Rate this post

Vajrat esencialë janë quajtur prej kohësh “dhurata e natyrës” falë përfitimeve të shumta të shëndetit dhe bukurisë. Vajrat esencialë e kanë origjinën kur askush nuk e di, por tani në treg ka shumë lloje të vajrave esencialë me përdorime të ndryshme. Artikulli vijues i Soft Grass do t’ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth vajrave esencialë natyralë!

*

Çfarë është vaji esencial?

Vaj esencial ose vaj esencial natyral (anglisht është Vajrat esencialë) është një përzierje e lëngshme me shumë përbërës, me erë aromatike dhe pothuajse e patretshme në ujë. Disa vajra esencialë janë transparentë, të tjerë janë të verdhë, si vaji i portokallit të ëmbël, vaji esencial i limonit, vaji esencial i kanellës, etj.

*

Shumica e vajrave esencialë janë më të lehtë se uji, vetëm disa prej tyre janë më të rëndë se uji

Vajrat esencialë përgatiten kryesisht nga barishtet me distilim me avull. Pothuajse çdo pjesë e bimës mund të përdoret në nxjerrjen e vajrave esencialë, më të zakonshmet përfshijnë: petalet, sythat e luleve, gjethet, lëvoren, rrënjët, rizomat… Vajrat esencialë kanë një karakteristikë të veçantë. Veçoria e spikatur është se avullon lehtësisht në temperaturën e dhomës, në mënyrë që të ndjejmë aromën unike të çdo vaji esencial menjëherë pas hapjes së tapës së shishes.

Po shikoni: 30 Vajrat esencialë të Aromaterapisë Natyrore të përditësuara më të fundit

Vajrat esencialë në treg sot

Ekzistojnë tre lloje kryesore të vajrave esencialë në treg sot: vajra esencialë të pastër, vajra esencialë jo të pastër dhe vajra esencialë sintetikë.

Vajra esencialë të pastër natyralë

Me fjalë të thjeshta, vajrat esencialë të pastër natyrorë janë vajra esencialë 100% ekstrakte natyrale, mos përzieni përbërës të tjerë kimikë. Ky vaj esencial nxirret nga një bimë e caktuar dhe nuk përzihet me asnjë vaj tjetër esencial, për shembull: vaj esencial grejpfrut, vaj esencial portokalli, mentolvaj esencial livando … Vaji esencial i pastër ka shumë efekte të mira dhe është i sigurt për shëndetin, mund të përdoret për të ngrënë ose pirë sipas dozës dhe udhëzimeve të mjekut, përveç disa vajrave esencialë me veti të forta mjekësore si: dëllinja. dhe vajra esenciale të dëllinjës.

*

Vajra esencialë natyralë jo të pastër

Vaji esencial natyral jo i pastër është vaj esencial i pastër i përzier me disa substanca të tjera si alkooli, vaji bartës… por gjithsesi siguron aromën origjinale të vajit eterik. Disa vajra esencialë natyralë që nuk janë hequr plotësisht nga papastërtitë dhe kanë pastërti të ulët konsiderohen gjithashtu vajra esencialë të papastër. Ky vaj esencial gjithashtu ka efekte të mira shëndetësore, por mund të shkaktojë disa efekte anësore për shkak të ndikimit të papastërtive.

Xem thêm :   【 Top Những Địa Điểm Du Lịch Singapore Mới Nhất 2022, Top 20 Địa Điểm Du Lịch Hấp Dẫn Nhất Ở Singapore

Vajrat esencialë të parafinuar kanë të njëjtat efekte shëndetësore si vajrat esencialë të pastër.

Vajra esencialë sintetikë (aromaterapia sintetike)

Vajrat esencialë sintetikë ose aromat sintetike krijohen në një laborator duke kombinuar kimikate të ndryshme për të imituar erën e vajrave esencialë. Jo vetëm kaq, ato kanë edhe aromën e bimëve që nuk mund të nxjerrin vajra esencialë si mollët, lulet e zambakut, luleshtrydhet…

*

Përdorimi i vajrave esencialë sintetikë në lëkurë mund të shkaktojë acarim, skuqje, skuqje…

Ky vaj esencial përdoret shpesh në industrinë kozmetike, duke prodhuar sapunë, xhel dushi, produkte higjienike etj.

4 metoda të bërjes së vajrave esenciale që përdoren zakonisht?

Vajrat esencialë mund të përgatiten me katër metoda kryesore, duke përfshirë distilimin me avull, nxjerrjen me tretës, shtypjen dhe marinimin. Më shumë detaje rreth këtyre metodave do të prezantohen nga Nha Co së shpejti.

Metoda e distilimit me avull

Kjo është metoda më e përdorur për përgatitjen e vajrave esencialë, duke prodhuar vajra esencialë me pastërti të lartë. Vajrat esencialë të nxjerrë nga gjethet, petalet, sythat e luleve, rrënjët, lëvorja e kërcellit, lëvorja e degëve… të gjithë mund të përdorin këtë metodë distilimi me avull. Disa vajra esencialë si vaji esencial i limonit, mentoli, vaji esencial i kanellës… janë produkte të distilimit me avull.

*

Distilim me avull mund të përdoret për nxjerrjen e vajrave që janë më të lehta se uji dhe vajrave esencialë që janë më të rëndë se uji

Parimi i metodës është që përbërësit vendosen në një kavanoz të mbyllur dhe më pas zihen. Në temperaturë të lartë, avulli avullon duke e çuar vajin esencial në kondensator për t’u kondensuar përsëri në një përzierje të lëngshme. Vajrat esencialë janë të patretshëm në ujë, kështu që përzierja e lëngshme e kondensueshme do të ndahet në dy shtresa, nga të cilat është e lehtë të merren produktet e vajit esencial.

Metoda e nxjerrjes së tretësit

Kjo metodë përdoret shpesh për vajrat esencialë që janë të vështirë për t’u nxjerrë dhe të paqëndrueshëm. Parimi i metodës është përzierja e materialeve bimore me një tretës, tretës të përdorur zakonisht janë alkooli, parafina, eteri, heksani… Ky tretës do të lidh ose thithë vajrat esencialë në bimë, në këtë mënyrë ne ndajmë tretësin për të marrë produktin e vajit esencial. . Vajrat esencialë të përgatitur nga ekstraktimi me tretës zakonisht nuk përdoren në trajtim ose terapi për shkak të pastërtisë së tyre të ulët, të cilat mund të përmbajnë disa papastërti të mbetura.

Papastërtitë e tretësit të mbetura në vajrat esencialë të përgatitur nga ekstraktimi me tretës mund të jenë të dëmshme për shëndetin si puçrrat, skuqjet, alergjitë…

Metoda e shtypjes

Aktualisht, metoda e presimit aplikohet për të përgatitur vajra esencialë të lëvozhgave nga bimët e gjinisë Citrus si vaji esencial i portokallit, vaji esencial i grejpfrutit, vaj esencial limoni… për të siguruar që vaji esencial i marrë të ruajë shijen e tij natyrale. Me këtë metodë, forca mekanike do të bëjë që vaji esencial në bishtaja të shtrydhet ngadalë. Temperatura nuk rritet gjatë procesit për të ndihmuar vajin esencial të ruajë pastërtinë e tij si dhe të sigurojë cilësinë më të mirë.

*

Mënyra e marinimit

Disa vajra esencialë në lule përdoren shpesh metodë balsamimi, sepse kjo metodë ka përparësinë që të mos ndikohet nga temperaturat e larta. Metoda e marinimit mund të përdoret për të përgatitur vajra esenciale të trëndafilit, jaseminit, etj.

*

Përdorimet e përgjithshme të vajrave esencialë

Vajrat esencialë kanë shumë përdorime, këto përdorime ndahen në 3 grupe specifike duke përfshirë:

Xem thêm :   Bài Văn Tả Cảnh Đẹp Quê Hương Em Lớp 7, Just A Moment

Aromatizoni dhomën, krijoni një hapësirë ​​relaksuese, të rehatshme, largoni insektet: Ky është përdorimi më i zakonshëm terapeutik i shumicës së vajrave esencialë. Aroma e vajrave esenciale do t’ju ndihmojë të mbushni hapësirën tuaj të jetesës me aroma, duke ndihmuar kështu të zgjoheni dhe të rrisni produktivitetin e punës.Kujdesit shëndetësor: Vajrat esencialë mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin, stresin, të trajtoni sëmundjet e frymëmarrjes, të trajtoni aknet, të kujdeseni për lëkurën dhe flokët …Zëvendësimi i produkteve të pastrimit: Vajrat esencialë janë produkte natyrale që ju ndihmojnë të pastroni ajrin, të pastroni shtëpinë, të pastroni njollat ​​në rroba… pa shkaktuar asnjë efekt anësor.

Vajrat esencialë të njohur dhe përdorimet e tyre

Përveç përdorimeve të mësipërme, në varësi të llojit të vajit eterik që do të ketë përdorimet e veta të veçanta.

*

Vaji esencial i kanellës është pikant dhe i nxehtë, kështu që përdoret për të ngrohur trupin dhe për të mbështetur humbjen e peshës

Mentol: Aroma e ftohtë dhe freskuese e mentes ndihmon në zgjimin e shpirtit, mbështet trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe të tretjes.Vaj kanelleVaji esencial i kanellës ka një shije pikante, aromë të ngrohtë dhe të ëmbël, kështu që ndihmon në ngrohjen e trupit, shërimin e ftohjes dhe mbështetjen e humbjes së peshës.Vaj esencial grejpfrutVaji esencial i grejpfrutit ndihmon në kujdesin e flokëve, stimulon rritjen e flokëve, mbështet humbjen e peshës në mënyrë jashtëzakonisht efektive.Vaj esencial i limonit: ndihmoni në largimin e insekteve, pastroni hapësirën, sillni ajër të freskët dhe të freskët.Vaji i pemës së çajit: ka aftësinë të reduktojë aknet, të trajtojë sëmundjet inflamatore të lëkurës dhe të pastrojë trupin.

6 mënyrat kryesore për të përdorur vajra esencialë në kujdesin shëndetësor dhe bukurinë

Këtu, Homelab Soft Grass do t’ju prezantojë 6 mënyrat më të njohura për të përdorur vajra esencialë.

Dhomë me avull me vajra esencialë

Një përdorim i domosdoshëm i vajrave esencialë është avullimi i dhomës. Ju mund të përdorni një shpërndarës vaji esencial ose një shpërndarës vaji esencial për të përhapur aromën në të gjithë hapësirën, për të pastruar ajrin dhe për të larguar insektet si mizat, mushkonjat etj. Jo vetëm kaq, një shpërndarës ose shpërndarës vajrash esencialë. si një dekorim për të zbukuruar hapësirën tuaj të jetesës.

*

Dhoma e avullit me vajra esencialë natyralë është një metodë e përdorur nga shumë njerëz

☛ Mësoni më shumë në: Top 9 vajrat më të njohur të aromës së dhomës sot

Avull me vajra esencialë

Zieni rreth 1 litër ujë, derdhni ujin në një tas të madh dhe shtoni 3-5 pika vaj esencial në tas. Vendoseni fytyrën 5-10 cm mbi ujë, më pas mbuloni kokën me një peshqir, ndjeni ngadalë avullin që ngrihet. Kjo metodë jo vetëm që ju ndihmon të keni një mendje të relaksuar dhe të relaksuar, por avulli i vajrave esenciale ndihmon edhe në kujdesin për fytyrën tuaj, duke reduktuar shenjat e pakëndshme të akneve.

*

Avullimi i fytyrës me vajra esencialë mund t’ju ndihmojë të trajtoni aknet inflamatore, aknet

Masazh trupi me vajra esencialë

Terapia e masazhit e kombinuar me vajra esenciale sjell rezultate shumë të mira në uljen e lodhjes, stresit, dhimbjeve të trupit, dhimbjeve të kyçeve… Mjafton të përzieni vajrat esencialë me vajrat bartës (vaj jojoba, vaj ulliri etj.) vaj kokosi…) me raportin si udhëzimet e çdo vaji esencial dhe më pas masazhoni trupin ose vendet ku dëshironi të punoni, trupi juaj do të rikuperohet shpejt. Ju lutemi kushtoni vëmendje që të mos masazhoni në mënyrë arbitrare personat me sëmundje të tilla si dermatiti akut, skuqja, gjakderdhja, mavijosjet e lëkurës, venat me variçe, infeksioni … për të shmangur efektet e padëshiruara.

*

Masazhoni trupin tuaj me vajra esencialë për t’ju ndihmuar të largoni lodhjen dhe stresin në jetë

Xem thêm :   Ứng Phó Với Các Tình Huống Nguy Hiểm Từ Thiên Nhiên Là ?

Thithni direkt vajra esencialë

Ju mund të trajtoni sëmundjet e frymëmarrjes me një metodë jashtëzakonisht të thjeshtë të thithjes së vajrave esencialë. Si ta bëni këtë: Hapni kapakun e shishes së vajit esencial, mbyllni hundën që ta nuhasni drejtpërdrejt ose hidhni disa pika vaj esencial në një pecetë dhe merrni frymë. Merrni frymë thellë, thithni ngadalë, ngadalë, relaksoni trupin tuaj për të arritur efektin më të mirë.

*

Vajrat esencialë janë shumë efektivë në mbështetjen e trajtimit të sëmundjeve të frymëmarrjes si teshtitja, rrjedhja e hundës…

Shtoni vajra esencialë në ujin e banjës

Do të jetë mirë nëse pas një dite të vështirë pune zhyteni në një banjë të ngrohtë të mbushur me aromën e vajrave esencialë natyralë. Hidhni 5-10 pika vaj esencial në banjë, zhyteni në të dhe ngadalë ndjeni trupin duke u relaksuar dhe pastruar.

*

Shtimi i vajrave esenciale në ujin e banjës jo vetëm që ju ndihmon të reduktoni lodhjen, por gjithashtu ndihmon trupin tuaj të nuhasë më mirë dhe më pastër.

Banja e këmbëve me vajra esencialë

Disa vajra esencialë natyralë në treg sot kanë një efekt shumë të mirë në rritjen e qarkullimit të gjakut, duke u rikuperuar nga lodhja, duke trajtuar dhimbjet në gjymtyrë… Në enë duhet të hidhni 2 – 5 pika vaj esencial Ujë i ngrohtë i përzier me kripë deti dhe më pas i lagni këmbët në të, qarkullimi i gjakut do t’ju ndihmojë të zvogëloni dhimbjen dhe parehatinë.

Shihni gjithashtu: Teksti mësimor i klasës 9 (Libër mësuesi i klasës 9 i plotë (i plotësuar), Teksti shkollor i klasës 9 Viti shkollor 2022

Kini parasysh kur përdorni dhe ruani vajra esencialë natyralë

Vajrat esencialë kanë shumë përdorime të mrekullueshme për kujdesin shëndetësor dhe bukurinë. Për të përfituar sa më shumë nga vajrat esencialë, këtu janë disa gjëra që duhen mbajtur parasysh:

Ruani vajrat esenciale në kavanoza qelqi të mbyllur, shmangni rrezet e diellit direkte dhe temperaturat e larta. Vajrat esencialë mund të oksidohen, kështu që pas përdorimit, duhet të vidhosni përsëri kapakun në mënyrë që të mos ndikojë në jetëgjatësinë e vajit eterik. Mos i hani ose pini vajra esenciale direkt pa recetën dhe udhëzimet e mjekut. Gratë shtatzëna, nënat me gji, fëmijët duhet të konsultohen me mjekun përpara se të përdorni ndonjë vaj esencial. Mos aplikoni vajra esencialë të pastër direkt në lëkurë dhe plagë të hapura. Shmangni marrjen e vajrave esencialë të pastër në sytë.

*

Vajrat esencialë natyralë duhet të ruhen në kavanoza qelqi të errët, absolutisht jo në shishe apo kavanoza plastike

Pra, Homelab Soft Grass ka ndarë me lexuesit informacione shumë të dobishme në lidhje me vajrat esenciale natyrale. Shpresoj se do të keni më shumë mirëkuptim për vajrat esencialë dhe së shpejti do të gjeni një produkt të përshtatshëm!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 30 Loại Tinh Dầu Xông Thiên Nhiên Cập Nhật Mới Nhất, Tinh Dầu Xông Phòng Nguyên Chất, Tự Chọn Mùi . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *