Rate this post

Portugalia – Zvicra është ndeshja finale e xhiros së 1/8 të Kupës së Botës 2022 që zhvillohet në orën 14:00 të datës 7 dhjetor. Më poshtë janë statistikat e historisë ballë për ballë mes dy skuadrave.

Po shikoni: Portugalia vs Hungari kokë më kokë

Portugalia kundër Zvicrës kokë më kokë

Në të kaluarën, Portugalia dhe Zvicra janë takuar gjithsej 25 herë

Portugalia fitoi 9 Zvicra fitoi 119 ndeshje të përfunduara në barazim

Këtu janë rezultatet specifike të disa prej përballjeve më të fundit midis dy skuadrave (të llogaritura në shekullin e 21-të):

Parashikoni rezultatin e rezultatit Portugali vs Zvicër, ora 14:00 më 7/12

Superkompjuteri parashikon ndeshjen Portugali – Zvicër: Rrezik në pritje të Ronaldos
Statistikat e disa ndeshjeve të dukshme Portugalia kundër Zvicrës

Zvicra Parametri Portugalia
5 Numri i të shtënave 20
2 Numri i goditjeve në shenjë 8
42% Kontrolli i topit 58%
390 Kalon 506
80% Shkalla e saktë e kalimit 85%
9 Faull 13
2 Karton i verdhë 2
0 Karton i kuq 0
0 Në pozicion jashtë loje 2
0 Goditje nga këndi dhjetë

Skuadër

Thuy Si: Omlin, Widmer, Akanji, Elvedi, Rodriguez, Freuler, Xhaka, Sow, Shaqiri, Embolo, SeferovicPortugalia: Rui Patrício; Cancelo, Pepe, Danilo, Nuno Mendes; Otávio, Ruben Neves, Bruno Fernandes; Vitinha, André Silva, Leao

Portugalia Parametri Zvicra
18 Numri i të shtënave 5
dhjetë Numri i goditjeve në shenjë së pari
55% Kontrolli i topit 45%
522 Kalon 422
89% Shkalla e saktë e kalimit 85%
dhjetë Faull 16
së pari Karton i verdhë 3
0 Karton i kuq 0
2 Në pozicion jashtë loje 2
6 Goditje nga këndi 5

Skuadër

Portugalia: Patricio; Cancelo, Pepe, Pereira, Mendes; Carvalho, Neves, Fernandes; Otavio, Jota, RonaldoThuy Si: Kobel; Mbabu, Schar, Frei, Rodriguez; Steffen, Xhaka; Sow, Shaqiri, Vargas; Seferovic

Portugalia Parametri Zvicra
dhjetë Numri i të shtënave 16
3 Numri i goditjeve në shenjë 3
45 Kontrolli i topit 55
464 Kalon 557
85 Shkalla e saktë e kalimit tetedhjete e shtate
11 Faull 13
0 Karton i verdhë 3
0 Karton i kuq 0
0 Në pozicion jashtë loje së pari
5 Goditje nga këndi 5

Skuadër

Portugalia: Rui Patricio; Semedo, Pepe, Dias, Guerreiro; Ruben Neves, William, Fernandes; Silva, Feliks, Ronaldo.Thuy Si: Sommer, Mbabu, Akanji, Schar, Ricardo Rodriguez; Freuler, Xhaka, Zakaria; Zuber, Shaqiri, Seferovic

Statistikat e dukshme para ndeshjes Portugali – Zvicër

Portugalia dhe Zvicra janë përballur dy herë këtë vit në Ligën e Kombeve. Secila skuadër ka nga një fitore me radhë (4-0 dhe 1-0) Të dyja janë përballur 6 herë në shekullin e 21-të me 3 fitore të ndara në mënyrë të barabartë ndërmjet secilit ekip.Portugalia ka arritur vetëm dy herë në çerekfinale të Kupës së Botës. Kupa ( 1966 dhe 2006) Zvicra nuk ka fituar kurrë më shumë se dy ndeshje në një Kupë Botërore. Në turneun e sivjetmë ata fituan 2 ndeshje në fazën e grupeve, por Portugalia shënoi golin e hapjes në ndeshjet e fundit të 8/9 në Kupën e Botës. Humbja e fundit 1-2 kundër Koresë së Jugut ishte hera e parë që Portugalia humbi një ndeshje të Kupës së Botës pasi shënoi golin e parë, Portugalia fitoi pjesën e parë dhe të gjithë ndeshjen në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Zvicrës në të gjitha arenat. Në takimin e radhës si vendase renditet Portugalia, Portugalia ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Zvicrës në të gjitha garat.

Xem thêm :   Cảnh đẹp ninh thuận - cẩm nang du lịch ninh thuận 2022

Messi ka shkelur emrin e Portugalisë, duke zgjedhur 4 skuadrat më të mira në Botërorin 2022

Superkompjuteri parashikon kampionin e Kupës së Botës 2022: Mundësi për të emëruar Argjentinë, Portugali

*

TRUONG VU /Sipas Art
Times – Kopjo
Kopjo lidhjen
Politika, Fronti Social, Ekonomia, Gjuha e Popullit, Kultura, Sporti, E Drejta Ndërkombëtare, Shkenca Shëndetësore

Dy ndeshjet përfunduan me barazim 2-2, duke vendosur Francën në krye, Gjermaninë në të dytën, Portugalinë në të tretën dhe Hungarinë në fund të tabelës.

Ronaldo hyri në histori me 2 gola kundër Francës dhe barazoi rekordin e Ali Daei (Iranit) me 109 gola. Më e rëndësishmja, 2 golat e tij e çuan Portugalinë përpara si një nga skuadrat e vendit të tretë me rekordin më të mirë.

Tension, mbytje dhe dramë deri në minutat e fundit në dy ndeshjet Francë – Portugali dhe Gjermani – Hungari sollën festën më tërheqëse dhe më të përkushtuar në fazën e grupeve të EURO 2020.

Kampionët e Evropës – Portugalia dhe kampionet e botës – Franca bënë një përballje jashtëzakonisht tërheqëse dhe dramatike në samitin. Benzema dhe Ronaldo shënuan secili nga 2 gola për ekipin e tyre në mënyrë që të dyja skuadrat të ecin krah për krah.

*

Ndeshja Francë-Portugali është një festë e përzemërt për tifozët.

Hungaria është skuadra që e bën këtë grup vërtet të paparashikueshëm kur dy herë kryeson ndaj gjermanëve dhe bën që Gjermania dhe Portugalia të kenë një kohë për të zbritur në pozitën e fundit të grupit.

Megjithatë, lejimi i Gjermanisë për të gjetur golin e barazimit në minutat e fundit të ndeshjes e bëri atë skuadrën e eliminuar. Ajo që tregon Hungaria i ndihmon ata të largohen me krenari nga turneu në duartrokitjet e tifozëve.

Grupi F EURO 2020 është me të vërtetë grupi i vdekjes përpara raundit final. Në këtë grup, vetëm Franca është e sigurt që do të fitojë biletat për turin tjetër, ndërsa biletat për turin tjetër duhet të presin një vendim pas këtij turi kur Hungaria është në fund të tabelës, por ka ende shanse.

Në ndeshjen heroike në Puskas Arena (Budapest, Hungari), skuadra franceze mori një avantazh mendor kur kishte bileta të hershme për në xhiron e 1/8 të EURO këtë vit. Ndërkohë, me humbjen 0-5 të Sllovakisë ndaj Spanjës në Grupin E, Ukraina fitoi vendin e 3-të të skuadrës së vendit të tretë me rekordin më të mirë për të vazhduar në EURO 2020. Njëkohësisht kjo ndihmon edhe uljen e presionit të skuadrës portugeze.

Para ndeshjes së Grupit E, Portugalia u lejua të humbiste jo më shumë se 3 gola. Megjithatë, atyre u duhet ende që Hungaria të mos e mundë Gjermaninë në ndeshje në të njëjtën kohë sepse në rast se Portugalia humbet nga Franca dhe Hungaria fiton Gjermaninë, Hungaria do të ketë 4 pikë.

Ky rezultat ndihmon Hungarinë të kalojë Gjermaninë dhe Portugalinë në vendin e dytë në grup. Në atë kohë Gjermania dhe Portugalia kishin të njëjtat 3 pikë. Për shkak se EURO 2020 llogarit diferencën kokë më kokë, Gjermania me avantazhin e fitores 4-2 ndaj Portugalisë duhet të renditet më lart.

Xem thêm :   Tour du lịch phú quốc tết 2022, tour du lịch phú quốc tết nguyên đán 2023 chỉ 3

Pozicioni i kampionëve të botës dhe Europës të Francës dhe Portugalisë me shumë yje në skuadër kontribuoi në një pjesë jashtëzakonisht tërheqëse dhe cilësore që në fillim. Si Franca ashtu edhe Portugalia treguan se hynë në lojë me synimin për të kërkuar barazimin, sidomos me portugezët.

Mundësitë e para i takuan Portugalisë kur Ronaldo kërceu lart me kokë pas një topi të varur në krahun e majtë të shokut të tij të skuadrës, por topi doli paksa i lehtë për të mposhtur portierin Hugo Lloris.

Mesfusha me treshen Pogba – Tolisso – Kante në mesin e fushës dominoi lojën dhe bëri që mesfusha portugeze të ketë probleme në vendosjen e topit.

Krahas kësaj, shkathtësia e korridorit të majtë të Mbape-s, dëgjimi i mprehtë i Benzemas i bënë mbrojtjes portugeze shumë vështirësi në mbajtjen e tyre.

Zhvillimet jashtëzakonisht tërheqëse të Grupit F bëhen edhe më të vërteta me emrin e grupit të vdekjes kur pozicionet e skuadrave ndryshojnë vazhdimisht.

*

Szalai gjuajti lart për të hapur rezultatin për Hungarinë.

Kur informacionet nga ndeshja në të njëjtën kohë, edhe pse u luajt në shtëpi, skuadra gjermane po kalonte 1-0 nga Hungaria pas një goditjeje të lartë me kokë të Ádám Szalai nga një pasim i mirë i shokut të skuadrës pikërisht në minutën e 11-të.

Me këtë gol bëhet real rreziku që portugezët të eliminohen dhe nuk u mbetet gjë tjetër veçse të gjejnë rrugën për të fituar ose të paktën 1 pikë në këtë ndeshje. Portugezët treguan vendosmëri të madhe për të marrë kontrollin e vendimeve të tyre dhe ata shënuan golin e Ronaldos në penallti në minutën e 31-të.

*

Ronaldo hapi rezultatin.

Ky është goli i 108-të i Ronaldos për ekipin dhe ai është vetëm 1 gol pas rekordit të Ali Daeit.

Një sulm i vazhdueshëm u krijua nga të dyja palët pas këtij goli dhe bëri që publiku të mos i hiqte sytë.

Skuadra franceze tregoi vërtet klasin e saj kur mori golin e barazimit pikërisht kur pjesa e parë ishte gati të mbyllej. Nga prekja delikate e Paul Pogba, Kylian Mbappe u fut në zonën e penalltisë dhe u ndalua nga mbrojtësi Nelson Semedo. Arbitri tregoi pikën e 11 metrave dhe Karim Benzema mashtroi lehtësisht portierin Rui Patricio, duke barazuar rezultatin 1-1 për Francën.

Barazimi i Francës në fund të pjesës së parë dhe mundësitë që krijuan e pamundësuan që Portugalia të luante në mënyrë pasive dhe të shkujdesur nëse nuk donte të paguante çmimin për biletën e radhës, sepse Hungaria ishte ende në krye, para Gjermanisë.

Rreziku i eliminimit u bë realitet për portugezët kur pjesa e dytë filloi vetëm 3 minuta, Franca kaloi në avantazh pas një situate në krahun e djathtë, Paul Pogba nisi një pasim të gjatë për të mposhtur mbrojtjen portugeze.Nha la Karim Benzema të thyente kurthi jashtë loje për të shpëtuar.

Në pozicion ballë për ballë, Benzema goditi nga këndi për të mposhtur portierin Rui Patricio, duke bërë rezultatin 2-1 për Francën. Në këtë gol të Benzemas, arbitri i linjës ngriti flamurin për të treguar se sulmuesi francez ishte jashtë loje. VAR hyri, por vendosi që Benzema të mos ishte jashtë loje. Goli u njoh për sulmuesin e lindur në vitin 1987.

*

Benzema bëri rezultatin 2-1.

Për momentin, Gjermania vazhdon të kryesojë 0-1 nga Hungaria. Nëse ky rezultat mbetet i njëjtë, Portugalia do të shtyhet në fund të Grupit F. Në këtë situatë portugezët nuk kanë si të sulmojnë dhe të gjejnë golin e barazimit.

Xem thêm :   Ý Nghĩa Phượng Hoàng Lửa Là Gì? Ý Nghĩa Hình Xăm - THPT Thanh Khê

Benzema telefonoi, Ronaldo u përgjigj.

Jules Kounde la topin t’i prekte dorën në një mosmarrëveshje me Ronaldon në minutën e 59. Z. Lahoz përsëri tregoi penalltinë për Portugalinë dhe Ronaldo vazhdoi të mashtronte portierin Hugo Lloris, duke e bërë rezultatin 2-2 për Portugalinë.

Rekordin e Ali Daeit për më shumë gola për kombëtaren e ka barazuar Ronaldo.

*

Ronaldo barazoi rezultatin.

Ndjekja për të mbytur rezultatin dhe sulmet e të dyve kanë sjellë ndeshjen më emocionuese, më cilësore dhe më klas në EURO 2020 deri më tani.

Zhvillimet e mëvonshme në fushë treguan se skuadra franceze vendosi të zinte vendin e parë duke fituar pas ndalesave të rrezikshme, por vetëm falë talentit të portierit Patricio nuk bëri që portugezi të vazhdonte të pranonte gola pas situatës mesatare të Pogba.Rregullo statistikisht topin dhe më pas godet gjuajtjen e majtë dhe e thyen me këmbën e djathtë.

Portieri Patricio fluturoi dhe goditi topin, duke prekur kryqëzimin midis traversës dhe shtyllës. Antoine Griezmann goditi gurin e pasmë por sërish portieri Patricio shpëtoi në mënyrë të shkëlqyer.

Ndërkohë në ndeshje njëkohësisht zhvillime tejet interesante jo vetëm që ndikuan në fatin e dy skuadrave gjermane dhe hungareze, por bëri që edhe Portugalia të qëndrojë në vend.

Portugezi pati vetëm pak kohë për të lehtësuar presionin kur skuadra gjermane gjeti golin e barazimit pas goditjes së lirë të gjermanëve, por portieri Gulacsi bëri një pritje të gabuar. Topi goditi me kokë Mats Hummels dhe Kai Havertz me kokë shënoi një portë boshe për të barazuar rezultatin 1-1.

*

Kai Havertz drejton me lehtësi rrjetën.

Megjithatë, Hungaria vazhdoi t’i befasojë të gjithë kur vetëm 1 minutë më vonë ishin ata që kryesonin tabelën.

Mbrojtja e Gjermanisë vazhdoi të tregojë mungesën e saj të sigurisë kur Adam Szalai klikoi topin për ta lënë Andras Schafer të arratisej për të ulur me kokë Neuer.

*

Schafer i befasoi të gjithë duke vazhduar të ndihmojë Hungarinë të kryesojë 2-1.

Epërsia e Hungarisë i bën ata të shtyjnë Gjermaninë në fund të tabelës dhe të përballen me rrezikun e eliminimit. Shpirti këmbëngulës luftarak i Hungarisë i bën të gjithë të admirojnë.

Megjithatë, arritjen e tyre e theu përfundimisht Leon Goretzka me një fazë brilante, duke shfrytëzuar rastin në zonën e fuqishme të penalltisë në minutën e 84-të për të barazuar rezultatin. Si Gjermania, ashtu edhe Portugalia mund të marrin një psherëtimë të lehtësuar dhe të heqin peshën nga supet e tyre kur ndeshja e tyre të përfundojë.

Shihni gjithashtu: Zgjidhja e Gjeografisë 12 Mësimi 11 Diversiteti i Natyrës, Mësimi 11: Diversiteti i Natyrës

Dy ndeshjet përfunduan në barazim 2-2, duke vendosur Francën në krye, Gjermaninë në të dytën, Portugalinë në të tretën dhe Hungarinë në fund të tabelës.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Thành Tích, Lịch Sử Đối Đầu Bồ Đào Nha Vs Hungary, Đội Tuyển Bóng Đá Quốc Gia Bồ Đào Nha . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *