Rate this post

Shembull teksti .sub-menu” data-toggle-type=”slidetoggle” data-toggle-duration=”250″ aria-expanded=”false”>Shfaq nënmenynë
Artikujt kryesorë Pamje të bukura të atdheut është gjithmonë një temë interesante për studentët, sepse çdo rajon ka një skenë të ndryshme të bukur. Këtu janë Top 5 artikujt më të mirë, ju lutem referojuni. 12 paragrafët më të mirë të shkurtër që përshkruajnë peizazhin e bukur të qytetit tim në klasën 5 që baigiangdienbien.edu.vn mblodhi dhe ju dërgoi më poshtë me fjalë koherente, Simple do të jetë një referencë e dobishme për studentë që janë të mirë në Vietnamisht

Tema: Peizazhi i atdheut më ka qenë gjithmonë pranë dhe i ngjitur gjatë gjithë fëmijërisë. Ishte një natë me hënë, rruga për në shkollë, ura e bambusë, lumi i vogël, pellgu i zambakut, fusha, pema e banjës, pusi. Ju lutemi, përshkruani një nga ato skena, në mënyrë që edhe lexuesi të ndihet i dashuruar me pasion me atdheun, siç bëni ju vetë.

Po shikoni: Eseja më e mirë e klasës së 5-të Skenat e bukura të atdheut

përmbajtjen kryesore

Duke përshkruar peizazhet e bukura të vendlindjes sime

1. Mësimi i hapjes:– Prezantoni shkurtimisht qytetin tuaj të lindjes ose vendin ku ndodheni.

2. Trupi i artikullit:

– Përshkruani shkurtimisht peizazhin në vendlindjen tuaj.– Përshkruani në detaje karakteristikat e vendlindjes tuaj.

3. Përfundim:

– Përshkruani mendimet dhe ndjenjat tuaja për atdheun tuaj.

*

Shembull eseje që përshkruan bukurinë e vendlindjes sime

Përshkruani bukurinë e vendlindjes suaj – Modeli 1

Natyra më dhuron gjithmonë gjërat më të bukura si lumenjtë, malet, lumenjtë, detet, kullotat e gjelbëruara… Sidomos bukurinë vezulluese, fantastike të netëve me hënë në vendlindjen time.

Rrezet e fundit të diellit sapo ishin zhdukur. Skena zbehet dhe zbehet. Nata u duk se u largua nga dikush që mbulonte fshatin e qetë. Fshati ka drita, jeta plot zhurmë e ditës ia lë vendin çasteve të qeta gjatë natës. Rrugët janë të qeta, hapësira duket se po lëviz, koha duket se po qetësohet. Fshati im është si një pikturë me bojë gjysmë reale, gjysmë ëndërr.

Nga lindja, u shfaq një pjesë e madhe, pjellore e dritës. Drita po bëhet më e ndritshme. Drita e hënës u ngrit ngadalë, e rrumbullakët, çuditërisht e bukur. Qielli është i gjerë dhe i lartë. Më sipër, treni me gjethe areca lëkundet me hijeshi dhe turp kur takon dritën e hënës. Nga rrugicat dëgjoheshin të qeshura dhe hapat e njerëzve. Fëmijët u grumbulluan në grupe prej tre vetash për të luajtur. Hëna po bëhet gjithnjë e më e lartë, e rrumbullakët dhe e artë. Pashë një rrip të zi si një pemë banja në hënën e plotë. A është plaku i ulur në bazën e pemës së banjave në legjendë? Ai ishte ulur pranë pemës së banjave duke parë poshtë dhe i mungonte vendlindja e tij. Ishte natë vonë, të gjithë shkuan në shtëpi për të pushuar. Skena është krejtësisht e qetë, ndonjëherë ka një tingull kafshimi dhe jehonë. Drita e ndritshme e hënës varej sipër. Hëna e artë mbuloi fshatin e qetë me një ngjyrë të bukur të verdhë të zbehtë, jashtëzakonisht paqësore.

Një natë kaq e bukur me hënë është gjithmonë afër dhe e lidhur me mua gjatë gjithë fëmijërisë sime dhe më vonë. Në të ardhmen, kudo që të shkoni, drita e hënës do t’ju kujtojë dashurinë, nostalgjinë për shtëpinë…

Përshkruani bukurinë e vendlindjes suaj – Modeli 2

Sa herë duhet të largohemi nga vendlindja, zemrat na kujtohen nga rruga e njohur e fshatit që faleminderit Masë shkonte në shkollë.

Shtëpia ime është në fillim të fshatit, që është edhe fillimi i rrugës. Që në fillim, e gjerë sa koka e dragoit, rruga ngushton shtigjet gjarpëruese në fshat dhe zhduket. Ajo u nda edhe në shumë degë të vogla që u përhapën në të gjithë fshatin. Fshati e ka përqafuar fort.

Xem thêm :   Top 3 Khu Du Lịch Sinh Thái Quận 9 ⭐ Bạn Không Thể Bỏ Lỡ ⭐ Bạn Không Thể Bỏ Lỡ ⭐

Rruga nuk është shumë e gjerë. Ajo është e veshur me një pallto të butë dhe të thjeshtë kafe. Nuk është me shkëlqim dhe bie në sy me shtresa asfalti si autostradë. Për më tepër, bombat dhe plumbat i lanë ende plagë të ashpra dhe të njolla, të cilat çdo ditë dukej se bëheshin më të mëdha për shkak të shiut dhe diellit. O rrugë! Ato gropa duhet ta kenë trishtuar shumë rrugën! Një ditë me diell është një vend për të ruajtur pluhurin, një ditë me shi është një vend për të ruajtur ujin.

Pikërisht nga rrugica e shtëpisë sime, filloi një varg kasuarinash fluturuese, të gjitha, gjatë gjithë ditës. Duke ecur nën pemë, dëgjova zhurmën e mijëra harabela që fluturonin nga askund, të ulur mbi degë, duke folur dhe duke u grindur. Era fryn. Gjethet e thara bien. Maja të vogla gjethesh, për aq kohë sa qimet bien dhe mbërthehen me dashuri për flokët, për këmishën time. Ndoshta ai dëshiron të më ndjekë në shkollë. Nga radhët e kasuarinave, rruga papritur u kthye në të majtë. Prej këtu filluan të duken në të dy anët e rrugës kopshte të bollshme me shumë lloje pemësh frutore. Në të dy anët e rrugës, pemët e vjetra dhe të vrazhda janë në sezon. Çdo grup frutash është shumë i gabuar në madhësi, i varur, i grumbulluar së bashku nga këmba në majë. Pak pas janë rreshtat e gjetheve të bananeve jeshile që valëviten. Pastaj janë portokallet, gujava, mango… Çdo pemë është e harlisur. Çatitë, çatia me tjegulla, çatia e valëzuar prej hekuri e valëzuar pas pemëve.

Në fund të fshatit, rruga fryhet dhe mbulohet nga dy rreshta eukalipti, të dendura me gjethe të gjata e të gjelbra. Sipërfaqja e rrugës këtu bëhet më e sheshtë dhe më e hapur. Gjatë ditës, duke qenë dëshmitarë të argëtimit plot zhurmë të nxënësve tanë, rruga ishte si

Ndihem sërish i ri. Shkolla ka çati me tjegulla me ngjyra, ndodhet në formë U, porta ka pamje nga rruga me klasa të bollshme. Në mes të oborrit të shkollës, pema e vjetër e shqiponjës po përhap gjethet e saj të gjera, duke mbuluar diellin dhe shiun që ne të luajmë. Pas shkollës është fusha e fshatit. Rruga që rrotullohej rreth shkollës, e lëkundur, u mbarua duke mos dashur të shkoja. Sepse duke u nisur nga këtu, ajo bëhet e vetme në fushat e gjera.

Sa e dua rrugën e fshatit tim! Mënyra se si çdo ditë më çon në shkollë dhe çdo ditë më mirëpret përsëri, nga shtëpia komode te çatia e lumtur e shkollës. I gjithë peizazhi në rrugë është bërë i njohur, i njohur, i ngulitur në mendjen time. Më vonë kur të rritem, edhe pse jam larg, edhe pse më duhet të eci në rrugë më të qeta dhe më të bukura, nuk do ta harroj kurrë rrugën me të cilën kam pasur kujtime të ëmbla gjatë gjithë fëmijërisë.

Përshkruani bukurinë e vendlindjes suaj – Modeli 3

Në fshat, fusha e orizit është ndoshta skena më e njohur dhe më intime. Fusha e orizit u bë kështu pjesë e kujtimeve të fëmijërisë sime, duke më lënë kujtime të paharrueshme.

E mbaj mend ende përgjithmonë ninullën e butë dhe të ëmbël të nënës sime: “Fluturon lejleku, fluturon nga porta, fluturon në fushë”. Në mendjen time është ngulitur orizi që nga ajo kohë, për mua nuk ka gjë më të bukur dhe më të dashur se një fushë orizi. Fusha në fshatin tim është aq e gjerë sa lejlekët nuk i hapin dot as krahët. Nga larg, e gjithë fusha duket si një qilim gjigant. Sa herë frynte erë, fushat valëzoheshin në valë, duke formuar valë që vazhdonin të ndiqnin njëra-tjetrën drejt horizontit.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Xin Visa Du Lịch Úc 2022, Thủ Tục Xin Visa Úc Du Lịch (Visa 600)

Gjëja ime e preferuar është të vizitoj fushat me nënën time herët në mëngjes. Gjithçka ishte aq e pastër dhe e freskët atëherë. Drita e parë e diellit e një dite të re shkëlqen mbi fusha, duke ndriçuar të gjithë hapësirën. Vesa është ende e varur në çdo majë peme, gjethet e barit, e gjithë fusha është zhytur në mjegullën e mëngjesit, duke më bërë të ndihem sikur jam i humbur në një tokë përrallash. Çdo kokërr orizi është e rënduar me fara tani sikur po ngrihet për të mirëpritur rrezet e ngrohta të diellit.

Më lart, zogjtë fluturojnë dhe këndojnë këngë për agimin, duke e bërë hapësirën edhe më të ngazëllyer dhe plot gjallëri. Kur orizi po rritet, vajza lëshon një aromë të butë dhe të dobët. Në atë guaskë të gjelbër fshihet një pikë qumështi i bardhë i pastër, që konvergon gjithë kuintesencën e qiellit dhe tokës. Disa zogj të bardhë e shfrytëzuan rastin për të gjetur ushqim, zhurma e përplasjes së krahëve zgjoi papritur hapësirën e qetë sikur e zinte gjumi. Fusha e orizit për të korrur është e gëzueshme dhe gazmore.

Nën fushë, duar të shkathëta presin çdo kokërr orizi të artë, kapelja e bardhë që tundet me ritmin e dorës së korrësit. Ndërsa punonin, fermerët flisnin të gëzuar, ndonjëherë duke kënduar për të lehtësuar vapën dhe lodhjen. Duke dëgjuar atë të qeshur, mendoj se ky vit do të jetë ende një korrje e mirë. Ngjyra e orizit të verdhë të pjekur ngjall ndjenjën e një fshati të ngrohtë dhe të begatë, njerëzit befas ndihen shumë të qetë para momentit të thjeshtë të fshatit. Pas prerjes së orizit, ai do të vendoset në tufa, dhe karrocat dhe rimorkiot janë përgjegjëse për transportin e orizit në oborrin e hapur. Rruga e fshatit është plot me njerëz dhe makina, të gëzuara si festë. Prandaj edhe fotografia e fshatit bëhet shumë e gjallë me një larmi ngjyrash.

Fshati i dashur më ka rritur të rritem dhe të piqem me oriz të bardhë, aromatik si qumështi i nënës. Pavarësisht se ku shkoj, imazhi i fushës së orizit do të më kujtojë përgjithmonë një fshat të thjeshtë, por të dashur dhe të dashur.

Përshkruani bukurinë e vendlindjes suaj – Modeli 4

Nëse jetoni në fshat si unë, patjetër që do t’ju pëlqejë të shihni peizazhet e fushave të fshatit në perëndim të diellit.

Kur rrezet e diellit që mbulojnë gjithçka fillon të zbehet, është koha për perëndimin e diellit. Qielli nuk ishte më aq i lartë dhe blu sa herët në mëngjes. Nga horizonti, tufa zogjsh cicërijnë për të fluturuar përsëri në fole.

Në perëndim, qielli ishte i kuq si zjarri. Dielli është si një top gjigant që ngadalë zbret në tokë. Dukej se ishte shumë i lodhur pas një dite të vështirë pune. Sipër çdo re gjigante notonte si përtace sepse dita po mbaronte. Nën ara, orizinat e rënda lëkunden me erën e ftohtë që frynte nga larg. Aroma aromatike e orizit të pjekur sjell frymën e fshatit, duke bërë që këdo që e nuhat të bie në dashuri.

Ishte pothuajse errësirë, por fermerët ishin ende të zhytur në përfundimin e punës së papërfunduar. Vapa mbytëse e ditës së verës nuk e pengoi entuziazmin dhe gëzimin e tyre në punë. Vrojtova në heshtje fytyrën e secilit person. Edhe pse fytyrat e tyre ishin të mbuluara me djersë, ata ende shkëlqenin nga buzëqeshjet e lumtura kur punonin. Ndoshta kjo do të vazhdojë të jetë një tjetër korrje e bollshme. Shumë larg në lëndinën e gjerë, grupe fëmijësh fluturonin qift. Duke parë qiftet që fluturojnë lart në qiellin me erë, ndihem mrekullisht.

Xem thêm :   Xóa lịch sử youtube hiệu quả nhất, cách xóa lịch sử tìm kiếm youtube

Në këtë kohë, në fshat zhurma e trafikut ishte e zhurmshme. Të gjithë duan të kthehen shpejt në shtëpi për t’u ribashkuar me familjen e tyre pas një dite pune. Ajo gjithashtu u kthye me biçikletë në shtëpi pas një vizite në fshat. Drita e diellit që ndjek hapat e mi zbehet prapa.

Sa herë që shoh peizazhet e vendlindjes sime, jam jashtëzakonisht krenare që kam lindur dhe rritur këtu. Thellë në zemrën time, gjithmonë përpiqem t’i them vetes se do të studioj mirë që në të ardhmen të ndërtoj një atdhe më të pasur dhe më të bukur.

Përshkruani bukurinë e vendlindjes suaj – Modeli 5

Natyra e bukur na ka dhuruar kaq shumë bukuri të mrekullueshme dhe magjepsëse. Por ndoshta drita e hënës është dhurata më e mrekullueshme dhe më e çmuar e dhënë nga natyra.

Ndërsa binte nata, një errësirë ​​e zbehtë e përfshiu gradualisht fshatin. Yjet duken të zbehta dhe më pas të qarta. Shumë shpejt hëna filloi të shkëlqejë fort, e rrumbullakët si një tabaka argjendi e vendosur në qiellin e pastër e të thellë. Drita e bardhë e argjendtë lyente të gjitha pemët, pellgjet dhe liqenet. Lumi buzëqeshi sepse ajo ndihej më e bukur kur kishte veshur një fustan lejla me një hënë të ndritshme dhe mijëra yje që shkëlqenin si argjend. Bari, pemët dhe lulet heshtën, sikur mund të shihnin gjithë bukurinë e kësaj nate me hënë. Kur bambuja ndriçohet nga drita e hënës, bëhet më e bukur dhe ndjehet si diçka që të ka dhuruar hëna, rreshtat e bambusë i këndojnë muzikës melodioze dhe paqësore të vendit! Tapeti i orizit të artë lëkundet përballë erës së valëzuar si valë që ndjekin njëra-tjetrën deri në horizont. Pse skena e natës me hënë është kaq e qetë? Insektet cicërinin sikur po shkruanin këngë nate. Gjethet janë si të spërkatura, por farat e arta bien nga qielli. Aroma e orizit e krijuar me mjegull krijon një aromë të butë, të papërshkrueshme. Të shpërndara disa vëllezër dhe motra të reja që ecnin dhe shikonin hënën, ata qeshën dhe biseduan dhe kishte edhe pleq e gra që shkonin të ushtroheshin për të qenë të shëndetshëm, të cilët gjithashtu i besonin pëshpëritjet e vogla. Fëmijët luanin në fshat të gëzuar, të zhurmshëm në lagje, luanin me gurë-letër-gërshërë, hidhnin litar, gjenin vende… Njerëzit ishin të zënë duke u ngjitur e zbritur si një festë nën hënë. Të rinj e të vjetër, djem e vajza vijnë në shtëpi për t’u përgatitur për të pushuar pas një dite të vështirë pune.

Një natë e bukur me hënë! Faleminderit Krijuesit që me zgjuarsi e krijoi dhe ua dha atë njerëzve.

Shihni gjithashtu: Rishikimi i përvojës dhe çmimit të Bao Son Paradise 2022, Udhëzues për t’u argëtuar në Bao Son Paradise nga A

konkludoni:

Këtu janë mostrat kryesore të eseve përshkruaj bukurinë e vendlindjes sime Klasa 5 është zgjedhur me kujdes dhe në detaje nga baigiangdienbien.edu.vn, nëse ju duket interesante, ju lutemi lini një koment për baigiangdienbien.edu.vn. Faleminderit per shikimin.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tập Làm Văn Tả Cảnh Đẹp Quê Hương Em Lớp 5 Hay Nhất, Top 54 Tả Cảnh Đẹp Ở Quê Hương Em Hay Nhất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *