Rate this post

Si një provincë në rajonin jugperëndimor, turizmi Ben Tre jo vetëm që ju zhyt në bukurinë e butë të lumit, por gjithashtu ofron një mundësi të shkëlqyer për të zbuluar veçoritë unike të kuzhinës dhe kulturore të kësaj toke. I njohur si vendi i arrës së kokosit, Ben Tre zotëron një sistem lumenjsh të ndërthurur me pemishte të mbushura me fruta, burime të pasura ujore, mot të freskët gjatë gjithë vitit dhe ajër të pastër që e bëjnë këtë vend një destinacion ideal për të tërhequr një numër të madh vizitorësh. Ju lutemi prezantoni destinacionet e bukura turistike në Ben Tre që duhen vizituar.

Po shikoni: 6 atraksione turistike Ben Tre që nuk mund t’i humbisni

Con Phung

Në Ben Tre, vendi më tërheqës që turistët duhet të vizitojnë është Con Phung (ishulli Dao Dua) ​​që lundron në mes të lumit Tien, në komunën Tan Thach, rrethi Chau Thanh. Pika kryesore në të cilën Con Phung bën që shumë turistë të vijnë është hapësira e freskët, kopshtet me fruta që ndryshojnë gjatë gjithë vitit si durian, jackfruit, mango, banane, rambutan, kumbulla, qershi, etj.

*

Con Phung

Duke vizituar Con Phung, përveç admirimit të bukurisë natyrore të lumit dhe kopshteve të Jugut, vizitorët kanë gjithashtu mundësinë të zbulojnë veçoritë unike të zanatit tradicional të prodhimit të letrës së orizit dhe karamele tipike kokosi në Ben Tre. Con Phung i bën vizitorët të magjepsin nga shumë arkitektura unike adhuruese të Dao Dua Nguyen Thanh Nam si kulla e paqes, oborri i Dragoit…

Con Quy

Së bashku me Con Phung, një vend tjetër i quajtur në “katër shpirtrat” ​​e rajonit të Deltës së Mekong është ishulli Quy. Con Quy i përket komunave Tan Thach dhe Quoi Son, rrethi Chau Thanh, provinca Ben Tre. Duke udhëtuar në Perëndim, duke ardhur në Con Quy, do të jetoni në një hapësirë ​​të qetë, nuk ka pasur asnjë gjurmë urbanizimi, klima është jashtëzakonisht e butë.

*

Con Quy

Me një bukuri paqësore dhe poetike, Con Quy është një vend ku vizitorët mund të shijojnë lirshëm fruta ose peshk shumë të freskët, “specialiteti” më i famshëm këtu është muzika e guximshme tradicionale popullore, ngjyra e rajonit të lumit jugor.

Ishulli Phu Da

Në sistemin e qindra ishujve lundrues që u shërbejnë turistëve në Ben Tre, ishulli Phu Da spikat si një tokë me pamje të bukur natyrore dhe mjedis të freskët ekologjik. Phu Da Con ndodhet në komunën Vinh Binh, distrikti Cho Lach, Provinca Ben Tre, ku është quajtur edhe “kërmijtë e orizit” për shkak të specialitetit të kërmijve të orizit me kërmij të mëdhenj dhe të ëmbël. Vizitorët që vijnë këtu do të kenë zgjedhjen për të shijuar shumë pjata të ndryshme të përpunuara me kërmij orizi, si kërmijtë e orizit të zier, kërmijtë e orizit të skuqur me kokos, kërmijtë e orizit të skuqur me bar limoni dhe djegës, petulla të mbushura me kërmij orizi etj., përveç Phu Da. ishull, Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të hani fruta pikërisht në kopsht.

*

Kërmill orizi i specializuar me alkool Phu Da

Pasi të keni shijuar ushqimin, mund të vizitoni shtëpinë komunale Than Chua Da, e cila konsiderohet hapësira kulturore shpirtërore e njerëzve në duna. Përveç kësaj, Tempulli Ba Chua Xu ose Kisha Phu Da do të jetë gjithashtu një vend i mrekullueshëm për ata që duan të luten për paqe.

Xem thêm :   19 Điểm Du Lịch Miền Nam Đẹp Lý Tưởng Nhất, Không Nên Bỏ Lỡ, Điểm Tên 15 Khu Du Lịch Biển Miền Nam Đẹp Nhất

Varri i Nguyen Dinh Chieu

Duke ardhur në Ben Tre, turistët nuk mund të mos vizitojnë varrin e Nguyen Dinh Chieu – një poet i famshëm, patriot dhe gjithashtu një mjek i popullit. E vendosur në komunën An Duc, rrethi Ba Tri, provinca Ben Tre, relikti i varrit të Nguyen Dinh Chieu është bërë prej kohësh një trashëgimi, destinacion shpirtëror dhe krenaria e Ben Tre. Duke ardhur këtu, duke dëgjuar tregime për jetën dhe karrierën dhe duke recituar vargjet e zotit Do Chieu, vizitorët do të kenë një ndjesi mallëngjimi, sikur të dëgjojnë zemrën e rëndë të paraardhësve të rinj dhe të talentuar.shpresa e vjetër.

*

Varri i Nguyen Dinh Chieu

Kopshti Fruta Cai Mon – Cho Lach

Rajoni Jugperëndimor është i famshëm për kopshtet e tij të harlisura dhe të pasura me fruta, në të cilat është e pamundur të mos përmenden kopshtet e frutave në Ben Tre. Mund të vizitoni 2 vendet me më shumë kopshte frutash në provincën Ben Tre, që janë zonat Cho Lach dhe Tan Phu sepse kjo tokë është e favorizuar nga natyra pranë kanaleve dhe lumenjve, kështu që fruti është aluvial, jep gjithmonë fryt.

Cai Mon Fruit Garden ndodhet në komunën Vinh Thanh, rrethi Cho Lach, rreth 40 km nga qyteti Ben Tre, në drejtim të autostradës 60. Duke ardhur këtu, do të keni eksperienca të paharrueshme kur jeni të zhytur në një hapësirë ​​të qetë. , të qetë me të freskët dhe fruta të freskëta. Lista e frutave të rritura këtu do t’i tërheqë menjëherë shijet tuaja, si mandarina, rambutan, portokall, durian, pomelos, kamxhik… Gjëja më e mirë është që ju mund të shijoni fruta të freskëta, pikërisht në kopsht dhe zgjidhni të blini të duhurat. lloj frutash si dhuratë.

*

Kopshti i frutave Cho Lach

Duke udhëtuar në kopshtin e frutave Cai Mon, vizitorët mund të provojnë gjithashtu shumë specialitete jugore si petulla me midhje ose kërmij orizi, karkaleca milje, etj. Ose të dëgjojnë meloditë melodioze të Don Ca Tai Tu., të ëmbla dhe të thella. Përjetoni një jetë idilike, fshatare kur merrni pjesë në aktivitete prodhimi dhe jetese me njerëzit në fshat. Çdo vit në ditën e 5-të të muajit të 5-të hënor – Viti i Ri Doan Ngo, këtu është një vend për të organizuar aktivitete të festivalit të frutave që tërheqin një numër të madh turistësh brenda dhe jashtë krahinës për t’i vizituar.

Fshati i luleve zbukuruese Cai Mon – Cho Lach

Fshati i luleve Cai Mon në rrethin Cho Lach është një nga zonat kryesore të rritjes së luleve në provincën Ben Tre. Fshati i luleve Cai Mon ndodhet përgjatë Autostradës Kombëtare 57, duke përfshirë komunat: Vinh Thanh, Tan Thieng, Long Thoi, Phu Son, Hung Khanh Trung B në rrethin Cho Lach, provincën Ben Tre. Toka është e rënduar me aluvione, moti është i freskët, i përshtatshëm për modelin e luleve zbukuruese. Me rastin e Vitit të Ri që po vjen, të gjithë vizitorët e kanë të vështirë t’i rezistojnë bukurisë së bukur, simpatike dhe plot ngjyra të tokës plot me lule zbukuruese. Ardhja këtu është edhe për të admiruar bukurinë e shkëlqyer të fshatit të luleve, edhe për të zgjedhur për shtëpinë tuaj vazot më të bukura dhe më të shkëlqyera për t’i ekspozuar në shtëpi në pranverë.

Kopshti i frutave Tan Phu

Tan Phu Ben Tre Fruit Garden është një destinacion ideal për ata që kanë “pasion” për frutat. Nëse dëshironi të vizitoni kopshtin e frutave Tan Phu, thjesht duhet të kaloni nëpër stacionin e pagesës së urës Rach Mieu për të takuar rrethrrotullimin e lirë, duhet të ngjiteni rreth 25 km në Tan Phu, gjatë rrugës mund të shihni shumë shenja që tregojnë kopshti, fruta të reja të pasura. Më i famshmi është rambutan, përveç kësaj mund të shijoni edhe mangosteen, durian dhe fruta të tjera (në varësi të stinës). Ky vend u shërben vizitorëve edhe ushqime të veçanta të rajonit jugperëndimor si pulë e grirë, peshk gjigant i skuqur, mish derri, pulë të pjekur dhe të pjekur në skarë dhe rosë…

Xem thêm :   Bài văn tả cảnh đẹp ở quê hương em chọn lọc hay nhất, top 12 bài văn tả cảnh đẹp đất nước hay nhất

Ferma – Sanctuari i Zogjve Vam Ho

Sanctuary i Zogjve Vam Ho ndodhet në bregun e djathtë të lumit Ba Lai, në Cu Lao La, në komunën My Hoa, distrikti Ba Tri, Ben Tre. Sanctuary i Zogjve Vam Ho ka një sipërfaqe prej 68 hektarësh, është një ekosistem unik në zonën e grykëderdhjes bregdetare, tipike për mangrovat e grykëderdhjes së Mekong, ku konvergojnë shumë lloje pemësh pyjore dhe ku jetojnë shumë lloje të tjera shpendësh. së bashku.

Hapësira shumëngjyrëshe, cicërima e zogjve, së bashku me shijen e kripur të detit do t’i bëjnë vizitorët të harrojnë përditshmërinë e ngarkuar. Pasi të keni admiruar peizazhin natyror plot me zogj, mos harroni të ndaloni në restorantin në strehën e zogjve, të shijoni pjatat e shijshme të bëra nga ushqimet e detit si karkaleca, gaforre, breshka, peshk, gjarpër…

Zona turistike Lan Vuong

Zona turistike Lan Vuong ndodhet në Hamlet 2, Komuna Phu Nhuan, City. Ben Tre është një vend i njohur për turistët nga e gjithë bota. Me një hapësirë ​​të madhe, natyrë të paprishur, lumenj të jashtëzakonshëm tipikë të Perëndimit dhe lojëra argëtuese shumë interesante, duke krijuar një vend ideal për familjet, grupet e studentëve, studentët etj., organizojnë argëtim fundjave.

Zonë turistike Lang Be

Zona turistike e fshatit Be Ben Tre ndodhet në 81B/6B An Khanh, rrethi Chau Thanh, provinca Ben Tre. Me peizazhin simpatik të lumit në rajonin jugperëndimor dhe kultivimin lokal të peshkut, do të përjetoni momentet më të rehatshme dhe idilike relaksuese. Duke udhëtuar në Ben Tre, duke ardhur këtu, ju mund të merrni pjesë në lojëra interesante si lëkundje varkën e kokosit, shkuarja në urën e majmunit, kalimi me biçikletë nëpër urë, kalimi i litarit të lumit, goditja me shuplakë hendekut për të kapur peshk, ..Një shënim i vogël. është se duhet të shkoni në grupe për të përjetuar më shumë lojëra “tashmë”!

Zona e Ekoturizmit Fshati i Gjelbër

Zona e ekoturizmit Ben Tre Green Village është një destinacion i ri ideal për vizitorët që të përjetojnë hapësirën e freskët relaksuese të lumit West. Zona e Ekoturizmit të Fshatit të Gjelbër ndodhet në 111D, TL 883, An Phu Thanh Hamlet, Komuna An Khanh, Distrikti Chau Thanh, Provinca Ben Tre. Duke ardhur këtu, do të keni shumë eksperienca interesante përmes shërbimeve të pasura argëtuese me kreativitet të guximshëm fshatar por jashtëzakonisht kreativ si: Lojëra nënujore; pishinë me rrëshqitje uji; rafting; kap peshk…

Plazhi Con Bang

Plazhi Con Bang njihet nga shumë njerëz edhe si Thanh Phu, një nga plazhet që ruan ende tiparet origjinale të egra. I vendosur rreth 50 km nga qyteti Ben Tre, ishulli Bong i përket komunës Thanh Hai, rrethi Thanh Phu, provinca Ben Tre. Deti Bang Dune është i famshëm për rrugën Viet kërmilli dhe pishinat natyrore, uji i detit aluvial nuk duket blu, por shumë i pastër. Veçanërisht prodhimet e detit këtu janë jashtëzakonisht të pasura, të freskëta, të shijshme dhe jashtëzakonisht të lira.

Shtëpia e lashtë Huynh Phu

Shtëpia e lashtë Huynh Phu (komuna Dai Dien, rrethi Thanh Phu, provinca Ben Tre) konsiderohet si shtëpia më e vjetër e mbijetuar në ishullin e arrës së kokosit deri më tani dhe është bërë një nga atraksionet e famshme turistike të provincës. Duke ardhur në shtëpinë e lashtë Huynh Phu, vizitorët duket se janë humbur në një “rezidencë” të vjetër për të parë artin e talentuar të gdhendjes në dru dhe aktivitetet e paraardhësve tanë në të kaluarën.

Xem thêm :   Kinh nghiệm du lịch chu lai chi tiết từ a i từ a đến z mới nhất

Vendi historik i Dong Khoi

Vendi historik Dong Khoi në komunën Dinh Thuy, rrethi Mo Cay, provinca Ben Tre njihet si vendi i parë i kryengritjes së lëvizjes Dong Khoi në vitin 1960. Rruga për në vendin e relikteve Dong Khoi është shumë e përshtatshme, nga kalaja.Kryqi i rrugës Ben Tre Ura Ham Luong, ndiqni autostradën 60 në qytetin Mo Cay, vazhdoni të ktheheni majtas rreth 4 km, vizitorët do të vijnë në zonën e relikeve Dong Khoi. Duke vizituar vendin historik Dong Khoi, do të keni mundësinë të shikoni reliket historike dhe të kujtoni vitet e luftës së vështirë të popullit tonë në luftën e rezistencës kundër SHBA-së për shpëtimin kombëtar. Një vend historik që ia vlen ta vizitojmë, apo jo?

*

Zona përkujtimore Nguyen Thi Dinh

Zona përkujtimore për gjeneralin Nguyen Thi Dinh ndodhet në komunën Luong Hoa, rrethi Giong Trom, provinca Ben Tre. Këtu do të kuptoni disi për lëvizjen Ben Tre Dong Khoi, për ushtrinë flokëgjatë dhe për jetën e Ba Dinh, gjeneralit të parë femër të ushtrisë vietnameze. Zona përkujtimore e Nguyen Thi Dinh është bërë një adresë arsimore tradicionale kuptimplotë për brezat, një destinacion burim i paharrueshëm për turistët.

Fagoda Van Phuoc

Faltorja Van Phuoc e vendosur në fshatin Binh Chien, rrethi Binh Dai konsiderohet si një nga faltoret më të mëdha në provincën Ben Tre. Pagoda Van Phuoc u bën përshtypje vizitorëve për shkak të sipërfaqes dhe ngjyrave të jashtëzakonshme të veprave. Pas pelegrinazhit, lutuni për paqe, vizitoni tempullin dhe mjediset përreth, vizitorët mund të ulen dhe të pushojnë nën hijen e kopshtit të orkideve me shumë lule të çmuara dhe kopshte të gjelbra në tempull. Përveç kësaj, tempulli ka një vakt vegjetarian për vizitorët që nuk kanë frikë nga dielli i nxehtë apo shiu i madh për të vizituar këtë tempull të famshëm. Vakti vegjetarian është kontribuar nga budistët me përbërës të freskët nga produktet vendase të mbushura me dashuri perëndimore si kërpudhat, perimet, tofu, uji i kokosit, etj. Çdo vizitor që ka provuar ndonjëherë oriz vegjetarian Në tempull, të gjithë ndihen jashtëzakonisht të shijshëm.

Kisha Romake Ben Tre

Kisha Romake Ben Tre e vendosur në Komunën Hung Nhuong, rrethi Giong Trom, Ben Tre është bërë prej kohësh një zonë e famshme turistike shpirtërore e pelegrinëve afër dhe larg. Zoja e Ben Tre është emri i katolikëve vietnamezë kur i referohemi fenomenit të shfaqjes së imazhit të Zojës së Ndihmës së Përhershme pasi është turbulluar për më shumë se 3 muaj nën kanal. Aktualisht, kisha po ruan ende këtë imazh unik fenomen “të çuditshëm” si një simbol të shenjtë dhe nderues. Kisha Katolike Romake është qendra e tretë më e madhe e pelegrinazhit të kishës vietnameze, pas Zojës së La Vang dhe Zojës së Tra Kieu, e njohur nga shteti vietnamez. Në pamje të parë, kisha romake ka një arkitekturë relativisht të thjeshtë, por çdo detaj është jashtëzakonisht i zgjuar dhe i përpiktë.

Shiko me shume:

Ben Tre është vendi i “pemëve të mira dhe frutave të ëmbla” që mbart kulturën tipike lumore të vendit të tre ishujve, kështu që duket se ka një tërheqje të çuditshme që gjithmonë mban prapa kaq shumë turistë nga e gjithë bota, që vijnë dhe kujtojnë. përgjithmonë, nuk dua të largohem. Shpresojmë se ky artikull do t’i ndihmojë vizitorët të kenë një turne dhe të eksplorojnë plotësisht bukurinë e kësaj toke.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cảnh Đẹp Bến Tre 2022 . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

By Chaolong TV

Chaolong TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *