Rate this post

Përvoja më e fundit e detajuar e udhëtimit në Hoa Binh 2023: ku të shkoni, ku të qëndroni, çfarë të luani, çfarë të hani, vendndodhjen, distancën, mjetet e transportit. Eksperienca të paharrueshme? Artikulli vijues do të ndajë përvojën. Rishikoni, udhëzuesin më të plotë dhe të detajuar për t’ju ndihmuar të keni një udhëtim efektiv dhe ekonomik.

Po shikoni: Top 8 destinacionet turistike paqësore që ju bëjnë të dashuroheni me shikim të parë

(Rezervim, vilë, makinë, biletë, restorant, fushë golfi, kupon, kombinim, festë, gala, event, konferencë, ekip ndërtimi, paketë turistike turistike 1 / 2 / 3 / 4 ditë çmimi i natës së mirë 2023)

Tabela e përmbajtjes

1. Pasqyrë e Hoa Binh Si të shkoni në Hoa Binh Rishikim i turizmit Hoa Binh- çfarë është atje? Ku duhet të shkojë? Vendet më të bukura Rishikimi i kuzhinës- Çfarë duhet të hani në turizmin Hoa Binh, pjata të shijshme, specialitete që nuk duhen humbur Ku duhet të qëndrojë turizmi Hoa Binh? Hotelet/resortet më të bukura

1. Përmbledhje e Hoa Binh

Hoa Binh është një provincë malore në veriperëndim të vendit tonë. I konsideruar si djepi i kulturës Muong, ka shumë gjëra për të eksploruar. Duke pasur avantazhin e të qenit pranë qendrës së kryeqytetit, me shumë vende malore të egra, misterioze dhe poetike, si dhe pjata të çuditshme me shije të guximshme fshatare malore, Hoa Binh është një destinacion ideal dhe interesant. Shijoni një fundjavë ose një pushim të shkurtër me familja dhe miqtë.

Kur është koha më e mirë për të shkuar në Hoa Binh?

Ju mund të shkoni në Hoa Binh në shumicën e ditëve të vitit, sepse çdo vend ka një kohë të ndryshme të përshtatshme për të udhëtuar. Prandaj, koha e përshtatshme varet nga destinacioni turistik që dëshironi të vizitoni. Nëse dëshironi të admironi skenën e hidrocentralit Hoa Binh që shkarkon ujë të bardhë, duhet të vini në sezonin e shirave. Ju gjithashtu mund të udhëtoni në Hoa Binh gjatë verës nëse dëshironi të largoheni nga nxehtësia e Hanoi për të shkuar në destinacione turistike si Lugina Mai Chau, Thung Nai për të shijuar atmosferën e pastër dhe të freskët.

*

Nëse dëshironi të zhyteni në atmosferën festive, duhet të vini në prill-qershor të kalendarit hënor. Koha kur zhvillohet Festivali i Pagodës Tien (Lac Thuy – Hoa Binh). Për të parë gjithë bukurinë e Lung Van, janari dhe marsi është më ideali. Përveç kësaj, ju gjithashtu shkoni në fund të shtatorit deri në tetor për të admiruar fushat e arta të orizit të Hoa Binh.

Ekziston një shënim i vogël që duhet të shmangni shkuarjen në Hoa Binh në korrik-gusht. Për shkak se është një periudhë me shi të dendur, NH6 për në Hoa Binh është një rrugë e rrezikshme për shkak të rrëshqitjeve të shpeshta të dheut.

Xem thêm :   12 địa điểm du lịch mộc châu tự túc từ a đến z, top 10 địa điểm gây ấn tượng ở mộc châu

Si të shkoni në Hoa Binh?

Trajneri

Sipas disa përvojave të udhëtimit në Hoa Binh, ne kemi përpiluar disa informacione rreth autobusëve që qarkullojnë nga Hanoi në Hoa Binh, ju mund t’u referoheni atyre si:

Binh An autobus: Stacioni i autobusit My Dinh – Binh An, tarifa 47,000, koha e udhëtimit 1.5 orë, nisja në orën 11:00 Ha Autobus hua: Stacioni i autobusit My Dinh – Mai Chau, tarifa 80,000, nisja në 7:50 të mëngjesit me autobus Hai Van Express : Giap Bat – Stacioni i autobusit Hoa Binh, tarifa 100,000, nisja në orën 19:15, autobusi Hung Thanh: 162B Tran Quang Khai (Hanoi) – Hoa Binh, tarifa 140,000, nisja në orën 19:00, koha e udhëtimit 60,00 ditë më parë.

Motoçikletë

Duke qenë se distanca e udhëtimit nuk është shumë e largët, zgjedhja e një motoçiklete është gjithashtu mjaft e përshtatshme dhe zgjidhet nga shumë të rinj që e duan udhëtimin në shpinë, të përshtatshëm dhe të aftë për të përjetuar rrugët dhe peizazhet gjatë rrugës, veçanërisht me arinjtë. Dhe çfarë mund të ishte më mirë se një grup miqsh?

Rishikimi i turizmit Hoa Binh – çfarë ka? Ku duhet të shkojë? Vendet me te bukura

1. Thung Nai Hoa Binh

Duke ardhur në Thung Nai, do të admironi bukurinë e liqenit të gjelbër, përroin e lezetshëm Trach, shpellën Thac Bo dhe ishullin e mullinjve me erë duke krijuar një skenë që prek njerëzit. Duke ardhur në Thung Nai, duke qenë në gjendje të uleni në një varkë në lumin Da dhe të admironi peizazhin këtu, nuk ka asgjë më të mrekullueshme se dikush që duhet të pushojë dhe të largojë lodhjen e jetës së përditshme.

*

2. Mai Chau

Nuk ka më mohim, Mai Chau është vendi më i famshëm kur bëhet fjalë për Hoa Binh. E vendosur në perëndim të provincës Hoa Binh, Mai Chau tërheq shumë turistë për shkak të eksitimit që sjell ky vend gjatë udhëtimit të zbulimit, nga qafat e thepisura, duke parë poshtë janë pemët e mëdha që notojnë në qiell. , fshatrat e thjeshtë etnikë apo te fushat e orizit, luginat poetike të luleve dhe gjithashtu kuzhina malore ka një shije të çuditshme por tërheqëse.

*

3. Burimi mineral Kim Boi

Kim Boi Hoa Binh është me të vërtetë një vend që të gjithë e duan në dimër. Kur i ftohti përshkon vendin tonë. Ndjenja e të qenit i zhytur në një burim të pastër mineral të nxehtë. Dhe ngrohtësia është ndjenja më e mrekullueshme sepse ju bën të relaksoheni plotësisht dhe të pëlqeni të largoheni nga ankthi dhe depresioni.

*

4. Lugina e Ba Khan

Turistët e Hoa Binh që kalojnë nëpër Thung Khe ndalojnë në rrëzë të kalimit. Do të zbuloni menjëherë një Ba Khan soditës të zhytur në një det magjik mjegull si një tokë e çuditshme. Lugina Ba Khan është e mbushur me pemë bambuje dhe pavarësisht nga numri i turistëve që dynden çdo vit. Por shtëpitë këtu ruajnë ende tiparet tradicionale të popullit Mai Chau. Parë nga lart, shtëpitë janë të mbuluara nga bambu pylli dhe pemë me vetëm një çati të thjeshtë dhe të bukur si një poezi.

*

5. Nëntë ujëvara Tu Son

Nëntë ujëvara Tu Son është e vërtetë për emrin e saj, ka 9 ujëvara. Çdo ujëvarë ka bukurinë e saj unike, unike dhe të përziera së bashku. Për ata që janë të apasionuar pas trekking, ky vend me siguri do të tërheqë. Sepse do të keni mundësinë të shëtisni në pyllin e lashtë me hapësirë ​​poetike dhe ajër të pastër.

*

6. Mushkëritë Van Hoa Binh

Ky vend me pamje fantastike gjatë gjithë vitit i mbuluar me re bën që shumë turistë të vijnë për ta vizituar. Ky është vendi më i lartë i Muong Bi dhe krahasohet me çatinë e Muong.

*

7. Kalimi i Thung Khe

U shfaq në videoklipin e këngëtares Bao Anh, Thung Khe pass, i njohur edhe si kalimi i bardhë. Ky vend është kthyer në një destinacion të famshëm check-in për të rinjtë. Me kthesat e rrezikshme të rrethuar nga mjegulla, Thung Khe Pass është një destinacion i preferuar për aventurierët që duan të eksplorojnë dhe aventura.

*

Rishikimi i kuzhinës- Çfarë duhet të hani në turizëm Hoa Binh, pjata të shijshme, specialitete që nuk duhen humbur

1. Oriz lami

Com lam është një pjatë e njohur e çdo populli të pakicës etnike. Por për të thënë se një vend ku kjo pjatë është më e famshme është në Hoa Binh. Kjo pjatë është bërë jo shumë e bezdisshme, madje edhe klientët mund ta bëjnë atë. Sepse thjesht vendosni orizin në një tub bambu të ri dhe piqeni në prush derisa të piqet, pastaj shërbejeni me kripë susami, mish derri të pjekur në skarë… Kjo pjatë është shumë e thjeshtë dhe shija e saj është mjaft e butë, por gjëja më interesante është ta hani në në mëngjes.Tymi që del nga zjarri apo ajri i freskët në malësi do t’ju bëjë të mbani mend përgjithmonë.

*

2. Oriz ngjitës malor

Orizi ngjitës i lartë është një lloj orizi ngjitës që njerëzit tajlandez shpesh e rritin në fushat me tarraca të luginës në Hoa Binh. Njerëzit këtu përdorin këtë pjatë ngjitëse me oriz për ta trajtuar sa herë që vjen një mysafir. Tërheqja e kësaj pjate qëndron në ngjyrën dhe shijen e shkëlqyeshme të orizit ngjitës. Me aromën e orizit ngjitës që nxiton, konsumatorët duan ta shijojnë atë menjëherë.

*

3. Mish derri Muong

Derrat Muong kulloten në pyll, hanë vetëm bimë dhe nuk hanë ushqime industriale si mish derri normal, kështu që mishi është i fortë, i dobët, me pak yndyrë, mjaft aromatik dhe i ëmbël. Nëse udhëtoni për në Hoa Binh, absolutisht nuk duhet të injoroni pjatat me shije malore, specialitete të njerëzve të këtij rajoni malor veriperëndimor.

*

4. Mish derri turshi

Jo si pjatat me mish të thartë në rajone të tjera. Mishi i derrit turshi Hoa Binh ka shijen e gjithë natyrës këtu. Çdo gjethe banane e pyllit pastrohet dhe më pas nxehet në zjarr, duke fshirë shtresën e qymyrit. Rreshtoni pjesën e poshtme të tenxheres së bërë nga bambu ose tapë dhe më pas përhapni mishin. Kur vendosni mishin në tenxhere, duhet të mbani mend se çdo shtresë mishi duhet të lyhet me një shtresë orizi të pjekur dhe kripë të pjekur. Bëni këtë me radhë derisa mishi të mbushet, më pas mbylleni kapakun, ruajeni mishin në papafingo ose në zonën përreth sobës me dru. Vini re, që mishi të ketë një shije natyrale të thartë, nuk mund të harroni të marinoni mishin e derrit me maja me gjethe të egra dhe oriz të pjekur të grirë.

Xem thêm :   Bài giảng e - bài giảng điện tử toán học 10

5. Fidanet e tharta të bambusë të gatuara me pulë

Lastarët e thartë të bambusë të gatuara me pulë janë një pjatë shumë e përshtatshme për mot të nxehtë. Sepse shija e thartë e fidaneve të bambusë do t’i bëjë sythat e shijes tuaj të ndjehen disi rehat. Pula Lac Son dhe lastarët e freskët të bambusë janë dy specialitete të famshme të Hoa Binh, njerëzit këtu kombinojnë me mjeshtëri dy përbërës tipikë të kësaj toke për të krijuar një pjatë me një shije harmonike – fidanët e bambusë, pulë të thartë. Shijoni lëngun e thartë dhe të thartë të aromatizuar me fidane bambuje, leopardë yndyrorë dhe lëng pule; Nuk ka asgjë më të mirë se të marrësh një kafshatë pule aromatike dhe të përtypur (jo e yndyrshme si pula industriale), ndonjëherë duke marrë disa fara më shumë pasionante.

*

6. Role me gjethe grejpfruti

Rrotullat e pranverës me gjethe pomelo janë një specialitet i famshëm që nuk është më pak se orizi Lam në tokën Hoa Binh. Në pamje të parë, nuk duket pak si rrotat e pranverës. Megjithatë, sapo ta shijoni, do ta vini re menjëherë ndryshimin. Ndryshe nga mbushja e cila bëhet nga mishi i grirë i gjetheve të guavas, rrotullat e gjetheve të pomelos të njerëzve Hoa Binh janë bërë nga copa mishi në formë plumbi të kalitura me pak salcë peshku dhe qepë të thata, më pas të mbështjellura me gjethe pomelo dhe të pjekura në skarë me bambu. darë.. Derri i derrit gërryes në prush ngjall një aromë të shijshme mishi me një aromë delikate natyrore nga gjethet e grejpfrutit dhe kapëset e bambusë.

*

7. Kanaçe verë

Ardhja në Hoa Binh pa shijuar shijen e verës Can Dang është e hidhur, e thartë dhe e ëmbël. T’i bësh njerëzit “të magjepsur” konsiderohet sikur ata të mos kenë ardhur në këtë tokë veriperëndimore. Vera e kanaçeve shpesh pihet këtu gjatë festave ose sillet për të argëtuar mysafirët.

*

Ku duhet të jetë turizmi Hoa Binh? Hotelet/resortet më të bukura

1. SERENA Resort Kim Boi (Hoa Binh)_ resort + banjë me minerale të nxehtë japoneze Onsen

Frymëzuar nga natyra dhe kultura e veriperëndimit, Serena Resort Kim Boi është ndërtuar nga materiale afër natyrës si çati prej kashte, dysheme druri, guri dhe bambu, duke sjellë një bukuri fshatare dhe të thjeshtë. Serena Resort është fjalë për fjalë – një vend për t’u kthyer në natyrë.

Xem thêm :   Giải Mã Số Xe - Ý Nghĩa Biển Số Xe Theo Phong Thủy

Me një sipërfaqe prej 30 hektarësh dhe 136 dhoma cilësore, Serena Resort Kim Boi është resorti më luksoz në provincën Hoa Binh, jo shumë larg qendrës së Hanoi, vetëm dy orë me makinë deri në Hoa Binh.

Mysafirët mund të shijojnë pamjen mahnitëse të fushave të orizit ose të zhyten në banjën me ujë të nxehtë mineral Kim Boi. Resorti ka gjithashtu burime të nxehta Onsen, një dhomë me avull dhe një pishinë.

*

2. Resort Mai Chau Ecolodge- vendpushimi i bukur dhe i famshëm për check-in

E vendosur në majë të një kodre private në fshatin Na Phon, është streha më e mirë e Mai Chau me pamje mahnitëse të fushave të harlisura të orizit dhe maleve smeraldi të mbuluara me re. Të frymëzuar nga natyra, ne e ndërtojmë bujtinë për të qenë një vendstrehim simpatik dhe i qetë, duke u ofruar mysafirëve një shans për të harruar shqetësimet e jetës së përditshme dhe për të shijuar më të mirën që Mai Chau ka për të ofruar.

*

3. Resorti Mai Chau Hideaway – vendndodhja më e lartë e kontrollit, pamja më e mirë e liqenit

E vendosur në mënyrë paqësore mes natyrës së gjelbër të maleve të egra veriperëndimore. Mai Chau Hideaway Hoa Binh është resorti i parë i ndërtuar në buzë liqenit të Hoa Binh. Duke ardhur në Mai Chau Hideaway, vizitorët do të zhyten në qetësinë dhe do të pushojnë me ajrin e pastër dhe të pastër të liqenit, pemët e gjelbra dhe natyrën malore.

*

4. Ohara Villas dhe Resort Hoa Binh- resort i sapohapur, i bukur

Vila Ohara dhe vendpushimi Hoa Binhështë një kompleks vilash resorti luksoz i nxjerrë nga kuintesenca e arkitekturës japoneze e investuar dhe shfrytëzuar nga Viet Nhat Resort Investment Sh.A. E vendosur në periferitë perëndimore të Hanoi, Ohara vila & resort janë vetëm rreth 1 orë larg qendrës së qytetit. Zotëroni një vendndodhje kryesore. Resorti Ohara ka një sipërfaqe deri në 10 hektarë që ndodhet rrëzë malit të Vien Nam dhe pranë ujëvarës Thang Thien. Dy destinacione turistike po pëlqehen nga turistët dhe investitorët e huaj.

*

5. Një Lac Eco Farm & Hot Spring- resort + mineral i nxehtë standard japonez Onsen

Një fermë Eko Lac dhe burim i nxehtë Zhytuni në hapësirën e ftohtë dhe ëndërrimtare të natyrës. Me një model turistik resorti të projektuar në mënyrë shumë harmonike dhe delikate, duke ndihmuar vizitorët të harmonizohen plotësisht me natyrën. Një Resort Lac do t’ju sjellë një ndjenjë relaksi dhe paqeje siç sugjeron emri i tij.

Shihni gjithashtu: Zgjidhja e matematikës 7 Mësimi 9 Faqe 12, Mësimi 9: Dhjetorët e fundëm

*

Më sipër janë disa përvoja kur udhëtoj për në Hoa Binh që dua t’i ndaj me ju. Shpresoj se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë për udhëtimin tuaj të ardhshëm në Hoa Binh.

Nëse keni nevojë të kontaktoni hotelin, resortin, vilën me çmim të mirë. Në Hoa Binh, ju lutemi kontaktoni numrin e telefonit më poshtë. Faleminderit që gjetët kohë për të lexuar këtë artikull!

(Dhomë rezervimi, vilë, makinë, biletë, restorant, fushë golfi, kupon, kombinim, festë, gala, event, konferencë, ndërtim ekipi, paketë turistike turistike 1 / 2 / 3 / 4 ditë çmimi i natës së mirë 2023)

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 8 Địa Điểm Du Lịch Hoà Bình Khiến Bạn Yêu Ngay Từ Cái Nhìn Đầu Tiên . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *