Rate this post

Nëse turistët pyesin se çfarë është argëtimi në Tien Giang? Hani diçka të shijshme? Si është transporti?… le të shkojmë në Tien Giang me baigiangdienbien.edu.vn!

Vështrim i përgjithshëm | Në cilin sezon të udhëtoni në Tien Giang? | Lëvizi | Vendet për t’u vizituar | Çfarë duhet të hani në Tien Giang? | Ku të shkoni në Tien Giang? | Dhurata me vete | shënim

Udhëzues udhëtimi Tien Giang nga A në Z

Pasqyrë e turizmit Tien Giang

Tien Giang ndodhet në portën e Deltës Mekong që shtrihet përgjatë bregut verior të lumit Tien. I favorizuar nga natyra, Tien Giang është konvergjenca e tre zonave ekologjike, ekorajonit aluvial të ujërave të ëmbla, ekologjisë së mangrove dhe ekorajonit ligatinor Dong Thap Muoi. Krahas traditave kulturore-historike, festivalet vendase të fshatrave artizanale kanë tërhequr turistë vendas dhe të huaj për të vizituar.

Po shikoni: Përvoja e udhëtimit në Tien Giang

*

Kur është sezoni më i mirë për të udhëtuar në Tien Giang?

Tien Giang është i favorizuar nga natyra me dy stinë të dallueshme: sezonin e thatë dhe sezonin e shirave. Kështu që vizitorët mund të vijnë për të eksploruar Tien Giang në të gjitha stinët e vitit. Megjithatë, vizitorët mund të shkojnë në kohën e verës nga qershori deri në shtator, gjë që do të jetë më e përshtatshme për të shijuar dhe admiruar shumë lloje të pemëve frutore perëndimore dhe kjo stinë gjithashtu bëhet më e zhurmshme.më shumë aktivitete turistike.

*

Automjetet, duke lëvizur në Tien Giang

Nga Ho Chi Minh City në Tien Giang: Vizitorët mund të udhëtojnë me motor ose autobus. Operatorët e autobusëve nga Ho Chi Minh City në Tien Giang:

Phuong Trang – numri i telefonit: 1900 6067

Chanh Duc – numri i telefonit: 1900 6786

Koha e udhëtimit është rreth 1 orë 45 minuta.

*

Nga Hanoi në Tien Giang

Vizitorët mund të fluturojnë nga Hanoi në Ho Chi Minh City me avionë të linjave ajrore si Vietnam Airlines, Bamboo Airways, VietJet, etj. Pas kësaj, vizitorët mund të lëvizin nga Ho Chi Minh City në Tien Giang me motoçikletë ose makinë pasagjerësh.

*

Lëvizja në provincën Tien Giang

Turizmi Tien GiangVizitorët mund të marrin me qira motoçikleta, të rrëmbejnë ose të shkojnë në një turne në varësi të nevojave të çdo vizitori.

Vendet e regjistrimit në Tien Giang

Fagoda Vinh Trang

Pagoda Vinh Trang është një nga tempujt më të vjetër dhe më të famshëm dhe më të mëdhenj arkitekturorë në Tien Giang. Këtu, statujat e Budës të gdhendura me delikatesë sjellin harmoninë në Budizëm, duke nxjerrë në pah madhështinë në tempull.

*

Foto: xuanhong0702

*

Foto:_teimz.qtpi_

Thoi Son Isle

Ishulli Thoi Son njihet edhe si Con Lan, këtu vizitorët do të përjetojnë varka me vozitje për të vizituar pemët e arrës së kokosit përgjatë brigjeve, për të parë peizazhet natyrore panoramike këtu, për të shijuar kopshtin e frutave të ngarkuar me fruta, rezultate dhe për të marrë pjesë në shumë aktivitete të tjera argëtuese.

*

Foto: mia

*

Foto: tomas_lester

*

Thoi Son Isle

Ferma e gjarpërinjve Dong Tam

Kjo njihet si ferma më e madhe e gjarpërinjve në jug, ferma e gjarpërinjve Dong Tam tërheq shumë turistë për t’u vizituar, të shohin shumë lloje gjarpërinjsh në kafaze dhe të klasifikuara sipas zonës për të garantuar sigurinë kur të vini. Këtu, ju gjithashtu njihni shumë verëra gjarpërinjsh unike dhe jashtëzakonisht të forta.

Xem thêm :   Khám Phá Huyền Bí Của Các Vị Pharaoh, Khám Phá Huyền Bí

*

Foto: enis_ptl

*

Foto: phuc_orio_

Cai Be treg lundrues

Edhe pse tregu lundrues Cai Be nuk është aq i madh sa tregjet e tjera lundruese, por ky është një vend ku janë përqendruar shumë aktivitete tregtare dhe tregtare, nëse vini këtu, përpiquni të zgjoheni herët për të përjetuar tregun lundrues Cai Be për të ndjerë gjithë bukurinë. jetën e përditshme të njerëzve këtu.

*

Foto: tiedat912

*

Foto: nannt98

Shkoni në plazhin Cong Tan Thanh

Duke ardhur këtu, vizitorët do të zhyten në frymën e detit, do të ecin në urën gati 300 metra të gjatë që të çon në det për të parë perëndimin e diellit të pasdites vonë dhe gjithashtu do të shohin skenën e jetës së përditshme si dhe punën e palodhur të vendasve. njerëzit këtu.

*

Foto: nemhun

*

Foto: nemhun

Ishulli Tan Phong

Duke ardhur këtu, vizitorët do të zhyten në hapësirën e gjelbër dhe të freskët të kopshtit Cuu Long, si dhe në ishullin Thoi Son, këtu vizitorët do të përjetojnë gjithashtu të shkojnë në një varkë me vozitje për të admiruar peizazhet përreth të pemëve. pemët, shijojnë fruta të shijshme në kopsht.

*

Foto: thuthao.211

*

Foto: theherlander

Kopshti Fruta Vinh Kim

Ky është një kopsht i famshëm frutash në Tien Giang, ky kopsht tërheq shumë turistë për të vizituar dhe kontrolluar jetesën virtuale, përveç kësaj, vizitorët mund të vëzhgojnë gjithashtu drejtpërdrejt se si të kujdesen dhe korrin pronarin e kopshtit. , të arrijnë të marrin frutat veten dhe kënaquni aty për aty.

*

Kopshti Fruta Vinh Kim

*

Foto: Kopsht frutash Vinh Kim

Ura ime Thuan

Ura ime Thuan është ura dhe ura e parë me kabllo mbi lumin Mekong në Vietnam që lidh dy brigjet e Vinh Long dhe Tien Giang. Ura është ndërtuar në partneritet me qeverinë australiane. Kjo është një pikë kontrolli që nuk duhet humbur kur vini në Tien Giang ose Vinh Long.

*

Foto: Uyenle13

Kopshti i luleve Man Dinh Hong

Nëse jeni adhurues i jetës virtuale, ju pëlqen të bëni fotografi me pamje ëndërrimtare, atëherë kopshti i luleve Man Dinh Hong do të jetë një vend ideal për t’u vizituar.

*

Foto: velvet.anie95

*

Foto: quoc.hoang.nguyen

Kisha Cai Be

Kisha Cai Be është një vend fetar i famshëm në Tien Giang. E ndërtuar me arkitekturë të sofistikuar, që mban drejtimin e arkitekturës së lashtë romake. Kulla e kambanës në kishë gjithashtu shton një theks, kjo konsiderohet kulla më e lartë në deltën e Mekong.

*

Foto: nannt98

Katedralja Tien Giang

Kjo është kisha e tretë e ndërtuar në My Tho në vitin 1906. Arkitektura e përgjithshme e kishës është ndërtuar plotësisht në stilin arkitekturor grek, duke ardhur në Tien Giang, turistët duhet të vizitojnë Katedralen Tien Giang. për të vizituar dhe mësuar rreth arkitekturës këtu!

*

Kisha Katedrale Tien Giang

Manastiri Truc Lam Chanh Giac Zen

Manastiri Truc Lam Chanh Giac Zen është një nga manastiret më të mëdha Truc Lam Yen Tu në vendin tonë. Duke ardhur këtu, vizitorët jo vetëm që admirojnë arkitekturën e bukur të manastirit, por edhe tregojnë respektin e tyre ndaj Budës.

*

Manastiri Truc Lam Chanh Giac Zen

Çfarë duhet të hani në Tien Giang?

Supa ime me petë Tho

Së bashku me petët Sa Dec dhe Nam Vang, petët My Tho renditen gjithashtu në krye të kuzhinës vietnameze. Petët janë të forta, të buta, aromatike dhe të ëmbla, të gatuara nga mish, kocka dhe karkaleca të thata. , mish i grirë, yndyrë, … krijoni një shije të shijshme, pasi të hahet, vetëm ekstazi mund të kujtohet përgjithmonë.

Xem thêm :   Những địa điểm du lịch ở đà lạt 2022 khi du lịch đà lạt, 'lập team' check

*

Foto: didiemanuong

Çmimi: 30.000 – 50.000 VND

Banane me kokos

Bananet e buta, uji i yndyrshëm i kokosit dhe fibrat e grira të kokosit i shtojnë shijesën e pjatës, duke bërë që ata që e hanë një herë të mos harrojnë shijen e kësaj pjate.

*

Banane me kokos

Çmimi: 10.000 – 20.000 VND/copë

copë torta

Është për të ardhur keq të vizitosh Go Cong pa ngrënë këtë patch cake, ëmbëlsirat krokante të servirura me perime dhe salcë ëmbël dhe thartë me të vërtetë i bëjnë darkuesit të paaftë të refuzojnë këtë shije.

*

copë torta

Çmimi: 15.000 – 20.000 VND

Sallata ime e vjetër me petë

Lëngu i vermiçelit të vjetër të vermiçelit është i zier me kocka derri, karkaleca dhe proshutë. Kur hahet, do të shërbehet me perime, lakër fasule, vermiçeli, kokos të tharë, proshutë, karkaleca të freskëta dhe salca e domosdoshme e zhytjes është salcë e pastër peshku. Me një shije të pasur që me siguri do t’i bëjë të kënaqur klientët që në herën e parë që do ta hanë.

*

Sallata ime e vjetër me petë

Çmimi: 40,000 VND/tas

Kërmilli i orizit Tan Phong

Kërmijtë e orizit janë bërë një pjatë e njohur e shumë të rinjve në Tien Giang, kërmijtë e zier të orizit të zhytur në salcë peshku të thjeshtë por të shijshëm, kërmijtë e ëmbël dhe të yndyrshëm të zhytur me salcë peshku pikant të thartë me limon dhe djegës.Patjetër që do të sjellë një shije të shijshme të papërshkrueshme.

*

Kërmilli i orizit Tan Phong

Çmimi: 20.000 – 40.000 VND

Oriz i tregut të orizit të pjekur në skarë

Kjo është një nga pjatat që shfaqet shpesh gjatë Tet ose përvjetorëve të popullit Tien Giang. Pjata është bërë me përbërës të thjeshtë, por edhe të thjeshtë, por sjell një vakt të shijshëm të stilit perëndimor. Vezët përzihen me mish pa dhjamë, vendosen në një tenxhere prej gize të shtruar me gjethe bananeje dhe më pas vendosen në një sobë me qymyr, zihen derisa fytyra të thahet dhe të ngjitet. Kjo pjatë e ngrënë me perime të gjalla dhe e zhytur në salcë peshku do të sjellë patjetër një shije të shijshme për t’u mbajtur mend përgjithmonë.

*

Rrotulla të pjekura në skarë Treg orizi

Qull peshku kokë gjarpri me perime të hidhura

Qull peshku me kokë gjarpëri është ndoshta shumë i njohur për njerëzit në Perëndim, qulli i gatuar me peshk kokë gjarpëri do të jetë më i ëmbël dhe më aromatik, i ngrënë me perime të hidhura, edhe pse pak i durueshëm, por kur hahet, do të ndjeni ëmbëlsinë e ruajtur ende pas kësaj.

*

Qull peshku kokë gjarpri me perime të hidhura

Çmimi: 20.000 – 30.000 VND

Go Cong detit buckthorn

Go Cong sea sam përpunohet në shumë pjata të shijshme si: copa të skuqura, të skuqura ëmbël dhe të thartë, sam i pjekur në skarë, … Sami i ëmbël i detit është i shijshëm për t’u ngrënë. Megjithatë, e veçanta e kësaj pjate është se vizitorët duhet të hanë të gjithë çiftin kur hanë, sepse ngrënia e njërës mund të shkaktojë dhimbje barku ose alergji.

*

Foto: ntvvirus

Xem thêm :   Sách lịch sử lớp 4

Çmimi: 50.000 – 100.000 VND/copë

Pastë karkalecash Go Cong

Për të bërë një salcë të shijshme peshku, duhet të zgjidhni me kujdes përbërësit që janë karkalecat e freskëta, hudhrat dhe djegësi i pjekur. Arsyeja për emrin paste karkaleca është sepse pas inkubimit, salca do të pastrohet për të hequr trupin e karkalecit. Pasta e karkalecave shpesh hahet me oriz, duke shtuar disa feta mishi të zier dhe perime të papërpunuara për të krijuar një pjatë të shijshme për t’u mbajtur mend përgjithmonë.

Pastë karkalecash Go Cong

Çmimi: 150,000 VND / kavanoz

Gjiri i qumështit të Vinh Kim Farkëtarit

Gjinjtë qumështorë këtu janë të rrumbullakët, të shijshëm dhe të ëmbël kur hahen, duke tërhequr gjithmonë vizitorë nga afër dhe larg për t’i blerë si dhurata për t’ua sjellë të afërmve dhe miqve.

Foto: co7farmers

*

Foto: co7farmers

Çmimi: 50.000 – 100.000 VND/kg

Ku të shkoni në Tien Giang?

Bau Bi Mini Farmstay – Mekong – Tien Giang

*

Gourd Farmstay – Mekong – Tien Giang

Mekong – Rustic Cai Be

*

Mekong Rusic Cai Be

Mekong Riverside Boutique Resort & Spa

*

Mekong Riverside Boutique Resort & Spa

Lozha e ishullit

*

Lozha e ishullit

L’Amant Cruise

*

L’Amant Cruise

Çfarë duhet të blej si dhuratë?

Gjiri i qumështit të Vinh Kim Farkëtarit

Aroma e ëmbël e qumështit të gjirit të Vinh Kim smithy do të jetë një dhuratë e mrekullueshme për vizitorët që t’ua sjellin familjes dhe miqve.

Foto: co7farmers

Trung Luong kumbull pjeshke

Shkuarja në Tien Giang me pak kumbull pjeshke të vendit të frutave me siguri do t’i ngrohë të afërmit dhe miqtë me këtë dhuratë.

*

Trung Luong kumbull pjeshke

Salcë peshku, pastrim karkalecash Go Cong

Të shkosh në Go Cong pa blerë salcë peshku si dhuratë është për të ardhur keq, salca e peshkut Go Cong dhe karkaleca pastruese do të jenë padyshim një dhuratë e shkëlqyer për turistët kur vizitojnë këtu.

Pastë karkalecash Go Cong

Reçeli i kokosit

Fijet aromatike dhe yndyrore të reçelit të kokosit do t’i tërheqin klientët që të blejnë disa si dhurata për të dashurit e tyre për të shijuar shijen e shijshme të kësaj pjate.

*

Foto: polaristino

Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur udhëtoni në Tien Giang

Vizitorët duhet të sjellin kapele, syze dhe xhaketa kur vizitojnë këtu.

Nëse shkoni në sezonin e shirave, mund të sillni një mushama, çadër, çantë të papërshkueshme nga uji për telefonin tuaj.

Shiko me shume:

Nuk rekomandohet të mbani shumë para me vete, Tien Giang ka shumë ATM që do t’u shërbejnë gjithmonë vizitorëve.

Sipas baigiangdienbien.edu.vn

Ndryshimi i fundjavës në 2 resorte luksoze buzë lumit në Tien Giang

Eksploroni 24 orë në Tien Giang 1N Tour: My Tho – Premium Eco-Tourism vetëm 783,000 VND/paks

Varri i gjyshit të mbretit Tu Duc në Perëndim
Klikoni tani për të rezervuar hotele në të gjithë Vietnamin dhe në mbarë botën me çmimet më të mira vetëm në baigiangdienbien.edu.vn

***


Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bỏ Túi Kinh Nghiệm Du Lịch Tiền Giang Từ A Đến Z, Kinh Nghiệm Du Lịch Tiền Giang . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *