Rate this post

Vietnami me tre rajone Jug – Qendror – Veri, kudo ka skena të bukura, gjëra interesante që vizitorët të mësojnë, eksplorojnë dhe përjetojnë. Çdo rajon ka bukurinë e vet kulturore, që ia vlen të vizitohet herë pas here. Ndër peizazhet dhe peizazhet e bukura të Vietnamit; Viet Fun Travel ka zgjedhur disa nga emrat më të shquar dhe unikë. Dhe këtu është një përmbledhje e peizazheve dhe peizazheve të famshme në Vietnam, ju mund t’i referoheni dhe të zgjidhni vetë ndalesat më ideale.

Po shikoni: Top 12 peizazhet dhe peizazhet më të famshme në Vietnam

I. Vende të famshme piktoreske në jug

Katedralja Notre Dame ndodhet në zemër të qytetit, është një nga veprat e famshme fetare, relike historike – kulturore në qytet. Ho Chi Minh. Kisha nuk është vetëm një vend grumbullimi i preferuar për të rinjtë në qytet, por edhe një atraksion tërheqës për turistët vietnamezë dhe të huaj. Kisha është e hapur për vizitorët nga e hëna deri të shtunën.

Koha specifike: Në mëngjes nga ora 08:00 deri në 11:00 dhe pasdite nga ora 14:00 deri në 16:00. Ju duhet të vizitoni nga porta anësore (porta pas statujës së Zojës së Paqes), sepse porta kryesore është e hapur vetëm gjatë meshës së së dielës. Klientët në rajonin verior dhe qendror mund të marrin një avion, një makinë pasagjerësh, një tren, një motoçikletë, një makinë, etj. për në Saigon. Më pas vizitorët mund të marrin një taksi, autobus ose taksi me motoçikletë për në Notre Dame.

*

Figura 1: Katedralja Notre Dame është një nga veprat e jashtëzakonshme arkitekturore të qytetit Ho Chi Minh. Ho Chi Minh

Në tunelet Cu Chi, vizitorët do të mund të vizitojnë tunelin aktual mbi 200 km të gjatë me vepra të thella nëntokësore si bodrumi i jetesës, tuneli i takimeve, salla e operacionit, tuneli i betejës, pusi i ujit, kuzhinë Hoang Cam… Duke ardhur në tunelet Cu Chi, Vizitorët kanë mundësinë të përjetojnë shumë lojëra interesante si qitje me paintball, qitje sportive mbrojtëse, shëtitje me varkë me mjellma, kajak, çiklizëm dhe shëtitje në tunele etj.

Nga qyteti. Ho Chi Minh City ka shumë mënyra që ju të lëvizni në tunele:Nëse merrni autobus, merrni autobusin numër 13 për në Cu Chi, më pas merrni autobusin numër 79 për në tunelet Ben Duoc. Nëse shkoni në tunelet e Ben Dinh, merrni rrugën 13, ndaloni në stacionin e autobusëve An Suong për të marrë itinerarin 122 deri në kryqëzimin Tan Quy, më pas merrni rrugën 70. Nëse shkoni me makinë ose motoçikletë, shkoni në drejtimin An Suong – Autostrada Kombëtare 22, më pas ndiqni tabelat në rrugën për në tunelet Cu Chi. Një mënyrë tjetër më e përshtatshme është që turistët të marrin një makinë turistike të cilësisë së lartë nëpër tunele. Turne Tunele Cu Chi – Gjysmë dite nga Viet Fun Travel.

Shënim: Kur vizitoni tunelet Cu Chi, vizitorët duhet të sjellin bagazhe të lehta, sende të nevojshme si kapele, këmisha me mëngë të gjata, këpucë bata për të lëvizur pa probleme.

*

Figura 2: Turistët praktikojnë gjuajtjen e topave në Tunelet Cu Chi

Klientët Udhëtimi në SaigonNëse dëshironi të mësoni më shumë rreth tuneleve Cu Chi, mund t’i referoheni këtu

Pylli Tra Su Melaleuca është një nga destinacionet e famshme turistike në An Giang. Udhëtimi në An Giang pa vizituar pyllin Tra Su Melaleuca mund të konsiderohet një mangësi. Rruga për në pyllin Melaleuca është shumë e përshtatshme dhe e lehtë për t’u shkuar. Nga qyteti. Ho Chi Minh, Long An, Ca Mau, Can Tho … të gjithë kanë autobusë që vijnë këtu.

Xem thêm :   Review kinh nghiệm du lịch phượt trương gia giới tự túc giá rẻ mới nhất 2020

Nëse dëshironi të udhëtoni me motoçikletë, mund të ndiqni udhëzimet e mëposhtme: nga qyteti Nha Bang në rrethin Tinh Bien, vizitorët ndjekin rrugën provinciale 948 deri në urën Muong Tien, kthehen majtas rreth 5 km në pyll. Nëse hipni në motoçikletë, mund të shkoni në zyrën e biletave dhe në skelë. Sa i përket udhëtimit me makinë, vizitorët duhet të parkojnë jashtë, më pak se 1 km larg, dhe më pas të ecin ose të marrin një taksi me motor nga parkingu në pyll. Duke ardhur në pyll, vizitorët mund të marrin një kanoe ose kanoe për të vizituar pyllin Melaleuca.

Duke ardhur në pyllin Melaleuca, vizitorët mund të vizitojnë me lehtësi, të admirojnë peizazhin dhe të bëjnë foto. Në fund të udhëtimit, vizitorët mund të ndalojnë për të pushuar, për të ngrënë dhe për të pirë… Pylli Tra Su Melaleuca nuk ka shërbim akomodimi, kështu që nëse dëshironi të kaloni natën këtu, mund të lëvizni në rrugën provinciale 948, në drejtim të shtepia.Bang per te qendruar.

Pylli Tra Su Melaleuca është një destinacion i shquar i turneve Ekoturizmi i Vietnamit.

*

Figura 3: Turistët marrin një varkë për të eksploruar pyllin Tra Su Melaleuca – An Giang

Tregu lundrues Cai Rang ndodhet në degën e lumit Hau, në rrethin Cai Rang, rreth 6 km nga qendra e qytetit Can Tho. Nëse merrni një varkë nga Skela Ninh Kieu, mund të zgjasë rreth 30 minuta. Ashtu si shumë tregje të tjera lundruese në Perëndim, Cai Rang Floating Market takohet që nga agimi dhe ndalon rreth orës 8 ose 9.

Njerëzit mblidhen në lumë me anë të varkave, kanove, kanove etj. Zakonisht, çdo varkë do të ketë një shtyllë bambuje (shtyllë bambuje), në të cilën do të varen malli që ka barka. Vizitorët duhet vetëm të shikojnë pemën për të gjetur se çfarë duhet të blejë varka.

I themeluar dhe zhvilluar për më shumë se 100 vjet, tregu lundrues Cai Rang është bërë një simbol tipik turistik i qytetit Ho Chi Minh. Mund Tho. Ky është gjithashtu një nga destinacionet tërheqëse turistike të rajonit jugperëndimor. Kohët e fundit, tregu lundrues Cai Rang u njoh zyrtarisht si një trashëgimi kulturore jomateriale kombëtare.

*

Figura 4: Një grup turistësh që shijojnë një lundrim për të vizituar tregun lundrues Cai Rang

II. Pikat e famshme piktoreske në Vietnamin Qendror

Nëse keni mundësinë të shkelni në Da Nang, mos e humbisni mundësinë për të vizituar tre faltore të famshme Linh Ung, të vendosura në tre vende: gadishulli Son Tra, maja Ba Na dhe mali Ngu Hanh Son. Edhe pse emri është i njëjtë, çdo tempull ka veçoritë e veta unike. Konkretisht:

Linh Ung Pagoda Bai Por Son Tra konsiderohet si “mbretëria e Budës në mes të botës”. Tempulli është larg qendrës së qytetit. Da Nang është rreth 10 km, në një lartësi prej 693 m mbi nivelin e detit. Fagoda spikat me një statujë 67 m të lartë dhe madhështore të Quan The Am Bodhisattva, brenda statujës ka 17 kulla. Vizitorët mund të pushtojnë 17 katet e kullës për të shijuar pamjen panoramike të faltores dhe peizazhit malor më poshtë.Për shkak se ndodhet në një lartësi prej afro 1500 m mbi nivelin e detit, klima në faltoren Linh Ung Ba Na është mjaft e ftohtë. Pra, mos harroni të vishni rroba të ngrohta kur të vini këtu. Faltore ka shumë karakteristika të ndryshme dhe mbresëlënëse si një pemë pishe me tre lloje të ndryshme gjethesh të mbjella para derës së tempullit, pas është një statujë e lartë 27 metra e Duc Bon Su. Duke marrë teleferikun në majën e Ba Na, vizitorët mund ta shohin statujën qartë nga lart. Pagoda Linh Ung Non Nuoc, e njohur gjithashtu si Pagoda e jashtme, ndodhet në Hoa Hai Ward, Ngu Hanh Son District, City. Danang. Tempulli shquhet me një statujë të bardhë të Budës, me shpinën e mbështetur nga mali, përballë tempullit, duke krijuar një pamje madhështore. Këtu, ka gjithashtu një stupa për të adhuruar qindra Buda, Bodhisattva, Arhats… Vizitorët mund të kombinojnë vizitat dhe vizitat në tempull.

Xem thêm :   Điểm Danh 8 Địa Điểm Du Lịch Đồng Tháp Nhất Định Phải Đến Một Lần Trong Đời

Shënim: Kur vizitoni tempullin, mos harroni të visheni me modesti dhe elegante, të respektoni rregullat në tempull dhe veçanërisht të flisni butësisht dhe me edukatë.

*

Figura 5: Statuja 67 metra e lartë e Bodhisattva Avalokitesvara në Linh Ung Pagoda Bai But Son Tra

Mui Ne Sand Dunes ndodhet në Lagjen 5, Mui Ne Ward, Phan Thiet City, Provinca Binh Thuan. Dunat e rërës u formuan shumë kohë më parë, duke u shtrirë në shumë kilometra. Nën ndikimin e gjeologjisë dhe faktorëve të motit si era, shiu etj., forma dhe ngjyra e dunave të rërës ndryshojnë vazhdimisht. Prandaj, duna e re e rërës njihet edhe si dunat e rërës fluturuese.

Rëra këtu ka shumë ngjyra, kryesisht ende të verdhë, fildishi, e kuqe e errët, e kuqe e lehtë… Dunat e rërës Mui Ne janë bërë frymëzim i shumë artistëve, fotografëve dhe piktorëve të rërës. Ky është gjithashtu një atraksion i shquar turistik i qytetit Phan Thiet. Vizitorët në dunat e rërës mund të marrin me qira ski (rreth 20,000 VND / fletë), të marrin me qira një motoçikletë me 4 rrota për të kaluar terrenin (rreth 450,000 VND / makinë / 40 minuta) për të përjetuar në kodrën e rërës fluturuese.

*

Figura 6: Ngasja me motoçikletë jashtë rrugës – një përvojë interesante në dunat e rërës të Mui Ne

Vinpearl Land është një kompleks i famshëm argëtues i kombinuar me vendpushimet vizitore në Nha Trang. Duket se të gjithë duan të kenë mundësinë të shkelin këmbën këtu qoftë edhe një herë. Vinpearl Land ndodhet në ishullin Hon Tre, mjaft i izoluar nga kontinenti. Prandaj, vizitorët mund të vijnë këtu vetëm nga deti, si anije, varka, kano ose të kalojnë me teleferik përtej detit.

Përveç vendpushimeve luksoze, Vinpearl Land ka gjithashtu shumë komplekse që vizitorët të shijojnë, si park ujor, akuariumi, zona e lojërave të brendshme, zona e lojërave në natyrë, rruga tregtare, fshati i lagësht. skena reale, muzikore në ujë… Vinpearl Land Nha Trang me siguri do t’u japë vizitorëve orë argëtimi dhe relaksi me familjen dhe miqtë.

Kur regjistroheni për një turne Turizmi i detit dhe ishullit të VietnamitNëse vini në Nha Trang, vizitorët kanë mundësinë të vizitojnë Tokën Vinpearl – “xhevahiri” i provincës Khanh Hoa.

*

Figura 7: Turistët që argëtohen në Vinpearl Land Nha Trang

III. Vende dhe pamje të famshme në veri

Tempulli i Letërsisë – Quoc Tu Giam është vendi për të adhuruar Konfucin dhe gjithashtu universiteti i parë i Vietnamit. Ky vend tërheq çdo vit një numër të madh turistësh. Tempulli i Letërsisë – Quoc Tu Giam përfshin shumë vepra të ndryshme të vogla arkitekturore. Në të cilin, më i shquari është Khue Van Cac, i cili është zgjedhur si simboli i kryeqytetit Hanoi. Tempulli i Letërsisë – Quoc Tu Giam është i hapur çdo ditë të javës. Oraret specifike janë si më poshtë:

Orari i hapjes në sezonin e nxehtë (nga 15 prilli deri më 15 tetor): nga ora 7:30 deri në orën 17:30. Orari i hapjes në sezonin e ftohtë (nga 16 tetori deri më 14 prill): nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 17:00

Nga qendra e Hanoi, ka shumë mjete për të lëvizur këtu. Mund të arrini në Tempullin e Letërsisë me autobusët 02, 23, 38, 25, 41. Nëse udhëtoni me automjet privat, mund të ndiqni udhëzimet e mëposhtme: duke u nisur nga Sword Lake, ju ndiqni Le Thai To Street, kthehuni në Trang Thi Rruga, shkoni drejt rrugëve Cua Nam dhe Nguyen Khuyen, më pas kthehuni majtas te Tempulli i Letërsisë.

*

Figura 8: Khue Van Cac – simbol i kryeqytetit të Hanoi

Pagoda One Pillar është një destinacion i njohur turistik Hanoi i turistëve vietnamezë dhe të huaj. Nëse keni mundësinë të vini në Hanoi, mos harroni të vizitoni këtë tempull të lashtë. Pagoda Një Shtyllë ka një arkitekturë unike me një strukturë katrore, e vendosur në një shtyllë guri, e rrethuar nga një pellg zambak uji, pjesa e sipërme përbëhet nga një sistem rrasa druri që formojnë një kornizë të fortë për të mbështetur tempullin e ndërtuar sipër. Nga larg, tempulli duket si një zambak uji që ngrihet drejt e nga liqeni, duke u dukur shumë i çuditshëm dhe i veçantë.

Xem thêm :   Top Những Địa Điểm Du Lịch Nhật Bản Phải Đến Một Lần Trong Đời

Një faltore me një shtyllë u ndërtua në vitin 1049, gjatë mbretërimit të mbretit Ly Thai Tong. Gjatë qindra viteve, Pagoda Një Shtyllë është restauruar dhe riparuar shumë herë, por ende ruan shumë karakteristika të vjetra arkitekturore. Pagoda e një shtylle është renditur si një pikë referimi Historike Kombëtare e Arkitekturës dhe Artit dhe është vendosur një rekord vietnamez nga Organizata e Rekordeve të Vietnamit. Ju mund të vizitoni faltoren One Pillar në çdo kohë të vitit. Sidoqoftë, nëse vijnë me rastin e Vitit të Ri Hënor, vizitorët kanë mundësinë të admirojnë zambakun e lulëzuar.

*

Figura 9: Pagoda me një shtyllë është një vepër unike arkitekturore në Hanoi

Fansipan njihet si mali më i lartë në Vietnam dhe gjithashtu më i larti në tre vendet indokineze, kështu që quhet “Çatia e Indokinës” (3,143 m). Për ata që e duan aventurën dhe duan të eksplorojnë, Fansipan është një destinacion ideal turistik. Majën Fansipan mund ta pushtoni me rrugë pyjore ose me teleferik. Shumica e turistëve zgjedhin të marrin teleferikun për shkak të komoditetit dhe shpejtësisë së tij.

Të ulur në kabinën e teleferikut, vizitorët mund të bëjnë lirshëm foto, të admirojnë peizazhin madhështor të vargmalit Hoang Lien Son, malin Ham Rong, të admirojnë luginën e bukur Muong Hoa me fusha të gjelbra me tarraca, larg. Nga stacioni i teleferikut, Vizitorët duhet të ngjisin më shumë se 600 shkallë guri për të arritur në majën e Fansipan. Për lëvizje të përshtatshme si dhe për të mbajtur trupin të ngrohtë, vizitorët duhet të veshin këpucë bata, pallto, shalle, kapele dhe doreza.

Shumë turistë të huaj shkojnë Turizmi i Vietnamit ishte shumë i interesuar dhe donte të kishte mundësinë për të pushtuar këtë majë Fansipan.

*

Figura 10: Turistët përjetojnë teleferikun Fansipan (foto të mbledhura)

Përveç pikave piktoreske të përmendura më sipër; Vietnami ka gjithashtu shumë peizazhe të bukura si Kryeqyteti i Lashtë Hue, Pagoda Tran Quoc, Liqeni i Shpatave, Qyteti i Lashtë Hoi An, faltorja Thien Mu, Shpella Phong Nha, ishulli Nam Du, ishulli Trong Mai, Fshati lundrues Tan Lap, Tregu lundrues Cai Be, etj. Ferma e gjarpërinjve Dong Tam… Pikat piktoreske janë të shpërndara në provincat e Vietnamit. Prandaj, vizitorët në tre rajonet Jug – Qendror – Veri do të zgjedhin lehtësisht destinacionin e duhur të vizitës.

Shih gjithashtu: Letërsia 7 Fjalët e urta për natyrën dhe punën e prodhimit, Libër mësuesi Letërsia 7

Shpresojmë që artikulli i mësipërm të jetë i dobishëm dhe praktik për të gjithë ju. Nëse keni pyetje ose jeni të paqartë në lidhje me destinacionet turistike të Vietnamit, ju lutemi kontaktoni Viet Fun Travel në 1900 6749 ose 028 7300 6749.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 12 Danh Lam, Thắng Cảnh Nổi Tiếng Nhất Ở Việt Nam Lừng Lẫy Thế Giới . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *