Rate this post

Kur mendoni për Da Lat, me siguri do të mendoni për këtë qytet si vendin e vilave antike. Vendi mbart frymën e qytetit të Parisit, i qetë, i lashtë i rrethuar nga pyjet me pisha. Por e veçanta është se ka një vilë që del mjaft unike. Ndryshe nga vilat e tjera, është Vila Hang Nga, e njohur edhe si Shtëpia e Çmendur. Hang Nga Villa është ndërtuar në vitet 1990 me një sipërfaqe prej rreth 1,900 m2.

Po shikoni: Top 30 destinacionet turistike të bukura dhe më të reja të Da Lat 2022

Ky është një kompleks arkitekturor unik dhe i zbukuruar. Ky vend bën që vizitorët kur hyjnë për të vizituar të kalojnë nga një surprizë në tjetrën. Sepse në zemër të pemëve dhe pllakave prej guri të amputuara, njerëzit ende mund të krijojnë dhoma komode, komode dhe madje edhe kështjella misterioze dhe tërheqëse.

Çmimi i biletës: 50,000 VND/personi.

2. Manastiri Truc Lam Zen

*

Duke ardhur në Da Lat, vizitorët nuk mund të injorojnë bukurinë e pastër të Manastirit Truc Lam Zen në Dalat. Me arkitekturë unike dhe peizazhe të bukura dhe madhështore natyrore. E vendosur në një vend të bukur, pikërisht në malin Phung Hoang, përballë liqenit Tuyen Lam, i dredhur jashtëzakonisht poetik. Të gjitha krijojnë një pamje peizazhi ku manastiri është jashtëzakonisht romantik dhe paqësor.

Me ngutje dhe nxitim të jetës, shijoni ajrin e pastër. Koha në Manastirin Truc Lam Zen në Dalat do ta ndihmojë shpirtin tonë të jetë më i pastër se kurrë.

Çmimi i biletës: Asnjë.

3. Ujëvara e Datanlës:

*

Da Lat është i famshëm për shumë ujëvara të bukura dhe madhështore si Ujëvara e Elefantit, Ujëvara Prenn etj. Në të cilat është e pamundur të mos përmendet ujëvara e Datanlës me bukuri simpatike dhe madhështore.

Një nga ujëvarat që tërheq një numër të madh turistësh kur vijnë në këtë qytet të luleve.

Për të vizituar ujëvarën e Datanlës, vizitorët kanë 2 mundësi: Përdorni sistemin e sajë me tuba (lug) rreth 1 km të gjatë. Ose mund të ecni përgjatë rrugës së pjerrët gjarpëruese nën tendën e pishës rreth 600 m të gjatë për të arritur në ujëvarë.

Tarifa:

30 000 VND/i rritur.

20 000 VND/fëmijë.

Rrëshqitje:

60,000 VND/të rritur me vajtje-ardhje.

30,000 VND/fëmijë me vajtje-ardhje.

50,000 VND/të rritur në një drejtim.

20,000 VND/fëmijë një drejtim.

Teleferiku + ashensor për të eksploruar humnerën:

40 000 VND/i rritur.

30 000 VND/fëmijë.

4. Lugina e Dashurisë

*

Ndodhet rreth 6 km në veri të qendrës së qytetit Da Lat. Lugina e Dashurisë nuk është vetëm një destinacion romantik për çiftet kur udhëtojnë. Ky vend gjithashtu tërheq të gjithë vizitorët me bukurinë magjepsëse, malet simpatike.

Xem thêm :   039 Là Mạng Gì? Mua SIM đầu Số 039 ở đâu Giá Rẻ Và đẹp? - THPT Thanh Khê

Ky është vendi ku diga Da Thien ka mbledhur përrenj të vegjël që rrjedhin nga malet e larta në liqenin e pastër Da Thien, duke dredhur rreth një lugine të veshur me pisha të gjelbra.

Lugina e dashurisë u shfaq në sy e bukur si një foto. Skena e gjallë me fluturat që fluturojnë në liqen.

Zona turistike tashmë është bërë më tërheqëse se kurrë. Si një nga vendet e domosdoshme për t’u vizituar, piknik dhe argëtim. Është vendi ku të gjithë duan të shkelin kur vijnë në qytetin malor të Da Lat.

Tarifa:

100,000 VND/i rritur

50,000 VND/fëmijë

(përfshin turneun e tramvajit dhe udhëtimin me rosë)

5. Mali Langbiang

*

Mali Langbiang ndodhet në rrethin Lac Duong, ky është mali më i lartë në Da Lat. Ajo tërheq një numër të madh turistësh vendas dhe të huaj. Ejani këtu për të vizituar, piknik, si dhe për të eksploruar dhe pushtuar këtë mal.

Ka shumë mënyra për të pushtuar malin Lang
Biang është si të hipësh në një xhip, të ngjitesh në një mal, etj. Janë dy male që njerëzit shpesh i quajnë Nui Ong dhe Nui Ba. Kur vijnë këtu, vizitorët mund të shohin peizazhin madhështor të rrafshnaltës Langbiang.

Me bukurinë romantike në mjegullën e gjithë qytetit, të fshehur në mjegullën e mëngjesit. Langbiang krijon gjithnjë e më shumë tërheqje dhe lidhje për vizitorët.

Në programet e turneut Dalat, pothuajse gjithmonë ekziston ky vend tërheqës.

Tarifa:

30 000 VND/i rritur.

20 000 VND/fëmijë.

Shërbimi i xhipit: 60 000 VND/personi.

6. Pagoda Linh Phuoc

*

Pagoda Linh Phuoc është faltorja më unike në Da Lat. Është tempulli që mban më shumë rekorde vietnameze. Çdo ditë, ajo tërheq një numër të madh turistësh për të vizituar dhe admiruar peizazhet.

Bukuria unike e faltores Linh Phuoc është një stil arkitekturor unik dhe i zbukuruar, i zbukuruar me tufa kupash dhe shishesh. Faltore ka një kullë shpirtërore 7-katëshe, 37 metra e lartë, e cila thuhet se është kulla më e lartë midis faltores në Da Lat. Kjo kullë ndodhet përballë Long Hoa Vien, ku ndodhen statuja të mëdha të Budës.

Pagoda Linh Phuoc është një nga vendet që shumë turistë përmendin shpesh. Në oborrin e veçantë të tempullit, ndodhet një dragua 49 metra i gjatë i bërë nga 12,000 shishe birre. Fagoda është një mozaik arkitektonik i qytetit të Da Lat.

Çmimi i biletës: Asnjë.

7. Stacioni hekurudhor Dalat

*

Stacioni hekurudhor Dalat është njohur si një relike kombëtare kulturore dhe historike. Aktualisht, kjo është gjithashtu një pikë e nxehtë e turizmit në Da Lat. Stacioni Da Lat është stacioni i trenit i qytetit antik të Dalat. Ky konsiderohet stacioni më i lashtë në Vietnam dhe Indokinë. Stacioni është ndërtuar nga francezët nga viti 1932 deri në vitin 1938. Është stacioni qendror në linjën hekurudhore Phan Rang – Da Lat 84 km të gjatë.

Xem thêm :   Giáo Án Khám Phá Khoa Học Các Mùa Trong Năm, Giáo Án: Lĩnh Vực: Ptnt

Stacioni ka një stil unik arkitekturor. E veçanta e të pasurit tre çati piramidale është tre majat e stilizuara të malit Langpiang ose shtëpi komunale në Malësitë Qendrore. E vetmja linjë hekurudhore që stacioni shërben ende është rruga Da Lat – Trai Mat. Rruga prej 7 km i çon vizitorët në Trai Mat dhe faltoren Linh Phuoc.

Çmimi i biletës: 5000 VND/personi.

8. Katedralja Dalat

*

Kisha Katedrale, e njohur edhe si Kisha e Pulave, ndodhet në zemër të qytetit. Në atë pozicion, kisha nuk e humbi qetësinë dhe solemnitetin e saj të natyrshëm.

Kisha është ndërtuar gjatë periudhës koloniale franceze, kështu që arkitektura nga jashtë në brendësi të katedrales është e guximshme dhe unike. Nga hapësira e kishës, vizitorët mund të shohin Ho Xuan Huong. Përpara është një statujë solemne e Marisë në mes të një kopshti shumëngjyrësh trëndafili. Kjo është arsyeja pse turistët vijnë këtu jo vetëm për të marrë pjesë në ceremoni, por edhe për të vizituar dhe bërë fotografi.

Çmimi i biletës: Asnjë.

9. Lugina e Artë

*

Me një sipërfaqe prej rreth 174 ha, pisha të gjelbra të gjelbra, lule dhe bar, ajër i freskët i freskët. Golden Valley është një destinacion i domosdoshëm për turistët gjatë vizitave të tyre në Da Lat. Përveç peizazhit natyror të Luginës, ka shumë peizazhe artificiale si: Ujëvara Tu Linh, Liqeni Tai Chi, Liqeni Luong Nghi, Zona e Konservimit të Orkideve, Kopshti Bonsai.

Ky vend krahasohet gjithashtu me një muze të llojeve të rralla të pemëve si pisha me pesë gjethe, pisha e kuqe, kajsia e qershisë gati 50-vjeçare, gonxhe gati 100-vjeçare dhe pisha Ngu Phuc. Në veçanti, ekziston një pemë Bodhi gati 300 vjeçare. Është e mrekullueshme kur vizitorët vizitojnë një herë këtu për të vizituar dhe shijuar.

Çmimi i biletës: 50,000 VND/personi.

10. Kopsht me lule të qytetit

*

Lulishtja e qytetit të Dalatit ndodhet ngjitur me kodrën poetike Cu. City Flower Garden është një vend plot ngjyra dhe aroma lulesh të Da Lat. Është një vend që tërheq mijëra vizitorë çdo ditë. Kur udhëtoni për në Dalat, mos harroni të vizitoni këtë vend! Nëse vizitorëve u mungon Kopshti i Luleve të Qytetit, është një gabim i madh. Sepse ky vend është shtëpia e qindra luleve të bukura, luksoze dhe fisnike në botë.

City Flower Garden është si një muze i gjallë lulesh me më shumë se 300 lule të bukura që lulëzojnë. Përveç kësaj, ky vend shet edhe fara që vizitorët t’i blejnë dhe të rriten në shtëpi.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Bangkok Tự Túc 2022 Kèm Lịch Trình 3N3Đ, Kinh Nghiệm Du Lịch Bangkok Tự Túc 4 Ngày 3 Đêm

I quajtur qyteti ëndërrimtar i Da Lat, ky vend bëhet zgjedhja ideale kur tërheq turistë vendas dhe ndërkombëtarë për të ardhur këtu. Me siguri vizitorët nuk do të gjejnë një vend të dytë si në Da Lat. Shkuarja në vende të tjera mund të kërkojë sezone, por nëse shkoni vetëm në Da Lat, mund të shkoni gjatë gjithë vitit. Do të jetë mirë nëse mund të eksploroni të gjitha destinacionet tërheqëse turistike në Da Lat më poshtë.

Lëkura
Lat Fairytale Land – Fairy Tale Fshati dhe bodrumi i verërave Vinh Tien

lat
Përrallë
Toka.Lang
Co
Vinh
Tien Gio hapet: 7:30 – 17:00 Çmimi i referencës: 70 000 VND/biletë për të rritur.

Da<br />Lat Fairytale Land – Fairytale Fshati dhe bodrumi i verërave Vinh Tien” width=”800″ height=”530″ srcset=”https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/dalat-fairytale-land-noel-2020.jpg 800w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/dalat-fairytale-land-noel-2020-768×509.jpg 768w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/dalat-fairytale-land-noel-2020-300×199.jpg 300w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/dalat-fairytale-land-noel-2020-392×260.jpg 392w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/dalat-fairytale-land-noel-2020-284×188.jpg 284w, https://cdn.baigiangdienbien.edu.vn/cam-nang/wp-content/uploads/2017/10/dalat-fairytale-land-noel-2020-103×68.jpg 103w” sizes=”(max-width: 800px) 100vw, 800px” /></p>
<p>Lëkura<br />Lat Fairytale Land – Fairytale Village & Vinh Tien Wine Bodrum ndodhet në zemër të qytetit Da Lat, kjo është një mekë e gjallë virtuale që është jashtëzakonisht e nxehtë kohët e fundit.  Është një vend i ri por tërheq një numër të madh turistësh si dhe vendasit në këtë qytet të ëndrrave.  Ajo jo vetëm që tërheq vizitorët me arkitekturën e saj të zbukuruar, por edhe me idetë e saj unike, histori jashtëzakonisht tërheqëse dhe interesante.</p>
<p><img decoding=

Ju gjithmonë mund të sillni shumë foto super të bukura. Me një dizajn modern xhami dhe një pamje të shkëlqyer 360 gradë, Dalat Golf Café është aktualisht një nga kafenetë më të mira në Da Lat.

Kafeneja Dalat Golf

Menuja e thjeshtë por jo më pak luksoze, e larmishme dhe e pasur, stafi profesional dhe entuziast, parkimi i bollshëm dhe komod, të gjitha krijojnë një atraksion unik për Dalat Golf.

Kafeneja Dalat Golf

Kafeneja Dalat Golf

Amazing Coffee Da Lat

Amazing Coffee Da Lat

Në motin e ftohtë të Da Lat, ulur pranë dritares ëndërrimtare, duke parë pamjen e bukur të qytetit nga lart, pavarësisht ditës dhe natës, të gjithë me siguri do të bien në dashuri. Ndodhet në fillim të portës së qytetit me një pamje të shtrenjtë që shikon direkt në stacionin e autobusëve ndërqytetës Da Lat.

Amazing Coffee Da Lat

Hapësira e restorantit është e dekoruar thjesht dhe butësisht, por po aq komode. Të ulur këtu duke parë retë, duke parë qiellin, duke parë panoramën e qytetit të Da Lat nga lart, duke rrëmbyer disa histori, me siguri humori do të jetë shumë më i mirë.

Shihni gjithashtu: Serinë e plotë të teksteve të klasës 7 2021 2022, Lista e 40 teksteve të klasës 7 2022

Amazing Coffee Da Lat

Një Amazing moderne ende kullon romancën e natyrshme të natyrshme, do të jetë një vend vërtet i ftohtë për ju për t’u çlodhur.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp top 30 địa điểm du lịch đà lạt đẹp và mới nhất 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *