Rate this post

Turizmi Dien Bien Phu tërheq turistë vendas dhe të huaj për shkak të famës së tij jo vetëm për bëmat e tij tingëlluese në mbarë botën, por edhe për shpellat, burimet e ujit mineral dhe liqenet që formojnë një burim natyror turistik. Le të hedhim një vështrim në përvojat e udhëtimit të Dien Bien Phu më poshtë për të parë pse Dien Bien Phu është destinacioni më ideal midis destinacioneve turistike në Vietnam.

Po shikoni: Thang C Dien Bien Foto Udhëtimi me Bukurinë më të Mirë!

Si të zhvendoseni në Dien Bien Phu?

Ju dhe të dashurit tuaj po kërkoni të blini bileta ajrore të lira për në Dien Bien Phu, por nuk dini si dhe ku të rezervoni biletat më prestigjioze të linjës ajrore. Lëreni NHOMBAY.VN t’ju ndihmojë ta bëni këtë. FLIGHT GROUP është i përkushtuar t’ju ndihmojë të rezervoni biletat më të lira të fluturimit në treg me shumë linja ajrore për të zgjedhur si: bileta ajrore të lira Vietjet, bileta të lira fluturimi Vietravel, bileta të lira fluturimi Jet Star, bileta ajrore të lira Bam Boo, bileta të lira fluturimi për Vietnam Airlines. Përveç avionit, vizitorët mund të shkojnë me rrugë për të kursyer më shumë, por për të marrë më shumë kohë.

1. Vendi i relikeve Dien Bien Phu

Relikti i Dien Bien Phu është një nga 10 vendet turistike më të famshme në Dien Bien, Dien Bien Caldera është vendi për të shpëtuar momentet historike heroike të kombit tonë. Relike Dien Bien Phu nuk është vetëm një destinacion për të apasionuarit pas historisë, por edhe një atraksion turistik me vlera të larta arsimore. Vizitorët që vijnë këtu nuk harrojnë të eksplorojnë kodrat A1, C1 & C2, D1, Him Lam, kodrën Doc Lap, fortesën e Hong Cum, tunelin De Catsteri.

2. Muzeu i Fitores Dien Bien Phu

Muzeu i Fitores Dien Bien Phu është një nga atraksionet më tërheqëse të Dien Bien Phu, i vendosur në Rrugën 1, Muong Thanh Ward, Qyteti Dien Bien Phu, Provinca Dien Bien. Me rastin e 30 vjetorit të fitores historike të Dien Bien Phu, provinca Dien Bien ndërtoi këtë muze në vitin 1984. Në fund të vitit 2003, muzeu Dien Bien Phu përmirësoi dhe rregulloi zonën e ekspozitës.

3. Fusha Muong Thanh

Fusha Muong Thanh është një nga 10 destinacionet turistike më të famshme në Dien Bien Phu, me sezonin e orizit të pjekur (nga gushti deri në fund të shtatorit) që është koha më e bukur në fushën Muong Thanh. Imazhi i fermerëve që korrin oriz me entuziazëm është një imazh i bukur i popullit vietnamez. Fushat e Muong Thanh jo vetëm që sjellin vlerë ekonomike, por i japin edhe Dien Bien një bukuri unike: fushat e arta të orizit që shtrihen përgjatë lumit Nam Rom janë gjithmonë një frymëzim për fotografët e mirë.thjesht turistët që nuk e durojnë dot bukurinë.

4. Kalimi i Pha Din

Kalimi Pha Din është një nga atraksionet turistike më tërheqëse në Dien Bien Phu, një nga katër majat e mëdha të Kalimit Veriperëndimor, i famshëm për rrugët e tij të thepisura, por të bukura magjepsëse. Kalimi Pha Din ndodhet midis provincave Dien Bien dhe Son La, duke u shfaqur nga lentet e fotografit si një urë që lidh dy brigje. Ky është edhe destinacioni i ëndrrave të udhëtimit të shumë shpinës, ndjenja e pushtimit të natyrës së egër por lirike na jep shumë emocione të paharrueshme.

Xem thêm :   Du Lịch Nước Ngoài Cần Chuẩn Bị Những Gì? Cẩm Nang Du Lịch Nước Ngoài

5. Më perëndimore A Pa Chai

Maja më perëndimore e A Pa Chai është një nga atraksionet turistike më unike të Dien Bien. Përveç kalimit Pha Din, ky është gjithashtu një destinacion i preferuar për udhëtarët e shpinës dhe turistët në Dien Bien, por vizitorët që nuk kanë ardhur këtu konsiderohet se nuk kanë shkuar.

6. Ura e Shpellës së Karkalecave

Ura Hang Tom është një nga atraksionet turistike më tërheqëse Dien Bien Phu, e quajtur “Ura Indochina De Nhat” si emri i urës së shpellës së karkalecave, përballë urës My Thuan kjo dikur ishte një urë e madhe me kabllo. më e mira në Vietnami. Kohët e fundit, ura është rindërtuar plotësisht për të siguruar qëndrueshmëri kundër lumit të egër por shumë të dashur Da. Vizitorët që qëndrojnë këtu do të kenë një përvojë interesante kur admirojnë peizazhin e mahnitshëm me rrymat e shpejta dhe shkëmbinjtë e bukur.

7. Liqeni Pa Khoang

Liqeni Pa Khoang është një nga destinacionet turistike më tërheqëse në Dien Bien, i vendosur midis Muong Thanh dhe qendrës së qytetit Dien Bien, duke u shfaqur me imazhin e një ure që lidh vendin e relikteve dhe një pikë interesante ekologjike. Vizitorët do të admirojnë peizazhin e bukur natyror dhe do të shijojnë aromën e pastër, fshatare por simpatike natyrore me pyjet e gjelbërta që rrethojnë dhe përqafojnë liqenin. Në veçanti, vizitorët mund të marrin pjesë gjithashtu në aktivitete me varkë në liqen për të eksploruar skena misterioze ose të ankorohen në një cep të liqenit me miqtë për një garë peshkimi.

8. U Va. Pranvera e nxehtë

Burimi i nxehtë UVA është një nga pikat më unike piktoreske Dien Bien, i vendosur në komunën Noong Luong, rrethi Dien Bien, rreth 15 km në jugperëndim të qendrës së qytetit Dien Bien Phu. U Va me një sipërfaqe totale mbi 73 000 m2, ka një terren malor, me burime të nxehta minerale natyrore, një temperaturë mesatare prej 76-84 gradë Celsius, e cila është shumë e vlefshme për shëndetin. Peizazhi i U Va sipër janë kodra dhe male, poshtë janë lumenj, përrenj dhe liqene, aq të bukura dhe madhështore.

9. Ban Burrat

Ban Men është një nga atraksionet turistike më tërheqëse në Dien Bien Phu, një destinacion tërheqës turistik i komunitetit në Dien Bien. I vendosur mes mijëra maleve dhe fushave, fshati Men njihet si një destinacion tërheqës turistik për komunitetin, duke tërhequr shumë turistë vendas dhe ndërkombëtarë. Nga larg, fshati Men është i bukur si një foto me kurrizin të mbështetur në mal, përballë fushës së gjerë. Të spikatura në sfondin e gjelbër të pemëve dhe qiellit janë shtëpitë tradicionale të zeza tajlandeze. Jo vetëm që tërheq vizitorët nga peizazhet e bukura, fshati Men ka gjithashtu ajër të freskët dhe të freskët dhe një mjedis të gjelbër, të pastër dhe të bukur. Ban Men gjithashtu ruan dhe promovon identitetet tradicionale kulturore, duke përfshirë thurjen dhe qëndisjen e brokadës. Nëse në të kaluarën, gratë në thurje dhe qëndisje brokade ishin vetëm për përdorim familjar, tani ato u shërbejnë edhe nevojave të turistëve. Produktet me brokadë të fshatit janë zakonisht pëlhura, shalle ose çanta me fjalët e qëndisura “Memorial Ban’s brocade” për të promovuar kulturën unike të fshatit për vizitorët.

10. Kopshti i qershisë Muong Phang

Kopshti i luleve të qershisë Muong Phang është një nga destinacionet turistike më tërheqëse në Dien Bien, me një kopsht me lule qershie në lulëzim të plotë me më shumë se 500 pemë që rriten në kopshtin e zotit Le. Me 5 ha tokë të ndarë, zoti Tran Le pritet të “mbulojë” një “ishull të luleve të qershisë” në zemër të liqenit Pa Khoang. Vizitorët që vijnë këtu do të zhyten në pyllin e luleve dhe do të kenë foto të bukura në këtë ishull me lule qershie.

Xem thêm :   Trap Là Gì? Trap Boy, Trap Girl Là Gì? - THPT Thanh Khê

Viti 2022 premton të jetë një vit jashtëzakonisht shpërthyes dhe i begatë për industrinë e turizmit vendas në përgjithësi dhe turizmin Dien Bien në veçanti. Vitet e fundit, turizmi Dien Bien ka treguar tërheqjen e tij të qenësishme kur numri i turistëve të interesuar, që vizitojnë dhe pushojnë këtu po rritet. Pyetja e ngritur në këtë pikë është Cili është sezoni më i mirë për të udhëtuar në Dien Bien?? Le të ndjekim Vietnam Aspiration Travel për të gjetur përgjigjen më të shpejtë.

Vështrim i përgjithshëm i Dien Bien

Dien Bien është një nga provincat malore që ndodhet afër kufirit veriperëndimor të Vietnamit. Me një sipërfaqe dhe terren të ndarë, shumë lumenj, përrenj, kodra me shpate të thepisura, kanë krijuar shumë peizazhe natyrore jashtëzakonisht madhështore, tipike të këtij vendi. Provinca ndan një kufi me dy vende: Republikën Popullore Demokratike të Laos dhe Republikën Popullore të Kinës.

*
*

Dien Bien sot me zhvillimin e jashtëzakonshëm të turizmit veriperëndimor

Në kufirin Vietnam – Laos, përveç portës kufitare ndërkombëtare Tay Trang – Pang Hoc, ndodhet edhe porta kryesore kufitare e Huoi Puoc – Na Son dhe porta kufitare dytësore e Si Pa Phin – Huoi La. Rruga kufitare Vietnam – Kinë ka hapjen e A Pa Chai – Long Phu. Në veçanti, porta kufitare ndërkombëtare Tay Trang ka qenë prej kohësh një portë e rëndësishme kufitare e rajonit veriperëndimor. Që atëherë, duke kontribuar në zhvillimin social-ekonomik të kësaj krahine të vështirë malore Veriperëndimore.

Vitet e fundit, turizmi Dien Bien ka bërë përparim të madh kur numri i turistëve që vijnë këtu po rritet me shumë atraksione tërheqëse dhe unike.

*
*

Lulja e bardhë e ndalimit lulëzon plot lulëzim në rrugët dhe cepat e krahinës malore Veriperëndimore

Shtator: Kur vini në tokën e Dien Bien në këtë stinë, mund të ndjeni aromën e ëmbël të orizit në periudhën e tij të plotë të pjekjes. Në veçanti, me terrenin e tij malor në veriperëndim, duke ardhur këtu do të ndjeni fushat me tarraca që shumë fotografë zgjedhin të sjellin për të konkurruar me garat ndërkombëtare. Me siguri, kur të vini këtu, do të pushtoni nga peizazhet poetike dhe romantike këtu. Fusha Muong Thanh është një nga fushat më të bukura të orizit në veriperëndim me fusha tipike me tarraca që shtrihen drejt e në krahët e lejlekëve fluturues.

*
*

Shkoni në Dien Bien – zhytuni në sezonin e artë të orizit të pjekur deri në horizont në fushën Muong Thanh

Tetor, Nëntor, Dhjetor: Duke ardhur në Dien Bien në muajt e fundit të vitit, do të mund të dëshmoni me sytë tuaj qilimat e lulediellit të egër që lulëzojnë në të verdhë në shpatin e kodrës jashtëzakonisht poetike, jo inferiore ndaj lulediellit të egër. . Sezoni i lulediellit të egër zakonisht fillon në tetor, lulëzon në lulëzim të plotë për një periudhë 2 mujore, nëntor dhe dhjetor. Në ditët e fundit të nëntorit është koha kur luledielli i verdhë i egër lulëzon më shkëlqyeshëm, nga e gjithë bota. Rruga drejt shpati i malit është i mbuluar me një ngjyrë të verdhë të shkëlqyeshme. Nëse përmendim vendin me luledielli të egër më të bukur që lulëzojnë, është padyshim në komunën Hua Thanh (rrethi Dien Bien). Kur të vini këtu, mund të regjistroheni rehat, të bëni fotografi për të bërë fotografi të bukura për të mbajtur përgjithmonë momentet e bukura të lulediellit të egër.

*
*

I magjepsur nga fusha e lulediellit të egër të lyer në të verdhë në malet e Dien Bien

Xem thêm :   Top 50 Mẫu Trang Trí Góc Khám Phá Khoa Học Mầm Non Hợp Thịnh

Me muajt e mësipërm, mund të dalloni lehtësisht se cilës stinë korrespondojnë gjatë vitit, apo jo? Por ndryshimi i turizmit Dien Bien nuk do të ndjekë 4 stinët e pranverës, verës, vjeshtës dhe dimrit siç e kemi parë. Sepse sezoni turistik këtu, korrespondon me stinët e mëposhtme të luleve: udhëtimi në Dien Bien në sezonin festiv (dita e fitores së Dien Bien Phu 7/5, festa Kombëtare 2/9), udhëtimi në sezonin e luleve (2 shtator). Mars dhe prill), turizëm në sezonin e orizit të pjekur (shtator, tetor).

Megjithatë, në Dien Bien shpesh ndodhin edhe shumë modele ekstreme të motit.Në mënyrë tipike, shirat e dendur shpesh intensifikohen në qershor, korrik dhe gusht.Muajt ​​e thatë fillojnë nga dhjetori i vitit të kaluar deri në maj, 3 vjet më vonë. Por këta muaj shpesh kanë temperatura relativisht të ulëta të natës – ndonjëherë deri në 12 ° C. Prandaj, nëse ndonjë udhëtar ka nevojën dhe dëshirën të udhëtojë në Dien Bien në këto raste, ai duhet të konsiderojë gjithashtu Reminder që të ketë një udhëtim vërtet të sigurt.

Sugjerime se si të shihni motin në Dien Bien

Për të bërë një udhëtim në Dien Bien siç dëshironi, para së gjithash, duhet t’i kushtoni vëmendje dhe të ndiqni motin më të fundit në mediat masive si stacionet televizive, rrjetet sociale, …. Këto janë mjete shumë efektive për t’ju ndihmuar në përcaktimin se kur të udhëtoni. Nëse jeni një person që interesoheni shpesh për lajmet e parashikimit të motit, e kuptoni lehtësisht se parashikimi i motit është mjaft i saktë dhe raportohet vazhdimisht çdo ditë ose 3-4 ditë përpara për të mund të organizoni.Udhëtimi më i mrekullueshëm.

Shihni gjithashtu: Hapja e Konferencës Kombëtare Kulturore, Hapja e Madhe e Konferencës Kombëtare Kulturore

Sipas një koleksioni reagimesh nga vizitorët që kanë qenë në Dien Bien, Moti i Dien Bien Nga marsi deri në dhjetor janë jashtëzakonisht të përshtatshme për të vizituar ndonjë gjë dhe relaksim. Në këtë kohë, klima në Dien Bien është mjaft e butë, jo shumë e nxehtë, jo shumë me shi dhe jo shumë e ftohtë. Premton të krijojë udhëtime të paharrueshme në Dien Bien – një provincë malore në veriperëndim, duke i ndihmuar vizitorët të kenë përvoja dhe kujtime të paharrueshme me të dashurit.

Cili është sezoni më i mirë për të udhëtuar në Dien Bien? Mund të pohohet se vizitorët mund të udhëtojnë në Dien Bien në çdo kohë të vitit, por duhet të kufizojnë shkuarjen në sezonin e shirave për të garantuar sigurinë e tyre, si dhe të familjeve dhe të dashuruarve të tyre. Shpresojmë se artikulli i mësipërm ju ka ndihmuar për t’iu përgjigjur disa pyetjeve se cili sezon për të udhëtuar në Dien Bien është sezoni më i bukur dhe ideal. Shpresoj të keni një udhëtim të mrekullueshëm në Dien Bien. ji i sigurt!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Thắng C Ảnh Du Lịch Điện Biên Có Vẻ Đẹp Tuyệt Nhất!, 10 Địa Điểm Du Lịch Điện Biên Phủ Đẹp Nhất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *