Rate this post

Sapa, e vendosur në veriperëndim të vendit, është një zonë malore e provincës Lao Cai, një vend modesti, i qetë, por i fshehur i shumë mrekullive të peizazhit natyror. Peizazhi natyror i Sa Pa është i kombinuar me krijimtarinë e njerëzve së bashku me topografinë e maleve dhe gjelbërimin e pyllit, si një tablo e rregulluar në një plan urbanistik harmonik për të krijuar një zonë me shumë skena, ngjyra tërheqëse poetike.

Po shikoni: Sapa ka “tërheqjet më të mira kulturore në botë në 2019”

*

Edhe pse ndodhet në veri të Vietnamit, duhet të ketë një klimë të lagësht tropikale musonore, por për shkak të terrenit të lartë dhe afërsisë me Tropikun e Kancerit, Sa Pa ka një klimë subtropikale të lagësht dhe të butë me ajër të freskët rreth vitit. Në verë, moti në qytet është si katër stinët e një dite: në mëngjes është mot pranvere, në mesditë është si verë, me diell, ajër i freskët, pasdite retë dhe vesa bien për të krijuar Ndihet ftohtë si vjeshtë dhe nata është i ftohti i dimrit.

Për shkak të klimës së saj unike, Sapa ka shumë mënyra të ndryshme. Për të pasur një udhëtim të mrekullueshëm, duhet të mësojmë për përvojën e udhëtimit Sapa:

Kur duhet të udhëtoni në Sapa?

Temperatura mesatare vjetore e ajrit në Sa Pa është 15 °C. Në verë, qyteti nuk duhet të vuajë nga dielli i ashpër si fusha bregdetare, rreth 13 °C – 15 °C gjatë natës dhe 20 °C – 25 °C gjatë ditës. Dimri është shpesh i vranët dhe i ftohtë, temperatura ndonjëherë bie nën 0 °C, ndonjëherë bie borë. Reshjet mesatare vjetore këtu variojnë nga 1,800 deri në 2,200 mm, me përqendrimin më të madh në periudhën nga maji deri në gusht. Duke lexuar këtë informacion, ndoshta mund të merrni përgjigjen e pyetjes “”Kur duhet të udhëtoni në Sapa?“Po. Disa nga opsionet që ju sugjeron Together Phat janë si më poshtë:

*

Pranvera është stina kur të gjitha malet dhe pyjet e veriperëndimit kanë pamjen e petaleve të pjeshkës dhe kumbullës, Sa Pa nuk bën përjashtim.

Fushat e pjekura me tarraca të arta që magjepsin shumë turistë zakonisht shfaqen nga mesi i shtatorit deri në tetor.Me këtë rast, ju mund të kombinoni vendndodhjet në një hark të mrekullueshëm shikimi orizi. Nga Lao Cai në Y Ty për të parë orizin e pjekur të A Lu, përmes Muong Hum në Sapa për pushime, pastaj nga këtu ndiqni O Quy Ho në fushat piktoreske me tarraca Mu Cang Chai.

*

Nga maji deri në gusht të kalendarit diellor është sezoni i shirave, këtë herë Sa Pa duket të jetë më i shkëlqyeri duke lulëzuar lulet.

*

Nga fundi i dhjetorit deri në Tet është koha kur Sa Pa është shumë ftohtë sepse Veriu kalon në dimër, nëse jeni të interesuar të ndjeni të ftohtin e mpirë si dhe (nëse jeni me fat) të shikoni borën dhe akullin në Sapa, ju duhet të vijë këtu në këtë kohë.

*

Udhëzues për Sapa

Rreth 400 km nga Hanoi, rreth 40 km nga qyteti Lao Cai, për të arritur në qytetin Sapa, ka vetëm automjete rrugore. Opsioni i përdorur nga shumica e turistëve është të marrësh me qira një makinë ose tren nga Lao Cai në Sa Pa, me një grup të vogël njerëzish të shëndetshëm që zgjedhin opsionin e motoçikletës.

Për në Sapa me makinë pasagjerësh

*

Nëse merrni një autobus me fjetje, çmimi varion nga 230,000 VND në 280,000 VND/person/rrugë. Autobusi niset nga stacionet e autobusëve My Dinh, Luong Yen ose Gia Lam (Hanoi) për në Sapa në vetëm 8 – 9 orë. Marrja e një makine pasagjerësh ka avantazhin e kursimit të kohës, por në sezonin e shirave, ajo mund të pengohet nga shumë kalime me gunga nga Lao Cai në Sapa. Mund të kontaktoni një numër si Sapa Express, Queen Cafe, Hung Thanh, Sao Viet, etj.

Xem thêm :   Review Một Vài Kinh Nghiệm Du Lịch Nhật Bản Tự Túc, 8 Điều Phải Biết Cho 1 Chuyến

Për në Sapa me tren

*

Trenat kanë shumë lloje të sediljeve të buta, sedilje të forta, shtretër, kondicionerë… Treni shkon në orën 9 të mëngjesit ose 22:00 në Hanoi deri në mëngjesin e ardhshëm, ai do të arrijë në destinacionin turistik SaPa. Për llojin e sediljes, ekzistojnë 2 lloje: sedilja e fortë (rreth 150,000 VND/person) dhe sedilja e butë (rreth 280,000 VND/person). Për llojin e shtratit, shtrati me 6 persona kushton rreth 480,000 VND/paks, krevati me 4 persona kushton rreth 560,000 VND/paks dhe krevati i klasit të lartë me 2 persona kushton rreth 3,200,000 VND/paks (të gjithë nga Hanoi).

Transporti në Sapa

Motoçikletë

Megjithëse qyteti Sa Pa është i vogël, atraksionet turistike janë mjaft larg, nga 2 në 20 km. Nëse keni përvojë në ngasjen e motoçikletës në malësi ose keni sëmundje makinash, mund të merrni me qira një motoçikletë në qytetin Sapa për të lehtësuar eksplorimin e këtij vendi. Ky opsion është gjithashtu një opsion i përshtatshëm për ju që të futeni thellë në fshatra, të ndaloni për të bërë fotografi ose të bëni në mënyrë aktive çfarë të doni.

*

Nëse nuk doni të ngasni një motoçikletë, por ende dëshironi të uleni në këtë automjet për të marrë frymë të qetë ajrin e pastër dhe për të ndjerë drejtpërdrejt ajrin e freskët dhe të mpirë të Sapa-s, duhet të merrni me qira një taksi me motoçikletë. Taksitë e motoçikletave në Sa Pa janë shumë të disponueshme dhe shumë, të përqendruara shumë rreth zonës së kishës. Mund të merrni me qira një taksi me motoçikletë në çdo hap, të shkoni në atraksione turistike ose të “kontraktoni” një paketë për t’ju çuar nëpër Sapa gjatë qëndrimit tuaj.

Ecni

Nëse dëshironi të kombinoni turizmin Sapa dhe ushtrimet, zgjidhni opsionin e ecjes (trekking) në shumicën e destinacioneve turistike në Sa Pa. Ky është opsioni që pëlqejnë shumë turistë perëndimorë, ata shpesh udhëtojnë nga qendra e qytetit në fshatrat Ta Van, Ta Phin ose Cat Cat. Nëse dëshironi të ecni, përgatitini vetes një palë këpucë që janë shumë të lehta dhe të lëmuara dhe kanë një rezistencë të lehtë ndaj ujit përpara se të shkoni në Sapa. Takat e larta, këpucët prej lëkure apo edhe rrokullisjet nuk janë të përshtatshme për këtë opsion.

Taksi

Opsioni i përdorimit të një taksi është i përshtatshëm për familjet me fëmijë të vegjël, të moshuar ose ata që thjesht duan të ulen në një makinë. Çmimet e taksive në Sapa zakonisht negociohen midis turistëve dhe shoferëve të taksive për çdo këmbë (1 drejtim ose vajtje-ardhje).

Qëndrimi në Sapa

Vitet e fundit, Sa Pa ka bërë ndryshime në mënyrën e turizmit si ndërtimi i një mjedisi turistik miqësor për turistët, duke u thënë jo shitësve ambulantë dhe duke u kapur pas turistëve. Së bashku me këtë, objektet e akomodimit në Sa Pa po investohen dhe zhvillohen gjithnjë e më shumë, në gjendje të takojnë dhjetëra mijëra turistë që dynden në të njëjtën kohë.

Rezervoni një hotel në Sapa

Xem thêm :   Việt Vị Là Gì? Xử Lý Lỗi Việt Vị Thế Nào?? - THPT Thanh Khê

Është një gjë që ata prej jush që nuk kanë udhëtuar në Sa Pa duhet ta mbani mend, çmimi i dhomave në Sapa është veçanërisht i lartë gjatë pushimeve të gjata si 30 prilli ose 2 shtatori. Në raste të tilla, çmimi i një dhome dyshe të një moteli normal mund të jetë deri në >1000 mijë, që është e barabartë me çmimin e një hoteli me 3-4 yje, por ende në përdorim të plotë. Kjo për shkak se numri i turistëve që vërshojnë në Sa Pa në këto raste është jashtëzakonisht i madh, hotelet dhe motele prestigjioze në Sa Pa janë prenotuar prej kohësh, kështu që motelet e këtij lloji kanë mundësinë të zvogëlohen. Përvoja është që nëse planifikoni të udhëtoni në ato raste, rezervoni një dhomë 1-2 muaj përpara, rezervoni një hotel në internet përmes rrjeteve me reputacion të prenotimit në internet si Agoda ose Booking, kur ju nëse keni paguar përmes këtyre rrjeteve të rezervimeve, hoteli do mbaje gjithmonë dhomën për ty.

Hotele në Sapa

*

Në Sa Pa, ka qindra hotele të investuara me cilësi shërbimi nga 1 yll në 5 yje. Sa më i bukur të jetë hoteli, aq më i lartë është çmimi, me çmimin më të ulët rreth 1000 mijë. Së bashku Phat ka sugjeruar një listë të disa hoteleve të mira në Sa Pa, këto hotele kanë çmime relativisht të arsyeshme dhomash dhe cilësi shumë të lartë.

Bujtina në Sapa

Në Sa Pa, në fakt, disa hotele të vegjël janë vetëm të së njëjtës cilësi si motele, por gjithsesi duke u etiketuar si hotele do ta bëjë të vështirë zgjedhjen për shumë vizitorë që nuk kanë qenë kurrë në Sa Pa. Këto hotele/motele zakonisht kanë tarifa dhomash në intervalin 200-300k për ditët e javës dhe rriten në 500k-600k në fundjavë.

Shtepia ne Sapa

*

Lloji i turizmit – shërbimi komunitar (homestay) u vendos për herë të parë në Ta Van në 1997 nga një veteran. Më vonë, duke vërejtur interesimin e vizitorëve së bashku me mbështetjen dhe ndihmën e guidave turistike, ky njeri filloi një biznes dhe ua ofronte këtë shërbim mysafirëve. Gradualisht, modeli u përsërit në fshatrat turistike të Sa Pa siç është sot.Vetëm fshati Ta Van aktualisht ka më shumë se 150 familje që jetojnë dhe më shumë se 50 familje të regjistruara si model i turizmit për strehim në shtëpi.

Kur vini në turne në shtëpi, do të keni mundësinë të përjetoni jetën e përditshme me familjen pritëse, të mësoni zakonet dhe zakonet e malësorëve me një kosto shumë më të ulët se hoteli.

Ushqimi në Sapa

Turizmi Sapa nuk është vetëm i bukur, por edhe ushqimi është shumë i pasur dhe i larmishëm, pjatat e mëposhtme nuk mund t’i injoroni patjetër: Sapa Barbecue (hani në restorantin Lan Chin në fillim të rrugës Fansipan), tenxhere me bli, salmon. Nëse jeni të apasionuar pas verës (alkoolit), patjetër që nuk mund ta injoroni verën e orizit Thanh Kim, e cila digjet me shkëlqim.

*

-Mëngjesi: Në Sapa ka mëngjes si Hanoi, mund të hani pho, vermiçeli, banh cuon, oriz ngjitës në qendër të qytetit, afër tregut (çmimi 40 – 50.000 VND / tas).

– Dreka, darka: në qytetin e vjetër të Cau May, ka shumë stalla me pula të egra, derra të egër, tenxhere të nxehtë, salmon, bli, peshk të përroit… ushqim të shijshëm. Ju duhet të shikoni paraprakisht menunë për të porositur, ose të kërkoni çmimin.

*

Darka dhe mezetë: Në Sapa ka shumë restorante me ushqime të pjekura në skarë gjatë natës, hell, mish derri, viçi të mbështjellë me lakër, salmon, ëmbëlsira me karkaleca, karkaleca kallamarësh, bark derri, oriz, verë misri. Në përgjithësi, sa herë që shkel. në barbeque, ju jeni të lirë të zgjidhni, ushqimi këtu ka shumë lloje, secila me shijen e vet unike, por pika e përbashkët është se të gjitha pjatat janë të shijshme, duke ecur 20 metra nga dyqani, ishte e shijshme, ulur pranë tymit prush, ngrënia e disa pjatave të pjekura në skarë, pirja e një filxhani verë misri, nuk ka asgjë më të mrekullueshme se kaq. Një përvojë e caktuar që nuk duhet ta humbisni kur udhëtoni në Sapa.

Xem thêm :   Rừng anime thiên nhiên - anime rừng xanh đẹp ảnh nền

Shiko me shume:

*

Çmimet e biletave për atraksionet turistike në Sapa

*

-Mali Ham Rong 70,000 VND

– Fshati Cat Cat 40,000 VND

-Fshati Sin Çai 20000VND

– Lao Chai – Ta Van – Ho Ban 40,000 VND

-Ma Tra – Fshati Ta Phin 30000VND

-Ujëvara Argjendi 20,000 VND

-Ujëvara e Dashurisë 70,000 VND

-Bileta e teleferikut Fansipan 600 000 VND/personi.

Disa shënime kur udhëtoni për në Sapa

*

Nëse vini për herë të parë në Sa Pa, me siguri do të habiteni sepse ka shumë fëmijë të vegjël që shkojnë shpesh për të shitur mall, në fshatin Cat Cat, përveç shitjes, kërkojnë edhe para. Do të vini re se shpesh nëse dëshironi të bëni një foto me këta fëmijë, foshnjat do të ofrojnë të blejnë diçka. Në Cat Cat, ju absolutisht nuk u jepni para fëmijëve, megjithëse ndonjëherë fëmijët mund t’ju ndjekin për kilometra vetëm për të kërkuar 1-2k. Disa sende personale të nevojshme që duhet të merrni me vete kur udhëtoni Sa Pa: një xhaketë dhe një shall i hollë ( sepse moti në Sa Pa është ende pak i ftohtë gjatë verës), një kapelë ose ombrellë për të mbuluar shiun ose vesën e lehtë, një elektrik dore të vogël për t’u përdorur gjatë natës ose kur hyni në shpellë. Mund t’i referoheni artikullit çfarë duhet me vete kur udhëtoni Sillni më shumë se 1 lloj identifikimi (kartë identiteti, pasaportë ose sillni 1 kopje më shumë të noterizuar) dhe patentë shoferi nëse doni të merrni me qira një motor për të eksploruar Sa sepse do t’ju duhet 1 kopje për qiramarrësi i makinës, 1 kopje për hotelin. Rezervoni hotelin tuaj online paraprakisht nëse keni ndërmend të shkoni në sezonin e lartë, avantazhi i kësaj është se mund të rezervoni paraprakisht për një periudhë kohe. Kohëzgjatja mund të jetë një gjatë gjithë muajit, shmangni të qenit afër datës së nisjes, por nuk mund të rezervoni ose duhet të rezervoni një dhomë me një çmim të lartë. Ngjashëm me prenotimin e një hoteli, duhet të rezervoni edhe biletat e trenit ose biletat e autobusit për në Sa Pa herët për të mos mbaruar biletat.Per biletat e trenit duhet te blini ne stacionin Tran Quy Cap ose te blini nepermjet kompanive te udhetimit, per biletat e autobusit duhet te rezervoni rreth 1 dite perpara per ditet e javes dhe 10 dite per festat. Orari i blerjeve ka perkeqesuar disi imazhin e Sa. Në sytë e turistëve, nëse nuk keni ndërmend të blini suvenire, duhet patjetër që nga hera e parë, të mos shikoni dhe më pas të mos blini sepse atëherë njerëzit do të qëndrojnë për një kohë të gjatë mund të shkaktojnë shqetësim. Kur hyni në fshat mos u jepni para fëmijëve edhe pse ata ju ndjekin për një kilometër.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Sa Pa Có “Điểm Du Lịch Văn Hóa Hấp Dẫn Hàng Đầu Thế Giới 2019” . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *