Rate this post

Turneu i Vitit të Ri Sapa 2022 nuk është asgjë e re, çdo stinë është e bukur kur vjen në Sapa, por kur vini këtu në festën e Tet, keni mundësinë të zbuloni shumë festivale të mëdha të Veriut.

Po shikoni: Turizmi Sapa për Vitin e Ri Hënor 2022

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të zbuloni më shumë veçori unike në kulturën e grupeve etnike që jetojnë në Sapa. Në vijim VNTOUR Udhëtim Unë do të ndaj përvojën time të udhëtimit në Tet në Sapa që ju të dini më shumë për këtë vend!

Moti dhe klima Sapa gjatë Vitit të Ri Hënor

Temperatura e Sapës gjatë festave Tet është zakonisht rreth 10-20 gradë Celsius, dita mund të jetë gjithashtu me diell, por ajri është ende i ftohtë dhe nata është e ftohtë.

Për shkak se terreni këtu është i lartë në male, është vendi i parë që merr ajrin e ftohtë nga Veriu, kështu që pothuajse çdo vit Sapa është shumë e ftohtë gjatë Tet. Është edhe për shkak të motit që nëse jeni me fat do të shihni borë

Me çfarë mjetesh do të udhëtoni në Sapa?

Shkoni me tren: Nga Hanoi në Sapa, do t’ju duhet të uleni në tren për të paktën 8 orë dhe tarifa varet nga lloji i sediljes ose shtratit që zgjidhni. Tarifa mesatare e trenit për në Sapa nga Hanoi do të jetë rreth 150k – 600k/kohë dhe ju do të niseni nga stacioni Tran Quy Cap. Ju duhet të shkoni natën në mënyrë që të mund të arrini Sapa herët në mëngjes dhe gjithashtu mund të flini natën në tren.

Vetë drejtimi: Aktualisht, autostrada Hanoi – Lao Cai është hapur, kështu që ju mund të vozitni vetë Sapa Është një çështje mjaft e shpejtë dhe e lehtë. Kjo distancë nga Hanoi në Lao Cai është shkurtuar nga 7 orë në vetëm 3.5 orë, por gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje për të vëzhguar dhe për të ecur brenda shpejtësisë së lejuar.

Vende argëtuese dhe peizazhe të bukura në Sapa kur udhëtoni gjatë Tet

Bukuria e Sapa Kur Vit i ri hënor ende në mjegullën e brishtë të mëngjesit të hershëm që mbulon gjithë tokën dhe qiellin, të ndërthurura me rrezet e para të dritës së diellit. Në pranverë, ka shumë lagështi në ajër, kështu që çdo mëngjes do të shihni gjithçka të fshehur në mjegullën e bardhë.

Në këtë kohë, dielli fillon të lindë, mjegulla zbehet gradualisht dhe peizazhi i Sapës që shfaqet gradualisht do të shfaqet jashtëzakonisht unik. rezervoni një turne të lirë sapaNë festën e Tet, duhet të planifikoni dhe rezervoni një turne sa më shpejt të jetë e mundur.

Maja e malit Fansipan

Maja e malit Fansipan do të jetë një vend ku mund të shijoni pamjen panoramike të Sapa-s dhe Lao Cai-t në mënyrën më gjithëpërfshirëse dhe të bukur, ndaj nuk duhet ta humbisni patjetër. Duke ardhur në çatinë e kësaj Indokine, nuk do t’ju duhet më të pyesni veten nëse duhet të shkoni në Sapa për Vitin e Ri Hënor, sepse përgjigja do të jetë padyshim vetëm një. Për shkak se temperatura është gjithmonë më e ulët në majë të malit sesa në fund të malit, duhet të mbani mend që të pajiseni me rroba të ngrohta.

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Mộc Châu Tự Túc 2023 Đầy Đủ Không

Mali i Ham Rong

Është një vend për të shkuar Turneu i Vitit të Ri Sapa 2022me shumë peizazhe të bukura si kopshti i orkideve 1, kopshti i orkideve 2, oborri i reve ose porta e qiellit dhe stacioni i mikrovalës.

Kur ngjiteni në majën e malit Ham Rong, do të kaloni me radhë nëpër zonat e mësipërme të vizitës dhe më mbresëlënësja është ndoshta kopshti i orkideve me shumë lloje orkidesh shumëngjyrëshe.

Bashkohuni me festivalet speciale në fillim të vitit në Sapa

Në fillim të vitit, festivale mbahen në të gjithë vendin dhe në Sapa, kështu janë edhe minoritetet etnike këtu. Në këtë kohë, atmosfera bëhet më e gëzueshme dhe e gjallë kur njerëzit vijnë në shtëpitë e njëri-tjetrit për të ngrënë, pirë, festuar dhe marrë pjesë në festivale të tilla si:

Festivali Roong Pooc i njerëzve Giay: Organizuar në ditën e Dragoit në muajin e parë hënor dhe në luginën Muong Hoa
Festivali Gau Tao i H’mong: Mbahet në ditën e 11-të të muajit të parë hënor çdo vit për t’u lutur për fat dhe fat të mirë.
Festivali në terren: zhvillohet në komunën Ban Ho në ditën e 8 të Tet çdo vit
Përveç festivaleve të famshme dhe destinacioneve turistike të përmendura më lart, mund të vizitoni edhe disa pika të tjera piktoreske në Sapa si ujëvara e argjendtë, ujëvara e dashurisë, fshati i maceve…

Çfarë duhet të hani – ku të shkoni kur udhëtoni në Sapa gjatë Tet?

Duke ardhur në Sapa me rastin e Vitit të Ri Hënor, duhet të mbani mend të mos harroni të shijoni pjatat e veçanta këtu si mishi i buallit në kuzhinë, Thang Co, salmon i nxehtë dhe nënsqetullat e derrit, fidanet e bambusë, macja e lakrës ose peshku i përroit, lastarët e bambusë, orizi i thartë dhe i thartë…

Pa në ditën e fundit të dimrit – Përvoja e vetë-mjaftueshme e udhëtimit

Në festën e Tet duhen shijuar specialitete sapa

Nëse nuk i njihni restorantet e shijshme në Sapa që duhet t’i shijoni kur udhëtoni në Tet, ju lutemi referojuni këtij artikulli për adresën e restoranteve dhe restoranteve të specializuara në Sapa!

Më sipër do të jetë udhëzuesi i udhëtimit Tet në Sapa që duhet të ruani për të pasur një udhëtim të qetë dhe shumë kujtime. Nëse keni pasur ndonjëherë përvojën e shkuarjes në Sapa gjatë Vitit të Ri Hënor, gjithashtu mund të lini një koment për të gjithë duke komentuar më poshtë, nëse dikush ka ndonjë pyetje në lidhje me udhëtimin në Sapa gjatë Tet, na dërgoni pyetjet tuaja dhe ne do t’u përgjigjemi atyre. për ty.

=> Rezervoni tani: turne i lirë sapa Tet

Fjalët kyçe që po kërkoni: turne i lirë Sapa Tet, Rezervimi i turneut Tet Sapa, çmimi i turneut në Tet Sapa, Turi sapa i Vitit të Ri Hënor, Turi Sapa për pushime Tet 2022
-14%

*

Versioni Sin Suoi Ho i Vitit të Ri Hënor 2024 Automjeti:Makinë Çmimi:2,990,000 VND2,550,000 VND Nisja nga:Hanoi Qëndroj:Hotel 3* Fillo:M1/1 – 3/1 Viti i Ri Hënor & M3 – 5 Viti i Ri Hënor Koha:3 Ditë 2 Net Rezervoni një turne

E vendosur në veriperëndim të Vietnamit, jo shumë larg kufirit me Kinën, është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar. i vendosur mes maleve të bukura dhe i rrethuar nga fusha të gjelbërta me tarraca. Edhe pse peizazhi është i bukur, ai është gjithashtu i famshëm për kulturën e tij magjepsëse. Fshatrat e vegjël të shpërndarë nëpër faqet e kodrave janë shtëpia e një game të gjerë minoritetesh etnike, secila me zakonet dhe kulturën e vet të pasur së bashku me bukurinë e natyrës malore. Edhe pse vendndodhja e tij e largët e bën pak të vështirë arritjen, ai është gjithashtu një vend që ka ruajtur bukurinë e tij të pasur dhe trashëgiminë e pasur kulturore për një kohë të gjatë. Le të planifikojmë së bashku për të eksploruar këtë vend!

Xem thêm :   Kinh Nghiệm Du Lịch Đà Lạt 2022 Hấp Dẫn Nhất Hiện Nay, Kinh Nghiệm Du Lịch Đà Lạt 2022 Từ A

DITA 1 : HANOI – LAO CAI – SAPA (Drekë, Darkë)

6:00 e mëngjesit: Makina dhe HDV ju marrin në pikën e takimit për t’u nisur për në Sapa në autostradën Hanoi – Lao Cai.

Ora 11:30: Hani drekë në një restorant lokal. Udhërrëfyesi i turneut bën procedurat e check-in për grupin.

Pasdite ora 14:00: Vizitorët për të vizituar: Porta e Qiellit Duke qëndruar në këtë vend, ju mund të zmadhoni në luginën e madhe poshtë me fusha të blerta, rrugën lart e poshtë Phong Tho (Lai Chau) – Sapa (Lao Cai), në distancë është Ujëvara e Argjendtë. – një nga 10 më të bukurat ujëvarat në Lao Cai, gjithmonë të kërkuara nga të rinjtë për t’i zbuluar.

Ju mund të zgjidhni të vizitoni zonën turistike Dragon Cloud Glass Bridge për të përjetuar një urë unike xhami në Sapa. Shijoni duke admiruar bukurinë dhe madhështinë e vargmalit malor Hoang Lien Son. (Nuk përfshin biletat për urën e qelqtë)

16:30: Ju ktheheni në hotel.

E errët ora 19:00: Ju keni darkë në restorant me specialitete që përmbajnë male të guximshme veriperëndimore. Pas darkës, ju jeni të lirë të eksploroni tregun e natës këtu me rrugët e ushqimit plot me pjata tërheqëse, rrugët që shesin brokadë shumëngjyrëshe. Ose bredh lirshëm, shijoni mish të pjekur në skarë, misër të pjekur në skarë, vezë të pjekura në skarë, pini një gotë me musht molle aromatik në atmosferën e ftohtë këtu do t’ju sjellë ndjesi komode dhe të paharrueshme. (Kosto me shpenzimet tuaja).

DITA 2: SAPA – Ishulli O Quy Ho – SUOI ​​HO BINH – Ujëvara HEART (Mëngjes, drekë, darkë)

E ndritshme 06:00: Ju zgjoheni herët, shijoni ajrin e pastër dhe shijoni mëngjesin në hotel.

07:00: Makina dhe guida turistike ju marrin dhe nisen për në Lai Chau. Gjatë rrugës, ju pushtoni një nga “Katër majat e mëdha”“Më i famshmi i Vietnamit – Kalimi O Quy Ho – I quajtur King of Northwest Pass, me një lartësi prej më shumë se 2000 m mbi nivelin e detit me shpate të pjerrëta, mëngë gjarpëruese, ju jep një përvojë jashtëzakonisht interesante. Grupi bëri fotografi për suvenire.

Më pas, Ju hipni në autobus për të vazhduar udhëtimin Kënga e Suoi HoNjë fshat i turizmit komunitar ndodhet rreth 30 km nga qyteti Lai Chau, në një lartësi prej 1500 m. Fshati është shtëpia e më shumë se 100 familjeve Hmong. Edhe pse sapo është futur në zhvillimin e turizmit, Sin Suoi Ho ka pushtuar edhe të ftuarit më të përpiktë me mënyrën shumë metodike, profesionale të turizmit dhe mikpritjen e banorëve të fshatit.

së parisë pariH45: Ha dreke Shijoni pjatat tipike të popullit H’mong, të cilat përgatiten me përpikëri dhe profesionalizëm.

Pasdite së pari3H30: Vizitorët në:

Versioni njerëzor Mong Sin Suoi Ho – Në gjuhën Hmong do të thotë “Rrjedha e Artë”: me shtëpi me mure, kopshte orkide, kopshte të shkëlqyera pjeshke. Shijoni ajrin e freskët të fshatit, pushtoni rrugën nëpër pyllin e vjetër, kaloni nëpër fushat aromatike me kardamonë përgjatë fshatit për të admiruar bukurinë e fshatit. Zemra bie konsiderohet zemra e fshatit Sin Suoi Ho.

Xem thêm :   soi cầu giải mã mn

së pari6ora 00: Rreth Homestay, check-in falas Pamje e bukur në tokën e lartë të lirë të çdo ndërtese, veçanërisht pamja e skenës në akomodimin e kooperativës.

ora 18:00: Hani darkë me specialitete rajonale.

E errët 19:30: Pas darkës, mund të ndërveproni me fëmijët e fshatit në mënyrë që ata të ndezin një zjarr së bashku për të pjekur misër, patate, për të pirë çaj kardamom dhe për të bërë shkëmbime kulturore (shpenzimet përjashtohen). Ju do të shijoni flautin, vallja e djemve dhe vajzave do të pushtojë zemrat e fshatit këtu. Fjetja në shtëpi Sin Suoi Ho.

DITA 3: ACT PUSAMCAP – SAPA – HANOI (Mëngjes, Dreka)

E ndritshme 06:30: Zgjohesh, ha mëngjes dhe del jashtë. Më pas, makina ju merr për të vizituar:

Shpella Pusamcap: Rreth 6 km nga qyteti Lai Chau, në rrugën provinciale 129 që lidh qytetin Lai Chau me rrethin Sin Ho, kompleksi i shpellave Pusamcap është gati 600 ha i gjerë, i cili konsiderohet si “Northwest De Nhat Dong”. Ju do të zhyteni në një sistem shpellash të pacenuara që rikrijojnë malet dhe pyjet veriperëndimore.

dhjetëora 00: Ju hipni në autobus për t’u nisur për në Hanoi.

12:00: Dreka në grup në restorantin e qytetit.

Pasdite së pari3H00: Makina për të transferuar në qytetin e Hanoi. Në kthim, grupi u ndal për të pushuar, për të shijuar specialitete vendase dhe për të blerë dhurata për të afërmit.

6:30 pasdite: Kthimi në Hanoi. Përfundoni udhëtimin. Makina e çon grupin në pikën e takimit për të përfunduar programin, shihemi në udhëtimet e mëposhtme.

ÇMIMIGURTAPAKETA N NGA: 2,550,000 VND / VETËM 01 pax(Çmimi vlen për grupet)

CILAT PËRFSHIJEN:

Transport makinerish të gjeneratës së re sipas programit
Udhërrëfyes turistik gjatë gjithë rrugës, entuziast dhe i përgjegjshëm Bileta për 1 vizitë në të gjitha atraksionet 04 vakte kryesore x 120,000 VND/paks, 01 mëngjes 30,000 VND/paks dhe 01 mëngjes bufe për mysafirët Hotel Sapa
Qëndroj:Sapa : Hotel Sapa Lodge 3* ose ekuivalente, 2 dhoma standarde për mysafirë. Një mashkull/femër beqar që fle në dhomën 3.Lai Chau: ShtëpiSversion manual Sin Suoi Ho standarde pushime kolektive, e pastër, e bukur.

Shih gjithashtu: Në natyrë Ag ka 2 izotope 10744 Ag (56%), Në ​​natyrë Ag ka dy izotope

ka dhomë standarde të pavarurSigurimi i udhëtimit me standard ndërkombëtar (kompensimi maksimal është 20,000,000 vnd/rast).

CMIMI NUK PËRFSHIN:

Shpenzime personale sipas kërkesës, pije gjatë vakteve dhe gjatë itinerarit 10% TVSH Këshillë për udhërrëfyesin dhe shoferin
Shtesë për dhomën standarde 4 persona/dhomë në fshatin Sin Suoi Ho 150,000 vnd/paks

ÇMIMI PËR FËMIJËT:

Nën 05 vjeç falas, ha me prindërit. Shfaqet shërbimi me vetëpagesë Nga 05 – nën 09 vjeç është 50% e çmimit të të rriturve. ½ vakte fjetje me prinderit Nga mosha 09 vjec e lart aplikohet cmimi per te rritur, sherbim i plote si te rritur
Vetëm 1 fëmijë për familje është falas. Fëmija i dytë tarifohet 50% të çmimit të të rriturve.

Shënim: Orari mund të ndryshojë rendin, por gjithsesi siguron të gjitha atraksionet sipas programit!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tour Du Lịch Sapa Tết Nguyên Đán 2022 Chi Tiết Từ A, Du Lịch Tết Âm Lịch Hà Nội . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *