Rate this post

Ju jeni duke shikuar: Praktika e letërsisë së klasës 3 duke përshkruar skena të bukura të vendit përmes fotografive, fotografi të asaj skene të bukurShkolla e mesme Dong Nai

Udhëzuesi për të bërë esenë më të fundit që përshkruan bukurinë e vendit në klasën 3 është gjithashtu një nga pyetjet më të shpeshta nga mësuesit. myphamthucuc.vn do t’ju sugjerojë stilet më të mira të të shkruarit dhe të të shkruarit përmes mostrave të eseve më poshtë.

Po shikoni: Përshkruani bukurinë e vendit në klasën 3

Tani shikojmë: Ushtrime për shkrimin e esesë në klasën e tretë që përshkruajnë peizazhet e bukura të vendit

Top 10 esetë më të fundit të klasës së tretë të vendit që përshkruajnë bukurinë e vendit do të ndihmojë që fëmijët të përshkruajnë skenat më të bukura të vendit. Ku është vendlindja juaj dhe cilat janë skenat e bukura, ju lutem përshkruani atë skenë të bukur. Ose keni qenë në tokat e bukura në territorin e Vietnamit, vendi më mbresëlënës që mund të zgjidhni për të përshkruar.

përmbajtjen

përmbajtjen

Përshkrimi i peizazhit të bukur të vendit – Ushtrimi 1

Vendi i Vietnamit ka shumë skena të bukura, nga pyjet e gjera primare deri te fushat e arta të orizit që shtrihen deri në majë… Një nga ato skenat e bukura nuk mund të mos përmend malet Sapa. të mrekullueshme.

Dhe peizazhi i bukur Sa Pa është një qytet i vendosur në rrethin Sa Pa, provincën Lao Cai. Duke parë Sa Pa, ndjej se ka shumë vargmale të larta dhe të ulëta të fshehura në mjegull së bashku me pyje të pamasë pjeshke që shtrihen deri në horizont. Kur vijnë këtu, vizitorët mund të vizitojnë fshatrat etnike në rajon dhe të ndërveprojnë me njerëzit indigjenë. Të shohësh peizazhin në Sa Pa në shikim të parë është shumë i ngjashëm me peizazhin e vendeve të Evropës Perëndimore dhe ky është me të vërtetë një atraksion turistik. Jo vetëm klima këtu është gjithashtu shumë e freskët dhe e freskët.

*

Përshkruani bukurinë e atdheut

Përshkrimi i peizazhit të bukur të vendit – Ushtrimi 2

Në Vietnam kemi skena të panumërta të bukura dhe një prej tyre duhet të jetë Da Lat, i cili njihet si “qyteti i pranverës së përjetshme”.

Da Lat ndodhet në provincën Lam Dong me një klimë të ftohtë dhe ujëvara të famshme. Vizitorët e Da Lat do të pushtohen nga bukuria ëndërrimtare dhe brilante e këtij qyteti. Moti këtu është i ngrohtë në mëngjes, por i ftohtë në mbrëmje, kështu që quhet emri i bukur i “qytetit të pranverës së përjetshme”. Në Da Lat, ka shumë ujëvara të bukura, liqene dhe kopshte me lule. Vizitorëve këtu u pëlqen të kalërojnë kuajt rreth liqenit Xuan Huong ose të shijojnë buqeta me lule të freskëta të mbështjella me kujdes nga shitësit. Ujëvarat e bardha me bukuri magjike janë gjithashtu një atraksion turistik këtu. Përveç kësaj, në Da Lat, turistët vendas dhe të huaj mund të vizitojnë fshatrat etnike, të shkëmbejnë me vendasit dhe të shijojnë ushqime tradicionale si derri i egër ose verë.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Tổ Chức Du Lịch Theo Đoàn Cho Công Ty, Quy Trình Hướng Dẫn Du Lịch

E dua shumë bukurinë e Da Latit. Mezi pres të kthehem për të vizituar përsëri Da Lat.

Përshkruani bukurinë e vendit – Ushtrimi 3

Sa më i lartë të lindë dielli, aq më verbues dhe i shkëlqyeshëm bëhet peizazhi i detit. Valët e detit rrotullohen dhe valëzohen, me ngjyrë blu. Varka e peshkimit me vela kafe u tund nga era. Retë e bardha si pambuk që notojnë në qiellin e madh blu. Grupet e pulëbardhave thërrisnin “ç…çh..” hapnin krahët për të thurur detin. Duke parë peizazhin e detit në një ditë me diell, zemra ime dridhet dhe dridhet. Dëgjimi i ninullës më bën ta dua edhe më shumë detin.

Përshkrimi i peizazhit të bukur të vendit – Ushtrimi 4

Nata me hënë është shumë e bukur. Valët përplasen në rërë. Valët që përplasen në këmbët e ishullit. Era është e qetë dhe deti është i qetë si një pasqyrë blu e pastër me mijëra yje dhe hëna. Ana e largët është ishulli i zbehtë i gjelbër Cat Ba, fari me gaz, ishulli Hon Dau, kodra e gjelbër me pisha në plazhin Do Son. Nga një fshat, jam i apasionuar pas hënës dhe detit. Era është kaq e ftohtë. Një zë zogu erdhi nga qielli… Zogu i humbur bërtiti në panik në mjegullën e natës. Sa më vonë natën, aq më i qetë është deti, deti i kënduar.

Përshkrimi i peizazhit të bukur të vendit – Ushtrimi 5

Në vendlindjen time, përveç plazhit shkëmbor, bregut të lumit, lumit dhe baltës, ka fusha me oriz që janë peizazhe të bukura.. Mund të mos njihet nga bota apo shteti, por është gjithmonë pamja më e bukur në zemrën time. Nuk ka gjë më të bukur se sa të shohësh orizinet e gjera e të drejta me lejlekët fluturues, një bukuri e rrënjëve tona kombëtare që secili prej nesh duhet të kthehet për ta admiruar dhe ruajtur. Një bukuri e thjeshtë, fshatare me ngjyrën e gjelbër të paqes.

Fusha e orizit në vendlindjen time ka një ngjyrë jeshile të qetë dhe paqësore që çdokujt do ta pëlqejë kur e shikon. Një imazh kaq i njohur i fshatit, sa të lindurit këtu nuk do ta harrojnë dot. Fushat e orizit në vendlindjen time janë të ndara në parcela të vogla, skajet katrore me brigje të larta janë ngritur nga fermerët për të mos lejuar që uji të rrjedhë nga fushat. Bimët e orizit nuk shqetësohen për mungesën e ujit për t’u rritur dhe zhvilluar mirë.

*

Pamje e bukur e vendlindjes sime

Përshkrimi i peizazhit të bukur të vendit – Ushtrimi 6

Vendlindja ime është një zonë e mesme, kodrat dhe malet vrapojnë njëra pas tjetrës në horizontin e largët… Herë pas here ka disa lugina të ngushta që rrjedhin në fund të dy kodrave, duke formuar një fushë të gjatë e të ngushtë. Kjo është zona Thach Thanh, vendlindja ime nga nëna.

Shihni gjithashtu: Zbulimi i pikave më tërheqëse skenike të pranverës koreane në Kore

Ajo fushë e ngushtë është si një rrip mëndafshi i gjelbër që shkon nga komuna Thanh Minh në Autostradën Kombëtare 1A. Ai “shirit mëndafshi” ka ushqyer pothuajse gjysmën e rrethit Thach Thanh në këtë rajon të mesit. Në të ardhmen e afërt, orizi tani po mbulon të gjithë fushën. Erërat e pranverës fryjnë nga kodrat e larta në luginë, duke krijuar vrull të jetës së orizit, duke lëshuar tinguj të ëmbël. Aty-këtu, njerëzit që dalin për të vizituar fushat ndonjëherë i bëjnë zogjtë që kapin krimbat e orizit të kërcejnë lart dhe pastaj të hapin krahët në një shkurre të caktuar në një kodër të lartë. Përgjatë rrëzës, njerëzit i presin arat në tarraca për të rritur lakër, kohlrabi. Kishte misër që ishte vetëm gjysmë i mbështjellë, por ishte i madh sa maja e një llaçi, duhet të kishte peshuar katër ose pesë kilogramë kur ishte mbështjellë. Në mes të fushës është rruga provinciale që lidh Autostradën Kombëtare 1A me qytetin Kim Tan, qendra e rrethit Thach Thanh. Karrocat e demave po çojnë pleh organik në fusha për të fekonduar orizin, duke u rrotulluar në mënyrë të barabartë në asfalt, së bashku me zhurmën e hapave të pandërprerë që përplasen në rrugë, duke krijuar një tingull qesharak në mes të fushës. Dielli ka lindur, por unë ende hezitoj ta shikoj këtë “shirit mëndafshi” të gjelbër pa u mërzitur. Nesër, kur të vijë sezoni i korrjes, fushat do të mbushen me këngë e të qeshura të fermerëve “një diell e dy vesë” që shkojnë për të korrur orizin.

Xem thêm :   Thực hư báo ukraine xuyên tạc lịch sử việt nam g, phản đối nhà báo nga xuyên tạc lịch sử việt nam

Më tej: Top 10 Krem për lëkurë të kombinuar me vaj Bioderma 30 ml, Hidratues Bioderma Sébium Hydra Oily

Përshkruani peizazhin e bukur të vendlindjes së klasës së tretë – Hanoi

Sa herë që dëgjoj dikë të përmend dy fjalë Hanoi, ndihem gjithmonë i çuditshëm në zemrën time. Ndoshta duke u larguar, rashë në dashuri me këtë tokë të pasur. Gjatë ditës, Hanoi është shumë i zënë. Në rrugë ka qarkullim të vazhdueshëm. Rreshtat me lule qumështi, nëna e perlës, lulet e luginës … të mbushura me ngjyrë jeshile, mbrojnë qetësisht rrugën. Kur bie nata, Hanoi përfshihet nga dritat e gazuara të natës. Hanoianët janë elegantë, punëtorë dhe miqësorë. Çfarë qyteti i bukur i lindjes Hanoi!

Përshkruani një skenë të bukur në nivelin 3 – Hoan Kiem Lake

Pushimet verore në klasën e parë, unë dhe babai shkuam në Hanoi për të luajtur, vendi që më bëri më shumë përshtypje ishte liqeni Hoan Kiem. Liqeni Hoan Kiem është shumë i gjerë, ujë i pastër, ajër i pastër. Në mes të liqenit, ka një kullë breshkash dhe një lëndinë të vogël të gjelbër. Rruga për në Tempullin Ngoc Son pranë liqenit Hoan Kiem ka një urë të kuqe të quajtur Ura Huc. Përveç kësaj, në Kien Ho, ka një kullë stilolapsi që qëndron si një stilolaps gjigant në qiellin blu. Liqeni Hoan Kiem është një destinacion i famshëm turistik në Hanoi. Ky udhëtim më ka sjellë shumë gëzim dhe kujtime.

Përshkruani një skenë të bukur fshati në klasën 3 – peizazh fshati

*

Ka shumë skena të bukura në Vietnam, por për mua, peizazhi më i bukur është peizazhi i fshatit. Ka qilima jeshile me ngjyra të ndryshme. Sfondi i qiellit blu i përzier me retë. Fushat e gjelbra të orizit zgjojnë valët e buta të orizit. Kopshtet e harlisur me gjelbërim hije të gjithë zonën. Lumi dredha-dredha e gjelbër zbukuron peizazhin e bukur të atdheut. Skena në foto më fryu zemrën. Vendlindja ime është kaq e bukur!

Pjesa e klasës së tretë përshkruan bukurinë e fshatit——Vendlindja ime

Për mendimin tim, vendlindja ime është vendi me pamjet më të bukura dhe vendi me më shumë kujtime për mua. Vendlindja ime njihet edhe si “qyteti i orizit” i Taipingut. Pamja e bukur e vendlindjes sime janë krahët e lejlekëve që fluturojnë drejt e mbi fushat e orizit. Kur orizi piqet, e gjithë fusha është si të veshësh një këmishë të verdhë të shkëlqyer. Aroma e orizit që përhapej në ajër ishte e këndshme. Në distancë, siluetat e dajave dhe tezeve po korrin me pasion oriz, një skenë paqësore dhe e bukur.

Përshkruani bukurinë e vendit në klasën 3 – macja gjyshe

Jam lindur dhe rritur në Hai Phong, qyteti i luleve të kuqe feniks, ndaj jam shumë i njohur me atraksionet e famshme në qytetin tim si: Do Son, Cat Ba. Me rastin e pushimeve verore, unë dhe familja ime shkuam në ishullin Cat Ba për të vizituar dhe pushuar. Deti në Bashë ​​është blu, dallgët janë si muzikë, ajri është i freskët dhe dielli është i artë. Në ishull, familja ime pati mundësinë të vëzhgonte aktivitetet e peshkimit në fshatra të vegjël peshkimi. Qielli, deti, retë dhe era, sa i bukur është Basha.

Xem thêm :   Những Câu Ca Dao Tục Ngữ Về Con Người Và Thiên Nhiên ❤️️ 1001 Câu Hay Nhất

Përshkruani bukurinë e vendit në klasën 3 – macja gjyshe

Deti natën është shumë i bukur. Valët përplasen në rërë. Valët që përplasen në këmbët e ishullit. Era është e qetë, deti është i qetë si një pasqyrë blu e pastër, mijëra yje dhe hënë. Në anën tjetër janë ishulli i gjelbër Shaba, ishulli i farit dhe mali Qingsong në plazhin Dushan. I ardhur nga një fshat peshkatarësh, jam i apasionuar pas hënës dhe detit. Era është kaq e ftohtë. Zogjtë që cicërijnë në qiell… Zogjtë e humbur bërtisnin të tmerruar në vesën e natës. Sa më e thellë të jetë nata, aq më i qetë është deti, deti i kënduar. Vendi i bukur i Vietnamit!

Përshkruani bukurinë e fshatit në esenë e mostrës së klasës së tretë – Porta e furrës

Cua Lo është një plazh i bukur më shumë se 15 km nga qyteti Vinh, rrugë të mira, sistem i pasur hotelesh, ushqim i shijshëm dhe i lirë, njerëz të butë dhe të thjeshtë. Plazhi i gjatë dhe i gjerë, një nga plazhet më të bukura në vend, ndodhet në qendrën e turizmit kulturor të Nghe An. Ky vend ka një burim të pasur ushqimesh deti, veçanërisht kallamarët kërcyes, të famshëm në mbarë vendin. Më pëlqen pamja e detit këtu dhe e dua atdheun tim Vietnamin.

Përshkruani bukurinë e vendit në klasën 3 – Da Nang

Pushimet verore të kaluar, babai im më lejoi të shkoja në Da Nang për një javë. Ky është çmimi im i tretë për rezultate të jashtëzakonshme gjatë vitit shkollor. Shkova me prindërit e mi në shumë vende të famshme në Da Nang si Ba Na Hills, Ngu Hanh Son, Asia park – Asian Park…kudo ishte e bukur, ashtu si ajo që shikoja në TV. . Të nesërmen, familja jonë shkoi në plazhin My Khe për të notuar. Plazh i gjatë dhe i gjerë, rërë e imët. Rreshtat e plepave blu pranë dunave të rërës bregdetare janë gjithmonë duke pëshpëritur. Herët në mëngjes, deti është i kthjellët dhe blu, dallgët mbështjellin butësisht bregun. Kur dielli zgjohet, deti duket edhe më i artë. Do të doja të kthehesha këtu përsëri. Jeni të lirë të eksploroni dhe përjetoni hijeshitë e shumta të Da Nang.

Pjesë e klasës së tretë që përshkruan bukurinë e vendit – Sam Son

Çdo vend në botë ka detin e vet, dhe çdo det ka ngjyrën dhe bukurinë e tij, por për mendimin tim, ai është deti më i bukur.

Agimi në det të mbuluar me mjegull fantazi. Pulëbardhat u ulën në shkëmb, duke parë peshqit që hidheshin lart për të kapur karremin. Dielli ishte si një top zjarri gjigant, që ngrihej ngadalë pas maleve të blerta. Në det, shumë njerëz zbritën shumë herët në plazh për të notuar, duke qeshur dhe duke folur të gëzuara jehonë në plazh. Pasdite, plazhi me rërë të artë është i sheshtë dhe i qetë si në një vend meditimi. Dielli vezullues lyente arin dhe argjendin e detit. Perendimi i diellit eshte koha me e bukur e detit. Rrezet e kuqe të diellit të përziera me retë e ujit e bëjnë më të bukur skenën. Valë lozonjare duke luajtur në det. Ka shumë lojëra në det si surfing, paragliding, ski në ujë, etj. Këto lojëra mund t’i ndihmojnë njerëzit të harrojnë lodhjen e përditshme.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 12 Bài Văn Tả Cảnh Đẹp Đất Nước Lớp 3 ❤️️15 Bài Văn Tả Hay Điểm 10 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *