, ky kopsht zoologjik ka fituar çmime të shumta ndërkombëtare dhe vendore. Vizitorët do të zhyten në hapësirën shumëngjyrëshe natyrore të botës së kafshëve nga kënetat në pyjet e thella apo malet e larta… si dhe do të marrin një vështrim më të afërt të jetës së përditshme të kafshëve në natyrë.

*

*

*

*

*

Dita 03: SINGAPOR – SENTOSA ISLAND (Mëngjesi, Dreka, Darka)

Xem thêm :   619 bức tranh cảnh đẹp 2023

Pas mengjesit ne hotel. Ju vizitoni një kopsht të veçantë ekologjik të quajtur Bay South Garden me një sistem diellor “super pemë”. Kopshti është pjesë e projektit Gardens by the Bay, projekti më i madh i parkut ekologjik në Singapor për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe për të mbajtur gjelbërimin për zonën urbane të ngarkuar. I gjithë projekti ka një sipërfaqe totale prej 101 hektarësh, e ndarë në 3 zona të veçanta: Bay South, Bay East dhe Bay Central. Përjetoni klimën e ftohtë të Mesdheut subtropikal në Flower Dome, shtëpia e 30,000 bimëve nga mbi 150 lloje, të shpërndara në 9 kopshte. Në të njëjtën kohë, kopshti ka gjithmonë një ndryshim në formën e paraqitjes mbresëlënëse të luleve, për të përfaqësuar stinët, festivalet si dhe tema të ndryshme kulturore dhe kopshtin në re (Pylli i Reve). Ju mund të përjetoni emocionet dhe emocionet kur shkelni në OCBC Skyway – Një vendkalim ajror 128 m i gjatë që lidh dy super pemë, shumë i përshtatshëm për të ecur në çdo kohë, ku mund të shijoni pamjen. Shikoni të gjithë kopshtin dhe pamjen e gjirit Marina qyteti nga lart (shpenzimet e veta)

Vizitoni fabrikën e diamanteve (Diamond Industry) dhe dyqanin e vajit të gjelbër (Habour Mart). Pas drekës, makina e çon grupin për të vizituar ishullin Sentosa, për të bërë fotografi jashtë Universal, C Falas për të blerë deri në orën e takimit, udhëzuesi do ta çojë delegacionin në klinikë për të marrë mostrat e testit ART, më pas do të hajë darkë në një restorant lokal. . Kthehuni në hotel për t’u çlodhur.

Jeni të lirë të eksploroni Singaporin gjatë natës me disa sugjerime të tilla si: check-in në Chinatown Food Street – një seri restorantesh në natyrë që u japin ushqimorëve që vizitojnë këtu një festë me pjata të shijshme. Ushqimi Singapori është jashtëzakonisht popullor. Pjatat e servirura këtu variojnë nga char kway teow (petë orizi të skuqura me salcë soje të errët) dhe orh luak (goca deti të skuqura me vezë) deri te rosa e pjekur dhe kari i Indisë së Jugut… ose Clarke Quay, një destinacion për aktivitetet e kuzhinës. dhe argëtimi në Singapor, është një pamje e gjallë me ndërtesa shumëngjyrëshe. Këtu mund të gjeni dyqane të panumërta antike, restorante, kafene në modë, klube xhaz dhe më shumë. Natën, e gjithë zona theksohet me pesë ndërtesa të rinovuara me shkëlqim, me një grup dredha-dredha klubesh të njohura që vizitorët mund të zgjedhin. Me shumë mundësi për tubime dhe argëtim të klasit botëror, ky vend është me të vërtetë një vend ideal grumbullimi për njerëzit nga e gjithë bota.

*

*

Dita 04: SINGAPOR – QYTETI HO CHI MINH: (Mëngjesi)

Hani mëngjes në Hotel. Pastaj shikoni, vizitoni jashtë ndërtesës së Parlamentit, Parkut të Luanëve të Detit, Teatrit Victoria, Teatrit Esplanade. Më pas makina ju çon në aeroportin ndërkombëtar Changi për të marrë fluturimin për në shtëpi. Mbërritja në aeroportin Tan Son Nhat, përfundoni turneun. Udhëheqësi i ekipit të Vietravel ju dha lamtumirën dhe shpresoj t’ju shohim sërish në programet e mëposhtme.

*
*

*

Shënim: Programi dhe atraksionet mund të ndryshojnë sipas kushteve aktuale

Tarifat aplikohen në momentin e regjistrimit.

Shënim:

Xem thêm :   Chia Sẻ Kinh Nghiệm Du Lịch Singapore Tự Túc 2023, Kinh Nghiệm Du Lịch Singapore Tự Túc 2023

– Pasaporta juaj duhet të jetë e vlefshme për më shumë se 6 muaj nga data e kthimit.

– Certifikata e vaksinimit kundër Covid-19 me 2 doza të plota, doza e dytë është të paktën 14 ditë para datës së fluturimit, e treguar në PC Covid.

– Tarifat për fëmijët zbatohen nga 2 vjeç deri në 12 vjeç.

– Kur të vini për t’u regjistruar, ju lutemi sillni pasaportën origjinale dhe paguani një depozitë prej 50% të çmimit të turneut

– Nëse keni nevojë për një dhomë teke, ju lutemi paguani shtesën.

– Nëse i ftuari është një vietnamez jashtë shtetit ose një i huaj me vizë të veçantë, ata duhet ta sjellin atë me vete kur të shkojnë në turne.

– Nëse keni 2 shtetësi ose dokument udhëtimi (ende të pa natyralizuar), ju lutemi njoftoni stafin e turneut në momentin e regjistrimit të turneut dhe dorëzoni origjinalin me dokumentet përkatëse (nëse ka).

– Nëse keni vetëm një kartë jeshile (kartë qëndrimi të përkohshëm të huaj) dhe nuk keni një pasaportë të vlefshme vietnameze, nuk mund të regjistroheni për të udhëtuar në një vend të tretë.

– Të ftuarit nën 18 vjeç duhet të shoqërohen nga Prindër ose anëtarë të familjes mbi 18 vjeç. Në rast të udhëtimit me anëtarët e familjes duhet të paraqisni një prokurë të vërtetuar nga autoriteti lokal (i autorizuar nga prindërit për të kryer turneun)

– Të ftuarit femra nga 55 vjeç dhe të ftuar meshkuj nga 60 vjeç: duhet të shoqërohen nga të afërm nën 55 vjeç (me shëndet të plotë). Për të ftuarit 70 vjeç e lart: është e detyrueshme të shoqërojnë një të afërm nën 55 vjeç (me shëndet të plotë). Përveç kësaj, mysafirët e moshës 75 vjeç e lart inkurajohen të paguajnë një premium premium. Mos pranoni mysafirë nga 80 vjeç e lart.

– Nëse jeni shtatzënë, ju lutemi njoftoni stafin e turneut në momentin e regjistrimit. Vini re se duhet të konsultoheni me një mjek përpara se të shkoni në një turne. Angazhohuni të jeni përgjegjës për shëndetin tuaj dhe të foshnjës tuaj të palindur gjatë programit të udhëtimit.

Shihni më shumë: Informacion në lidhje me pacientët ‘Pickpocket’ të Klinikës së Përgjithshme 28B Dien Bien Phu

– Në rast se keni nevojë të ndani grupin, ju lutemi njoftoni konsulentin sapo të regjistroheni për turin, tarifa shtesë për ndarjen e grupit do të jetë 1,000,000/ditë.

Forca madhore:

– Nëse programi i udhëtimit anulohet ose ndryshohet nga secila palë për shkak të një force madhore si zjarri, moti, aksidenti, fatkeqësia natyrore, lufta, epidemia, vonesa, riprogramimi ose anulimi ose ndryshime të tjera të mjeteve të transportit publik ose forcë tjetër madhore. ngjarjet në përputhje me ligjin …), atëherë Vietravel nuk do të mbajë asnjë detyrim për të kompensuar humbjen që ka ndodhur dhe nuk mban asnjë përgjegjësi.asnjë përgjegjësi ligjore. Megjithatë, secila palë është përgjegjëse për të bërë të pamundurën për të ndihmuar palën e dëmtuar në mënyrë që të minimizojë humbjet e shkaktuara nga forca madhore. Rimbursimi i shërbimit në rast të anulimit të turneut për shkak të ngjarjeve të forcës madhore do të varet nga rregulloret dhe kushtet e ofruesve të shërbimit, koha e rimbursimit (nëse ka) është nga 60 deri në 90 ditë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Review những địa điểm du lịch singapore 2022 vietravel, liên tuyến malaysia . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *