Rate this post

Tema: Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj. Me këtë temë, Tech12h do t’ju dërgojë skicat më të detajuara dhe të larmishme për t’iu referuar lexuesve. Shpresojmë, me këto referenca, do t’ju ndihmojë të merrni paraqitjet më të mira për veten tuaj.

*

Skica 1: Përshkruani një skenë të bukur në lokalitetin tuaj – përshkruani perëndimin e diellit në Bregun Qendror

Detyrë

Hapja: I preferuari im është perëndimi i diellit në det dhe kjo konsiderohet edhe skena më e bukur në vendlindjen time.

Po shikoni: Përvijimi i skenave të bukura në lokalitetin tuaj

Trupi i postës: Përshkruani perëndimin e diellit në det

Përmbledhje: Qielli po errësohet, dielli ka filluar të shuhet
Të gjithë gati për të shkuar
Dritat e rrugëve fillojnë të hapen
Përshkrimi i detajuar: Kur dielli nuk ka perënduar: Qielli është i kthjellët, i lartë, retë blu, ujë blu, varka është gati të dalë në breg, … Njerëzit që notojnë në det janë të mbushur me njerëz, shijojnë banjën. , si duke shijuar jetën pas një ditë e vështirë pune Kur perëndon dielli: dielli zbutet, dielli ngadalë perëndon në det, uji i detit ndryshon ngjyrë, siluetat e njerëzve në bregdet hollohen gradualisht….

Fundi:

Perendimi i diellit ne det me sjell shume kujtime te bukura nga vendlindja ime ne femijeri.Nuk do ta harroj kurre kete skene te bukur.

Skica 2: Përshkruani një skenë të bukur në lokalitetin tuaj – fushat e orizit herët në mëngjes

Detyrë

Hapja: Një mëngjes të bukur, eca në rrugën e njohur të fshatit dhe pashë fushat e gjera të orizit të pjekura të arta

Trupi i postës:

Përshkrimi i përgjithshëm: Dita është e freskët dhe e freskët. Herë pas here, flladi i butë më bën të ndjej aromën e kokrrave të orizit. Duke zmadhuar largësinë, fusha e orizit shtrihet e gjerë si një fletë. Mëndafsh i artë… Përshkrimi i detajuar: Zvarritës në diga të vogla u hodha në një fushë orizi të artë. Orizi i këtij viti është në stinë të mirë, çdo lule është e rëndë. Dielli i mëngjesit bie, çdo farë ka farën e vet. Rrumbullakët, jam i sigurt … Ndonjëherë , Dëgjoj zhurmën e kërcitjes së bretkosave të fshehura diku nën shkurret e orizit. Nga mëngjesi herët, fermerët shkuan me shpejtësi në fusha, duke qeshur dhe duke folur ndërsa ecnin. , Fillimi i një dite të re…

Fundi: Të qëndrosh në mes të fushës është si të qëndrosh në mes të një fotoje, duke premtuar një korrje të mirë për fermerët.

Skica 3: Përshkruani një skenë të bukur në lokalitetin tuaj – tempullin e qytetit tuaj të lindjes

Detyrë

Hapja:

Thien An Pagoda është një pamje e bukur që më pëlqen më shumë.Ky vend konsiderohet “pika e parë piktoreske” e qytetit tim.

Trupi i postës:

Përshkrimi i jashtëm: Tempulli është ndërtuar në një pozicion të veçantë, peizazhi është shumë i bukur. Rrugica ka pemë bambuje, të rrethuara me mure. Dy shtylla portash të larta, portë masive prej hekuri. Përshkrimi i brendshëm: Kopsht tempulli i gjerë dhe i ajrosur, me shumë bimëve dhe luleve
Në kopshtin e tempullit ndodhet varri i të parëve, në jugperëndim të kopshtit të tempullit ndodhet varri i patriotit Huynh Thuc Khang.
Në lindje të kopshtit të tempullit, ka një pus të thellë të Budës, ujë të pastër dhe të freskët. Në veri, ka një shkëmb shkëmbor që qëndron në mes të një liqeni zambak uji. Në tempull, ka një statujë të Budës, një Zot madhështor zile. Qirinj dhe temjan janë të tymosur, temjan. Nganjëherë, zhurma e murgut duke recituar sutra dhe zhurma e hambarit të tempullit kumbon….

Xem thêm :   Phòng Khám Phá Thai An Toàn Tốt Ở Hà Nội, Top 8 Địa Chỉ Phá Thai An Toàn Ở Hà Nội

Fundi:

Thien An Pagoda dhe varri i xhaxhait Huynh janë një relike historike dhe kulturore në vendlindjen time. Ky vend nuk është vetëm një vend ku budistët të adhurojnë Budën, por edhe një vend ku njerëzit të admirojnë bukurinë e kulturës vietnameze. . Shpresoj që të gjithë ta ruajnë gjithmonë bukurinë e këtij vendi piktoresk.

Skica 4: Përshkruani një skenë të bukur në lokalitetin tuaj – Skela Nha Rong në qytetin Ho Chi Minh

Detyrë

Hapja: Skela Nha Rong është një nga vendet historike dhe peizazhet e bukura të lokalitetit tim.Trupi i postës:Vendndodhja: Ndodhet në rrugën Nguyen Tat Thanh, pikërisht në fillim të urës Can-meter, në anën e Distriktit 4. Arkitektura: Stili evropian me një ndërtesë të madhe, me një kat të lartë që ndodhet në një kampus të madh me pamje nga lumi Saigon, i ndërtuar në 1863….Historia e Nha Rong Skelë: Këtu, i riu Nguyen Tat Thanh shkoi për të gjetur një mënyrë për të shpëtuar njerëzit dhe për të shpëtuar vendin, është një vend për të dëshmuar shumë ngjarje historike… Nha Rong Skelë është A destinacion turistik që vizitojnë shumë turistë kur vijnë në Saigon.Fundi:Skela Nha Rong, e cila tani është zona përkujtimore e xhaxhait Ho, është një adresë e njohur për brezat e pasardhësve të Xha Ho…

Skica 5: Përshkruani një skenë të bukur në lokalitetin tuaj – ujëvara Ta Lam në qytetin tuaj të lindjes

Detyrë

Hapja:Ujëvara Ta Lam është një ujëvarë e bukur e famshme në Lao Cai, vendlindja ime.Trupi i postës:Ujvara eshte me shume se 500m e larte ka 3 shtresa te bardha Kolona e gjate ujore ne katin e 1 kati 2 uji rrjedh neper pyll pusi i rrumbullaket ne katin e 3 ujvara ndodhet midis dy maleve pylli i vjeter mbulon ujëvarën, uji është i rrëmbyeshëm. Mali në majë të ujëvarës është i rrezikshëm, peizazhi është i bukur, klima është e freskët. Në mëngjes dhe pasdite herët, retë dhe mjegulla mbulojnë majën e ujëvarës. Në mesditë, ujëvara duket qartë, pylli i gjelbër shkëlqen nga dielli.Pasdite, skena e njerëzve që mbanin dru zjarri për t’u kthyer në shtëpi, studentë që dëfrejnë nën ujëvarë.Fundi:Çdo pasdite, unë shkoj në ujëvarë me miqtë e mi për t’u larë, shikoj diellin duke perënduar. Ujëvara është krenaria e popullit etnik në Muong Khuong.

Skica 6: Përshkruani një skenë të bukur në lokalitetin tuaj – Fusha ime e fshatit pasdite

Detyrë

Hapja: Duke ecur me biçikletë në rrugën e fshatit, duke parë në distancë për të parë bukurinë e çuditshme të fshatit në mbrëmje.Trupi : Dielli është shumë i ulët në horizont. Pemët në distancë janë gri. Qielli është plot me re shumëngjyrëshe. Në fusha: njerëzit kthehen në shtëpi, tufa lejlekësh thërrasin njëri-tjetrin në foletë e tyre. Barinj të rinj që kullosin buallet në rruga e fshatit Kanali i vogel i lehte gjarpërues në mes të fushave të blerta
Në digë, fëmijët ishin të zënë duke vrapuar pas qifteve që fluturonin lart e lartFundi: Pasdite, fshati juaj është si një pamje e bukur e një fshati

Duke bërë një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitet, unë sjell 5 skica të detajuara, ndihmoni nxënësit e klasës së 5-të të kuptojnë strukturën, ndërtoni shpejt një skicë për një ese përshkruese plot me ide të rëndësishme dhe të nevojshme.

*

Po shikoni: Bëni një skicë të një skene të bukur në lokalitetin tuaj (5 mostra) – Literatura 11

Me 5 skica të detajuara që përshkruanin peizazhet e bukura të atdheut të tyre, fëmijët shpejt bënë një skicë të detajuar duke përshkruar rrugën e fshatit, fushat e pjekura të orizit, tempullin, lumin, përroin, rrugët… deri më sot. Sa më mirë të studioni , Sa më mirë Praktikoni shkrimin e klasës 5.

Përshkruani shkurtimisht skenën e bukur të klasës 5

1. Mësimi i hapjes:

Thien An Pagoda është një pamje e bukur që më pëlqen më shumë.Ky vend konsiderohet “pika e parë piktoreske” e qytetit tim.

Xem thêm :   Top 5 Mẫu Phân Tích Bức Tranh Thiên Nhiên Tây Tiến Hay Nhất, Bức Tranh Thiên Nhiên Tây Tiến Siêu Hay (11 Mẫu)

2. Trupi:

a) Jashtë:

Faltore është ndërtuar në një pozicion të veçantë, peizazhi është shumë i bukur. Muri rrethon kampusin e tempullit. Rruga ka një korije bambuje me hije ari. Dy porta të larta prej gize, porta masive hekuri.

b) Brenda:

Oborri i tempullit është i pastër dhe i bukur, me shumë lule. Kopshti i tempullit është i gjerë dhe i ajrosur. Në kopshtin e tempullit është varri i të parëve. Në jugperëndim të kopshtit të tempullit është varri i patriotit Huynh Thuc Khang. Varri i z. Huynh si linja të thjeshta, ashtu edhe solemnitet dhe respekt. Në lindje të kopshtit të tempullit, ka një pus të thellë Buda, ujë të pastër dhe të freskët. Në veri, ka një shkëmb shkëmbor që qëndron në mes të një liqeni zambak uji. Në tempull , ka një statujë. Buda, këmbanat e madhërisë së Zotit. Qirinjtë dhe temjani aromatizohen me temjan. Këmbanat e tempullit ndonjëherë janë të gjata. Tingulli i murgjve që recitojnë sutra jehon, ngroh zemrat e njerëzve.

3. Përfundim:

Thien An Pagoda dhe varri i xhaxhait Huynh janë një relike historike dhe kulturore në vendlindjen time. Ky vend nuk është vetëm një vend ku budistët të adhurojnë Budën, por edhe një vend ku njerëzit të admirojnë bukurinë e kulturës vietnameze. . Shpresoj që të gjithë ta ruajnë gjithmonë bukurinë e këtij vendi piktoresk.

Duke përshkruar skenën e bukur në detaje

1. Mësimi i hapjes: Hyrje e përgjithshme për peizazhet e bukura në fshat që keni ndërmend të përshkruani (fusha, rrugë fshati, lumenj, përrenj apo vende interesante?

Shembull: Unë kam lindur dhe rritur në një fshat të qetë. Ky vend ka një fushë të gjerë orizi, një digë të butë që çdo pasdite mbushet me fëmijë që fluturojnë qift, një rrugë fshati me gunga me dhe të kuqe… Por është një vend që e kujtoj gjithmonë më shumë dhe plot. Kujtimet këtu janë lumi që rrethon fshatin tim…

2. Trupi

a) Përshkruani veçoritë e spikatura të peizazhit të bukur të atdheut

Cilat janë tiparet e spikatura të asaj skene si p.sh.: Cilat janë ngjyrat dhe shijet e gjithë skenës (e gjerë, e ngushtë…)?

Për shembull:

Lumi është i gjerë. Duke qëndruar këtu, bregu mund të shikojë në anën tjetër, ajri është i freskët dhe i freskët. Era e ëmbël e orizit të pjekur më bën të ndihem i freskët. Orizi shtrihet si një mëndafsh i artë…Rruga nga shtëpia në shkollë është shumë e bukur dhe e thjeshtë

b) Përshkruani me detaje skenën e bukur

Skenat përshkruhen në mënyrë specifike përmes hapësirës, ​​kohës, ngjyrës, shijes etj.

Në të dy anët e rrugës ka seksione me pemë të mëdha, ca me lule, ca me bar, ca me shtëpi… Në majat e pemëve në të dy anët e rrugës fluturojnë zogj e flutura.
Si është uji i lumit, si është lumi në të dy anët e lumit, në fund të lumit….

– Aktivitetet njerëzore rreth asaj skene:

Varkat janë të zëna në lumë, fëmijët luajnë dhe notojnë. Njerëzit lajnë rroba për të marrë ujë
Rruga nga shtëpia në shkollë ka shumë njerëz në rrugë: ecin, hipin në motor, shkojnë në punë, shkojnë në fushë etj.

3. Përfundim: Ndjenjat e mia për peizazhin e bukur të përshkruar (dashuri, shumë kujtime, lidhje, shpresë për të pasur mundësinë për t’u kthyer…);

Për shembull: Ai lumë i vendlindjes ka bashkuar dhe ndërtuar kaq shumë kujtime të mrekullueshme të fëmijërisë sime dhe të shumë fëmijëve të tjerë në atë zonë rurale. Gjithmonë do ta kujtoj dhe do t’i përmbahem imazhit të këtij vendi edhe nëse në të ardhmen do të jem larg shtëpisë.

Bëni një skicë për të përshkruar peizazhin e bukur në lokalitetin tuaj

1. Mësimi i hapjes

Prezantoni skenën e bukur në fshat që keni ndërmend të përshkruani (Çfarë skene? – lumë, det, liqen, mal, gji apo rrugë…).

2. Trupi

a. Përshkrim i përgjithshëm:

Tregoni tiparet e jashtëzakonshme të skenës (mund të jenë ngjyrat e maleve, reve, ujit, tokës, rrugëve, etj.).

b. Pershkrim i detajuar:

Çfarë terreni përfshin skena? Sa larg duket? Sa afër? (Në mëngjes herët është me mjegull, retë e bardha rrethojnë malet, hapësira është e qetë) Dielli lind: Dielli e bën qiellin rozë, duke derdhur rrezet e diellit në tokë. Cicërimë zogjsh. Ngjyra e reve, ngjyra mali më e errët: malet jeshile të errët, retë rozë të puthitura nga dielli, qielli i lartë, blu, i pamasë. Vesa shkrihet, pikat e vesës mbeten në bar, shkëlqejnë Mesdita: Hija e pemëve është e rrumbullakët dhe me diell, uji është më i kaltër, gjethet janë më të errëta, retë e bardha notojnë Pasdite: Dielli ruan malin lë pak dritë në qiell.majat e pemëve si qirinj gjigantë.Perëndimi i diellit erdhi me disa fishekzjarre që vezullojnë.

Xem thêm :   Bài 51 : Thiên Nhiên Châu Âu Âu

3. Përfundim

Ndjenjat e mia para skenës së bukur të përshkruar.

Skicë që përshkruan një skenë të bukur të atdheut

1. Mësimi i hapjes: Prezantoni skenën tuaj të preferuar: Çfarë skene? Ku? Kur të vij? (Një mëngjes të bukur, eca në rrugën e njohur të fshatit dhe pashë fushat e gjera të orizit të pjekura të arta.)

2. Trupi:

a) Përshkrimi i përgjithshëm:

Cila është ngjyra dhe shija e përgjithshme e gjithë skenës (e gjerë, e ngushtë…)? (Ajri është i freskët dhe i freskët. Aroma aromatike e orizit të pjekur më bën të ndihem i freskët. Orizi shtrihet aq i gjerë sa një mëndafsh i artë…).

b) Përshkrimi i detajuar:

Skena përshkruhet me detaje përmes hapësirës, ​​kohës, ngjyrës, aromës… (Arat pasojnë njëra-tjetrën. Në mes të fushës janë kanalet e ujit, orizi është i pjekur dhe i artë, çdo kokërr është i rrumbullakët dhe i rrumbullakët, unë jam i fortë… …. Veprimtaritë njerëzore në krahë (Fermerët shkonin herët në fusha. Mbi shpatulla, duke mbajtur një drapër… Flisnin të gëzuar duke ecur, duke filluar një ditë të re pune).

3. Përfundim: Ndjenjat e mia për peizazhin e bukur të përshkruar (dashuri, shumë kujtime, lidhje, shpresë për të pasur mundësinë të kthehem…); (Të qëndrosh në mes të fushës është si të qëndrosh në mes të një pylli në miniaturë, duke premtuar një korrje të mirë).

Bëni një skicë për të përshkruar një skenë të bukur në lokalitetin tuaj

I. paraqitje: Prezantimi i peizazhit të bukur në lokalitetin tim

Unë kam lindur dhe jam rritur në tokën qendrore plot diell dhe erë. Jam rritur nga era e detit, nga ushqimi i detit, nga rëra e detit,… Prandaj për mua pamja e detit është skena më e bukur për mua. Çdo mëngjes, kudo kumbonte zhurma e bilbilit të anijes nga deti. Të gjithë nxituan për të takuar familjen e tyre. Por i preferuari im është perëndimi i diellit në det, kjo është ndoshta pamja më e bukur e vendlindjes sime.

II. Trupi i postës: përshkruaj perëndimin e diellit në det

1. Përshkrimi i përgjithshëm:

Qielli po errësohet, dielli ka filluar të shuhet
Të gjithë gati për të shkuar
Dritat e rrugëve fillojnë të hapen

2. Përshkrimi i detajuar:

a. Kur dielli nuk perëndon:

Qielli është i kthjellët dhe i lartë, retë blu shtrihen si një qilim
Zogjtë cicërijnë dhe fluturojnë
Uji është i pastër dhe blu
Në distancë janë varkat në mes të detit që përgatiten të kthehen në kontinent pas një dite të vështirë pune
Në distancë janë malet ose ishujt që dridhen
Njerëzit që notojnë në det janë të mbushur me njerëz, shijojnë banjën, si të shijojnë jetën pas një dite të vështirë pune.

b. Kur perendon dielli

Dielli ka filluar të fiket, dielli po zbutet, por jo më aq i ndritshëm
Dielli shkon ngadalë drejt horizontit
Muzgu gradualisht bie, dielli është si një tabaka gjigante e kuqe.Uji i detit ndryshon ngadalë ngjyrën
Rëra e imët e artë fillon të jetë më pak e mbushur me njerëz
Notarët u kthyen gradualisht.

Shih më shumë: Zbuloni më të nxehta Da Lat 2022, 30+ vende turistike Da Lat që nuk duhet t’i humbisni

III. Fundi: Më tregoni mendimet tuaja për perëndimin e diellit në det

Perendimi i diellit mbi det me sjell shume kujtime te bukura te vendlindjes sime ne femijerine time.Nuk do ta harroj kurre kete skene te bukur.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 4 Mẫu Lập Dàn Ý Tả Cảnh Đẹp Ở Địa Phương Em (5 Mẫu), Lập Dàn Ý Miêu Tả Một Cảnh Đẹp Ở Địa Phương Em . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *