Rate this post

Për të stimuluar në mënyrë aktive tregun e turizmit në Tet, shumë biznese turistike kanë marrë pjesë aktive dhe kanë zbatuar programe ndërkombëtare të promovimit të turizmit, kanë prezantuar shumë turne duke ndërthurur përvoja tërheqëse.

*

Vizitorët përjetojnë qytetin antik të Hoi An. (Foto: Doan Huu Trung/VNA)

Prej shumë vitesh, udhëtimet gjatë Vitit të Ri Hënor janë zgjedhur gjithmonë nga shumë familje si një mënyrë për t’u argëtuar dhe relaksuar.

Po shikoni: Udhëtimi jashtë vendit për Tet 2022

Për të plotësuar nevojat e turistëve, shumë agjenci dhe lokalitete turistike kanë planifikuar së shpejti të mirëpresin fluksin e turistëve gjatë Tet.

Siç vërehet nga shumë agjenci turistike, sezoni i festave të këtij viti në Tet dëshmoi avantazhin e turneve afatshkurtra. Njësitë kanë bërë përpjekje për të promovuar dhe prezantuar shumë përvoja tërheqëse për të stimuluar turizmin me këtë rast.

Pritet rimëkëmbja e vizitorëve ndërkombëtarë në festën e Tet

Sipas Administratës Kombëtare të Turizmit të Vietnamit (Ministria e Kulturës, Sporteve dhe Turizmit), numri i vizitorëve ndërkombëtarë në Vietnam në vitin 2022 do të arrijë më shumë se 3.66 milionë. Për sa i përket të ardhurave nga shërbimet e akomodimit dhe ushqimit në vitin 2022, disa lokalitete kanë një rritje më të lartë se në vitin 2021. Në të cilin, Ba Ria-Vung Tau rritet me 155,6 për qind; Khanh Hoa u rrit me 151.1%; Qyteti Ho Chi Minh u rrit me 121.6%; Can Tho u rrit me 121.3%; Lam Dong u rrit me 118.4%; Da Nang u rrit me 83.5%; Hanoi u rrit me 80.4%; Quang Ninh u rrit me 57.8%…

Këto shifra pozitive kanë rritur pritshmëritë për një rimëkëmbje të turizmit gjatë festës së Tet të këtij viti. Për të stimuluar në mënyrë aktive kërkesën e tregut Udhëtim TetNë të njëjtën kohë, shumë biznese turistike kanë marrë pjesë aktive dhe kanë zbatuar programe ndërkombëtare të promovimit të turizmit, dhe në të njëjtën kohë kanë prezantuar shumë turne duke ndërthurur përvoja tërheqëse për të tërhequr turistë të huaj.

Z. Cao Anh Tuan, Drejtor i Shitjeve të Paradise Vietnam Group (marka lider në hotele dhe jahte në Ha Long, Quang Ninh), tha se rasti Vit i ri hënor Këtë vit, njësia ka vendosur shumë lundrime të shkurtra 2-3-ditore për të eksploruar Gjirin Ha Long në linjën luksoze Paradise Elegance, jahtin klasik prej druri Paradise Sails, Paradise Peak, për të përmbushur shijen e udhëtimeve të shkurtra. Vizitorë ndërkombëtarë pas dy vitesh të prekur nga epidemia e COVID-19. Në të njëjtën kohë, njësia kombinon shumë përvoja tradicionale Tet, të tilla si dhënia e parave me fat në fillim të vitit, shtimi i kuzhinës tipike vietnameze të Vitit të Ri në vaktet për mysafirët, udhëzimi i vizitorëve për të bërë rrotulla – një pjatë e domosdoshme në tabaka. Vietnamese Pushime Tet… Paradise Vietnam po aplikon një zbritje 30% në paketat e produkteve për të stimuluar turizmin Tet.

Me këtë rast, Paradise Vietnam regjistroi një rritje të jashtëzakonshme të numrit të vizitorëve ndërkombëtarë që rezervonin lundrimet në Halong Bay, veçanërisht të ftuar nga Spanja, Franca, SHBA, Australia, Korea, India, Filipinet, Malajzia, Singapori… Për të mirëpritur klientët në të tilla tregje të ndryshme, biznese kanë marrë pjesë aktive në shumë programe dhe panaire prestigjioze të promovimit të turizmit vendas dhe ndërkombëtar si VITM, VITM-Da Nang, ITB- Berlin, WTM London dhe së shpejti Fitur (Madrid, Spanjë) nga 18-22 janar; PTAA Travel Tour Expo 2023 nga 3-5 shkurt (Manila, Filipine)…

Xem thêm :   Giải Bài Tập Lịch Sử 10 Kết Nối Tri Thức, Cánh Diều, Chân Trời Sáng Tạo

Vietravel po promovon gjithashtu në mënyrë aktive tregjet e Indisë, Tajlandës dhe vendeve të Gjirit (GCC).

Znj. Nguyen Thi Bich Thuy, Drejtore e biznesit të tregut të huaj të Vietravel, tha se këtë festë Tet, kompania fokusohet në linjat tradicionale të klientëve dhe tregjet që janë promovuar me sukses më parë. Njësia do t’i japë përparësi turneve ditore të shkurtra.

“Sjellja turistike e turistëve ka ndryshuar shumë, përveç grupit të turistëve sipas peizazhit natyror dhe stinëve, nga turistët do të jetë më i interesuar edhe lloji i turizmit të qëndrueshëm dhe ai shërues. Shumë udhëtarë të rinj ndihen të frymëzuar për të udhëtuar destinacionet në listën e tyre të dëshirave, duke rezervuar përmes kanaleve në internet,” tha znj. Nguyen Thi Bich Thuy.

Sipas z. Ly Truong Xuan, menaxher marketingu i kompanisë së udhëtimeve Vietnamtourism-Hanoi, turistët ndërkombëtarë ende preferojnë turne të shkurtra, duke u mbledhur në destinacione në Hanoi, Ha Long, Hue, Da Nang, Hoi An dhe Thanh Hoa. Qyteti Ho Chi Minh… Kompania regjistroi një numër të madh kërkesash për rezervimin e turneve afatshkurtra nga tregjet e Spanjës, Belgjikës, Anglisë, Gjermanisë, Izraelit…

Përveç kësaj, Vietnamtourism-Hanoi gjithashtu regjistroi një rritje të numrit të turistëve që rezervonin turne nga 15-21 ditë; duke shfrytëzuar më shumë turne në Lindje-Veriperëndim të Vietnamit nga tregjet e Kanadasë, Francës, Marokut… Në këtë festë Tet, kompania kombinon turne me shumë eksperienca që vizitorët të kenë mundësinë të ndjejnë atmosferën tradicionale Tet. Vietnami në turistik destinacione të tilla si fshati Yen Duc (Quang Ninh), përvoja e të mësuarit të pjatave tradicionale Tet, si pjatat e skuqura, pranverë rolls, dhënia e dhuratave në fillim të vitit …

Udhëtim për të zbuluar Vietnamin e bukur

Sipas vlerësimit të njësive, nga mesi i nëntorit 2022, turistët filluan të prenotojnë më shumë turne Tet, si turet vendase ashtu edhe ato të huaja janë të interesuar të konsultohen dhe të zgjedhin të blejnë. Në vend që thjesht të endemi nëpër vend si në festën e Tet në 2022, këtë vit tregu i turneut Tet ka një emocion të jashtëzakonshëm kur shumë vende në mbarë botën kanë hapur zyrtarisht ose kanë lehtësuar masat për të luftuar epideminë COVID-19.

Sipas parashikimeve, numri i turistëve që do të udhëtojnë gjatë pushimeve dhe Tet 2023 do të jetë rreth 30-40% më i lartë se vitin e kaluar.

TTO – Turizmi i huaj është tendenca kryesore në sezonin turistik hënor të Vitit të Ri 2023. Përveç kësaj, parashikohen edhe turne të brendshëm Tet me destinacione të njohura gjatë gjithë vitit si Phu Quoc, Da Nang – Hue, Ha Giang, Con Dao. .. mbusheni së shpejti.

*

Me një festë shtatë-ditore Tet, njerëzit kanë shumë mundësi për udhëtime pranverore. Megjithatë, bizneset e udhëtimit dhe turizmit thanë se ishin ende mjaft nervozë për sezonin e biznesit të këtij viti në Tet.

Mbizotëron turneu jashtë shtetit të Vitit të Ri 2023

Pasditen e 2 dhjetorit, në Shtëpinë Kulturore të Rinisë (Distrikti 1, Qyteti Ho Chi Minh) një numër i madh njerëzish u dyndën për të gjuajtur për një turne Tet në eventin “Festivali i Pranverës 2023”, ku ka një sërë uljesh. në 79 % për itineraret e udhëtimit pranveror të Vietravel gjatë Tet të këtij viti.

Sipas këtij përfaqësuesi të biznesit, shumë grupime turne jashtë shtetit tërheqëse dhe novatore, çmimi konkurrues, cilësia e garantuar, frekuenca e vazhdueshme e nisjeve… u prezantuan në festivalin e pranverës që klientët të zgjedhin lehtësisht.

Xem thêm :   Những bí ẩn về trái đất vẫn chưa được khám phá trái đất, cuốn sách đầu đời của bé

Përveç kësaj, zbatohen gjithashtu shumë stimuj rimbursimi deri në 1 milion VND mbi vlerën totale të faturës të paguar me rrugët Azia Verilindore – Evropë – Australi – Amerikë – Afrikë.

“Tregu Turneu Hënor i Vitit të Ri 2023 po nxehet dita-ditës, kërkesa për të dalë jashtë vendit është shumë e madhe. Në veçanti, këtë pranverë, vizitorët mund të zgjedhin të bëjnë një udhëtim pranveror në rrugën e bukur Fukushima në Japoni me mijëra pemë qershie që lulëzojnë shkëlqyeshëm me fluturime charter”, tha znj. Nguyen Nguyet Van Khanh, drejtore e departamentit. Marketingu Vietravel, tha .

Sipas z. Tran Quoc Bao – Zëvendës Drejtor i Përgjithshëm i Saigontourist Travel, njësia ka nisur shumë turne dhe turne për Vitin e Ri Hënor dhe Vitin e Ri Hënor, deri tani ka pasur më shumë se 12,000 prenotime.

Çmimi i turneut varion nga 4-14 milion VND/person në varësi të destinacionit dhe kohëzgjatjes së qëndrimit, në të cilin blerësit e hershëm të turneut marrin një zbritje prej 400,000 – 500,000 VND/person. “Kompania synon t’u shërbejë mbi 20,000 vizitorëve në mbarë vendin gjatë këtij Viti të Ri Hënor,” tha zoti Bao.

Znj. Tran Thi Bao Thu, përfaqësuese e Fiditour – Vietlux Travel, tha se Viti i Ri Hënor 2023 është mjaft afër Vitit të Ri, kështu që programet e turneut Tet përgatiten mjaft herët nga njësia, që nga fillimi i tremujorit të dytë të 2022. .

Deri më tani, klientët janë regjistruar për shumë programe të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve, veçanërisht rrugët evropiane, sepse ky është sezoni më i madh i festave të vitit në këto vende, jo vetëm në ditët e fundit të vitit, “vlerësimi Znj. Collect .

Me tregun vendas të turneut, turistët priren të zgjedhin llojin e turneut me shumë opsione (turet e krijuara posaçërisht për grupe të ftuarish) dhe të rezervojnë shërbime të klasit të lartë nga 4-5 yje për grupet familjare me 5-10 të ftuar.

Ndërsa tregu i tureve të huaja janë kryesisht turistë të rinj (gjenerata Y, Z) të cilët rezervojnë dhe përdorin shërbimet e Koresë, Tajvanit, Singaporit, Tajlandës…, vendet e përzgjedhura në vend janë ende Phu Quoc, Da Nang – Hue, Ha. Giang, Con Dao…

Znj. Tran Phuong Linh, drejtoreshë marketingu – teknologji informacioni e kompanisë Ben
Thanh Tourist, tha se njësia ka përgatitur më shumë se 100 programe Turneu Hënor i Vitit të Ri 2023me rreth 10,000 vizitorë, nga të cilët shkalla e klientëve që porosisin turne të huaja përbën 70%.

“Disa turne të huaja Tet si India, Malajzia – Singapori, Kamboxhia dhe Filipinet janë pothuajse plot, me vetëm 2-6 vende të mbetura”, informoi zonja Linh.

Ndryshoni për të kapur tendencat e reja

Sipas listimit të bizneseve të udhëtimit dhe turizmit, çmimi i shitjes turne jashtë shtetit për Tet 2023 I njohur nga 15-25 milionë VND/paks për rrugët drejt Tajlandës, Tajvanit, Koresë…

Udhëtimet e brendshme kushtojnë nga 5 deri në 12 milionë VND/paks për itineraret për në Phu Quoc, Da Nang, Hanoi… Krahasuar me një vit më parë, çmimet e turneut Tet janë rritur mjaft të larta, veçanërisht për linjat e gjata për shkak të kostos së biletave.aeroplanë, mjete transporti rritur. Prandaj, tregu do të jetë shumë i diferencuar.

Xem thêm :   Cảnh Đẹp Thiên Nhiên - 40000+ Cảnh Đẹp & Ảnh Thiên Nhiên Miễn Phí

Kompanitë e udhëtimit parashikojnë se Viti i Ri Hënor dhe Viti i Ri Hënor 2023 do të jetë koha kur tregu i turizmit do të shpërthejë, por kompanitë duhet të kuptojnë shijet dhe ndryshimet e tregut të turizmit në mënyrë që të mund të udhëtojnë. mund të tërheqin turistët për të blerë turne .

Sipas zonjës Bao Thu, krahasuar me kohën para epidemisë, turistët kanë shumë ndryshime në sjelljen e konsumit. Në veçanti, trendi i rezervimit të shërbimeve online ka qenë shumë i popullarizuar, rreth 60% e klientëve me pakicë në këtë njësi rezervojnë shërbimet e udhëtimit përmes kanaleve online.

Trendi i klientëve që regjistrohen për një turne paketash gjatë sezonit Tet pritet të jetë rreth 30-35% më i lartë se vitin e kaluar, sepse situata e kontrollit të epidemisë është më e qëndrueshme, shërbimet e Tet kombinohen në një turne me çmime të mira të rezervuara nga kompanitë. depozitimi i hershëm i shërbimit. Për më tepër, opsioni i turneut dhe Falas dhe Lehtë janë gjithashtu shumë të ndryshme për t’u shërbyer mysafirëve vendas dhe klientëve vietnamezë jashtë shtetit që kthehen në atdheun e tyre për të festuar Tet.

Z. Nguyen Minh Man, drejtor i komunikimit, marketingut dhe teknologjisë së informacionit të Kompanisë Turistike TST, tha se njësia ka hapur një sërë programesh turne të Vitit të Ri me kohëzgjatje 5-12 ditë, për të përmbushur kërkesat. nga Lindja e Mesme në Dubai – Abu Dhabi në Australi, ku ka një komunitet të madh vietnamez që jeton në Melburn dhe Sydney.

Më tej janë dy rrugë turistike evropiane për në Francë – Luksemburg – Belgjikë – Holandë – Gjermani (10 ditë) dhe Francë – Monako – Spanjë – Portugali (12 ditë). Ekziston edhe një turne në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara: Los Angeles – Las Vegas – Canyon – Hollywood – Universal (8 ditë).

“Programi i turneut për të mirëpritur natën e ndërrimit të viteve të huaja po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar, duke zënë rreth 20% të numrit të turistëve që shkojnë jashtë çdo vit. turne jashtë shtetit për Tet 2023 Nga data 1 deri në 4, proporcioni vazhdon të jetë mbi 70%, por trendi i familjeve të vogla dhe tre brezave që udhëtojnë së bashku për të vizituar të afërmit para Tetit është në rritje”, tha zoti Man.

Shih gjithashtu: Zgjidhja e gjeografisë për klasën 8 Mësimi 15: Karakteristikat demografike dhe sociale të Azisë Juglindore

Megjithatë, sipas shumë bizneseve, për të rikuperuar si para epidemisë, tregut të turizmit i duhet ende më shumë kohë. Për shembull, rrugët e Azisë Verilindore si Hong Kongu dhe Kina nuk janë ri-operuar ende, dhe rrugët evropiane dhe amerikane nuk janë të diversifikuara për shkak të destinacioneve të kufizuara dhe rrugëve të kufizuara të fluturimit.

Në veçanti, rritja e vazhdueshme e kursit të këmbimit të dollarit amerikan i bën bizneset në tregun e jashtëm të përballen me shumë sfida, sepse duhet të balancojnë çmimet e turneut dhe të rregullojnë fitimet për të mbajtur një çmim të mirë për sezonin e pikut të Tet.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Các Tour Du Lịch Nước Ngoài Tết 2022, Tour Nước Ngoài Tết 2023 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *