Rate this post

Pyetje: “Përshëndetje, vëllezër dhe motra. Unë jam Van, student në Universitetin Kombëtar të Arsimit Da Nang. Thuhet se Ly Son krahasohet me Maldivet e Vietnamit. Pra, dua të vij këtu një herë për të admiruar bukurinë e saj, por nuk e di sa kilometra nga Da Nang në Ly Son? Si lëviz? Mezi pres të marr këshilla dhe të ndajmë përvoja nga ata prej jush që kanë shkuar më parë. Unë dua t’ju falënderoj!” (Hoang Van – Da Nang)Përgjigje: Përshëndetje Hoang Van, jemi të kënaqur që na dërguat pyetjen tuaj. Në artikullin vijues, unë do t’i përgjigjem pyetjes se sa kilometra nga Da Nang në Ly Son dhe do t’ju jap disa përvoja më të sigurta të udhëtimit në ishullin Ly Son.

Po shikoni: Përvoja e udhëtimit të Ly Son 2022: gjithçka e vetë-mjaftueshme nga a

*

*

Hyrje në turizmin e ishullit Ly Son – një destinacion ideal për njerëzit me pluhur
Ishulli Ly Son është i vetmi distrikt ishullor në provincën Quang Ngai, i vendosur në verilindje dhe rreth 15 milje detare nga kontinenti. Ishulli Ly Son njihet gjithashtu me një emër më intim dhe fshatar se Cu Lao Re sepse ka shumë pemë ré në ishull.Distrikti i ishullit Ly Son përbëhet nga tre ishuj: ishulli i madh, ishulli Be dhe ishulli Mu Cu. Ishulli i madh, i njohur gjithashtu si Cu Lao Re, është qendra e Ly Son me një dendësi të ndryshme të popullsisë. Ishulli Be, i njohur edhe si An Binh Island, Ishulli Mu Cu në Lindje është pothuajse i pabanuar.Ishulli Ly Son është një tokë e zhytur në traditën patriotike dhe solidaritetin e kombit tonë. Që nga kohërat e lashta, çdo ditë ka anije që dalin në det për të peshkuar kupat dhe në të njëjtën kohë mbrojnë sovranitetin e detit dhe ishujve të vendit. Blloqet e komunitetit në ishull duke përfshirë Sa Huynh, Champa dhe Vietnamese kanë qenë të lidhura ngushtë me formimin, zhvillimin dhe ruajtjen e vlerave kulturore edhe sot e kësaj dite.

*

——Reklamim——

*

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të zgjidhni të udhëtoni me mjete të tjera:Për në Ly Son me autobus: nga qendra e Da Nang, mund të kapni çdo autobus për të shkuar në Ly Son. Zbrisni në Sa Ky Port. Ju mund të zgjidhni vetë kompanitë me reputacion të autobusëve të fjetjes si Phuong Trang, Mai Linh me një çmim biletë prej 370,000 VND/personi. Të shkoni me tren: ky është gjithashtu mjeti i zgjedhur për shumë njerëz kur udhëtojnë nga Da Nang në Da Nang. Ly Djali. Nëse zgjidhni të udhëtoni me tren, duhet të zgjidhni trenin e unifikuar SQ ose SE. Treni SE1 mbërrin në Quang Ngai në orën 13:23 çdo ditë dhe treni SE5 mbërrin në Quang Ngai në orën 4:23 të mëngjesit. Duhet t’i kushtoni vëmendje kohës së trenit për të mos humbur itinerarin. Ju do të blini një biletë për në Quang Ngai në stacionin Da Nang. Pasi të zbrisni nga treni në stacionin Quang Ngai, mund të merrni një taksi me motoçikletë ose taksi për në portin Sa Ky. Përveç kësaj, mund të zgjidhni një aeroplan ose një taksi pako për të lëvizur nëse keni shumë para. Megjithatë, sipas Eksperienca e dobishme e udhëtimit në ishullin Ly Son duke udhëtuar me motoçikletë ose makinë vetë-drejtuese është zgjidhja më e përsosur për udhëtimin e ne të rinjve. Vetëm duke qenë proaktivë gjatë rrugës mund të zbulojmë të gjitha bukuritë e fshehura në tokë dhe njerëzit këtu. Për ata prej jush që janë pak keq në gjetjen e rrugës si unë, është më mirë të sillni një hartë rrugore nga Da Nang në Ly Son.
Distanca nga rrethi i ishullit Ly Son në njësitë e tjera administrative
Qyteti Quang Ngai është rreth 52 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Ba To është rreth 110 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Binh Son është rreth 53 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Duc Pho është rreth 99 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Minh Long është rreth 79 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Mo Duc është rreth 77 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Tu Nghia është rreth 58 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Tra Bong është rreth 85 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Tay Tra është rreth 122 km nga ishulli Ly Son
Distrikti Son Tinh është rreth 56 km nga ishulli Ly Son
Distrikti Son Tay është rreth 124 km nga ishulli Ly Son
Distrikti Son Ha është rreth 93 km nga ishulli Ly Son
Rrethi Nghia Hanh është rreth 66 km nga ishulli Ly Son
Disa shënime kur udhëtoni në ishullin Ly Son
Kur duhet të udhëtoni në ishullin Ly Son? Kur udhëtoni në ishullin Ly Son, përveçse të mësoni për distancën nga Da Nang në Ly Son sa kilometra, sipas përvojës së dobishme të udhëtimit në ishullin Ly Son, koha më e mirë për të ardhur në Ly Son është nga qershori deri në tetor. Në këtë kohë, nuk ka shi në verë, deti blu i kthjellët është i përshtatshëm për not, not… Nëse dëshironi të përzieni me hudhrën, ejani në Ly Son në mes të shtatorit. Sidomos, në lagjen e ishullit Ly Son në 18-20 Mars të kalendarit hënor çdo vit, ka një ceremoni për t’u lutur për ushtarët e Truong Sa, kështu që nëse mund të organizoni kohë dhe punë, mund të vini të merrni pjesë dhe të përjetoni.
Disa vende të famshme turistike në ishullin Ly Son
To Vo Gate: Ku të shkoni kur udhëtoni në ishullin Ly Son? Duke iu referuar emrit të saj, me siguri do ta imagjinoni tashmë formën e saj. Po, duket si një fole grerëzash. Është një dalje shkëmbore e vendosur pranë faltores Duc afër buzës së detit. Ky është një vend i bukur për ata që janë të apasionuar pas fotografisë, duke kapur momente të bukura të natyrës. Këtu do të admironi momentet e para të një dite të re dhe do t’i thoni lamtumirë rrezeve të fundit të ditës. Ky tempull u ndërtua gjatë mbretërimit të mbretit Le Kinh Tong, z. Tran Cong Thanh, i cili haptas themeloi fshatin në fshatin An Hai. Arsyeja pse faltore quhet Hang Pagoda është sepse ajo ndodhet në sistemin e shpellave në ishullin Ly Son.Be ishull: quhet ishull i vogël sepse ka një zonë shumë të vogël dhe pothuajse nuk jeton asnjë popull atje. Por ka një plazh të mrekullueshëm të bukur me një plazh të sheshtë, të qetë dhe të bardhë, i rrethuar nga male të larta me valë të bardha që përplasen në breg. Ecja e një dite në ishull, zhytja në natyrë, thithja e aromës karakteristike të fushave të hudhrës do t’ju sjellë relaksim dhe një ndjesi unike Hang Cau: ky është një nga atraksionet turistike Kalendari i bukur në ishullin Ly Son. Është një skenë madhështore natyrore me malet në njërën anë dhe detin nga ana tjetër. Peizazhi këtu është ende mjaft i egër me bukuri poetike dhe të këndshme që tërheq turistët.I dashur Hoang Van, edhe pse ishulli Ly Son është ende mjaft i egër, ai është kthyer në një atraksion turistik duke tërhequr një numër të madh turistësh. Ishulli i turistëve vendas dhe të huaj vijnë këtu çdo vit. Në artikullin e mësipërm, unë kam ndarë me ju përvojat e sigurta dhe të dobishme të udhëtimit në ishullin Ly Son dhe ju ndihmoj t’i përgjigjeni pyetjes se sa kilometra është distanca nga Da Nang në Ly Son. Udhëtim të mbarë dhe mos harroni të ndani përvojën tuaj me ne.
Ly Son Island Tour organizon turneun e Ly Son në shtator, të gjithë kontaktojnë shpejt për të rezervuar një turne. Çmimi më i mirë i turneut në Ly Son.
Çfarë është e mirë për Ly Son Island? Këtu janë komente jashtëzakonisht të detajuara në lidhje me turneun 4-ditor 3 net i vetëmjaftueshëm Ly Son që patjetër duhet ta kurseni menjëherë!

tabela e përmbajtjes së artikullit

1. Prezantim i përgjithshëm rreth ishullit Ly Son 2. Koha për të udhëtuar në Ly Son i vetë-mjaftueshëm 3. Si të lëvizni kur udhëtoni në Ly Son i vetë-mjaftueshëm?3.1 Mjetet e transportit për në Ly Son4. Ku duhet të udhëtojë Ly Son i vetë-mjaftueshëm? 5. Itinerari i sugjeruar për turneun e vetë-mjaftueshëm për Ly Son 4 ditë 3 netë 5.1 Dita 1: Eksploroni malin Thoi Loi, tregun e ushqimeve të detit 5.2 Dita 2: Eksploroni Be Island – Duc Pagoda – Quan Am Dai – Porta To Vo 5.3 Dita 3: Vizitoni ishullin Mu Cu , Hang faltore, kthehu në kontinent 5.4 Dita 4: Ecni rreth qytetit Quang Ngai, hipni në një aeroplan për t’u larguar nga aeroporti Chu Lai6. Sa kushton të udhëtosh në Ly Son vetë? 7. Shënime kur udhëtoni për në Ly Son i vetë-mjaftueshëm

Xem thêm :   27 điểm du lịch gần hà nội cực chill để 'đi trốn' cuối tuần 2023

Hyrje e përgjithshme për ishullin Ly Son

Ishulli Ly Son Gjithashtu i njohur si Cu Lao Re. Ky është një rreth ishull në territorin e provincës Quang Ngai, 15 milje detare nga kontinenti në drejtimin verilindor. Distrikti i ishullit Ly Son është relike e shpërthimeve të lavës nga vullkani dhjetëra miliona vjet më parë. Sot, Ly Son është bërë një distrikt i famshëm ishull turistik me peizazhe të bukura natyrore.

Distrikti i ishullit Ly Son përbëhet nga 3 ishuj të vegjël: ishulli i madh, ishulli Be dhe ishulli Mu Cu. Ky vend quhet
Maldive të Vietnamit. Përveç kësaj, rrethi ishullor Ly Son është gjithashtu një njësi administrative e rëndësishme përsa i përket sigurisë dhe mbrojtjes social-ekonomike dhe kombëtare të vendit tonë. Në Ly Son, profesioni kryesor i njerëzve është kapja e ushqimeve të detit dhe kultivimi i hudhrës së zezë jashtëzakonisht të famshme Ly Son.

*

Ly Son turizëm i vetë-mjaftueshëm (
trahuyduc)

Koha për të udhëtuar në Ly Son i vetë-drejtuar

Rrethi i ishullit Ly Son i përket zonës tropikale të klimës së musonit, kështu që ndahet në 2 stinë të dallueshme: sezoni i shirave dhe sezoni i thatë. Sezoni i shirave fillon nga shtatori deri në shkurt të vitit të ardhshëm, dhe sezoni i thatë fillon nga marsi në gusht. Megjithatë, në Ly Son ka edhe një sezon me shira josezonale nga shkurti në korrik. Temperatura mesatare në Ly Son është rreth 25 – 30 gradë.

Kur duhet të udhëtoni vetë në Ly Son? Sezoni i thatë nga qershori deri në shtator është koha më ideale për të udhëtuar në Ly Son. Gjatë kësaj kohe, moti është mjaft i qëndrueshëm, me diell, i përshtatshëm për të bërë fotografi dhe për të notuar në ishull. Ky është gjithashtu sezoni kulmor turistik i vitit në Ly Son.

Xem thêm :   những kinh nghiệm du lịch campuchia tự túc 2022

*

Vera është koha më e përshtatshme për të udhëtuar në Ly Son.
goccualien)

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të vizitoni Ly Son gjatë sezonit të festivalit në muajin e tretë hënor, këtë herë në Ly Son, ka një ceremoni për të nderuar ushtarët Hoang Sa – një festival i mbajtur për të nderuar heronjtë nga shumë breza që sakrifikojnë për të mbrojtur detin. dhe ishuj.Gjatë festivalit ka shumë aktivitete tradicionale që tërheqin shumë turistë dhe njerëz për të marrë pjesë.

Si të lëvizni kur udhëtoni në Ly Son të vetë-mjaftueshëm?

Transporti për në Ly Son

Mjetet për të udhëtuar
Ly Son është i vetë-mjaftueshëm
është një anije. Para kësaj, duhet të rezervoni një biletë avioni për në Chu Lai për të arritur në Quang Ngai, më pas të lëvizni në portin Sa Ky dhe të blini një biletë treni për në ishull. Biletat e fluturimit për në Chu Lai janë shumë të lira, vetëm duke filluar nga 59,000 VND – 159,000 VND (çmimet nuk përfshijnë taksat), në varësi të vendit ku niseni nga Hanoi ose Ho Chi Minh City, koha e fluturimit është rreth 1h20p.

Anijet nga porti Sa Ky në ishullin Ly Son kushtojnë 150,000 VND – 200,000 VND / kohë në varësi të llojit të varkës ose skafit, koha e udhëtimit do të zgjasë 2 orë. Ju mund të porosisni bileta treni në internet ose të blini bileta në port.

Çmimipër çmimin më të mirë!

*

Tren me shpejtësi të lartë për të udhëtuar në Ly Son

Mjeti kryesor i transportit kur udhëtoni për në Ly Son është një motoçikletë, në ishull ka shumë pika për qira motorësh me çmime nga 120,000 VND – 200,000 VND/ditë/makinë. Përveç kësaj, shumica e hoteleve në ishull kanë shërbime të marrjes me qira të makinave, kështu që ju mund t’i merrni me qira edhe në hotelin që rezervoni pa lënë kartë identiteti ose depozitë me qira. Duke lëvizur midis ishujve të mëdhenj, ishujve Be dhe ishujve Mu Cu, do të shkoni me skaf për rreth 35,000 VND/kohë.

Xem thêm :   Tổng Hợp Kinh Nghiệm Du Lịch Krabi, Thái Lan Siêu Chi Tiết Kiệm Nhất

Ku duhet të udhëtojë Ly Son i vetë-mjaftueshëm?

Ju duhet të rezervoni një motel në fshatin Lindor të Big Island, sepse është afër tregut të ushqimeve të detit dhe pikave të vizitës. Përveç kësaj, motele dhe hotelet këtu kanë të gjitha shërbime të qirasë së motoçikletave me çmime mjaft të mira, vetëm nga 100,000 VND/makinë/ditë. Unë dhe miqtë e mi kemi rezervuar Hostel Hoa An në fshatin Dong. Çmimi i 1 dhome është 250,000 VND / dhomë dyshe për 3 vajza dhe dhoma teke për 2 djem është 200,000 VND / dhomë.

Përveç kësaj, unë do t’ju sugjeroj disa vende të tjera për të qëndruar në ishull si Muong Thanh Holiday Ly Son me çmime nga 1,400,000 VND/natë, Ngoc Ly Son Beach Hotel nga 300,000 VND/natë, çmimi Hoang Sa Resort nga 300,000 VND/natë. Nga 400,000 VND/natë, … janë hotele që pëlqehen nga shumë turistë të vetë-mjaftueshëm Ly Son.

Itinerari i sugjeruar i udhëtimit të Ly Son 4 ditë 3 netë i vetë-mjaftueshëm

Dita 1: Eksploroni malin Thoi Loi, tregun e ushqimeve të detit

– Mëngjes: Grupi im filloi udhëtimin Ly Son turizëm i vetë-mjaftueshëm me fluturimin Hanoi – Aeroporti Chu Lai nga ora 8:00 deri në 9:45, më pas kontrolloni dhe dilni nga aeroporti, ka një makinë aeroporti për të shkuar në stacionin e autobusëve Quang Ngai falas (rreth 40 minuta). Nga Stacioni i Autobusëve Quang Ngai, mund të merrni një autobus për në Portin Sa Ky për vetëm 13,000 VND/person. Ose nëse doni të ecni më shpejt, por nuk doni të nxitoni për të lëvizur gjërat, duhet të merrni një taksi dhe të bëni pazar për çmimin nga 200,000 VND në 250,000 VND.

*

Bileta e trenit Sa Ky Port për në ishullin e madh të Ly Son

Më pas, mora një varkë për në ishullin Ly Son. Varkat me shpejtësi nga porti Sa Ky në ishullin Ly Son zakonisht kanë 5 udhëtime: 7:30, 9:30, 11:30, 13:30 dhe 15:30. Koha për të blerë bileta fillon në orën 6 të mëngjesit, pasi të keni blerë biletat, ndërsa prisni jashtë portit, ka një altoparlant dhe anija lëviz nëpër ishullin Ly Son, ju lutemi mbani çantën e shpinës dhe hipni në tren.

– Mesdita:Rreth orës 13:00 ishim në Big Island, kontrolluam për të pushuar dhe për të ngrënë.

Varka me shpejtësi zgjat rreth 2 orë nga porti Sa Ky në Big Island. Ju duhet të rezervoni një motel në fshatin Lindor, sepse kjo anë është afër tregut të prodhimeve të detit dhe vendeve për t’u vizituar. Shërbimi i marrjes me qira të motoçikletave në bujtinë në fshat është 100k/makinë/ditë pa gaz.

Shihni gjithashtu: Përmbledhje e historisë 12 – Përmbledhje e detajuar dhe e plotë e teorisë së historisë së klasës 12

– Pasdite: Ngjitu lart
Duke parë perëndimin e diellit nga mali Thoi Loi, duke qëndruar në malin Thoi Loi, do të keni një pamje panoramike të ishullit Ly Son, ngjyrat jeshile të fushave të hudhrës, fushat e shalqirit, ngjyrën blu të detit dhe valët pëshpëritëse në këmbët e mali. Pasi vizituam dhe kontrolluam malin Thoi Loi, shkuam në tregun e prodhimeve të detit dhe darkuam këtu me ushqime deti të freskëta jashtëzakonisht të shijshme të përgatitura në vend.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tự túc tất tần tật từ a n chi tiết nhất . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *